BEET! PEEL EN MAAS 100.000,00 Kursus 'Venrodse taal' dit najaar van start KNVB bezwijkt onder druk van kleine voetbalclubs DIS Oirlo mag de Venray Cup verdedigen Zeefdrukaflïche RIO-dag van Wanssumse illustrator Mooie zomer en muziekoverlast Autobestuurder mishandeld sjjoR Wij zijn met vakantie maar blijven voor u klaar staan. PEEL EN MAAS Merselo hoeft geen verre reizen te maken COI\PAINT CDA teleurgesteld in gang van zaken rondom Broekweg Zeventiende op jeugd WK surfen De Wanssumse grafisch ontwer per-illustrator John van der Heij den heeft voor de RIO-dag van 7 augustus in Blitterswijck een prachtige zeefdrukaffiche ontwor pen. Hij heeft het hoofd van een straatkind in tweeën gedeeld. De ene helft van het kinderhoofd lacht en de andere helft huilt. 'Als je als kind geboren bent in het Brazili aanse Rio de Janeiro is het maar net waar je wieg staat. Staat het bij de rijkere ouders dan wordt voor het kind alles geregeld en is er alle reden dat het lacht. Als je geboren bent in een krottenwijk uit ouders die armoedig leven is er reden om te huilen. Deze kinderen gaan zwer ven en leven van de etensresten van de rijken. Ze leven als het ware in het RIOol', legt de Wanssumse kunstenaar uit. Hoewel de grote openlucht RIO- dag op zondag 7 augustus op het terrein van rekreatiepark Het Roe kenbosch in Blitterswijck een feestelijk karakter heeft, laten orga nisatoren en kunstenaar het affi che op deze wijze een boodschap uitstralen. Vandaar ook de naam van de RIO-dag: Rio of RIOol! De vraag naar deze bijzonder mooie affiches is zo groot dat de or ganisatie van de RIO-dag, de stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum, extra zeefafdruk- ken heeft laten maken. Deze wor den tijdens de Braziliaanse braderie op de RIO-dag voor tien gulden per stuk verkocht. Het door de Wanssumse kunste naar ontworpen affiche: Rio of RIOol -r.f - '19 1 T ■■-.■•o f - 'CSJMP Terwijl wij al enkele weken kun nen genieten van de mooie zomer komen er by de politie vele meldin gen binnen van muziekoverlast. De overlast wordt veelal veroorzaakt doordat men in de tuin gaat zitten en dan binnenshuis de stereo installatie zo hard aanzet zodat men er buiten nog van kan genieten. Ondanks dat deze klachten geen hoge prioriteit hebben bij de poli tie, wordt toch geprobeerd die over last in goed overleg tot een einde te brengen. Wel blijkt er een groot mis verstand te bestaan over het ver band tijd/overlast. Velen zijn er van overtuigd dat men het recht heeft om overdag en 's avonds tot 22.00 uur zoveel muziek te laten horen met het maximale volume. Dat is echter een groot mis verstand. De overlastverordening, die ook in de gemeente Venray van toepas sing is, is daarin heel duidelijk. Daarin wordt gesteld dat het ver boden is met toestellen of geluids apparatuur, dan wel op ander wijze handelingen te verrichten, waar door voor een omwonende of voor de omgeving geluidshinder wordt veroorzaakt. Buiten zitten en bin nen de stereo-installatie een tandje hoger zetten om de muziek ook bui ten te kunnen horen is niet toe gestaan. Buiten een installatie installeren al helemaal niet. Het tijdstip van 22.00 uur speelt geen enkele rol. Iedere inwoner heeft dus de zorg er voor te waken om voor de omgeving geen geluidsoverlast te ver oorzaken. elke week nieuws Personenauto invalide vernield In de nacht van zaterdag op zon dag hebben vandalen hun lusten botgevierd op een op een invaliden parkeerplaats van 't Liene gepar keerde personenauto van een 66-jarige Venrayse invalide. De ken tekenplaten werden verbogen, rui tenwissers en spiegels werden kapot geslagen en in het lakwerk waren met een scherp voorwerp diepe krassen-aangebracht. 't was weer raak bij Jansen Een van onze klanten ving onlangs ÏOO.OOO,- netto! Recentelijk werd bij ons een Staatslot verkocht waarop een prijs van maar liefst ƒ100.000," netto viel! Maken we binnenkort iemand miljonair? Voor uw Staatsloten bent u altijd van harte welkom op onderstaand adres. GROTE MARKT VENRAY Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. DONDERDAG 21 JULI 1994 Nr. 29 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Vanaf maandag 5 september a.s. zal Veldeke Venray een aantal avon den verzorgen voor iedereen die be langstelling heeft voor de Venrayse taal met als thema 'Venrods laeze en schriëve'. In deze 'kursus' zal uit gebreid, stap voor stap, worden in gegaan op de uitgebreide klank karakters van onze taal en hoe deze weergegeven zijn in letters of kom- binaties hiervan, maar ook: waar om zij zo geschreven worden. Eveneens komt de geordende en lo gische taalopbouw en spraakkunst uitvoerig aan bod. Daarbij krijgen de deelnemers/sters tijdens de bij eenkomsten praktische oefening in het omzetten van klanken in de Venrayse schrijftaal. De 'kursus' is eenvoudig van opzet en voor ieder een te volgen en zeker niet saai, in tegendeel! Binnen korte tijd kan men al moeiteloos de geschreven taal lezen. WAAROM EEN KURSUS? Dialekten wijzigen voortdurend. Over dit verschijnsel als zodanig hoeven we ons geen zorgen te ma ken. Immers, al sinds de negentien de eeuw wordt voortdurend be weerd dat het taalgebruik zo intens verandert, dat de dialekten ten do de opgeschreven zijn. Dat het dia- lekt wijzigt, is een natuurlijk proces. Juist door de talloze wijzi gingen in de loop der eeuwen is het verschil in dialekten tussen aan grenzende gebieden te verklaren. Niemand zal ontkennen dat de Ven rayse taal de laatste decennia erg veranderd is, veel van zijn 'eigen heid' kwijtgeraakt is zelfs. Mis schien is dat zijn behoud. Immers, een taal is echt levend als ze evolu eert. Bovendien past de taal zich aan aan de behoefte; deze vraagt nu iets anders van de taal dan een eeuw geleden. De herkenbaarheid van het dialekt, zijn bruikbaarheid en opnemingsvermogen van dooi de communicatiemedia opgedron gen standaardtaalkenmerken bepa len zijn weerbaarheid. Gezien de enorme belangstelling voor volles- cultuur- en volkstaalavonden ge niet het dialekt een opleving, krijgt het een injektie die noodzakelijk voor zijn voortbestaan is. WOORDENBOEK Veldeke Venray beseft dat er niets bestaat dat de Venrayse mensen zo raakt, wat zo het cultuurbezit is, het zielebezit van u en van ons allen dan onze Venrayse taal. Het is een kostbaar erfgoed dat wij van onze ouders en voorouders gekregen hebben, met het doel om de taal door te geven. Het in 1991 versche nen woordenboek beoogde dan ook, de Venrayse woordenschat zo volledig mogelijk te inventariseren en deze systematisch geordend en nauwkeurig beschreven, weer te ge ven. In de inleiding van het Ven rays Woordenboek is uitvoerig ingegaan op de verschillende klankkarak ters, de spraakkunst, de opbouw en spelling van de Venrayse taal en woordenschat.1 De gekozen'spelling is géén Veldeke-spelling, maar een bijna uiterst consequent fonologi sche Venrayse-spelling, of eenvoudi ger gezegd: de regel 'schrijf het woord zoals je het geïsoleerd uit spreekt met als principe één teken voor één klank'. Deze spelling is bij wetenschappers, liefhebbers van het dialekt en velen die omgaan met de Venrayse taal zeer goed ont vangen, getuige de vele positieve reakties die Veldeke Venray na de uitgifte van het Venrays Woorden boek uit alle delen van het land mocht ontvangen. MOEILIJK De moeilijkheid was vooral de klanken vast te leggen. De Venrayse taal kent immers veel meer nuan ces en klankverschillen dan het Ne derlands. Deze nuances en klank verschillen geven dikwijls ook een andere betekenis aan een woord. In de inleiding is een zo goed mogelijk beeld gegeven van de verschillende klankkarakters, de spraakkunst en de taalopbouw. Toch blijkt dat het niet voor iedereen even eenvoudig is. De Venrayse taal kent als schrijf taal immers geen traditie. Van verschillende kanten is dan ook bij Veldeke Venray aangedron gen om een aantal bijeenkomsten te verzorgen, waarby o.a. wordt in gegaan op de schrijfwyze van de Venrayse taal. Veldeke Venray heeft daarop afgelopen najaar en winter een tiental avonden 'Venrods laeze en schriëve' verzorgd voor de eigen leden. De kursus was zeer geslaagd en zal zeker een vervolg krijgen. Maar eerst wil Veldeke Venray be langstellenden gelegenheid geven, om aan deze kursus deel te nemen. KURSUS De kursus is verdeeld over tien avonden en zal gehouden worden, afhankelijk van de aanmelding, op maandag en/of dinsdag in het ko mende myaar vanaf 5 september a.s. in één van de lokalen van Mavo De Kolk te Venray. De kosten van alle bijeenkomsten, inclusief kur- susmateriaal bedragen voor Veldeke-leden ƒ50,- en voor niet- Veldeke-leden ƒ75,-. Overigens kost een Veldeke-lidmaatschap 30,- per jaar. Opgave en inlichtingen bij Velde ke Venray: Louis Truijen, Tuin straat 16, 5802 AE Venray, tel. 81799 vóór 15 augustus op werkdagen tus sen 18.00 en 19.00 uur. Inbraak in een in aanbouw zijnd bedrijf Door het inslaan van een thermo pane ruit aan de zykant van een in aanbouw zijnd bedrijf aan de Yssel- steynseweg was toegang verkregen. Uit het bedryf werden een drietal boormachines ontvreemd. De da der moet bij het inslaan van de ruit gewond zijn geraakt gezien een groot bloedspoor. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De KNVB afd. Limburg heeft haar kompetitieplannen voor het afde lingsvoetbal aangepast. Onder druk van onder ander SV Merselo en Hay Achten (DIS Oirlo) heeft de KNVB besloten om dit seizoen nog geen tweede klasse standaard teams in te voeren. Daarmee kan Merselo in de regio blijven voetballen. De voetbal lers uit dit kerkdorp zouden anders hun uitwedstrijden in Midden- en Zuid-Limburg hebben moeten af werken. HERINDELING Tot en met afgelopen seizoen waren de diverse klassen in het af delingsvoetbal 'gemengd'. Stan daardteams en lagere elftallen (meestal van grotere clubs) kwamen tegen elkaar uit. Er bestond echter de wens om alle standaardteams bij elkaar te voegen in een eigen kom petitie, wat de aantrekkelijkheid ten goede zou komen. Zo is het voor Merselo 1 byvoorbeeld interessan ter om tegen DIS 1 te spelen dan DIS 2. Aan het plan van de KNVB kleef de echter nogal wat nadelen. Voor een aantal teams betekende dit, in dien het voetbalresultaat van het af gelopen seizoen slecht uitpakte, grote reisafstanden van noord naar zuid en omgekeerd. Bovendien vond er een versmalling in het aan tal klassen plaats, waardoor er een zeer brede vijfde klasse ontstond. In die klasse kan echter het niveau verschil tussen de teams onderling zeer hoog zijn. Met name voor Merselo bleek het aan het eind van het seizoen ver keerd uit te pakken. Zij mochten nog wel promotiewedstrijden spe len om in de klasse te komen. Die werden echter verloren en Merselo bleef tweedeklasser en werd inge deeld bij teams uit Midden- en Zuid- Limburg. WIJZIGING De KNVB heeft nu besloten om geen tweede klasse in te voeren voor de standaard teams. In plaats daarvan komt er een extra eerste klasse. Voor de 'lagere elftallen' blijft de situatie onveranderd. Dat betekent voor een groot aantal teams grote reisafstanden. Ook aan het dreigen de klasseverschil in de 5e klasse heeft de KNVB niets gedaan. De teams uit onze regio komen nu uit in de hoofdklasse D en in de eerste klasse E. In de Hoofdklasse D spelen BBB'27, Hegelsom. Heythuysen, Laar. Nunhem, Oostrum. Stormvo gels. Lottum, SWH (Heibloem), Swolgen, VCH, VOS. In de eerste klasse E spelen Ame rica, Castenray, DIS. Eiker Boys. FC Steyl, Geijsteren, Griendtsveen, Holthees, Kronenberg, Merselo. RKBVC en TOP '27. Direkt na de Venrayse kennis ontbrand voor de tweede keer de strijd om de Venray Cup. Dit jaar doen alle Venrayse verenigingen mee aan de strijd om het predikaat "beste team van Venray'. Vorig jaar werd dit toernooi voor het eerst ge organiseerd. DIS Oirlo mocht toen de beker, na een zinderende finale tegen Oost rum, in ontvangst ne men. De Oirlonaren, die afgelopen seizoen een moeizame kompetitie kenden, zullen alles in het werk stellen om deze beker te behouden. POULES Dit jaar doen acht teams mee. Castenray, dat vorig jaar nog toe keek, zal zich dit jaar ook in de stryd gaan mengen. De nieuwko mer komt uit in poule B, samen met Merselo, DIS en Ysselsteyn. Op Ysselsteyn na zullen deze teams el kaar ook in de kompetitie tegenko men. Een en ander is het gevolg van de nieuwe kompetitie-indeling voor standaardteams. In poule A spelen Holthees, Oostrum, Leunen en een selektie- team van SV Venray tegen elkaar. WEDSTRIJDSCHEMA De wedstrijden zullen op de vol gende data worden afgewerkt. Donderdag 11 augustus: Holthees-Oostrum; SV Venray- Leunen; Ysselsteyn-DIS en Casten- ray-Merselo. Aanvang alle wedstrij den 19.00 uur. Zaterdag 13 augustus: Oostrum- SV Venray; Leunen-Holthees; DIS- Castenray en Merselo-Ysselsteyn. Aanvang alle wedstryden 18.00 uur. Dinsdag 16 augustus: Holthees- SV Venray; Oostrum-SV Leunen: Ysselsteyn-Castenray en DIS- Merselo. Deze wedstrijden begin nen om 19.00 uur. De finale om de Venray Cup, die beschikbaar is gesteld door drukke- ry/uitgeverij, boek- en kantoor boekhandel van den Munckhof uit Venray, zal worden gespeeld op vrij- Een 24-jarige automobilist is za terdag rond 16.30 uur mishandeld door een nog onbekende man. De 24-jarige liep daarbij een gebroken neus op. De man reed over de Overloonse- weg in zijn paarskleurige Opel'lta- dett toen achter hem een eveneens paarskleurige Opel Kadett reed. De 24-jarige man ging langzamer rij den omdat hij wilde zien wie er in die auto zat. Daarbij trapte hy een paar keer op de rem. Dat werd door zijn 'achtervolger' niet op prys gesteld, waarna enige provocerende gebaren over en weer werden ge maakt. Tben de eerste auto bij de Broek- weg rechts af sloeg, werd hy gevolgd door de andere auto. Nadat de 24-jarige gestopt was, ontstond er een woordenwisseling met de drie inzittenden van de tweede Kadett. Een van die drie sloeg vervolgens de man in het gezicht. Daarop koos de 24-jarige het hazepad, waarbij hij overigens nog de andere auto raakte, en deed hij aangifte van mishandeling. Het kentekennum mer dat hy daarbij opgaf bleek ech ter niet te kloppen. De politie wil nu graag te weten komen wie die personen in de paar se Opel Kadett waren. Eventuele ge tuigen van dit voorval worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. Wat past het beste bij mijn huis? Vaak ziel u bij u m uw omgeving een smaakvol ogende kleurenkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit niet automatisch, dat dezelfde kleuren het op üw huis ook goed doen. De Verf Wand-adviseur helpt u beter bij uw strikt persoonlijke kleurkeuze. Schilderwas kost geld, dus doe 't goed. Ons advies kies een professionele verf. die ook door de vakschilder wordt gebruikt. Die zeer goede merken zijn ook bij Verf Wand te koop. Ze kosten w meer in aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken n; VERFfi- WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 dag 19 augustus om 19.00 uur. Die zal op het veld van een van de fina listen worden afgewerkt. De toe gang tot alle wedstrijden is gratis. Indien wedstrijden afgelast wor den, is het de bedoeling dat die me teen daags enia worden gespeeld. De CDA-commissieleden waren teleurgesteld in de gang van zaken rondom de Broekweg. 'De kwestie heeft veel stof doen opwaaien maar het resultaat is teleurstellend', al dus Jan Loon en. Hij proefde veel ongenoegen bij de bewoners, die hier al vanaf vlak na de oorlog mee bezig zijn. Volgens Jan Loonen is het geen goede beurt geweest. 'Er had meer uit moeten komen. We hebben de onvrede niet weg kun nen nemen, terwijl de andere straat (Buitenweg - red.) wel van een laag asfalt is voorzien'. Wethouder Truijen gaf vervolgens nog eens aan dat de gemeente om juridische redenen had afgezien van afsluiting van de Broekweg zo dat doorgaand verkeer niet meer over de weg kon. Twee van de veer tien aanwonenden bleven tegen de ze optie. Volgens Loonen was het wel de moeite waard om de weg af te slui ten. 'Plaats anders borden aan het begin en eind van de weg die aange ven dat het een doodlopende weg is, of waardoor alleen bestemmings verkeer over deze weg mag'. 4min> dames mode boutique grotestraat 7 venray 04780-84263 Anke Keysers is tijdens het jeugd WK surfen by Marathon in Grie kenland in haar klasse als zeven tiende geëindigd. De 16-jarige Maashese, uitkomend in de Mistral klasse deed voor het eerst aan het WK mee, maar kon niet echt een grote rol van betekenis spelen. In de laatste race eindigde ze als vyf- tiende. In totaal had zij 168 punten. Met het landenteam behaalde zy een tiende plaats. Aan het kam pioenschap deden 33 landen mee. Tussen 7 en 28 augustus zijn wij alleen op donderdag, vrijdag en zaterdag normaal open. De andere dagen van de week vieren wij vakantie. Wij wensen u een prettige vakantie. Henk en Henny Drabbels en medewerkers Stationsweg 45 - tel. 81326

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9