Onvrede over rol gemeente bij gasificatie 159.- Parkeerwachters mogelijk in oktober 'opsporingsbevoegd' 'De langparkeerders zijn uit het centrum verdwenen Binnenkort worden uitkeringen verwacht De computer ziet Abraham f5,- korting Bewoners van kastje naar de muur gestuurd MA BELLE ruimt raciikaal op ..mubdk" PEEL EN MAAS Paarden- en Ponymarkt te Ysselsteyn Een ton in Venray PEEL EN MAAS Illli CHRIS I FOTO'S W Gemeente noemt betaald parkeren 'geslaagd' i Donderdag 21 juli 1994 - Pagina 5 Vorige week woensdagavond vond er een levendige discussie plaats tussen commissieleden en wethouder Truijen rondom de rol die de gemeente wil gaan spelen met betrekking tot gasificatie in het buitengebied. Daarbij kwam ook aan het licht dat bewoners van de Enge Steeg en omgeving, op dit mo ment van het kastje naar de muur wordt gestuurd, en voorlopig zon der gas blijven zitten. GASIFICATIE De gemeente Ven ray heeft zich in het verleden altijd open gehouden om medewerking te verlenen bij de aansluiting van panden op het aardgasnet. Daarbij werd zelfs aan gegeven dat de nodige inspannin gen geleverd zouden worden om de zg. witte vlekken, die gebieden die niet op het aardgasnet zijn aan gesloten, alsnog aan te sluiten. Hier werd zelfs onderzoek naar gedaan, wat de gemeente ƒ50.000,- kostte. Nu wil echter de gemeente haar bemoeienis tot een minimum be perken, om zo de ambtelijke kosten tot een minimum te beperken. Wel wil het, samen met Mega, procedu reregels op gaan stellen die gehan teerd zullen worden bij eventuele aanvragen. Het opstellen moet ge beuren aan de hand van de aan vraag van bewoners van de Enge Steeg, Zuivel weg en Molen hofweg. Zij hebben in het verleden al ken baar gemaakt op het aardgasnet aangesloten te willen worden. KERNTAAK? Jan Driessen (CDA) vroeg zich af of het college hier niet vooruitliep op de kemtakendiscusssie en wenste terugtrekking van het voor stel. Verder vond hij het een vreem de zaak met betrekking tot de meeijarenbegroting, waarin voor inspanningen rondom de gasifica tie van de witte vlekken nog een be drag van ƒ138.600,- gereserveerd heeft. Driessen was van mening dat het college het mes in het varken laat steken. 'U bent met de witte vlekken aan een karwei begonnen. Maak dat karwei af. Volgens Dries sen heeft de nieuwe rol, die de ge meente zich toedicht, tot gevolg dat aanvragen van projekten minder kans op slagen hebben. 'Een ge meente kan meer bewerkstelligen dan een burger'. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) washet ih grote lynen met Driessen eens. 'Je kunt geen indivi duele burger naar Mega sturen. Ze ker niet als je ze in het verleden aan het lijntje hebt gehouden' PROPORTIES Wethouder Truijen vond dat de zaak niet binnen de juiste propor ties werd gehouden. 'Gasificatie is financieeltechnisch geen taak van de gemeente. Ook in het verleden heeft de gemeente er nooit voor ge zorgd dat mensen gas kregen. Wel is er geholpen middels een baatbe lasting maar de mensen hebben het zelf betaald. Wat we nu willen is een procedure te ontwikkelen om groepen mensen die gas willen op het juiste spoor van Mega te bren gen. We kunnen dan 'zo worden verzoeken afgehandeld' tegen de mensen zeggen. BEDENKINGEN Jan Driessen bleef echter beden kingen houden bij deze rol van de gemeente. Een eerste poging om mensen op het spoor te zetten, mislukte nl. Op 11 juli jl. was er een gesprek gepland tussen de gemeen te, Mega en de bewoners van de En ge Steeg en omgeving. Mega liet Jan Driessen: 'Deze rol van gemeen te onacceptabel'. echter op het laatste moment weten geen brood te zien in deze bespre king. De gemeentelijke ambtenaar kon niet meer doen dan die bewo ners mededelen hoe de gemeente in de toekomst wil gaan handelen. 'Die bewoners voelden zich fors bij de neus genomen' liet Maarten Hartzema van de gemeente tijdens de commissievergadering weten. ONGELOOFWAARDIG Bij de neus genomen is nogal zacht uitgedrukt, is de mening van Wim Jenniskens. Hij is een van de initiatiefnemers om de Enge Steeg en omgeving op het gasnet aan gesloten te krijgen. 'Op 26 mei had ik een gesprek met wethouder Truijen. Hij vond het een goed plan om via een baatbelasting deze stra ten aan te sluiten. Ik moest maar een officieel verzoek indienen bij b. en w. en hij beloofde dat het nog voor de vakantie rond zou zijn. Ver volgens wordt je op 11 juli op het gemeentehuis verwacht en daar vertelt een ambtenaar doodleuk dat we van hun niets meer hoeven te verwachten. De gasificatie was geen kerntaak zei de ambtenaar. Alleen wil de gemeente wel de zaak met ons en Mega bespreken om tot een procedure te komen. Nou nee, dankjewel, wij zijn geen proefko nijn. Een wethouder die belooft het op zeer korte termijn te regelen is zo toch niet erg geloofwaardig', al dus Wim Jenniskens. Daags daarna klopte Jenniskens bij Mega aan, alwaar hij een verzoek tot gasificatie in wilde dienen. 'Toen viel me de schoen uit. Mega kon niets doen omdat men hierover nog met de gemeente in gesprek was.... Zij stuurde ons terug naar de gemeente'. Voor Jenniskens en zijn buurtbe woners een vervelende situatie. De winter staat weer voor de deur en ze willen daarom snel beslissen of dat men overstapt op aardgas, propaan of misschien op olie blyft zitten. 'De meesten willen aardgas, maar dan wel voor een redelijke prijs. Als het lang duurt dan stappen er enke le af van het voornemen om zich op aardgas aan te laten sluiten. Dan wordt realisatie in onze buurt nog moeilijker', aldus Wim Jenniskens. BOTSING Over de Enge Steeg kwamen wet houder Truijen en de CDA-commis- sieleden overigens nog flink met elkaar in aanvaarding. 'Als dit de rol van de gemeente is', aldus Jan Driessen, 'dan is dit onacceptabel'. Driessen refereerde daarbij naar een brief van Wim Jenniskens aan de buurtbewoners, over de gang van zaken. Driessen was van mening dat de gemeente voorzichtiger met haar burgers om moet gaan. Joos Truijen vond de opmerkin gen van Driessen 'geen manier van politiek bedrijven'. Het college wil alleen maar een heldere regeling maken. 'Waarom' vroeg Jan Loonen zich vervolgens af. 'Wat is de reden. Ambtelijke inzet?'. Truijen erkende vervolgens dat het inderdaad om een bezuiniging gaat. De ambtelijke kosten voor de gemeente zouden te hoog zijn. Truijen zou in ieder geval de gevoe lens van de commissie aan het col lege overbrengen. leder- en boutique mode zomerjurkjes, topjes, rokken, blouses, bermuda's enz. Ltder- en 'Boutique made Scnooistraal 24 5801 BP Venray Tei 0478083500 zomerjassen van 249,- voor Reebok doodgereden Een 28-jarige bestuurder van een personenauto uit Doetinchem kon zaterdagavond op de Peel weg tus sen Ysselsteyn en Vredepeel een overstekende reebok niet meer ont wijken en botste tegen het dier. De reebok heeft de botsing niet over leefd. Het stuk grofwild werd op de voorgeschreven wijze afgevoerd en de bestuurder zit met een behoorlij ke schade aan zijn auto. Diefstal tuintafel Maandagmorgen deed een 25- jarige inwoonster aangifte van diefstal van haar witte tuintafel uit de achtertuin van haar woning aan de Chopinstraat. De diefstal heeft in de nacht van maandag op dinsdag plaats gevonden. uw weekblad Op 23 juli is er weer een indoor (binnen) markt in Paardensport centrum Sonwil aan de Buntweg 12. De markt begint weer 's mor gens om 07.00 uur en is om ca. 12.00 uur afgelopen. Dus als u een paard of pony zoekt, vroeg uit de ve ren en naar Ysselsteyn. Er zullen nu ook best wel veel veulentjes te koop zyn om deze tijd. Leuk voor de kinderen om te ko men kijken. Als u een paard, pony, ezel of geit o.i.d. te verkopen heeft dan mag u deze gratis aanvoeren op de markt. Ook de entree is gratis. In de ge zellige kantine van Sonwil kunt u natuurlijk al vanaf 07.00 uur te recht. Eventuele inlichtingen: tel. 04780-41459. Huisvuil gedumpt Op een perceel aan de Heidseweg werden een 30-tal zakken met huis vuil aangetroffen die daar illegaal waren gestort. Gemeentewerken zal het huisvuil opruimen. De politie zal trachten de illegale storter op te sporen om die dan de rekening te presenteren. Als alle onderhandelingen naar wens verlopen, zullen de Venrayse parkeerwachters vanaf 1 oktober ook bekeuringen uit mogen delen aan automobilisten die onjuist staan geparkeerd. Deze 'opsporings bevoegdheid' heeft echter ook haar beperkingen. Zo mogen de parkeer wachters geen personen verbalise ren die zich fietsend een weg door het voetgangersgebied lianen'. OVERLEG Op 6 juli jl. heeft er overleg plaats gevonden tussen de gemeente Ven ray, het ministerie van Justitie, de politie en vertegenwoordigers van Ruyters en Parcom. Dat eerste be drijf beheert momenteel het be taald parkeren in Venray. Parcom is de konkurrent van Ruijters en heeft van het ministerie de vergun ning gekregen om proeven te star ten in vijf gemeenten. By die proeven krijgen de parkeerwach ters een beperkte opsporingsbe voegdheid. Dat houdt in dat in bijvoorbeeld de Venrayse situatie, de parkeerwachters een bonnetje onder een ruitenwisser mogen du wen, als de betrokken auto op een Stichting Wilhelmina Sangers Cultuurprijs Zoals bekend mag zijn, heeft de in januari 1990 overleden mevrouw Wilhelmina van den Munckhof- Sangers, destijds bij testament een niet onaanzienlijke som geld in een Stichting ondergebracht, waarvan jaarlijks een of meerdere instellin gen of verenigingen in Limburg kunnen profiteren. Wilhelmina Sangers was jaren lang direktrice van de voormalige Venrayse huishoudschool aan de Eindstraat - de huidige Islamitische moskee. Zij trouwde op latere leef tijd, in 1948, en nam gelijkertijd ontslag als direktrice. Op hoge ouderdom overleed zij in 1990. Overeenkomstig de wens van de erflaatster is in 1991 een Stichting geformeerd, welke haar naam draagt. Het bestuur van die Stich ting bestaat uit oud-deken C. Buschman, oud-burgemeester H. Defesche en de burgemeester van de gemeente Heel, de heer J. Simons. Het doel van de Stichting is: - het bevorderen van de RK gods dienst en de cultuur; - het ondersteunen van jeugd werken; - steun verlenen aan het conserve ren en/of restaureren van kerkge bouwen en kerkelijke kunst schatten. Dit alles binnen de provincie Lim burg. Ongetwijfeld gingen daarbij de gedachten van mevrouw San gers in het bijzonder uit naar de ge meente Heel, waar zy geboren is en waar zij ook in het graf van haar ouders is bijgezet; naar de gemeen te Venray, waar ze zovele jaren ge woond heeft en de vrouwelijke jeugd wegwijs maakte in hun toe komstige huishoudelijke taken. Ter realisering van bovengenoem de doelstelling bepaalde haar testa ment, dat o.m. jaarlijks een pry's, in de vorm van geld, wordt uitgereikt aan één of meer personen of vereni gingen, die naar het oordeel van het Stichtingsbestuur aan het doel van de Stichting heeft of hebben beantwoord. Deze prijs, welke in ge deelten gesplitst mag worden, dient jaarlyks te worden uitgereikt op 22 mei, de veijaardag van de Stich teres. Voor het eerst werd een prys ver leend in mei 1992. Ook in het jaar daarop werden enkele Limburgse instellingen verblyd met een dona tie van in totaal circa ƒ70.000,-. Het is de nadrukkelijke wens van de Stichteres, dat de toe te kennen prijzen het karakter zullen hebben van een waardering voor geleverde prestaties van personen of instellin gen ter bereiking van een der om schreven doelstellingen. Het is de bedoeling van het Stich tingsbestuur, dat het door mevrouw Sangers beschikbaar gestelde kapi taal in stand dient te worden gehou den en dat uitsluitend de netto- revenuen van dat kapitaal zullen worden benut. Die revenuen zullen, volgens de richtlijnen van de Stich ting, voor twee-derde gedeelte in twee prijzen worden uitgekeerd, terwijl een-derde deel bestemd wordt - dan wel gereserveerd - voor steunverlening aan de derde doel stelling: herstel van kerken en ker kelijke kunstschatten. BESTEMMING EERST NU... Zoals boven reeds gemeld, zou de jaarlykse prijsbepaling moe ten geschieden op 22 mei, de ver jaardag van mevrouw Sangers. Dat is dit jaar door omstandighe den niet geschied! Oud-burge meester Defesche - lid van het Stichtingsbestuur - is namelyk al geruime tijd ziek. Het is vanwege dat ziek-zijn dat tot op heden nog geen definitieve bestemming aan het beschikbare geld werd gegeven. Desgevraagd deelde oud-deken C. Buschman ons mede, dat nu echter op vrij korte termijn de 'gelukki gen' zullen worden bekend gemaakt. Anders dan werd verondersteld, zyn de bestuursfunkties van de Stichting Wilhelmina Sangers Cul tuurprijs, niet gebonden aan de funktïes van pastoor-deken en bur gemeester doch zuiver persoonlijk. De eerder genoemde heren kiezen dus t.z.t. zelf hun opvolgers. plek staat waar niet geparkeerd mag worden (zoals op de pleinen). Uit het overleg is naar voren ge komen dat alle partijen mee willen werken om van Venray een proefge meente te maken. Dan is het wel zaak dat Parcom en Ruyters tot el kaar komen. Daarover zal deze week meer duidelijkheid komen. Indien dat het geval is dan zullen de vijf proefgemeenten eind augus tus in overleg treden over de wijze waarop de opsporingsbevoegdheid haar invulling krygt. Rond 1 okto ber wil men dan hiertoe overgaan. Op 18 juli 1994 was het het 50 ja ren geleden, dat de eerste elektroni sche computer wetenschappelijk werd gebruikt. De Eniac, ontwor pen door de Amerikaan Stibitz en de Zwitser Ai ken Zuse. Deze compu ter werd geïnstalleerd in Shannon voor de informatie-theorie, een sto red program. Het tel raam (Abacus) was de prille vóórloper van het huidige reken - tuig'. Pascal werkte mee aan de vol gende ontwikkeling, Barbage maakte een mechanische sorteer- machine en Jacquard werkte het eerst met zig-zag ponskaarten voor het weven van patronen in textiel. Hollerith begon met kaart- machines, waarbij de gaatjes in de ponskaart leesbaar werden voor de geautomatiseerde verwerkingsap paraten. De Zweed F.R. Buil ont wierp de klassieke machines voor het Internationale Roojje Kruis (Cie des Mach. Buil). Hij deed dat samen met General Electric, die later met James Bell, Honeywell-Bull stichtte. De eerste computer werkte met diodes en transistors. De digitale computer werkt op het principe van 'aan' en 'uit'. De informatie wordt opgeslagen in bits (Bimary digIT). Aan 1. Uit 0. Dit is de basis van het binaire (twee-tallig systeem). Na de vorige week gehouden trek king van de Staatsloterij is bekend geworden dat in Venray een prys van ƒ100.000,- is gevallen. Dat deel de mevr. Jansen van het gelijkna mige sigarenmagazijn mede. Het lot, dat bij haar in de zaak is ge kocht, heeft het nummer 001443. Waarschijnlijk is de gelukkige win naar met vakantie want deze had zich nog niet gemeld. Het is de tweede keer dat op een lot, dat by Jansen was gekocht, ƒ100.000,- viel. Peel en Maas zou binair geschre ven er zo hebben uitgezien, volgens de ASC-tabel: 01010000/01000101/01000101/ 01001100/00100000/01001100/ 01001110/00100000/01001101/ 01000001/010000001/01010011/ Alles genoteerd in bytes (blokken van 8 bits). De processor rekent (aritmetic unit) en bestuurt (con trol unit). In de loop der jaren zijn er talstel sels ontwikkeld, zoals het octale (8-tallig) en het hexa-decimale (16- tallig). Deze ontwikkeling maakte de out-put (de papierstroom) com pacter en, voor zover mogelijk, leesbaarder. Na de ponskaart-lezer kwam de ponsbandlezer en later de optical reader (die kon geschreven teksten lezen). Daarna de magneetband (ta pe), de schijf (disc), de trommels (drums) en het magneet-kaart- geheugen (cram). Dit alles en nog veel meer werd er uitgevonden vóór we aan de echte computer toe waren. Daarvoor moest eerst de chip worden ont dekt. Het begon dus met het tel raam. De Eniac werd op 18 juli 1944 ten doop gehouden. Dat was de aanzet tot wat we nu hebben. Zonder com puter was er nooit een ruimtevaar tuig naar de maan gelanceerd en waren heel veel sterren nooit ont dekt, waren eg geen 'gleuven' in de muur, was er geen tekstverwerker, enz. enz. enz. B. Roeien uw weekblad Man met fiets gevallen Dinsdagmiddag omstreeks 17.00 uur kwam een 22-jarige fietser op de Oostsingel door onverklaarbare oorzaak ten val. Bij die val liep hij diverse verwondingen op en moest voor behandeling naar het zieken huis worden vervoerd. UUR SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilms (tegen inlevering van deze advertentie, geldig in de maand juli en augustus 1994) De gemeente Venray kijkt terug op een geslaagde start van het be taald parkeren in Venray. Dat blijkt uit het rapport 'Technische en orga nisatorische ervaringen betaald parkeren', dat woensdagavond, ove rigens na sluiting van onze redak- tie, in de commissie openbare werken en verkeer werd behan deld. 'De doelstelling', aldus het rap port, 'het weren van de langpar- keerders (veelal werkers) uit het centrum ten gunste van de kortpar- keerders (veelal bezoeekers) lijkt te zyn gehaald'. De gemeente conclu deert dit uit het feit dat de parkeer terreinen buiten het centrum, waar gratis geparkeerd kan worden, goed bezet zijn met langparkeerders, die voorheen in het. centrum par- Het parkeerterrein aan de Raad huisstraat wordt nu goed gebruikt door langparkeerders... Wel zyn er nog een aantal zaken die opgepakt moeten worden, veelal naar aanleiding van klachten van de burgers. Burgers, die over het al gemeen, het betaald parkeren heb ben geaccepteerd. NIET VLEKKELOOS Het parkeersysteem in Venray is niet geheel zonder storingen. Het aantal storingen aan de parkeerau tomaten, wordt acceptabel geacht, maar moet volgens het rapport toch nog verder omlaag. Het aantal sto ringen aan de slagboomapparatuur en de bijbehorende betaalautoma ten, is nog onacceptabel hoog. Over leg met de leverancier hierover moet tot verbetering leiden. Het aantal algemene klachten m.b.t. het betaald parkeren was met name in de beginperiode hoog. Daarna daalde het aantal klachten. Zaken die nu aangepakt gaan wor den is het realiseren van een betere verlichting bij de parkeerappara- tuur en op het parkeerterrein Raad huisstraat, Op dat terrein zal ook een abri by de parkeerautomaat worden geplaatst. Verder zal er een tweede betaalau tomaat geplaatst worden op het Gouden Leeuw terrein en op het Blekersveld. Tenslotte zal er een studie verricht worden naar het verplaatsen van parkeerautomaten of het eventueel bijplaatsen van parkeerautomaten op de Juliana- singel en de Patersstraat. Daar wordt de loopafstand van parkeer plaats naar automaat als te groot ervaren. GEVOLGEN De gevolgen van het betaald par keren schijnen nogal mee te vallen. Het parkeren aan de Stationsweg en de Raadhuisstraat zal d.m.v. vak ken gereguleerd worden. Hier wa ren met name klachten binnen gekomen over het parkeren voor uitritten. Ook de gevolgen in de aangren zende straten vallen mee. Naast eer der genoemde straten is het ook drukker geworden in de Pr. Hen drikstraat, een gedeelte van de Wil- helminastraat en de St. Antonius- straat. Deze drukte is echter niet zodanig dat de gemeente ertoe wil overgaan om de betaald parkeren- zone uit te breiden. Wel zal de ge meente de gevolgen van de realisa tie van de parkeergarage onder Van Schayik en het terrein achter Euro- tel in de gaten houden. BEZETTING De bezettingsgraad van de betaal de parkeerplaatsen lag de eerste vier maanden iets onder de ver wachtingen. Dit is echter volgens de gemeente een landelijk ver schijnsel. In de andere maanden ligt de bezettingsgraad boven het gemiddelde. Het aantal naheffingsaanslagen (de boete die betaald moet worden indien men niet of te weinig heeft betaald), zal clit jaar ongeveer 5000 bedragen. Dit is ruim meer dan dat men tevoren had begroot (1200). Van de tot nog toe opgelegde aansla gen zijn 80 aanslagen geseponeerd of niet direkt invorderbaar. Daarbij ...maar niet door iedereen. Sommi gen proberen toch nog lege plekjes te vinden waar ze niet hoeven te betalen. betreft het 30 gevallen van buiten landse kentekens. Deze worden via Interpol geïncasseerd. In 10 geval len werd de aanslag, na het indie nen van een bezwaarschrift, geseponeerd. In de eerste vijf maanden van het betaald parkeren in Venray kent het systeem een positief resultaat van ƒ144.437,59. Dit bedrag komt in een pot voorziening betaald parke ren, waarmee eventuele negatieve resultaten zullen worden opge vangen. - De nog noodzakelijke aanpassin gen, waaronder ook de herhuis vesting van het kantoor van Ruyters Parking Beheer, naar 't Lie- ne, gaan nog een bedrag van ƒ830.000,- kosten. Deze kosten zul len uit de opbrengsten van het be taald parkeren moeten worden betaald.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5