Burgers op kosten door eerdere tank-aktie Vijfde nationale titel voor Anny Thijssen -x- Rest stro ken grond worden duurder Opnieuw Straatfestival f5,- korting Afdeling ontkent ooit advies te hebben gegeven olietanks met zand of water te vullen CHRIS I FOTO'S Kodak 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PARKEREN Verhoging met maar liefst 100% 't Podium drie jaar i uuu tax iVii-ww Donderdag 14 juli 1994 - Pagina 5 Een aantal Venrayse burgers voelt zich benadeeld en misleid door de gemeente. Die zou hen, beginjaren tachtig by de eerdere milieu-aktie rond olietanks, ver keerd hebben geïnformeerd. Daardoor komen ze nu voor extra kosten te staan, terwijl de mensen die tien jaar geleden niet hebben meegedaan aan de aktie, goedko per uit zijn. De gemeente ontkent verkeerde, informatie te hebben gegeven. Dat burgers nu opnieuw op kosten worden gejaagd is spy- tig, maar er is niets aan te doen. Verantwoordelijk daarvoor zijn de strengere (milieu)wetten. De ge meente voert die alleen maar uit (door Bert Albers) Wat is er aan de hand? Het gaat om de aktie Tankslag, waarmee de gemeente probeert om alle in de grond liggende olietanks te sane ren. Als gevolg van het BOOT- besluit (Besluit Opslaan in Onder grondse Tanks). Omdat oude olie tanks met resten olie een gevaar voor het milieu opleveren, moeten ze krachtens dit besluit gemeld en gesaneerd worden. Saneren houdt in dat de tank gereinigd wordt en daarna ofwel met schoon zand wordt gevuld of wordt verwijderd. De eigenaren van een onder grondse - of bovengrondse - olie tank kunnen in het kader van de Aktie Tankslag subsidie van de ge meente krijgen bij sanering of ver wijdering. Om daarvoor in aanmer king te komen moet de sanering conform de regels van BOOT zijn uitgevoerd. Als dat gebeurd is door een erkend bedrijf krijgt de bewo ner een certificaat. Daarin staat dat de sanering volgens de regels is ge beurd. Naar schatting worden er in Venray zo'n 400 olietanks gesa neerd tijdens de aktie. In totaal heeft de gemeente 40.000 gulden subsidie uitgetrokken. NIET SCHOON Een deel van de in de Venrayse grond aanwezige tanks is al bij een eerdere aktie, begin jaren tachtig, leeggemaakt. Iben heette de aktie Olieslag en bleven de tanks in de grond liggen. Het werk werd des tijds gedaan door bedrijven die de olie hergebruikten. De eigenaren van de tanks kregen in sommige gevallen dan ook een vergoeding voor de afgetapte olie. Om die tanks is nu commotie ont staan. Een aantal eigenaren heeft de tanks destijds gevuld met water of zand. Op aanraden van de ge meente, zoals zij beweren, omdat anders de tanks mogelijk naar bo ven zouden komen. Nu sinds 1993 niet meer in gebruik zijnde tanks de grond uit moeten, blijkt de in houd vervuild te zijn met olie. De tanks zijn destijds niet of slecht schoongemaakt en de eigenaren moeten nu betalen voor de inhoud van de tank. Afhankelijk van de grootte van de tank en de inhoud kan dat aardig in de papieren lopen. De heer Jeurissen uit Venray was één van de mensen die bij de vorige aktie hun tank lieten leegpompen. Hij had in z'n tuin een olietank van 3000 liter liggen en liet die leegma ken. 'In de veronderstelling dat dat keurig gebeurde'. Volgens zijn zeg gen kreeg hij vervolgens van de ge meente het advies de tank te laten vollopen met water of zand. 'In mijn geval was water gemakkelij ker, dus dat heb ik toen gedaan', al dus Jeurissen. De tijd verstreek en net als veel anderen dacht de familie Jeurissen niet meer aan de tank in de tuin. Tótdat ze hoorden van de aktie Tankslag. Opnieuw meldde de heer Jeurissen z'n tank aan. Maar toen de mensen van het bedrijf Chem Clean vorige week de tank inspek- teerden kreeg hij te horen dat hy voor het afvoeren van 3000 liter verontreinigd water ruim 650 gul den moest neertellen. Het eigenlij ke saneren en schoonmaken komt daar nog bij. ZIJDELINGS De heer Jeurissen voelt zich be nadeeld, temeer daar hij van mede werkers had vernomen dat in het vaste bedrag dat Chem Clean rekent voor het schoonmaken en vullen met zand van een tank, het verwy- deren van een hoeveelheid olie tot 150 liter is opgenomen. 'Kortom, de mensen die vroeger niets hebben gedaan zijn goedkoper uit dan de burgers die keurig het advies van de gemeente hebben opgevolgd', zegt de heer Jeurissen. 'Op zo'n ma nier wordt het vertrouwen van de burgers in het gemeentebestuur al leen maar minder'. Zijn protest bij de gemeente Ven ray haalde echter niets uit. Sterker nog, van een advies naar de burger toe om een leeggepompte tank wa ter of zand te vullen weten de amb tenaren op het gemeentehuis niets. Nee hoor, bij de aktie in de jaren tachtig was de gemeente slechts zij delings betrokken. Bemiddeld tus sen het bedrijf dat de olie wilde komen ophalen en de burgers met een olietank. Volgens een ambte naar die destijds ook al bij de pro blematiek betrokken ging het toen meer om de olie dan om het milieu. 'Als de olie van goede kwaliteit was kregen de mensen er ook geld voor', weet de heer Emons zich te herinneren. 'Een advies is niet ex pliciet door de gemeente gegeven. Dat is absoluut niet zo^ Misschien door het bedrijf, maar niet door de gemeente'. Emons meent dat vullen van lege tanks in Noord-Limburg ook niet aan de orde is. 'In het westen wel, in Noord- en Zuid-Holland worden ze er allemaal uitgehaald. In die veengebieden komen die lege tanks wel omhoog, maar in de zandgrond hier niet', aldus Emons. Emons' collega Nellen weet zich te herinneren dat in elk geval niet meer is na te gaan wat de gemeente rond 1982 nou de mensen heeft geadviseerd. Hij geeft wel aan dat de gemeente in die jaren nog over onvoldoende regels beschikte om iets aan de olietank-problemen te kunnen doen. ALTIJD GOED De tijden zijn veranderd en daar van wordt een aantal burgers de du pe. Dat is ook de conclusie van Tbnneke Schmeitz, de ambtenaar die zich met de huidige aktie Tankslag bezighoudt. "Veel mensen die toen hun tank hebben laten leegpompen denken dat die meteen is gereinigd. Dat is een mis verstand. Bij het leegpompen blijft nog olie in de tank achter'. Van enig advies in de richting van vol laten lopen kan zij zich evenmin iets her inneren. Een andere lezing van het verhaal heeft de familie Joosten uit Oirlo. Ook deze familie liet, evenals de bu ren, begin jaren tachtig haar olie tank leeghalen omdat Oirlo inmid dels op het aardgasnet was aan gesloten. 'Myn man heeft de tank daarna zelf helemaal schoonge maakt', zegt mevrouw Joosten. 'En goed, want hy is nogal op het mi lieu', voegt ze er aan toe. De tank ging vervolgens weer de grond in totdat enkele jaren geleden de heer Joosten in 'Peel en Maas' een be richt las over het vullen met zand van lege olietanks. 'We hebben daarna nog twee keer gebeld met de gemeente om te vragen wat we moesten doen', aldus opnieuw me vrouw Joosten. 'Zeker wisten ze het ook niet maar zand was altijd goed, kregen we te horen'. By de nieuwe Tankslag-aktie kreeg de familie Joosten bericht dat een bedrijf het zand komt onder zoeken. Als het niet aan de normen voldoet, lean het bedrijf de zand uit de tank halen, reinigen en vervol gens weer terugpompen. Kosten volgens mevrouw Joosten ongeveer 4000 gulden... De conclusie van het verhaal: tien jaar geleden zyn de meeste olietanks weliswaar leeggehaald, maar dat ging destyds meer om de opbrengst van de olie dan om het milieu. De tanks zijn toen dan ook niet of niet goed gereinigd. Bovendien ontbrak regelgeving zodat gemeente en bedrijven niet wisten wat nou schoon was en wat niet Inmiddels zyn er wel regels. Opgesteld door het ministerie, waarvan de uitvoering in handen van de gemeenten is gelegd. Vol gens die regels zijn de meeste olietanks die nog in de grond zit ten vervuild. Met olie, of met olie verontreinigd water of zand. De eigenaren van de tanks, die ze in dertijd hebben laten vullen, staan nu opnieuw voor kosten. Zelfs meer dan de mensen die hun leeggepompte tank niet hebben gevuld. Waar het om draait is of de ge meente in de afgelopen jaren het advies aan burgers heeft gegeven om hun lege tank met water of zand te vullen. Nu blykt namelijk dat dit advies de mensen op extra kosten jaagt, nog afgezien van de ergerais en het onbegrip. Op het gemeentehuis kan zich echter niemand iets herinneren van een advies in die richting. 'Ja, mis schien is het ooit 'ns gezegd, maar nooit formeel'. Opvallend is dat een aantal burgers, onafhankelijk van elkaar, overtuigd is zo'n ad vies te hebben gehad. En dat men op de afdeling wel zeker weet dat er in het archief niets over een dergelijk advies te vinden is. On dertussen zit een aantal Venray- naren met de - in olie? - gebakken peren. Desalniettemin voelt een aantal Venrayse burgers zich danig in hun kuif gepikt. Ze vinden dat. ze worden bestraft voor het feit dat ze begiiyaren '80 een milieube wuste beslissing namen en de olie uit hun ondergrondse tanks lie ten verwyderen. Bovendien heeft de gemeente hen misleid. 10 Juli is voor Hand Boog Vereni ging Diana een onvergetelijke dag geworden. De vereniging heeft al weer een nationale kampioen in haar midden. Anny Thijssen, al vier keer eerder kampioen in deze sport, behaalde zondag jl. de natio nale titel bij de dames te Schayk. Geheel zonder ambities toog het echtpaar Thijssen naar Schayk om aan het NK handboogschieten voor 25 meter, 1 pijl-systeem, deel te ne men. Na tien pijlen dacht Maari Thyssen 'van die 16e plaats moet ik af. Weer tien pijlen later was hij be land in de top tien van Nederland. Voldoende om zeker te zijn van een plaats in het Nederlandse team. In de pauze, na 25 pijlen, ging Maari eens kijken hoe zijn echtge note het maakte bij de dames. Anny stond reeds op de tweede plaats met vijf punten achterstand op de kop loper. Zaterdag 17 en zondag 18 september De stichting Culturooy organi seert ook dit jaar een Straatfesti val. Zaterdag 17 en zondag 18 september wordt het centrum van Venray gevuld met straattheater- j makers, muziekgroepen en at- I trakties voor kinderen. Hoofd- sponsor is ook dit keer winke liersvereniging Winkelcentrum j Venray. Daarnaast dragen de ge meente Venray en wegenbouwbe- j drijf Heijmans financieel by. Het Straatfestival is gratis toeganke lijk en op zondag zijn de winkels in het centrum geopend. Het accent bij het tweedaags feest ligt zaterdag op muziek en zondag op straattheater. Zatermiddag tre den op diverse plaatsen in het cen trum uiteenlopende kleinere muziekgroepen op. Beginnend ta lent krijgt een leans op het open po dium en verder is er veel aandacht, voor de kinderen. Zaterdagavond wordt het programma eveneens muzikaal voortgezet. Het podium op het Schouwburgplein herbergt die avond een drietal groepen. Cultu rooy kiest daarvoor uit het lokale, regionale en landelijke aanbod. Af sluiter wordt waarschijnlijk The Bob Color, een groep met een goede live-reputatie. De zaterdagavond wordt georganiseerd in samenwer king met de stichting Rock Revue, een samenwerkingsverband van een viertal sozen. Ook voor de con certen op zaterdagavond wordt geen entree geheven. Zondagmiddag vanaf een uur of een is het dan tijd voor verrassend, ontroerend, clownesk, acrobatisch of mysterieus straattheater, zoals tienduizenden mensen dat de afge lopen jaren hebben leren waar deren. BIJDRAGE Voor de stichting Culturooy, die sinds 1991 het Straatfestival organi seert, moet 1994 een overgangsjaar worden. De bedoeling is om dit jaar wat geld over te houden om vanaf 1995 het festival opnieuw te laten groeien. Daarom houdt de stichting byvoorbeeld "de horeca in eigen hand en wordt er zondag op diverse strategische punten in het centrum van de bezoekers een vry willige bij drage gevraagd. Hetzelfde vraagt Culturooy aan de ruim negentig winkeliers in het centnyn die geen lid zijn van de winkeliersvereniging. De bedrijven hebben deze week een brief in de bus gekregen met het verzoek om solidair te zijn met de collega's die wel lid zijn van het WCV. Die winke liers, ongeveer 100, betalen samen 10.000 gulden en zyn daarmee hoofdsponsor van het Straatfesti val. Culturooy vraagt de niet- aangesloten winkeliers, die even goed zondag 18 september him winkel open mogen hebben, om een vrijwillige bijdrage van byvoor beeld honderd gulden onder het motto 'gelijke monniken, gelijke kappen'. LIEDJES Het Straatfestival kan in het weekend van 17 en 18 september geen gebruik maken van de facili teiten in de schouwburg. Daar wordt op die datum verbouwd en bovendien vindt dezelfde zondag het liedjesfestival van de Piëlhaas plaats. Culturooy betreurt het dat beide evenementen gelijktijdig plaatsvinden. De stichting heeft bij het kiezen van de datum gelet op de lijst zoals die door de begin dit jaar ingestelde Evenementencommissie (ACEV) wordt samengesteld. Op die lyst staan de aktiviteiten van de carnavalsvereniging in het voorsei zoen niet vermeld. Na elkaar flink moed te hebben ingesproken werd begonnen aan de tweede 25 pijlen. Anny ging er als een speer vandoor en sloot af met een score van 233 punten. Dat le verde een totaal op van 457 punten. Dat waren er vijf meer dan de kon- kurrentie die met 452 punten ge noegen moest nemen. Dat was dus goed voor de derde keer een natio nale titel in deze klasse. Intussen had Maari zich-by-de heren-van de tiende naar de tweede plaats opge werkt. Hij kwam net zeven punten te 'kort om Bemy Camps uit Yssel- steyn in te halen. Maari had dus met 475 punten de tweede plaats behaald by de heren. VITA In het Nederlandse Limburg is er ook nog een handboogteam dat in ternationaal strijd levert in de Olympische discipline, de zg. Vita- ronden. Dit team, waarin ook Ven rayse Wendy van Ooi meedoet, had zondag jl. een wedstryd in Dorma- gen te Duitsland tegen een team uit Duitsland. Bij deze wedstrijd be haalde Wendy van Ooi maar liefst drie persoonlijke rekords: 268 pun ten op de 70 meter, 285 punten op de 60 meter en 259 punten op de 50 meter. De 287 punten op 30 meter was net geen persoonlijk rekord. Bij elkaar geteld waren dat 1099 punten. Voor Wendy betekende dat haar eerst 'Vita ster' van de Duitse handboogbond. Deze sterren zijn een ere-teken by de Vita-ronden. Men kan hier aan zien hoe sterk de tegenstand zou kunnen zijn. Met de score van 1099 stond Wendy mooi op een tweede plaats bij de dames. BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kimt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen, voor zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog de vol gende week worden doorgevoerd. Anders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Aan verwondingen overleden In het ziekenhuis overleed zater dagmiddag de 39-jarige Patrick Ro- thera aan de verwondingen die hij opgelopen had by een verkeerson geval op 25 juni jl. Hij kwam toen met zyn bromfiets uit de verbóden richting van de Hoenderstraat de kruising op en werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een 46- jarige inwoner van Overloon. Bij de botsing liep de bromfietsbestuur der o.a. een schedelbasisfraktuur op waaraan hy zaterdag is overleden. Inbraak in personenauto Een 42-jarige inwoonster van Ys- selsteyn deed aangifte van inbraak in haar personenauto die zij gepar keerd had op de oprit van haar wo ning aan de Landmeter van Beur denstraat in Ysselsteyn. De inbraak heeft plaatsgevonden in de nacht van donderdag op vrijdag. Met be hulp van een scherp voorwerp werd het linker portier geopend. Uit de auto, een Volkswagen Jetta GT wer den het stuur, de handel van de rui tenwisser en de knop van de versnellingspook ontvreemd. Ook was geprobeerd de autoradio mee te nemen, maar dat was niet gelukt. UUR SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilms (tegen inlevering van deze advertentie, geldig in de maand juli en augustus 1994) F 1 65.90 per strekkende meter Parkeerterrein achter Eurotapijt wordt aangelegd. De gemeente Venray gaat de prijs van reststroken grond drastisch verhogen. De stroken, die nu nog ƒ25,- per m2 kosten, gaan voortaan ƒ50,- kosten. Een verhoging van maar liefst 100%. Hier staat echter tegenover dat de bijbetaling die plaats moet vinden, als zo'n reststrook bebouwd gaat. worden, komt te vervallen. STROKEN De gemeente Venray is sinds 1991 bezig met het verkopen van reststroken groen. In het plan Ku- lut is deze uitgifte byvoorbeeld al helemaal afgewerkt. Ook is dat deels het geval in het Groene Hart. Omdat de verkoop geen prioriteit heeft, is de gemeente er in de ande re wijken nog niet aan toe gekomen om gronden te koop aan te biedën. Dit heeft echter geleid tot enig 'ongeduld' bij de bewoners van die wijken. Reden voor de gemeente om nu daadwerkelijk te starten met de verkoop van de stroken. De gemeente heeft echter ook ge- konstateerd dat de extra kosten die de verkoop van deze stroken met zich meebrengt veel aspirant kopers zal doen besluiten om niet tot koop over te gaan. De kosten hebben met name betrekking op het vereiste bodemonderzoek i.v.m. milieuvervuiling en met de vereiste bestemmingsplanwijziging. De gemeente wil nu het bodem onderzoek gaan beperken tot een vooronderzoek, waarmee een even tuele verdachte situatie gesigna leerd wordt. Verder wil de gemeente de wyziging van de bestemmings plannen uitstellen totdat een alge hele herziening van een bestem mingsplan aan de orde is. Daarmee worden de extra kosten tot een mi nimum beperkt. Wel leidt dit tot een aanpassing van de grondprijs, met maar liefst 100%. BIJBETALING In de huidige regeling is er een clausule opgenomen, waarin be paald wordt dat een koper een bij betaling moet- doen, als hij of zij op een reststrook tot bebouwing wil overgaan. Kontrole hierop is echter zeer moeilijk gebleken en is boven dien zeer arbeidsintensief. Besloten wordt daarom om deze clausule uit de regeling te halen. Dit betekent echter tegelijkertijd dat die clausu le niet meer van toepassing zal zijn op de verkopen, die in het verleden hebben plaatsgevonden. UITZONDERINGEN De gemeente Venray is momen teel nog op twee lokaties in onder handeling met groepen bewoners en met de Woningstichting. Het gaat daarbij om stroken grond in het Groene Hart en in Brukske. In het Groene Hart hebben bewoners nl. in 1992 te kennen gegeven gro tere stroken grond aan te willen ko pen, dan de gemeente aanbood. Hierover is nog overleg gaande. Een aantal bewoners zijn echter al tot koop overgegaan en hebben daar voor 25,- betaald. Om reden van rechtsgelijkheid vindt de gemeente het gepast om deze pry's ook aan de andere aspirant-kopers aan te bieden. In Brukske is de gemeente in bespreking met de woningstich ting. Zoals bekend is wil de stich ting panden in deze wyk verkopen aan de bewoners. Daarbij is de ge meente verzocht om Teststroken die by deze woningen liggen aan de stichting te verkopen, zodat die di- rekt in de koop aan de huidige huurders kan worden aangeboden. Dat levert een besparing aan notaris- en kadasterkosten op. Hoe wel het uitgangspunt in dit overleg een prys van ƒ50,- is, verwacht de gemeente dat deze prijs uiteindelijk lager uit zal vallen. VERHUUR Behalve verhoging van de ver koopprijs gaat de gemeente ook over tot verhoging van de huurprijs van reststroken en volkstuinen. De prijs hiervoor gaat ƒ0,50 per m2/per jaar bedragen, was ƒ0,30. Op vrijdag 15 juli bestaat café 't' Podium inmiddels alweer driejaar. Bewogen jaren waarin talloze akti viteiten en festiviteiten plaatsvon den. Tijdens deze jaren vonden o.a. de Bierfeesten, het Nakse Dakrame festival, de kinder-ouderbals met carnaval, EK- en WK-wedstrijden, Amsterdamse avonden en verschil lende bands uit heel Nederland hun vaste plaats in 't Podium. Een van de bands die enorme in druk maakte was de Boxmeerse funk-soul band Ruby's Fruit Jung le. Deze band is op vrijdag 15 juli te gast in het café. De band brengt swingende muziek. Vooral zanger Ray Roth of krijgt met zijn hartver scheurende stem elke café en zaal mee. Zeer nadrukkelijk aanwezig is ook de drie-persoons blazers sektie: The Jungle Horns. Toeterend en springend geven ze Funky Train een duw voorwaarts. Aanvang 22.30 uur. Entree gratis.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5