liili Beroep: duizendpoot Jacqueline Eibers moet in Divinolandia van alle markten thuis zijn j-tci. HM iviAAi Donderdag 14 juli 1994 - Pagina 16 Grote Kerk Deken J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 81275; kapelaan II. de Wit. Paters- straat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855; ka pelaan L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664; kapelaan E. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215. Missen bestellen: ma t/m za (niet op do) 09.30-10.30 uur Eind- straat 6. Zaterdag: 9.00 Jrd. Jacob Bister- vels; om genezing en kracht binnen de familie. 19.00 ZONDAGSVIE RING; Jrd. ouders Van Bracht- Cremers; overl. ouders Janssen- Wynhoven, zoon Antoon en doch ter Nora; ouders Hanen-Willems; Anna Maria Seykens; Leonardus Michels; Hendrikus Versieyen; Har ry Wynhoven (koll.); Mien Tielen (koll.). Zondag: 16e Zondag door het jaar. 9.30 Martha Gerrats-Stienen en zoon Hay; Jan Heijl (koll.); levende en overl. leden van de fam. De Nijs- Nebinck-Roes en uit dankbaarheid; voor genezing van een ernstig zieke en om kracht. 11.00 Opgeluisterd door het vrouwenkamerkoor Con trast; Marie Janssen-Giesbertz (koll.); Dien de Wit; overl. fam. Janssen. Maandag: 9.00 Run. De Wit-Neilen. Dinsdag: 9.00 Jrd. Piet Creemers, ouders en schoonouders; fam. Stap- pers-Pouwels. Woensdag: 9.00 Johannes en Ger- truda Wilmsen-Litjens-, voor een byz. int.; Nelly Jenneskens (koll.). Donderdag: 9.00 Voor genezing van een zieke (fam. R. v.d. H.). Vrydag: H. Maria Magdalena. 9.00 Bernard Loenen en Wilhelmina The ken. 14.00 Eucharistieviering b.g.v. de huw.sluiting tussen Sheila v.d. Laar en Frank Willems. Akolieten: Zo: 9.30 II. v. Pelt en G. Hoppenbrouwers. Misdienaars en lektoren: Za; 19.00 Bart Thomassen, Mark Timmer mans. Leon Arets; lektor: W. Bister- veis. Zo; 11.00 Daisy Straetman, Judith Jansen, Bianca Verhoeven; lektor: C. Hendriks. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: J. Korff. Lektriee: T. Blom-v. Brakel. Int.: Huub v.d. Bekerom, overl. fam. V.d. Bekerom-Straatman; Mathieu van Houdt; een overl. fam. Vertrek bus om 18.15 uur vanaf de St An nakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: J. Korff. Lektriee: Zr. Hélène. Vertrek bus om 09.45 uur vanaf de St. Servati uskapel. Dinsdag: 16.45 Yoga en meditatie in het stiltecentrum. 16.45 Liturgievie ring in de St. Annakapel. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. 16.45 Yoga en meditatie in het stiltecentrum. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woute ring, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215 of Leunseweg 5, tel. 80202. Opgeven misint. ma t/m vr 09.30- 10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 80202. Voor verering van H. Antonius is de kerk op dinsdag geopend van 10.00-12.00 uur. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 PI. Hoogmis in.m.v. Zangers van St. Frans; overl. fam. Janssen-Krijns (st); fam. Maas- Derkx enKarel Hendriks; Hans Gerling. Zondag: 8.30 Overl. fam. Pouwels- Maessen; overl. ouders Claessen- Philipsen. 11.30 Overl. ouders Janssen-Wolbertus; Antoon Lens- sen (koll.); Pietv. Kessel (koll.). 13.00 Doopsel Maike Bonants, Kruisstraat la. Maandag: 19.00 Voor de parochie. Dinsdag: 19.00 Tbon Jeuken. Woensdag: 19.00 Mevr. Van Rooy- Tyssen (koll.). Donderdag: 19.00 Ouders Janssen-Prast. Vrijdag: 19.00 Ilarrie Janssen en overl. fam. Vredeskerk Zaterdag: H. Maagd Maria van de I>erg Karmel. 8.00 Toos van Rooy (koll.). 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 16e zondag door het jaar. Voor Jan van Cuyck (koll.); Theo van Thiel (koll.); Antoinette Janssen- Kusters (koll.); An Steens (koll.); Pie- ter Jacobs (koll.); Caria Lafleur (koll.); Maria van Haperen en overl. fam. Van Haperen-Verschuren. Zondag: 16e Zondag door het jaar. 8.30 Overl. ouders Drabbels-Klaas- sen; Els van Zwamen-Claessens. 10.00 Hoogmis, Nederlands. Voor overl. fam. Van Rossum-Janssen Maandag: 8.00 Voor de zieken van de parochie. Dinsdag: 19.00 Om vergiffenis van zonden te vragen; jgt Henk v.d. Heuvel. Woensdag: 19.00 T.e.v. de H. Jozef; mevr. Wolke-Greefkens. Donderdag: H. Laurentius van Brindisi. 19.00 Marie Linders. Vrydag: H. Maria Magdalena. 14.00 Kapel: huw. Henri van Stip hout en Michaela Sanders. 19.00 Jan v.d. Laar (koll.); Jan Fonteyn. Parochie Brukske Bereikbaarheid priesters: kapelaan A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215 of Leunseweg 5, tel. 80202. Opgeven misint. ma t/m vr 09.30-10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 80202. Zondag: 10.30 Hoogmis; Cato Flinsenberg-Gooren; Johan Wouters. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Nel v.d. Berg- Linskens; overl. ouders Graat- Verhaag; papa en moeke Vermeulen en dochter Truus; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. Zondag: 8.30 Overl. ouders Jans- Verheggen. 10.00 Comil Thielen; Toon Thielen; overl. ouders Poels- Janssen; Peter Haans; Dora Lem- mens-Stevens; Anna Camps-Wil- lems; uit dankbaarheid en tot bijz. int; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. (Gregoriaans koor). Maandag: 9.00 T.e.v. O.L. Vrouw van Oost rum. Dinsdag: 9.00 Uit dankbaarheid en tot bijz. int. Woensdag: 9.00 Voor de overl. van hen die offerden met Allerzielen (met Rozenkransgebed; int.: om be moediging voor medemensen die het niet meer zien zitten). Donderdag: 9.00 Voor een zieke. Vrijdag: 9.00 Voor een goede uitkomst. Misdienaars: Za: 19.00 Tbn Rouwet- te, Roel v.d. Berg, Richard Duin, Ro gier Peeters. Zo: 8.30 Erik Schuur- mans, Ralph Kessels, Martyn Kem pen, Maurice van Mill; 10.00 Iris van Dyk, Maud Lepsi, Susan Jans sen, Judith Philipsen. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Garde koor); Gerrit Bastiaans; Chrit Jacobs; overl. ouders Loonen-Ray- makers; Theodora Schepers-Woker; Harrie Vriens; led Vervuurt; Ma thieu Duijf en overl. fam.; Jacob Bal- tussen en Francisca van Ooi; Mie Classens-Volleberg (fam. Volleberg); Jan Classens; overl. fam. Verheijen- v.d. Sterren; Martinus Custers. Zondag: Geen Hoogmis. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Leo Willemssen; Sjang Classens; jrd. Albert Drug gen; overl. ouders Janssen-Emonts en kinderen. Woensdag: 9.00 Onze Lieve Vrouw van Altijd Durende bijstand (zij die offerden). Misdienaars: zaterdag: 19.00 Jos. Parochie Leunen 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Wim Litjens; Jan v.d. Berg (lam. Jacobs); Wim Bouten; Jan Verheijen; weekd. Ma rie Loonen-van Rens (2); weekd. Han Keijsers-Kusters (2); mndd. Teng Jenniskens. Zondag: 10.00 Hgm. Wim Heidens en Drika Heidens-Smits; Teng Claessens; weekd. Teng Houben (1). 11.15 Henricus Leijssen. Maandag: 19.00 Lsm. Pierre Philip sen en Anna Philipsen-Lenssen; mndd. Hendrik Philipsen en Catha- rina Philipsen-Spreeuwenberg. Dinsdag: Geen avondmis. Woensdag: 19.00 Lsm. Leo Loonen en echtgen.; Helm van Rens en overl. fam. Van Rens-Loonen; Han Keysers-Kusters (fam. Weijs). Donderdag: Geen avondmis. Vrydag: H. Maria Magdalena. 19.00 Lsm. overl. fam. Van Hees- Voesten. Misdienaars: Za: 19.00 Jenny Jen niskens en Bianca Achten. Zo: 10.00 Tam Bos en Roel Litjens; 11.15 Nanette v.d. Berg en Kim Ber- kers. Ma, wo en vr: 19.00 Rick Cremers. Lektoren: Za-. 19.00 Elly Theunis. Zo: 11.15 Harry Bovée. Rektoraat Heide Zondag: 16e Zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis voor Herman Jans sen en Petronella Janssen-Frans- sen; Piet Rongen (koll.). Misd.: Tom en Niels. Donderdag: Gedachtenis van de II. Laurentius van Brindusi, priester en kerkleraar. 9.00 II. Mis uit dankbaarheid. Rektoraat Veulen 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. overl. fam. Van Staveren-Cremers, Zondag: 10.30 Hoogmis als jgt. Christian Erben; 5e zwd. Wilhelmi na Geurts-Ambrosius. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de over ledenen. Woensdag: 8.00 H. Mis Antonia Janssen-Sanders en Wiel Kuypers. Donderdag: 8.00 II. Mis voor de pa rochie. Vrydag: 8.00 H. Mis uit dankbaar heid (N). Akolieten: Za: Bas Reintjes en Ruud Bexkens. Misdienaars: Zo: Sandra Smets en Tom Derks. Parochie Ysselsteyn 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 14.00 T.i.v. bruidspaar Ambrosius-van Dyck. 19.00 (Gele zen Dienst); Jrd. Fons Claessens; jrd. ouders Thyssen-Direks; Fr. Thyssen-v.d. Poel; Raymond van Asten. Zondag: 9.30 (Nederlandse gezan gen); jrd. ouders Van Ass-Geerets. Deze II. Mis wordt opgedragen door pater Joop de Boer b.g.v. zyn 40-j. priesterfeest. 11.15 Jrd. Gerard De ters en echtgen.; Truus Mulders en overl. fam. Maandag: 19.00 Jrd. Margriet v.d. Berg Speeuwenberg; Thei Janssen. Woensdag: Geen Dienst (vanwege aanwezigheid bij de kranslegging Duits kerkhof). Vrydag: 19.00 Piet en Martien Kuypers. Misdienaars: Za: 14.00 M. en W. Claessens. 19.00 M. Spreeuwenberg en M. Peters. Zo: 9.30 Sj. Ewals en H. v.d. Hoff; 11.15 M. Arts en R. Keijzer. Ma: 19.00 I. Poels en M. Verheijen. Vr: 19.00 D. Scheepens en W. Ver- heyen. Spreuk van de week: 'Sluit één mens uit en het hek is van de dam!' Doopschema: (augustus) Op de zon dagen 14 en 28 aug. kan in onze kerk het H. Doopsel worden toe gediend. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Voor de parochie. Misd.: Paul Engels en Bjom de Mulder. Zondag: 10.00 Jgt. Johannes Muy- zers en Bartholina Bergmans. Misd.: Linda Poels en Diana v.d. Duyn. Dinsdag: 8.30 Jgt. Truus Hendrix- Marcellis; Tien de Ryk. Woensdag: 19.00 Gien Arts-Aben (van kaarclub Maandagavond); Grad Bongers. Vrydag: 8.30 Jgt. Joh. Mathias v.d. Hoogenhof; Harrie Bouten; Tien de Ryk. Kerk poetsen: Mevr. Marcellis en mevr. Kersten. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 Voor de parochie. Zondag: Vredefeest 10.00 Voor het welslagen van het Vredefeest. Door de week geen H. Mis. Misdienaars: Za: Roel en Karin. Zo: Grard en Nicole. Lektoren: Za: Jo Wijnands. Zo: Ma ria Lenkens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Do- ra Versteegen-v. Kempen; fam. Versteegen-Kuypers; fam. Smits- Swinkels. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor al onze persoonlijke intenties en voor onze ouders en kinderen. 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Philipsen en Piet van Lee; Gerardus Gooren; Sjaak Janssen en Jo Thijs- sen; Herman Janssen; Jósephina en Henricus Janssen; Josephien Asslebergs en voor alle gevraagde intenties. Woensdag: Geen H. Mis in de Jo zefkapel. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 17 juli zal in het In- terVen College, Leunseweg 2a te Venray, dhr. D. Piersma uit Ubber- gen voorgaan in de dienst. Aan vangstijd is 09.30 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk, Maasweg 9 te Blitterswijck zal dhr. Piersma eveneens voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is hier 11.00 uur. Tij dens deze dienst is er geenkinde- ropvang en er wordt geen kindemevendienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema 'Met Jehovah's orga nisatie dienst verrichten' in de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Rehoboth nieuws Ned. Hervormde Evangelisatie op G.G. Gebouw Rehoboth: Cuppenped- je 2a Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax 04709-87786. Kerkdiensten: Zondag 17 juli om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: ds. J. van Rossem, Zuilichem. Tydens de middagdienst is er kinderoppas. 'Bekende' winkeldievegge betrapt Dinsdagmiddag omstreeks 15.30 uur werd een 25-jarige inwoonster van Roermond in een drogistery in de Grotestraat door het personeel op heterdaad betrapt toen de dame zes doosjes met parfum ter waarde van ƒ240,- zonder te betalen mee wilde nemen. De dame werd aan de politie overgegeven en het bleek een goede bekende te zijn. De vrouw had nog een geldboete open staan en omdat zy die niet kon betalen kreeg zy vervangende gevangenisstraf opgelegd. In af wachting van overbrenging naar het Huis van Bewaring kreeg zij op het politiebureau 'gastvryheid'. GROETEN UIT VENRAY De Grotestraat zoals die er uitzag omstreeks 1920 en gezien vanaf het postkantoor. De man links, met zyn fiets op de tramrails staat voor de drukkerij van de fa. V.d. Munckhof, daarachter de rij wiel zaak van Jan Poels, de kleermakerij van de gebr. Jeuken, zadelmakery Roeffs en het winkeltje in koloniale waren en klompen van Hanraets. De paal rechts is een mast van de toen nog bovengrondse telefoonleiding. Het eerste winkelpand links is van Thomassen. In 1880 richtte wijlen Karei Thomassen in Helena- veen in winkel op, waarin o.a. ook textiel werd verkocht. Enkele jaren later verhuisde hij naar Lottum en in 1895 ging hy zich vestigen in het veel grotere Venray waar hy zich specialiseerde in textiel. De zaak werd later overgenomen door zyn zoon Jan en in het huidige grote pand tegenover het oude van toen, zetelt weer een Karei Thomassen. In 1995, dus volgend jaar, is het pre cies 100 jaar geleden dat Thomas sen in de Grotestraat neerstreek. Jan v.d. Putten Gevonden en verloren voorwerpen GEVONDEN Fietsen: Merk Loeki; 2x Sparta; Union; JUmbo, Nicor. Diversen: Paspoort; Sieraden Lin coln; Horloge Seiko; 3x Sleutel; Sleutel Ford; Kleding Discus Atletic; Kleding Puma; Bril; Sleutel Honda; Sleutel Corbin; Kat; OV-studenten- kaart; Ring; Portemonnee. VERLOREN Bankpassen: 6x Bankpas; 8x Ra bobank; 3x Postbank; ABN/Amro. Diversen: 5x Sleutel; 3x Paspoort; Tas Scapino; Identiteits bewijs, vreemd.kaart; 3x Kat; Credietkaart Bijenkorf; 7x Porte monnee; Beurs; Tas; Bril Sting; Armband; Abonnement; 2x Ver blijfsvergunning; Hond; Etui; Bril; Sleutel Rover; Tas; Horloge Seiko; Toegangsbewijs; OV-Studenten- kaart; OV-Jaarkaart; Armband; Hor loge; Papier; Vest Ceu Line; Ken tekenplaat. Bromfietsster lette niet op Zondagavond omstreeks 19.25 uur stak een 18-jarige bromfietsster de Oostsingel over ter hoogte van de Min. Ch. Ruysstraat. Ze lette daarbij onvoldoende op het verkeer dat over de ventweg van de Oostsingel reed. Daardoor ontstond een bot sing tussen haar bromfiets en de personenauto, bestuurd door een 41-jarige inwoner van Roermond. De bromfietsbestuurster kwam ten val en moest voor behandeling van de opgelopen verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na behandeling kon zij het zieken huis verlaten. Wielen van auto gesloopt In de nacht van dinsdag op woensdag werden van een bij een woning aan de Deumeseweg gepar keerde bestelauto de twee achter wielen gesloopt. Voor de diefstal werd eerst de auto opengebroken en met het gevonden gereedschap werden de wielen onder de auto vandaan gehaald. De bestelauto is eigendom van een firma uit Mierlo. Bestuurder meldde zich Vorige week donderdag rond 17.15 uur werd op de kruising Noordsingel-Overloonseweg een 14-jarige jongeman aangereden, toen hij deze kruising wilde over steken. De jongen kwam ten val. Volgens het politierapport was de bestuurder van de betrokken perso nenauto doorgereden. Wel had de jongeman eerste hulp gekregen van een andere chauffeur. Nadat de jongeman naar het zie kenhuis was overgebracht, bleef de politie echter met nogal wat vraag tekens zitten omtrent de identiteit van de betrokken chauffeur en van de chauffeur die hulp had verleend. Een oproep bij Kabelkrant Venray. leidde er echter toe dat de betrok ken chauffeur zich vry dagavond by de politie meldde. Deze deed daar de mededeling dat hij wel degelijk gestopt was en zich om de jongen bekommerd had. Deze liet toen we ten dat het wel ging. De chauffeur had bovendien naam en adres door gegeven aan de jongen. Ook de chauffeur die hulp had verleend, heeft zich gemeld, waardoor vast kwam te staan dat er van doorry- den geen sprake was. Winkeldiefstal ging niet door Maandagmiddag omstreeks half drie zag het personeel van een kle dingzaak in de Marktstraat dat een hen onbekende vrouw vanaf de bui ten staande rekken een vyftal strandpakjes haalde. Toen de vrouw geen aanstalte maakte om die te betalen werd ze daarop attent gemaakt. Dat was voor de vrouw het sein om er vandoor te gaan. Ze gooi de de strandpakjes naar het perso neel en met die gooi kwam ook haar portemonnee mee. Daarin zat een geldbedrag van ƒ8,50, maar geen gegevens over de vrouw. Het personeel kon de politie een nauw keurig signalement van de vrouw doorgeven. De vrouw heeft een nor maal postuur, blond geverfd haar en is naar schatting 25 jaar oud. 'Een sociale duizendpoot'. Zo werd Jacqueline Eibers eens in een interview gekarakteriseerd. Wie kijkt naar het aantal aktivitei- ten die de van oorsprong Over- loonse vrouw in Brazilië ont plooit, zal zich in die typering kunnen vinden. In Divinolandia en in de omliggende dorpen is Jacqueline Eibers al meer dan 25 jaar werkzaam. Als vul maar in. Ze is bestuurslid van het zieken huis, is betrokken bij een ver pleegsteropleiding, regelt de inzameling en verstrekking van gebruikte kleding en is in de weer met de realisatie van een nieuwe waterzuivering in Gonzaga. In haar vrije tijd houdt ze de burger lijke stand van de gemeente bij. Momenteel is Jacqueline enkele maanden 'thuis' om bij te tanken en bezoeken af te leggen bij de ve le 1 donateurs, begunstigers en vrijwillige werkers die haar finan cieel, moreel en in daden steunen. Want Jacqueline Eibers is hele maal afhankelijk van de steun van de achterban. Ze vertegenwoordigt in Brazilië geen enkele nationale of internationale organisatie, ze staat bij niemand op de loonlijst en ze krijgt geen steun van de overheid. In tegenstelling tot wat veel men sen denken is Jacqueline ook geen religieuze. Toen ze in Brazilië aan kwam vermeldde haar paspoort als beroep 'naaister'. Dat mensen haar toewijding voor de mensen in en om Divinolandia associëren met een religieuze roeping, daar kan ze best inkomen. 'Een normaal mens zou dit niet doen', laat ze zich ont vallen. Om zichzelf vervolgens me teen te korrigeren: 'Niet dat zusters niet normaal zouden zijn'. Haar ongelukkige woordkeus geeft het al een beetje aan: Hoewel ze nog prima onze taal spreekt zijn de nuances eruit verdwenen. Jac queline Eibers is na zo'n lange tijd eigenlijk geen Nederlandse meer. Maar ze is evenmin een Braziliaan se. Dat maakt het ongetwijfeld wel eens eenzaam in het verre Zuid- Amerika, maar het is tevens haar kracht: de Overloonse is een per- fekt verbindingsstreepje tussen het westen en Latijns-Amerika, wat be treft taal, cultuur en mentaliteit. Overigens samen met haar rechter hand, Dariu Assunqao Lages, die al assistent was van Jacquelines heer oom Tiago Hendriks toen ze in 1967 de oversteek waagde. Jacqueline Ei bers bleef en zette met hulp van Da riu en veel anderen een netwerk van praktische hulpverlening op. POSITIEVE UITZONDERING Een niet onbelangrijke schakel in dit raderwerk is de Venrayse stich ting Venray-Divinolandia. De stich ting, voortgekomen uit het Katholiek Vrouwengilde, waarmee Jacqueline nog steeds nauwe ban den heeft, voert het gemeentelijk ontwikkelingsbeleid in het Brazili aanse dorp uit. De Venrayse ge meenteraad geeft sinds 1987 de helft van het budget voor ontwikke lingshulp aan Divinolandia. De Venrayse stichting heeft tot taak dat geld zinnig te besteden en daar naast de Venrayse bevolking te in formeren en warm te maken voor het ontwikkelingsprojekt. In en rond Divinolandia zijn de afgelopen diverse projekten van de grond gekomen die de levensom standigheden in het Braziliaanse binnenland moeten verbeteren. De kraamkliniek, in 1958 gesticht door pater Tiago Hendriks, werd tot streekziekenhuis uitgebouwd en beter geoutilleerd. In Sant-Ana, een kerkdorp van Divinolandia, werd een medische hulppost gebouwd en hetzelfde gebeurde in Ribeirao do Jorge, een dorp in de buurgemeen te Gonzaga. Deze hulppost werd deels gefinancierd door oud burgemeester Harrie Defesche met het 'cadeaugeld' bij z'n afscheid van de gemeente. Ook het bejaarden huisje, dat door pater Hendriks in de jaren vijftig werd opgericht ten behoeve van de armen die geen fa milie hadden om voor hen te zor gen, is uitgebreid en verbeterd. Bij al deze projekten werkt de Venrayse stichting samen met haar Braziliaanse zusterorganisatie van Jacqueline en Dariu, met Neder landse instellingen als Memisa en de Vastenaktie en met andere parti culiere organisaties in Brazilië. De samenwerking met de overheid is er wel, maar is beperkt. Grote Ne derlandse fondsen als Cebemo en Vastenaktie geven bijvoorbeeld geen geld aan de overheid. Omwille van de plaatselijke betrokkenheid en vanwege het risiko van fraude. Bovendien zou het gek zijn als de Braziliaanse regering later mooi weer ging spelen met verworvenhe den die zijn betaald door buiten landse particuliere instellingen. Want het gaat natuurlijk om volks gezondheid, een taak die eigenlijk op het bordje van de overheid hoort te liggen. Formeel draagt de rege ring zorg voor de volksgezondheid, maar met de kwaliteit ervan is het droevig gesteld. Jacqueline Eibers erkent dat Divinolandia en omge ving, dankzij de Nederlandse/Ven- rayse hulp, positief afsteekt bij andere dorpen in de provincie Mi- nais Gerais. WATERZUIVERING Een soortgelijk verhaal gaat op voor de waterzuivering, eveneens essentieel voor de volksgezondheid. Vier van de vyf inwoners lijdt aan wormziekten, veroorzaakt door het drinken van vervuild water. Het wa ter komt uit bergriviertjes, waaruit koeien drinken en waarin ook hun ontlasting terecht komt. Via een krakkemikkige waterleiding komt dat water ongezuiverd via kleine bassins bij de mensen. Inclusief de veroorzakers van de infektieziekten die darmen en lever aantasten en ook verantwoordelijk zijn voor de passieve houding van de patiënten. Illustratief voor de toestand van het leidingnet is dat in één van de op- vangbakken onlangs een dode kat werd aangetroffen. Zo is de situatie in Gonzaga, de buurgemeente van Divinolandia momenteel. Omdat de overheid het af laat weten heeft de stichting de gemeente hulp geboden. Op de rol staat uitbreiding van de waterlei ding met een zuiveringsinstallatie en renovatie van het leidingnet. De kosten bedragen ongeveer vier ton en daarmee is Gonzaga het grootste project van de stichting Divinolan dia tot nu. Maria Welschen, voorzit ter van de stichting, licht de stand van zaken toe: 'De financiën zijn nog niet rond, maar we willen niet wachten totdat de vier toen binnen zijn. We hebben nu ongeveer hon derdduizend gulden bij elkaar. Dat wordt verdubbeld door de Neder landse overheid, omdat het projekt zowel in ons land als in Brazilië maatschappelijk breed gedragen wordt. De Vastenaktie heeft het pro ject beoordeeld als 'zeer waardevol' en dat betekent ook wel iets'. 'Het terrein is geëgaliseerd en als ik terugkom zouden de stenen klaar liggen hebben ze beloofd', vult Jacqueline Eibers aan. De stenen vormen, samen met de mankracht, zo'n beetje het aandeel van de ge meente Gonzaga in het projekt. Goed voor de betrokkenheid, maar ook de enige manier voor de arm lastige gemeente om iets te doen. Geld is er niet, maar mensen vol doende. 'De helft vari de mannen is zo ongeveer in dienst van de ge meente', legt een ander bestuurslid, Han van Weers, uit. Op 1 november van dit jaar moeten alle offertes van aannemers binnen zijn bij de me dewerker van ingenieursbureau DIIV uit Amersfoort. Dit bureau heeft het waterprojekt omarmd en besloten de jaarlijkse 'huissubsidie' vair 30 mille aan Gonzaga toe te kennen. Als Jacqueline Eibers zondag 17 juli terugkeert naar Brazilië wacht haar een hoop werk om het waterzuiveringsprojekt te realise ren. Samen met Dariu Assungao Lages, haar rechterhand en loco- burgemeester van de gemeente Divinolandia de Minas. De oud- Overloonse stapt met plezier in het vliegtuig, want hoe plezierig een paar maanden bytanken in Nederland ook is, Jacqueline Ei bers woont en werkt in Divinolan dia, waar dank zij haar en de inspanningen van vele anderen veel is veranderd. Zeker in de af gelopen zeven jaar, sinds de ge meente Venray het Braziliaanse projekt heeft 'geadopteerd' is het leven in Divinolandia aangena mer dan in de omliggende ge meenten. 'Als Venray er niet was geweest, zou 't er in Divinolandia heel anders uit zien', beaamt ze. Maar er ligt nog werk genoeg voor Jacqueline en de haren. Als Jacqueline Eibers in Neder land is moet ze steevast donaties en de opbrengsten van allerlei akties in ontvangst nemen. Hier wordt ze in de bloemetjes gezet door Octet Nog.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 16