Spektakel rond bevrijding gaat niet door 'Ik kan nu beter vergelijken' W ilhelminastraat pas na bouwvak klaar Herinrichting parkeerterrein aan de Raadhuisstraat WK Fietscross in de USA Herman Kroef nieuwe koning van het St. Theobaldusgilde Iranees volbracht marathon voor Rio Bonte Koe bestaat zeven jaar FOTOTIP Dat staat er weer leuk op. PEEL EN MAAS Geen geld voor 'Oorlog en vrede' OOK Geslaagd PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Braziliaanse studente was jaar lang gast Venrayse Rotary Club VLLLi JLiiSi iVijHkfW Donderdag 14 juli 1994 - Pagina 11 Nog voordat de commissie open bare werken en de gemeenteraad Kinderen maken foto's Tenslotte nog een tip waar uw kinde ren blij mee zullen zijn. Zij vinden het namelijk prachtig om zelf foto's te ma ken. Er zijn zogenaamde eenmalige camera's te koop, die bijzonder een voudig in het gebruik zijn en tegen een stootje kunnen. De cameraatjes zijn niet duur en als het filmpje vol is le vert u het hele apparaat in om de fo to's af te drukken Een goede stap naar de eerste, echte fotocamera Zo'n eenmalige camera is ideaal voor schoolreisjes, uitstapjes, logeerpartij en bij vriendjes of vriendinnetjes en natuurlijk tijdens de vakantie. dit hebben goedgekeurd is de ge meente al begonnen met de herin richting van het parkeerterrein ten noorden van de Engels Tuin naby het gemeentehuis. Dit terrein wordt veelal door ambtenaren ge bruikt. De inrichting van het ter rein leidde er veelvuldig toe dat de goedereningang van het gemeente huis onbereikbaar was. Gekozen is voor een permanente verharding, omdat alleen dan een goede herverdeling van het parke ren mogelijk is. Bovendien is een half-verharding, vanwege het inten sieve gebruik, zeer slijtagegevoelig. Tegelijkertyd worden er ook ri oolwerkzaamheden uitgevoerd. Een video-inspektie heeft nl. uitgewe zen dat het riool ook aan vervan ging toe was. De totale kosten van het projekt zijn geraamd op ƒ118.000,-. 'n abonnement waard Het spektakel 'Oorlog en vrede' dat de stichting Culturooy in sep tember 1995 in Venray had willen opvoeren is van de baan. De stich ting is er niet in geslaagd om vol doende geld bijeen te krijgen. Het multi-mediaspektakel naar aan leiding van 50 jaar bevrijding was begroot op ongeveer 400.000 gul den. Daarvan wilde Culturooy 2,5 a 3 ton bijeenhalen via fondsen en subsidies. Tot nu toe heeft de stichting echter alleen maar afwij zingen binnen. Culturooy had ongeveer 50 pro vinciale en landelijke fondsen om financiële steun gevraagd. By de meesten kreeg het plan weliswaar een warm onthaal, maar geen in stantie kwam met geld over de brug. Alleen de provincie Limburg en het ministerie van WVC hebben nog niet gereageerd. Culturooy kan echter niet langer wachten met de voorbereidingen en heeft de knoop doorgehakt. 'Oorlog en vrede' zou het grootste projekt van de Venrayse stichting zijn geweest tot nu toe. In het spe ciaal geschreven stuk worden na aanleiding van 50 jaar bevrijding oorlog en onderdrukking in een breder perspectief geplaatst. Wat zijn, door landen en volken heen, vroeger en nu de motieven voor mensen om anderen te onderdruk ken en oorlog te voeren? Aan de voorstelling zouden 400 a 500 amateur-toneelspelers uit Venray en omgeving meedoen. voor uw A KETTING w FORMULIEREN W drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Voorzitter Jan Verheyen en sekre- taris Leo Creemers van Culturooy betreuren het niet doorgaan van 'Oorlog en vrede', al zijn ze gesterkt in hun opvatting dat het plan in principe goed is. 'Het is misschien té groot of te duur, misschien is Cul turooy te groot voor servet en te klein voor tafellaken, maar het niet doorgaan zegt niets over de kwali teit van het plan. Het idee is nog steeds goed', meent het duo. 'We gaan nu maar weer straatfestival letjes organiseren', besluiten de Culturooy-bestuurders, verwijzend naar hun komende aktiviteit. Diefstal van tuinstoelen Hoe gevaarlyk het is om 's nachts of wanneer men niet thuis is, tuin meubelen in de tuin te laten staan bleek weer eens, want donderdag tussen 13.00 en 20.30 uur werden uit de tuin van een woning aan het Gemmadal vier tuinstoelen ont vreemd. De waarde van die stoelen bedraagt ƒ200,-. I Sabine Schoenmakers uit Merse- lo vertrekt op 18 juli a.s. naar Ame rika, waar ze deel zal nemen aan de Wereldkampioenschappen Fiets- crossen. Met nog vier teamleden van het Factory Team 'De Stryp Ro zen' uit Klazienaveen, gaan ze eerst naar Pittsburgh waar ze twee pre- world wedstryden gaan ryden. Van daaruit gaan ze verder naar Water ford Oaks (Detroit) waar vanaf dins dag 26 juli tot en met zondag 31 juli de WK verreden zal worden. Ook deze winter heeft ze by Sport Ergerlijke vernielingen Het afgelopen weekend hebben vandalen weer hun lusten bot gevierd. De in een bloembak geplaatste bloemen tot versiering van de krui sing Mgr. Hanssenstraat-Geysterse- weg werden eruit getrokken en op straat gegooid. Van een aan de Stationsweg ge parkeerde personenauto was de achterruit vernield. De stenen waarmee de ruit kapot was gegooid bleven als 'corpus delicto' achter. De by het viadukt aan de Sta tionsweg geplaatste schrikhekken waren op de weg gegooid. Gelukkig waren die weer aan de wegkant ge plaatst voordat er ongelukken wa ren gebeurd. Van een aan de Bachstraat gepar keerde auto was met een scherp voorwerp een band lek gestoken. Topper bij de vernielingen van dit weekend is zeker de vernieling van de voor een zilveren bruidspaar aangebrachte versiering van hun woning aan de Stationsweg. Het moeten toch wel 'helden' zyn ge weest die het gedurfd hebben, met gebruikmaking van het nachtelijk duister, die versieringen te vernie len. Maar wie weet zijn er getuigen die de politie op het spoor van de vandalen kan zetten. Banden lek gestoken Een inwoner van Venray deed za terdag aangifte dat er vier banden van zijn aan de Goudsmidstraat ge parkeerde personenauto met een scherp voorwerp waren lek gesto ken. Het voorval vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vandalisme aan personenauto Een inwoonster van Venray deed aangifte dat vandalen haar op het Blekersveld geparkeerde personen auto hadden bekrast. Dat gebeurde vorige week donderdagmiddag tus sen 13.00 en 15.00 uur. Vijverporap gestolen In de nacht van donderdag op vrydag werd uit een vyver by een woning aan de Gentiaan de vijver- pomp, met biofilter en beluchtings apparaat ontvreemd. De waarde daarvan bedraagt ƒ450,-. Weer ruiten vernield De schoolvakantie is nog maar net begonnen of het schoolbestuur van basisschool De Flierefluit aan de Kiosk, moest aangifte doen van vernieling van vijf ruiten van die school. De vernielingen vonden plaats tussen donderdag en vrydag jl- Bromfietsster lette niet op Zaterdagmorgen omstreeks 08.55 uur lette een 16-jarige bromfiets- bestuurster onvoldoende op op de Julianasingel waardoor ze tegen een geparkeerde personenauto botste. Zij kwam ten val en moest voor behandeling van de opgelopen verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. en Fitness Centrum Peter Stiphout weer flink aan haar konditie ge werkt en vanaf maart gaat ze twee maal per week naar Schyndel waar ze traint op de crossbaan van FCV D'n Urste uit Schijndel. Deze trai ning is onder leiding van Wilco Groenendaal. Vorig jaar heeft Sabine ook deel genomen aan de Wereldkampioen schappen, die toen in Schyndel verreden werden. Tben wist ze door te dringen tot de finale waar ze een derde plaats behaalde. John Pelzer is aan de Hogeschool Eindhoven met lof geslaagd voor Technische Natuurkunde defferen- satie Besturingstechniek. Volgende week viert café de Bonte Koe haar zevende verjaardag. In het weekend van 22, 23 en 24 juli wor den daarom de bloemetjes eens ex tra buiten gezet Het verjaardagsfeest begint op vrydag met een karaoke-show. Iede reen die durft kan het badkamer- stadium achter zich laten en zijn of haar favoriete nummer op een heus podium ten gehore brengen. Op zaterdagavond staat de Bonte Kroeg-avond gepland. In het café en op het terras verzorgen diverse ar tiesten uiteenlopende acts. Een ge zellige avond Bonte Koe met verrassingen. Zondag wordt het veijaardags- weekend afgesloten met veel mu ziek. 's Middags is het podium in het café bestemd voor bands uit Venray en omgeving. Wie nog wil meespelen kan contact opnemen met de Bonte Koe. Afsluiter is 's avonds gitarist Arthur Ebeling. Met z'n laatste CD oogste deze muzikant alom lovende kritieken in de binnen- en buitenlandse pers. Zon dag kun je 's mans kwaliteiten zelf beoordelen in de Bonte Koe. elkè week nieuws BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen, voor zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog de vol gende week worden doorgevoerd. Anders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. uw weekblad Met het 160e schot schoot Her man Kroef zich vorige week zater dag tot koning van het St. Theobal dusgilde. Vorige week zaterdag werd om 06.00 uur de reveille geblazen op di verse punten in Overloon, zodat iedereen wist dat het jaarlijks ko- ningschieten weer zou plaats vinden. Onder een stralende zomerzon vertrok men 's middags vanaf het gildehuis naar de Bossenhoek. Ook burgemeester Dittner, bescherm heer van het gilde, was die middag aanwezig om de geplaatste vogels 'los' te schieten. Op het schietterrein werd door de voorzitter Bas van Wieringen een kort welkomstwoorde gesproken. Ook tot de scheidende koning richtte hij het woord. Hij had ge toond het afgelopen jaar een waar dige koning te zijn geweest. Hij had geprobeerd om aan het koning schap meer inhoud te geven wat hem ook gedeeltelijk was gelukt. Hy wenste hem alle sukses tot deze middag om zyn koningstitel te pro longeren. Hierna werd hem het zil ver ontdaan en kon er geloot worden voor de volgorde van het schieten. Ook voor de dames van de gilde- broeders was er een boom geplaatst, evenals voor de leden ven de drum- showband. Nadat de oud-koning, burge meester, erevoorzitter en voorzitter de vogels hadden losgeschoten wa ren de overige gildebroeders in volgorde van loting aan de beurt en zij zouden ervoor zorgen dat het een spannende strijd zou worden deze middag. By het 160e schot kwam de vogel naar beneden. Dit schot werd afge vuurd door Herman Kroef. Herman is lid van de drum-showband en speelt daarin de tuba. Bij de dames was het Helma Pirlo die met het 123e schot de vogel naar beneden haalde. By de drum-showband was het Karin Wellen die de vogel naar beneden haalde en wel bij het 275e schot. Nadat de voorzitter de nieuwe ko ning het zilver had omgehangen ging het naar de Lindenboom waar de traditionele schoten werden af gevuurd. Hierna werd de nieuwe koning afgehaald. Bij het gildehuis aangekomen werd het nieuwe koningspaar de erewijn aangeboden en werd door Geert Jacobs overvendeld onder het spelen van het Wilhelmus. De ven delhulde werd gebracht door Ton Meijer. De voorzitter feliciteerde het ko ningspaar. Het officiële gedeelte werd afgesloten door het spelen van het 'Lang zullen ze leven' door de drum-showband. Hierna trakteerde het koningspaar de jeugd die zich inmiddels rond het gildehuis had verzameld. Zondagsmorgens vertrok men rond half 10 om het nieuwe ko ningspaar thuis af te halen om van daaruit naar de kerk te gaan voor het vieren van de H. Mis die met Gilde-eer werd opgedragen. De drum-showband en Young Sound verzorgden de muzikale omlijsting. In zijn preek beschreef pastoor Tal boom wie de H. Theobaldus was en waarom de parochie en het gilde hem tot patroon hadden gekozen. Na de H. Mis werd de eed van trouw afgelegd door het overvende- len van de burgemeester, pastoor Tolboom en het koningspaar onder het spelen van het Wilhelmus door de drum-showband. Hierna verliet men de kerk met muziek richting gildehuis waar gezamenlijk een kop koffie gedronken werd. Niet alleen letterlijk maar ook fi guurlijk kunt u achter het gilde staan door u als lid aan te melden. Het gilde doet meer dan alleen uw oud papier ophalen. I Heden, donderdagmiddag, zal er een gesprek plaatsvinden tussen al le partyen die betrokken zyn bij de bouw van van Schaijik en de re constructie van de Wilhelmi- nastraat. Bij dat overleg zijn ook de aanwonende ondernemers uitgeno digd. Onderwerp is de huidige situ atie in deze straat. Terwyl de planning er in voorzag dat de straat voor de bouwvak klaar zou zijn, is nu gebleken dat die planning niet haalbaar zou zijn. 1 September, de datum dat van Schaijik haar deu ren opent, is de nieuwe streefdatum. Het gesprek vindt plaats naar aanleiding van klachten van de on dernemers. Zij waren de huidige si tuatie meer dan beu. Een van de ondernemers heeft deze week moe ten constateren dat twee van zijn winkelruiten zijn gesneuveld. Bo vendien is hij ook ontevreden over de gang van zaken rondom de uit te voeren plannen. Zo zijn pal voor zijn deur vyf zwarte linden gep land, bómen, die veel overlast ver oorzaken omdat ze "druipen". Wethouder Truijen liet desge vraagd weten dat hy voor donder dagmiddag een gesprek heeft belegd, om voor alle problemen die er liggen tot een oplossing te ko men. Hij erkende dat de aanwonen- den geïnformeerd hadden moeten worden over het feit dat de re constructie vertraging opliep. De 28-jarige in Meerlo woonachti ge Iranees Homi Hakimi heeft de sponsorfietstocht door Nederland afgesloten tijdens de fietsvierdaag se in Venray. Homi heeft 3125 km gefietst gedurende drie weken. Tydens de fietstocht maakte de voormalige asielzoeker Homi pro paganda voor het straatkinderpro- jekt in Rio de Janeiro en probeerde hij sponsors te vinden voor zijn marathon. Homi is lid van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum die op zondag 7 augustus in rekreatiepark De Roe kenbosch een grote Rio-dag organi seert t.b.v. de straatkinderen. Dan wordt ook de opbrengst van de sponsorfietstocht bekend gemaakt. In Venray werd afgelopen vrydag door de deelnemers aan de fiets vierdaagse ook aktie gevoerd voor Homi en het straatkinderenpro- jekt. A. Verberkt van de Venrayse fietsvierdaagse overhandigde Homi in de tropische foyer van de schouwburg een sponsorbedrag van ƒ1.839,-. Namens de stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum werd dank over gebracht aan het adres van de werk groep Venray van de fietsvier daagse. Homi begon zijn tocht door Ne derland op maandag 26 juni voor het gemeentehuis van Meerlo. Bur gemeester Hahn loste symbolisch het startschot. Een vriend van Ho mi begeleidde hem tydens de mara thon in een door autobedrijf Van Haren Venray beschikbaar gestelde volgauto. Homi worrit feestelijk ontvangen in Venray door een delegatie van de stichting Ontunkkelingssamemver- king Meerlo-Wanssum, vertegen woordigers van het bedrijf waar hij werkt en A. Verberkt van de fiets vierdaagse De Peel werkgroep Rechtenstudente Manuela Lo pes (18) uit de Braziliaanse stad Recife vertrekt binnenkort weer terug naar huis na een verblijf van een jaar in Venray. Ze heeft in Nederland gewoond in het kader van een uitwisselingsprojekt van de internationale Rotaryclubs. In die tyd heeft ze veel geleerd. Ze heeft Nederland en haar bewo ners beter leren kennen en ze heeft een ander beeld gekregen van haar eigen land. By haar ver trek spreekt ze bovendien prima Nederlands, terwyl ze een jaar ge leden nog geen woord in onze landstaal kon uitbrengen. Die taalkennis heeft ze voorna melijk opgedaan bij haar Venrayse gastgezinnen. Iedere jongere wordt tydens een uitwisselingsjaar bij vier verschillende gezinnen onder gebracht. Manuela kwam in Venray als eerste terecht bij Cor Janssen en z'n familie. 'Ik heb bij hen heel veel geleerd', vertelt Manuela. Om te be ginnen de taal. 'Ik moest wel, om met de kleinere kinderen te kun nen communiceren. We hebben wat Donald Ducks gelezen', zegt de Braziliaanse lachend. 'En by het tweede gastgezin werd nauwelijks Engels gesproken'. BODEMLLJN Behalve de taal leerde Manuela Lopes veel van de Nederlandse sa menleving en de mentaliteit. Die er varing heeft haar verrijkt. 'Ik ben een stuk volwassener geworden', meent ze stellig. 'Ik kan m'n land nu beter bekyken, ik zie het beter omdat ik kan vergelijken'. Gaande weg het gesprek blykt dat de stu dente uit Recife, een havenstad aan de noordoostkust van Brazilië, goed heeft opgelet tijdens haar verblyf. De verschillen tussen rijk en arm bijvoorbeeld. In haar land zijn ze gi gantisch, met een overheid die er niets of heel weinig aan doet. 'In Ne derland is veel meer gelijkheid. Je hebt meer kansen. In Brazilië kom je er wel als je maar vriendjes hebt. In Nederland tellen de capaciteiten. Eenzelfde ervaring heeft Jacqueli ne Eibers, de Overloonse die al een kwart eeuw in Brazilië woont en werkt. Toevallig maakte Manuela enkele weken geleden kennis met Jacqueline, van wier bestaan ze daarvoor logischerwijze nog nooit had gehoord. 'Een hele lieve vrouw. Ik heb heel veel respekt voor wat ze allemaal doet in Brazilië, zonder steun van de regering'. Die sociale struktuur in ons land, dat heeft Manuela Lopes het meest gefrappeerd in Nederland. Waar wij wel eens spreken over 'het vangnet van de sociale zekerheid' noemt Manuela dit minimum de 'bodem- lijn'. 'Veel mensen zyn ryker, maar niemand is armer', zegt ze vol be wondering. Dat is in Brazilië wel anders. De jongeren in ons land zyn veel onafhankelijker dan haar landge noten. 'Hier zijn jongeren van 18 jaar vaak helemaal zelfstandig: een eigen kamer, eigen geld als je stu deert. In Brazilië blijf je thuis tot je Riesen is het slechts één van de ver schillende voren van uitwisseling die de Rotary Clubs wereldwijd or ganiseren. 'Het hoort in feite bij je verantwoordelijkheid als lid van de internationale Rotary-organisatie. 'Daarin is Rotary altyd aktief ge weest', aldus Van Riesen, die graag een poging onderneemt om het eli taire karakter van een club notabe len die elkaar de bal toespelen weg te nemen. 'Ik ben nu veertien jaar lid van Rotary en ik heb nog nooit in m'n werk kunnen profiteren van het feit dat ik Rotarian ben. De code laat dat ook niet toe. Als \ye werke lijk zo'n club zouden zyn, zouden we al lang niet meer bestaan'. Clublid Cor Janssen valt hem by: 'Je hebt juist een hele brede samen stelling. Mensen van allerlei be roepsgroepen zijn lid. Dat heeft als voordeel dat je ook eens bij ande ren je licht kunt opsteken, maar dat is alles'. 'Ethiek en maatschap pelijke betrokkenheid zijn wezen lijk voor een serviceclub als Rotary', neemt Van Riesen het stokje weer over. Hij noemt als voorbeeld de attendance-plicht voor de circa 50 Venrayse leden. Regelmatig moeten zij present zyn op bijeenkomsten van de igen club of van andere in binnen- of buitenland. 'En behoor lijk wat sociaal getint werk wat we lang niet allemaal aan de grote klok hangen', besluit hij. zelf geld verdient schetst ze. Zeker de meisjes, want in Brazilië wordt de maatschappij door mannen ge domineerd. Zelf woont Manuela ook thuis. Bij haar moeder en twee broers. Die ze wel mist, hoewel ze in Nederland nooit het gevoel heeft ge had eenzaam te zijn. Inmiddels heeft Manuela af scheid genomen van haar vier gast gezinnen. Met gemengde gevoelens. 'Oh bah', zegt ze als ze aan het mo ment denkt dat ze weer terugkeert naar huis. Het is pijnlijk om men sen achter te laten, hoe graag ze ook haar familie weer ziet. Zeker in de wetenschap datje de eerste vijfjaar niet terugkeert. 'Eerst moet ik in Brazilië m'n studie afmaken, daar na flink sparen en dan misschien terug', verzucht het meisje. Binnen kort komt haar moeder over om haar op te halen en samen een tan te in Frankryk te bezoeken. Daarna gaat het definitief terug naar Recife, boordevol indrukken en een taal extra in het pakket. ETHIEK Manuela Lopes is één van de zestig jongeren die dit jaar in Ne derland hebben doorgebracht op uitnodiging van Nederlandse Rota ry Clubs. Volgens Rotarian Jaap van Manuela Lopes neemt na een jaar weer afscheid van Venray.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11