PEEL EN MAAS Sluiting kleine basisscholen voorkomen Woningstichting stapt over op nieuw huurprijsbeleid Gouden bruidspaar in Venray Boerderij Fluitekruid mogelijk toch behouden Aanleg parkeerterrein Eurotapijt definitief Wethouder Rutten 25 jaar raadslid /gordijnstoffen bij COIV 1'fUIMT ontdek OOI\ PAINT warmer wonen met de juiste kleur Picknick voor ouderen Aanplakbiljetten op trafokastjes Dorpsfeest en Stratenzeskamp in Veulen Mogelijke besturenfusie in zomer 1995 Dinsdag 12 juli zal in de kapel van Beukenrode door de rector een plechtige Eucharistieviering worden opgedragen aan het gou den paar VAN DEN MUNCKHOF- VAN MEIJEL, die om 16.00 uur begint Voor het bekende verhaal omtrent de levensloop van dit gouden paar moesten wat proble men worden opgelost, want de gouden bruid was onvindbaar. Eigenlijk niet verwonderlijk, ge zien haar vitaliteit Maar het lukte toch, zij het wat laat, dat gesprek te kunnen hebben in de bejaar denflat van Schuttersveld op de vierde etage. De gouden bruidegom, Harrie 'van den Engel', want zo is hij be kend en niet als Hendrik van den Munckhof (80), zoals hij in de bur gelij ke stand staat ingeschreven. Nog net geen geboren, maar wel ge togen Venraynaar want toen hij drie weken oud was, vertrokken zijn ouders vanuit Horst om in Ven ray het bekende café en boerderij In den Engel over te nemen. Daar groeide Harrie op en ging er ook naar school en het was vanzelfspre kend dat hij op de ouderlijke boer derij ging werken. Daar werkte als dienstbode de gouden bruid, Marie van Meijel (74). In Merselo geboren, maar ook niet bekend onder die naam uit de bur- gelijke stand, maar als 'Marie van Pieren Bertje, de schapenboer'. Na de lagere school doorlopen te hebben werd ze naar de huishoud school gestuurd waar mevr. San- gers direktrice was. Later bezocht ze de naaischool bij de Zusters van Overloon. De kennis die haar daar werd bijgebracht kwam haar later goed van pas, want niet alleen kon ze mee aanpakken op de boerderij, maar verstelde en maakte ze de kle ding voor haar groot gezin. Als boerendienstmeid op de boer derij Van den Engel leerde zij haar latere echtgenoot kennen. Ondanks de oorlog - want, de bevrijding liet zo lang op zich wachten - werd er getrouwd. Dat betekende wel in- trouwen bij de ouders. Later kreeg het jonge gezin onderdak in de noodboerderij aan de Grotestraat. Ondanks dat het gezin zich uit breidde, bleven ze vier jaar in die noodboerderij wonen. Iben kon er verhuisd worden naar een boerde rij aan de Laagheidseweg, waar ze 36 jaar lang met veel plezier een ge mengd bedryf runden. GESANEERD De boeren waren niet sociaal voorzien en dat betekende geen kinderbijslag en geen ziekenfonds. Door in dienst te gaan als melk- schepper kreeg Harrie wel lcinder- by slag uitgekeerd en was verplicht verzekerd. Veel grond van de boer derij was gelegen in het nieuwe plan Brabander en omdat er geen opvolger was werd met de gemeente overeengekomen dat Harrie zich liet saneren en dan tot zijn 65e jaar kon werken by het onderhoud van de Venrayse bossen. Nu nog is er een hechte band tussen de voorma lige bosarbeiders, waar ook een kaartplocg uit ontstaan is. De boerderij aan de Laagheidse weg werd dus verkocht en een wo- Verkeersongevallen Vrijdagmiddag omstreeks 17.10 uur verleende een 20-jarige be stuurder van een personenauto, toen hij vanaf de St. Antoniusstraat de Zuidsingel wilde oprijden, geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 28-jarige inwo ner van Horst. By de botsing werd de Venrayse bestuurder aan zijn nek gewond terwijl een 32-jarige inzittende van de Horster auto door glasscherven werd gewond. Beiden konden na behandeling in het zie kenhuis naar huis worden ver voerd. Vry dagavond omstreeks 19.45 uur fietste een 15-jarige jongedame vanaf de Lindenstraat de Zuidsingel over. Zij kreeg van eén 28-jarige bestuurder van een personenauto geen vrije doorgang. Die bestuurder wilde, komende vanaf de rondweg Brukske, linksaf de Zuidsingel oprijden. Ily verklaarde door de stand van de zon te zijn verblind. De jongedame moest voor behande ling van opgelopen verwondingen aan haar been naar het ziekenhuis worden vervoerd. ning aan de Zandakker gekocht, totdat deze werd ingeruild voor een bejaardenflatje van Schuttersveld. Er kwamen tien kinderen die met de twintig kleinkinderen het gouden feest meevieren. Omdat de gouden bruidegom sinds enkele ja ren verpleegd worden in Beukenro de wordt de Eucharistieviering daar in de kapel gehouden. Het ver dere feest wordt doorgebracht in zaal In den Engel, waar ook hun hu welijksleven begonnen is. Een re ceptie wordt door familie-omstan digheden achterwege gelaten. Dat de gouden bruid nog zeer vi taal is blijkt wel uit het feit dat ze dit jaar voor de negende maal deel neemt aan de Fietsvierdaagse en al meer dan elf jaar aktief lid is van de volksdansclub. Tweemaal in de week - en die wil ze niet missen - nog de kaartavonden en dan, omdat hilar man verpleegd wordt in Beu kenrode, de dagelijkse bezoeken daar, want een dag zonder haar man is onvoorstelbaar. Iben Harrie nog aktief was, was hij ook een fervent fietser en bei den doorkruisten zy op de fiets De Peel tot ver daarbuiten. Ook was hij een aktief beoefenaar van de bil- jartsport die in de Kemphaan be dreven werd. Terugblikkend op 50 jaar lief en leed verklaart de gouden bruid ons nadrukkelijk dat het beslist de moeite waard is geweest zich in te zetten voor haar groot gezin, al was dat wel eens moeilijk, 'want de jeugd van nu die heelt het heel wat gemakkelijker als wy dat hadden...' aparte stoffencollecties met actuele dessins bijpassende stoffen in onze behangboeken gordijnen eventueel op maat gemaakt compleet kleur-advies voor behang, verf en raamdecoratie VERTS' WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 De iep, die zaterdagmorgen in de Grotestraat werd, geveld, zal voorlopig niet worden vervangen. De gemeente liet eerder weten dat dat mogelijk m het najaar zou gebeuren. Een medewerker van de gemeente stelde zaterdagmorgen, tijdens de werkzaamheden in de Grotestmat, dat er vooralsnog geen iepen zijn die voldoende re sistentie hebben tegen de zg. iepenziekte. Deze ziekte was reden voor de gemeente om de boom te vellen. De iepengiekte is een steeds vaker voorkomende ziekte, die boven dien een besmettelijk karakter heeft d.m.v. worte Ikon tak t. Reden waarom de gemeente, zodra een zieke boom is gesignaleerd, deze meteen velt en ter plekke versnippert. Een zieke iep is te herkennen aan verkleurde bladeren. Indien iemand deze ziekte konstateert wordt hij of zij verzocht direkt met de gemeente kontakt op te nemen. In de tuinen van Beukenrode zal dit jaar wederom de jaarlijkse pick nick gehouden worden. De middag die in het teken zal staan van 'Lim burg', zal tal van optredens omvat ten. Ook zal er in de rekreatiezaal van Beukenrode een tentoonstel ling zijn over oude 'Limburgse' ge bruiksvoorwerpen. De ouderen onder u zullen deze ongetwijfeld herkennen. Terwyl u geniet van een hapje en drankje zullen verschillende groe pen u iets laten zien en horen, uiteraard toegespitst op het thema. U wordt van harte uitgenodigd op woensdag 13 juli, vanaf 14.00 uur. Natuurlyk zal ook de jaarlykse lotery wederom gehouden worden. Op uw entreebewys zult u hiervoor een lot aantreffen. De picknick-commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van de KBO, Verpleeghuis Beukenrode, Verzorgingshuis Schuttersveld en Stichting RISC, aid. Ouderenwerk Venray hopen dat u in groten getale aanwezig zult zyn op deze 'Lim burgse middag'. Kaartverkoop Kaarten voor de picknick zijn verkrijgbaar by: de kontaktperso- nen van de plaatselyke ouderen verenigingen; Verzorgingstehuis Het Schuttersveld, Bergweg 2; Ver pleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1: Aktiviteitencentrum voor Oude ren De Kemphaan, Kennedyplein 1, allen te Venray. De kaarten zijn in clusief één konsumptie en één lot voor de loterij. Plaats en datum Dit jaar vindt de picknick plaats op woensdag 13 juli, in de tuinen van Verpleeghuis Beukenrode, Beu kenlaan 1 te Venray. Aanvang 14.00 uur. Inlichtingen bij: Stichting RISC, afd. Ouderenwerk Venray; Aktiviteitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, Kennedy plein 1, 5801 VH Venray, tel. 04780- 86706 of 89066 (tussen 09.00 en 10.00 uur). Het raadslid Jan Driessen (CDA) is bezorgd over het aanbrengen van aanplakbiljetten op zg. trafokastjes langs de Venrayse wegen. De ex- wethouder had gedacht dat met de evenementenborden bij de invals wegen van Venray, het verschijnsel van affiches op gemeentegrond tot het verleden zou behoren. Tot zijn spijt moest hij konstateren dat met name op deze kastjes, de affiches nog veelvuldig geplakt worden. 'Kan daar iets aan gedaan worden' vroeg hy zich afgelopen maandag tijdens de commissie algemene za ken af. 'Nee' was het duidelijke antwoord van voorzitter Waals. Ondanks dat dit niet mag heeft de gemeente geen mensen en niet het geld om hier intensieve kont role op uit te kunnen oefenen. Incidenteel zou dat nog wel kunnen maar struktu- reel ziet Waals daar geen moge lijkheden. Driessen konstateerde dat het hier vaak om dezelfde organisatie gaat. 'Kan die organisatie dan niet benaderd worden, en gewezen wor den op het feit dat het verboden is?' Waals zag dat echter niet zo zitten. Op zondag 10 juli organiseert 't Veulense feestcomité namens de verenigingsraad voor het elfde jaar het Dorpsfeest. Dit begint om 09.45 uur met een sacramentsprocessie van de kerk naar de feesttent, ge volgd door een II. Mis. Na afloop van de mis, om ongeveer 11.00 uur is er fruhshoppen met muziek van joekskapel Luuster Efkes. Om 13.00 uur verzamelen de kinderen van de lagere school zich voor de zes kampspelen. Daarna om 14.20 uur verzamelen zich de verschillende straten die gaan strijden om de wisselbeker, waarbij de reddingsbrigade water- schommels, de groeiendetor en niet te vergeten een spektakulaire rode draad. De ploegen geven daar bij hun volle inzet. Verder zal om streeks 16.30 uur het touwtrekken plaatsvinden, waar de straten hun krachten die ze nog over hebben to nen. Hiervoor is een speciale wis selbeker te verdienen. 's Middags in de pauze speelt Luuster Efkes een paar vrolyke liedjes; 's avonds is het nog gezellig samenzijn in de feesttent met mu ziek en een barbecue. Dit alles is te beleven in het Veu len op het terrein achter de Hoef slag, gelegen aan de Vlies. Voor de kleintjes is er een springkussen aanwezig. Iedereen is van harte welkom. Winkeldief betrapt Personeel van een warenhuis in de Grotestraat betrapte een 46-jarige inwoner van Venray die een portemonnee en twee battery- en ter waarde van ƒ47,- wilde meenemen. Hij werd aan de politie overgege ven die hem een transaktie tot beta len van ƒ200,- aanbood. Een duur 'koopje'. DONDERDAG 7 JULI 1994 Nr. 27 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De zeventien katholieke basis scholen in de gemeente Venray gaan hun personeelsbeleid op el kaar afstemmen. Een school die leraren tekort komt moet colle- ga's van andere scholen, aanne men. Op die manier wiUen de besturen opheffing van enkele kleinere scholen op de kerkdor pen voorkomen. Dat heeft de voorzitter van de Fe deratie Katholiek Onderwijs Ven ray, de heer A. Versteege laten weten. Dankzy de overeenkomst van personeelsuitwisseling mogen de scholen van het ministerie van Onderwijs een andere norm hante ren voor het minimum aantal leer lingen van een basisschool. Daardoor vervalt de dreiging van sluiting voor enkele kleine scholen op de dorpen zoals Veulen en Heide. Uitwisseling van leerkrachten is het voornaamste punt in de nota 'Toerusting en bereikbaarheid' van de Venrayse federatie van katholie ke schoolbesturen. De nota wordt op de vergadering van 25 augustus door het federatiebestuur vast gesteld en is een wegbereider voor de voorgenomen fusie. Een groter bestuurlijk geheel is nodig om de grotere zelfstandigheid aan te kun nen. Over enkele jaren moeten scholen op het gebied van huis vesting, personeelsbeleid en finan ciën hun eigen boontjes doppen. Direkt na de vakantie gaat een stuurgroep, waarin alle school besturen zijn vertegenwoordigd, onderzoeken of het verstandig is om te fuseren. Uitgangspunten by het onderzoek zyn in elk geval dat elke school na een eventuele fusie haar eigen, lokale karakter moet behouden en dat geen log diensten apparaat ontstaat met een grote af stand naar de scholen toe. Alles wat de scholen zelf beter kunnen, moe ten ze zelf regelen en uitvoeren. Het onderzoek van de stuurgroep moet rond de jaarwisseling zyn afge rond, waarna de individuele bestu ren besluiten om al dan niet tot fusie over te gaan. De Woningstichting Noord-Lim burg hanteert met ingang van 1 juli jl. een nieuw huurprijsbeleid. Dit huurprijsbeleid is erop gericht dat de huurprijzen meer in relatie wor den gebracht met de woontechni- sche kwaliteit en met de markt waarde van een woning. Hierbij speelt met name de lokatie van een woning een belangrijke rol. Bij een De gemeente Venray bekykt of de boerderij aan het Fluitekruid be houden kan bly ven. Dat is een van de opties die momenteel door de af deling VROG (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Grondza ken) wordt onderzocht. De boerde rij aan het Fluitekruid, bewoond door de familie Verspaget, moet, zo als de plannen er nu bijliggen, wij ken voor nieuwe woningen voor ouderen. De gemeente gaat diverse varian ten uitwerken met betrekking tot de toekomst van dit stulye histo risch natuurschoon in Land weert. Welke opties zal mede afhangen van een uitspraak van de rechter, in een geding dat de bewoners tegen de gemeente hebben aangespan nen. Die uitspraak wordt een dezer dagen verwacht. Een van de opties is in ieder geval om te bekyken wat het opknappen van de 200 jaar oude woning gaat kosten. De ge meente wil daarvoor een adviesbu reau inschakelen. 'Er komt in ieder geval een nieuw voorstel' aldus de gemeen telyke voorlichtster, I. Mole naar. Zij vermoedt dat dat voorstel op zijn vroegst in de raad van augustus aan de orde komt maar sluit een later tydstip niet uit. Het is dus niet zo, dat indien de uit spraak van de rechter voor de bewo ners negatief uitpakt, de woning voor 1 augustus ontruimd moet zijn, zodat tot sloop kan worden overgegaan. Het parkeerterrein achter Euro- tapyt komt er definitief. Dat heeft het college dinsdag besloten. In eerste instantie wordt een terrein met 55 plaatsen voor langpar- keerders aangelegd. Daarnaast krygt Eurotapijt zeven plaatsen voor personeel en klanten. Afhan kelijk van de resultaten van een behoefteonderzoek kan het ter rein worden uitgebreid tot 90 plaatsen. In dat geval moet de gemeente op nieuw in onderhandeling met de heer Van Gemert over verkoop van een stuk grond. Eerdere gesprek ken daarover hebben niet tot resul taat geleid, reden voor wethouder Kersten om een kleiner parkeerter rein aan te leggen. Vooruitlopend op de uitkomsten van het behoefte onderzoek meent de wethouder dat na het gereedkomen van Van Schaijik en het parkeerterrein ach ter Eurotapijt in het noordoosten van het centrum voldoende par keerplaatsen liggen. Kersten verwacht dat het parkeer terrein omstreeks maart/april 1995 klaar is. Direkt na de zomervakan tie wordt de procedure opgestart om tot een gedeeltelijke wyziging van het bestemmingsplan te ko men. Als alles volgens plan ver loopt keuren Gedeputeerde Staten en de gemeenteraad de plannen in december goed. Begin volgend jaar wordt dan met de aanleg begonnen. Het parkeerterrein wordt verhard met asfalt. Die verharding is geko zen om de licht vervuilde grond van het terrein waterdicht af te dek ken. Die oplossing bespaart de ge meente de kosten van afgraven en transporteren van de grond. De aanleg van het parkeerterrein Euro- tapijt kost ongeveer 3,5 ton. Op 2 juli was het 25 jaar geleden dat de gemeente. Meerlo-Wanssum door een vrijwillig samengaan van de gemeenten Meerlo en Wanssum een feit werd. Op dat moment deed Jan Rutten zyn intrede in de raad van deze nieuwe gemeente. Afgelo pen zaterdag was dat precies 25 jaar geleden. De vorige raadsvergadering stelde de raad de mogelijkheid in een tweede rondvraag te houden, be doeld om belangstellende burgers vragen te laten stellen, vooraf aan de raadsvergadering. Het was voor de eerste keer dat die mogelykheid gegeven werd. Het was de 'met vakantie zynde' burge meester Joep Ilahn die van dat recht gebruik maakte en daarmee verraste hy zyn loco-burgemeester. Jan Rutten stond by de eerste ver kiezingen op de dorpenlyst van Wanssum en werd gekozen. Die lijst had hoog in haar vaandel staan be stuurlijke vernieuwing, inspraak, openheid en openbaarheid van de commissies. Het sierde Jan Rutten al vanaf de eerste dag dat hy raadslid was, dat hij niet opkwam voor zijn Wanssum alleen, maar voor de gehele gemeente, al bleef hij wel de representant van Wan ssum. Het bleef niet uit of hy werd in 1974 als wethouder gekozen. 'Jan Rutten is een echte democraat, een bestuurder in hart en ziel', aldus burgemeester Hahn tydens het 'spreekrecht'. 'Rechtvaardig, posi tief en sociaal bewogen'. Daarom had burgemeester Hahn met ple zier zyn vakantie onderbroken om uitvoering te geven aan het besluit van de raad, om Jan Rutten voor al zyn inzet de zilveren eremedaille van de gemeente te overhandigen. Maar burgemeester Hahn wilde daarin ook de echtgenote betrek ken. Zonder haar steun was het nooit mogelyk geweest zich 25 jaar in te zetten voor de gemeenschap. Voorzitter Berhout van de CDA afd. Meerlo-Wanssum maakte als tweede van de rondvraag gebruik om namens het CDA en de inwo ners van Meerlo-Wanssum, Jan Rut ten te feliciteren en te danken. aanpassing van de huren zal de wo ningstichting echter rekening moe ten blijven houden met het gegeven dat er voldoende betaalbare wonin gen beschikbaar blyven en dat de huurinkomsten op niveau blijven. De Woningstichting heeft van het Rijk sinds vorig jaar de vrijheid ge kregen om een eigen huurprijsbe leid te voeren. PUNTENSYSTEEM Tbt 1 juli werd de huurprijs van een woning bepaald door het Wo- ningwaarderingssysteem. Aan de hand van een aantal faktoren kreeg een woning een aantal punten toe bedeeld. In dit systeem worden aan een woning ook punten toegekend met betrekking tot woonomgeving, voorzieningenniveau en hinderlij ke situaties. De woningstichting is vanaf 1 juli ook de marktwaarde van een wo ning als instrument gaan hanteren. Het afgelopen jaar zijn de wonin gen van de stichting getaxateerd. Aan de hand van die taxaties zyn de woningen in zes verschillende klas sen ingedeeld. Aan de hand van het de klasse waarin een woning te recht komt, wordt er een korrektie op het aantal punten toegepast. Dit kan variëren van een korting van 20% tot een opslag van 30%. Het aantal punten wat dan overblijft is bepalend voor de huurprijs. Einddoel van het beleid is om te komen naar een jaarlijkse huurstij- ging op inflatiebasis. NORMEN De Woningstichting mag echter niet zomaar de huren aanpassen. Dat zal in de meeste gevallen gebeu ren nadat een woning weer vrijkomt. Hoe gaat nu een en ander in de praktijk te werk. De Woningstichting heeft haar to tale huurinkomsten gedeeld door het totale aantal punten wat aan al le woningen is toegekend. Hierdoor ontstaat een gemiddelde puntprys. Vervolgens is voor elke woning een normhuurprys bepaald door de ge middelde puntprys met het aantal punten van de individuele woning te vermenigvuldigen. De Woningstichting is uitgaan van een gemiddelde huurverhoging van 5% per 1 juli jl. Dit houdt in dat voor woningen met een gemiddelde puntprys die lager ligt dan ƒ4,00 (de naar verhouding goedkopere woningen) er een huurverhoging komt van 6%. Woningen met een gemiddelde puntprys die hoger ligt dan 4,75, krijgen echter een huur verhoging van slechts 3,25%. Anders gezegd. Een woning die kwalitatief gelijk is aan een andere woning, maar in een hogere klasse (betere woonomgeving) staat, zal duurder worden dan die andere woning. Inbraak in bestelauto Vrijdagmiddag werd tussen 12.00 en 13.15 uur een inbraak gepleegd in een bestelauto van een inwoner van Tilburg. Die had op dat tijdstip zijn auto geparkeerd aan de Ran- denrade in Oostrum. Met een klin ker was het tochtraampje vernield om in de auto te komen. De radio- cassettespeler werd ontvreemd. De portemonnee werd gevonden. De inhoud daarvan was de moeite waard namely k een bedrag van ƒ5.700,-. Eventuele getuigen worden ver zocht kontakt op te nemen Portemonnee 'gerold' Op de weekmarkt in Venray werd maandag uit een boodschappentas een portemonnee met inhoud gestolen. De eigenaresse, een 58-jarige in woonster van Venray, heeft niets van de diefstal gemerkt. De gedupeerde zit met een scha depost van rond de driehonderd gulden.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9