<D 25% PEEL EN MAAS Eigenlijk hebben we ook een sociale funktie' Thuis composteren belangrijke schakel in nieuw systeem afvalverwerking Opknapbeurt Albionstraat na bouwvak Wijkvereniging Veltum wil speeltuin in Vlakwater Pro Ecclesia et Pontifice voor koster Nellen Vanaf heden zijn wij op maandag i.p.v. dinsdag GESLOTEN Cadirci toch in raadscommissie Kettingbotsing op Venloseweg VERJAARDAGSAKTIE leuk en Truus van Veghel al 12,5 jaar het gezicht van de kantine Wethouder bij start compostvaten-aktie Venray: Leder- en "Boutique mode- Sc^ooisiraa! 24 5801 BP venra. Te' 04780 83500 café/brasserie T>i Itmw <m /tmitd Schouwburgplein/hoek Kempweg telefoon 80600 Thuis composteren is een be langrijk voortrajekt. op weg naar een nieuw systeem van afvalver werking in de gemeente Venray. Dat systeem moet in Venray bin nen enkele jaren operationeel zijn en werkt volgens het principe dat de vervuiler betaalt. Dat zei wethouder J. Truijen (openbare werken) van de gemeen te Venray jongstleden maandag bij de start van een nieuwe aktie van de gemeente om het thuis com posteren te bevorderen. Volgens Truijen is het de'bedoeling dat een systeem van betalen per kilo in 199b wordt ingevoerd. 'Bij dit systeem kan de burger zelf voor een groot, deel de hoeveelheid afval be palen. Wie weinig aanbiedt wordt ZOWYZO KOFFIEHUYS I nog eventjes mondje(s) dicht... ZOWYZO OPENT IN JULI Groteslraat 3 5801 BD Venray 04780-89821 De CDA-gemeenteraadsfraktie heeft alsnog besloten om Erdogan Cadirci te benoemen in een van de raadscommissies. De fraktie geeft daarmee gehoor aan de wens van de CDA-ledenvergadering en van de Turkse gemeenschap in Venray. De ze laatste groep trok aan de bel, na dat bekend geworden was dat dhr. Cadirci na 12 jaar commissiewerk, voor deze raadsperiode in geen commissie was ingedeeld. Dhr. Ca dirci neemt nu zitting in de com missie voor Maatschappelijke Zaken, Sociale Zaken en Cultuur (MazSozCul). De Turkse gemeenschap uitte haar ongenoegen over deze zaak in onze krant van 19 mei jl. Zij zagen in Cadirci een vertegenwoordiger van de Turkse gemeenschap (onge veer 700 mensen) in de Venrayse politiek. Dit werd in de CDA- ledenvergadering overgenomen en het fraktiebestuur van het CDA, die de verantwoording heeft over de be mensing van de commissies, kreeg de boodschap mee dit besluit te heroverwegen. Het fraktiebestuur heeft dit afgelopen week gedaan en maandagavond werd aan de fraktie het voorstel gedaan om dhr. Cadirci in bovengenoemde commissie te benoemen. Mevr. Jeanette Hage- man, die namens het CDA al in deze commissie plaats zou krijgen, 'ver huist' nu naar de commissie Finan ciële en economische zaken. Dhr. Tbon Tlieeuwen. die voor deze com missie benoemd zou worden, heeft vrijwillig deze commissieplaats af gestaan. Nadat ook de fraktie zich in deze oplossing kon vinden, werd tijdens de raadsvergadering, het raads voorstel door het CDA aangepast. daarvoor beloond, in de zin dat hij of zij minder hoeft te betalen. Dege ne die veel aanbiedt betaalt ook meer', aldus de Venrayse wethou der. Truijen benadrukte het belang van zelf composteren in het licht van gescheiden afval inzamelen en het betalen per kilo afval die wordt aangeboden aan de vuilnisophaal dienst. Met. ingang van 1 januari volgend jaar wordt in de gemeente Venray groente-, tuin- en fruitafval (GFT) ge scheiden opgehaald. Dat afval wordt centraal gecomposteerd in Blerick. Het afval dat thuis gecom posteerd wordt, hoeft niet te wor den opgehaald en getransporteerd. Dat bespaart in eerste instantie de gemeente kosten. Als het aan de hoeveelheid afval gerelateerde ta riefsysteem werkt, komt de bespa ring rechtstreeks ten goede aan de burger. Daarom wil de gemeente Venray haar inwoners alvast laten wennen aan het thuis composteren. Ze doet dat onder meer door subsidie op de aanschaf van compostvaten. De va ten kosten daarom 30 en 60 gulden, afhankelijk van het type. De nor male winkelprijs bedraagt respek- tievelijk 75 en 125 gulden. De aktie duurt tot 1 januari 1995. De vaten zijn uitsluitend verkrijgbaar in de De provincie zal niet voor de bouwvak beginnen met het aan brengen van een nieuwe toplaag op Vry dagmiddag omstreeks 14.45 uur stonden voor het rode ver keerslicht op de R73 tussen de Maasheseweg en de Deumeseweg drie auto's achter elkaar stil. De bestuurder van de derde auto zag dat een vrachtautokombinatie hem van achteren naderde en meende te ontdekken dat die bestuurder niet afremde. Hij kon nog naar links uit wijken voordat de vrachtauto tegen zijn auto botste. De tweede perso nenauto werd vervolgens met fors geweld van achteren aangereden door de vrachtauto. Daardoor schoof de auto door tegen de eerste auto. De bestuurster van die auto, een 51-jarige inwoonster van Horst, kwam bekneld te zitten en moest door de brandweer worden bevrijd. Ze moest met hoofdverwondingen en een hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd en daar worden opgenomen. De materiële schade was groot maar de politie spreekt van een wonder dat de andere bestuurders en inzittenden niet noemenswaar dig gewond werden. Door dit ongeval was het verkeer over de R73 tussen de Maasheseweg en Deumeseweg onmogelijk en moest dat worden omgeleid over de Oost- en Zuidsingel. Dit leidde tot grote filevorming op de Zuidsingel. Omstreeks 17.15 uur was het ver keer weer normaal. De bestuurder van de vrachtautokombinatie, die het verkeersongeval veroorzaakte, verklaarde de stilstaande auto's te laat te hebben opgemerkt. Wethouder Truijen en een aantal kinderen van 't Groenewold onder werpen de compostvaten aan een grondig onderzoek. winkels van de LLTB in Leunen, Merselo en Ysselsteyn. VIJFTIG Wethouder Truijen kocht na mens de gemeente het eerste com- postvat van bedrijfsleider Baeten van de Boerenbondwinkel in Leu nen. Truyen bood het compostvat vervolgens aan leerkracht Verhoe ven van de Venrayse basisschool voor speciaal onderwijs 't Groene wold aan. Op deze school werken de kinderen van groep 5 aan een pro- jekt over de kringloop in de natuur. In het kader daarvan hadden de kinderen het plan opgevat om zelf compost te gaan maken. Dankzy de onverwachte hulp van de gemeente heeft 't Groenewold misschien na de grote vakantie al compost. De subsidie-aktie op de compost vaten kent overigens een goede start. Voor het officiële begin van de aktie hadden de Boerenbondwin kels in Leunen en Merselo al een vijftigtal vaten verkocht. In de loop van de dag zijn er daar ongetwijfeld nog bijgekomen. de Albion straat in Leunen. De ge meente Venray zal er bij de provin cie op aandringen om direkt na de bouwvakvakantie met het werk te beginnen. Dat heeft wethouder Truyen van openbare werken desgevraagd la ten weten. Eind deze maand is er eerst overleg tussen de gemeente en de dorpsraad van Leunen over de wensen ten aanzien van ver- keersremmende maatregelen. De Albionstraat behoort al jaren tot de wegen in Venray waar te hard gere den wordt. De weg is echter eigen dom van de provincie. De toplaag is dringend aan vervanging toe en dorpsraad en gemeente willen nu twee vliegen in één klap slaan. Daags na het gesprek met de dorpsraad voert de gemeente over leg met mensen van de provincie. Dan wordt afgesproken wat er gaat gebeuren en wanneer de werk zaamheden starten. Onder invloed In de nacht van zondag op maan dag kwam er bij de politie een mel ding binnen dat in het Brabantse Boekei een 52-jarige inwoner zijn vrouw had mishandeld en toen on der invloed van alkohol er met. zijn auto vandoor was gegaan. De politie had geen moeite om de man aan te houden. Hij weigerde de medewer king aan de blaastest en de bloedproef. Hem werd een proces-verbaal in zake het rijden onder invloed en het weigeren van de proeven aange zegd. Tevens werd hem een rijver bod van tien uur opgelegd. Zijn rijbewijs werd konform de voor schriften ingevorderd. Het onderzoek naar de mishande ling in Boekei wordt door de regio politie van Gemert ingesteld. bent u in de maand DECEMBER jarig, dan krijgt u van ons direkte kassa korting Aktie geldig: donderdag, vrijdag en zaterdag Niet geldig bij kortingen e.d. (Identificatie verplicht) DONDERDAG 2 JUNI 1994 Nr. 22 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Henk en Truus van Veghel behe ren al 12,5 jaar de kantine van SV Venray. Reden voor deze voetbal club om dit echtpaar in het zonne tje te zetten. Tijden de leden vergadering, afgelopen maandag werden Henk en Truus gehuldigd voor dit heuglijke feit. En, als het aan Henk en Truus ligt, plakken ze cr zo nog eens 12,5 jaar aan vast. INGEROLD Henk en Truus van Veghel heb ben de kantine van SV Venray min of meer bij toeval overgenomen. Be gin tachtiger jaren was Henk werk loos en volgde, meer voor de lol zoals hij zelf zegt, een horeca- 1 opleiding. 'Ik slaagde ook nog' zegt hij nu lachend. Truus, die bij de da mes voetbalde, hielp regelmatig in de kantine, die toen nog beheerd werd door Harrie Tonen. Toen deze ermee stopte werden Henk en Truus gevraagd en voordat ze het wisten werd de kantine een deel van hun leven. Daarbij kregen ze grote steun van o.a. Marie Arts en Wim van Tits, die het kantinewerk al langer in de vingers hadden. Nu, 12,5 jaar later, runnen Henk en Truus de kantine, samen met ongeveer 20 vrijwilligers die bijspringen op de drukke momen ten. 'Die drukke momenten' zegt Truus, is heel anders dan in een ca fé. In een kantine heb je echt met pieken te maken. Als vier teams te gelijk spelen, dan moetje er reke- De Wykvereniging Veltum wil zich sterk gaan maken voor een speeltuin aan de rand van de wijk, in het Vlakwatergebied, De tuin zou dan op de lokatie moeten komen waai- voorheen al de speel tuin Vlakwater was gevestigd. Omdat de wijkvereniging deze plannen niet alleen kan opzetten, wordt er nog naarstig gezocht naar mensen of instanties, die hierbij behulpzaam kunnen zijn. BEHOEFTE Volgens Geert van Kreij van de Wijkvereniging, is er in Venray best behoefte aan een volwaardige speel tuin. 'Als je nu een dag lang ergens wilt recreëren dan is De Sprank te klein en moet je naar speeltuinen in Deume, Gemert of Tegelen.' De kleine speelterreintjes in de wyken voorzien volgens hem wel in een dagelijkse behoefte maar voor dag recreatie zijn ze niet geschikt. 'De behoefte aan een speeltuin leeft niet alleen in Veltum maar ook in de andere wijken. De enige speel tuin die Venray heeft ligt bij cam ping De Barrier maar daar is het zomers vol met campinggasten. Venray pretendeerd een groene ge meente te zyn maar de jeugd wordt daarbij toch wat vergeten'. PLAN Twee jaar geleden heeft zich wel iemand bij de gemeente gemeld die op commerciële basis een speeltuin wilde beginnen in het gebied. Om bestemniingsplantechnisclie rede nen is dat afgeketst. Volgens van Kreij moet het echter best haaibaai- zijn om een speeltuin, eventueel op vrywilligersbasis te runnen. 'Dat gebeurt in de regio ook'. Geert van Kreij is zich er overigens terdege van bewust dat de aanleg van de speeltuin de nodige centen zal kosten'. De gemeente voorziet overigens een speeltuin in het Vlakwaterge bied. Alleen de lokatie die de ge meente in gedachte heeft, ligt op de plek van het voormalige zwembad. In het spreidingsmodel trapvelden stelt de gemeente dat een speel- voorziening een bijdrage kan leve ren aan de opwaardering van De Sprank. Alleen zal de gemeente een alternatieve lokatie dan accepteren als er zwaarwegende motieven wor den aangedragen. HULP De gedachten die binnen de wijk vereniging leven gaan uit naar een speeltuin a la Vlakwater van vroe ger, met een Taagwater partij' en veel deugdelyke toestelten. Om het plan uit te werken zoekt de wijk vereniging hulp van andere instan ties of personen, die ter zake deskundig zijn, en ook de tijd heb ben om de plannen uit te werken. Na uitwerking van die plannen, zal de wykvereniging naar de gemeen te stappen en hun plannen voor leggen. Diefstal bromfiets Een op de binnenplaats van een woning aan de Henseniusstraat staande rode Puch Maxi bromfiets, van een inwoner van Venray werd ontvreemd. De diefstal moet zon dagmiddag hebben plaats ge vonden. ning mee houden dat na de wed strijd acht teams binnen komen vallen. Wij zorgen ervoor dat zij zo snel mogelijk wat te eten en te drin ken krijgen'. BEHOEFTEN Henk en Truus hebben in die 12,5 jaar het werk in de kantine meer aangepast aan de behoeftes die binnen de vereniging leven. In 1981 was het minder druk in de kantine. Venray telde ongeveer acht herenelftallen en een damesteam. Voor het komend seizoen zijn dat er respektievelijk zestien en twee. Hierdoor is het werk in de kantine toegenomen. Verder zorgen Henk en Truus ervoor dat de kantine op zaterdag en zondag op tijd open is. 'Teams die vroeg moeten vertrek ken, moeten binnen by elkaar kun nen komen' aldus Truus. 'Het is immers een clublokaal. Dat geldt voor zowel de senioren als de junio ren'. Vooral de senioren houden hier terdege rekening mee. 'Er zijn er die een kwartier eerder komen voor hun koffie en hun ontbijt in de vorm van een broodje', aldus Truus. waarop Henk gekscherend aanvuld: 'Dan kan de vrouw lekker in bed blijven liggen'. SAMEN Henk en Truus van Veghel steken samen veel tijd in de kantine. Truus op zaterdag en dinsdag, Henk op donderdag en samen op de zon dag. 'Bovendien hebben we dit sei zoen. door de slechte winter, veel inhaalwedstrijden op andere dagen gehad, waardoor we de kantine ex tra open hebben gehouden', aldus Henk. Voor de familie van Veghel vormt dat geen probleem. Ze doen het graag. 'Juist omdat het om het clubgebouw gaat en niet om de da gelijkse broodwinning, zijn we er graag mee bezig'. De kantine be heerst wel een groot deel van het le ven van de Van Veghels. 'Onze Rens (de zoon van Henk en Truus) zei ooit eens aan tafel, hij was toen zes: 'Praten jullie vandaag niet over de kantine?' SOCIALE FUNKTIE Henk en Truus hebben er nooit spijt van gehad dat zij de kantine zijn gaan beheren. 'We hebben daarbinnen ook een sociale funk tie' aldus Truus. 'Ze komen met van alles en willen hun ei kwijt. Dan luisteren we en praten we. Het is zelfs weieens dat men wel zaken te gen ons duiven te zeggen, maar niet tegen het bestuur. Wij hebben dan ook een signalerende funktie'. Een van die signalen die Henk en Truus opvingen was het verplaat sten van de nieuwjaarsreceptie, die afgelopen jaar voor het eerst, niet op nieuwjaarsdag plaatsvond. Zij proefden by veel leden toch de wens om dit weer op de oude dag in ere te hersteUen. Maandag werd dat tijdens de ledenvergadering ook door hun kenbaar gemaakt. 'Dat be tekent wel voor ons, dat we ons in de nieuwjaarsnacht in moeten hou den, om de volgende dag fit op de receptie te zijn. Maar dat hebben we ervoor over', aldus Henk. HUMOR Aan humor hebben Henk en Truus van Veghel geen gebrek. Henk is dan ook altijd wel te vin den voor een geintje. 'Elke week is er wel wat. Zo speelde laatst een team van Volharding twee weken op rij in Venray. Deze voetballers brachten altijd zelf een fles jonge je never mee. Zij vroegen aan ons of wij die fles, die nog half vol was, in de diepvries konden bewaren. Ik heb toen de jenever vervangen voor water. Moet kunnen.....'. Een ander voorbeeld dat Henk aanhaalt is een voetballer, die na de wedstrijd een kop koffie en een broodje fricandel met mayonaise bestelt. 'Pardoes ledigt hij het zakje mayonaise in de koffie. Een week later bestelt hij hetzelfde. Ik zette toen de koffie zo ver mogelijk links van hem neer en de mayonaise met fricandel aan de rechterkant van hem'. VERANDERD In die 12,5 jaar is er veel veran derd. Een nieuwe bar kwam in de kantine. Na een groot aantal inbra ken en vernielingen is de kantine beveiligd geworden. 'We kwamen; op een gegeven hioment met schrik naar dê^kaïirine' aldus Tpuus. Behalve dat het drukker is gewor den, zijn de gewoontes ook anders geworden. 'Zo was het vroeger na de trainingen drukker en gezelliger. Dat is nu wat minder. Eerst dronk men toen altijd bier, nu meer fris en energiedranken' aldus Henk, die er prat op gaat dat hij in Venray de 'halfum' heeft geïntroduceerd. Deze mix van bier met oud bruin leerde hij in Vierlingsbeek kennen en be gon dat voor zichzelf in de kantine te schenken. 'Steeds meer mensen gingen het toen drinken en zo raak te de halfum ook in de Venrayse ca fés bekend'. Sinds twee seizoen zorgen Henk en Truus ook voor het uitwassen van de shirts. Alleen Truus heeft Henk nog niet zover gekregen dat hij de werking van de wasmachine snapt. En wat Henk betreft mag dat de komende 12,5 jaar ook wel zo blijven. gedaan', aldus rector Verbeeten. 'Ik zelf ben de gelukkige geweest die nu al vijftien jaar nietje heb mogen samenwerken en het is maar goed ook dat over de grenzen van on.s rectoraat, heen de waardering tot uitdrukking kon worden gebracht en dat het Z.H. de paus heeft be haagd aan jou voor al die ver diensten de pauselijke onderschei ding te verlenen'. Dat de rector nog nooit een pau selijke onderscheiding had op gespeld bleek uit het feit dat het hem moeite kosten die onderschei ding aan te brengen. Dat was het sein voor de fanfare van de O.L. Vrouwe Gilde om de rectoraatskerk binnen te treden om aan de onder scheidene een muzikale hulde te brengen. Al meer dan 50 jaar is Harrie Nellen een voortreffelijk muzikant van die fanfare. Harrie Nellen bleef ook nu de eenvoud zelve tijdens zijn dank woord. Hij kon niet de juiste woor den vinden, zo was hij getroffen door de aan hem verleende onder scheiding. maar verklaarde nog maals uitdrukkelijk het een voor recht te hebben gevonden om die negen rectors te mogen dienen en om in goede en blijde dagen be schikbaar te zijn geweest voor de gemeenschap van Smakt. kon rector Ver- de plechtige eucha- in de rectoraatskerk de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitreiken aan zijn 'rechterhand' koster Harrie Nellen. Rector Verbee ten verklaarde dat het voor de eer ste keer in zijn langdurig priesterschap was dat hij die hoge kerkelijke onderscheiding mocht opspelden. Hij verklaarde voor die eucharistieviering het rode kazuifel te hebben aangetrokken als teken van vreugde en niet als martelaar. Terwijl Harrie Nellen wel degelijk een martelaar moet zijn geweest om op een zo alledaagse wijze 30 jaar hulp en toeverlaat te zijn voor de negen rectors waaronder hij mocht dienen, aldus rector Verbee ten. 'Ik persoonlijk zou niet weten wat ik zonder Harrie zou moeten aanvangen. Harrie schroomde zelfs niet om de kerk te poetsen hoewel nu toch de tijd is gekomen dat an deren dit zullen moeten gaan doen. Jouw inzet Harrie, daarvoor zullen Wij God moeten danken dat jij daar voor bereid werd gevonden. Het is moeilijk om alles te schetsen wat jij voor onze gemeenschap hebt ge daan. Trouw en vlijt niet alleen als koster maar ook als organist of wat. je ook voor de gemeenschap hebt

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9