Gemeente relatief machteloos bij schoolproblematiek 'Kunst is net zo gewoon als ademhalen' Voorlichtingsavond over pleegzorg Antoniusveld kan uitbreiding scholen mogelijk maken Joop Wismans exposeert deze zomer in Zuidfranse Cannes PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Pi PEEL EN MAAS Donderdag 26 mei 1994 - Pagina 5 De gemeente Venray staat relatief machteloos, als het gaat om het voorkomen van een dislokatie (de- .i pen dance) van de openbare basis- Mi school De Landweert. Het toewijzen en financieren van lokalen gebeurt door het Ry k, dat daarbij eigen nor- Ij men hanteert. Bovendien is Venray niet in staat om zelf een uitbrei ding te financieren. Wethouder Kersten, die sinds kort onderwijs in zyn portefeuille heeft, maakte dat vorige week vrijdag duidelijk aan een 80-tal bezorgde ouders. Wat Kersten niet lukte was het wegne- men van die zorg. Een zorg die door een van de ouders nog eens duide lijk naar voren werd gebracht aan het eind van de discussie: 'Wat kost het leven van 'n kind als er iets mis- Hij miste deze overweging in de hele discussie. PROBLEMATIEK De Landweert zit met een 'luxe- I probleem'. Steeds meer ouders wil- len hun kind op deze school ■-plaatsen. Door de sterke groei van f[ deze wijk neemt het aantal school gaande kinderen steeds verder toe. Voor De Landweert betekent dit dat de school het komende schooljaar twee lokalen tekort komt. In zo'n situatie is een school ge bonden aan de regels die door het Rijk worden gehanteerd. Het mini- 5! sterie van Onderwijs betaalt im mers de lokalen van een school. Een van die regels is dat een school pas mag uitbreiden als middels cij fers is aangetoond dat er zeker voor de komende 20 jaar behoefte is aan een extra lokaal. Bij De Landweert is dat voor een lokaal wel het geval. 'I Volgens diezelfde cijfers heeft de school het nu benodigde tweede lo kaal over twintig jaar niet meer no dig. Om aan deze tijdelijke nood te voorzien, moet de school binnen een straal van 2000 meter kijken naar leegstaande schoollokalen. Het Rijk stelt immers dat Den Haag De Venrayse beeldend kunste naar Joop Wismans vertrekt bin nenkort naar de Zuidfranse badplaats Cannes. Wismans expo seert daar samen met enkele kunstbroeders in de galerie Vec- chio. In 1995 heeft de Franse ga lerie zelfs een solo-expositie gepland voor de Venrayse schil der. Voor de Venraynaar is het de eerste keer dat hij in Frankrijk ex poseert Aangelokt door dit be richt ging de redaktie van 'Peel en Maas' op bezoek in het atelier van Joop aan de Kempweg. Het ge sprek begon over Cannes, maar ging al snel over op kunst in het algemeen. Joop Wismans, in Ven ray meer bekend als voorvechter en woordvoerder van kunst en cultuur dan als beeldend kunstenaar. Joop Wismans is bijzonder blij met de uitnodiging van galerie Vec- chio. Die is tot stand gekomen via vrienden van de Venrayse kunste naar. Wismans, die al jaren z'n vakanties in Zuid-Frankryk door brengt, had de galerie in Cannes zelf ontdekt. 'Vecchio is een galerie met moderne kunst, zoals je er hier wel meer hebt. Daar is het een uit zondering, de meeste galeries han gen vol met geaquarellleerde laven- delvelden', zegt Joop. 'Ik zei nog 'daar zou ik wel willen hangen', Imaar zelf naar binnen gaan met m'n fotoboekje dat doe ik dan weer niet', zegt Joop, thuis in z'n atelier op het terrein van de vroegere speeltuin Vlakwater. Z'n vrienden deden dat wel en tot Joops verba zing was de galeriehouder danig on der de indruk van het werk van de Venraynaar. En dus ging niet lang daarna de telefoon in Venray: de ga leriehouder uit Cannes met de uit nodiging om eens te komen praten. Wellicht een nieuwe fase in het kunstenaarsbestaan van Joop Wis mans. Exposeren in het mondaine Cannes, waar het met Joops woor den 'kraakt van de weelde' is na tuurlijk aardig voor je naamsbe kendheid en wie weet wordt er nog wat verkocht. Belangrijkste is ech ter dat zo'n expositie de weg opent naar meer Franse galeries. Van de andere kant is Joop Wismans nuch ter genoeg om niet teveel waarde te hechten aan het Franse avontuur. 'Het is een hele eer voor zo iemand uit de Peel. Je komt daar niet zo ge makkelijk binnen. Maar ik zit niet in zak en as als 't op niks uitdraait', zegt hij. NIET IN VENRAY En waarom zou hij ook. Al merkt Venray daar niet zo vreselyk veel van. Joop Wismans is in de vader landse kunstwereld geen onbeken de. Z'n werk hangt permanent in enkele galeries in onder andere Sit- tard en Zwolle en jaarlyks expo seert de Venraynaar op drie tot. vier andere plaatsen. Werk van Joop Wismans is momenteel ook te zien in Kessel, waar hij samen met beeldhouwer Wim Rijvers in diens atelier exposeert. Ook over de ver kopen mag de Venraynaar niet kla gen. Joop verdient in elk geval de laatste jaren alleen met schilderen en beelden maken de kost. In Ven ray is z'n werk niet vaak te zien, voornamelijk omdat hij absoluut de schijn wil vermyden te profiteren van z'n overige aktiviteiten. Hoewel Joop het theehuis van het Odapark één van de mooiste plaatsen vindt om te exposeren, zal er dus de eer ste jaren waarschijnlijk geen Wismans hangen. Joop Wismans houdt zich nu on geveer een kwart eeuw met kunst bezig. Van oorsprong fotograaf gaf hy jaren les in dit vak aan de Vrije Academie en op de Hogeschool in Sittard. Daarnaast schilderde hij. Maar intentioneel is Wismans altijd kunstenaar geweest. De hele dag, de hele week met kunst bezig. En dat moet ook, vindt Joop. 'Het is geen werk in de gebruikelijke zin van voor die lokalen betaald heeft. Door deze regeling zal De Landweert uit moeten wijken naar de Foekepot, waar momenteel nog wel lokalen leeg zijn. Een gemeente kan van deze rege ling aiwyken indien het zelf de rea lisatie van een lokaal financiert. Venray is als artikel 12 gemeente echter niet bij machte om dit te betalen. BEZORGD De gemeente (tevens school bestuur) en het team van De Land weert zijn dus genoodzaakt om minstens een lokaal in Brukske te realiseren. Besloten is echter om twee lokalen voor de hoogste groe pen in het gebouw van de Foekepot te gaan gebruiken. Dat laatste heeft geleid tot grote bezorgdheid bij de ouders van de leerlingen. Die bezorgdheid bleek wel uit het feit dat een kleine 80 ouders vrijdagmiddag aanwezig was tijdens een bijeenkomst in de school. Een bijeenkomst waar ook de wethouder en enkele ambtena ren aanwezig waren. Ook waren na genoeg alle politieke partijen vertegenwoordigd (alleen Samen werking had zich afgemeld). De initiatiefnemers voor deze bij eenkomst hadden daags daarvoor, enkele video-opnames gemaakt van diverse verkeerssituaties waar de kinderen, met een leeftijd van 10 tot 12 jaar, mee te maken zullen krijgen. Het gaat daarbij om de oversteek van de Stationsweg, de Oostsingel, de Oude Oostrumseweg en de Zuidsingel om de Henri Du- nantstraat op te fietsen. Vooral de verkeersveiligheid is de grootste zorg van de ouders. Verder wezen de ouders erop dat zij specifiek voor De Landweert als school voor hun kinderen hebben gekozen. Een vrije keuze die nu in feite wordt losgelaten. 'Ons doel is die zich bezorgd maken over de si tuatie die dreigt te ontstaan. Ook waren enkele ouders aanwezig van leerlingen die deze zomer vanuit Stolzenau en Blomberg naar Ven ray komen. Ook zij krijgen met de ze situatie te maken. Ongeveer veertig ouders van zestig leerlingen hebben de Venrayse aktie onder steund met een handtekeningenaktie. ALTERNATIEVEN Vanuit de ouders werden diverse alternatieven aangedragen die door de gemeente bekeken moeten wor den. Alternatieven om een disloka tie van de school te voorkomen zijn volgens de ouders o.a. het plaatsen van noodlokalen, lesgeven in het wijkgebouw of eventueel in de nieu we sporthal. Ook werd de mogelijk heid van schoolhuizen door de ouders naar voren gebracht. De ge meente bouwt of koopt twee woon huizen nabij de school en richt de ze als klaslokalen in. Nadat de 'nood' voorbij is kunnen de huizen dan weer verkocht worden. 'Wy vragen de gemeente om te probe ren een dislokatie te voorkomen' al dus dhr. Merken, een van de initiatiefnemers. De gemeente moet dan wel volgens Merken de vragen in fatsoenlijk Nederlands schrifte lijk beantwoorden en de diverse mogelijkheden voorzien van een kosten plaatje. NIET OVERDRIJVEN Wethouder Kersten wond er geen doekjes om. 'Wij moeten ons hou den aan de regels. Daar zitten we mee. We kunnen weinig anders doen dan ze naleven'. Volgens de wethouder kost het financieren van lokalen door de gemeente jaarlijks ƒ270.000,-. 'Bovendien is het niet uitgesloten dat dit probleem zich ook op andere scholen voor gaat doen. Ook daar moeten we reke ning mee houden". Volgens de wethouder is de zorg met betrekking tot de verkeersvei ligheid op te lossen. 'Maar we moe ten het niet overdrijven. Kinderen fietsen ook naar sportclubs, familie en passeren dan ook gevaarlijke punten'. LICHTPUNTJES Behalve het feit dat de bijeen komst een constructieve sfeer ken de, waren er toch nog enkele andere lichtpuntjes. De realisatie van de wijk Antoni usveld tussen de Stationsweg en de Henri Dunantstraat, kan op termijn een oplossing bieden voor de loka- lenproblematiek. In deze wijk wor den ongeveer 400 woningen ge bouwd. De wijk is echter te klein om daar een school te realiseren. De kinderen in deze wijk zijn dus aangewezen op de scholen in Land weert en Brukske. Indien de ge meente van Antoniusveld een kinderrijke wijk maakt, zullen de normen die het Rijk hanteert wel gehaald worden en zou De Land weert ook met een tweede lokaal kunnen uitbreiden. Verder deed de wethouder een fi nanciële toezegging van ƒ400,-. Hiermee zijn de ouders in staat gesteld om een belangenvereniging op te richten. Die vereniging kan dan, met een bewijs van onvermo gen, een jurist aangewezen krijgen die zich in de juridische kant van deze problematiek kan gaan verdie pen. Mogelijk dat via rechterlijke wegen een dislokatie kan worden voorkomen. Of dat lukt is nog de vraag. Het ziet er in ieder geval naar uit dat een vijftigtal scholiertjes twee keer per dag de lange tocht naar Brukske zal moeten gaan maken. om de school bij elkaar te houden. Dat is voor de leerlingen het belang rijkst', aldus een van de ouders. Grote belangstelling was er van de ouders om de problemen te bespreken. STEUN Overigens zijn de ouders van de huidige leerlingen niet de enigen Impression 94, de beurs voor tuinliefhebbers in de Botani sche Tuin te Overloon is een groot sukses geworden. Organi satie en deelnemers hadden kosten noch moeite gespaard om liefhebbers op het gebied van tuin, kunst, antiek, etc. het nodige te laten zien. Rond de 10.000 toeschouwers bezochten de beurs, die dinsdag ten einde liep. Naar alle waarschijnlijkheid zal de organisatie ook volgend jaar een dergelijke beurs orga niseren. elke week nieuws /v Vv Zwitserse 'Tegelkachels Jlntiek in Ciken en Qrenen Gopie Jlntiek geloogd grenen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en C-oinwoc/es Slaapkamers Babykamers -fr Bunken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenv er lichting Spiegels Woon- en Tuindecoruties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5807 fl6 Oostrum-Venrau tel. 04780-85050/80301 Open: di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 9.00-1600 uur Als u wilt gaan kijken in Cannes. Galerie Vecchio kunt u gemakkelijk kennen aan de zittende figuren voor de deur. Voor de volledigheid het adres-. Galerie Vecchio, 26 Rue Commandant André, 06400 Can nes, Frankrijk. uw weekblad In Venray is een aanzienlijk te kort aan pleegadressen. Om meer gezinnen bereid te vinden zich als pleegouders aan te melden wordt er door de Voorziening voor Pleegzorg Limburg een voorlichtingsavond georganiseerd in Venray, op maan dag 6 juni a.s. in wijkcentrum Op 't Nipperke', St. Odastraat 41, tel. 04780-80858. Speciale aandacht zal die avond geschonken worden aan de langdu rige pleegzorg voor kinderen in de leeftyd van de schoolgaande jeugd. Verder zal o.a. informatie worden gegeven over wat pleeggezinnen en pleegkinderen zijn en wie pleeg ouder kan worden. Belangstellen den in pleegzorg zijn die avond vanaf 20.00 uur van harte welkom. Pleegadressen zijn bedoeld voor kinderen die tijdelijk niet thuis kunnen wonen. Momenteel is er in Venray een groot aantal kinderen, dat in een pleeggezin geplaatst zou moeten worden, omdat hun thuis situatie wegens omstandigheden van de ouders niet meer optimaal is. Er zijn echter geen adressen voorhanden voor deze kinderen die in leeftijd variëren van 0 tot 18 jaar. Op de informatie-avond wordt on der andere uitleg gegeven over de diverse vormen van pleegzorg. Pleegzorg varieert van weekend/ kontakt-opvang tot langdurige op vang voor enkele jaren. De keuze of men een kind voor korte of langere tijd wil opvangen, wordt geheel be paald door de voorkeur van de pleegouders. De Voorziening voor Pleegzorg Limburg houdt zich bezig met het werven, voorbereiden en begelei den van pleegouders en het plaat sen en begeleiden van kinderen in pleeggezinnen. Dat nieuwe pleeg ouders nodig zyn, blijkt uit het groot aantal aanvragen om een kind in een pleeggezin te plaatsen, maar waar geen pleeggezin voor voorhanden is. Hier probeert de Voorziening voor Pleegzorg Lim burg verandering in te brengen. Hebt u interesse in pleegzorg, dan kunt u de voorlichtingsavond zon der verdere verplichtingen bywo- nen. U kunt natuurlijk ook altijd kontakt met de Voorziening voor Pleegzorg opnemen, tel. 04750- 11717. Inbraak in auto Een in het bedrijfsstraatje achter de Grotestraat geparkeerde perso nenauto van een 33-jarige inwoner van Overloon bleek opengebroken te zijn. Er was getracht het por- tierslot te forceren. Toen dat kenne lijk niet is gelukt heeft de dader maar een ruit ingegooid. Uit de auto werd de radiocassettespeler ontvreemd. Inbraken In het Pinksterweekend vonden verschillende inbraken plaats. In een van de gebouwen van een in richting aan de Wanssumseweg was door vernieling van een raam toegang verkregen. Er werden verschillende gereedschappen ont vreemd waaronder een band- schuurapparaat en een hogedruk spuit. Uit een berging by een woning aan het Knipkruid werden gereed schappen, waaronder een klop boormachine en een bandschuur- apparaat, ontvreemd. Totale waarde ƒ1.000,-. Toegang was verkregen door gebruikmaking van een valse sleutel. Uit een vry staande garage bij een woning aan de Lelie werden gereed schappen ontvreemd waaronder een steeksleutelset, doppenset en ringsleutels. Ook hier bedroeg de schade ƒ1.000,- en ook hier was toegang verkregen door gebruik making van een valse sleutel. Uit een niet afgesloten kelder by een woning aan Dennenoord werd een krat bier gestolen. Uit een tuinhuisje aan de Zand- bleek werd een graskantmaaier ter waarde van ƒ160,- gestolen. Hier kon niet worden aangegeven wan neer de diefstal heeft plaats ge vonden. het woord. Je houdt niet om vijf uur op met kunstenaar zijn'. Dat be tekent dat je ook niet om vijf uur kunt beginnen met kunst. Part time kunstenaars bestaan in Joop's ogen dan ook niet. 'Iemand die een macramé-kursus heeft gevolgd en in z'n vrije tijd aan het schilderen slaat noem ik geen kunstenaar. Het is geen vrije tijdsbesteding, kunst is gewoon hard werken'. Joop Wismans aan het werk in z'n atelier. UITSLAG De mening van Joop Wismans, die hij niet onder stoelen of banken steekt. Kunst moet volgens de Ven raynaar confronteren, niet vrijblij vend zijn, en die opvatting spoort natuurlijk niet met part-time kunstenaarschap. Van de andere kant moet kunst niet elitair zijn. Kunst is heel gewoon, 'net zo ge woon als ademhalen. In mijn ogen zijn kunsténaars niets meer of min der dan vuilnismannen. Zij halen vuilnis op, wij proberen gevoelens te verbeelden. Gevoelens van ons zelf, van de maatschappij, van de hele wereld. Grote gevoelens', ver volgt hij. 'Pijn. liefde, haat. Dat soort dingen. En elke kunstenaar wordt beoordeeld hoe naar mate hij die gevoelens in beeld weet te bren gen. Voelt het publiek wat de kunstenaar bedoelt of niet. Daar gaat het om. Je hoeft kunst ook niet voortdurend staan uit te leggen. Ik ken mensen die lullen zo'n heel schildery kapot'. Joop Wismans op z'n praatstoel. Kleurrijke taal en een haast verbe ten blik. Hij besluit z'n visie op kunst met z'n gedachten over het beoordelen ervan. Ook daarover is hij duidelijk. Een kunstwerk wordt door twee afzonderlijke partijen be oordeeld: de kunstenaar en het pu bliek. Die oordelen zijn allebei even belangrijk. De kunstenaar staat achter z'n werk en als het publiek dat werk goed vindt is dat meegeno men. Is dat niet het geval is het jam mer maar voor de artiest niet per se een reden om z'n mening te her zien. Liever niet zelfs, zou je haast uit Wismans' betoog afleiden. 'Dan krijg je kunstenaars die willen be hagen, bij het publiek in de gratie komen, op zoek naar erkenning en sukses. Daar moetje als kunstenaar helemaal niet mee bezig zijn. Al leen maar met kunst. Van die kunstenaars die alleen maar willen behagen, brrrr. Daar krijg ik uitslag van'. Ook u kunt een kind helpen

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5