'Met kleine inspanning grote besparing' Gemeente houdt open huis op 4 juni Wet op de Identificatieplicht .h Vergadering meenteraad Thuiscomposteerders van 't eerste uur enthousiast over compostvat: Informatie over Structuurplan voor buitengebied Voltooiing verbouwing gemeentehuis Start vernieuwde dienstverlening Oranjeboom bij Dr. Poelsbeeld len maas Donderdag 26 mei 1994 - Pagina 13 EMEENTEHUIS VENRAY ladhuisstraat 1 ifoon 04780-23333 04780-23425 orrespondentieadres: DStbUS 500 500 AM VENRAY peningstijden Informatiebalie: maandag t/m vrij- idag 09.00-17.30 uur. Telefonisch: 08.00-18.00 uur. In de oneven we- <en op vrijdag tot 13.00 uur. Vakbalies van Burgerzaken, Socia le Zaken, Financiën en Gemeente werken: maandag 09.00-17.30 uur, dinsdag t/m vrijdag 09.00-13.00 uur. De afdeling Sociale Zaken heeft daarnaast een afspraken-spreek uur (tel. 23326 of 23327). Maandag 08.30-17.30 uur, dinsdag t/m don derdag 08.30-13.00 uur en 14.00- 17.00 uur en vrijdag 08.30-13.00 uur (en in de even weken ook van 14.00-16.30 uur). ireekuur leden college b. en w. irgemeester en wethouders hou- in elke maandag van 10.00-11.00 ir spreekuur. Bezoek is alleen mo- lijk na telefonische afspraak, tel. 780-23269 (alléén vóórmiddag). ladsvergadering (e laatste dinsdag van de maand, -op; nvang 19.00 uur. 'anti ima Venrayse gemeenteraad verga- >p dinsdag 31 mei 1994, aan- 19.00 uur, in het gemeente- aan de Raadhuisstraat, pening lededelingen otulen van de openbare verga- ering van de raad op dinsdag 2 april 1994 'otulen van de openbare verga- ering van de raad op dinsdag 6 april 1994 igekomen stukken Trordening inzake de instel- ng van vaste commissies van dvies apn burgemeester en 'ethouders iverse benoemingen in ver and met de aanvang van de ieuwe raads- en collegeperiode .enoeming leden monumen- mcommissie telling meeijarenprogram- ta restauratie rijksmonumen- !n in de gemeente Ven ray voor et financieringsjaar 2000 oorbereidingsbesluit partiële erziening bestemmingsplan tengebied ten behoeve van ;t bouwplan van loonwerkers- rijf Litjens, Teeuwen hofweg te Leunen 'ijziging van de gewestrege- ig in verband met uitbreiding het dagelijks bestuur als ge lig van de toetreding van de ïmeente Gennep tot het Ge est Noord-Limburg lewestraadsbesluiten met be- ikking tot het beschikbaar ellen van een krediet ten be- oeve van: elektronisch bankieren; afronding aanpassing regio naal coördinatiecentrum (RCC); aanschaf verbindingsmidde len geneeskundige, hulpver lening bij rampen GGD; automatisering; verbouwing veerpont Lot- tum; bestuurlijke organisatie ihikbaar stellen van een liet voor de vervanging tan- iutospuit brandweer 'estrekening 1993 ikoop woning Beekweg nr. met bijbehorende grond van heer J.J.M. Houwen, Beek- !g 28 te Venray luiting. Aanstaande maandag start de ge meente Venray met haar compost- vaten-actie. Elders in deze krant kunt u hier meer over lezen. De be doeling van de actie is het thuis composteren van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) te stimuleren. 'Maar was er al niet eerder een soortgelij ke actie?' zal de oplettende lezer meteen opmerken. Dat klopt. Enke le jaren geleden heeft de gemeente al eens geprobeerd om thuis com posteren bij haar inwoners te pro moten. In totaal zijn sinds die tijd zo'n 350 compostvaten met subsi die verkocht. Er zijn dus in Venray en de kerkdorpen mensen die al ruime ervaring hebben opgedaan met het thuis composteren van het afval uit keuken en tuin. Het is inte ressant te horen wat zy nou vinden van het compostvat. Afgaande op de opmerkingen van een aantal van deze ervaren 'rotten in het vat(k)' is zelf thuis composte ren zonder meer aan te raden. Je zou de opmerkingen kunnen sa menvatten met de woorden 'kleine moeite, groot plezier'. Uit de telefo nische gesprekken die we voerden met een aantal inwoners van de ge meente blijkt dat de handelingen die verricht moeten worden snel tot een automatisme worden en dat ze niet opwegen tegen de re sultaten. En de resultaten zijn er. De on dervraagden zetten allemaal bedui dend minder afvalzakken op het trottoir. Van wekelijks een zakje tot zelfs een zak per twee weken. "Blik jes, wat papier van melkpakken, dat is alles. De rest gaat by ons in het compostvat", vertelt de heer Hendriks van de Overloonseweg. Als boerenzoon is hij van vroeger uit gewend om niet te gauw iets weg te gooien. Ook in z'n tuin probeert hij alle organische materialen in z'n eigen huis-tuin- en keuken kringloop te houden. "Vroeger had ik een composthoop, maar zo'n vat heeft voordelen", aldus de heer ■rige week organiseerde de ge lote Venray een bijeenkomst het Struktuurplan en het lemmingsplan buitengebied, i avond vormde het startsein Ide ontwikkeling en uitvoering beide plannen. !t Struktuurplan zal de toekom- ruimtelijke ontwikkelingen de gemeente beschreven. Het i vormt de basis voor de herzie- {van het Bestemmingsplan bui- [ebied. in belangryk onderdeel van het iktuurplan vormt de inrichting het landelijk gebied. Om de be nde situatie en toekomstige Wikkelingen van het landelijk gebied goed in beeld te krygen, heeft de gemeente besloten een in ventarisatie te houden. De inventa risatie zal plaats vinden bij alle adressen in het buitengebied. Ook de agiarische bedrijven binnen de bebouwde kom krijgen een inven tarisatie-formulier toegestuurd. Donderdag 2 juni vanaf 20.00 uur zal de gemeente in Hotel Asteria aan de Maasheseweg een informa tie-avond over de inventarisatie or ganiseren. Bewoners/gebruikers van het bui tengebied ontvangen eind mei tege lijkertijd met het inventarisatie formulier een uitnodiging voor de informatie-avond. Hendriks. "Het verteert mooier, het beslaat minder tuinoppervlak en ziet er netter uit". Die ervaring heeft ook mevrouw Landers. Ook in het gezin Linders gaat zoveel mogelijk het vat in. "We hebben een klein afvalemmertje aangeschaft en daar mikken we al les in. Het is bij ons routine. Zeker voor de kinderen, die weten precies wat er allemaal in het vat mag en moet. In het begin moest ik zelf wel af en toe op het papiertje kijken, maar nu is het heel gewoon". 'ER TOCH 'NS WAT UITSCHEPPEN' Veel eensgezindheid onder de ge bruikers van het compostvat. Hoe wel er verschillen zijn met betrekking tot de resultaten. Zo heeft de familie Linders haar vat al meerdere malen leeggehaald, ter wijl de heer Hendriks nog op z'n eerste zelfgemaakte compost zit te wachten. "Ik zei laatst nog tegen m'n vrouw dat ik er toch eens wat uit moet scheppen", zegt hij. Ook de Venrayse familie Receveur heeft nog geen eigen compost 'geoogst'. "Je moet ook niet denken datje met zo'n vat je hele tuin kunt be mesten", meent mevrouw Receveur. "Je moet meer naar de andere kant kijken, het afval datje bespaart". Bij de heer en mevrouw Reintjes uit Leunen is het resultaat wisse lend geweest. "De ene keer is het goed gelukt, maar de laatste keer was het niet helemaal doorgecom- posteerd", vertelt mevrouw Rein tjes. Ze heeft overigens wel een idee waaraan dat ligt: "Teveel knipsel van de heg. Ik denk dat dat niet zo goed heeft gewerkt. Dat wisten we niet. Wel datje er niet teveel gras op moet doen". EIGEN INZICHT Niet te veel gras. Dat vertellen ook de andere ondervraagden. Vooral nat gras komt als een deken over het overige afval te liggen, waardoor er geen zuurstof meer bij kan. Voor het overige heeft ieder zo z'n eigen methode. Welke is afhankelijk van veel factoren: de samenstelling van het gezin, de grootte van de tuin en wat erin groeit, de aanwezigheid van huisdieren. Zo neemt de fami lie Receveur het niet zo nauw met de schillen van citrusvruchten, maar beperkt de hoeveelheid koffie dik en theebladeren. De echtpaar Reintjes heeft nog nooit koffiedik in het compostvat gedaan. De heer Hendriks gooit er zo'n beetje alles in, behalve gras. "Dat gaat onder de fruitbomen", zegt hij. "Af en toe goed met een stok erin en er een handvol kalk doorheen roeren", ad viseert hij verder voor het gebruik van het compostvat. "En als 't dreigt wat nat te worden wat droger spul toevoegen, byvoorbeeld wat fij ne takjes". NIEUWE START? De ondervraagde gebruikers van compostvaten zijn zonder uitzonde ring positief over het thuis com posteren. Hoewel, niet helemaal. Mevrouw Saris uit Casten ray moest eerlyk bekennen dat na een en thousiaste start het compostvat een beetje verloren in de hoek van de tuin staat. Weliswaar met wat com post erin, maar die is al 'overrijp'. De eigen motivatie was niet groot genoeg en ze miste na de aanvangs fase af en toe een publicitair zetje in de rug. Hopelijk stimuleren de er varingen van de overigen mevrouw Saris tot een hernieuwde poging. Ze hoeft in elk geval geen compostvat meer aan te schaffen. Inwoners van de gemeente Venray die eveneens nog geen compostvat hebben en ook graag thuis de afvalberg te ljjf gaan, kunnen met ingang van maandag 30 mei terecht by de Boe renbondswinkels in Merselo en Leunen. Kyk voor nadere bijzon derheden elders in deze krant of raadpleeg de Kabelkrant. De gemeente Venray houdt op 4 juni van 12.00-17.00 uur open huis voor alle inwoners van de gemeente Venray. Aanleiding voor de open dag is de afronding van de verbouwing van het gemeentehuis en de start van een vernieuwde dienstverlening. Het Venrayse gemeentehuis is zo als u weet in het afgelopen ander half jaar ingrijpend gerenoveerd; ruimtes zyn opnieuw ingedeeld, het meubilair is vernieuwd en waar nodig hebben wanden en deuren een nieuwe verflaag gekregen. Een van de belangrijkste veranderingen is de herinrichting van de publieks- balies: de 16 her en der over het ge bouw verspreide balies zijn nu teruggebracht naar 5 balies, die al lemaal gecentreerd zyn op de bega ne grond. Deze balies vormen een van de belangrijkste randvoorwaar- Met ingang van 1 juni 1994 is het voor iedereen vanaf 12 jaar ver plicht om in bepaalde situaties een geldig identititeitsbewys te kunnen tonen. Het niet kunnen tonen van een identiteitsbewijs na 1 juni is in een aantal gevallen strafbaar. Doel; De Wet op de Identificatieplicht is bedoeld ter bestrijding van fraude en criminaliteit in Nederland. Wanneer moet u zich legi timeren? Het is niet de bedoeling dat ieder een overal en altijd naar uw ID- bewijs mag en kan vragen. Dat kan alleen als u wilt dat een bepaalde instantie iets voor u doet. Ook kan naar het bewys gevraagd worden als u zich in een speciale situatie bevindt. Een overzicht: - bij het doen van geldzaken -bij het opmaken van een akte door de notaris - op de werkplek - by zwart ry den in het openbaar vervoer - bij het aanvragen van een SoFi- nummer - bij het zoeken naar werk - by het aanvragen van een uit kering - by indiensttreding - bij het binnenlandse vreemdelin gentoezicht - by een bezoek aan een voetbal wedstrijd. Doordat de identificatieplicht geldt voor iedereen vanaf 12 jaar is het bijschryven van uw kinderen die ouder zijn dan 12 jaar in uw paspoort, niet meer voldoende. Voor deze kinderen is het verstan dig zelf ook te beschikken over een identiteitsbewy s. Welke identiteitsbewijzen zijn er? Voor Nederlanders; - paspoort - toeristen kaart - rijbewys (niet geldig in alle si tuaties!) - gemeentelijke identiteitskaart. Voor niet-Nederlanders: - verblijfsdocument van de vreem delingendienst - vluchtelingenpaspoort - vreemdelingenpaspoort - paspoort moederland met aante kening vergunning tot verblyf - W-document (asielverzoek in be handeling) - Nederlands ry bewijs (niet geldig in alle situaties!). Ry bewys Het rijbewys geldt als zodanig niet als een geldig ID-bewijs. De reden hiervoor is dat het huidige rijbewijs niet de nationaliteit ver meldt en ook niets zegt over iemands verblijfsstatus. Dit betekent dat voor de afdeling Sociale Zaken het rijbewijs, de 65 -kaart en de PTT- identiteits kaart géén officiële identificatie- documenten zijn. Ook de vreemde lingenpolitie zal het rybewijs niet als een geldig ID-bewijs accepteren. In onderstaand overzicht kunt u zien in welke gevallen het rijbewijs als een geldig ID-bewijs geldt: Informatie Meer informatie over de Wet op de Identificatieplicht kunt u vinden in de algemene brochure 'Alles over de identificatieplicht' en de folder 'Uw bedryf en de Identificatieplicht'. Deze folders kunt u krijgen by de Informatiebalie in de hal van het gemeentehuis. Als u vragen heeft, kunt u op maandag van 9.00-17-30 uur en op de overige dagen van 9.00-13.00 uur contact opnemen met de vakbalie Burgerzaken (tel. 23236). In onderstaand schema kunt u zien in welke situaties welk ID-bewijs gebruikt kan worden. Wanneer is welk ID-bewijs toegestaan? Rijbewijs Overige ID-bewijzen* Bij geldzaken Ja Ja Bij de notaris Ja Ja Bij de aanvraag van een SoFi-nummer Neen Ja Bij het zoeken naar werk Neen Ja Bij indiensttreding Neen Ja Op het werk Ja Ja Bij het aanvragen van een uitkering Neen Ja Bij binnenlands vreemdelingentoezicht Neen Ja Als u zwart rijdt in het openbaar vervoer Ja Ja Bij het bezoeken van een voetbalwedstrijd Ja Ja ♦Overige ID-bewijzen: Paspoort Toeristenkaart Gemeentelijke identiteitskaart Verblijfsdocument van de vreemdelingendienst Vluchtelingenpaspoort Vreemdelingenpaspoort Paspoort met aantekening 'vergunning tot verblijf' (Elektronisch) W-document den voor de vernieuwde dienstver lening van de gemeente met als kernwoorden: klantgerichtheid, maatwerk en kwaliteit. Enkele an dere instrumenten zijn: langere openingstijden, kortere wachttij den, kwaliteitsmetingen, geautoma tiseerde informatievoorziening en communicatie. In het afgelopen halfjaar heeft de gemeente proefgedraaid met de vijf publieksbalies. We hebben deze tijd gebruikt om onvoorziene knelpun ten en aanloopproblemen uit de weg te ruimen. Dat betekent niet dat er nu van de ene op de andere dag een përfecte dienstverlening uit de bus komt rollen. Ons werk is en blijft mensenwerk. Ook in de toekomst zullen er ongetwijfeld nog fouten worden gemaakt. We hebben er echter vertrouwen in dat we met de doorgevoerde vernieu wingen op de goede weg zyn en de on volkomenheden in onze dienst verlening steeds verder zullen we ten te beperken. KWALITEITSMETING Om een beter beeld te krijgen van de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening willen we graag we ten wat de burgers vinden van onze produkten en diensten. Daarom zullen we naar verwachting in sep tember een kwaliteitsmeting laten uitvoeren. Die bestaat uit schrifte lijke en mondelinge enquêtes die de verwachtingen en meningen van een aantal willekeurig gekozen burgers inventariseren. Daarnaast zal ook de interne afhandeling on der de loep worden genomen. De onderzoeksresultaten zullen in een rapport worden samengevat dat openbaar zal worden gemaakt. OPEN DAG Tterug naar de open dag op zater dag 4 juni. De gemeente nodigt alle inwoners van harte uit tussen 12.00 en 17.00 uur het vernieuwde gemeentehuis te komen bekijken. U kunt zelf rondkyken op de be gane grond met o.a. de raadszaal, trouwzaal, de kamers van burge meester en wethouders, de Infor matiebalie en de vier vakbalies van Burgerzaken, Sociale Zaken, Finan ciën en Gemeentewerken. U kunt ook deelnemen aan rondleidingen door het gebouw. Deze duren onge veer een uur en starten elk half uur vanuit de hal in het gemeentehuis. Her en der in het gebouw zullen diverse afdelingen mondelinge en audiovisuele informatie presente ren over hun produkten en dien sten. Zo zal de sector Gemeente werken met behulp van o.m. kaar ten, tekeningen em maquettes laten zien hoe een woonwijk tot stand komt. De sectie Groen brengt aspecten van het bomenbeleid in beeld. Openbare werken zal infor matie geven over het thuiscom- posteren van groente-, fruit- en tuinafval (de campagne daarover gaat maandag 30 mei van start). Verder zal er een demonstratie wor den gegeven van de mogelijkheden van het geautomatiseerde informa tiesysteem. Ook de afdelingen Bur gerzaken, Sociale Zaken en Financiën hebben een programma samengesteld. Nadere details over alle activiteiten krijgt, u volgende week op deze pagina. Overigens hebben we voor de jeugdige inwoners van Venray spe ciale kleurplaten laten maken. Deze liggen tijdens de open dag klaar bij de Informatiebalie. De beste inzen dingen zullen we met. een prijs belonen. EXPOSITIES In de burgerzaal van het gemeen tehuis worden speciaal voor deze open dag twee exposities ingericht. De ene is een selectie uit de vorig jaar gemaakte luchtfoto's van Ven ray (het centrum en alle kerkdor pen). De gemeente gebruikt deze zeer gedetailleerde foto's onder meer by de voorbereiding van plan nen op het gebied van ruimtelijke ordening. Belangstellenden onder u kun nen deze foto's nabestellen. Bestel formulieren zyn tydens de open dag en ook daarna verkrijgbaar by de vakbalie Gemeentewerken. De tweede expositie is gewijd aan de geschiedenis van het gebouw Je rusalem. Er zijn onder meer foto's te zien van de kloosterkapel (nu raads- en burgerzaal), van de feest zaal van het pensionaat (nu vakba lies), van de spreekkamers van de zusters, de 'pianohokjes', de kloostertuin, de slaapzalen met chambrettes (nu o.m. brandweer en afdeling Financiën) enz. enz.). Na tuurlijk ontbreken ook foto's van de laatste verbouwingswerkzamheden niet. INFORMATIE Voor meer informatie over de open dag kunt u terecht by de ge meentevoorlichtster, Ingrid Mole naar, tel. 23213. Meer informatie over de dienst verlening van de gemeente Venray is te lezen in de informatiebrochu re 'Wegwys in het gemeentehuis', die de komende dagen huis aan huis wordt verspreid onder alle Venrayse inwoners. Graag tot 4 juni! De afgelopen week heeft de Oran jeboom in het plantsoentje bij de Hofstraat een gedaanteverwisseling ondergaan. De boom is jaren gele den verplant vanuit een erg zande rige omgeving in IJsselsteyn, waar deze helaas weg moest, naar de hui dige residentie in het hart van Ven ray. Helaas hebben aanpassings moeilijkheden tot nu toe de groei meer belemmerd dan indertijd werd verondersteld. Vorige zomer heeft de vakafdeling groen het advies gegeven om in het vooijaar van 1994 alle zijtakken te verwijderen. Dit bevordert de groei van de jonge loten op de hoofdstam. Herstel is nu redelijkerwijze zeker mogelijk, maar hiervoor is geduld een eerste vereiste. Om deze boom te snoeien moest echter de hulp ingeroepen worden van een hoogwerker. Die heeft de gemeente de komende weken weer ter beschikking. Voorlopig heeft Venray dus een uit de kluiten gewassen asperge boom omgeven door een kleurrijke variatie aan bloeiende planten. Dit kan echter ook zyn charmes heb ben. Iedere plaats streeft er toch naar om iets aparts binnen zijn areaal te hebben. Dus hopelijk lang leve de Oranjeboom!

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13