<D PEEL EN MAAS Na 75 jaar gaat slagerij Coenders i.s. zaterdag sluiten Koster Harrie Nellen jubileert dubbel Jubileum bur d'Asperges 1994 7cmux, een ctiecccve afcteCitty (loc "Plootten ZOWYZO gemeentelijk parkeerbeleid bespoedigde sluiting EHBO-vereniging vraagt steun Metaalweg weer open Boek over Meerlose scheldnamen nog eventjes op een houtje bijten.... ZOWYZO OPENT IN JULI Grotestraat 3 5801 BD Venray 04780-89821 ZOWYZO St Jozef van de Smakt moet wel vele malen hebben geknikt dat hy meer dan tevreden was met de in zet van Harrie Nellen, koster en organist van de rectoraatskerk en bedevaartskapel gewijd aan de pa troon van de arbeid, St. Jozef. Want zo nederig als St Jozef zich inzette, zo heeft ook Harrie Nellen dat al 50 jaar gedaan als organist en ruim 30 jaar als opvolger van zijn vader, die ook meer dan een halve eeuw koster was van de rec toraatskerk in het nederigste dorpje van de gemeente Venray. Wy hebben Harrie's leven be schouwd in de riante flat aan de Omloop te Venray. Hoe node ook, wegens ziekte van zijn echtgenote moest hij enkele maanden geleden zijn geboortedorp verlaten, maar zolang hij kan zal hij op de wijze zo als hij dat steeds heeft gedaan, zich blijven inzetten voor de voorberei ding en de verzorging van de dien sten in Smakt, Die hulp is voor rector Verbeeten onontbeerlijk. Hij zou niet weten hoe hij anders rec tor zou kunnen blijven in Smakt. Zingen en muziek maken hebben altijd als een rode draad door zijn leven gelopen en dan bijzonder zyn liefde voor Gregoriaanse zang, al is die bij vele kerkkoren verdwenen. Harrie Nellen werd geboren in het door zijn ouders gestichte Pel grimshuis aan de Smakt in het jaar 1923. In 1938 vond zijn vader het tijd worden dat zijn oudste zoon muziekles ging volgen bij de zeer bekende muziekleraar en dirigent Welting in Venray. Die lessen wer den door Welting 'op afstand' gege ven, want tijdens de les in hotel De Zwaan ging de dirigent een borrel tje drinken en volgde op afstand de vorderingen van zijn leerling. Omdat de rectoraatskerk in Smakt geen orgel bezat werd er ge- wear them the way you like them! DONDERDAG 19 MEI 1994 Nr. 20 nunuchu vur i icimuc jmmhüanü WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING oefend op het orgel van de St. Willi- brorduskerk in Geysteren. Hij weet zich nog goed te herinneren dat hij in het Lof op de woensdag op het harmonium mocht spelen en dat Sraar van den Bosch voorzanger was. Het was vanzelfsprekend dat, toen de organist van de rectoraats kerk van Smakt, Antoon Philipsen door een ongeluk om het leven kwam, Harrie Nellen met zijn 20 jaar hem opvolgde. In 1943, midden in de oorlog, kwam het bevel dat Harrie zou wor den te werkgesteld in Duitsland. Dat zinde hem helemaal niet en hij dook onder. Hij kwam onder ande re terecht in Leunen en Heide tot dat hij onderdak vond in het stulpje van Frans van Bergen aan de Lodder, midden in de bossen van Smakt. NACHTMIS Daar beleefde hij de mooiste Kerstnacht van zijn leven. Uit alle hoeken van het Oostbrabantse en Noordlimburgse land werden on derduikers, waaronder piloten en Franse krijgsgevangenen, naar de St. Willibrorduskapel midden in de Geysterse bossen gebracht om daar de nachtmis bij te wonen. Een voor val wat nooit de geschiedenisboe ken over de Tweede Wereldoorlog heeft gehaald. De priester die de nachtmis op droeg sprak allen toe in hun eigen taal en het was misschien wel de langste nachtmis die Harrie in zijn leven heeft meegemaakt. Direkt na de bevrijding stond hij weer klaar als organist en in 1945 was hij de grote dryfveer achter de oprichting van een eigen koor dat de diensten zou moeten opluiste ren, een koor dat nu nog aktief is. Dat het een goede organist is gewor den blijkt wel uit het feit dat hij re gelmatig invalt als de organisten in de Grote Kerk en Geysteren verhin derd zijn, maar ook is hij vaste organist bij het dameskoor van Vierlingsbeek. Meer dan 60 jaar is Harrie aktief en werkend lid van de fanfare van O.L. Vrouw Gilde van Smakt-Holthees. Hy bespeelde de bugel, trombone en sax. maar deed in de fanfare nog meer: de jongeren werden door hem de eerste begin selen van de muziek bijgebracht en als de dirigent verhinderd was, dan was Harrie niet te beroerd om zelfs de dirigeerstok te hanteren. Daar heeft hij nu afscheid van moeten nemen want door zijn verhuizing naar de bejaardenflat aan de Om loop kan hij het zijn medebewoners niet aandoen om te oefenen. KOSTER In maart 1987 speldde Jo van Oers, de onvergetelijke wethouder van Venray, hem voor zijn vele ver diensten voor de gemeenschap Smakt-Holthees de zilveren ereme daille van Oranje Nassau op zijn re vers, terwijl de St, Gregoriusvereni- ging hem ook niet vergeten was. Die fanfare vierde in 1987 haar 75-jarig bestaan en daarvan had Harrie Nel len er toen 55 op zijn naam staan. Wij schreven reeds dat hij in 1963 zyn vader opvolgde als koster, maar een officiële benoeming heeft hij nooit gekregen. Het kosterschap is geen volledige baan en dat gebeur de in zijn vrije tijd. Zijn beroep was metselaar en later uitvoerder. Dat beroep heeft hij tot 1972 uitge oefend, toen een ziekte hem nood zaakte een invaliditeitsuitkering aan te vragen. Dat zal St. Jozef goed zijn uitgekomen want nu kon er steeds een beroep op Harrie worden gedaan. RECTOREN EN BISSCHOPPEN Onvergetelijk blijft vooral rector Heinen, die veel heeft gedaan aan de verbroedering tussen de bevol king van Holthees en Smakt waar door het de tweeëenheid is geworden die het nu nog is. Harrie Nellen weet zich te herin neren dat hij te maken heeft gehad met negen rectoren, maar ook dat hy als koster verschillende bis schoppen heeft mogen 'dienen', waaronder kardinaal Alfrink, die vele malen naar Smakt kwam en een grote vereerder was van St. Jo zef. De bisschoppen van Roermond, Lemmens, Hanssen, Moors en Gij- sen waren meerdere malen in de Smakt, terwyl onlangs ook bis schop Wiertz de weg naar Smakt heeft weten te vinden. De Smakt is de Smakt niet meer, want door de Rijksweg 73 is een ge deelte van het dorp aan de andere leant van de weg komen te liggen, maar wel is de devotie tot St. Jozef gebleven en niet alleen in de maand maart. Over het gehele jaar verspreid komen toch nog zeker 20.000 bedevaartgangers troost en hulp zoeken bij deze eenvoudige voedstervader van Jezus. Natuurlijk is de drukte op 19 maart wat ver minderd en zyn de topdruktes op die dag toen er meer dan 10.000 be- devaargangers kwamen voorbij. Wat wel gebleven is is de onopval lende souvenierwinkel naast de rectoraatskerk. RECEPTIE Maar het is nu genoeg, al was er nog veel te schrijven over deze een voudige dienstknecht van St. Jozef. Wij willen graag vermelden dat op zaterdag 28 mei om 16.00 uur een plechtige eucharistieviering zal worden opgedragen ter ere van het feit dat Harrie Nellen 50 jaar orga nist is en 30 jaar koster. Voor die dienst zal Anselm Nelissen uit Oirlo het orgel bespelen en zal het koor het hoogste lied zingen als dank voor alles wat koster-organist Nel len voor de Smakt heeft betekend. Na de dienst krijgt iedereen de gele genheid hem en z'n echtgenote te feliciteren en brengt de fanfare hem een serenade. Blikken doos met foto's Een insluiper heeft kans gezien om binnen tien minuten uit een woning aan de Leeuwstraat een blikken doos met foto's weg te ne men. Bewoners hebben wel een on bekende man op de binnenplaats gezien maar daar geen aandacht aan geschonken totdat de diefstal werd bemerkt. Iben was de man in geen velden of wegen meer te be kennen. Kennelijk is hy ervandoor gegaan toen hij iets hoorde. KOFFIEHUYS Voor de tiende keer vindt dit jaar lïbur.d'Asperges plaats. Een drie- lagse fietstocht in de aspergetyd, ïarbij de deelnemers langs mooie lutes geleid worden. Daarbij wor- in byzondere kenmerken van de reek aangedaan, waarbij het ac- nt ligt op alles wat te maken heeft et, de aspergeteelt. Dit jaar vindt dit driedaagse eve- ement plaats op vrijdag, zaterdag i zondag 17, 18 en 19 juni a.s. Op iedere dag wordt een verschil- nde route gereden. Dit jaar zyn it resp. de Maaslandroute, de Vre- epeelroute en de Mariapeelroute, aarbij kunnen de deelnemers dere dag kiezen uit een route van km en een route van 60 km. Het startpunt is bij hotel- staurant De Zwaan op de Grote arkt in Venray, waar op vrijdag start kan worden tussen 's mor- ins 9.00 en 17.00 uur 's middags. Op zaterdag en zondag is dat tussen 9.00 en 13.00 uur. Tijdens de tourtocht kunnen de deelnemers een routekwis invullen en vragen beantwoorden. Voor de beste antwoorden zijn enkele leuke prijzen beschikbaar gesteld. Ook bestaat de mogelykheid om in plaats van alle drie dagen slechts één of twee dagen deel te nemen. Het verschil is dan dat u geen her inneringsmedaille ontvangt, iets wat de deelnemers aan alle drie de dagen wel ontvangen. Het inschrijfgeld bedraagt 12,50 per volwassenen voor drie dagen. Kinderen betalen slechts ƒ6,- voor drie dagen. Wilt u slechts een ehke: le of twee dagen meefietsen dan be taalt een volwassene ƒ5,50 per dag en een kind ƒ3,-. Inschrijven deelnemers: VW ANWB-kantoor, Grote Markt 23. Postbus 330, 5800 AH Venray, tel. 04780-10505. De Venrayse EHBO-vereniging is een geldinzamelingsaktie gestart. Onder het motto 'Begryp uw ver antwoordelijkheid' vraagt de ver eniging financiële steun van bedrijven, instellingen en particu lieren. Met het geld kan de EHBO- vereniging haar taken in de ge meente blijven uitvoeren. De ver eniging verzorgt EHBO-opleidingen en geeft overal waar dat nodig is gratis eerste hulp. Ook geeft de ver eniging kursussen verbandleer en reanimatie. Wie de Venrayse EIIBO-vereni- ging financieel wil steunen kan zijn of haar bijdrage overmaken op rekeningnummer 4651.58.080 van de ABN-Amrobank t.n.v. EHBO-ver eniging Venray. Met ingang van 24 mei a.s. zal de Metaalweg vanaf de Maasheseweg weer worden opgensteld voor het verkeer. Deze weg was afgesloten omdat de situatie rondom het via duct over de Maasheseweg te ge vaarlijk werd. Nu het viaduct gereed is en alle verkeer er over heen kan, is de situatie weer dusda nig dat de Metaalweg weer open gesteld kan worden. Alle andere verkeersstremmin gen, zoals de sluiting van de op- en afrit van het viaduct over de Casten- rayseweg blijven voorlopig van kracht. Dit najaar verschijnt een boekje met daarin enkele honderden scheldnamen die voorkomen en kwamen in het dialekt van de ge meente Meerlo-Wanssum. Het boek je is geschreven door A. Jacobs en A. Hofman en gebaseerd op het werk van Tienraynaar Theo van de voort. Theo van de Voort, die in 1989 overleed, werkte jaren om het dia- lekt van de regio in kaart te bren gen. Het resultaat van z'n werk verscheen in boekvorm. Hij bracht onder meer een boek over de volks gebruiken en een dialektwoorden- boelc uit. Voor scheldnamen en -woorden was in deze publikaties geen plaats en een apart boek is er nooit van gekomen. Jacobs en Hofman, die Van de Voort ook al assisteerde, hebben het werk van de Tienraynaar voortgzet. Het resultaat is een boekje gewor den waarin de scheldnamen en -woorden keurig in categorieën zijn gerangschikt. Er zijn scheldwoor den die ontleend zijn aan een be roep, die gebaseerd op dieren namen of op een lichamelijk gebrek. Voor volken, rassen en in woners van andere dorpen is ook een aparte categorie. Het scheidnamenboek is bij voor intekening te koop. Het boek lean tot 1 augustus van dit jaar besteld worden by de gemeente Meerlo- Wanssum, t.a.v. A. Jacobs, Postbus 1400,5864 ZG Meerlo. De kosten be dragen ƒ12,50 en de opbrengst gaat naar de stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente. Ongeveer 75 jeugdkeepers waren vorige week vrijdag verzameld op sportpark De Wieën, om onderling te meten wie de sterkste in zijn leeftijdscategorie zou zijn. De keepers genoten grote belangstel ling, mede door de aanwezigheid van hun 'grote voorbeeld', Hans van Breukelen. Deze recordinternational, die zijn keepershand schoenen eerder die week aan de ivilgen had gehangen, was gaar ne bereid om tijdens deze keepersdag wat demonstraties weg te geven, en natuurlijk de nodige handtekeningen... gestorte bedrag werd teruggestort en er werd betaald parkeren in gevoerd. Maar toen was de klantenkring al teruggelopen. Het betaald parkeren versnelde het proces alleen maar. Slager Coenders had een klanten kring uit de wijde regio. Velen kwa men met de auto en waren gewend voor de winkel te kunnen parke ren. Iben dat niet meer ging zocht met uiteindelijk een andere slager. Dat had weer tot gevolg dat de om zet verder terug liep. Om dit met cijfers te onderbou wen: in 1982 werden bij slagerij Coenders nog 25 varkens en vijf koeien per week geslacht. Nu zijn dat nog maar tien varkens en twee koeien... Te weinig om door te gaan. FAMILIE Huub Coenders is bijna 40 jaar slager. Het runnen van de slagerij had hij nooit gekund als hij niet sinds jaar en dag de steun gehad zou hebben van zijn zuster Jo (68). Die lean nu door ziekte, de klanten niet meer helpen. Ook de andere zuster van Huub, Bets en nicht Pe tra waren vaste gezichten in de sla gerij. Ook voor hen valt nu het doek. Het zal voor veel mensen moeilijk zijn om te wennen aan het gegeven dat slagerij Coenders dicht is. Dat geldt zeer zeker voor Huub, die ons verklaarde verschillende slapeloze nachten te hebben gehad, voordat hij het definitieve besluit nam. Hij kon niet anders want dan zou zijn zaak nog verder bergafwaarts zijn gegaan. Dat wilde hij voorkomen. 'Moeilijk zal ik het zeker hebben maar er blijft nu meer tijd voor mijn hobby's over. Ik heb al vele ja ren enkele Shetland pony's en ver der blijf ik me bezig houden met het vetmesten van koeien. Ook blyf ik de Bossche veemarkt bezoeken want zonder die bezoeken zal ik niet kunnen', aldus Huub. Wat met het pand zal gaan gebeu ren is niet bekend. Drie dagen fietsen; 30 of 60 km. ys zaterdagmiddag de klok één ir zal slaan, gaat de deur van de n bet Henseniusplein gelegen igerij Coenders op slot en is die igerij geschiedenis geworden, et zal voor de familie Coenders i hun personeel een moeilyk onient zyn. Moeilyk omdat het rkeerbeleid van de gemeente iiray die sluiting heeft bespoe- gd. Slager Huub Coenders (60) id nog graag enkele jaren door werkt om bij het bereiken van ju 65e levensjaar de zaak te slui- n. Het kwam er echter niet meer ii... ZELFSLACHTER Slagerij Coenders is een begrip in T nray. Hij is de enige slager die lf nog slacht en waar de keur eester eerst de levende dieren, -i e geslacht worden, moet keuren li later, als die geslacht zijn, weer in tweede keuring uit te voeren. Een slagerij met traditie dus, die igonnen is toen vader Sjang Coen- >rs na vier jaar als slager in mili- Ire dienst te zijn geweest, in 1921 ch in zijn geboorteplaats Venray stigde aan het Henseniusplein. it was precies tegenover de huidi- zaak. Sjang Coenders ging toen zelf de veemarkten af in Cuijk, jchen en Den Bosch. Die laatste smarkt heelt hij zo lang mogelijk - iuw bezocht 'want een woensdag nder een bezoek te hebben ge acht aan de Bossche veemarkt it was geen woensdag', aldus zoon lub. Ook werden de boeren opgezocht i daar vee te kopen. Daar hoeft en nu niet meer bij aan te komen nt de veehouders van nu, leveren - m slachtvee aan de grotere in- opkombinaties. Het werk in een slagery, in de ja- n voor de oorlog, bestond hoofd- kelijk uit het by de boeren gaan chten. De winkel, dat was alleen woensdag, vrijdag en zaterdag. 1 vleesassortiment was boven- en een klein deel van het huidige nbod. In 1934, nu 60 jaar geleden, ram het huidige pand vry. Dat he iende een behoorlijke uitbrei- ng van zowel slachterij als nkel. AMBACHTELIJK De veranderingen in de vleesver- rking en vleeswarenbereiding rden op de voet gevolgd. Veel is randerd maar tot de laatste dag werkte Coenders het vlees op ibachtelijke wijze. Daarbij mag et onvermeld blijven dat de kookte hammen niet door Coen- rs met pekel werden geïnjek- erd, maar juist in de pekel rden gelegd. Hoe lang, blijft een ïeim en dat wilde Huub Coen- rs ons nu nog niet toevertrou- in. Wel dat die hammen volgens lude recepten werden gerookt it overigens met nog vele andere odukten gebeurde. Ook vry wel al- worstsoorten werden nog steeds ibachtelijk gemaakt. De knechts n slager Coenders kregen dan ik een gedegen opleiding. Menige igersknecht heeft bij Coenders n opleiding gekregen tot vak- an. GOEDE NAAM In 1954 kwam Huub, nadat hij de slagersvakschool met goed gevolg had afgelegd, werken in het slagers- bedrijf dat toen al een goede naam had opgebouwd in Venray en daar buiten. Ook Huub ging met zijn va der naar de veemarkt in Den Bosch. De daar gekochte dieren werden nog eerst wat bijgemest in de weiden die tot deze slagery beho ren (o.a. achter het voormalige Ho tel De Gouden Leeuw). Dat het bij Coenders goed werken is blijkt wel uit het feit dat veel van de personeelsleden daar jarenlang zyn gebleven. Trots vertelt ons Huub dat zijn slagerij een goede naam heeft opgebouwd. Droog- worsten 'zoals wij die maken', zo kan geen vleesfabriek dat. Ook dit is een recept dat hy van zijn vader heeft meegekregen. Daarvan wil hij ook nu niet afwijken. Tot de klantenkring behoren vele families die, zolang slagerij Coen ders er is, we kei ij les de weg daar heen hebben weten te vinden. Als de kinderen trouwden wisten ook die vanzelfsprekend de weg te vin den naar deze nog ambachtelijke slagerij. PARKEREN De teloorgang begon enkele jaren geleden, toen Venray meende dat het Henseniusplein verfraaid zou moeten worden en autovrij moest worden gemaakt. Er kwamen par keerverboden. Om het Hensenius plein te verfraaien moesten de aanwonenden een zg. baatbelasting gaan betalen over 30 jaar. Dat kon ook worden afgekocht, wat ook sla ger Coenders deed. Twee jaar gele den werd de koers door de gemeente bygesteld. Het reeds nog eventjes 'even snel pimpernel' ZOWYZO OPENT IN JULI Grotestraat 3 5801 BD Venray 04780-89821

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13