PEEL EN MAAS memm Een lage rente zegt niks over de kwaliteit Vein uw hypotheek. |0 Jaar vriendschapsbanden Ysselsteyn-Bonbruck Hangend tuintje andelijke Fietsdag ïunstgalerie T0R0 present jop Tuin Interieurbeurs ïpression '94 te Overloon Venray geeft start voor nieuwe dienstverlening Lees mee en.doe mee met de Venrayse Kinderjury 5,8% 7,3% Tweede lustrum VGL Rabobank ■jirTO#"' -Inlratuln Ook St. Petrusmolen open ijdens nationale molendag WEEKAANBIEDING 12.50 3.25 Kollekte Nationaal Fonds Kindhulp Modelvliegdag in Oirlo PEEL EN MAAS Dit jaar is het exact 30 jaar gele en dat de eerste kontakten zijn ge- ,gd tussen Ysselsteyn en Bon- ruck, een plaatsje in Beieren. Deze takten zyn tot stand gekomen initiatief van pastoor Hohl uit onbruck en pastoor Janssen uit iselsteyn, die elkaar tijdens de iveede Wereldoorlog in het con- intratiekamp Dachau hebben le- ■n kennen. In het kader van de aktie 'Verzoe- ing over de graven heen', vertrok p 30 maart 1964 de eerste groep m zeventien Ysselsteynse j onge in onder leiding van pastoor Jans- >n naar Bonbruck. Dat dit in iede aarde gevallen is moge blij- I en uit de vele bezoeken en tegen- ezoeken die er gedurende de 30 ar daarna zijn gebracht. Verscheidene malen is ook blaas- lapel De Smeleblaozers in Bon- jnick van de partij geweest om het 'Volksfest' muzikaal op te iteren. Een en ander heeft er toe leid, dat een lid van de blaaskapel ikele jaren geleden in Bonbruck ware liefde vond en zich daar ivestigd heeft. En sinds enkele we en is die ware liefde daar be- oond met de geboorte van een zonde dochter. Dit jaar is het weer de beurt aan Ysselsteynse bevolking om de iten uit Bonbruck te onthalen op gastvrije ontvangst. Op donder- 'ond 12 mei worden de gasten door het Bonbruckcomité ontvan gen met een diner, waarna ze bij gastgezinnen worden onderge bracht. Vrijdags volgt er een dag tocht langs enkele bezienswaardig heden in Nederland. Op vrijdag avond zal voor deze gelegenheid de inmiddels wijd en zijd bekende Ys selsteynse band Wortelstemp optre den in zaal Egelmeers. Zaterdag 14 mei zal de dag samen met de gastgezinnen worden door gebracht. 's Avonds na de H. Mis zal er weer een verbroederingsavond plaatsvinden in gemeenschapshuis Smelehof. Deze avond zal muzikaal verzorgd worden door jongeren koor Enjoy Tbgether, joekskapel Schabber Joeks en blaaskapel De Smeleblaozers. Verder zal burge meestér Waals aanwezig zyn tydens het officiële gedeelte, waarbij tradi tiegetrouw enkele geschenken uit gewisseld zullen worden. Ook de eerste groep mensen die 30 jaar ge leden een bezoek brachten aan Bonbruck zal op deze avond van de party zyn. Een en ander belooft een zeer ge zellige avond te worden. Iedereen die ooit heeft meegedaan aan de uit wisselingen met Bonbruck of er op wat voor manier dan ook by betrok ken is geweest, wordt by deze van harte uitgenodigd om zaterdag avond 14 mei aanwezig te zyn in ge meenschapshuis Smelehof in Ysselsteyn. Hanging basket om te vullen met perkgocd naar keuze. Groen, a 30 cm. Met kokos inlegvel. Van 14.50 voor g 95 Perkplanten. Keuze uit zo'n tien bijzondere soorten en kleuren. Per stuk van 3.75 voor 75 Langstraat 133, tel. 04780-88585. HET GROENE WARENHUIS n o e R Zaterdag14 mei 1994 )p zaterdag 14 mei wordt, in een menwerking tussen de VW's en ANWB de landelyke Fiets- en ilendag gehouden. VW Venray VW Grens en Maas hebben ook ijaar weer een gezamenlijke fiets- ïte samengesteld en wel de 'Kop I Noord-Limburgroute'. )eze route loopt vanuit Venray hting Oirlo, Meerlo, Blitterswijck t dan over de Koninginne- ïg richting Well. De route slin- "t zich door de omgeving van II en gaat via Wanssum, Geyste- ren en Oostrum weer richting Ven ray (ca. 35 km). De deelnemers uit Venray en om geving kunnen starten bij de VW/ANWB Venray, Grote Markt 23 te Venray (tevens kontrolepost voor de fietsers uit de regio Bergen). De deelnemers uit de regio Bergen starten bij café-restaurant Vink in Well (tevens kontrolepost voor de fietsers uit de regio Venray). Gestart kan worden tussen 09.00 en 12.00 uur. Veel fietsplezier! aterdag 14 mei is het nationale lendag in Nederland. In heel land zijn molens voor het pu ik geopend om belangstellen- een kijkje te gunnen in het Inerende binnenste van ons ide nationale symbool. In ly doet in elk geval de St Pe lmolen mee aan de Nationale lendag. felke aktiviteiten ontplooid wor- in de molen aan de Sportlaan een woordvoerder van de ver- ng 'de Hollandsche molen' vertellen. De andere molen in Venrayse, de 'Nooitgedacht' in ielo, heeft zich niet opgegeven de nationale molendag. De Sfoitgedacht' wordt momenteel estaureerd. Of de Rosmolen in steren meedoet kon de woord voerder van de vereniging in Am sterdam evenmin meedelen. Molens, en dan vooral die door wind aangedreven worden, vormen een typisch onderdeel van het Hol landse (polderlandschap. Boven dien zijn het monumenten van techniek uit de tyd voordat stoom machines en verbrandingsmotoren hun intrede deden. Tegenwoordig staan molens weer in de belangstel ling omdat ze op een schone en dus milieuvriendelyke manier energie opwekken. In het verleden werd met behulp van molens hout ge zaagd, olie geslagen of papier ge maakt. De vereniging 'de Hollandse molen' zet zich in om de nog be staande wind- en watermolens in ons land te behouden. 01 uitnodiging van de botanische D'n Hof uit Overloon en het in- lationale interieur stand- iwbedrijf Interstyling te Venray kunstgalerie TORO de mogelijk- 'id geboden een aantal beeldende lïistenaars (m/v) hun beelden ex- |sief te tonen tydens deze Tuin aieurbeurs, die gehouden wordt zaterdag 21 t/m dinsdag 24 mei. >e galerie heeft daartoe een aan beeldhouwers en kunstenaars lenodigd, waaronder Pieter Kor- .s, Kathinka Roovers, Sias Fa- imbi, Wim Kömhof en vele leren. Verschillenden hebben medewerking reeds toegezegd, anderen wordt hun toezegging fe deze week verwacht. De deelnemende kunstenaars zullen allen opgenomen worden in een catalogus die tydens deze da gen te verkrijgen zal zyn. Meer informatie over deze beurs volgende week in deze krant. Flesjes parfum gestolen Uit een drogisterij in de Gro testraat werden vrijdag in een on bewaakt ogenblik een 40-tal flesjes parfum van de schappen ont vreemd. Wanneer de diefstal pre cies heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. De waarde be draagt ƒ600,-. DONDERDAG 12 MEI GESLOTEN waspoeder 5 kilo kinderslips 3 stuks EMOBO - DE GOEDKOOPSTE WINKEL VAN NEDERLAND faillissements- en partijverkoop Schootsveld 6B, Vierlingsbeek, telefoon 04781-31307, fax 04781-32138 Openingstijden: do. 9.00-18.00 uur, vrij. 9.00-21.00 uur, za. 9.00-17.00 uur NU BINNEN: PARTIJ TUINGEREEDSCHAP WOENSDAG 11 MEI 1994 Nr. 19 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Brief n.a.v. dodenherdenking en herdenking ongeval Femke Verhey, een jaar geleden. Een bloemstukje, dat nabij de Beek op een paal was gelegd, was in 'not-time' ver dwenen. Dagen van gedenken, van her denken, kunnen er talloos velen zijn. Het aantal gedenkdagen neemt toe met het vorderen van de jaren. De veijaardagskalender in geheugen of op papier wordt voller en voller. Er zijn algemene herden kingsdagen zoals Kerstmis, Pasen, Koninginnedag, Bevrijdingsdag, maar ook pariculiere, waarop de ge boorte van iemand herdacht wordt of het overlijden; het begin van een loopbaan en van een huwelijk. Waarom schrijf ik dit? Vanwege enkele ervaringen in de voorbye week. Omdat ik, zoals velen, vind dat gedenken en herdenken zeer zinvol is. Terugblikken, stilstaan by gebeurtenissen en daarna gemoti veerd weer vooruit naar de toe komst. Belangrijke gebeurtenissen wor den tegenwoordig op allerlei manie ren vastgelegd o.a. met audio- en video-apparatuur, waarvan herha lingen op elk moment mogelijk zijn. Vroeger was de monderlinge overlevering belangrijk. Om aan te geven dat op een be paalde plek iets heel byzonders was gebeurd plantte men ook wel een boom, zette een kruis op of bouwde een kapel. Die monumenten kun nen mensen nu nog brengen tot momenten van devotie, van aan dacht, van bezinning, van op adem komen. Tegenwoordig legt men vaak bloe men neer op plaatsen die in het nieuws gekomen zyn b.v. door Jan Palach, de Bijlmerramp, maar ook op of by plekken' waar geliefden om het leven zijn gekomen b.v. door het verkeer. Nabestaanden vinden het onbegrijpelijk en triest dat bloe men langs de kant van de weg enke le uren later al zyn weggenomen. Wie doet zoiets? Sommigen hebben zich op 4 mei ingespannen om op waardige wijze de oorlogsslachtoffers te gedenken d.m.v. een gebedsdienst, een stille tocht, passende muziek; en ande ren lyken geheel onwetend van dit gebeuren en spelen hun spel op het sportcomplex, ook gedurende de twee minuten waarvoor via radio en tv om stilte wordt gevraagd. Het zijn uitersten die elkaar niet raken! Als zoveel volwassenen niet mee doen, is het moeilyk om de jeugd te leren gedenken. 'Waarom hangt een vlag halfstok en de volgende dag veel hoger te wapperen?' Een goede aanleiding om aan dit alles meer aandacht te besteden is de aanstaande viering van 50 jaar bevrijd Nederland. B. Jansen Open dag bij gemeente op 4 juni De gemeente Venray geeft bin nenkort het startsein voor een vernieuwde, klantgerichtere dienst verlening. Kernpunten zijn: klant gerichtheid, maatwerk en kwaliteit. Instrumenten zijn eenloketbalies, langere openingstijden, kortere wachttijden, geautomatiseerde in formatievoorziening, kwaliteitsme tingen en communicatie. In januari dit jaar is een proefpe riode ingegaan die tot doel had de vernieuwde vorm van dienstverle ning te evalueren en tussentijdse knelpunten uit de weg te ruimen. Om dit proces zo goed mogelijk te laten verlopen is de publiciteit tot- nutoe bewust op een laag pitje ge houden. Dat gaat nu veranderen. Startsein voor de klantgerichtere dienstverle ning in een vernieuwd gemeente huis vormt een open dag voor alle burgers van de gemeente Venray op zaterdag 4 juni. Daaraan vooraf gaand organiseert de gemeente Venray op vrijdagmiddag 3 juni een symposium onder te titel 'Is de klant koning?' Daarin zullen drie sprekers de relatie belichten tussen overheid en burger. Nog tot en met 28 mei 1994 or ganiseert de jeugdafdeling van de bibliotheek Venray een Venrayse Kinderjury. Bij een kinderjury heb ben alle kinderen tot en met 16 jaar de kans om mee te 'praten' en te be palen welke boeken als "beste' kin derboeken een prijs verdienen. De bibliotheek organiseert deze Ven rayse Kinderjury in aansluiting op de jaarlijks, landelijk georganiseer de Nederlandse Kinderjury. De Ne derlandse Kinderjury geeft als tegenhanger van de 'Griffels en Penselen' die door volwassenen worden toegekend, een goed beeld van de boeken-voorkeur van de jeugd. De pryzen van de Nederland se Kinderjury worden eveneens uit gereikt in de Kinderboekenweek. In 1993 hebben 27.000 kinderen hun stem laten 'horen'. DOE JIJ OOK MEE??? Dan heb je een deelnamepasje ge kregen aan het inlichtingenbureau van de jeugdafdeling. Hierop vul je de naam van de schrijver, de titel van het boek en het cyfer in. Voor elk boek komt er een stempel in de pas. Genoeg gelezen? Vraag dan een deelnameformulier en vul de boe ken in volgorde van de cyfers in. Het deelnameformulier wordt op gestuurd naar de Nederlandse Kin derjury. Meedoen met de Venrayse Kinderjury is dus tevens meedoen met de Nederlandse Kinderjury. Woensdagmiddag 15 juni zal de uitslag van de Venrayse Kinderjury bekend worden gemaakt. Uit alle deelnamepasjes worden dan enkele winnaars getrokken dié een leuk prijsje verdienen. Noteer 15 juni dus in de agenda of op de kalender. Vergeet niet om vóór 28 mei je deelname formulier en deelna mepasjes in te leveren aan het inlichtingenbureau van de jeugd afdeling. Dan laat jij je stem horen!!! Openingstijden vair de bibliotheek Maandag t/m donderdag 14.00-18.00 Vrijdag 14.00-21.00 Zaterdag 10.00-13.00 Attentie: Donderdag 12 mei (He melvaart) en maandag 23 mei (2e Pinksterdag) is de bibliotheek gesloten. Elke woensdagmiddag wordt er voorgelezen van 15.30 tot 16.30 uur. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De moederdagtekenwedstrijd, georganiseerd door de Venrayse winkeliersvereniging, is een sukses geworden. Enkele hon derden tekeningen werden in geleverd en in drie categorieën werden prijzen uitgereikt. Prij zen speciaal bestemd voor de moeders van de jeugdige kun stenaars. Het betrof hier nl. een gratis schoonheidsbelmndeling. De prijzen gingeyi naar Mimi Janssen (6 jaar) van de Kemp- weg, de 9-jarige Alexander Pe ters uit de Luitstraat en naar Carolijn Verstegen van de Kmitweg (11 jaar). De prijzen werden door dhr. Steinman va,n Het Winkelcentrum Venray uit gereikt. Hartelijk dank aan alle kollektan- ten, die er weer samen voor gezorgd hebben dat de kollekte van het Na tionaal Fonds Kinderhulp een suk ses is geworden. Tenslotte gaat het hier wederom onder het motto 'kinderen voor kinderen'. Jongens en meisje tot het volgend jaar. Bedankt! Ook heel veel dank aan Martien Kuypers van het Boschveldcollege en Wim Baken van mavo De Kolk voor hun medewerking en geweldi ge inzet. Ook voor jullie, tot het vol gend jaar. Bedankt! Het totaalresultaat: Castenray 511,25 Heide 425,25 Leunen 1.160,00 Merselo 585,05 Oirlo 589,55 Oostrum 565,40 Smakt-Holthees 307,25 Venray 2.843,55 Veulen 297,00 Vredepeel 80,65 Ysselsteyn 1.508,45 Totaal 8.873,40 Op Hemelvaartsdag organiseert de Modelvliegclub De Pioniers uit Venray, onder leiding van de KNVVL, voor de vyfde maal de na tionale modelvliegdag. De KNWL is een overkoepelende sportbond voor luchtsporten. Deze modelvliegdag bestaat uit een onderlinge kompetitiewed strijd en uit een open dag. Er zullen veel modellen aanwezig zijn, al of niet afgebouwd, zodat iedereen een kijkje kan nemen hoe zo'n vliegtuig er van binnen uit ziet De kompetitiewedstrijd gaat als volgt: er wordt een kunstvluchtpro- gramma gevlogen, een ballonnen- race en er wordt onder een limbo door gevlogen. Modelvliegclub De Pioniers bestaat inmiddels zo'n 20 jaar. De leden hopen met deze dag eenieder die geïnteresseerd is in modelvlie gen naar het vliegveld te trekken. Vanaf 12.00 uur kunt u er terecht. Het vliegveld is gelegen aan de Sin- nestraat te Oirlo. Voor meer infor matie kunt u terecht bij dhr. E. Aarts, tel. 89490. Diefstal in discotheek In de nacht van zaterdag op zon dag werd uit de tas van een 20-jarige medewerker van een dis cotheek aan het Gouden Leeuw plein, uit zijn tas achter de bar een geldbedrag van 50,- ontvreemd. Er kon niet worden vastgesteld wan neer de diefstal precies heeft plaats gevonden. Maar het is wel mooi meegenomen. Bij een hy potheek kijkt u eerst naar het renteper centage. Rente vanaf By 12 jaar vast vanaf zijn net zo belangrijk. En uw hy potheek moet niet alleen van- Toch is dit maar één van de vele daag goed bij u passen, maar ook in de aspecten van een hypotheek. toekomst. Zoekt u zo'n hypotheek? De keus van de juiste hypotheek- Neem dan contact op met onze hypo- vorm en de bijbehorende voorwaarden theekadviseur. Rübotlflllk 9 Rabobank. Aangenaam Venray-Oostrum Zevenrode Wanssum-Blitterswijck Meerlo Swolgen De Werkgroep Vrouw Geloof en Leven Limburg viert dit jaar haar tweede lustrum. Daarom organi seert zij op zaterdag 4 juni 1994 in Roermond een feestelijke studiedag met als titel 'Oprecht uit op recht'. Op deze dag wil zij verleden, heden en toekomst van de wereldwijde vrouwenstrijd vieren. De thema's 'verarming en vrouwen' en '(sek sueel)' geweld tegen vrouwen' vormen de rode draad op deze lustrumdag. VGL is erin geslaagd als bijzonde re gast de Indiase feministisch the ologe Aruna Gnanadason hiervoor uit te nodigen. Deze is direkteur van 'Vrouwen in kerk en samenle ving' van de Wereldraad van Ker ken in Genève. Zy zal de ontwikkelingen in Noord en Zuid rondom (seksueel) geweld ten aan zien van vrouwen en verarming van vrouwen belichten en deze plaatsen in het kader van de We- reldvrouwenkonferentie 1995 in Peking. Aansluitend zullen drie vrouwen vanuit de eigen Limburgse situatie een korte inleiding houdeh. Riky Schut namens de Landelijke Boe rinnen Belangen, Marlies Spronk vanuit de beweging van bijstands vrouwen en zr. Gerda Slaghekke van de Werkgroep Religieuzen te gen Vrouwenhandel Daarna is er gelegenheid tot zaaldiscussie. Met een lopende lunch maken we de overstap naar het middaggedeel- te. Hierin presenteert VGL haar ju bileumbundel 'Tussen Heksenheu- vel en Uilige Maagd' en maakt ze het beleidsplan voor de komende jaren bekend. Daarna is er een feestelijk samenzyn dat geopend wordt met een cabaret uit eigen ge lederen. Zaterdag 4 juni van 10.00 tot 17.30 uur in het Hogeschool Katholieke Leergangen Roermond, Burg. Geul- janslaan 16, 6041 NB Roermond. De kosten bedragen 25 gulden of 40 gulden voor vrouwen die dit bedrag kunnen deklarenen of kunnen be talen. Dit bedrag is incl. lunch, kof fie en thee. Opgave vóór 15 mei 1994. In verband met de catering wordt er alleen met voorinschrij ving gewerkt. De betaling geldt als definitieve inschrijving. Voor in lichtingen en een gedetailleerd pro gramma kunt u kontakt opnemen met VGL, tel. 04750-32886. Oorlogstuig Tydens ploegwerkzaamheden op een landbouwperceel aan de Jae gerhofweg kwam een gedeelte ran een raket naar boven. Tydens landbouwwerkzaamhe- den op een landbouwperceel aan de Paardenkopweg kwam een nog in- takt zijnde brisantgranaat naar boven. Tijdens landbouwwerkzaamhe- den op een landbouwbedrijf aan de Steegse Peelweg kwam een nog op scherp staande brisantgranaat met een lengte van 68 cm en een door snede van 8 cm naar boven. De landbouwer legde het oorlogstuig achter zyn boerdery in afwachting van de komst van de EOD. Ook de andere oorlogssouveniers zyn in af wachting van de EOD veilig gesteld. Ook nu willen wij er nog eens met nadruk op wyzen dat het le vensgevaarlijk is om dergelijke pro- jektielen te vervoeren. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9