50% 'Zes ton kippemest wordt teruggebracht naar IV2 ton' Startsein voor nieuwe inrichting Venray korting WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Primeur voor Leunse pluimveehouder AUTOBEDRIJF 1REPKES BOXMEER VOLVO OOK Verkoper in slaap ini v.d. Leur WOENSDAG 11 MEI 1994 Nr. 19 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS ÊAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY straat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 De gemeente Venray geeft op 19 ;i het officiële startsein voor de itwikkeling en uitvoering van zogeheten Structuurplan. Dat ïbeurt met een informatiebij- jnkomst voor alle belanglieb- enden in de burgerzaal van het emeentehuis (aanvang 20.00 r). Het structuurplan beschrijft toekomstige, ruimtelijke ont- celingen van de gemeente. [De gemeente Venray heeft in de gelopen jaren op allerlei onder erpen nieuw beleid ontwikkeld leine-Kemennota, Landschapsbe- lidsplan. Volkshuisvestingsplan, 'ieubeleidsplan, Buck-nota etc.). •naast moeten nieuwe uitbrei- ïgslokaties voor woningbouw ïgewezen worden en is het stemmingsplan Buitengebied herziening toe. Al deze zaken hebben gevolgen voor de ruimte, waarover Venray nu en in de toe komst kan beschikken. De gemeen teraad van Venray heeft dan ook besloten om één samenhangend toekomstperspektief voor de gehele gemeente te maken in een zoge naamd structuurplan. De be leidsplannen en -nota's zijn bouw stenen voor dit plan. Het structuurplan zal onder meer aangeven waar de toekomstige nieuwe woonwijken van Venray ko men te liggen, of en waar de kerk dorpen kunnen uitbreiden en hoe de funkties van het landelijk gebied (intensieve veehouderij, natuur waarden, rekreatie) ten opzichte van elkaar een plaats moeten krij gen in dat landelijk gebied. Het zal aangeven of en welke maatregelen er nodig zijn voor het bestaande be bouwde gebied, of er nieuwe wegen nodig zijn en welke terreinen be nut zullen worden voor rekreatie, enz. De verwachting is dat het structuurplan eind 1995 zal zijn voltooid. Het vonnt vervolgens Je basis voor andere plannen. Een daarvan is het nieuwe bestem- Ree in tuin Zondagmorgen moest de politie de hulp inroepen van een jager uit Leunen die over een verdovingsge weer beschikt, om een in een tuin van een woning aan het Gemmadal een aangetroffen reegeit te verdo ven. De reegeit was kennelijk uit de aan de tuin grenzende bossen geko men, over de omheining gespron gen en had de uitgang niet weten te vinden. Met een welgemikt schot werd het dier in slaap gebracht en vervolgens naar de vrije natuur ge bracht. Uw Volvo dealer voor Boxmeer e.o. Via A73 15 min. van Venray Repkes staat voor: alle Volvo modellen nieuw 100% betrouwbare occasions optimale service schade herstel oj LPG inbouw leasing Op 300 meter vanaf station Valendries 14 Boxmeer 08855-76565 mingsplan voor het Buitengebied dat naar verwachting medio 1996 klaar is. Bij de totstandkoming van het structuurplan zullen belangengroe peringen en burgers nauw betrok ken worden. De officiële startbij eenkomst op 19 mei vormt daartoe de eerste aanzet. Tijdens deze bijeenkomst zullen doel en strekking van het struc tuurplan toegelicht worden en kun nen de aanwezigen vragen stellen. Voor de bewoners en gebruikers van het buitengebied wordt op 2 ju ni een aparte voorlichtingsbijeen komst georganiseerd. voor uw KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Zwitserse Tegelkachels Antiek in Ciken en grenen Gopie Antiek geloogd grenen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten (Dressoirs en Gommodes Slaapkamers 'Babykamers 'Banken en Fauteuils Loyd Loom en Biet 'Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting 'Bielsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 AG Oostrum-Venray tel. )4780-85Q56/80361 Open di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 900-16.00 uur droogtunnel ïn gebruik geno men. In deze tunnel wordt de kip pemest gedroogd, waardoor de mestomvang van zes ton wordt te ruggebracht naar anderhalve ton. Hierdoor is de mest makkelijk te transporteren, waardoor de ex portmogelijkheden van mest be duidend toenemen. Het nieuwe type droogtunnel is het eerste in z(jn soort DROOGTUNNELS Van Kempen heeft aan de Steegse Peelweg een pluimveebedrij f met 50.000 kippen, die dagelijks zes ton mest produceren. Voor de aanschaf van deze droogtunnel kwam de mest, die in de stallen op transport banden valt, in een hermetisch af gesloten put van 1200 m3 terecht. Door dit gesloten systeem was de ammoniakemissie al sterk terugge drongen. 'Maar we moeten ook naar de toekomst kijken', aldus Van Kempen. Zijn zoon studeert dit jaar af aan de Hogere Agrarische School in Den Bosch en wil het bedrijf overnemen. Beiden zijn zich terde ge bewust van de milieuproblemen in de sector. Hoewel de huidige ma nier van mestopslag voldoet aan de regels, zijn vader en zoon van Kem pen verder gaan kijken om het mestprobleem verder terug te dringen. Zo werden er kontakten gelegd met KIP, een bedrijf ontstaan uit een pluimveebedrijf in Beuningen, dat met dezelfde problemen kamp te. Dit bedrijf had een droogtunnel ontwikkeld, waarmee de geur- en ammoniakemissie en het mestvolu- me sterk werd teruggedrongen. Bo vendien is het systeem betaalbaar omdat gebruik wordt gemaakt van de warmte in de stallen. Dit in te genstelling tot andere droogtun- nels, die veel energie vergen. TRANSPORTBAND Het principe van de droogtunnel is relatief eenvoudig. In de tunnel bevinden zich boven elkaar twaalf transportbanden met een lengte van 64 meter. De kippemest wordt op de bovenste transportband aan gebracht. Om de 20 minuten wordt er mest vanuit een van de drie stal len aangevoerd. In de tunnel is de mest afgesloten van de buitenlucht. Voor de droging is met name de re latieve vochtigheid (RV) van belang. Omdat de buitenlucht veelal droger is dan de stallucht, wordt buiten lucht in de tunnel geblazen. Die buitenlucht wordt verwarmd met de warme lucht die uit de stallen af- Zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur werden twee surveil lerende reservisten in de Pa- tersstraat aangesproken door passanten, die het maar vreemd vonden dat er in een in de Patersstraat gevestigde boe kenzaak geen personeel aanwe zig was. Ook de reservisten vonden in eerste instantie geen personeel, maar verder in het winkelpand troffen zij de verko per aan, slapende op een bank. Hij had niet gehoord dat er be zoekers waren geweest, zo vast had hij kennelijk geslapen. Of er klanten in de zaak zijn ge weest die iets meegenomen hebben zonder te betalen kon niet worden vastgesteld. De mest wordt in de tunnel op de transportband geschoven waarna, de tunnel automatisch sluit komstig is. Is de temperatuur te laag (en dus de RV te laag), dan kan er eventueel bijgestookt worden. De hele luchtcirculatie is computer gestuurd zodat in de tunnel altijd een optimale situatie ontstaat. In een tijd van drie tot vier dagen wordt de mest door en door ge droogd. Vervolgens wordt de droge mest (nog steeds in een gesloten circuit) naar een pers getranspor teerd waar het uiteindelijk lucht dicht in zakken van ongeveer 1000 kilo wordt verpakt. Die zakken kun nen op pallets makkelijk getrans porteerd worden. Hierdoor wordt het verplaatsen van mest aantrek kelijk. AMMONIAK Omdat de mest in een gesloten circuit wordt verplaatst wordt de emissie van ammoniak door deze vorm van droging met ruim 70% te ruggebracht. Ammoniak ontstaat doordat de ureen in de mest in aan- Het Rondje Limburg, dat de joekskapel Zuutjes An op Ko ninginnedag heeft gehouden, heeft een bedrag van f2.583,- opgeleverd. De joekskapel had deze muzika le happening geor ganiseerd in het kader van het tienjarig bestaan van de kapel. Diverse Limburgse artiesten traden deze dag op het Hense- niusplein op. De opbrengst van het Rondje Limburg, werd afgelopen zon dag uitgereikt aan de leiding van de Beertjes. Dit is een Scou- tingroep van geestelijk gehandi capte kinderen. De uitreiking vond plaats in wijkcentrum 't Schöpke te Veltum, in het bijzijn van een aantal 'Beertjes', die zich zeer content voelden met deze gift. Advertentieprijs: 36 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar 715,00 Abonnementsprijs buiten de regio 722,00 uitsluitend bij vooruitbetaling Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... Hemelvaartsdag Menu Een beeritjk 3-gangen keuzemeau, waarbij u tarnt kiezen uit 3 voorgerechten, 3 hoofdgerechten en 3 desserts natuurlijk ook kindermenu's Heerlijk genieten van een uitgebreid buffet met koude en warme specialiteiten zoals, Hors d'Oeuvres, fijne vissalades enj* des."" Prijs ƒ29,50 f kinderen t/m 12 jr 1,- per 10 cm lichaamslengte ƒ35,00 HOTEL ASTERIA VENRAY maasheseweg 80a, 5804 AD venray inlichtingenen reserveringen: Tel. 04780-11466 raking met lucht, wordt omgezet. Omdat de mest vrijwel meteen wordt gedroogd, kan er geen am moniak vrijkomen. Ook de mest- geur wordt sterk teruggedrongen. Het vocht, dat uit de mest vrij komt is dan ook vrij van ammoniak en wordt met de lucht naar buiten uitgestoten. De kippemest, die in de tunnel wordt aangevoerd, bestaat voor 75% uit vocht. Na droging is dat nog maar ongeveer 25%. MILIEU 'De aanschaf van deze tunnel is puur voor het milieu gedaan', aldus Van Kempen. De investering heeft hem ruim drie ton gekost. Voordeel van het systeem was dat het aan sloot op de bestaande legbatterij, zodat daar geen vervangende in vesteringen noodzakelijk zijn. Vol gens Van Kempen is het systeem het meest milieuvriendelijke wat er Zes ton. mest wordt gereduceerd, tot 1% ton en luchtdicht verpakt; klaar voor transport. momenteel op dit gebied is. Verder biedt de droge mest ook voordelen voor de akkerbouwers, die deze mest op hun land gebruiken. Dooi de droge vorm, en de verpakkings- wyze, kan de mest. over het land verspreid worden op het moment dat de akkerbouwer dat uitkomt. 'Natte' mest moet meteen worden ondergewerkt. Dat laatste biedt perspectief voor het afzetten van de ze 'compacte mest'. Vernielingen Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een hek bij de Rabo bank in Leunen. Vermoedelijk zijn hier vandalen aan werk geweest De vernielingen vonden het afgelopen weekend plaats. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto video Patersstraat 10, Venray, Tel. 04780-84485

Peel en Maas | 1994 | | pagina 1