PEEL EN MAAS NIEUW!! Op ski's de wereld rond Venrayse wint landelijke prijs kankerbestrijding Gouden hartje voor Harriëtte Poels-Peters Lokale omroep verhuist naar centrum HENDRICX Leven bij familie Sulsters draait om langlauf Discussie over kunstwerk Defesche ...a way of living VAN OORSCHOT MOPF Wereldreis van 15 mille Kollekte Reumafonds geslaagd ér DIPLOMA Mastëf vvoRimoppLï ïucm Ven ray naar Ad Sulsters (64), is gek op skiën. Hem trekken even wel niet de snelle pistes, maar de loipes. Sulsters is geen afdaler, maar een verwoed langlaufer. Zo verwoed dat hij er in de winter maanden de halve wereld voor af reist. Z'n vrouw Tineke gaat als ze kan met hem mee. Niet altijd, want het is toch al duur genoeg. 'Als het voorjaar is zijn we toch al altijd blut'. De hobby van Ad Sulsters, tot drie jaar geleden werkzaam bij het vezelinstituut van TNO als textiel- technicus, is meedoen aan de zoge naamde volkslopen. Zo worden skitochten van meerdere tientallen kilometers genoemd, die in de win termaanden in heel Europa en daarbuiten worden gehouden. De bekendste twaalf van deze volks lopen vormen samen het World- loppet-circuit. De beroemde Wasa- loop (in het Zweeds 'Vasaloppet') maakt hiervan deel uit. Wie in het bezit wil komen van het certificaat Worldloppet Master dient de twaalf volkslopen te hebben volbracht. Je mag daar overigens je hele leven overdoen, maar het kan in twee sei zoenen. Ad Sulsters haalde in 1988 z'n Worldloppet-medaille, een pres tatie die hij wereldwijd momenteel pas met 800 anderen hoeft te delen. Wanneer hy volgend jaar voor de tweede keer de twaalf volkslopen achter de rug heelt, treedt hij toe tot een nog seiécïer" gezelschap, fh ons land is hij dan in elk geval de enige. Voor Ad Sulsters begon het mee- Ad Sulsters met Worldloppet- diploma nr. 445. doen aan de volkslopen een jaar of twaalf geleden. Daarvoor skiede hij ook wel, maar ging het geld voorna melijk op aan de aspiraties van de kinderen, beiden ook niet onver dienstelijk op de lange latten. Tben die stopten was pa aan de beurt en sinds die tijd staat in het leven van de heer en mevrouw Sulsters de volksloop centraal. Vakantiedagen werden opgespaard om in de win termaanden af te kunnen reizen naar Noorwegen, Zweden, Oosten rijk of Italië, 's Winters werkte Ad Sulsters vaak maar drie dagen per week. De rest van de week zat hij er gens in de sneeuw. Op vakantie naar de zon zit er bij de Sulsters dan ook al jaren niet aan. VAKANTIE Echtgenote Tineke, een dochter van de bekende Venraynaar Thij Min, verslijt haar man voor gek, maar staat hem desondanks met raad en daad terzyde. 'Ik ben z'n manager, stel z'n trainingspro gramma op en ben z'n sponsor. Dan komt een hele tyd niets en tenslot te ben ik ook nog 'ns z'n vrouw', grapt ze. 'Eind maart zijn we altijd blut, maar wat geeft "het. Geld kun je niet meenemen naar hetbejaar denhuis. maar deze ervaringen wel'. Tineke Sulsters is minstens net zo enthousiast over de passie van haar man dan hijzelf. En deels zijn de trips naar de besneeuwde hellin gen natuurlyk ook vakantie. Als je Ruim 25 jaar is Harriëtte Poels- Peters aktief voor de Nederlandse Hartstichting. Die inzet werd afgelo pen zaterdag tijdens de jaarbijeen komst in Utrecht beloond met het omvangen van het 'gouden hartje'. Harriëtte Poels-Peters kreeg dit Kleinood omgehangen door Fiola Holt. TOEVAL Harriëtte Poels-Peters is min of meer bij toeval in het werk voor de Hartstichting gerold. Omdat een iplaatselijke vereniging de kollekte ivoor de Hartstichting niet geregeld kreeg, werd bij haar aangeklopt. 'Got dor mar hin' hebben ze toen b\j de gemeente gezegd. Samen met haar kinderen en echtgenote heeft, toen zelf de eerste kollekte in Venray op haar genomen. 'We heb ben toen een leuk bedrag van fl.700,- bijeengebracht'. Daarna startte ze met de voorbe- iidingen voor de oprichting van m Venrayse afdeling. Daarvoor be- zij een avond in de Venrayse ihouwburg. 'Ibt haar eigen schrik imen die avond maar liefst 500 lénsen opdagen, wat de Hartstich- ig enorm veel publiciteit •leverde. 'Vanuit die publiciteit ben ik ook in de politiek terecht gekomen. Me- :n na die avond, er waren verkie zingen op komst, werd ik door diverse party en benaderd om op hun lijst te komen staan. Uiteinde- I lijk ben ik toen op de lijst van Ver- I meulcn terecht gekomen, waarna I het raadslidmaatschap een feit I werd'. De eerste jaren werd alleen in Venray gekollekteerd. Later werden daar de kerkdorpen aan toege- voegd. Thans gaan er jaarlijks maar I liefst 375 kollektanten in Venray op stap voor de Hartstichting. Een aan tal waar andere instanties best ja loers op zijn. "Ibch is het nog een Vijf portemonnees gestolen Tydens het sporten op het sport terrein De Kemp in Castenray wer den vijf portemonnees uit kleding van spoilers gestolen. In die porte monnees zat een totaal bedrag van ƒ230.-. Een van de gestolen porte monnees werd in Grubbenvorst, leeg teruggevonden. Hoe de dader in het afgesloten kleedlokaal is kunnen komen kon niet worden i vastgesteld. hele opgave om jaarlijks 25 nieuwe kollektanten er bij te krijgen, om het verloop op te vangen' aldus Har riëtte Poels-Peters. Dat zij serieus bezig is met de Hartstichting blijkt o.a. uit het feit dat zij dinsdag, tijdens haar laatste vergadering in de gemeenteraad, al le leden en andere aanwezigen voorzag van informatiemateriaal over de Hartstichting. Iets wat zij de afgelopen 25 jaar elk vooijaar heeft gedaan... eenmaal in Australië of Japan zit blijf je natuurlyk ook wat langer. "Ibch wil mevrouw Sulsters ook wel eens een echte zomervakantie mee maken. De spierscheuring die Ad opliep tijdens de Birkebeiner-loop in Noorwegen geeft haar 'hoop' op een reis naar Mexico of Kenya. Door de blessure kon haar man niet mee doen aan de Lapponia. een drie daagse tocht door Lapland, aan de rand van de poolcirkel, en dat scheelt natuurlijk op de jaarbegro ting. Hoewel de kosten voor een weekend langlaufen zo laag moge lijk gehouden worden. Waar moge lijk slapen de deelnemers bij sportvrienden, die ze vaak bij eer dere gelegenheden hebben leren kennen. VOLKSSPORT Zijn in ons land de beoefenaren van langlauf als duursport op de vingers van een hand te tellen, in Scandinavië is dat wel anders. Daar ligt ook de oorsprong van de sport. 'De sport is begin deze eeuw ont staan', vertelt Ad. 'Daarvoor ge bruikten met name boeren en jagers in de wintermaanden ski's om de ver uit elkaar gelegen boer derijen en dorpen door de dikke sneeuw te bereiken. In Scandinavië is langlaufen echt een volkssport'. Vandaar ook de naam waarschijn lijk. 'Inwoners van Oslo gaan in de winter na hun werk gewoon lang laufen. Ze stappen in de stad in een trammetje en worden bij de loipes afgezet', vervolgt hij. 'Voor de Wasa- loop hadden zich dit jaar 29.000 mensen ingeschreven, terwijl er maar 12.000 op de dag zelf kunnen meedoen. De Wasaloop is inderdaad te vergelijken met de Friese Elfste dentocht, alleen gaat -ie altijd door'. SPONSOR GEZOCHT Voor Nederlandse langlaufers zijn de klimatologische omstandighe den niet zo ideaal. Daarom alleen al zijn er minder deelnemers. Tenslot te zijn de surfers in de Sahara ook slecht vertegenwoordigd. Trainen is voor iemand als Ad Sulsters dan ook een kwestie van discipline. Steeds jezelf dwingen om de condi tie op peil te houden, zonder dat je feitelijk aan langlaufen toekomt. Met fietsen, mountainbiken, wan delen, joggen en op de rolski's. Een club beschikt dikwijls over een kunstbaan, maar ook clubs zijn in dit land dun gezaaid. Sulsters is lid van de dichtsbijzijnde, in Uden, maar moet de meeste trainingsar- beid toch in z'n eentje doen. Als (oudere) deelnemer van de volkslo pen is hij voor sponsors natuurlyk niet zo interessant als de cracks die de tochten als wedstryd volbren gen. De kosten zyn er echter niet minder om. Daarom zou Ad Sul sters graag in kon takt komen met een sportschool, die hem wil spon soren in de vorm van bijvoorbeeld begeleiding of trainingsuren. Dat zou het voor de langlaufer een stuk gemakkelijker maken om in het hartje van de zomer gebak en een biertje vaarwel te zeggen en de strakke discipline van een trai ningsschema op te pakken. Want wie in de winter wil presteren, moet op tyd beginnen met trainen... DONDERDAG 31 MAART 1994 Nr. 13 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Zwitserse Zegelkachels fintiek in Ciken en §renen Gopie fintiek §eloogd §renen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en Gommodes Slaapkamers babykamers banken en Fauteuils Loyd Loom en biet ÏHessing binnenverlichting Spiegels 'VCoom- en Tuindecoraties buitenverlichting bielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5807 flG Oostrum-Venray tel. CW8O-85956/8036/ Open: di. t/m do. 1330-17.30 uur vrij. 13.30-21 00 uur za 9.00-16.00 uur Tijdens de behandeling van het raadsvoorstel privatisering van De Sprank ontstond een discussie rondom een kunstwerk, dat vlak voor zyn vertrek uit Venray, door oud-burgemeester Defesche was vervaardigd. Dit bronzen kunst werk. een dame die in het water duikt, prijkt in de hal van De Sprank. In de kontraktonderhandelingen met Laco is door de gemeente het kunstwerk Raakcirkels, dat tegen de buitenwand van De Sprank staat, buiten beschouwing gelaten. Dit kunstwerk is van de gemeente. 'Maar hoe zit het nu met dit cadeau van oud-burgemeester Defesche', vroeg CDA-er Muijsers tydens zijn laatste raadsvergadering. Wethouder Driessen antwoordde hierop dat dit kunstwerk niet apart in de onderhandelingen was mee genomen. Volgens hem hoort de 'duikster' bij de inboedel van het zwembad. 'Ik vertrouw dat dit kunstwerk ook door Laco gekoes terd zal worden'. Dhr. Muijsers had toch wel enige moeite met de benaming 'inboedel'. Hij was van mening dat dit kunst werk eigendom moet blijven van de gemeente. Volgens wethouder Driessen is het de bedoeling geweest van dhr. Defesche om dit kunstwerk aan het zwembad te schenken. Het vormt een wezenlijk onderdeel van het ge bouw van De Sprank. Muysers was het daar wel mee eens. Het gaat er volgens hem niet om, dat het kunstwerk weg moet, maar hij vroeg zich af wat ermee ge beurt als het weer 'mis gaat' met De Sprank. Oud-burgemeester Defesche liet desgevraagd weten dat hij het kunstwerk geschonken had aan de eigenaar van het bad, dus de ge meente. 'Voor mij zijn gemeente en gemeenschap hetzelfde' aldus dhr. Defesche. Portemonnees gestolen Maandagavond werden op het sportterrein De Wieën, uit een kleedlokaal twee portemonnees gestolen. In de portemonees zaten een klein geldbedrag en voor beide gedupeerden enkele pasjes. Oorlogstuig gevonden Tijdens landbouwwerkzaamhe- den op een perceel aan de Putten- weg, kwam een nog op scherp staande granaat met een lengte van 60 centimeter en een doorsnede van 15 centimeter naar boven. In afwachting van de ruiming door de EOD werd dit oorlogstuig veilig gesteld. Je bent aktief. De zon, de zee, de wind. Bewegingsvrijheid. Het bos. Het regent! De bergen in. Golfbaan, zeilboot, hockey veld. Kleding die met je meebe weegt. Met je mee-ademt. Het is een manier van leven. Tenson! Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer. Oss, Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Mevrouw J. Weijers-Goumans (75) wonende in het Sint Joriskwartier, is dë winnaar geworden van de lan delijke winterloterij van de kanker bestrijding Koningin Wilhelmina- fonds. 'Ik was helemaal beduusd toen ik werd gebeld dat ik de hoofd prijs had gewonnen. Ik wist niet of ik moest lachen of huilen', reageer de mevrouw Weijers. Zij mag een vakantie naar keuze houden ter waarde van 10 mille. Bovendien krijgt ze \ijfduizend gulden mee als zakgeld. Ze weet nog niet waar ze heen gaat maar peinst erover om samen met haar zus naar Oosten rijk te gaan. Vrijdagmiddag kreeg de gelukki ge uit handen van L. van der Wiet, promotor van de kankerbestrij ding. de reischeques aangeboden. Namens de kollektanten uit Venray* en de kerkdorpen werd de winna res gefeliciteerd door de Venrayse kontaktpersoon van de kanker bestrijding mevrouw J. Emmen- van Oers. Het komt zelden voor dat een hoofdprijs van deze omvang in de provincie Limburg terecht komt. Tien jaar geleden was het voor het laatst dat de hoofdprijs van de kan kerbestrijding in Weert viel. Promotor Van der Vliet uit Beu gen vertelde tijdens de feestelijke uitreiking dat met de opbrengst van de winterlotery onder andere onderzoek wordt betaald naar de oorzaken van kanker. Bovendien wordt een deel van het geld ge bruikt voor voorlichting en begelei ding van kankerpatiënten en hun families. Via de loterijen, de jaarlijkse kol lekte en andere wijze van fondswer ving (donateurs, erfenissen en legaten) zamelt het Koningin Wil helminafonds jaarlyks zo'n 85 mil joen gulden by een. Ongeveer 70% van dat geld gaat direkt naar onder- zoeksprojekten. Het Koningin Wilhelminafonds is in 1948 opgericht bij gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van de toenmalige vorstin. Zij kreeg 2 miljoen van het Nederlandse volk aangeboden welk bedrag zij stortte Gemeente biedt ruimte aan in InterVen College De lokale Omroep Venray (LOVj verplaatst één van de twee stu dio's waarschijnlijk naar het cen trum. De LOV heeft van de gemeente een gedeelte van het In terVen College te huur aangebo den gekregen. Als de omroep het benodigde geld byeen krijgt wil de LOV medio dit jaar z'n intrek nemen. Volgens hoofdredakteur C. Matthyssen is ongeveer 10.000 gulden nodig voor verhuizing en verbouwing. Het gaat om een ruimte in het voormalige klooster en internaat aan de SL Antoniusstraat. Ibt voor kort was het 125 m2 grote lokaal in gebruik bij het Centrum voor Kan toorinnovatie (CKI). De lokale om roep wil aan de Antoniusstraat de studio en apparatuur onderbren gen die nu nog staat opgesteld aan de Lorbaan in Veulen. Om dienst te kunnen doen als studio moet de ruimte verdeeld worden in twee of drie stukken. De studio op het ter rein van het voormalige St. Anna blijft voorlopig. De lokale omroep heeft al enkele jaren de zinnen gezet op een studio in het- centrum van Venray. Ibt nu toe was daarvoor steeds een ruimte in de schouwburg in beeld. Die bleek bij nadere beschouwing veel te klein. 'Het gaat om een ruimte van 45 m2 in de kelder', aldus Mat- thijssen. die zegt heel blij te zijn met de nu geboden mogelijkheid. 'Dit maakt een aantal zaken een stuk gemakkelijker. Ik denk ook dat de lokale omroep nu aantrekke lijker wordt voor vrijwilligers. We hebben er nu 51 en we kunnen er best nog wat gebruiken'. De verhuizing gaat alleen door als de omroep er in slaagt het benodig de geld bijeen te brengen. Daartoe start eind april een donateursaktie. De LOV wordt daarbij geholpen door plaatselijke sportvereni gingen. JUDOCLUB Voor andere lokalen die nu nog verhuurd worden aan het CKI is de Venrayse budovereniging Erised in beeld. In het voormalige klooster is, naast een aantal andere gebruikers, al een Venrayse judovereniging ge vestigd. Gedeeltelijk ligt het com plex ook leeg. Hoofdhuurder van het complex is het InterVen College. De kontrakten met de nieuwe huur ders worden overigens tijdelijk gesloten en lopen per 1 januari 1997 af. Een woordvoerder van de afdeling Grond en eigendommen zegt dat de gemeente geen kontrak- ten voor onbepaalde tijd wil afslui ten. Achtergrond hiervan is onder de meer de tendens naar schaalver groting in het onderwijs. Promotor L. van der Vliet biedt, mevr. J. Weijers-Gommans de iris cheques aa,n. Links staat de Venray - se kontaktpersoon mem: J. Emmen- van Oers. in het toen opgerichte Koningin Wilhelminafonds. Sinds kort werkt het Koningin Wilhelminafonds on der de naam Nederlandse Kanker bestrijding. De in de week van 14 t/m 19 maart 1994 gehouden landelijke kollekte van het Nationaal Reuma fonds heeft in Venray het schitte rende bedrag ran ƒ15.582.49 opge bracht Dank aan allen die ruim aan deze kollekte gegeven hebben. Dank na tuurlijk ook aan alle kollektrices en kollektanten die door hun persoon lijke inzet deze kollekte zo fantas tisch hebben doen slagen. Het bedrag is bijeengebracht door: Castenray 530,15 Heide 503,75 Leunen 1.042.65 Merselo 844.40 Oostrum 1.161,29 Oirlo 563.40 Smakt 70.00 Veulen 374.15 Vredepeel 215,60 Ysselsteyn 1.644.65 Venray-kom 8.632.45 Diefstal van kratten bier Uit een afgesloten, achter een wo ning aan de Gratenstraat gelegen schuur, werden enkele kratjes bier ontvreemd. De dader moet wel dorst hebben gehad! Na een grondige verbouwing zijn wij nog beter in staat u onze nieuwe voorjaars-kollektie te presenteren. v.Bommel, Gabor, Peter Kaiser, Loints en vele andere merken, staan borg voor een hoge kwaliteit. Onze ervaring en vakmanschap onderstrepen dit niveau. Grotestraat 11 Venray 04780/81379

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13