'Ik voel me onderschat en alleen gelaten' Ondernemers uit Vierlingsbeek starten overvalpreventieprojekt Commissies akkoord met verkoop Sprank Venrayse tegelzetter 'beste toeleverancier' Samenwerking verbaasd over reakie Martinet Roling Sporthal voor Landweert Boomfeestdag, ook in Venray Martinet Roling verlaat politiek na meningsverschil met partij 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND WAO VAN SOEST PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 24 maart 1994 - Pagina 5 Op 2 maart leek er voor Marti net Roling-Scholten geen vuiltje aan de lucht, toen zij als politiek leidster van Samenwerking Ven- ray tevreden kennis nam van een verkiezingswinst van ruim 800 stemmen. Nu, drie weken later staat zy helemaal alleen. Een fun damenteel verschil van mening, over de wijze waarop omgegaan moet worden met de verantwoor delijkheid die de burger met zyn stem de partij heeft opgelegd, heeft haar doen besluiten om zich geheel terug te trekken uit de po litiek. Geen eenvoudige beslis sing voor iemand die zich de laatste zeven jaar haast dagelijks heeft ingezet voor haar party. RAADSWERK Zeven jaar geleden kwam Marti net Roling in de Venrayse gemeen teraad. Zy funktioneerde toen al een aantal jaren in de achterban en volgde Harrie Theunissen in de raad op. In december 1991 nam Ibon den Brok afscheid van de ge meenteraad, waardoor Martinet Ro ling fraktievoorzitter werd van Samenwerking. Wie haar heeft zien funktioneren, weet dat zy zich niet op de voorgrond plaatste. Zy was al- t\jd gedegen bezig met het raads werk. 'Ik was altijd streng voor myzelf laat Martinet weten. 'Als je iets wilt doen, dan moetje dat niet half doen'. Zy stelde zich daarbij al- tyd kwetsbaar op. 'Je moet je ook niet flinker voordoen dan je denkt'. Martinet Roling was dan ook een ander type leider als Ibon den Brok, die nog eens met de vuist op tafel kon slaan. 'Ik scoorde niet in de zin van grote krantekoppen, maar moet dat dan. Je kunt toch ook zonder te schoppen duidelijk maken hoe men ergens over denkt. Als de boodschap maar duidelijk genoeg is'. KEERPUNT Volgens Martinet Roling was die boodschap duidelyk genoeg. Sa menwerking hoopte op consolida tie van de twee raadszetels maar boekte winst en kwam op drie. Mar tinet kreeg zelf 912 stemmen. 'Dat hoge aantal was hartverwarmend en een bevestiging dat het zo wèl kan'. Maar met deze winst kwam er wel een keerpunt in de politieke carrière van Martinet Roling. Over de wijze waarop met deze verkie zingswinst moest worden omge gaan bleken party en politiek leidster fundamenteel van mening te verschillen. COALITIE 'De mensen die stemmen, geven aan hoe het eruit moet gaan zien. Voor my betekende de uitslag het dragen van bestuursverantwoorde- lijkheid en dus oprecht de coalitie besprekingen ingaan, streven naar een college dat evenwichtig is met een brede basis die recht doet aan de uitslag. Ik ben hier heel serieus mee omgegaan,' aldus Martinet Roling. De kans dat Samenwerking aan een coalitie deel zou nemen was niet ondenkbaar. Martinet Roling had zich daarop ook goed voorbe reid. Voor haar zelf had ze de over weging al gemaakt. Zy was bereid om in het college zitting te nemen. 'Je kunt van binnenuit meer sturen dan vanuit de oppositie'. Haar ach terban dacht daar anders over. De eerste keer dat Samenwerking in de besprekingen afhaakte was het argument dat de partij kritiek had op de uitvoering van het ge voerde beleid. 'De achterban was bang dat de kiezer Samenwerking zou conformeren met het CDA en hen daarop zou aanspreken. Ik heb dat altyd ontkend. Myn standpunt was datje met deelname in de coali tie meer bereikt dan in de opposi tie.' De achterban van Samen werking was verder bang dat de inbreng van Martinet Roling in het college ondergeschikt zou zyn aan de andere collegeleden. dat toch enigszins gezakt was, kwa men we opnieuw in beeld. Ik heb toen gezegd dat we er alles aan moesten doen om deze taak op ons te nemen. Je kunt immers geen tweede keer terugkomen om vervol gens te zeggen dat we er vanaf zien'. Afgelopen donderdag volgde een gesprek met het bestuur van Sa menwerking. Er werden voorwaar den opgesteld, waaronder Samen werking aan het college deel zou nemen. Ook Martinet ging met deze voorwaarden akkoord, maar haar politiek geweten begon toch weer te knagen. ONAANVAARDBAAR 'De condities waren voor my on aanvaardbaar. Het CDA zou vooraf aan moeten geven wie de wethou- dersfunkties in zou gaan vullen. Dat is een zaak van het CDA, niet van ons. Je praat hier over mensen. In Venray zijn al vaker zaken voor gekomen waarmee mensen in de knel kwamen. Zo wil ik niet in de politiek staan. Het gaat om de zaak, niet om de personen'. Martinet Roling voelde zich bo vendien niet meer gesteund in de zaak. 'Niemand zei dat ik op ze kon rekenen. Ik heb niet gevoeld dat men by Samenwerking dacht dat dit een kroon op ons werk kon zyn. Er was geen enthousiasme'. GEWETEN Martinet Roling kwam steeds meer met haar geweten in de knoei. De party wilde wel een wethouder leveren, maar geen gehoor geven aan de inbreng van haar leider. Sa menwerking wilde niet 'samen wer ken' om dit voor elkaar te krijgen. 'En we heten toch Samenwerking...'. Na een slapeloze nacht hakte Mar tinet Roling zaterdagmorgen de knoop door. Zy voelde zich onvol doende gesteund door haar achter ban, waardoor de bodem onder haar politiek leiderschap was weg geslagen. Het meningsverschil over hoe men politiek moet funktione ren was onoverbrugbaar geworden. Een besluit, dat vanuit haar se rieus in de politiek bezig zijn, te be- grypen valt Haar teleurstelling is echter groot Ze begrypt de opstel ling van haar achterban niet goed, na al het werk wat zy voor haar par ty heeft gedaan. 'Ik voel me alleen gelaten. Dan houdt alles op'. Vanuit de party zyn geen reakties meer gekomen om haar op andere gedachten te brengen. 'Mogelyk willen ze een politiek leider die krachtiger met de vuist op tafel slaat. Dan hadden ze my niet moe ten vragen, voor fraktievoorzitter, voor lysttrekker, voor de verkiezin gen' aldus Martinet Roling, die vol gens haar bewezen heeft dat men wel degelijk een politiek leider kan zijn, zonder met de vuist op tafel te slaan. 'Maar ik ben waarschijnlyk als een tussenpaus beschouwd. Ik voel me onderschat'. KIEZER 'Zeven jaar geleden, toen ik in de raad kwam. zei iemand van het vrouwengilde tegen my: 'Martinet, blyf Martinet', en dat ben ik geble ven. Was ik doorgegaan, dan had ik Martinet niet meer kunnen zijn.' Zy hoopt dan ook dat de kiezer be grip kan opbrengen voor haar besluit. Voor die kiezer vindt Martinet Ro ling het een heel slechte zaak. 'Deze ontwikkeling is niet goed voor de beeldvorming van de politiek. 'Een bewijs van het negatieve' zei giste ren nog een kiezer tegen my". A.s. dinsdag neemt Martinet Ro ling tijdens de raadsvergadering sa men afscheid van 'de ouwe club'. 'Met deze raad heb ik altijd met ple zier gewerkt, heel collegiaal'. Daarna laat ze alles eerst rustig betyen. 'Er komt een grote leegte op mij af, dat dringt nu pas tot mij door. Maar ik ben wel een mens die bezig wil zijn, samen met andere mensen....' 'Ik heb mij toen by de meerder heid van de partij neergelegd. Een wethoudersfunktie is zwaar en lean alleen met de volle steun van de achterban uitgeoefend worden. Die steun had ik niet'. MOEILIJK 'Dit was al wel een signaal voor het vervolg' vertelt Martinet Roling. 'Ik was aangeslagen en kwam met mijn politiek geweten in de knel. Ik had het er best njoeilyk mee. Toen De ondernemers uit de gemeente Vierlingsbeek willen zich, door het treffen van preventieve maatrege len, wapenen tegen overvallen op hun bedrijven. Met elkaar wil men proberen om het voor overvallers zo ontrekkelijk mogelijk te maken. Een eerste aanzet daartoe is een informatie-avond op woensdag 13 april a.s. in zaal De Wildeman aan de Grotestraat 38 te Vierlingsbeek. Aanvang 20.00 uur. Het projekt wordt opgestart aan de hand van een enquête die door de Rykspolitie in 1993 onder de on dernemers van de gemeente Vier lingsbeek is gehouden. Hoewel overvallen meestal "by een ander' gebeuren, zijn de meeste onderne mers zich ter dege van bewust dat overvallers hun werkterrein steeds meer verleggen naar winkels, horeca-gelegenheden, snackbars en kleine tankstations. Ook be drijfswoningen worden steeds meer doelwit Bovendien is men van mening dat overvallers, met de komst van de A73, er een nieuwe ge makkelijke vluchtweg hebben bij- gekregen. Ondernemers, die aan de enquête hebben meegedaan, hebben inmid dels al een uitnodiging ontvangen. Andere ondernemers, die ook naar deze avond willen komen, kunnen zich aanmelden bij de Rabobank in Vierlingsbeek, tel. 31641 (vragen naar Petra Smits). TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf T;^k J. van de Ligt Wanssum, i De Cuyperetraat 37 rzM BL—104784-2184 moke-up met het 'Oog' op de toekomst Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken Uitgebreide make-up adviezen Wiel Michiels kegelt zichzelf het Venrayse verenigingsleven uit. Alleen H. Muijsers (CDA) heeft twijfels De commissies financiën en jeugd, sport, recreatie en onder wijs (OJSR) hebben vorige week in een gekombineerde vergade ring in meerderheid hun fiat ge geven aan het voornemen De Sprank te verkopen aan Laco In ternational. Alleen CDA-raadslid Muijsers had z'n twyfels op on derdelen en de fraktie Van de Vor- le wilde graag haar standpunt bewaren tot in de raadsvergade ring. De verkoop van De Sprank wordt in de raadsvergadering van 29 maart daarmee in principe een hamerstuk. Scheidend CDA-raadslid Huub Muijsers was op zich niet tegen het voorstel, maar vroeg zich af waarom in het kontrakt al is vast gelegd dat Laco over 27 jaar de grond kan kopen voor 100 gul den. Muysers vond die bepaling onnodig en onverstandig. Het be vreemdde hem dat de gemeente zomaar twee decennia vooruit kan kijken. 'Wie zegt mij dat die grond tegen die tijd niet veel meer waard is?* De bezwering van wethouder Driessen dat de clausule een 'cru ciaal onderdeel' van het kontrakt is, stelde Muijsers niet gerust, ook in tweede termyn bleef hy be zorgd. 'Over 25 jaar is De Sprank verouderd. Dan moetje hem toch afbreken, dus waarom nu die grond erbij geven', pleitte hij. Z'n pleidooi kreeg echter geen steun. Het Venrayse tegelzettersbedryf Rongen is door aannemer Bruns en Bonke uitgeroepen tot de beste toe leverancier van dit bedrijf. Dat gebeurde vorige week woensdag ty- dens een bijeenkomst in het nieu we kantoor van deze Venlose aan nemer (met vestigingen in Hengelo en Mönchen Gladbach). Bruns en Bonke is twee jaar gele den gestart met een interne beoor deling van al haar toeleveranciers (ongeveer 600). Deze toeleveran ciers werden beoordeeld op het ge bied van kwaliteit en organisatie. Elk kontakt tussen aannemer en toeleverancier werd beoordeeld. Vo rige week woensdag waren de 40 beste toeleveranciers in Venlo ver zameld. Nadat eerst de zes genomi neerden bekend werden gemaakt kregen Mieke en Harrie Rongen tot hun eigen verbazing te horen dat zy door Bruns en Bonke waren uit geroepen tot de "beste toeleveran cier'. 'Het was voor ons al een hele eer dat we by de 40 beste zaten', al dus Mieke Rongen. 'Dit is een kroon op ons werk'. Harrie Rongen begon ongeveer tien jaar geleden met een eigen te gelzettersbedryf. Bruns en Bonke is al vanaf het begin een van zyn klanten. Het bedrijf is inmiddels uitgegroeid tot zeven medewerkers. Trots namen Harrie en Mieke Rongen het bij deze 'titel' behoren de kunstwerk van de Reusselse kunstenaar Frans Roymans in ont vangst Dit kostbare kunstwerk blijft een jaar in bezit van het Ven rayse tegelzettersbedryf. In dat jaar mag het bedryf deze 'wisseltrofee' verdedigen, om zo volgend jaar op nieuw voor deze onderscheiding in aanmerking te komen. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 'Het wordt steeds gekker' Een 33-jarige bewoonster op de vierde etage van een flat aan de Haammakerstraat vond het veiliger om haar fiets mee naar boven te ne men en die op de galerij te stallen. Maar zelfs hier bleek de fiets niet veilig, want zij ontdekte zondag avond dat enkele onderdelen van haar fiets waren gesloopt en ook nog andere schade had opgelopen. Alsof het nog niet genoeg was ont dekte zy dinsdagmorgen dat er weer vernielingen aan de reeds ge deeltelijk gesloopte flets waren aan gebracht, De schade bedraagt enkele honderden guldens. Getuigen gevraagd Graag zou de politie in kontakt komen met personen die vorige week dinsdag tussen 15.00 en 16.00 uur hebben gezien hoe de perso nenauto van een 32-jarige inwoner van Venray, die geparkeerd stond op de parkeerplaats aan de Hoen derstraat (bij het verenigingslokaal van de PDV De Zwaluw) van achte ren werd aangereden. Gezien de schade moet de veroorzaker dat hebben bemerkt, maar deze is er, zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vastgesteld, vandoor gegaan. De eigenaar van de bescha digde auto is behoorlijk gedupeerd en hoopt dat getuigen zich zullen melden by de politie, tel. 31111. 'n abonnement waard Deel partij ziet twijfels bevestigd Samenwerking Venray heeft via een persbericht laten weten ver baasd te zijn over de stap van Marti net Roling-Scholten om deze partij de rug toe te keren. Verbaasd omdat zy daarbij aangaf dat het aan steun van de achterban ontbrak. Ook de wjjze waarop zy haar keus naar bui ten heeft gebracht wordt door ve len binnen Samenwerking als onheus en kwetsend ervaren. 'Sa menwerking Venray vindt dit een nare, negatieve benadering, temeer gezien in het licht van het feit dat de raadpleging van de achterban vrijdag jl. opleverde dat mevrouw Roling-Scholten vanuit de achter ban en fractie kon rekenen op de volledige steun voor en instem ming met een mogelyk wethouder schap.' aldus de partij in het persbericht Verder ziet een deel van de ach terban het besluit van Martinet Ro ling, als een bevestiging van de twijfels die er bestonden. Twyfels over het feit of zy al dan niet de funktie van een wethouderschap aankon. De party wil na dit persbericht geen mededelingen meer doen over deze zaak, om beschadiging van mensen te voorkomen. De party wil haar energie dan ook positief richten op Venray's en haar eigen toekomst Burgemeester sluit café- cafetaria-pizzeria in Oirlo De burgemeester heeft vrijdag 18 maart 1994 met onmiddellijke in gang een café-cafetaria-pizzeria aan de Hoofdstraat te Oirlo laten slui ten. De sluiting is van kracht tot een nieuwe horecavergunning is verleend. Tbt sluiting werd besloten in ver band met geruchten dat er in het weekend van 11 t/m 13 maart jl. in of naby het café geschoten zou zyn geweest. Omdat het onderzoek hiernaar nog in gang is, kan de politie slechts kwijt dat er een persoon is aangehouden. Verder wii de politie nog niets omtrent dit onderzoek mededelen. Daar de problematiek in deze, zich rondom de uitbaatster van de gelegenheid afspeelt, besloot de burgemeester de zaak op grond van de openbare orde eii veiligheid te sluiten. Rottweilers achter schapen aan Twee 'Rottweilers' hadden kans gezien om over de omheining van een wei aan de Broekweg te sprin gen, waarbinnen schapen aan het grazen waren. De twee hadden zich vastgebeten in een van de schapen. Het gevecht werd echter snel opge merkt en de honden konden ver dreven worden. Het schaap moest voor behande ling van de opgelopen beten door een dierenarts wonien behandeld. De eigenaar van de honden kon worden opgespoord. Die heeft een schaderegeling met de gedupeerde schapen houder getroffen. Dat 'ge vecht' vond maandagmiddag plaats. Ook dit jaar besteedde de ge meente Venray weer ruim aandacht aan de Boomfeestdag, op woensdag jl. Wethouder Truijen gaf 's mor gens om 9.00 uur, na een toespraak op de Openbare school Landweert, het startsein om samen met direk- trice mevr. Bistervels de eerste boom te planten. Aansluitend gin gen de leerlingen van de groepen 7 en 8 van deze school aan de slag om langs de Sleutelbloem maar liefst 119 lindebomen te planten. Dit werk gebeurde onder deskundige begeleiding van de sektie 'Groen' van de gemeente. Eerder deze week werden de leer lingen voorbereid op hun taak, doordat op maandagmiddag 'Na tuurles' werd gegeven door ge meentemedewerker Gerrit Linders. Een van de onderdelen was het ge zamenlijk planten van een kastan jeboom op het schoolplein (zie foto). Venray gaat een tweede sporthal bouwen in Landweert Het wordt een sober uitgevoerde hal, zonder kantine, tribune en andere voor zieningen. De sporthal wordt ook kleiner dan De Wetteling. De hal gaat ruim 2 miljoen gulden kosten. Een kwart daarvan wordt betaald door de rijksoverheid. Dat heeft het college van b. en w. afgelopen dinsdag besloten, nadat wethouder Driessen de bouw van de sporthal vorige week donderdag in een commissievergadering al had aangekondigd. Met de bouw van de sporthal, die komt te liggen op het braakliggende terrein by wijkcentrum en buurtwinkel, moet voor 1 augustus worden begonnen, wil de gemeente nog aanspraak kunnen maken op de 560.000 gul den van het ryk. Het besluit om toch een sporthal te bouwen en geen gymzaal is vol gens wethouder Driessen genomen op grond van de sterke groei van Venray in het algemeen en Land weert in het bijzonder. 'Bovendien krijgen we waarschijnlyk de ko mende vijftien jaar niet meer de kans om een sporthal te bouwen', aldus de wethouder van sportzaken en recreatie. Extra hobbel by de keuze voor een duurdere sporthal was de financiering. Die is geno men door op verschillende begro tingsposten wat te plukken. Zo komt een deel van de dekking uit de vervoerskosten die de gemeente bespaart Nu moeten leerlingen vanuit Landweert naar de gymzaal aan de Raadhuisstraat gebracht worden. Een ander deel komt uit het beeldkwaliteitsplan dat voor Landweert is ontwikkeld. Ook de onderhoudskosten van de gymza len Raadhuisstraat en Beukenlaan, die worden afgebroken, zyn niet meer nodig. Deze en andere kleine plukjes hebben de benodigde dek king by elkaar gebracht De nieuwe sporthal wordt gereali seerd in samenwerking met de Ne derlandse Sport Federatie (NSF). De hal wordt 24 by 44m. De bouwtyd bedraagt zeven tot acht maanden. Het voorstel van het college wordt in een extra vergadering van de commissies OJSR en financiën in april besproken. De nieuw samen gestelde gemeenteraad beslist dan later die maand.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5