Meerlose journalist maakte boeiende documentaire over de straatkinderen van Rio Vlag in top bij Nestlé Certificaat van waardering voor Meerlo-Wanssumse Jeugdcarnavalsverenigingen Verkeersmaatregelen i.v.m. de aanleg Rijksweg 73 V' Info-avond over alcohol, drugs en gokken voor ouders van scholieren 'De uitdaging van de overgang' Video-film over 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Première film 13 maart in Brunssum: Burgemeester legt café muziekverbod op Eerste 'Amsterdammers' in mei al naar Venray VAN OORSCHOT MODE 2 maart waren er gemeenteraadsverkiezingen XSS» 3 i i iu 'De straatkinderen van Rio de Ja neiro hebben het recht op een menswaardig bestaan. De straat hoekwerkers van de hulpverle ningsorganisatie Sao Martinho zoeken de zwerfkinderen op straat op, proberen hun vertrouwen te winnen en nodigen hen uit om naar een van de opvangcentra te ko men. Het is geweldig fascinerend en goed werk dat de straathoekwer kers in Rio verrichten'. I Aan het woord is de maker van de video-film 'Kinderen van de Straat', de Meerlose journalist René Poels. Hy verbleef, samen met de Venray- se fotograaf Gé Hirdes, enkele we ken in Rio de Janeiro en slenterde met straathoekwerkers door de straten van deze miljoenenstad op zoek naar straatkinderen. Zijn be vindingen zijn boeiend vastgelegd op video. De première van deze 25 minuten durende videofilm vindt plaats tij dens de grote Rio-dag op zondag 13 maart in D'r Brikke Oave in Bruns sum. De amateur-cineast zal zijn film zelf inleiden waarna rond 13.00 uur de videofilm op vijf grote tv-schermen te zien is. De maker gaat in op de brute moord op acht slapende straatkin deren, in de zomer van 1993, op het plein voor de Candelariakerk in het stadscentrum van Rio. Het bloed bad voor de Candelariakerk is geen incident. Wekelijks worden straat kinderen vermoord. Een van de Brazilianen die het opneemt voor de straatkinderen is de kunstena res Yvonne de Mello. Dagelijks komt zy tussen negen en tien uur naar het plein om te demonstreren tegen het vermoorden van straat kinderen. In de film wordt aandacht ge schonken aan een nieuw huis voor straatmeisjes met een baby en meisjes die in verwachting zijn. Een van de eersten die zich het lot van deze verschoppelingen aantrok is de Nederlandse carmeliet Martin Cox. Hij riep met enkele Brazilia nen de hulpverleningsorganisatie Sao Martinho in het leven en open de in de stad enkele opvangcentra voor zwerfkinderen. René Poels maakte ook opnames in een jeugdgevangenis en was aan wezig by enkele rechtzittingen. In bijzijn van een van de ouders, als die bekend zyn, vindt zo'n rechtzit ting plaats. Indrukwekkend in de film is de dagelijkse gang van straathoekwer ker Geraldo. Gewapend met een sherry-ean koffie, 'n zak boterham men en 'n paar voetballen in zijn rugzak trekt hij de stad in op zoek naar straatkinderen die niet eerder in een van de opvangcentra van Sao Martinho zyn geweest. Volgens Ge raldo is het vreselijk moeilijk om kontakt te krygen met de vaak schuwe kinderen. Ze wantrouwen iedereen. Veel kinderen hebben iets op hun kerfstok en zijn beken den van de politie. Bovendien zijn de meeste straatkinderen verslaafd aan het snuiven van schoenma- kerslym. Geraldo geeft de zwerfkin deren eten en drinken, luistert naar hun verhalen en nodigt ze uit om in het Flamengo-park een potje te gaan voetballen tegen een andere groep straatkinderen. Voor de kin deren van de straat breken dan be tere tijden aan. PRODUKTIE De videofilm 'Kinderen van de Straat' is geproduceerd door René Poels in opdracht van Sao Martin ho, Rio de Janeiro en Stichting Sint Martinus, Nederland. De film kwam tot stand dankzij de medewerking van editor Rudy van Sinten van Sinvid Studio uit Ven ray. Elly Ver biest uit Nuenen tekent voor de professionele stem terwyl de spe ciale filmmuziek is gemaakt door Joop Mittelmeyer uit Horst (piano), Maryn Poels uit Meerlo (gitaar) en nard Reynders muziekproduktie uit Broekhuizenvorst (saxofoon). De video is speciaal gemaakt ter ondersteuning van de akties voor straatkinderen voor scholen, ver enigingen en organisaties. De VHS-videoband is gratis te huur bij de Stichting Sint Martinus, Reeksenakker 17, 5752 Deurne, tel. 04930-10726. De jeugdcamavalsverenigingen in Meerlo-Wanssum hebben van de Vanwege de aanlegwerken van Rijksweg 73 zijn de volgende werk zaamheden en verkeersbelemme- ringen voorzien. De Rosakker is afgesloten vanaf 7 maart jl. voor alle verkeer. Een om leidingsroute via de Hoogriebroek- seweg wordt aangegeven. De afslui ting zal duren tot december 1994. Het viadukt Rosakker zal worden gesloopt tussen vrijdagavond 11 maart om 19.00 uur en 12 maart 11.00 uur. Het doorgaande verkeer op de Venloseweg wordt dan by de Deumeseweg en de Castenrayseweg afgesloten. Dit verkeer wordt omger leid via de Deurneseweg en de Horsterweg. Een omleidingsroute zal ter plaatse zijn aangegeven. In de omgeving zal het onvermijdelijk zijn dat er enige geluidsoverlast op treedt. De Hulstweg is afgesloten voor al le verkeer. De afsluiting zal duren tot september 1994. Op de Venloseweg tussen de Maasheseweg en de Deumeseweg zullen, vanwege zandtransporten, verkeerslichten geplaatst worden. Het doorgaande verkeer moet reke ning houden met enige vertraging. Stichting KROL Schoenen het certi ficaat van waardering ontvangen. Dit naar aanleiding van het resul taat van de oude schoenen aktie, die door deze verenigingen in de cember werd gehouden. In totaal haalden vijf verenigingen op 18 de cember maar liefst 9 in3 oude schoenen op. Schoenen die nu niet op de stortplaats terecht komen maar grotendeels naar de Derde Wereldlanden gaan. Alleen de sportschoenen, laarzen en snow- boots gaan naar Oost-Europa. Voor de schoenen die naar de Derde Wereld gaan, hebben de ver enigingen een bedrag van 50 cent per kilo ontvangen. Het totale ge wicht van die schoenen bedroeg 1668 kg. De helft van het ontvangen bedrag, gaat naar het Straatkinder- projekt in Rio de Janeiro. De aktie kry gt in mei of juni een vervolg. Nog bruikbare schoenen kunnen in de tussentyd by de 'Schoester' in Meerlo worden af gegeven. Donderdag 10 maart 1994 - Pagina 5 Zwitserse Tegelkachels Antiek in Ciken en grenen Gopie Antiek §eloogd grenen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten (Dressoirs en Gommodes Slaapkamers IBabijkamers TB anken en fauteuils Loyd Coom en Kiel Messing TBinnenverlichting Spiegels Woow- en Tuindecoraties TBuitenverlichting T3ielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5807 AG Oostrum-Venray tel. 0^780-85956/8036/ Open: di. tlm do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur Burgemeester Waals heeft woens dag de exploitant van café Halicar- nas aan de Henseniusstraat met onmiddellijke ingang een verbod opgelegd om muziek te produceren in zyn café. Aanleiding daartoe waren bij de gemeente en politie binnengekomen klachten over ern stige geluidshinder vanuit het café. Reeds in maart 1993 bestonden deze problemen. Ondanks veelvul dig kontakt tussen gemeenteambte naren en politie en de exploitant om tot een beheersbare situatie te komen, kwam er geen verbetering. Op 19 februari van dit jaar konstateerde de politie opnieuw ernstige geluidsoverlast vanuit het café en sommeerde zij de explitant om de muziek zachter te zetten. Bij kontrole van de politie op 20 fe bruari bleek de muziekinstallatie weer te hard te staan.>Dat noopte de politie om de burgemeester om ver dergaande maatregelen te ver zoeken. De burgemeester besloot de ex ploitant te verplichten een geluids- begranzer op de muziekinstallatie aan te brengen. Omdat de bij voortduring veroor zaakte geluidshinder ontoelaatbaar was en de geluidstechnische kon- struktie van het pand slecht is, besloot de burgemeester tevens dat de muziekinstallatie van het café buiten werking moest worden ge steld, totdat aan de toegestande ge luidsnormen voldaan kan worden. VERBOD DUURDE MAAR 24 UUR Wat in meer dan een jaar overleg over en weer niet lukte, lukte nadat de exploitant kennis had genomen van het besluit van de burge meester: binnen 24 uur had de ex ploitant een geluidsbegrenzer aangebracht. Nadat de ambtenaren van de gemeente en de politie er van overtuigd waren dat ook de ver zegeling was aangebracht, werd het verbod opgeheven. Weer gewonde op beruchte splitsing Vorige week dinsdagmiddag om streeks 14.20 uur verleende een 66-jarige bestuurster van een perso nenauto uit Panningen op de split sing Oude Oostrmnseweg geen voorrang aan een 17-jarige brom fietser. De bromfietser kwam bij de botsing ten val en moest voor be handeling van zijn verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. a«; PEEL EN MAAS Amper vier maanden nadat een start was gemaakt met de bouw van het nieuwe fabrieksgebouw bij Nestlé in Oostrum, kon afgelopen dinsdag al de vlag in top. Twee an dere Oostrumse bedrijven, Raedts en Nelissen Van Egteren hebben de vaart er in ieder geval goed in. Dat moet ook wel want de complete fa briek, inclusief de vier verdiepin gen hoge Silotoren, zal in mei opgeleverd moeten worden. In die maand komen de eerste zeven me dewerkers vanuit Amsterdam om hun taken in Venray voort te zetten. In de nieuwe fabriek worden de zg. culinaire droge produkten ver vaardigd en komen ongeveer 120 mensen te werken. De fabriek (120m lang en 20m breed) is geheel tussen de bestaande bedrijfspan den van Nestlé ingepast. In de toren worden de diverse mengprocedé's uitgevoerd terwyl de benedenver dieping het vulproces en de consu mentenverpakking plaatsvindt. In verband met de vervaardiging van voedingsprodukten wordt aan de nieuwe fabriek een groot aantal hygiënische eisen gesteld. Eisen die nu al in de bouw terug te vinden zijn. Bovendien zullen wanden en vloer van een speciale coating voor zien worden, om bacterie-vorming te voorkomen. Direkteur V.d. Sluis van Nestlé was zeer te spreken over het ver loop van de verhuizingsoperatie vanuit Amsterdam naar Venray. 'De plannen waren in rekordtijd voor elkaar en alles is bijzonder goed ge gaan. Het doet me dan ook een ple zier dat de vlag nu in top kan'. Dhr. V.d. Sluis gaf aan dat de eer ste zeven medewerkers in mei van Amsterdam naar Venray komen. Behalve het personeel zal ook het grootste gedeelte van de appara tuur, die nu nog in Amsterdam staat, naar Venray verhuizen. 'We praten over hoogwaardige moderne apparatuur die nog niet is afg schreven. Het is niet zinvol om nu nieuwe apparatuur te kopen'. Er is dan ook een nauwe samen werking tussen de Venrayse aanne mers en de technische mensen van Nestlé. Tijdens de bouw wordt con tinu rekening gehouden met de plaatsing van de apparatuur. Na de oplevering in mei, zal al half augustus aanvang worden ge maakt met de produktie. Die wordt dan langzaam uitgebouwd. Het is de bedoeling dat begin november de gehele fabriek operationeel is. Afgelopen zondag was het ein delijk zover. Door middel van het opruimen van het terrein werd een aanvang gemaakt met de uitbreiding van het Wijkcen- trum Landweert. Een groot aantal mensen van de ivijkver- eniging en het wijkcentrum waren paraat om hierbij as sistentie te verlenen, want zelf werkzaamheid is een van mid delen, waarop de uitbreiding van het centrum gerealiseerd kan worden. De kosten voor de uitbreiding liggen nl. rond de f370.000,-. Vorig jaar ontving het Stichtingsbestuur een bijdrage van de gemeente van f250.000,-. Toen kende de bouwkas nog een tekort van flOO.OOO,-. Het Stichtings bestuur heeft d.m.v. akties en fondswerving, dit tekort al te ruggedrongen tot f40.000,-. 'We hébben hier de afgelopen tijd keihard voor gewerkt', aldus een tevreden voorzitter Jody Curfs. 'En we zullen de komende pe riode er nog keihard voor door gaan middels enkele akties'. Alarmpistool gevonden Tijdens het opruimen van snoei sel aan de Stationsweg werd een gasdrukpistool gevonden. De jonge man heeft zijn vondst afgegeven aan de politie. Mogelijk is het pistool gebruikt by een recente ge wapende overval. Naar aanleiding van de onlangs druk bezochte en zeer suksesvolle vertoning van de film 'De uitdaging van de overgang' biedt de Vido- werkgroep Venray de mogelijkheid Wij hebben het voorjaar in ons hoofd! En in onze zaak is dat duidelijk te zien. Een sfeer die doet denken aan verre oorden en de zon. De ontwerpen van de collectie ogen heel puur. Met fraaie linnenachtige stoffen en mooie breisels. We zijn enthousiast en hopen dat u dat ook zult zijn als u bij ons langs komt. Om u kennis te laten maken met dit mode nieuws houdt van Oorschot Mode, donderdag, vrijdag en zaterdag a.s., Often fffuix Tijdens onze OPEN-HUIS-DAGEN is er voor iedere klant een aardige attentie. Met vriendelijke groeten, van Oorschot Mode. Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal. Boxmeer, Oss, Venray. EEN KWESTIE VAN STIJL om aan vrouwengroepen en vrou wenorganisaties en hulpverlenen de instanties in de gezondheidszorg de mogelijkheid om ook voor hen deze waardevolle film te laten zien, met o.a Nelly Fryda in de hoofdrol. Nee, de overgang is ook aan aktri- ce Nelly Fryda niet onopgemerkt voorbij gegaan. Ze had zo'n heftige opvliegers dat de schmink van het gezicht spatte. En van de hormo nen kreeg ze zo'n opgeblazen kop dat de regisseur haar verontrust vroeg of ze niet teveel zoop. Dat ver telt ze in de film 'De uitdaging van de overgang'. Deze film geeft voorlichting en in formatie over lichamelijke, psychi sche, sociale en maatschappelijke aspekten van de overgang. 'De uit daging van de overgang' is in eerste instantie bedoeld voor vrouwen die meer willen weten over deze perio de in hun leven. De film gaat in op wat de overgang betekent voor vrou wen. Er komen veel vragen aan de orde, o.a Hormonen, wat doen ze in het lichaam? Wat kun je doen aan opvliegers? Wat is vrouwenzelfhulp eigenlyk? Zyn er ook alternatieve geneeswijzen? Helpt het om er met anderen over te praten? Hiervoor heelt de Vido-werkgroep Venray een speciaal programma sa mengesteld toegespitst op een te houden thema-avond of thema-mid dag waarvoor men nu al kan reser veren. Een programma hiervoor is od aanvraag te verkrijgen bij Joke Phillipson, 04780-83198, De Ouderraad van scholenge meenschap Jerusalem organiseert een inforamtie-avond over: Alcohol, drugs en gokken. Naast algemene informatie zal er gesproken worden over: Welke in formatie krijgen kinderen op school? Hoe reageert de school op gebruik van alcohol/drugs door leerlingen? Wat kunnen ouders doen, om gebruik/misbruik te voorkomen? Sprekers op deze avond zijn dhr. Th. van Wee, docent maatschappij leer van scholengemeenschap Jeru salem en R. den Dekker, medewer ker Consultatiebureau voor Alcohol en andere Drugs. Dhr. Van Wee zal informatie ge ven over het projekt 'Gezonde School'. Dhr. Den Dekker zal alge mene informatie geven over alco hol, drugs, en gokken. Er wordt ruime gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Deze avond is ook toegankelijk voor ouders van leerlingen van an dere scholen. De avond wordt ge houden op dinsdag 15 maart, aanvang 20.00 uur in de scholenge meenschap Jerusalem, Heuvel straat 4, Venray. In verband met de organisatie van deze avond is aanmelding voor af gewenst. Aanmelden kan bij de scholengemeenschap Jerusalem, of by de Ouderraad, tel. 11502.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5