Snel meer bouwplaatsen Waarschijnlijk woningbouw op voormalig terrein Schoenmakers Venraynaar start verkoop beveiligings systemen Geen gemeentegarantie Mutsaersstichting Kassière was attent Te weinig lokaties voor woningbouwprogramma 1995 j Tijd dringt voor verbouwing Annaschool Gemeente rekent op 38.000 inwoners in 1998 Internationale Vrouwendag peel en maas Donderdag 3 maart 1994 - Pagina 9 In Peel en Maas van donderdag 24 februari werd ondergetekende met weemoed getroffen b\j het zien van de 'Oude foto' van het in 1932 geplaatste Christus-Koning beeld. Bijzondere aandacht ging van my uit. naar het fraaie smeedijzer rond om het Christus-Koning beeld dat toendertijd door de firma Toon de Haan uit de Grotestraat gemaakt werd en een aanwinst voor Venray betekende, dat toch al zo arm is aan mooi siersmeedwerk. Verdwenen is al het mooie hek en metselwerk en als je nu gaat kij ken dan zie je enkele houten paal tjes met een slap getrapte gladde ijzerdraad er om heen. Maar ook doet het ondergetekende pijn dat Units van het Christus-Koning beeld het oude gymnasium van zyn mooi hekwerk is ontdaan. Op bladzijde 249 van het Venrays Woordenboek kun je op de foto 'Mit de koewe nor de koewememt' een gedeelte van het mooie hekwerk zien dat het oude gymnasium om sloot. Waar is het gebleven? Het muurtje van 50 cm hoog geeft een kille en troosteloze aanblik. Politieke partijen staan bol van leuzen, de een zal de gemeente nog een mooier aanzien geven als de an dere, maar in het verleden is tegen dergelijke afbraak nooit gepro testeerd. Het is daarom geen won der dat vele ouderen zich afvragen, wat zal er van alle beloftes door de nieuwe gekozen raadsleden verwe zenlijkt worden. Met pijn en bezorgdheid wacht ik maar af. H. Gerrats, beter bekend als rel, del, del, de supporter met de bel. Ons skryf soos ons praat Het deed me genoegen, dat er, niet alleen in Peel en Maas, zoveel reakties zijn gekomen op mijn in gezonden stuk over Venrayse woor den en hun schrijfwijze, met name in de Camavalskrant. Laat ik allereerst nogmaals vast stellen dat ik alle respekt heb voor het werk dat de heren Schols en Linssen met vele andere vrijwilli gers hebben verricht, om het oude Venrayse dialekt in woord en klank vast te leggen. Eveneens heb ik respekt voor Vel- deke Venray, dat behalve zijn zorg voor dat dialekt, ook de Venrayse historie en de Venrayse kunstschat ten ter harte gaat. Ik heb nooit an ders gezegd en geschreven; laat staan er de vloer mee aangeveegd. Dan wil ik mijn excuses maken aan de heer Sraar Janssen, van de Kempweg, die 'de echte schrijver' van 'Rooi mien dörp ien de Piel' is. dn het na-oorlogse Venray heeft hij menig carnavalsliedje gemaakt, maar ook liedjes voor de zo sukses- !vblle Venrayse revue's. Juist omdat Piet Vermeltfoort daarvan in zijn revue's dankbaar gebruik maakte, maakte ik de fout ze aan Piet-zelf tot te schrijven. Ere wie ere toekomt! Maar nu tot de kern van de zaak rs; en wat mij betreft mag dat voor het EN: laatst zijn. Waar het allemaal om ES; draait, is het feit, dat de Venrayse JS; I Vastelaovesvereniging De Piëlhaas (met ene e) jaarlijks een camavals- krant verspreidt, welke door een heel groot deel van het publiek LQ I niet gelezen kan worden. Het is i toch te zot, dat men als oude of nieuwe inwoner van Venray eerst een kursus Venrays schrijven en le- Izen moet volgen, om die krant ge makkelijk te kunnen lezen. Tben ik enkele weken geleden De Piëlhaaskrant opensloeg, viel mijn oog direkt op het groot gedrukte woord 'Kaerkdaorpe'. En toen had ik meteen 'de ju' weer in. Waarom j] Ej kon men niet schrijven 'Kerkdör- jr pe' zoals vrywel iedereen zegt en J- kan lezen? L Laat ik hier, om alle misverstan- |G den te voorkomen, maar meteen I verzekeren, dat ik niets heb tegen p een kursus Venrays schrijven en I— spreken, voor degenen die daar in LÜ geïnteresseerd zijn. Maar ze leren |Gj dan wel Venrays schrijven en spre- j- ken zoals dat honderd jaar geleden, I— of meer, hier in zwang was. Venrays [t£ is geen dode taal, ook al zullen er If tot rond de jaarwisseling weinig p nieuwe woorden aan zyn toege- 1— voegd. De eerste en tweede wereld- IÜ oorlog brachten daar ongetwijfeld If verandering in. Er vestigden zich rj 'vreemde' mensen in ons dörp. We L- maakten kennis met hun dialekt [G en we namen er woorden van over. 1 Cl Na de oorlog kwamen hier Moluk- u kers wonen; de Utrechtenaren van LJ Inalfa; de gastarbeiders en vele Ne- 10 derlanders van Noord en Zuid, Oost If en West, o.a. door de vestiging van -1— Rank Xerox. Zjj hebben allen onbe- D LEj wust iets bijgedragen aan het Ven- rays dialekt van NU! En we hoeven nog niet eens zo ver te zoeken. Iedereen weet toch, dat het dialekt van Casten ray heel anders is dan dat van Ysselsteyn. w Geen enkel Venrays kerkdorp heeft hetzelfde dialekt; maar het zijn wel allemaal Venrayers. En allemaal hebben ook zjj in meer of mindere mate hun 'bijdrage' geleverd, aan het Venrays dialekt van NU! 5 Mijn eigen kleinkinderen spre- ken een ander Venrays dan ik het doe of ooit gedaan heb. En ddt zal 5 menigeen kunnen beamen. 5 Terug naar de Venrayse Cama- valskrant. In de jaren veertig-vijftig werd de redaktie van De Piëlhaas gevormd door de heren Jan van i 2 Heijster, Piet Janssen (van 't Kruus) 2 en maester Gooren. Allemaal on- 2 derwijzers, die dagelijks met hon- =5 derden Venrayse schooljongens te maken hadden en uit de praktijk wel wisten welke Venrayse woorden er werden gebruikt en hoe ze wer den geschreven. Simpel en gemak kelijk! 'Hun' camavalskrant werd met veel plezier gelezen en men had er graag een paar kwartjes (of meer) voor over. Het is niet overdreven, maar men stond er toen zelfs wel eens voor in de rij om een krant te kunnen kopen. In de loop der jaren kwamen jon geren hun redaktie-taak overne men en sloop ook het 'nieuwe' dialekt in de kolommen. De men sen vonden de krant niet meer zo makkelijk leesbaar en de belang stelling daalde. Het ging zelfs zo ver, dat de oplage nog maar belachelijk klein werd... Het bestuur van Venrays Vastelao vesvereniging zag dat met lede ogen aan. Carnaval is een volksfeest en daaraan kan een camavalskrant ongetwijfeld een steentje bijdragen. Men besloot de krant voortaan gra tis huis-aan-huis te verspreiden, om zodoende meer mensen - met name de 'nieuwkomers' bij het car- navalsgebeuren te betrekken. Maar, men verzuimde de feitelijke oor zaak van de geringe belangstelling weg te nemen, door de krant weer in gemakkelijk leesbaar Venrays uit te geven; eventueel zelfs in gewoon Nederlands, ook al is dat zeer onge bruikelijk. Men ging en gaat er aan voorbij dat in Venray-centrum een zeer groot aantal mensen woont dat geen Venrayer van geboorte is. Mis schien wel 50%! Ik ben geen Don Quichotte in mijn poging om De Piëlhaaskrant voor iedereen begrijpbaar te ma ken. Ik weet m(j gelukkig gesteund door vele Venrayers, die jammer ge noeg niet zo gauw in de pen klimmen... Woord en daad zyn nu aan Vaste laovesvereniging De Piëlhaas. DICK van den Munckhof Het Venrays woordenboek Al meer dan 60 jaar probeer ik met wisselend sukses het Venrays dialekt te spreken en te schrijven. Omdat je nooit te oud bent om te le ren, heb ik op latere leeftijd het zgn. Venrays woordenboek aange schaft, om zo mijn woordenschat en uitspraak te verbeteren. Zo las ik, dat 'Brukske' als Bruukske uitgesproken moest wor den. Tben ik dat in de praktijk ging brengen, werd ik meteen door een in deze wijk wonende allochtoon op de vingers getikt met de woorden: het is niet 'Bruukske' maar Bruks ke. Zelfs met het woordenboek in de hand kon ik hem niet overtui gen. 'Ik gek worden van jullie taal, Brukske schrijf Je toch niet met twee u's'. Ik moest de man gelijk ge ven, want hij dacht aan de verkeers borden waar nog altijd het woord 'Brukske' op staat. Maar niet alleen om deze reden was ik het met hem eens. Met de schrijfwijze 'Bruukske' in het woor denboek worden vele lezers op het verkeerde been gezet. Beter was m.i. geweest, zoals Th. v.d. Voort dat in zijn Meerlo-Wanssums woorden boek toepast, om Brükske met te schrijven. Dit woordenboek is ove rigens een voorbeeld van 'hoe het ook eenvoudig kan' en daarvan hoeft men dan ook niet te schrij ven: 'de haökwew vült de snaöj in de graöj'. Ik kan me voorstellen, dat de lezers van een vastelaovenskrant drie dagen lang hebben zitten te spellen. Ook met de aangeleerde woordenschat ben ik aardig in de problemen geraakt. Toen ik on langs tegen een leidster van 'n Ven rayse dansgroep zei 'dat haar toér toch wel en moje kanten muts was', keek ze me minachtend aan en zei: 'zeker in het Venrays woordenboek gelezen'. Ik moest bekennen, dat dat zo was. Ik denk, dat ik het Venrays woor denboek maar eens wat meer in de boekenkast moet laten staan. Dan 'liejt 't ok niks'. Wilhelm Koppus Dankzij de oplettendheid van een kassière van een aan het Gouden Leeuwterrein gevestig de doe-het-zelf-zaak is de reeds bekend geworden wisseltruc niet gelukt. Woensdagmiddag kwam een klant aan de kassa en wilde voor een bedrag van ƒ219,- ge kochte goederen afrekenen. Hij bood een bankbiljet van 100 DM en van 10 DM aan, maar dat was te weinig. Daarvoor op merkzaam gemaakt nam hij die bi\jetten terug en bood volgens zijn zeggen een bankbij et van 500 DM aan. Op dat moment herinnerde de kassière zich de wisseltruc met de bankbi(jetten van 500 Belgische francs en ja wel, het bleek een biljet van de Belgische Bank te zijn. Zij wees de klant daarop en hij veront schuldigde zich met sorry, en h\j zou even geld uit zijn auto halen. De klant moet nu nog komen... De man heeft een donker uiterlijk en is naar schatting tussen de 25 en 30 jaar, heeft een normaal postuur en is een Nederlander die Duits spreekt Een signalement van de man is verspreid naar alle politie posten, want hij zal zijn lucra tieve wisseltruc zeker nog wel meer gaan toepassen. Het is tenslotte de moeite waard om van een biljet dat 30 gulden waard is voor 570,- aan goede ren en wisselgeld terug te ont vangen. Venray heeft te weinig grond om de bouwproduktie voor 1995 te kunnen halen. Dat blijkt uit het bouwprogramma 1995, dat vori ge week door b. en w. is bespro ken. De bouwbehoefte omvat 561 woningen, maar de gemeente heeft momenteel slechts voor 402 woningen grond. In de nieuwe uitbreidingswijken, die momen teel in studie zijn, worden 326 lo katies 'gereserveerd' voor het bouwprogramma 1995. In het bouwprogramma worden bewust meer lokaties vastgelegd dan voor de nu becijferde behoefte nodig z(jn. Op deze lokaties staan voornamelijk vrye sectorwoningen gepland. Met het extra aantal wil de gemeente de doorstroming bevor deren en een buffer opbouwen. Het gevaar dat er voor leegstand ge bouwd gaat worden is er niet, om dat de ontwikkelaars/aannemers doorgaans pas starten met de bouw als er voldoende huizen zijn ver kocht. Met de bouw van (goedkope re) woningen in de vrije sector hoopt de gemeente dat goedkopere huurwoningen vrijkomen. Die kunnen dan worden ingezet voor de opvang van een deel van militai ren, medewerkers van Nestlé en asielzoekers. De opname van de 326 bouwloka- ties in de nog aan te wijzen uitbrei dingsplannen betekent wel dat de gemeente haast moet maken met de voortgang ervan, wil er ten minste nog volgend jaar gebouwd worden. De 402 woningen waarvan de bouw vrijwel zeker doorgaat liggen op merendeels bekende lokaties: 42 sociale huurwoningen op de hoek Eikenlaan/Beukenlaan (het zorg- projekt voor ouderen); 45 sociale huur-, 10 sociale koop- en 30 vry'e sectorwoningen op de hoek Zuid- singel/Leunseweg (zie elders in deze krant); 45 sociale huur- en 20 socia le koopwoningen op het St. Jozef terrein en 30 sociale huurwo ningen als 'inbreiding' op diverse plekken in de wyk Brukske, De ove rige vrye sectorwoningen komen te staan in Land weert III (80) en Land- weert II (84), Molenklef (15 wonin gen op het voormalig sportveld van de Ursulinen), plus een dertigtal woningen op andere kleinere lo katies. BUDGET Om uit te komen met de over heidsgelden die beschikbaar zyn voor sociale woningbouw heeft de afdeling ruimtelijke ordening en Het terrein op de hoek Leunse- weg/Zuidsingel. Sinds het vertrek van houthandel Schoenmakers ligt het braak en is alleeyi in gebruik bij een vrachtbedrijf als stalling. In 1995 staan er totaal 85 woningen geprojecteerd. volkshuisvesting een aantal huizen van de ene categorie naar de andere overgeheveld. Omdat er maar voor 114 woningen in de sociale koop sfeer geld beschikbaar is, worden 55 woningen veranderd in goedko pe vrije sectorwoningen (prijzen tussen 142.000 en 175.000 gulden). Ook aan premie koopwoningen is de behoefte groter dan er volgens budget gebouwd kan worden. Ook uit deze categorie worden 34 wo ningen doorgeschoven naar de goedkope vrije sector, die qua prys overeenkomt met de premie-koop en sociale koop. Het bouwprogramma 1995 is het laatste waar de financieringscatego rie 'sociale sector' op voorkomt. In het Besluit Woninggebonden Subsi dies (BWS) dat het jaar daarna in gaat verdwijnen namely k voor een belangrijk deel de subsidies die de gemeenten nu nog krijgen voor het bouwen van goedkopere huur- en koopwoningen. Nu krijgt de ge meente per woning nog een bedrag van bijna 13 mille. Die subsidie valt na 1995 weg. Gemeente en wo ningstichting moeten daarna zelf zien hoe ze de bouw van deze cate gorie woningen gefinancierd krijgen. Het woningbouwprogramma 1995 wordt maandag 7 maart besproken in de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. De vergadering begint om 18.00 uur. Het Heidense aannemingsbe drijf Nevanco heeft plannen om op de hoek Zuidsingel-Leunse- weg, het voormalige terrein van houthandel Schoenmakers, wo ningen te bouwen. Als het plan doorgaat worden er tussen de 70 en 80 woningen gebouwd. Het gaat om eengezinswoningen in de sociale huursector en duurdere appartemten voor koop en huur. De haalbaarheid is onder meer af hankelijk van de ruimtelijke eisen van de gemeente en de uit komst van de gesprekken met de eigenaar van het café/woonhuis aan de Leunseweg. Woordvoerders van de gemeente en Nevanco hebben de plannen voor de bouw van woningen op het De gemeente Venray telt naar ver wachting op 1 januari 1998 meer dan 38.000 inwoners. Komende ja ren neemt de bevolking met 3000 personen toe. Gemiddeld komen er elk jaar dus 750 mensen by. Die verwachting wordt uitgespro ken in de nota 'uitgangspunten meerjarenbegroting 1995-1998'. De prognose is gebaseerd op de meest recente cyfers van de afdeling volkshuisvesting. Op basis daarvan wordt geraamd dat komende vier jaar het aantal woningen met bijna 1800 zal toenemen. Op basis van een gemiddelde woningbezetting van twee personen en rekening houdend met de natuurlyke groei en afname van het aantal bewoners van het Vincent van Gogh Instituut volgt hieruit een toename van de bevolking met 3000 mensen. In de vorige meerjarenraming ging de gemeente nog uit van de kengetallen uit het Buck-rapport. Daarin staat dat in het jaar 2015 de gemeente Venray 40.000 inwoners moet tellen. Neemt de bevolking na 1998 in eenzelfde tempo toe dan de komende vier jaar, dan wordt dat aantal al voor 2002 bereikt. Op 1 ja nuari van dit jaar telde de gemeen te Venray 35242 inwoners. terrein bevestigd. Volgens M. Sa- velsberg van de gemeente Venray gaat het aan de Zuidsingel om ap partementen in drie woonlagen met daar bovenop penthouses. Op het binnenterrein worden de een gezinswoningen (sociale huur) ge bouwd. Stedebouwkundig zyn gemeente, aannemer en de derde partij, woningstichting Noord- Limburg, het eens. Belangrijk voor de financiële haalbaarheid van het plan zyn nog de eisen die byvoor- beeld welstand er aan stelt. De ar chitect buigt zich binnenkort over de ruimtelijke inpassing, waarby ook de monumentale bomen en het andere groen op het terrein worden meegenomen. Ook de kwestie rond café/cafeta ria Old Dutch bepaalt voor een deel hoeveel woningen het plan gaat tel len en de totale kosten. De gemeen te is voorstander van het verdwy- nen van het café op die plaats, onder meer vanuit de wens om de horeca meer in het centrum te con centreren. De eigenaar moet dan wel een goed alternatief geboden worden en de kosten daarvan druk ken natuurlijk op de exploitatie van het totale plan. Eigenaar H. Swaghoven van de panden heeft van Nevanco nog niets vernomen en wacht met be langstelling af. Swaghoven zegt niet meer te zitten springen om een snelle oplossing. Hy is in het verle den al door verschillende plannen makers benaderd, maar steeds liep het op niets uit. Na een jaar of acht heeft Swaghoven geen haast meer. Brievenbus vemie Een 32-jarige inwoner deed aan gifte van vernieling van ae PTT brievenbus bij zijn bedrijf op teet industrieterrein De Hulst. Het slot was vernield maar of er poststuk ken ontvreemd zyn kon niet wor den vastgesteld. Diefstal afrastering Namens de gemeente werd by de politie aangifte gedaan van diefstal van afrasteringsgaas van de algeme ne begraafplaats Boschhuizen. Over een lengte van 150 meter was de af rastering ontvreemd. De waarde van het gaas wordt geschat op ƒ1.800,-. De 42-jarige Venraynaar Hennie Ariens start onder de naam HALSY een bedryf dat verschillende alarm systemen verkoopt aan zowel be drijven als particulieren. 'Steeds vaker komt het voor dat er bij wo ningen en bedry ven wordt ingebro ken. Als je Peel en Maas leest zie je dat het iedere week weer raak is. Helaas, maar het is zo', aldus Hen nie Ariens. De systemen die Ariens verkoopt werken met licht en geluid. Het ge luidssignaal dat het alarmsysteem afgeeft stijgt boven de 100 Decibel uit. 'Het is juist dat lawaai, gekombi- neerd met het licht, dat inbrekers afschrikt' vertelt Hennie Ariens. Volgens hem zijn beveiligingsdes kundigen zeer enthousiast over dit produkt. Dit huisalarmsysteem is bovendien zeer betaalbaar en zeer geraakkelyk in gebruik. Andere alarmsystemen zyn het persoonlijk alarmsysteem en het draagbare alarmsysteem, dat voor particulieren heel gemakkelijk toe pasbaar is. 'Je ziet, voor alles en iedereen is er wel een systeem, maar het is helaas steeds meer noodzakelijk'. Voor meer inlichtingen, tel. 86050. Het college van b. en w. voelt er niets voor om garant te staan voor een lening van 542.600 gulden van de Venlose Mutsaersstichting. Het college vindt dat vestigings beleid in de gezondsheidszorg in eerste instantie een zaak is van provincie en ryk. De gemeente moet niet verder gaan dan helpen bij de vestiging, vindt het college. In haar afweging stelt het college verder dat de Mutsaersstichting best zelf de financiering kan rege len, by voorbeeld via een hypo theek. De gemeente stelt zich, ook tegen de achtergrond van de ko mende kemtakendiscussie, terug houdend op. Tbt op heden heeft de gemeente slechts in twee gevallen een borgstelling afgegeven. De Mutsaersstichting moet ruim vyf ton lenen om de verbouwing van de voormalige St. Anna-kleuter- school aan de Whistlerstraat/West- singel te kunnen bekostigen. In de school vestigt de stichting een de pendance van het medisch kleuter dagverblijf 'Kleuterhof. Deze instelling wordt bezocht door kin deren tussen anderhalf en zeven jaar by wie de ontwikkeling door al lerlei oorzaken vertraagd, gestoord of bedreigd wordt. De Kleuterhof biedt sinds 1976 hulp aan zestig kinderen, afkomstig uit heel Noord- Limburg. Omdat de reistijd voor kinderen uit deze regio te lang was, wilde de Mutsaersstichting al lan ger richting Venray. Sinds juni 1993 worden elf kleuters opgevan gen in enkele lokalen van de Foeke- pot, totdat het nieuwe gebouw van Jong Nederland klaar is. Daarna moet de voormalige St. Annaschool ingrijpend worden verbouwd. De Mutsaersstichting staat van het b. en w.-besluit niet te kijken. 'Het is een trend dat gemeenten zich terugtrekken met betrekking tot borgstellingen in de gezond heidszorg', zegt hoofd financiën Sil- vrants. De Mutsaersstichting heeft in soortgelijke situaties by de ge meenten Maastricht en Wessem nul op het rekest gekregen. De ge meente Venlo verstrekt volgens woordvoerder Silvrants nog wel borgstelling. Door de afwijzing van Venray moet de stichting bij het le nen van geld meer rente betalen. KNIJPEN De Mutsaersstichting wil overi gens liever vandaag dan morgen aan de verbouwing van de Anna school beginnen omdat de tijd be gint te dringen. 'Op 1 augustus loopt ons huurkontrakt by de Foe- kepot af, licht hoofd technische za ken Platzbeecker toe. 'We hebben ongeveer 60 werkbare dagen nodig voor de verbouwing, dus het begint te knypen'. De stichting kan pas be ginnen met de werkzaamheden als Jong Nederland haar nieuwe onder komen klaar heeft. In de loop van volgende week heeft een gesprek plaats tussen de Mutsaersstichting, Jong Nederland en de gemeente. 'We willen kijken of er misschien meerdere zaken tegelijkertijd kun nen gebeuren', aldus Platzbeecker. Verbouwen van de Annaschool tot medisch kleuterdagverblijf kost ongeveer 470.000 gulden. De aan passing wordt gesubsidiëerd döor de provincie. Een werkgroep, gevormd uit afge vaardigden van diverse vrouwen organisaties in Venray, is er wederom in geslaagd om een boei end en interessant programma sa men te stellen in het kader van de viering van de internationale vrou wendag op 8 maart a.s. De oorsprong van de internatio nale vrouwendag ligt aan het einde van de vorige eeuw, toen vrouwen voor het eerst massaal demon streerden tegen ongelijke beloning voor dezelfde arbeid en de stryd om vrouwenkiesrecht In Venray borduren we dit jaar op het laatste strijdpunt verder door. Mede naar aanleiding van de cam pagne die de werkgroep Vrouw en Politiek in september 1993 startte met het oog op de gemeenteraads verkiezingen. Wat is het resultaat van alle inspanningen; wat is er mee bereikt... en tot hoever zyn we nu gekomen? Er is een afwisselend programma opgesteld, waarin naast tyd voor se rieuze discussies en interviews, ook ruimte wordt gereserveerd voor een wat ludiekere beschouwing van het thema. Een optreden van de in Venray zeer beroemde Trennesetters en 't Inbreker had meer inbraken op zijn kerfstok Met de aanhouding op heterdaad bij een inbraak in een café aan de Henseniusstraat, in de nacht van dinsdag op woensdag van een 25-jarige inwoner van Leunen, heeft de politie nog een viertal in braken tot oplossing kunnen bren gen. Tydens de verhoren gaf de man toe vanaf 12 februari jl. by ten minste vier ander inbraken betrok ken zijn geweest. Hy verklaarde dat het hem by die aanbraken alleen om geld te doen was geweest De schade die hy heeft toegebracht bij de forceringen, ble ken gering te zijn. Over hoeveel geld de man heeft buitgemaakt wil de de politie geen nadere medede lingen verstrekken. Hy is vrijdag voorgeleid aan de officier van justi tie in Roermond. Inbraken in personenauto's Het afgelopen weekend werden weer verschillende inbraken in ge parkeerde personenauto's ge pleegd. Een in de Etudestraat op een oprit geparkeerde personenauto van een Venraynaar werd openge broken. Ontvreemd werd de radio- cassettespeler met versterker. In dezelfde straat op een andere oprit stond een personenauto van een inwoner van Venray. Die was eveneens opengebroken. Ook uit die auto werd de radiocassettespe- ler ontvreemd. Bij een personenauto van een 39-jarige bewoner van die straat bleef de schade beperkt tot de braakschade. Tben hij de poging ontdekte, vertelde hy dat aan zyn buurman. Deze ging ook naar zijn auto kijken en ontdekte dat ook bij hem gepoogd was in de auto te komen. Een 26-jarige bewoner van de Etudestraat was gaan wandelen in de bossen van Dalland. By terug keer bij zijn auto ontdekte hy dat er was ingebroken. De buit uit deze auto bedroeg... één cassettebandje. Een 24-jarige Venraynaar konsta- teerde dat by zyn aan De Kiosk ge parkeerde auto was getracht in te breken. Dat was niet gelukt Wel was er behoorlijke schade. Rooy Koor, garanderen een sfeervol le interessante bijeenkomst voor alle vrouwen van Venray en om geving. De 8-maart viering wordt gehou den in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Het programma ziet er als volgt uit: 20.00 uur: Ontvangst- en welkomst woord door mevr. M. van Vught na mens de werkgroep 8-maart viering. 20.05 uur: Mevr. M. de Loo, wethou der, spreekt een openingswoord. 20.15 uur: Aan de hand van stellin gen gaan de aanwezige vrouwen met elkaar in groepjes in discussie. 21.00 uur: Optreden van de Trenne setters. die al zingend en spelend hun visie op de stellingen zullen geven. 21.20 uur: Mevr. I. Molenaar, voor lichter gemeente Venray, zal de stel lingen doornemen met een aantal genodigden, waarby indien van toe passing ook mogelijkheid voor vra gen en/of discussie met de aanwe zigen in de zaal wordt ingeruimd. Tot slot van deze ronde wordt mevr. H. Poels-Peters geïnterviewd. Mevr. H. Poels-Peters is al jarenlang CDA- raadslid en oud-wethouder in de ge meente Venray. Zy was ook enige tyd lid van Provinciale Staten en stimuleerde en begeleidde reeds di verse vrouwen in de Venrayse po litiek. 22.00 uur: Tenslotte zal mevr. T. Kemmelings, PvdA-raadslid, de campagne 'VROUWEN kiezen IN de POLITIEK' nader beschouwen en proberen aan te geven tot hoever we nu in Venray zyn gekomen. 22.15 uur: Het officiële gedeelte van deze avond wordt afgesloten met het lied: 'Een land waar vrouwen willen wonen' door 't Rooy Koor. Wij hopen dat vele vrouwen op 8 maart in De Kiosk aanwezig zullen zyn om mede inhoud te geven aan de viering van de Internationale Vrouwendag in Venray! Ergerlijk vandalisme Een 20-jarige autobezitter kwam by terugkeer bij zijn aan de Matter- homlaan geparkeerde auto tot de ontdekking dat vandalen hun lusten hadden botgevierd op zyn auto. Met een scherp voorwerp wa ren diepe krassen in het lakwerk aangebracht. Herstel zal vele hon derden guldens gaan kosten. Bestuurder onder invloed Zondagavond om 21.30 uur was het rijgedrag van een bestuurder van een personenauto in de Cello straat er de oorzaak van dat de poli tie een onderzoek instelde. De man, een 21-jarige Venraynaar, verkeerde onder invloed van alkohol en moest de bekende proeven ondergaan. Dat rechtvaardigde een proces-verbaal inzake het rijden onder invloed. De bestuurder bleek echter in het ver leden ook al eens veroordeeld te zyn. Hem was de rijbevoegdheid tot november 1993 reeds ontzegd. De man was bovendien niet in het be zit van een rybewys. Ook daarvoor werd hem proces-verbaal aan gezegd. De eigenaar van de auto, een 37-jarige Venraynaar, kreeg even eens proces-verbaal aangezegd, om dat hy toestemming had gegeven in die auto te ryden. Hem was bekend dat de bestuurder geen rijbewijs had.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9