WVG stevige kost voor gehandicapten en gemeenten Pand InterVen College mogelijk bij eventuele leegstand gesloopt Openbare Jenaplanschool De Keg houdt open huis Weer dodelijk ongeval op kruising in Oostrum 'Mag ik met de olifant?' Ook de lions Club Venray 'gaat voor' Divinolandia Geachte consument, Met ingang van 1 maart a.s. hebben wij besloten de koopavond om 20.00 uur te beëindigen. Gezien het arbeidsintensieve karakter van het ambacht lijkt ons dit een verstandig besluit. Zowel werknemer als werkgever juicht dit "idee" toe. Wij hopen dat u onze beslissing respecteert en zien u gaarne voor 20.00 uur op onze koopavond. Woningbouw in toekomst niet uitgesloten KEURSLAGER Keurslagerij Verschuuren en medewerkers Buro Vertrouwensarts in Venlo PEEL EN MAAS 6 peel en maas Donderdag 3 maart 1994 - Pagina 7 offELHo^s ft «vol Zwitserse Tegelkachels Antiek in Eiken en ^rewen Gopie Antiek geloogd S renen Eet- en Salontafels Stoelen Kasten (Dressoirs en Gommodes Slaapkamers Babykamers i[ Bunken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5Ö07 AG Oostrum-Venray tel. 04780-85Q56/8036l Open: di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 900-16.00 uur Daders diefstal aangehouden Donderdag werden een 22-jarige inwoner van Leunen en een 27- jarige inwoner van Sambeek door de politie aangehouden inzake diefstal van twee telefoontoestellen in twee bedryven in Venray. De waarde van de telefoons bedroeg ƒ470,-. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal werden zij naar huis gestuurd. Kledingdiefstal Na het inslaan van een ruit waren uit een etalage van een kledingzaak in de Grotestraat een trui en een blouse ontvreemd. De waarde kon nog niet worden medegedeeld. Per 1 april gaat de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) gel den. Die wet regelt zaken als gehandicaptenvervoer, verstrek kingen als rolstoelen en aanpas singen aan woningen. Zaken die momenteel geregeld worden in verschillende andere wetten en regelingen. De gemeenten zijn aangewezen om de nieuwe wet te gaan uitvoeren. Daarvoor krijgen ze geld van de rijksoverheid. De gemeente Venray krijgt tot en met 1997 een bedrag van 3,4 miljoen voor gehandicaptenvoorzienin gen. Dat is echter minder dan voorheen werd uitgetrokken voor de diverse wetten en regelingen. De WVG is dan ook een verkapte bezuinigingsmaatregel. Boven dien is gehandicaptenvoorzienin gen deels een nieuw terrein voor de gemeenten. Daarom is in Ven ray afgelopen maanden een pro- jektgroep in de weer geweest om beleid uit te stippelen. Komende maandag wordt hun nota bespro ken in een gecombineerde verga dering van de commissies maatschappelijke en sociale za ken. Los daarvan kondigde wet houder De Loo vorige week al aan dat de gemeente de gehandicap ten (maar ook de ouderen) met het vervoer de helpende hand toesteekt De wethouder kondig de een eigen vervoersysteem aan, waarvan de doelgroep goedkoop gebruik kan maken. Met de invoering van de Wet Voor zieningen Gehandicapten komt een groot aantal zaken waarmee gehan dicapten te maken krijgen onder één regime. Bijvoorbeeld de kosten van een taxi, een aangepaste auto, rolstoelen, rolstoelliften en andere aanpassingen in huis, de kosten van verhuizing naar een andere wo ning, het herin lichten van een wo ning en vele andere kleine zaken. Momenteel worden die geregeld in de AAW (Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet), de Algemene Bijstandswet (ABW) en de regeling geldelijke steun huisvesting gehan dicapten (RGSHG). Voor de uitvoe ring zorgen de bedrijfsvereni gingen. Alleen de bijstandswet wordt door de gemeenten verzorgd. Dat is het positieve aan de nieuwe wet. Meer duidelijkheid voor gehan dicapten en meer beleidsvrijheid voor de gemeenten. De WVG is ech ter tevens een bezuiniging. De ver goedingen voor het vervoer worden bijvoorbeeld in de praktijk gehal veerd en voor het aanpassen van woningen is 25% minder beschik baar. De WVG heeft dan ook in de wereld van gehandicapten voor de nodige beroering gezorgd. Voor de lokale bestuurders en ambtenaren is het allemaal nieuw terrein. Vandaar dat de projekt- groep een hele tijd bezig is geweest om plaatselijk beleid te ontwikke len dat én betaalbaar is én de gehandicapten zoveel mogelijk te vreden stelt. De projektgroep heeft in haar nota een aantal adviezen neergelegd en komt met een opzet voor een gemeentelijke WVG-veror- dening. Die is voor het grootste ge deelte gebaseerd op een model van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Dat model is ook door het gewest overgenomen. Op een aantal punten wil Venray ech ter afwijken van het gewestelijk en VNG-model. VERHUIZEN De Venrayse projektgroep stelt bijvoorbeeld voor om verhuizen van een gehandicapte naar een reeds aangepaste woning te stimu leren, in plaats van de eigen wo ning aan te passen. In de huidige situatie wordt een huis aangepast voor een gehandicapte. Als die gaat verhuizen moet het nieuwe huis weer worden aangepast en het huis dat hij /zij verlaat weer in de oude staat worden teruggebracht. Dat is kapitaalvernietiging vindt de pro jektgroep. Zij stelt voor om aanpas singen aan een woning pas te vergoeden als de kosten hoger zijn dan 5000 gulden. Daardoor zal een bewoner eerder geneigd zijn te ver huizen, temeer daar wel een vergoe ding tegenover staat. De zachte dwang om te verhuizen geldt alleen binnen de gemeente. Verder adviseert de werkgroep om later de vergoedingen voor ver voer en vervoerskosten te vermin deren dan het gewest wil. Tot 1 oktober van dit blijven deze vergoe dingen nog op hetzelfde niveau, hoewel de gehandicapte er na in voering van de WVG in april geen recht meer op heeft. GGD De uitvoering van de Wet Voorzie ning Gehandicapten komt hele maal bij één loket terecht, dat ressorteert onder de afdeling socia-: le zaken. Daar kunnen gehandicap ten voor alle behalve medische zaken terecht De medische advise ring (keuring etc.) moet worden uit besteed aan de Gemeenschappe lijke Geneeskundige Dienst (GGD). Die dienst is voor dat werk toege rust en heeft bovendien een uiterst scherpe offerte gemaakt. Dit jaar kosten de diensten van de GGD de gemeente Venray circa 78.000 gul den, vanaf volgend jaar bedraagt het prijskaartje 105.000 gulden. De GGD Noord-Limburg is daarmee be duidend goedkoper dan het GAK/ GMD, die eveneens een offerte had den uitgebracht De vergadering over de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandi capten begint maandag 7 maart om 18.00 uur. Slagerij Drabbels en medewerkers zing (in het geruchtencircuit werd gesproken naar het pand van scho lengemeenschap Jerusalem, nadat deze school met het Boschveld is ge fuseerd), absoluut geen sprake is. Sinds 1974 bestaat er in Limburg een Buro Vertrouwensarts inzake Kindermishandeling, gevestigd in Maastricht. Het Buro Vertrouwens arts (BVA) funktioneert als meld punt voor kindermishandeling. Mensen die kindermishandeling vermoeden kunnen dit, desgewenst anoniem, melden bij het BVA. Dit geldt zowel voor de 'huisarts, de leerkracht, maatschappelij k wer kers als voor kennissen, buren, fa milie, enz. Iedereen kan bij het BVA terecht voor advies, of om te overleggen hoe te handelen bij mogelijke kinder mishandeling. Omdat blijkt dat de bekendheid en bereikbaarheid in Midden- en Noord-Limburg veel minder is dan in de overige regio's, heeft het BVA Limburg in samenwerking met de GGD Noord-Limburg het initiatief genomen om bij de provincie finan ciële ondersteuning te vragen ten behoeve van de tot standkoming van een dependance voor Midden- en Noord-Limburg. Deze dependan ce zal gehuisvest zyn in het gebouw van de GGD Noord-Limburg te Venlo. Vanaf 1 maart is deze dependan ce, met als werkgebied Midden- en Noord-Limburg, operationeel. Het buro is elke werkdag bereikbaar van 09.00-13.00 uur. Het adres is: Nijmeegseweg 44, 5916 PT, Venlo, tel. 077-598875. Voor dringende vragen en mel dingen is er een 24-uurs bereik baarheid via de hoofdvesting in Maastricht, tel. 043-639424. Op dinsdag 8 maart a.s. kunnen belangstellende nieuwe ouders ty- dens de schooluren een kykje ne men in de onderwijswinkel van De Deze basisschool werkt al eni- je jaren volgens de ideeën van het Jenaplan, een onderwysmodel waar kinderen de leerstof met loofd, hart en handen eigen ma ken. Belangstellenden wordt de ge legenheid geboden om te zien hoe het onderwijs op de school wordt verzorgd en hoe de kinderen er sfeervol met elkaar samen werken en samen spelen. Voor de kinderen is het een gewone schooldag; er zal niets extra's worden georganiseerd. Een aantal Kegse ouders die reeds deel uitmaken van de gemeenschap zal als gids aanwezig zijn. Tevens zal- er volop gelegenheid zyn tot het stellen van vragen, opdat nieuwe ouders uiteindelijk een weloverwo gen schoolkeuze maken. Men is van harte welkom in de Blauwververstraat 18 tussen 08.30 en 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Wanneer onverhoopt geen oppas voor jonge kinderen ge vonden kan worden, mogen deze kleintjes mee naar school. Zij kun nen dan onder toezicht worden achtergelaten in de gemeenschaps ruimte van De Keg. Deze ruimte zal dan tijdelijk dienst doen als nood- speelzaal. i Donderdagmiddag omstreeks |13.45 uur wilden enkele leerlingen van de Katholieke Technische School, op weg van school naar huis, de reeds berucht geworden kruising Mgr. Hanssenstraat- 'Deumeseweg-Witte Vennenweg- Wanssumseweg met hun fiets over steken. Terwyl enkele jongens op het middengedeelte van de krui sing stopten, stak de 13-jarige Mi chel Coenen uit Blitterswijck toch iover. Op dat moment was een vrachtautokombinatie, bestuurd door een 39-jarige inwoner van iBeuningen zo dicht genaderd dat, ondanks dat de bestuurder door ikrachtig remmen en uitwijken nog getracht heeft de overstekende jon gen te ontwijken, dit gezien de kor te afstand, niet meer lukte. De (jongen werd geschept en tegen het "wegdek gesmeten en moet vrijwel op slag zijn gedood. Door het uitwij ken kon de vrachtwagenchauffeur niet voorkomen dat de aanhangwa gen in de wegberm terecht kwam én daar kantelde. I Die kruising is berucht geworden door de vele ongelukken. Niet al leen fietsers, meest scholieren, moeten die kruising oversteken maar ook sporters als ze naar de Sparrendreef moeten. De dorps raad van Oostrum en de besturen van Nieuw Spraeland en Pascalis 'hebben er in het verleden al meer dere malen op aangedrongen de kruising te beveiligen. Adjudant Beuving heeft er in het verleden en ook nu weer, op gewezen dat de eni ge goede oplossing het aanleggen van een tunnel voor fietsers zou zyn. Maar de wegbeheerder, de Pro vinciale Waterstaat, heeft het ver zoek steeds afgewimpeld omdat dit te duur zou zyn. Wel heeft men en kele jaren geleden de kruising ver smald, maar dat is voor overste kende fietsers niet de ideale oplossing. In 1991 vond op die kruising een ongeval plaats waar een bejaarde fietser uit Oirlo by het oversteken werd gegrepen door een personen auto en aan de verwondingen over leed. Verder moesten twee perso nen voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. In 1993 vonden er zeven ongeval len plaats, waarbij twee personen dusdanige verwondingen opliepen dat ze naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. In 1994 vond er naast het ongeval met dodelijke afloop ook een ver keersongeval plaats waarby vier ge wonden vielen. Nu heeft met name wethouder Joos Truijen weer kontakt opgeno men met de Provinciale Waterstaat om op korte termijn te bekyken welke maatregelen er genomen kunnen worden om die kruising verkeersveiliger te maken, des noods door plaatsing van ver keerslichten. Volgens wethouder Truijen is de gemeente zelfs bereid om de helft van de kosten van de verkeerslichten voor hun rekening te nemen. Triest is echter dat de Provinciale Waterstaat als wegbeheerder eerst maatregelen gaat nemen nadat het aantal ongevallen op dergelyke kruisingen op de black spots lijst staan en daar staat deze kruising nog niet op. In verband met de rekonstruktie van het ongeval en de berging van de aanhangwagen en lading moest het verkeer ongeveer drie uur wor den omgeleid. Chance model and Artists agency kan met trots terugkijken op een zeer suksesvolle eerste kursus waarin alle modellen hun examen na veertien lessen van twee uur met bekroning voltooid hebben. Op 20 februari om 19.00 uur werd de jury verzocht plaats te nemen om de examenkandidaten (vijf jongens en zes meisjes) te beoordelen op hun kunnen. Dat de modellen zoals op elk examen zenuwachtig waren nam niet weg dat er door allen goed tot zeer goed gescoord werd in de ogen van de professionele jury. De aandacht en opkomst van mensen die van buiten de kursus kwam was zeer groot en de zaal zat dan ook vol met een zeer entho usiast publiek. Toen de jury zich terugtrok werd er champagne aangeboden aan alle aanwezigen en maakten de modellen zich op voor de afsluiting van de avond. Het spannende moment brak aan toen de jury terugkwam en na een zeer persoonlijke benadering de voor en na's van elk van de elf modellen toelichtte bleek dat ze allemaal waien geslaagd. Dit onderstreept de kwali teit van de kursus die Chance te bieden heeft. Chance Model and Artist agency is een bureau dat op de juiste weg zit en weet waar ze mee bezig is. ...Iben kwam er een olifant met een lange snuit en die blies het ver haaltje uit! Een groep peuters zit op de grond, rond een leidster, en is nog helemaal in de ban van het verhaal Evenals velen in Venray en Over- loon voor hen, heeft nu ook Lions Club Venray, de nieuwe waterzui veringsinstallatie in Divinolandia tot hoofddoel bepaald voor de op brengst van de Grote Halfvastenvei- ling op 13 maart a.s. Naar de mening van bestuur en leden kan de club niet achterble ven om dit gezamenlijke Venrayse doel mede te ondersteunen, temeer daar deze bijdrage exact past in de filosofie van kleinschaligheid en dus kontroleerbaarheid zoals deze door Lions wordt nagestreefd. VEILING Voor de vyfde maal in suksessie wordt op zondag 13 maart 1994, halfvasten zondag, in de aula van het Boschveldcollege, de gebruike- lyke veiling georganiseerd,1 onder toezicht van notaris Lunter. Anders dan voorgaande jaren is er dit jaar aanmerkelijk vroeger gestart met de inname van goederen hiervoor. Dit komt niet alleen de kwaliteit van de te veilen kavels ten goede, maar ook de service aan de inbren gers, die een half jaar van te voren hun goederen op een betrouwbaar adres kwyt kunnen. Het laat zich aanzien dat deze aanpak gelukt is. Het belooft een goede veiling te worden, waar veel te zien en te koop is. Vooral de boeken- en platen- aanbiedingen zyn talryk en inte ressant. Ook de aanwezigheid van computers, kopieerapparatuur en ook kinderfietsen is gevarieerder dan ooit De Lions Club rekent dan ook op een aanmerkelyk grotere toeloop dan afgelopen jaren, temeer daar ook de inbreng van handelaren van buiten Venray een steeds grotere vlucht neemt. Voor belangstellen den dus zeker een bezoek waard. Aangezien de veiling zich vanwe ge haar opzet en professionaliteit in een steeds groter wordende popula riteit mag verheugen, wordt het enerzijds voor inbrengers interes santer om waardevolle zaken voor een goede prijs in te brengen, het stelt anderzyds de Lions in staat grotere projekten te sponsoren, zo als in dit geval de Stichting Venray- Divïnolandia. Er zijn nog twee inname-data voor het groot gebeuren nl. op 5 en 9 maart a.s. Weer op het bekende adres, het St. Jozefklooster aan de Overloonseweg. Uw spullen worden daar verzekerd opgeslagen tot de veilingdatum. Ter plaatse zullen deskundigen aanwezig zyn om de waren te taxeren. elke week nieuws dat de leidster zojuist heeft verteld. Het is een vertrouwd tafereel voor de peutergroep van kindercentrum Duimelot, de instelling voor kinder opvang in Venray, waar in totaal aan ongeveer 130 kinderen opvang ge boden wordt, voor enkele dagdelen per week, terwyl hun ouders wer ken of studeren. De leeftijd variëert van enkele maanden tot 13 jaar. Dankzij Schoenenzaak Hendricx kunnen binnenkort de kinderen op Duimelot ook genieten van een olifant die verhalen vertelt. Wat is het geval? Als goed ondernemer weet Schoe nenzaak Hendricx dat 'klantvrien delijk' onder andere betekent 'kindvriendelijk op de kleintjes let ten'. Om de moeders de gelegenheid te geven rustig een keuze te maken uit het assortiment schoenen, was in de winkel dan ook een hoek in gericht met een olifant waar de kin deren zich intussen konden amu seren. Geheel naar eigen ontwerp maakte de heer Hendricx destijds een olifant, die verbonden was met een cassetterekorder en voorzien van zes koptelefoons. Variërend van de cassettebandjes (en de afgestelde tyd) bracht de olifant een liedje, versje of verhaal ten gchoren. Bij heel wat Venrayse kinderen heeft 'schoenen kopen' dan ook de bijbe tekenis gekregen van 'verhaaltjes luisteren'. In verband met een voorgeno men verbouwing wordt de schoe nenzaak heringericht en schonk Hendricx de 'zingende olifant' aan kindercentrum Duimelot. Sinds 1987 is Duimelot gehuisvest aan de Beukenlaan in de voormalige Clara- school. Eén vleugel met drie groepsruimtes en nevenruimtes is onlangs opgeknapt en in zyn ge heel van een nieuwe kleur voor zien. Ter afsluiting van deze 'face-lift' is de schenking dan ook een aangename verrassing en een leuke aanwinst, waar de kinderen veel plezier aan zullen beleven. Het is in de toekomst niet uit- dat het voormalige lyceum de Leunseweg zal verdwijnen behoeve van woningbouw. Dat wethouder Kersten desge vraagd laten weten. De sloop van het lyceum is in de gesprekken tus sen de gemeente Venray en de be woners van de Kruisstraat/Antoni- usstraat, wel eens ondexweip van gesprek geweest. 'We hebben hier intern wel eens over gepraat' laat wethouder Ker sten weten. 'Het is niet uitgesloten dat hier op lange termyn iets gaat gebeuren'. Het pand wordt nu door het Rijk gehuurd van de gemeente. Het kon- trakt met het InterVen College is voor onbepaalde tyd met een opzeg termijn van een jaar. 'Er zijn overi gens nog helemaal geen signalen dat het InterVen College wil verhui zen' vervolgt Kersten. 'Het Rijk be taalt voor het pand een goede huurprys, die door anderen moei lijker op te brengen zal zyn. Als het pand leeg komt te staan, dan is dat voor ons moeilyk te verhuren en kost het de gemeente veel geld. Dan moetje wat anders gaan verzinnen. Woningbouw is dan een van de al ternatieven', aldus Kersten. 'Maar, zolang de school hier nog inzit is er niets aan de hand.' Dhr. Teeuwen, direkteur van het InterVen CoUege, liet desgevraagd weten dat van een eventuele verhui-

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7