wmm Tips voor goed gebruik van open haard en kachel Gemeente gestart met snoeien PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Stille Omgang Thema-middag Dementie Nieuwe leden Nieuwe jeugdclub in Venray ■li Verordening bezwaarschriftei OOK Tijdstippen van betaald parkeren l PEEL EN MAAS Donderdag 3 maart Grote Kerk Deken J. Coenen, Eindstraat 6. tel. 81275; kapelaan H. de Wit, Paters- straat 29, tel. 82385; kapelaan L. Houben, Dr. Poelsstraat 4. tel. 11664; kapelaan R. Woutering, Horsterweg 57. Castenray, tel. 71215. Opgeven raisintenties: ma t/m za (niet op do) 09.30-10.30 uur Eindstraat 6. Zaterdag: 9.00 To Lamers-Drissen (koll.). 19.00 ZONDAGSVIERING; Overl. ouders Wijnhoven-Geurts en overl. ouders; Til Janssen-Pelzer (koll.); Herman Verhaeg; overl. ouders Van Arkel-Engels (koll.); Ber tha Hendriks-van Maris (koll.); An Hendriks-Janssen (koll.); overl. ouders Antoon Stiphout en Maria Claessens: Tonie Flinsenberg- Cremers en Jan (koll.); Jan peeters en overl. lam.; Tbon Jenneskens; Annie Schwachofer-Dijkinans (broers en zussen). Zondag: 3e Zondag van de Veertig dagentijd. 9.30 Overl. ouders Ge- rardus Thyssen-Maters. overl. kinderen en overl. fam.; Harrie Ste vens (koll.); Martha Gerrats-Stienen en zoon Hay. 11.00 Jan M.H. Jans sen, overl. ouders en overl. broers; oudei's Tacken-Maes. Maandag: 9.00 Overl. ouders Sikkens-Nelissen. Dinsdag: 9.00 Nellie Janssen-Muis. Woensdag: 9.00 Uit dankbaarheid (fam. De Wit-Neilen). Donderdag: 9.00 Voor alle overl. pa rochianen (offerblok). Vrijdag: 9.00 Jozef Guilliaume; Lies Geuns; Herman Voorwald; Leo Gerards. Akolieten: Zo: 9.30 L. Truyen en P. Vosbeek. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Ties Koopmans en Koen Voerman s; lektor: W. Bistervels. Zo: 11.00 Bart Thomassen: lektor: L. Truijen. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: G. van Loenen. Lektor: F. Blom. Er rijdt een bus vanaf de St. Annaka pel naar de Stationsweg; vertrek 18.15 uur. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: G. van Loenen. Lektor: Edward de Jong Er rydt een bus vanaf de St. Servatius kapel naar de Noordsingel; vertrek 09.45 uur. Dinsdag: 13.30 Schrift-instuif in het stiltecentrum boven Den Kerk- dyk (ingang aan de achterkant). We bespreken derlezingen van de ko mende zondag waarby iedereen welkom is. 16.45 Groepsmeditatie in het stiltecentrum. 16.45 Liturgie viering in de St. Annakapel. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. 16.45 Groepsmeditatie in het stilte centrum. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: zie Grote Kerk. Opgeven misint: ma t/m vr van 09.30-10.30 uur, Leunseweg 5. pastorie, tel. 80202. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 ZONDAGSVIERING; voor een zieke; Theo Feller (koll.); Margriet van Lierop-Alards (koll.); Leo Hesen (koll.); jrg. Ciska Jonker; Fried Stappers-Hol (koll.); overl. ouders Rongen-Buyssen en fam; Jean Achten (Cleven); Jac v. Leuken; jrg Sjeng Jeurissen. Zondag: 8.30 Overl. fam. Spee- Linders. 11.30 Overl. ouders Dentjens-Budé; Piet Ketelings (koll.).. Maandag: 19.00 Truus Naus- Verheyen st.. Dinsdag: 19.00 Overl. ouders Manders-Hüpen; Johan Verhoeven; Harrie Clephas. Woensdag: 19.00 Jac van Rhee. Donderdag: 19.00 T.e.v. O.L. Vrouw. Vrijdag: 19.00 Harrie Janssen en overl. fam.; overl. ouders Lucassen- Maassen en overl. fam. Misdienaars en akolieten: Za: 18.00 Roel Blomsma. Zo: 8.30 Jaap Janssen; 11.30 Martin Leenders. Parochie Brukske Zondag: 1090 Hoogmis voor de pa rochie. Misd.: Inge Lenssen en Es ther Heidens. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdagviering Geen H. Mis om 8.00 uur. 10.30 Ro zenkrans en biechtgelegenheid. 11.15 H. Mis. 13.15 Kruisweg en slui- tingslof. 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravond- mis voor de 3e zondag van de Veer tigdagentijd. Kinderwoorddienst Zang door jongerenkoor Chrisko. Voor Els van Zwamen-Claessen (koll.); tot byz. int (G); overl. ouders Van Kuyck-Gooren; Jan van Cuyck (koll.); overl. ouders Willems- Jansen en kinderen. Zondag: 3e Zondag van de Veertig dagentijd. 890 'Overt, ouders Drabbels-Klaassen; Harrie Janssen en overl. lam. 10.00 Hoogmis, Ne derlands. Voor Maria van Meyel en overl. fam.; tot byz. int (A); overl. ouders Daniëls-Jacobs; Tbon Albers. Maandag: 8.00 Overl. fam. Albers- Huybers; voor de zieken van de pa rochie. Dinsdag: 19.00 Harrie Swinkels en overl. fam.; Ber Philipsen en fam. Philipsen-den Holder. Woensdag: 19.00 Overl. ouders V.d. Waeter-Houwen; Piet Peeters; jrd. Grad Lindei's en schoondochters Annie en Truus. Donderdag: 19.00 Jac. van Ass en fam.; overl. ouders Jenneskens- Elbers en fam. Vrijdag: 19.00 Frans Schmitz; Har rie Mommen; Harrie Hendriks en overl. fam. I.v.m. het 'Jaar van het gezin' is er in de Christus Koningkerk op dins dagavond 8 maart om 20.00 uur een gastspreker (pater G. Wilkens SJ) over het onderwerp 'Huwelyk en Gezin'. Een ieder die belangstelling heeft voor dit aktuele onderwerp is van harte welkom. Parochie Oostrum Zaterdag: 13.30 Voor bruidspaar Teuws-van Casteren. 19.00 Gerrit Reintjes; Lucie Raedts; jrd. Herman de Kleijn; Harrie Claessens-, Lies Janssen-Wolters; overl. ouders Janssen-Peeters; overl. ouders Haegens-van Lin; jrd. Ties Joosten; Giel Vennekens en echtgen. en we- derz. fam. Zondag: 8.30 Overl. ouders Jans- Verheggen. 10.00 Tbon Thielen; Jan Comelissen; jrd. Antoon-Janssen; Giel Vennekens en echtgen. en we- derz. fam.; Fien Broeren-Kersten (Koor Harmony). Maandag: 9.00 Tbt zekere intentie. Dinsdag: 9.00 Tbt int. van de lam. T. Woensdag: 9.00 Voor het behoud van het geloof in onze gezinnen. Donderdag: 9.00 Overl. ouders Piet Camps-Vermeulen en zonen. Vrydag: 9.00 T.e.v. O.L. Vrouw. Misdienaars: Za: 13.30 Susan jans- sen, Annet Jeucken; 19.00 Fieke Basten, Maike Koch, Iris van Dyk, Linda v.d. Wielen. Zo: 8.30 Noud v.d. Mortel. Tbm Rouwette, Roel v.d. Berg, Wim Gephas; 10.00 Judith Philipsen, Susan Frederix, Linda Camps en Loes Kessels. Parochie Oirlo 3e Zondag van de Vasten. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Garde koor); Jan Houwen; Gerrit Bastiaans; Pieter Jan Driessen en Johanna Duijckers; Sjaak en Jos Driessen; Theodora Schepers- Woker; Wiel Baltissen. Zondag; 10.00 Hoogmis (Heren koor); Overl. ouders Van Ryswijck- Paltussen en zoon Matheau; Theo dora Kemmelings; overl. van de fam. Custers-Litjens; overl. fam. Drabbels-van de Ven; tot byz. int (G). Woensdag: 9.00 H. Mis voor een zieke. Vrydag: 9.00 H. Mis overl. ouders Van Rijswijck-Martens. A.s. zaterdag 12 maart Gezinsmis met als thema 'Je bent nog altijd welkom'. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Jrd. Bernard Frie- sen; Albert Druggen; jrd. Lei Hei dens; overl. ouders Smulders- Philipsen (buurt): overl. ouders Janssen-Emonts en kinderen. Woensdag: 9.00 Jrd. Peter Steeghs, Maria Litjens en Anna Henkens. Misdienaars: Thys en Suzanne. Dinsdag 15 maart om 20.00 uur al gemene parochievergadering in De Wis. elke week nieuws Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Jgt. Henr. v. Meyel en Petron. v. Ryswyek; Anna v. Dooren-v.d. Ven, Antoon van Doo- ren, Theodorus Arts-, Ron Poels. Misd.: Paul Engels en Björn de Mulder. Zondag: 10.00 Jgt. Petron. v.d. Heu vel, overl. ouders en kinderen; overl. fam. Koerlin. Misd.: Aiya v. Dyck en Wil Poels. Dinsdag: 8.30 Peter Mathys Gielen, echtgen. en overl. kinderen; pastoor Wim Jans (Bejaarden); Tien de Ryk. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje vastentijd. 19.00 Hanri v. Rijswijk (koll.); Anna v. Lankvels-Giesbers (Bejaarden); Annie v. Hoof-Gielen. Misd.: Ingrid en Nancy Arts. Vrydag: 890 Bert Hoenselaar (Be jaarden); Tien de Ryk. Kerk poetsen: Mevr. Van Kempen en mevr. Poels-Noyen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: Priesterzaterdag. 19.00 Fkm. CÏaessens-v.d. Wyer. Zondag: 10.00 Overl. ouders Botden-Geurts en zoon Tonny. Maandag: 19.00 M. Jansen. Woensdag: 19.00 Kruisweg met dia's. 20.00 Parochievergadering Misdienaars: Za: Maaike en Karin. Zo: Tbnnie en Leonie. Lektoren: Za: Josien Claessens. Zo: Maria Lenkens-Ermens. Parochie Leunen 3e Zondag in de Veertigdagentijd. Eerste zondag van de maand: bij zondere kollekte voor onze pa rochie. Zaterdag: 19.00 Lsm. Marie Versteegen-Moorrees (buurt); Door Philipsen-Verdijk (buurt); Teng Jen- niskens (buurt); Wim Bouten. Zondag: 10.00 Hgm. Mathijs Litjens en echtgen.; jrd. Jan Loenen. 11.15 Henricus Leyssen en overl. fam.; jrd. Theo Brok en overl. lam.; gest. jrd. Josef Litjens en Petronella Litjens-Nabuurs; gest. jrd. Gerard Litjens. Maandag: 19.00 Lsm. Bert Jennis- kens en Truus Jenniskens-Droe- sen; Wim Manders en overl. fam. Manders-Litjens. Dinsdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Willems-v.d. Munckhof, Jan en An nie v.d. Munckhof en overl. fain. Willems-Hendrikx Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Hendrickx-Jenniskens. Donderdag: H. Scholast ica, maagd. 19.00 Lsm. overl. oudei's Croymans-Peeters en Martien Croy- mans; Cor Cremers (buurt). Vrydag: 19.00 Lsm. Jos van Hout; Frans Baltussen en overl. fam. Baltussen-Lichteveld; gest. jrd. Pe ter Johannes Rongen en echtgen. Misdienaars: Za: 19.00 Sonja Broers en Jenny Jenniskens. Zo: 10.00 Maayke Jenniskens, nanette v.d. Berg en Kim Berkers; 11.15 Da vy Leyendeckers en Jeroen Swin kels. Ma t/m vr.- 19.00 Stephan Jenniskens en Rick Cremers. Lektoren: Za.- 19.00 Goen Reintjes. Zo: 11.15 Jan Reintjes. Gedoopt: Gésanne Swinkels, Urba- nusweg 4. Huwelyksafk.: Hans Rongen uit onze parochie en Tilly Schepers uit Oirlo (2e roep); Bart Janssen uit on ze parochie en Helmie Poels uit Venray (le reep); Ron Vullings en Amie van Vegchel, beiden uit Ven ray (le roep). Rektoraat Heide Zondag: 3e Zondag van de Veertig dagentijd. 9.30 Hoogmis voor Step hanie Coppus-de Groot; Wilhelmi- na Janssen-Janssen (buurt); ggjt. Engelbertus Poels en Gertruda Poels-Voesten; Truus Gielens als herdenking aan haar 10 jaar gele den overlijden (Jos); Jan Janssen (buurt). Misd.: Tbm en Niels. Donderdag: 9.00 H. Mis uit dank baarheid. Rektoraat Veulen 3e Zondag van de Veertigdagen- tyd. Zaterdag: 19.00 Hgm. rektor Hoo- gers; jgt. kinderen Willems; voor priesterroepingen. Zondag: 10.30 Hoogmis voor Christian Erben; voor de parochie. Maandag: '8.00 H. Mis voor fam. Janssen-Fij ten Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de over ledenen. Woensdag: 8.00 H. Mis voor de overledenen. Donderdag: 8.00 II. Mis voor de pa rochie. Vrydag: 8.00 H. Mis voor de over ledenen. Akolieten: Za: René Reintjes en Gertjan Holterinans. Misdienaars: Zo: Tom Derks en Ni co Knapen. Parochie Ysselsteyn 3e Zondag van de Veertigdagentijd. Zaterdag: 19.00 (Kinderkoor); zesw.d. Thei v.d. Pas; jrd. Petr. v. Well-Thoonen en echtgen.; ouders Gooren-Keysers; ouders Eeren- Heijnen: overl. fam. Bovee-Cuijpers. Zondag: 9.30 ('Asperges me'); Wim Willems (CDA Limburg); geestelijk welzijn van de parochie. 11.15 Jrd. Wim Hendriks. Maandag: 19.00 Ouders Geurts-van Dijck. Woensdag: 19.00 Overl. paro chianen. Vrydag: 19.00 Kruiswegoefening waarna Tafeldienst; jrd. Grad Arts; jrd. Martin Hendrikx; overl. ouders (C). Misdienaars: Za: 19.00 W. en M. Ver- heyen. Zo: 9.30 N. Jaspers en B. Slangen; 11.15 I. en J. Slangen. Ma en wo: 19.00 D. Scheepens en M. Spreeuwenberg. Vr: 19.00 K. Jas pers en Martien en Nancy Pouwels. Spreuk van de week: 'Help een hantye!' Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis opge luisterd door Meerlo's gemengd koor. Int: Mia Bouten-Gijsberts. Martinus Martens en Hendrika Martens-Michiels; Theo Arts Josep- hina v.d. Winkel-Geurts (fam. Kersten). Zondag: 9.00 H. Mis t.e.v. de H. Jo zef; iam. Eb us; fam. Bongaerts- Kersten. 10.30 Hoogmis opge luisterd door het Kamielkoor uit Nymegen; René Buyzen; Jeu Custers; fam. Versteegen-Moorrees; lam. Eggenhuizen-van Haren; B. Geurts en Wilhelmina Janssen. 15.00 Gebedsdienst t.e.v. de H. Jozef. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef; voor Jeu Custers en voor alle vereerders van St Jozef. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 6 maart zal in het In- terVen College, Leunseweg 2a te Venray, ds. W. Weersma voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinder opvang en wordt er kindemeven- dienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema 'Geen deel van de wereld in navolging van Christus' in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Rehoboth nieuws Ned. Hervormde Evangelisatie op G.G. Gebouw Rehoboth: Cuppenped- je 2a Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax 04709-87786. Kerkdiensten: Zondag 6 maart om 10.00 en 14.30 uur. Donderdag 10 maart om 19.00 uur. Voorganger: Evang. J.A.J. Bals, Horst, Tijdens de middagdienst is er kinderoppas. Na de middagdienst is er gezamenlijk koffiedrinken. Voor kinderen vanaf 4 jaar is er zondagsschool om 16.00 uur. Catechisatie/Bybelonderwys: Voor 6-12-jarigen maandagavond om 18.45 uur. Voor 12 jaar en ouder dinsdagavond om 19.15 uur. Ieder een is welkom. Biddag: Donderdag 10 maart om 19.00 uur wordt de jaarlijkse biddag voor het gewas en arbeid gehouden. elke week nieuws In de nacht van 19 op zondag 20 maart wordt dit jaar de Stille Om gang te Amsterdam gehouden. Ook dit jaar trekken vele vrouwen en mannen uit Noord-Limburg en Oost-Brabant samen naar Amster dam voor deze nachtelijke omgang. Daarna is er een plechtige eucha ristieviering in de prachtige kerk van de Krijtberg aan het Spui. Cele brant is dit jaar deken J. Coenen uit Venray. De intentie verwijst naar het internationale jaar van het ge zin en luidt: 'Gods aanwezigheid in de gezinnen'. Autobussen doen alle plaatsen aan. Om 21.30 uur is in Cuyk een bijeenkomst met zang, overweging en gebed. Te Amsterdam is een kof fiepauze rond middernacht in het restaurant bij de Nieuwe Kerk bij de Dam. Om 01.00 uur is het eerste gedeel te van de omgang, waarna een plechtige hoogmis. Na deze mis volgt het tweede deel van de om gang met aansluitend weer een kof fiepauze, waarna vertrek naar huis. Verwacht wordt dat eenieder om 07.00 uur weer thuis is. De kosten zyn onveranderd ƒ25,-, inclusief twee koppen koffie per deelnemer. De intentie is een goede reden om met het hele gezin deel te nemen aan deze omgang. Inlichtingen en kaarten voor Venray zyn verkrijgbaar by J. Arts, Willemstraat 8, tel. 83372. Uiterlijk tot 13 maart Vertrek om 20.35 uur by de Burggraaf. Donderdagmiddag 17 maart 1994 organiseert de Stichting RISC, afd. Ouderenwerk Venray, in samenwer king met de KBO een thema middag over dementie. De heer Meeuwssen, gerontoloog en lid van de lezingenwerkgroep van de Altz- heimer Stichting, zal deze middag verzorgen. Aan de hand van video beelden wordt u geïnformeerd over deze vorm van dementie. Eenieder die belangstelling heeft is van harte welkom. Deze middag vind plaats in het Aktiviteitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, van 14.00-16.00 uur, Kennedyplein 1 te Venray. De toe gang is gratis. Illegaal rooien van bomen en struikgewas Namens de gemeente werd by de politie aangifte gedaan van het ille gaal rooien van bomen en struikge was bij een perceel aan de Putten- weg te Ysselsteyn. De waarde van de bomen en het struikgewas kon niet worden medegedeeld. De nieuwste en meest dynami sche jeugdclub van Venray nodigt de jeugd van Venray en omstreken uit om samen met de reeds 26 jeugdleden te genieten van een groots spellencircuit en andere ver rassingen op zaterdag 5 maart van 13.00-16.00 uur. Ouders en kinderen kunnen bij de infostand dan meer informatie verkrijgen over deze nieuwe vereni ging. Tévens nodigen zy volwasse nen uit om te komen en te kyken of toekomstige deelname als leid(st)er voor hen is weggelegd. Om 15.00 uur wordt de uitslag van de tekenwedstrijd bekend ge maakt terwijl om 16.00 uur een fan tastische balonnenwedstryd wordt gehouden. Lokatie is 't Stekske in Landweert. Jy komt toch zeker ook! Hancyeklap is het ernstige s van koopman en boer. De boer l<j zyn koe en de koopman doet voorzichtig bod. Schat hy hi 1200 gulden waard, dan zal hij m schien met een bod van 1000 bej nen. Dat is de waarde van fo natuurlijk. Over en weer is het 'klatse' om overeen te komen, men elkaar tot het laatste tientje naderd is, deelt men dat midd door en klatst men voor de laai] keer. Soms gaf een koopman i ter bezegeling van de koop nog 'gelukspenning'. De meid die op werkte, volgde de handel soms ni 'Ze zien aan 't klatse'! Want by koop kreeg zy een gulden 'sta geld'. Hier twee Ysselsteyners. met inzet een roodbonte MRY-se. staat voor Maas-Ryn-Ysselse. m werd vertaald als 'mooi, rood ijverig'. Rechts 'kalvere-Jan', Arts, die tegelijk boer en koopm was. Beviel hem een dier dat hy kocht had, dan ging het mee in eigen veestapel. Maar meestal ti hij ermee naar de veemarkt in D Bosch. De jonge boer rechts k een van de zonen Vergeldt zijn. a dat niet helemaal duidelijk. Het is zomerdag. De dieren z zomers blank van vel en er sti bloeiende kropaar by de linker ki De foto is te dateren op ongevt 1965. De koeien behielden toen o de horens. Daaraan bengelt riempje met ring om het dier het melken aan de balk van melkmachine vast te maken. De fotograaf was Eed Asselberg een bekwaam fotograaf mag m wel zeggen. Jan v.d. Putt tpn U k 1 i va Lr In Nederland is ca. 20% van de huishoudens een houtkachel of open haard aanwezig. Voor de gezel ligheid, in plaats van de centrale verwarming of omdat er vroeger al een zat. Weinigen realiseren zich echter dat een haard of kachel, bij verkeerd gebruik, de gezondheid en/of het milieu kunnen aantasten. Zo kan de rook, bij bepaalde weers-» omstandigheden by voorbeeld mist, hinder veroorzaken, zoals prikke lende ogen, hoofdpijn en misse lijkheid. Naar aanleiding hiervan en de ve le vragen die by de gemeente bin nenkomen: acht regels voor het verstandig gebruiken van de hout kachel en de open haard: 1. stook niet by mistig of windstil weer. De rook stygt dan niet goed op, waardoor de verbran dingsgassen blijven hangen. Ook in uw eigen huis zal de luchtkwaliteit verslechteren-, 2. verbrand alleen onbewerkt hout of houtbriketten. Geverfd hout en spaanplaat zijn zeer slecht, by de verbranding ko men ernstige gifstoffen vry. Briketten van papier, stro, huisvuil of bruinkool zijn af te raden; 3. laat gekapt hout goed drogen. Als hout vers of nat is, veroor zaakt het veel vervuiling. En het levert weinig warmte. Loof hout moet minstens een jaar drogen, naaldhout twee jaar; gebruik als aanmaakmiddel uitsluitend papier. Spiritus is uit den boze; zorg voor genoeg zuurstof. Pak hout niet te dicht op elkaar; er moet lucht bij kunnen komen voorgoede verbranding; stook altijd op volle capaciteit. Dus met de luchttoevoer hele maal open. Als u gaat 'tempe ren' ontstaat onvolledige verbranding: dan stoot uw schoorsteen gif uit; kontroleer op kleur. Blauwe vlammen wijzen op volledige verbranding, geel-oranje is fout. Ook de kleur van de rook is een graadmeter. Wit of kleur loos is goed, blauw of grys geeft aan dat het mis is. Zwarte rook betekent ernstige luchtver vuiling; laat eens per jaar de schoor steen vegen. En bedenk tot slot dat de open haard een slecht rendement heeft. Maar 10% van de energie wordt benut, de meeste warmte gaat de lucht in. Stoken is daarom een dure vorm van gezelligheid. Afgelopen maandag is de sektie Groen van de gemeente begonnen met het snoeien van beplantingen. Deze treffen we aan in de meeste wijken van onze gemeente. Het bosplantsoen bestaat o.a. uit eiken, berken, beuken en lijsterbes. Het groen - meestal een strook van 3 tot 5 meter breed - dient als afscher ming, windkering, begrenzing, be geleiding van paden en wegen en als aankleding van een wijk. Ook vogels en kleine dieren vinden in dit plantsoen hun toevluchtsoord. Om ervoor te zorgen dat de be planting de bovengenoemde funk- ties kan blyven behouden, moet deze dire, vier jaar na de aanplant gedund worden. Als een paar eiken op 1 meter van elkaar staat, zullen deze elkaar na verloop van tyd gaan verdringen. Daarom moeten deze boomvormers (struiken die tot een boom uitgroeien) vrijgezet worden om een goede ontwikkeling te kry- gen. De gezondste en mooiste bo men worden meestal gehandhaafd. Onder deze zogeheten boomvor mers staan de gemengde beplan ting met struiken als de hazelaar, krent, Gelderse roos en kornoelje. Ook deze beplanting zal geen mooi aanzien houden als ze niet gedund wordt. De planten zullen elkaar om hoogjaren met als resultaat een ho ge en slappe beplanting die onder in kaal is door het ontbrekend van zonlicht Door een gedeelte regel matig te snoeien, zullen de planten opnieuw uitlopen door hun verbor gen knoppen en een nieuwe struik vormen. In de winter lyken deze snoei- werkzaamheden nogal eens op een zware ingreep, maar als in het voor jaar alles weer uitloopt blykt de be planting zich weer mooi gesloten te ontwikkelen. Overigens worden groenblijvers zoals laurier, taxus en sparren zo veel mogelijk gespaard omdat ze mooi gesloten blyven en hun blad/ naalden niet verliezen. MACINAAL Het tot de grond afzetten van sier heesters en rozen wordt machinaal gedaan. Natuurlijk weet de gemeen te dat sierheesters en rozen vak kundiger gesnoeid kunnen wor den, zoals particulieren dat doen in hun tuin. Door bezuinigingen is de sektie Groen echter gedwongen de ze kostenbesparende snoeiwijze toe te passen. Deze heeft overigens geen nadelige invloed op de be planting. De snoeiwerkzaamheden zullen tot half maart duren en vinden plaats in de volgende wijken: Berg- kwartier. Vlakwater, Seilier e.o., kerkdorpen en het Groene Hart We hopen de overlast voor de omwo nenden zoveel mogelijk te be perken. Het is voor de sektie Groen onmo gelijk alle bewoners per wyk te in formeren over de snoeiaktiviteiten. Vandaar dat we u op deze manier over de snoeiwerkzaamheden wil len informeren. Voor meer infor matie kunt u terecht bij de medewerkers van de sektie Groen, tel. 23402 of 23430 (op werkdagen tussen 09.30-10.00 uur). Burgemeester en wethouders v Venray brengen hierbij ter algen ne kennis, dat bij besluit van raad van deze gemeente d.d. 22 bruari 1994. nr. R999, is vastgesU de 'Verordening behandeling zwaar- en beroepschriften geniet te Venray 1994'. Deze verordening treedt in wt king met ingang van de achtste d na die van de bekendmaking, d< halve met ingang van 11 maf 1994. Deze verordening ligt vanaf I den voor een ieder kosteloos ter zage op het gemeentehuis, kam 3.23, Raadhuisstraat 1 te Venray. Venray, 3 maart 1994 burgemeester en wethouders van Venray, drs. J.F.H.A.B. Waals, burgenieesl drs. A.W.M. de Bever, sekretaris voor uw KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Burgemeester en wethouders val Venray maken, gelet op het bepaac de in de verordening parkeerbf lastingen 1993, bekend dat in 1991 I en navolgende jaren op de volgend tijdstippen parkeerbelasting vei schuldigd is: Maandag t/m zaterdag: 09.00-18.00 uu koopavond 18.00-21.00 uu Geen betalingsverplichting geld op: Nieuwjaarsdag, camavalsmaan dag, camavalsdinsdag, paasmaan dag, hemelvaartsdag, pinkstei maandag, eerste en tweed kerstdag. De lokaties waar de beta lingsplicht geldt en de wijze waaroj betaald moet worden, zijn vastge legd in het raadsbesluit van 25 me 1993 nr. R787. Hierop zyn geen wy zigingen van toepassing. Het kaartje van een ticketauto maat, waaruit blykt dat betaald is dient op een voor de kontroleui zichtbare plaats in de auto te wor den gelegd, b.v. op het dashboard. Wijzigingen in de betalingspliChi zullen tijdig worden bekend gemaakt. Venray. 3 maart 1994 burgemeester en wethouders van Venray, drs. J.F.H.A.B. Waals, burgemeestei drs. A.W.M. de Bever, sekretaris

Peel en Maas | 1994 | | pagina 18