I mmwEN l Management Rank Xerox Venray levert salaris in Koninklijke onderscheiding voor dhr. P. Jacobs Gemeente bouwt rekord aantal woningen in 1994 'T VEINTROJS LAEVE GETAEKEIMD VVD voor behoud van cultureel erfgoed en natuurlijke waarden. Stem VVD lijst 5. WD-kamerlid in Venray VVD op lokatie. "Het kan ook anders: voor bedrijvigheid, kies VVD lijst 5." Bouw sociale huurwoningen blijft achter PEEL EN MAAS Donderdag 24 februari 1994 - Pagina 5 verkavelen spelen eveneens een rol. Vrye sectorplannen leveren bo vendien geld op en daarmee kun nen weer andere projecten gefinan cierd worden. In het woningbouwprogramma wordt verder aangevoerd dat extra woningen de doorstroming bevor deren, waardoor goedkopere wo ningen vrijkomen. Omdat de woningbouw in omliggende ge meenten op een lager peil ligt, ver wacht men daarnaast belangstel ling van woningzoekenden uit die gemeenten. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en r onderhoudsbedrijf r J- van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 ii-Ll04784-2184 Mariabeeld ontvreemd Bij een inbraak in een boerderij in Merselo is een Mariabeeld ont vreemd. De waarde van het beeld kon niet worden medegedeeld. De diefstal vond plaats nadat door foce- ring van een deur toegang was ver kregen. make-up met hel 'Oog' op de toekomst Ingezonden stuk naar aanleiding van 'Ons sltryf soos ons praat'. Het door u ingezonden artikel in Peel en Maas en 17 februari 1994 heb ik met verwondering gelezen. U reageert met ergernis en schaamtegevoel op de schrijfwijze van de Venrayse taal zoals deze se dert- het verschijnen van het Ven rayse woordenboek wordt gebruikt. Ik kan u meedelen dat ik als oud- Venraynaar de trotse bezitter ben van dat woordenboek. Als het be schikbaar hebben van een taal aan gemerkt mag worden als een grote rijkdom dan is het merkwaardig hoe u een stelling poneert welke past in de vervlogen tijden van analfabetisme. Zo te lezen beheerst u de Nederlandse taal redelijk goed en zult u ongetwijfeld wel eens de dikke Van Dale hebben gebruikt. Of bent u de trotse bezitter van een Dicke Vandalen? Het moet mij van het hart dat u alle respekt hebt voor het werk van de heren Schols en Linssen. Even wel bent u van mening dat het Ven rayse woordenboek maar beter in de kast kan blijven. Wat blyft dan nog over van uw respekt? Ik ben met u eens dat nogal wat 'Venrodse weurd' anders worden geschreven dan men zou verwach ten. Onkunde wordt kenmerkend voor een leek die zijn taal wel spreekt maar niet of nauwelijks schrijven of lezen kan. Neem nou een andere taal zoals b.v. Duits, Engels of Frans. Veel scholen kennen op behoorlijk ni veau een examen in deze talen. Zo wel aan spreekvaardigheid als gramatica wordt veel aandacht besteed. Ook dan blijkt dat spraak en schrijfwijze van elkaar erg afwij kend kunnen zijn. Tbch wordt aan geraden om met name de woorden boeken goed te hanteren. In uw optiek moeten er nog heel wat leasten worden aangeschaft. Nu beschikt Venray over een eigen woordenboek. Gezien de we tenschappelijke waarde welke door de afdeling dialectologie van het PJ Meertens-Instituut te Amsterdam aan het woordenboek is toegekend (getuige het voorwoord) is een uni forme schrijfwijze voor het mooie dialect dat Venray ryk is opgete kend. Een ratje-toe van schrijfwij zen behoort tot het verleden. Oefening baart kunst. Althans... Dick, nie zemele. Gij móst ow schamel Ame! Paul uit Landerd Naar aanleiding van een ingezon den artikel in Peel en Maas van 17 februari 1994 met betrekking tot de in de 'Vastelaoveskrant' gebruikte Venrayse tekst! wil ik het volgende opmerken: In tegenstelling met watrdeinzen der beweert, ben ik het met de ge bruikte schijfwijze volledig eens, inclusief de trema's, umlauten en accenten.-pe Venrayse taal is zó rijk aan klanken, véél meer dan vele an dere talen en juist daarom zijn deze tekens onontbeerlijk. Als de geachte inzender* in te genstelling tot wat hij anderen ad viseert, zijn Venrays woordenboek (als hij het een bezit) uit de kast haalt en de uitleg op de pag. 16 t/m 64 eens grondig doorleest, zal hy nog heel veel kunnen leren. En wat voornamer is, zijn 'grote ergernis' zal omslaan in begrip, en de zin 'Ge moest ow schame' zal hij besüst anders gaan schrijven. Verder Sraar Janssen, de schrij ver van 'Rooy mien dörp' de eer ge ven die hem toekomt! Tenslotte: als door de redaktie on der het stuk de volledige naam was vermeld, was eenieder duidelijk ge weest, wie de inzender is. lees Dick L.P.G. Jans en Met stijgende verontwaardiging heb ik het ingezonden stuk 'ons skiyf soos ons praat' (wij schrijven zoals we praten) gelezen, 'n Zekere Dick meent daarin de vloer te moe ten aanvegen met het unieke resul taat van jarenlange noeste arbeid van de heren Schols, Linssen en ve le anderen: het Venrays woorden boek en de schrijfwijze van het Venrayse dialekt. Wanneer je zo rond carnaval de teksten van diverse liedjes en ver halen in het Venrays leest, dan moet het wel opvallen dat het een ratjetoe is. Iedereen schrijft zoals men denkt dat het goed is, zonder enige regel of richtlijn. Als recht geaarde Venraynaar ben ik dan ook blij dat we nu een leidraad hebben waarin het Venrays, met z'n rijk dom aan klanken, op een goed on derbouwde manier geschreven kan worden. We schrijven zoals we praten, daarin heeft Dick voor de volle hon derd procent gelijk. Maar op de ma nier zoals Piet Vermeltfoort z'n volkslied 'Rooi, mien dörp ien de Piël' schreef, kun je niet de ldan- ken lezen die we spreken, hoog stens erbij denken. In de voorbije maanden heb ik het genoegen ge had de kursus 'Venrods laeze en schriëve' te volgen. Deze werd zeer vakkundig gegeven door dhr. Lins sen. De eerste les begon met de vol gende tekst: 't Venrods hit 10 Minkers mieër as 't 'standaard Nederlands'. Dees Minkers gaeve dus 'n betaekenis of andei'e betaekenis an 'n woord. Um dees 10 Minkers (die we mieër heb- be) goéd te kunnen angaeve, mötte we dus gebruuk make van: of 'n cömbinasie van twieë andere Min kers, of mit 'n taeken 'r öp gón waerlce. Hoe ge dit gót doen en Het hoger management van Rank Xerox Venray heeft in gestemd met een vermindering van hun salarissen en de afschaf fing van een aantal secundaire ar beidsvoorwaarden, waardoor per 1 april a.s. de salariskosten van deze groep van ongeveer 40 werk nemers met gemiddeld 20% kan worden verminderd. schriêft, is 'n kwestie van afspraok. Vandaar de umlauten, accenten en platliggende streepjes. Moeilijk te lezen? Kom nou. Heeft Dick wei eens Chinees gelezen? Onderschat de Venrayers van geboorte niet. Als de gemiddelde Chinees z'n taal kan lezen, dan kan die gemiddelde Ven- rayer dat zeker! Tot slot zou ik Dick willen advise ren om ook zo'n kursus Venrays te gaan volgen. Ik weet zeker dat z'n kritiek dan snel zou omslaan in waardering voor de manier waarop typisch Venrayse Manken door mensen zoals Söhols en Linssen leesbiaar zijn gemaakt. We mogen hen daar wel dankbaar voor zijn!_ Gerrit Reintjes, Veulen Piëlhaasvlag Sjef, Ut afzaage van de Piëlhaasvlag viel nie mit. We han um bijna dur, toen we dur iets an ginge hangen. Toen ging de rest ok mit (slechte plugge). Dat was nie ozze bedoeling. Dorrum wille wej ut op dizze ma nier en bitje goedmake. Wej hope dat gei en ow familie een Men bitje de lol durvan ien zien. SORRY Camavalsvrienden mit goei bedoelingen Dit briefke kreeg ik afgeloëpe mondag ien de bus mit en bedrag an geld dur beej um en neej vlag te kunnen koëpe. Dat ik angenaam verrast was zudde begriepe en dat ik dit as echte Piëlhaas olc op zien juuste waarde wiët ien te schatte is ok zoë. Ik hoop toch dat gillie ut de vol gende Mer kunt loate os schönne Piëlhaasvlag woar dan ok te laote hange, want die mot wappere mit zón daag. Bedankt vur ollie moje gebaar achteraf wie ge ok ziet en wor ge ok van komt. Sjef Keyzers 'Dit is een duidelijk signaal, want onze produktiekosten moeten dras tisch omlaag om de continuïteit van werk in Venray zoveel mogelijk te behouden', verMaart Harry Cle vis, hoofd personeelszaken alge mene zaken van het Venrayse bedrijf. Zoals bekend, liggen de pro duktiekosten in Venray zo'n 30% boven die van vergelijkbare pro- duktiebedrijven elders in Europa. PAKKET Ter verbetering van haar kostenstruktuur heeft Xerox eind vorig jaar aangekondigd het aantal werknemers wereldwijd met ruim 10.000 te verminderen. In Amerika gebeurt dat o.a. door sluiting van bedrijven. Om een soortgelijke besparing bij de bedrijven in Euro pa te bereiken, moeten in de eerste helft van dit jaar 300 mensen in de 'indirekte' (niet-produlctiegebon- den) sfeer afvloeien, waarvan 142 in Venray. I Volgens Clevis wordt met deze :personeelsreduktie, in kombinatie jraet een pakket andere bezuinigin gen, slechts de helft van de beoogde besparingen gerealiseerd. Het ini tiatief van het bedrijfsmanagement om haar salariskosten met 20% te reduceren, is een vrijwillige bijdra ge van deze groep tot verdere verbe tering van de kostenstruktuur. Deze vermindering in salaris kosten wordt hoofdzakelijk bereikt door direkte salarisreduktie. Naast het feit dat voor het hoger manage ment de salarissen over 1993 zijn 'bevroren' en afstand is gedaan van de CAO-verhoging in 1993, wordt per 1 april 1994 het salaris met nog eens 7¥z% verlaagd. Daarnaast ver vallen de 13 ADV-dagen en zullen het betaalde kort verzuim en de eer ste twee ziektedagen voor eigen rekening komen. Ook worden de secundaire arbeidsvoorwaarden met betreklring tot bedrijfswagens bijgesteld. LOONSOM 'Om konkurrerend te blijven, moet in Venray de loonsom dit jaar in totaal met 15% omlaag', stelt Cle vis. 'Wij hebben een goede naam op het gebied van kwaliteit en leverbe trouwbaarheid, maar in de huidige situatie worden de bedrijven even sterk beoordeeld op hun produktie kosten. Op dat gebied scoren we ge woon slecht'. Door technologische ontwikke lingen neemt de produktietijd per eenheid produkt nog steeds af en dit zal ook de behoefte aan produk- tie-capaciteit doen dalen. In die situatie zullen alleen bedrijven overleven die konkurrerend kun nen produceren. 'In Venray', aldus Harry Clevis 'ziet de direktie bij de huidige bela ding, buiten de reduktie van 142 ar beidsplaatsen, geen verdere moge lijkheid personeelsredukties te effektueren zonder 'vitale' funkties aan te tasten. Het enige alternatief is dan dat de loongebonden kosten omlaag moeten'. Het bedrijf rekent op een positie ve opstelling van het overig perso neel, de ondernemingsraad en de vakbonden. De sfeer waarin het overleg met de sociale partners tot dusver verloopt, is constructief te noemen. Binnenkort komt de di rektie met voorstellen hoe het personeel in navolging van het management aan 'reduktie van de personeelsgerelateerde kosten kan bijdragen. Zaterdag 26 februari a.s. zal vanaf 13.00 uur in Venray op de Grote Markt een politieke verkiezingsak- tiviteit plaatsvinden, waarop de WD-afdeling Venray zich zal pre senteren. Aanwezig zal o.m. zijn het Hei dense Tweede Kamerlid voor de WD Nelly Verbugt. Mevr. drs. Nelly Verbugt studeerde geografie en pla nologie en heeft na een baan als plaatsvervangend hoofd economi sche zaken van de gemeente Venlo ruim een jaar geleden de overstap gemaakt naar de funktie van Twee de Kamerlid voor de WD. Voor die tijd is zij raadslid geweest van de gemeenteraad van Helden-Pan- ningen. Zaterdag a.s. zal het mogelijk zijn om vanaf 13.00 uur op de Grote Markt in Venray met Nelly Verbugt van gedachte te wisselen over zaken die gemeenten en gemeenteraden aangaan. De WD-afdeling Venray nodigt u hiervoor van harte uit. Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken Uitgebreide make-up adviezen Mogelijk bouw woontoren even hoog als (en vlak naast) Paterskerk. \Voensdagmiddag werd dhr. P. Ja cobs van de Eikenlaan aangenaam verrast met een KoninMijke Onder scheiding. Uit handen van loco burgemeester mevr. De Loo ontving dhr. Jacobs de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit bij gelegenheid van het 40-jarig dienstjubileum, en tevens afscheid, van dhr. Jacobs bij de Blitta. Dhr. Jacobs trad op 23 februari 1954 in dienst by de Blitta, nadat hij enkele jaren als timmerman in de bouw had gewerkt. Binnen de Blitta had dhr. Jacobs in zijn vroege jaren, zitting in de zg. tariefcom missie, waarin de belangen van de medewerkers werd behartigd m.b.t. de extra toeslagen die het personeel kon verdienen. Ook is dhr. Jacobs lid geweest van de ideeënbuscommissie, waarbin nen ideeën op bruikbaarheid wer den beoordeeld. Tussen 1971 en 1975 was dhr. Jacobs lid van de On dernemingsraad vanuit de produk- tie-afdeling. Op zyn werk ontwikkelde dhr. Ja cobs zich tot een all-round vakman. die op diverse afdelingen inzetbaar was. Met name jongere collega's kon hij met raad en daad bijstaan. Dhr. Jacobs was verder een aktief lid van de personeelsvereniging en in de jaren van de bedrijfsvoetbal- kompetitie was hij regelmatig aan de bal, en later aan de (grensrech- ters)vlag. Dhr. Jacobs is buiten de Blitta ak tief lid van handboogschutterij Dia na. Voor die vereniging heeft hij veel inbreng gehad in de realisatie van het nieuwe clubgebouw met 'doel' op het sportpark. gramma nog niet wat het zyn moet. Er worden 33 sociale huurwonin gen en 53 sociale koopwoningen minder gebouwd dan nodig zijn. Overigens had Venray van de pro vincie eigenlyk nog minder mogen bouwen. Er was slechts budget voor totaal 130 woningen in de beide ca tegorieën. Dankzij de lage ren testand heeft de gemeente er ruim 200 kunnen bouwen. De duurdere huurwoningen (Ada beleggers) en duurdere premiekoopwoningen (maximale kooprijs 190.000 gulden) blijven eveneens ver achter by de geschatte behoefte. Huurwoningen worden er geen, premiekoopwonin gen slechts vijftien gebouwd. Tegenover de achterstand in de sociale woningbouw staat dat in de vrije sector meer woningen ge bouwd worden dan de markt vraagt. Het overgrote deel van het woningbouwprogramma 1994 gaat naar deze sector. Rond de 460 wor den er nog dit jaar opgeleverd, de meeste wederom in Landweert III (bijna 350 stuks). De behoefte aan vrije sectorwoningen bedraagt vol gens de ramingen slechts 200. DOORSTROMING Een enorme overcapaciteit dus in de vrye sector, die in het woning bouwprogramma luchtig behan deld wordt. De behoefte aan woningen is slechts één van de aspecten waarop je moet letten. De beschikbaarheid van lokaties en budgetten en de mogelijkheden tot De gemeente Venray bouwt dit jaar ongeveer 680 woningen, het grootste aantal van de afgelopen twintig jaar. Alleen in 1973 en 1975, i toen de wijken Brukske verrezen, werd er meer gebouwd. Volgend jaar heeft Venray 400 woningen gepland. Dat blijkt uit het Woningbouw programma 1995 dat dinsdag be handeld is door b. en w. Met de 680 woningen voorziet Venray in de be hoefte, ontstaan door met name de I komst van de Nederlandse militai ren naar de Peel en uitbreiding van 1 Nestlé. Het aantal woningen is voldoen- de, de verdeling is volgens het pro-

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5