Ét il 'Er Is plaatselijk nog zoveel te doen' Woningbouwstichting wil 132 woningen verkopen Horeca-ondernemer mag geen tent plaatsen T Ans van Oers wil met D'66 werken aan solidaire samenleving Een vrouw in de politiek pas een succes, met een kandidate van lijst As bijdrage in verbetering leefbaarheid Brukske 'T VEIMROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 10 februari 1994 - Pagina 5 In de gemeente Venray dingen by de komende gemeenteraads verkiezingen zes politieke party en naar de gunst van de kiezer, zoals dat zo fraai heet. Naast de vyf van oudsher bekende namen Is D'66 nieuw aan het politiek fir mament in Venray. Een party die landelyk al een hele tyd in de lift zit en waarvan op grond daarvan behoorlijke verkiezingsresultaten worden verwacht Op de lijst van de 'Democraten '66' staat in elk geval één naam met een bekende klank in Venray: Ans van Oers, weduwe van de in 1989 overleden Jo van Oers, hoopt in de nieuwe gemeenteraad een zetel te kry- gen. In het kader van de serie 'Vrouwen kiezen in de politiek' had 'Peel en Maas' een gesprek met haar. Met Ans van Oers wordt de serie interviews met Venrayse vrouwen in de politiek afgesloten. Voor het eerst staat in de serie een vrouw centraal die de keuze om aktief te worden in de lokale poli tiek onlangs heeft gemaakt. Met in het achterhoofd de doelstelling om meer vrouwen op die plekken te krijgen waar de beslissingen wor den genomen en de regels worden opgesteld. Emancipatie als hoofd doel, niet als politieke bijwagen. De andere twee drijfveren voor Ans van Oers om aktief de politiek in te gaan zijn het ouderenbeleid en de mondiale bewustwording. Die drie onderwerpen wil mevrouw Van Oers als ze gekozen wordt in raad of commissies regelmatig aan de orde stellen. Het politieke leven mag dan voor haar pas beginnen, het politieke be wustzijn is er natuurlijk al veel lan ger. Van het begin af spraken daarbij de ideeën van Hans van Mierlo en de zijnen haar aan. 'Open en eerlijk politiek bedryven, nieu we idealen, niet vastzitten aan oude waarden en tegenstellingen. Open staan voor nieuwe dingen. En Van Mierlo is een man van onze genera tie', zegt Van Oers, zelf 52 jaar. Hoe wel binnen het huwelijk nooit een probleem - 'Een goed christen moet vaak links zijn', meende haar man - was echtgenoot Jo wel wethouder van de gemeente Venray namens het CDA en had Ans er dus geen be hoefte aan om voor een andere par ty de kar te gaan trekken. HUWELIJK ONTSLAG Het bleef dus aanvankelijk by pro deo-baantjes: bestuurslid van het Groene Kruis, Kindervakantiewerk, het schoolbestuur. 'Dat heb ik van thuis uit geleerd', zegt Ans van Oers. 'Bij ons in de familie waren ze ook altyd aktief voor de gemeen schap'. Thuis was Horst, waar Ans opgroeide als jongste dochter in een groot arbeidersgezin. Ze kreeg, misschien omdat ze de jongste was, wel de gelegenheid om te gaan stu deren en behaalde haar bevoegd heid als lerares textiele werk vormen, destijds de akte NA Tijdens haar studie ontmoette ze haar latere echtgenoot Jo, die even eens in Eindhoven z'n onderwy- zersdiploma haalde. Na haar examen kreeg Ans een baan in Blerick. Jo moest eigenlijk in dienst, maar kwam terecht in Veulen. 'Wie op een klein dorp, zon der openbaar vervoer, onderwijzer werd, kreeg vrijstelling. Je moest daar dan wel vijfjaar blyven wer ken. Jo wilde helemaal niet in dienst, maar vijfjaar...' Hy deed het toch en kwam zo terecht in Veulen. Iben hij daar snel een huis kon krygen werd er in 1965 getrouwd. Overigens heeft Veulen byna dertig jaar later nog steeds geen openbaar vervoer en is per 1 maart van dit jaar het enige Venrayse kerkdorp waar geen Treintaxi komt. Voor Ans betekende haar huwe lijk het voorlopige einde van haar loopbaan, want werkende en ge huwde vrouwen waren in het ka tholieke Noord-Limburg van dertig(!) jaar geleden niet gewenst. Ans van Oers: 'In de katholieke ak te van benoeming stond de huwe lijksdatum gelyk aan de ontslag datum. Dat wist je tevoren, daarover was geen discussie'. Licht filoso fisch laat ze erop volgen: 'Dat is het wrange in de geschiedenis van vrouwen in het onderwys. Je mocht wel vervangen, maar een vaste baan zat er niet in'. Vervangen, dat werd dus de loop baan van een getrouwde lerares, met of zonder kinderen. Zo ging het ook met Ans van Oers. Het gezin, af en toe invalwerk en daarnaast een aantal onbetaalde maatschappelijke funkties. Tbt er in 1978, tijden ver anderen, een vakature ontstond op de VSO-school 'de Essel'. Een halve baan als docente textiele werkvor men. Van Oers pakte de mogelijk heid met beide handen aan en van die beslissing heeft ze tot op heden geen spijt gehad. Pro deo-werk bleef ze ernaast doen. EENZIJDIG Ais van Oers probeert onder woorden te brengen waarom ze weer voor de klas wilde, na bijna vijftien jaar afwezigheid. 'Ergens in de jaren zeventig realiseerde ik me dat een eigen leven, eigen werk be langrijk is voor je identiteit. Ik werd me ervari bewust dat je als vrouw niet alleen moet steunen op de sociale kontakten van je man. As je door wat voor omstandighe den dan ook alleen komt te staan, val je daarna in een groot gat'. Eenmaal weer in het onderwys ontdekte Ans van Oers de ongelijk heid tussen mannen en vrouwen. 'Daarvoor was ik me er nooit van bewust. Ik heb altijd gedacht dat mannen en vrouwen gelyk waren in het onderwys. Ze verdienen toch hetzelfde enzovoort. Maar ik kwam erachter dat vrouwen veel harder voor hun plaats moeten vechten'. Ze geeft als voorbeeld het geringe aan tal vrouwen op direkteursstoelen. 'Terwijl vroeger tenminste elke meisjesschool een direktriee had'. Ans van Oers heeft dan ook de in druk dat de emancipatie nog een beekje eenzijdig verloopt: wel man nen in de verpleging, maar geen vrouwen in de techniek. 'In het on derwijs gaat het beter, maar is het ook nog verre van ideaal: techniek is een verplicht vak in de basisvor ming, maar om verzorging in het lespakket te krijgen hebben vrou wen zich vreselijk moeten in spannen'. MAX HAVELAAR Die ontdekking zette Ans van Oers op het spoor van verdere ont wikkeling. Ze volgde een kursus management voor vrouwen in het onderwys. Niet om 'manager' te worden, maar om meer inzicht, kennis en vaardigheden op te doen en een stuk achterstand te compen seren. Ze leerde ook dat vrouwen zich meer moeten 'verkopen', min der bescheiden moeten zyn. 'Vrou wen hebben de neiging alles te verzachten. As ze een kursus heb ben gevolgd, praten ze over een 'een kursusje' terwijl een man die de zelfde kursus heeft gedaan opgeeft over de pittige stof en erby vertelt wat voor autoriteit hij als docent heeft gehad. Ik heb zelf 'n keer iets dergelijks meegemaakt, dus ik praat uit ervaring'. Maar meer nog dan kennis bracht de management- cursus by Ans van Oers een proces van bewustwording op gang. Parallel loopt de lyn van de ont wikkelingssamenwerking. Daar mee maakte ze kennis eind jaren tachtig, toen de gemeente Venray, met haar man als verantwoordelijk wethouder, ontwikkelingshulp ging subsidiëren. Projekten als 'Honger hoeft niet', 'Venray-Divinolandia' en de Wereldwinkel. De werkgroep Mondiale Vorming bracht haar uit eindelijk by de politiek. Ontwikke lingssamenwerking vindt Ans van Oers zeker 'n plaatselijke aangele genheid en bovendien een zaak waarin vrouwen een behoorlijk aandeel hebben. As beste voor beeld noemt ze de akties in de kruisraketten-kwestie. 'Daar heb ben vrouwen een grote rol in ge had'. De inmiddels naar Venray verhuisde Veulense vond ontwikke lingssamenwerking ook een goed thema om het werk van haar man voort te zetten. Een ander voorbeeld is de Max Havelaar-koffie. Voor Van Oers het bewys datje internationale ontwik kelingssamenwerking dichtby huis kunt brengen. Ze is er nog steeds zeer enthousiast over al raakt ze een beetje geïrriteerd wanneer mensen Max Havelaar-koffie als ali bi gebruiken om verder niets meer te hoeven doen. 'Er is nog zoveel meer te doen, dicht by huis en dus ook dicht by de plaatselijke poli tiek. Ik heb een hekel aan mensen die trots beweren dat ze op 'de zaak' ook Max Havelaar drinken. Dat is helemaal niks om trots op ze zyn. Je moet het thuis ook drinken. Je kunt beter tien pakjes Max Have laar kopen dan een tientje in een kollektezakje stoppen. Een eerlyke prijs ontvangen voor je produkt is toch voor een boer heel wat mens waardiger dan een aalmoes kry gen?', besluit ze. m De Woningstichting Noord-Lim burg'wil in totaal 132 woningen in het Brukske gaan verkopen aan huurders. De woningen liggen ver spreid over de gehele wyk in 24 woonblokken. 58 Bewoners, die hebben aangegeven geïnteresseerd te zijn in koop, kunnen direkt een woning kopen. Ongeveer 70 andere aspirant-lcopers, moeten wachten tot een aangewezen woning be schikbaar komt. VERKOOP De verkoop van woningen in het Brukske is een initiatief van de Wo ningbouwstichting om zo een bij drage te leveren aan de verhoging van de leefbaarheid in de wijk. Na dat de Woningstichting kenbaar maakte om tot verkoop van wonin gen over te gaan meldden zich ruim 130 huurders, die in aanmerking wilde komen voor een koopwoning. Vooraf al had de woningstichting la ten weten dat het woningblokken aan zou wijzen, die verkocht wor den. Een van de criteria die daarbij werd gehanteerd was dat minstens 50% van de huurders in zo'n blok de woning wilde kopen. Verder stel de de Woningstichting dat ook ge keken zou worden naar een opti male spreiding binnen de wyk. Dit had ondermeer tot gevolg dat slechts twee woonblokken per straat voor verkoop in aanmerking komen. SPREIDING Dhr. De Jong, direkteur van de Woningstichting, maakte de defini tieve verkoopplannen vorige week vrijdag bekend. Met name het spreidingscriteria heeft zich vol gens De Jong vanzelf opgelost. De interesse voor woningen was vol gens hem toevallig goed gespreid. In diverse straten zijn nu twee woonblokken aangewezen, waarvan de woningen voor verkoop in aan merking komen. Ook zyn er nog enkele straten, waar nauwelijks in teresse voor koop was, en waarin ook nog geen woonblokken zijn aangewezen. De ongeveer zeventig huurders die nu 'pech' hebben omdat ze in een blok wonen, waar te weinig an dere potentiële kopers wonen, krij gen in de toekomst wel een voor keursbehandeling. Zou er een woning leeg komen, die voor ver koop bestemd is, dan wordt bij deze potentiële kopers gevraagd of voor die woning interesse is. Is dat niet zo, dan zal de woning aan derden verkocht worden. Ook kan het voorkomen dat in een woonblok, in de loop der tijd, toch meer huurders in koop geïnte resseerd raken. Zodra dan de 50% grens wordt bereikt, kan ook zo'n woonblok in aanmerking kopen voor verkoop. 'GUL' De Woningstichting is redelijk gul bij de verkoop van deze wonin gen. De huizen worden tegen taxa tiewaarde verkocht. Veranderingen die door de huurder zijn aange bracht, worden by verkoop aan die huurder, buiten de taxatieprijs ge houden. Verder vindt de verkoop 'vry op naam' plaats, waardoor de bykomende kosten bij het kopen van een huis beduidend lager zijn. Ook zal de Woningstichting een deel van de verkoopprys reserve ren. Dat bedrag zal dan worden ge bruikt als over zo'n 15 jaar de daken in Brukske 2 moeten worden gere noveerd. Een aantal huizen heeft daar een golfplatendak waarin as best is verwerkt. 'Door de milieu maatregelen is het een dure klus om deze daken te vervangen. Voor individuele kopers vrijwel niet te betalen. Wij nemen nu de verplich ting op ons, om de daken van de wo ningen die nu verkocht worden, dan kosteloos te vervangen' aldus De Jong. Verder is de Woningstichting aan het bekijken of het voor de finan ciering met een collectief aanbod kan komen, dat voor de kopers inte ressant kan zijn. EENMALIG Volgens De Jong zal de Wo- TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing; verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 ningstichting de verkoopaktivitei- ten beperken tot deze woningen in het Brukske. Er zijn nog wel enkele woningen in Veltum die ook door huurders gekocht kunnen worden. Voor de rest blijft de Woningstich ting zich bezig houden met ver huur van woningen. 'Er is gewoon behoefte aan huurwoningen' aldus De Jong. De eerste woningen in Brukske kunnen al op korte ter mijn verkocht worden. De potentië le kandidaten zijn inmiddels schriftelyk op de hoogte gesteld. Op 21 februari a.s. organiseert de Wo ningstichting een informatieavond waarin de zaken nog eens op een rij worden gezet. Van woningen in Bi~ulcske met een asbest dak, die nu verkocht ivorden, zal de woningbouw t.z.t. de daken kostenloos ver vangen. Beroving Vry dagavond omstreeks 17.30 uur werd op de Fluitekruid een 28-jarige inwoner van Venray be roofd van zijn portemonnee met een inhoud van ongeveer ƒ35,-. De man werd aangesproken door een jongeman die een kwartje vroeg om te kunnen bellen. De man pakte zijn portemonnee om het gevraagd kwartje te geven. Op dat moment griste de jongeman de portemon nee uit zijn handen en ging er te voet vandoor. De beroofde kon de politie een goed signalement van de jongeman doorgeven. Zwitserse Tegelkachels Antiek in Eiken en grenen Gopie Antiek §eloogd §renen Eet- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en Gommodes 'Babykamers Banken en fauteuils Loyd Loom en Biet Wlessing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tumdecoraties Buitenverlichting Bielsen em Hekwerk Stationsweg 86 5807 AG Oostrum-Venruy tel. 04780-85Q56/8036l Open di. t/m do 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur Gemeente bevriest prijs industriegrond Dhr. J. van Meijel van de Hento- bar mag tydens de carnaval geen tent plaatsen waar carnavalsvier ders terecht kunnen. De gemeente heeft een aanvraag van deze horeca ondernemer geweigerd. Na een kort geding, vorige week vrijdag, is de gemeente door de rechter in het gelijk gesteld. De schriftelijke moti vatie van deze beslissing, die ook voor de toekomst belangryk kan zyn, was bij het ter perse gaan nog niet binnen. BELEID 'Een tent elders in Venray dan op het Schouwburg- of Hensenius- plein past niet in het gemeentelyk beleid' laat Hans Gommans van de gemeente Venray weten. 'In ver band met geluidsoverlast heeft de gemeente Venray enkele jaren gele den besloten om de massale carna valsviering op een plek te concen treren'. Die plek is dus het schouwburg plein, waar De Piëlhaas dit jaar voor de tweede keer, een grote tent plaatst, die met tussenkomst van een andere horeca-ondernemer wordt geëxploiteerd. Volgens Hans Gommans was de tent die Van Meyel de laatste jaren geëxploiteerd had, door de gemeen te gedoogd. Toen was er eigenlyk sprake van oneerlijke konkurrentie t.o.v. andere horeca-ondememers, die in die jaren nog by de gemeente konden inschryven om de andere tent (die op het Gouden Leeuw ter rein stond) te mogen exploiteren. De gemeente heeft dit gedoogd om dat het in feite om een aflopende zaak ging, gezien de bouwplannen op het Wilhelminaplein. Vorig jaar hebben wy dhr. Van Meijel er na drukkelijk op gewezen dat hy aan deze tent geen rechten kon ontle nen. Nu wil hij ergens anders een tent en dat strookt niet met ons beleid'. AFGEWEZEN Dhr. Van Meijel wilde een tent plaatsen op het parkeerterrein bij het gemeentehuis of op de Grote Markt. 'De gemeente heeft in het verleden beloofd rekening te hou den met myn wensen' aldus dhr. Van Meijel. Begin vorig jaar had hij mondeling gevraagd of het plaatsen van een tent kon. 'Pas in december kreeg ik antwoord'. Dhr. Van Meyel is ontevreden over de gang van zaken. 'Bij de ge meente heeft men altijd geopperd dat, als er op het Wilhelminaplein gebouwd ging worden, men zou ky- ken waar een andere tent mogelyk zou zijn. Helaas is dat nooit schrif telyk bevestigd.' De rechter heeft dus na het door dhr. Van Meyel aangespannen kort geding beslist dat hij geen tent mag plaatsen. Of deze beslissing inhoudt dat van Meyel ook in de toekomst geen tent meer mag plaatsen is nog niet duidelijk. Dhr. Van Meijel heeft bovendien by de gemeente zelf bezwaar aange tekend tegen het besluit van burge meester en wethouders. Zfjn zaak zal op maandag 21 februari a.s. be handeld worden in de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Alcoholkontrole In de nacht van vrydag op zater dag werden in het distrikt Venray op drie plaatsen zg. gerichte alco- holkontroles gehouden. Die gerich te kontroles vinden in de buurt van uitgaanscentra in Well, Horst en Venray plaats. Daarby werd b(j 70 bestuurders van motorvoertuigen een blaastest afgenomen. Een 40-jarige uit Leunen af komstige bestuurder had te diep in het bekende glaasje gekeken. Hf) moest op het politiebureau een tweede blaastest ondergaan en die rechtvaardigde dat tegen hem proces-verbaal inzake het rijden on der invloed zal worden opgemaakt Met een ryverbod kon hy naar huis. elke week nieuws

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5