Leven met spierdystrofie, een etmaal-vullende gezinsopgave Gemeenteraad Vierlingsbeek vergaderde vijf minuten Fiscaal in zicht Eurotel richt de blik op Venray Carpe diem (Pluk de dag...) is soms een levenskunst, soms een levensnoodzaak Ingezonden Schijnhuwelijk voor overdrachtsbelasting? Schaakvereniging Venray Lopersgroep Venray Lourdeswerk Heil der Zieken a j peel en maas Donderdag 10 februari 1994 - Pagina 16 Nou zeg, er wordt me in Venray wat afgeschreven over die prinse keuze! En, alsof dat nog niet moj zat is ook nog een heleboel afgeouwe- hoerd. Niet alleen in de kroeg, of bij de slager, maar niet in het minst ook tijdens het 'besloten vastelao- vesbal' dat het Vorstebal toch nog wel altijd is voor vastelaovesvereni- ging De Piëlhaas afgelopen za terdag. Zo waren er tydens dit traditione le bal mascé tenminste zeven groe pen die het thema Moj Zat als onderwerp gekozen hadden! Daar onder de oud-voorzitter van De Piël haas (Leo Janssen c.s.) die onder het motto 'ik bin moj zat' de eerste prijs in de wacht sleepte. En zelfs voor de nieuwe voorzit ter, samen met de voorzitter van de prinsekeuzecommissie, was het al lemaal 'durgestoke kaart'. Hun boodschap was duidelijk dat het bestuur van De Piëlhaas zich op een of andere manier 'betoept' voelde met betrekking tot een aantal car navaleske aangelegenheden, waar onder b.v. bovengenoemde brieven- schrijverij. Alsof vastelaovend voor serieuze zaken bedoeld is! Die twee moeten dus nog veel leren. En of het nog niet genoeg was ging de oud-penningmeester van De Piëlhaas die avond moj zat als 'chocoprins' door het leven. Joekskapel Moj Zat zelf stak de draak met dit alles door als a.s. 'Aid Prinsekompeneej ien 2010' de eer ste dertien prinsen te claimen! Hoe weinig De Piëlhaas er publie kelijk over communiceert, des te meer leeft het blijkbaar in kleine kring. Je hoelt niet echt een helderzien de te zijn om te voorspellen dat dit onderwerp ook tijdens de officiële prinseninstallatie a.s. zaterdag weer voluit onderwerp van gesprek en grappenmakerij zal zijn. Dit keer met behulp van 'Omroep Venray' in wat minder besloten kring. Het is echter vooral voor prins Tenny en zijn adjudanten te hopen dat ook deze vastelaovend voor iedereen weer moj zat wordt en dat hij pas bij zijn afscheid net voor de volgende prinsekeuze zal zeggen: 'Piëlhaze en Piëlhazinne: 't is moj zat gewist!' Enne echte Piëlhaas (den gèn prins wil werre) Vorstenhal 1994 Het was een mooi feest, waarin enkelingen, duo's, kleine-, middelgrote- en grote groepen alle maal schitterend waren verkleed. Bij velen was het duidelijk zicht baar dat hier de nodige vrye uur tjes ingestoken waren om tot zo'n resultaat te komen. Maar dan is het 23.15 uur, het tijdstip waarop de prijzen bekend worden gemaakt. Men weet op welke punten de orga nisatie de deelnemers beoordeelt. Dit heeft men al eens in dit blad kunnen lezen. Enkele van die punten zijn: 1. Betrekking hebben op het Ven- raayse (aktualiteit); 2. Het publiek betrekken by de pre sentatie; 3. Bij voorkeur 'onherkenbaar' zyn gemaakt. Allemaal punten waar je in de voor bereiding rekening mee probeert te houden. Niet dat wij enkel en al leen voor een prys deelnemen, in tegendeel, een 'avondje uit' met onze groep als voorproefje op het 'echte carnaval' met veel lol en ple zier staat voorop. Als je dan toeval lig ook nog in de prijzen valt, dan is dit een mooie bijkomstigheid welke de feestvreugde alleen maar ver hoogt. Maar wat schetst onze verbazing na het bekend worden van de uit slag van bijvoorbeeld de grote groe pen. De organisatie schynt de criteria om in de (hogere) prijzen te vallen te hebben gewijzigd. Blykbaar zyn deze geworden: 1. Het hoeft niets met Venray te maken te hebben (dus bespaar de moeite en tyd om iets origi neels te bedenken); 2. Je hoeft de overige feestvierders niet aktief by de presentatie te betrekken (dus wees niet inven tief en doe maar wat); 3. Duidelyk zichbaar moet zyn wie je bent. Het is jammer dat wij hiervan niet op de hoogte waren en met ons vele anderen, dan waren ons een hoop uren aan voorbereiding, uitvoering en overige werkzaamheden be spaard gebleven. Voor alle duidelijkheid, het is ze ker niet onze bedoeling om bepaal de groepen of mensen op de korrel te nemen en te bekritiseren. Het is enkel en alleen de bedoeling om de organisatie een andere bril op te zetten en duidelijk te laten zijn in hun criteria. buurt Landweertweg/Akkerweg Inbraak in werkkeet Door de politie werd geconsta teerd dat een aan de Baggerweg staande werkkeet van de firma Meijssen was opengebroken. Van de inventaris waren verschillende spullen naar buiten gegooid. Een aantal gereedschappen werd ont vreemd. Overlast In de nacht van zaterdag op zon dag werden verschillende bewoners van de appartementen van het Gou den Leeuwterrein in hun slaap gestoord door geluidsoverlast, ver oorzaakt door een aantal jongeren op de parkeerplaats. Na een waar schuwing van de politie keerden de rust weer. Snelheidskontroles Donderdagmorgen werden door de politie weer snelheidskontroles gehouden. Van 07.30 tot 07.55 uur werden op de Overloonseweg 74 voertuigen ge- kontroleerd. 34 Auto's reden te snel. De hoogste snelheid bedroeg 91 km per uur. Tussen 08.05 en 08.20 uur wer den op de Noordsingel 89 voertui gen gekontroleerd. Daarvan reden er 34 te snel en de hoogste snelheid bedroeg hier 87 km per uur. Tussen 08.30 en 09.05 was er kon- trole op de Westsingel. Daar werden 121 voertuigen gekontroleerd en reden er 34 te snel. De hoogste snel heid bedroeg ook hier 87 km per uur. Van 09.15 tot 09.45 uur werden op de Langstraat 132 voertuigen ge kontroleerd. Daarvan reden er 34 te snel. De hoogste snelheid bedroeg 89 km per uur. Tenslotte werden van 10.05 tot 10.45 uur op de Albionstraat 119 voertuigen gekontroleerd. 34 Auto mobilisten reden te snel. De hoog ste snelheid bedroeg hier 78 km. per uur. Gezien het hoge aantal overtre ders zal de politie blijven doorgaan met deze kontroles, die allen bin nen de bebouwde kom vonden. Illegaal kappen van boom Een 46-jarige inwoner van Horst deed namens de gemeente Venray aangifte van het illegaal kappen van een Inlandse eik die op een perceel aan het Rotven in Oirlo stond. De eik, met een diameter van 50 centi- mer, was met een kettingzaag omge zaagd. Dat moet tussen vrijdag en maandag hebben plaatsgevonden. De schade bedraagt ongeveer ƒ5.000,-. De dader is nog onbekend. Inbraken in auto's Een 21-jarige inwoner van Nijme gen deed aangifte van poging tot diefstal van zijn op de parkeerplaats bij het station in Oostrum gepar keerde personenauto. Het linnen dak van de auto was opengesneden en er was aan de bedrading 'ge prutst'. In de auto waren geen waar devolle goederen aanwezig. Een op een parkeerplaats aan de Stationsweg geparkeerde personen auto van een 21-jarige inwoner van Papenhoven was ook opengebro ken. Omdat de console was vernield wordt alleen aan een poging tot diefstal van de autoradio gedacht. Dat is niet gelukt. Mogelyk is de da der in zyn werk gestoord. Vernielingen Het algelopen weekend werden verschillende vernielingen ge pleegd in Leunen nabij een uit gaanscentrum. Zo werden by de voormalige Rabobank aan de Appo- loniastraat, waar nu een taxicentra le is gevestigd, vernielingen aangericht. Omdat er de laatste tijd veel vernielingen worden aange richt, zal de politie extra toezicht gaan houden. De raad van de gemeente Vier lingsbeek had in de maandag ge houden raadsvergadering nog geen v\jf minuten nodig om één voorstel van het college van burgemeester en wethouders goed te keuren. Daarbij dient te worden opgemerkt dat de voorzitter in die vyf minuten het raadsvoorstel toelichtte. De raad was in een extra vergadering bijeen geroepen om een voorbereidings- besluit te nemen ten behoeve van de uitbreiding van Jofiershof. Ge meenschapshuis Joffershof moet worden uitgebreid. De voorgestelde uitbreiding is echter niet konform het bestemmingsplan. De raad had er zelfs geen moeite mee dat het voorstel niet in de com missie Ruimtelijke Ordening aan de orde was geweest Geen van de frakties had bezwaren omdat allen overtuigd waren dat, om het Joffers hof te kunnen behouden, uitbrei ding onafwendbaar is. In het verleden is vanuit de raad meermalen er op aangedrongen om aan het gemeenschapshuis meer mogelijkheden te verbinden. Door de uitbreiding krijgt het ge meenschapshuis een vloeropper vlakte van 962 mierkante meter. De peuterspeelzaal en het kleuterdag verblijf zijn momenteel de hoofdge bruikers. Het gemeenschapshuis biedt nog onderkomen aan diverse ouderaktiviteiten en aan muziek-, dans- en gymnastiekverenigingen. Vreemdelingendienst gesloten Tijdens de carnavalsdagen, 14,15 en ook 16 februari is de Vreemde lingendienst op het politiebureau gesloten. Aanvragers van vergun ningen dienen daarmee rekening te houden, ook voor verlengingen. Inbraak in schuur Donderdagmorgen werd ontdekt dat er was ingebroken in een schuur van een bedrijf aan de Over- broekseweg. Toegang is verkregen met gebruikmaking van een valse sleutel. Ontvreemd werden een aantal elektrische gereedschappen ter waarde van ongeveer ƒ2.000,-. Drank in bestuurder Het rijgedrag was de oorzaak, dat de politie in de nacht van dinsdag op woensdag een onderzoek instel de. Het bleek dat de bestuurder, een 51-jarige Venraynaar, te diep in het bekende glaasje had gekeken. Dat kostte betreffende bestuurder 400 gulden. Een taxi was goedkoper geweest. Doorrijden De personenauto van een 28- jarige inwoner van Venray, die ge parkeerd stond op de parkeerplaats van een dancing aan de Cathari- nastraat werd beschadigd aange troffen. Uit sporen viel op te maken dat die schade door een ander mo torvoertuig is veroorzaakt. De bestuurder is er, zonder dat zyn identiteit kon worden vastgesteld, vandoor gegaan. De schade is ver oorzaakt zondagmiddag tussen 17.00 en 18.45 uur. Getuigen wor den dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie. Poging tot inbraak Uit de sporen viel op te maken dat getracht was in te breken in een woning aan de Burggraaf. Hier is kennelijk het hang- en sluitwerk deugdelijk genoeg geweest want de inbrekers is het niet gelukt om in de woning te komen. Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Op zijn minst opmerkelijk zijn de uitspraken die de Hoge Raad op 14 april jl. deed inzake de overdrachts belasting. De wet op belasting van rechtsverkeer is een erg 'formele' wet. De wet wordt door de rechter dan ook letterlijk genomen. Zo blykt het nu mogelyk om onroe rende zaken vry van overdrachtsbe lasting te vervreemden. Wel dient het over te gaan van de ene sexe op de andere; een schijnhuwelyk voor de overdrachtsbelasting? In de beide gevallen die voor de rechter kwamen was een echtpaar buiten gemeenschap van goederen gehuwd. By de ontbinding van de echt was het in beide gevallen de bedoeling het pand dat op naam stond van de man over te laten gaan op de echtgenote. Doordat men geen gemeen schappelijke boedel had zou de overdracht belast zijn met 6% overdrachtsbelasting. Men koos een enorm simpele oplossing. Even het huwelijk omvormen tot 'in gemeenschap' en snel daarna alsnog de echtscheiding. Het pand gaat met vrijstelling de gemeen schap in en op dezelfde wijze met vrijstelling eruit. Een duidelijker voorbeeld van een schijnhuwelijk is niet of nauwelijks denkbaar. Het echtpaar dat wenst te scheiden doet dat na eerst de banden economisch hechter aangehaald te hebben. Zowel de inspektie als het Ge rechtshof accepteerden deze han delwijze niet. Zij vonden dat de overdrachtsbelasting gewoon ver schuldigd was. De Hoge Raad gaf de ex-echtelieden echter gelijk. In de wet staat volgens de Hoge Raad dat de scheiding van een huwelijksge meenschap recht geeft op een vrijstelling. Wanneer of hoe die tot stand komt en hoe het pand in die gemeenschap komt is daarmee vol ledig irrelevant. Dit opent vreemde mogelijkhe den. Een schynhuwelyk voor een rijtjeshuis ljjkt my ondenkbaar. Maar onroerende zaken van enkele miljoenen zijn geen uitzondering. Een schijnhuwelyk voor enkele tonnen wordt lucratief. Het advies is even merkwaardig als wellicht oneerbaar, maar bij de verkoop van zo'n duur objekt is het aantrekke lijk een koper van het andere geslacht te zoeken. Van makelaar tot huwelijksmakelaar! Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver. Tel. 08855-76464. Kompetitie Limb. Schaakbond Venray I heeft in de promotieklas se vernietigend uitgehaald tegen Schaesberg II. De uitslag was 6V2-IV1. De winstparty en kwamen op naam van P. van Genugten. N. Paulssen, R. Arts, E. Bouwmans, R. Lemmers en C. Visser. T. Coopmans speelde remise. Door dit resultaat bezet Venray nu de vierde plaats. Venray II moest tegen medeko ploper Tegelen II genoegen nemen met de kleinst mogelijke nederlaag: 4Vfe-3Vï. Al vry snel keek Venray te gen een 4-0 achterstand aan. De part (jen van J. Hagens, G. Kbrtenoe- ven en M. Korevaar leverden winst op. Crusicaal was de wedstryd van J. Tiggeloven. Hij moest echter na 60 zetten berusten in remise. Door dit resultaat is Venray nu op de der de plaats in de tweede klasse te recht gekomen. In de derde klasse leed Venray II een kansloze nederlaag tegen 't Stokpaardje uit Maasbracht. Interne kompetitie: Uitslagen en stand: K. Krook-A. Antheunisse T. Coopmans-R. Keereweer 1-0 C. Visser-M. Korevaar Vj-Vj G. Kortenoeven-H. de Visser 1-0 H. Coolen-F. Faessen 1-0 E. de Jong-J. Tiggeloven 0-1 H. Meyer-N. Dykmans M2-V2 I. P. v. Genugten 173,0 2. K. Krook 154,2 3. A. Antheunisse 146,3 4. T. Coopmans 139,0 5. M. Korevaar 121,2 Kampioenschap basisscholen: Op zaterdag 5 febr. zyn opnieuw vrijf rondes afgewerkt. Na 10 wedstrijden is de stand: 1. Mariaschool Oostrum 25 2. Coninxhof 21 Schaakclub 21 4. St. Petrus Banden 16Vfe Op zaterdag 19 febr. vanaf 14.00 uur worden de laatste vier rondes gespeeld in het clublokaal aan Ken- nedyplein 1. Kleffenloop Overloon Hoewel aanvankelijk vanaf het Wisselpunt slechts vyf lopers naar de Kleffenloop in Overloon vertrok ken kwamen er ter plekke steeds meer leden van onze lopersgroep tevoorschijn. De meesten kozen voor de 10.5 km, een wedstryd over drie ronden ran 3.5 km, groten deels door het bos. Onder de aanmoedigingen van Wim Crooymans en Egbert Knol werd de finish bereikt door Her man Jakobs in 39.30, Jan Kirkels in 41.51, Frank Rijshouwer in 44.41, Herman Bexkens in 44.59, Jan Phi- lipson in 49.04, Bert Oostdani in 49.07, John Coppus in 49.13 gevolgd door Maijo van Heijster op 50.30. Frans Thielen liep de 3.5 km in 14 minuten en G. Peterink koos voor de halve marathon waarin hy na 1.28.30 finishte. Trainingen: Beginnersgroep (niveau 1): Dinsdag en/of donderdag 19.00 uur, start vanaf de atletiekbaan. Rekreatielopers (niveau 2): Dinsdag en donderdag 19.00 uur, start vanaf de atletiekbaan; zater dag 16.00 uur bostraining. start vanaf de Oude Barrier, Maas- heseweg Prestatielopers (niveau 3): dins dag 19.00 uur intervaltraining baan; donderdag 19.00 uur kwali teitstraining op de weg, start vanaf de atletiekbaan; zaterdag 16.00 uur bostraining, vanaf de Oude Barrier, Maasheseweg. Wedstrijd lopers (niveau 4): dins dag 19.00 uur intervaltraining op de baan. Verder individueel. WedstrUdkalender 20 febr.: Knikkercross te Afferden en de 7e Molendijk Cross te Velden. Informatie: Gert Venneulen, tel. 80999, Frank Rijshouwer, tel. 86268, Anja Gooren, tel. 89486 en Marjo van Heyster, tel. 82397. Ruit tankstation vernield Maandagmorgen werd ontdekt dat de ruit van de toegangsdeur van een tankstation aan de Deumese- weg was vernield. Er kon niet wor den vastgesteld of gepoogd is in te breken in dat tankstation. De totale schade bedraagt ƒ455,-. bij ook de nachtrust in het gedrang kan komen. Je merkt dat goed als je zoon via school of via Lionsclub Venray een weekje uit huis is. Dan weetje aan vankelijk niet, wat je met je tijd moet... Zonder schuldgevoel mag ik stellen dat mijn vrouw en ik tegen woordig echt van deze momenten kunnen genieten. EN DE JONGEN ZELF DAN...? Inmiddels ken ik veel jongeren met spierdystrofie en hun ouders. Het is frappant, maar eigenlijk hoor je bijna altijd hetzelfde verhaal: Ze worden fluitend wakker en gaan ook weer goedgemutst naar bed. Zelden heb ik kinderen meege maakt, die zo intens genieten van de beperkte mogelijkheden, die hun gegund zijn. Hoe komt dat nou toch? Mijn zoon heeft al zeker twaalf jongeren 'overleefd', maar raakt daar niet depressief van. Ik ken jongeren, die nagenoeg konti- nu beademd worden en toch glim lachend rondrijden en bijna altijd goed gemutst zijn. Als je de knullen bij een rolstoel-hockeytoemooi ziet, genietje met ze mee. Ze zoeken el kaar ook graag op. In Franciscusoord in Houthem- Valkenburg volgen veel van deze mannen het onderwijs aan de Me- tylschool, maar voor en na de les sen zul je ze altijd samenzien. En als ze de school verlaten hebben blijven ze toch de kontakten met hun oud-lotgenoten onderhouden. Zij zijn vaak met elkaar bezig en hebben een groot saamhorigheids gevoel. LIONSCLUB VENRAY, DE VSN EN ANDEREN Zes jaar geleden vonden de Ven- rayse Lions en de Limburgse VSN elkaar. Zes jaar alweer bieden Lions Limburgse kinderen met spierdys trofie een heerlijke week aan op het eiland Texel. Steeds weer acht jongeren en acht begeleiders (geselekteerd door de VSN) kunnen uitzwaaien en ver welkomen in Wanssum levert war me, emotionele gevoelens op. Kinderen, ouders, maar ook bege leiders en de Lions zelf weten deze week bijzonder te waarderen. Het is hartverwarmend voor alle mensen die erbij betrokken zijn, te zien hoe bleke snoetjes nog wat on wennig bij elkaar komen en afstan delijk hun meestal van een vorige keer bekende begeleiders begroe ten om hun dan een week later als echte vrienden uit elkaar te zien gaan en hun lekker uitgeruste ouders te zien omhelzen. Het is een kleine bijdrage aan een weinig bevoorrechte groep uit onze samenleving voor wie Lionsclub Venray graag klaarstaat. r Het reisschema van de 9-daagse busreis naar Lourdes via Nevers van 8 t/m 16 mei: De heenreis wordt in drie dagen en de terugreis in twee dagen ge maald.. In Lourdes zelf brengen de busgroepen vier volle dagen door. Omdat de reis in een rustig tempo wordt gemaakt, is er volop gelegen heid om onderweg te genieten van het fraaie Franse landschap. Boven dien doen wij enkele bezienswaar dige plaatsen aan, waaronder in ieder geval Nevers. In de kapel in het klooster Saint Gildard staat een schrijn waarin het lichaam van Bemadette rust. Programma in Lourdes: Voor het programma in Lourdes wordt aan gesloten bij de pelgrims die voor die periode met de Nationale bede vaarten per trein of vliegtuig naar Lourdes zijn gereisd. Voor informatie of aanmelding kunt u bellen met een van de vol gende personen: P. Willems, tel. 04780-10262 of A. van Dyck- Timmermans, tel. 04780-82016. Hotel 'Eurotel' gaat werken aan meer naamsbekendheid in Ven ray. Daartoe start het bedrijf over enkele weken met 'Le Petit Café', een café annex lunchroom dat zich vooral richt op de dagklan ten. Bovendien wil het hotel meer toeristen trekken. Momenteel lo geren in Eurotel voornamelijk za kelijke gasten. Exploitantenechtpaar In 't Holt, dat al driejaar de dagelijkse leiding heeft over Eurotel en sinds eind 1993 de exploitatie van de stichting De Witte Hoeve heeft overgenomen, heeft de plannen meteen in daden omgezet. Over enkele weken wordt de eetzaal van het hotel aangepast om ook als gezellig cafeetje dienst te kunnen doen. Er komt een bar en een aparte ingang. In de zomer maanden wordt 'Le Pet.it Café' uitge breid met een terras, vanaf waar het publiek uitzicht heeft op het 'nieu we' Wilhelminaplein. Het cafeetje is zowel bedoeld voor de hotelgasten als voor het Venrayse publiek en is door de week en in het weekend geopend. In de nabye toekomst gaat ook de bar op de eerste verdieping in het weekend open voor mensen die niet in Eurotel logeren. De bar is een gezellige ruimte met een rustie ke inrichting en een open haard. De doordeweekse gasten ran het hotel brengen ei^graag hun avond door. Het echtpaar In 't Holt mikt met de openstelling van de bar vooral op de groep 'oudere jonge ren' van 25 jaar en ouder. Ook aan de buitenkant willen de exploitanten het hotel een duidelij ker gezicht geven. Eurotel is naar de smaak van de exploitanten te weinig herkenbaar. Nieuwe luifels en lichtreklame moeten er voor zorgen dat binnenkort zakenmen sen, toeristen en Venraynaren Eu rotel in een oogopslag kunnen vinden. Om meer toeristen te trek ken komen er midweek- en wee kendarrangementen en is Eurotel aangesloten bij het 'Samenwer kingsverband Familiehotels'. Deze landelijke organisatie vormt een netwerk van ruim 80 zelfstandige hotels, die allemaal ook door fami lies gerund worden. Gezamenlijk verzorgen de familiebedrijven on der meer reklame en promotie. Het Eurotel aan de Julianasingel is een vriendelijk en goed geoutil leerd hotel dat beschikt over 22 ka mers, allemaal met douche en toilet. Verder zyn in de ruime ka mers telefoon en televisie aanwezig. Hotelgasten kunnen eten in het restaurant en een drankje nemen in de bar. Trots is het echtpaar In 't Holt, dat de horeca met de paplepel kreeg ingegoten, op de bruidssuite, die onder meer is voorzien van een luxe ligbad. geveer 10 jaar is de rolstoel een 'must'. Goede fysiotherapeutische begeleiding is dan noodzakelyk. De. ademcapaciteit vermindert op den duur en er kan gekozen worden voor kunstmatige beademing. Hoe oud de kinderen worden is moeilijk aan te geven, dat hangt af van de progressiviteit van de aandoening. BELEVING VAN OUDERS Guus Daniëls zegt hierover: Na de diagnose stort je wereld geheel in. Je voelt je machteloos, boos en in tens verdrietig: waarom moet jouw kind dit overkomen? Je tuimelt in een gat en bent niet in staat om iets dat je op straat of op de TV ziet los te koppelen van jouw situatie. Je rouwt eigenlijk al! Na maanden kom je uit het dal en komen er heel veel vragen op je af: Kunnen wy hier blijven wonen? Hoe moet dat met school? Wat ver tellen wij aan onze ouders? Welke hulpapparaten hebben wij nodig? Hoe kan ik goede spelletjes met hem doen? enz. Toen heb ik ontdekt hoe belang rijk lotgenoten in zo'n periode voor je kunnen zijn. De Vereniging Spierziekten Nederland (kortweg VSN) bood ons gedegen informatie en bracht ons in kontakt met ande re Limburgse gezinnen in een gely- ke situatie. En zo vind je dan langzaam je weg door de papieren rompslomp, de wereld van de hulpmiddelen, de mogelijke manieren van woning aanpassing, de therapieën die no dig zyn, de keuzes voor school en vrijetijdsbesteding en noem maar op. Je krijgt nieuwe vrienden (die echt alles begrijpen) en je raakt zelfs in staat om anderen, die aan het begin van de lijdensweg staan, mee op te vangen. Je merkt dat het leven toch de moeite waard is en je leert genieten van elke dag. Ons motto werd: Als we het vandaag redden, moet het morgen ook lukken... Toch moet gezegd worden, dat de druk op de verzorgende taak van de ouders steeds groter wordt by het ouder worden van onze zoon. Het legt een enorme claim op je, zeker als je kiest voor thuisverzorging. Je bent zo vanzelfsprekend meege groeid met de steeds toenemende intensiteit van de verzorging, waar- WAT 18 SPIERDYSTROFIE Spierdystrofie is een progressieve spieraandoening die veroorzaakt wordt door een chromosoom-afwij king bij man of vrouw. De ziekte is ongeneeslijk. De te bereiken leef tijd van het patiëntje hangt af van de ernst van de aandoening. Het zijn vooral mannen, die ziek wor den. Vrouwen worden draagster van de ziekte. Daarom is erfelijk heidsvoorlichting dus van groot be lang. Gelukkig is de medische wetenschap zover, dat men in staat is om echtparen gedegen advies te geven, zeker waar er van draagster schap sprake is. By jongens manifesteert spier dystrofie zich doordat zy laat gaan lopen, daarna krijgen zij proble men met opstaan, hollen en traplo pen. Zij krijgen een holle rug. De spierkracht is beperkt, het uithou dingsvermogen gering. In de loop van de tijd wordt het lopen steeds moeilijker, is de aanpassing in de woning noodzakelyk, want by on- Ze staan de laatste tijd nogal eens in de belangstelling, kinderen met spierdystrofie, zelfs op televisie. Paul de Leeuw in zyn show en ook Ivo Niehe stonden er recentelijk uitgebreid by stil. Medisch is er vrij veel van be kend, vooral de ongeneeslijkheid, maar ook de afkomst van de ziekte, en dus de manier om hem te voor komen, zij het dan dat drager- en draagsterschap bij ouders bekend moeten zijn. De grote opgave is, leven met spierdystrofie. Wat betekent het voor ouders; Wat betekent het voor kinderen om met de diagnose spierdystrofie gekonfronteerd te worden. Kunnen jongeren nog ple zier in hun leven hebben? Hoe leeft een gezin hiermee? Een persoon lijk antwoord op deze vragen geeft Guus Daniëls, vader van een zoon die al jaren aan spierdystrofie lydt. Guus beleeft al jaren samen met zyn gezin de ziekte dagelijks en ver werkt de daarmee gepaard gaande fysische aftakeling van zijn kind op zijn eigen manier. Een omstandigheid, die eigenlijk in de privé-sfeer thuishoort, die echter in een tijd van afbrokkelen de welvaart en verminderde wel- zijnsbeleving best even aan de openbaarheid mag komen, zeker waar hy symptomatisch is.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 15