PEEL EN MAAS Kritiek in de marge 'Aparte wet voor Peelregio' Venray in gesprek over één regionale bezwaarcommissie OTOBIANCA Vrouwen kiezen IN de politiek BOERENBRUILOFT 1994 Raadscommissies in toekomst later op de avond bal Noodgeval... 'N KWESTIE VAN EEN BETERE SMAAK. Treintaxi Venray breidt verder uit PEEL EN MAAS Kleur bekennen Amnesty International zoekt sympathisanten ONTBIJT 10.30 UUR IN DE TENT. KOSTEN f7,50 KOSTEN DAGPLAK (17,50 GRATIS ENTREE TENT VOOR DE HELE AVOND Commissies akkoord met voorstel Noordtangent Wethouder in brief aan minister Alders DANCING—T DE BREYENBURG 'Ik hou me niet bezig met poli tiek' is een uitspraak die men wel eens hoort. 'Maar de politiek houdt zich wel bezig met jou' zou de Werk groep Vrouwen en Politiek daarop als antwoord willen geven. Eind september startte de Werk groep Vrouwen en Politiek haar campagne 'Vrouwen kiezen in de politiek'. Allerlei manieren zijn ge zocht om de politiek onder de aan dacht te brengen, speciaal onder de aandacht van vrouwen. Want het is toch niet democratisch te noemen dat 50% van de bevolking nauwe lijks deelneemt aan besluitvor ming? Met wekelijkse korte stukjes in Peel en Maas, met interviews in datzelfde weekblad, met een thema avond over beeldvorming over man nen en vrouwen, met de presenta tie van een enquete onder Lim burgse politici en met politieke snuffelstages voor vrouwen heeft de Werkgroep het onderweip onder de aandacht gebracht. En met sukses, zoals de vele reakties illustreren. In de laatste weken voor de ge meenteraadsverkiezingen zitten de leden van de Werkgroep bepaald niet stil: een aantal scholen heeft interesse getoond voor lessen over (vrouwen en) politiek door mensen uit de politieke praktijk. Het Inter ven College beet hierbij het spits af en wel op 7 februari. Verder is er vanaf 10 februari, gedurende drie weken een tentoonstelling te zien in de Openbare Bibliotheek. Op 2 maart tenslotte, de dag van de ver kiezingen, zendt Radio Omroep Limburg verzoekplaten uit van de Werkgroep Vrouwen en Politiek. Politiek een mannenzaak? Kom nou, stem op een vrouw! Inlichtin gen: 04780-23428 ('s ochtends). Alle Venrayse politieke partijen zyn er voorstander van om het aan- vangstijdstip van de raadscommis sies te verleggen van 18.00 uur naar 19.30 uur. Dat bleek maandagavond tijdens de commissie Algemene Za ken. Ook zal het aantal commissies teruggebracht gaan worden. Waar schijnlijk zullen er in de nieuwe raadsperiode zeven commissies zijn. Twan Jansen (PvdA) noemde het latere tijdstip meer toegeschreven naar de cliënt en kan volgens hem wel een verbeteriixg genoemd wor den. Nu is volgens Jansen de bur ger beter in staat om een commis sievergadering te bezoeken en daar van het spreekrecht gebruik te maken. Cees v.d. Ven (CDA) had hier wei nig aan toe te voegen. Volgens hem zou 19.00 uur als aanvangstijdstip ook redelijk kunnen zijn. Dat meende ook dhr. V.d. Voi'le van deze gelijknamige fraktie. Deze bevrees de dat met een aanvangstijdstip van 19.30 uur de vergaderingen wel eens heel laat afgelopen zouden kunnen zijn. Verder voegde hy de suggestie toe om per fraktie een woordvoerder per ondei-werp aan te wijzen om zo effektiever te verga deren. Kortere vergaderingen kosten de gemeente immers min der geld. Met dat laatste was burgemeester Waals het niet helemaal eens. In de commissies vindt immers volgens de burgemeester de meningsvor ming plaats. Dan moet je iedereen zoveel mogelijk laten participeren. Waals was blij dat de politiek zich kon vinden in een later tijdstip. 'Het is nu vaak zo dat mensen moe ten kiezen tussen een warme maal tijd of een bezoek aan een commissie. Vaak kiezen ze dan voor het eerste....' Zaterdagmiddag omstreeks 14.00 uur kwam by de alarm centrale 06-11 een noodroep binnen van een bejaarde man. Die man deed een verward ver haal en zei dat hy de hulp van de brandweer nodig had. Men vond dit zo'n verward verhaal dat eerst de politie werd verzocht ter plaatse te gaan kij ken. De politie trof inderdaad een bejaarde man aan die ver klaarde 06-11 te hebben gebeld. Hij was in paniek geraakt, om dat hij zijn schoenen niet meer aan kon krygen... De politie vertelde de man dat voor dergelijk gevallen niet 06-11 moet worden gebeld om dat dit nummer alleen maar voor noodgevallen bestemd is. Volgens de bejaarde was dit voor hem zeer zeker een noodgeval... Vernielingen in politiecellen Een 34-jarige arrestant uit Hel mond heelt afgelopen weekend ver nielingen aangelicht in twee cellen op het politiebureau in Venray. De arrestant heeft kans gezien om in beide cellen de toiletpotten grondig te vernielen, heeft verder de deur van een cel ontzet en het slot daar van vernield. Ook heeft hij een ma tras vernield en beide cellen besmeurd met eten. De arrestant liep in Boxmeer te gen de lamp bij een politiekontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bij de kontrole gedroeg de bestuur der alsook een inzittende zich on rustig. De politie stelde een onder zoek in en toen bleek dat in de auto, voor een waarde van enkele duizen den guldens, koperdraad aanwezig was. Terwijl de inzittende wist te ontkomen, kon de bestuurder wor den aangehouden. Al snel kwam aan het licht dat de koperdraad die zelfde nacht bij een bedryf in Ber gen was gestolen. De man werd vervolgens aan de regiopolitie van het distrikt Venray overgedragen. Tijdens zijn verblyf in de Venrayse cellen heeft de man kans gezien de vernielingen te plegen. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal werd hij in de loop van maandag op vrije voeten gesteld. Zijn mede-inzittende, een 36-jarige inwoner van Helmond, werd zondag in Helmond aange houden. Ook hij is inmiddels op vrije voeten gesteld. De schade van de gepleegde ver nielingen bedraagt meer dan ƒ1.000,-. Vechtpartij Zaterdagmorgen, kort na 02.00 uur, ontstond by een discotheek aan het Gouden Leeuwterrein een vechtpartij waarby meerdere perso nen betrokken waren. De politie kon de vechtparty beëindigen. By het opmaken van de balans bleek dat een van de vechtenden, een bloedende wond aan zyn neus had opgelopen en dat een tand was afge broken. Dat slachtoffer heeft aangif te van mishandeling gedaan. Het zal de politie nog veel moeite kosten om alles op papier te zetten. Er moeten nog verschillende perso nen worden gehoord. Op dit mo ment zijn nog geen aanhoudingen verricht. Tijdens de carnavalsweek zijn wij de gehele week gesloten. Vanaf dinsdag 22 februari staan wij weer geheel tot uw dienst. Tevens vragen wij een zaterdag hulp. Winkeldiefstal met geweld Zaterdagmiddag omstreeks 15.00 uur betrapte een medewerker van een slijterij aan De Bleek een 'klant' toen deze een dure fles drank in zyn binnenzak stopte. Toen die man de winkel wilde verla ten werd hij aangesproken door de bedrijfsleider van de slytery en die belette hem de winkel te verlaten. De klant werd hierop agressief, trapte en sloeg de bedrijfsleider en trachtte onder het uiten van bedrei gingen de winkel te verlaten. De bediijfsleider kreeg medewer king van het publiek aan de buiten zijde van de slytery, zodat de deur dicht bleef. De winkeldief kon aan de politie worden overgedragen. Bij onderzoek bleek de man, een 26-jarige Venraynaar, niet een maar twee flessen sterke drank in zijn jas had gestopt. De waarde van die twee flessen bedroeg ƒ120,-. De man werd ingesloten en is aan de offi cier van justitie voorgeleid. Volvo stationcar ontvreemd Maandagmorgen ontdekte een 39-jarige bewoonster van de Vlasak ker te Oostrum dat de haar op de in rit van haar woning geparkeerde Volvo stationcas was ontvreemd. De auto, blauw van kleur, is ongeveer twee jaar oud en heeft nog een waarde van ongeveer ƒ45.000.*. Nu hebt U het voor het zeggen! Vertrouw op 2 maart Uw STEM Fraktie van de Vorle toe aan anders dan anderen I I IQT Q en aktief L.IÜO I O WIJ BEKIJKEN HET GRAAG VAN UW KANT. nr. 1 Joost van de Vorle nr. 2 Gerrit Lemmens nr. 3 mr.Victorine Derks DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Nr. 6 HUNUtHU VIJMItNUt JAAHCaANG Rond Valentijnsdag trekt dhr. Jacobs van Semperflorens traditio neel weer de Valentijnspij aan om mensen, die zich inzetten voor hun medemens, te verrassen met een bosje bloemen. Dit jaar is door het Bloemenbureau Holland gekozen om verschillende mede werkers van de ANWB Wegenwacht in het zonnetje te zetten. Zo ook in Venray, waar nabij de A73 dhr. A. Broers uit Meerlo een fraaie bos bloemen kreeg aangeboden. Per 1 maart 1994 rijdt de Trein taxi ook naar Blitterswijck, Geyste- ren, Meerlo en Wanssum. Trein reizigers kunnen zich vanaf station Venray op een comfortabele manier naar een bestemming in een van deze plaatsen laten brengen. De Treintaxi kan reizigers ook ophalen en naar station Venray brengen. De Treintaxi rijdt sinds 1 april 1993 in Venray. In december 1993 maakten hier ï'uim 1500 passagiers een Treintaxi-rit. Geldigheidsgebied Op 1 oktober 1993 werden reeds eerder zeven plaatsen aan het gel digheidsgebied van Vemay toege voegd. Het totale Treintaxi-gebied van Venray behelst vanaf 1 maart de bebouwde kom van de volgende plaatsen: Blitterswijck, Geysteren, Heide, Holthees, Leunen, Maashees, Meerlo, Merselo, Oirlo, Oostrum, Overloon, Smakt, Venray, Vliegveld De Peel, Vredepeel en Wanssum, Ys- selsteyn (incl. Duits Mil.kerkhoi). Extra service Iedereen die in het bezit is van een treinkaartje en een Treintaxi- biljet kan gebruik maken van de Treintaxi. De Treintaxi in Venray biedt een extra service aan reizi gers die naar het station willen, maar nog geen Treintaxi-biljet heb ben. Zij kunnen voor ƒ16,- bij de chauffer een Treintaxi-rit plus een aanbetaling op de treinreis afreke nen. Voor deze aanbetaling ont vangt de klant een Treinkadobon van ƒ10,- die aan het loket kan wor den gebruikt om een treinkaaitje te betalen. Het is niet mogelyk om bij de chauffeur een Treintaxi-rit te be talen zónder Treinkadobon. Het blijft natuurlijk het gemakke lijkst om een Treintaxi-biljet voor ƒ6,- bij het NS-loket te kopen. Houders van een NS-abonnement, kunnen een bonnenboekje 5x Treintaxi kopen. Dit bevat vijf on- gedateerde Treintaxi-bonnen die overal in het land te gebruiken zijn. Reizigers die vertrekken of aanko men op een station waarvan het lo ket gesloten is, kunnen sinds 1-^ januari ook bij de conducteur een Treintaxi-biljet kopen. elke week nieuws In deze verkiezingstijd zyn spe culaties over uitslagen, eventuele nieuwe coalities en zetelverdeling steeds vaker onderweip van ge sprek. Ongewild heeft ons week blad daar afgelopen week ook aan bijgedragen. Tot veler verbazing, met name binnen 'Samenwerking Venray' stond de advertentie van deze partij voi'ige week in een rode kleur afgedrukt. PvdA-rood wel te verstaan. Echt blij was men niet bij Samenwerking maar gelukkig kon men de humor van mogelijke coali ties er wel van inzien. Ons werd wel uitdrukkelijk verzocht om deze week de adveitentie toch maar in 'Samenwerking-geel' af te drukken. Om verdere speculaties te voorko men geven wy hier gaarne gehoor Amnesty International werkt voor de vrijlating van al die mensen die vanwege hun overtuiging in de gevangenis zitten, terwyl ze geen geweld hebben gebruikt. Amnesty International werkt tegen martelin gen, slechte behandeling in gevan genissen en tegen de doodstraf. Ze vraagt regeringen om opheldering over in hun land voorkomende po litieke moorden en 'verdwijningen'. Voor al diegenen die hun land ont vluchten vanwege bovenvermelde mensenrechtenschendingen be pleit Amnesty International het recht om asiel te krygen. Ook in Venray is een groep van aktieve Amnesty-leden. Maar om aktief te kunnen blijven zijn er mensen nodig die helpen met het werk binnen onze groep. Misschien is het goed eens op een rytje te zet ten op welke manieren men Am nesty International kan helpen bij haar werk: - d.m.v. een eenmalige storting (gift) op giro 3875939 t.n.v. de Amnesty- groep Venray - u kunt lid worden voor ƒ52,50 per jaar (of indien u minder draag krachtig bent voor 20,- per jaar) waarvoor u tevens de Wordt Ver volgd ontvangt, het maandblad voor Amnesty-leden - u kunt zich opgeven voor de thuis- schryfaktie: dan ontvangt u iede re maand een voorbeeldbrief die u thuis kxrnt overschrijven en op sturen (meestal in het Engels, soms in het Frans of Spaans) - u kunt ook aktief worden binnen onze groep maar dit is niet vrij blijvend: wy verwachten van onze aktieve leden dat zij op de drie wekelijkse vergadering komen en zich verdiepen in het werkveld van Amnesty. Daarbij krijgt u na tuurlijk begeleiding en na verloop van tyd kunt u kenbaar maken waar uw interesses liggen: mis schien vindt u standwerk wel heel leuk, of voorlichting geven op scholen of het opstellen van voor beeldbrieven. Deze opsomming is zeker niet volle dig maar misschien ziet u hierin toch de uitdaging die u in staat stelt zeer direkt iets te doen voor mede mensen die buiten hun schuld in nood verkeren, dikwijls mensen die zelf bewust iets wilden doen voor anderen. Voor meer informa tie kunt u bellen met de kontakt- persoon van de Amnesty-groep Venray, mevr. H. Stevens, tel. 89642 of met de penningmeester, mevr. C. Hoedemaekers, tel. 84479. Brandstichting Zondagmorgen omstreeks 05.00 uur werd een brandje gemeld aan de Leeuwstraat. By het door de poli tie ingestelde onderzoek bleek dat er op de biievenbus in de hal van een appartement een sporttas stond die in brand was gestoken. De brandende inhoud veroorzaakte een dikke zwarte rook, die nogal wat schade veroorzaakte. Door de tas te verwijderen en de inhoud te blussen kon uitbreiding worden voorkomen. De politie is nu op zoek naar de brandstichters) en hoopt dat even tuele getuigen hen op het spoor kunnen zetten. - WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING INHOUDENDE: unieke medaille met linnen draagtas - deelname optocht - koffie met krentebol - om 18.00 uur in de tent soep, boerenkool met worst. Voorverkoopadressen: Chris Jansen sigarenmagazijn - Magnifique - Foto Hoedemaekers - 't Upke - Cor Paint De gecombineerde commissies ruimtelyke ordening en openbare werken hebben maandagavond zoals verwacht het collegevoorstel over de aanleg van Oostwestver- binding of Noordtangent om armd. De commissies waren goed te spreken over het rapport en het voorstel om de weg tussen Raad huisstraat en Eindstraat niet aan te leggen. Of zoals commissielid Lemmens (Van de Vorle) het uit drukte: 'Meteen beginnnen met niet aanleggen'. Kritiek kwam er vanaf de rand van het politieke veld: oud-raadslid Jan Reintjes en byna oud-raadslid Huub Muijsers (beiden CDA) pleitten voor uitstel van de definitieve beslissing. Het optreden van Reintjes vanaf de publieke tribune was geen ver rassing. De Leunenaar, die de hele besluitvorming rondom de Oost- westverbinding vanaf het begin heeft meegemaakt, was ook tijdens de infonnatiebijeenkomst vorige week aktief om de gemeente te be hoeden voor misstappen. Zijn angst geldt de bereikbaarheid en leef baarheid van het centrum, vooral voor mensen uit de kerkdorpen en de regio, die met de auto komen. 'Wat wil Venray eigenlijk? Een stad met de rust van een dorp? Dat is een utopie', hield hij z'n ex-collegae voor 'Mijn advies: houd beide mo gelijkheden open. Maar de politiek luistert meestal toch niet', voorspel de Reintjes. Verrassender was dat Huub Muy- sers het woord vroeg, nadat collega Jan Reintjes, naamgenoot van de eerste, het officiële CDA-standpunt had verwoord. Op persoonlijke titel sloot hij zich aan by de kritiek van het ex-raadslid. Ook voor hem ging het om de vraag of Venray een saaie of levendige stad moet worden. Bo vendien twijfelde hy aan de objecti ves van het computermodel en voorzag op de wat langere termijn eenrichtingsverkeer op de binnen ring. In die situatie is een Oostwest- verbinding, om de binnenring rond te maken, nog veel harder nodig meende Muijsers. Het raadslid uit Merselo, dat zich voor de komende verkiezingen niet meer beschikbaar stelt, maakte in één van z'n laatste commissieverga deringen van z'n hart geen moord kuil. 'Ik weet ook dat die weg er nu niet komt. Dat zei ik al toen de op dracht werd verstrekt. Ooit krijgt Venray een dappere raad, die niet de gemakkelijkste weg kiest', besloot Muysers bitter. Het CDA was, evenals Partij van de Arbeid en de fracties Samenwer king en WD, akkoord met het col legevoorstel. Samenwerking en WD waren zeer enthousiast, de christendemocraten hadden enke le detailvragen, maar onderschre ven de hoofdconclusie van het rapport. De fraktie Van de Vorle was eveneens akkoord, maar was niet gerust op de situatie die ontstaat rond de Paterslaan als daar de ver keersstroom wordt onderbroken. Wethouder Bert Kersten heeft bij minister Alders van milieu aangedrongen op aparte wetge ving voor de milieuproblemen in de Peelregio. Als dat niet mogelijk is zou de minister grootschalige landinrichting kunnen overwe gen. Kersten wil van z'n partijge noot verder weten wat hy voelt voor de zogenaamde 'warme sa nering', het financieel steunen van agrariërs die willen stoppen. De Venrayse wethouder stelt deze vragen in een brief aan de minister met de bedoeling ze te bespreken tijdens de gisteren gehouden bij eenkomst in wijkcentrum De Kiosk in Brukske. Daar zou de PvdA- minister op bezoek komen in het kader van de verkiezingstoemee. In verband met een extra vergade ring van de ministerraad over de kwestie rond het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven heeft minister Alders gistermiddag echter z'n komst naar Venray Een specifieke wet voor de Peelre gio is volgens Kersten te overwegen zijn als de Nadere Uitwerking Noord-Brabant Limburg (NUBL) van de Vierde Nota Ruimtelyke Orde ning Extra (VINEX) mislukt. In het NUBL praten Brabantse en (Noord- )Limburgse gemeenten over de ruimtelijke ordeningsproblemen in de regio, met name in relatie tot de intsensieve veehouderij. Kersten pleit bij de milieumi nister nogmaals voor een genuan ceerde aanpak van de hinderwet- regels. Tbepassen van een methode op basis van de werkelijke geurhin- der en de mogelijke technische re ductie leveren zoals bekend andere hinderwetcirkels op dan de nu ge hanteerde methode. In de brief staan verder een groot aantal vragen die betrekking heb ben op natuur en milieu en op de ruimtelijke problemen in de regio. Bij het drukken van deze editie was het antwoord van de minister uiter aard nog niet bekend. Alders zal ook voor 2 maart Venray niet meer bezoeken. In plaats daarvan bren gen voorzitter Piet Krolt van de PvdA-afdeling Venray en wethouder Kersten in de komende weken een bezoek aan Alders in Den Haag om de vragen over de Peelregio te bespreken. De gemeente Venray is in overleg met de gemeenten Horst en Seve- num om te komen tot een gezamen lijke commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Dat liet burge meester Waals maandagavond we ten tijdens de commissievergade ring Algemene Zaken. De betrok ken gemeenten hopen zo te komen tot een commissie die in gevallen van bezwaren en beroepen een zo onafhankelijk mogelyk advies kan geven. Volgens burgemeester Waals bestaan al elders in Nederland zul ke constructies. Het overleg is tot stand gekomen nadat de gemeente Venray in het Arrondissement Arnhem had ge zocht naar een nieuwe voorzitter van de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. De huidige voor zitter, Mr. Bakermans, had ge constateerd dat hy op de Rechtbank in Roermond, veelvul dig met zaken te maken kregen die Iedere vrijdag een gezellige disco-, dansavond! Zaterdag 12 februari Maandag 14 februari Mgr. Bekkersstraat 56 Ledeacker tel.: 08858 - 3133 hij ook al eens als voorzitter van een commissie had behandeld. Daarom is de gemeente Venray in een ander Arrondissement op zoek gegaan naar een voorzitter. Die is gevonden in de persoon van mr. F. de Vries. Als diens vervanger zal mr. J. Penning op gaan treden. Vanuit de Arrondissementsrecht- bank Arnhem werd echter aangege ven dat koppeling van commissies uit verschillende gemeenten een positief effect had. De voorzitters zouden effectiever kunnen funktio- neren terwijl de koppeling van de diverse ambtelijke apparaten een hoogwaardigere organisatie onder die commissie zou kunnen vor men. Bovendien zouden de advie zen onafhankelijker zijn. De commissie bestaat uit een voorzitter en twee leden en behan delt een bezwaren of beroepen die zijn ingediend tegen bestuurlijke beslissingen. Thans zijn de twee le den in Venray twee raadsleden. Die leden hoeven niet per definitie raadslid te zijn. 'Je zou je kunnen voorstellen dat de commissie in Horst zou bestaan uit een lid uit Horst en een uit Venray; in Seve- num en Venray uit een andere com binatie. Je krygt dan een veel onafhankelijker advies', aldus bur gemeester Waals. Er werd aangifte gedaan van diefstal uit kleding van een leerling van de scholengemeenschap aan de Mgr. Nolensstraat. Uit die kleding werden een horloge en drie zilve ren kettinkjes ontvreemd.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11