m Bedrijfsleven en onderwijs presenteren zich Grootse Kies Techniek-happening op zaterdag 29 januari 1994 Het gaat erom dat mensen zichzelf kunnen zijn" Samenvoeging raadscommissies niet uitgesloten PvdA VENRAY PvdA VENRAY PvdA VENRAY Nieuwe OR bij Rank Xerox Nieuwe werkgroep kleine criminaliteit PvdA VENRAY WD-commissielid Leonie Cals: 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND partij met smoel partij met smoel partij met smoel WAO VAN SOEST partij met smoel PEEL EN MAAS Donderdag 27 januari 1994 - Pagina 5 Ofschoon familie van een be kend vaderlands politicus uit het recente verleden -haar oom was Jo Cals, bekend KVP-minister in de jaren '50 en '60 en bedenker van de Mammoetwet- voelde Leo nie Cals zich nooit aangetrokken tot de politiek. Dankzy haar voor malige baas kwam het er toch van. Nu is ze alweer dertien jaar in de plaatselijk politiek actief. Mo menteel is Leonie Cals lid van de commissie cultuur voor de WD en voorzitter van de onafhankelij ke Monumentencommissie in Venray. Haar voormalige baas is Leo Jans sen, inderdaad leider en enig raadslid van de WD-fractie in Ven- rayse gemeenteraad. Destijds werk ten zij samen by Custers Machinefabriek, waar Leonie Cals de secretaresse was van directeur Janssen. "Zo ben ik er echt inge rold", zegt de 45-jarige dochter van de vroegere Venrayse apotheker. "Als een goede secretaresse. Het be gon met het uittikken van de notu len van partijvergaderingen, later ging ik het secretariaat doen bin nen het bestuur en in 1980 kwam ik in de politiek terecht, als lid van de commissie cultuur". I Geen voorgeschiedenis die bol staat van de politieke ambitie. Die was er dan ook niet. Ondanks ome Jo. "Van huis uit waren we niet vre selijk politiek. Ik zat op de middel bare school toen de Mammoetwet werd ingevoerd en ik vond dat ze al lemaal zo lelijk deden tegen ome Jo. Nee, ik kreeg in die tijd eerder een aversie tegen de politiek", vertelt Leonie Cals. De interesse was er uiteraard wel al vindt de Venrayse liberale dat voor haar persoonlijk te weinig ge wicht hebben om actief te worden en te blijven. "Ik voelde me bij de mensen binnen de party thuis, ik werd gerespecteerd". Het sociale aspect speelt voor haar dan ook ze ker een rol bij haar politieke werk. "Als je je ergens niet thuisvoelt, functioneer je ook minder", zegt ze. Haar keuze voor een vervolgoplei ding staaft haar bewering. Leonie Cals wilde graag sociaal werk gaan doen, maar de sfeer en de manier van werken tijdens de introductie op de sociale academie schrokken haar al zo af dat ze er vanaf zag. "Ik had best maatschappelijk werkster willen worden, maar niet op die manier", zegt ze terugblikkend. De Venrayse werkte daarna een paar jaar in het buitenland, onder meer als au pair, en begon terug in ons land aan de secretaresse-opleiding bij Schoevers. Een heel praktische keuze: "Ik werd ook ouder, wilde m'n eigen brood verdienen en zocht dus naar een opleiding die niet zo lang duurde", verklaart ze. monument Veel Venraynaren zullen Leonie Cals het beste kennen als voorzitter van de Monumentencommissie, een onafhankelijke club voorname lijk deskundigen die rechtstreeks het college adviseert over monu mentenbeleid en -beheer. Ook daar rolde ze bij toeval in. "Toen ik in 1980 in de commissie cultuur te recht kwam was die net bezig met het voorontwerp van een monu mentenverordening. Ik heb die ont- 99 wikkeling dus vanaf het begin meegemaakt en had er wel be langstelling voor. Sinds de instel ling van de Monumentencommissie in 1983 is Cals dan ook van de party. Voor haar politieke werk zit ze momenteel opnieuw in de commis sie cultuur, na een raadsperiode in de gecombineerde commissie on derwijs en cultuur en een periode in maatschappelyke en sociale za ken gefunctioneerd te hebben. Met name maatschappelijke zake en cultuur zyn commissies waarvan de samenstelling aardig de getals verhoudingen benadert die vrou wen overal in de Venrayse politiek zouden willen zien. Hoe dat komt? Leonie Cals denkt dat het te maken heeft met de onderweipen, die vol gens haar 'dicht bij huis' liggen en dus dicht by wat vrouwen aan spreekt Het WD-commissielid bestrijdt de gedachte dat er meer vrouwen in de commissie cultuur zitten omdat het een 'lichte' com missie zou zijn. "Goede culturele voorzieningen zyn belangrijk voor een leefbare gemeenschap en ze ge ven Venray bovendien extra uitstra ling en aantrekkingskracht als vestigingsplaats. Daarom is culture le zaken voor mij althans een be langrijke commissie". menselijk produkt In de welzijn-commissies gaat het dus de goede kant op met de vrou wen in de Venrayse politiek. Hope lijk wordt die getalsverhouding niet veranderd als een aantal commis sies in de toekomst worden samen- De wat meer technische commis sies als fmanciën, ruimtelijke orde ning, economische zaken zijn nog overwegend het terrein van de he ren. Leonie Cals vindt het belang rijk dat juist ook in deze commissies meer vrouwen plaats nemen. "Vanwege de wederzijdse beïnvloeding, de manier waarop je tot bepaalde beslissingen komt, de andere accenten die vrouwen leg gen. Een betere verhouding maakt wel degelijk wat uit. Ik denk dat er evenwichtiger besluiten genomen worden. Het is natuurlijk niet zo dat wat eerst wit was nu zwart wordt. Het gaat om een glooiend proces met als eindresultaat een menselijk produkt in plaats van een mannelijk of vrouwelijk". Maar het belangrijkste vindt ze in alle ge vallen, voor mannen en vrouwen, dat mensen zichzelf kunnen zijn, ook in de politiek. Binnenkort gaat Venray weer naar de stembus. Leonie Cals staat, als eerste vrouw binnen de Venray se WD, op nummer drie van de lyst. De kans dat ze in de gemeente raad komt is daarmee niet zo groot, hoewel ze best in de raad zou wil len, tenminste als ze dat werk kan combineren met haar volledige baan. Maar ook al zou de WD een een- mensfractie in de gemeenteraad blijven blijft Cals politiek actief. Omdat ze vindt datje in Venray ook als kleine fractie best wat kan berei ken. "Het politieke klimaat in Ven ray is wel goed. Er wordt naar elkaar geluisterd en je merkt datje soms toch wel invloed hebt. In het begin heb je die indruk niet altijd, maar als je een paar jaartjes mee loopt merk je dat het wel zo is". Het is niet uitgesloten dat het aantal raadscommissie na de ge meenteraadsverkiezingen minder zal zijn dan het huidige aantal van tien. Dat blijkt uit een enquete die onder alle leden van deze raad scommissies is gehouden. Waar schijnlijk zullen na de verkiezingen zeven commissies worden samengesteld, waarbij Eco nomische Zaken en Financiën, Maatschappelyke en Sociale Zaken en de commissies Onderwijs, Jeugd, Sport en Recreatie en Cultu rele Zaken samengevoegd worden. EVALUATIE Aan het begin van deze raadsperi ode werden maar liest tien raad scommissies ingesteld. De achterliggende gedachte was een spreiding van de werkdruk en het voorkomen van te lange vergade ringen, die de besluitvorming ook niet ten goede komen. Daarbij werd tevens afgesproken dat aan het ein de van de raadsperiode, het comis- siestelsel geëvalueerd zou worden. Cijfermatig bekeken is er een aantal commissies, dat veelvuldig te kampen heeft gehad met niet door gegane vergaderingen. Zo zijn er van de 36 geplande vergaderingen Economische Zaken er maar liefst achttien niet doorgegaan. By de ®PvdA VENRAY lijst 2 Voor evonwicht in de raad commissie Sociale Zaken was dat 16 keer. Culturele Zaken 15 keer en Maatschappelyke Zaken 14 keer. De commissie Milieu kwam 11 keer niet bij elkaar, maar het takenpak ket van deze commissie is in de pe riode wel gegroeid. enquete Behalve een cijfermatige evalua tie is er ook een enquete gehouden onder de raads- en commissiele den. Die vragen gingen over sa menstelling van commissies, het funktioneren van commissies en aanbevelingen voor de volgende raadsperiode. Met name leden uit de bovenge noemde commissies, die relatief weinig hebben vergaderd, zet vraag tekens bij de betekenis van hun commissie. Hier zou het samenvoe gen van commissies moeten leiden tot meer frequent en zinvol ver gaderen. De raads- en commissieleden ge ven daarbij zelf een aantal sug gesties aan. 33 Keer werd voorgesteld om de commissies Fi nanciën en Economische Zaken sa men te voegen; 40 geënqueteerden stelden de samenvoeging van Maat schappelijke Zaken en Sociale Za ken voor terwijl 28 personen Culturele Zaken by de commissie Onderwijs, Jeugd, Sport en Recrea tie wil voegen. Overigens pleit 80% van de ondevraagden voor het te rugbrengen van het aantal com missies. spreekrecht Opvallend is dat 13% van de on dervraagden voorstelt om het spreekrecht voor het publiek, niet voorop de agenda te plaatsen. De burger zou volgens by het desbe treffende agendapunt zyn zegje moeten doen. Iets overigens wat nu al in diverse commissies gebeurt. B. en w. willen deze suggestie overne men. Het college noemt dit prakti sche en klantgerichter. Wel dient de burger aan het begin van de ver gadering kenbaar te maken dat hij van het spreekrecht gebruik wil maken. Verder zouden "potentiële sprekers" meer actief voor een commissievergadering uitgenodigd moeten worden door ook hen de commissiestukken toe te zenden. Volgens burgemeester en wethou der werkt het ook klantvriendelij ker om de "spreekrechtgevoelige" agendapunten vooraan op de agen da te zetten. Overigens zijn alle on dervraagde politici voor handhaving van het spreekrecht. Tenslotte willen b. en w. meer uniformiteit gaan brengen in de opstelling van de commissie agenda's en de verslaglegging van de vergaderingen. Overigens zal de nieuwe gemeen teraad zich over de toekomst van de commissies uitspreken. «PvdA VENRAY lijst 2 Voor evenwicht in de raad Poging om benzine over te hevelen Een 33-jarige inwoonster van Venray deed aangifte van een moge lijke poging om benzine over te he velen van haar aan de Seilier geparkeerde personenauto. De af sluitklep van de benzinetank was verbogen en de tankdop werd in haar tuin teruggevonden. Of er ben zine uit de tank is overgeheveld kon niet worden vastgesteld. Het is ook mogelijk dat de dader gestoord werd. «PvdA VENRAY lijst 2 Voor evenwicht in de raad Rank Xerox Venray heeft een nieuwe ondernemingsraad. Vorige week woensdag en donderdag von den by dit Venrayse bedrijf de on- dememingsraadverkiezingen plaats. De nieuwe ondernemings raad telt nu 15 leden, waarvan maar liefst 10 nieuwe leden. De opkomst bij de verkiezingen was met by na 75% een record. De nieuwe OR is vanaf afgelopen vrijdag in funktie. Verkiezing De vorige ondernemingsraad heeft slechts twee jaar zitting ge had. In maart 1992 werd deze raad ingesteld, zonder dat daar verkie zingen aan vooraf gingen. Reden hiervoor was het geringe aantal kandidaten dat zich voor de Onder nemingsraad verkiesbaar had gesteld. Oorzaak van deze situatie was het feit dat het OR-werk in veel gevallen moeilijk te combineren viel met de eigen funktietaken in het bedrijf. Daarom werd toen me teen een werkgroep van 0R- medewerkers en de directie in het leven geroepen om werkbare "spel regels" op te stellen, zodat de be langstelling voor het OR-lidmaatschap weer toe zou ne men. Al eind 1992 werden hiervoor afspraken gemaakt. Ook werd toen afgesproken om zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen te houden. OPKOMST De huidige verkiezingen kende een goede opkomst. Dit tot tevre denheid van o.a. directeur Stoll- man, die het personeel vooraf duidelijk had gewezen op het be lang van de ondernemingsraad. "Wij komen in 1994 in zwaar weer terecht waarvan de eerste buien zich al hebben aangekondigd. Een OR die zijn klankbordfunktie goed vervult en alert omspringt met sig nalen uit het bedrijf, lean er wezen lijk toe bijdragen dat het schip op koers blijft" aldus de directeur in de speciale OR-Xerokrant van januari. De recordopkomst noemde de di recteur dan ook een enorme opste ker. Bij de vorige verkiezingen, in 1989, kwam "slechts" 61% van de kiezers hun stem uitbrengen. Dit jaar gingen in totaal 1464 kiezers naar de stemautomaat, die door de gemeente Veniay beschikbaar was gesteld. De nieuwe ondernemingsraad bestaat dus uit 15 personen. Zes daarvan zijn afkomstig van de FNV- lyst. Dit zijn Bert Thijssen, Tbon Hermans, Sjef Senders, Ad Eyke- mans, Wim Frederix en Ray Brad ley. Van de Unie/BLHP lijst nemen Jan Bastiaans, Frans van der Kruijf, Peter van Marle en Leo Willems zit ting in de raad. Ook de "vrije lyst" levert vier OR-ledeil: Jan Aarts, Jim Clarke, Janny Slotwyk en Phil Mit chell. Het vijftiental wordt com pleet gemaakt met Mat Botden, die als eenmanslijst aan de verkiezin gen deelnam. Op zaterdag 29 januari laten een twintigtal regionale bedrijven in een landelijk beschouwd uniek sa menwerkingsverband weer hun he le kunnen zien in het kader van de Open Dag Kies Techniek. Door deze bijzondere opzet wordt de nationale manifestatie Kies Techniek ner- gens met zo'n breed voorlichtend karakter uitgedragen als juist in de regio Venray. Voorzitter J. J. van den Akker van de werkgeversvereni ging FME (Federatie Metaal en Elec-- tro) komt de Open Dag op gepaste wyze inluiden, en jonge bezoekers krijgen deze keer de gelegenheid om zlef een fraai CD-rek te zien ma ken om het daarna mee te nemen naar huis. Voor deze speciale jubileumdag zal Inalfa de poorten openen om ouders en hun kinderen te ontvan gen die meer willen weten over de technische beroepsbranche. In to taal presenteren meer dan twintig plaatselijke bedrijven en een viertal onderwijsinstellingen zich bij Inal fa. Elk bedrijf zal op 29 januari haar techniek demonstreren, waarbij be zoekers volop de gelegenheid krij gen om zelf met de machines te mogen werken en allerlei vernuf tigheden in elkaar te sleutelen. De Kies Techniek-dag in Venray is de laatste jaren niet meer uitsluitend een "kijk-aktiviteit", maar met na me ook een "doe-aktiviteit" gewor den. Dit jaar is er ook een Quiz als aktiviteit. Tien scholen uit het ba sisonderwijs komen met een team van vijf kinderen naar de Kies Techniek-dag om een quiz te spe len. Het team wat deze quiz wint krijgt nog dezelfde dag een Compu ter met CD ROM-mogelykheden uit gereikt. Door de samenwerking van alle bedrijven krijgen belangstellenden een optimale indruk over wat het werken in de techniek inhoudt. Niet alleen zijn er voor jonge men sen mogelijkheden te over in de techniesche branche, ook kunnen zy zo met eigen ogen aanschouwen dat er een hele verschuiving aan de gang is naar schoner en milieu vriendelijker werken. Bovendien betekent automatisering nóg lang niet het einde van fantasie en crea tiviteit in deze levendige branche. De Open Dag is bedoeld voor ouders en kinderen van het basisonder wijs, maar ook MAVO- HAVO- en VBO-scholieren zyn van harte welkom. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmada! 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Donderdag 3 februari installeert burgemeester Waals de 'Kerngroep Samenleving en Criminaliteit'. De groep gaat zich projectmatig bezig houden met de bestrijding van (kleine) criminaliteit in Venray. Als eerste wordt gedacht aan een project waarin de zogenaamde uit- gaanscriminaliteit centraal staat. Als hoogtepunt van een gezellig avondje uit worden vernielingen aangericht of ontstaan er vechtpar tijen. Ook de inrichting van een plek waar jongeren legaal graffiti kunst kunnen maken hoort tot de plannen. Vorig jaar zegde burge meester Waals zo'n graffitiwand al toe tijdens de manifestatie 'Greep in het donker'. De kerngroep Samenleving en Criminaliteit staat onder voorzitter schap van adjudant Anne Beuving van de Venrayse politie. In de groep hebben verder zitting iemand van HALT-bureau, RISC, recalssering, LOZO, ambtenaren van de afdelin gen Welzijn en Burgerzaken van de gemeente Venray en vertegenwoor digers van dorps- en wijkraden. Bo vendien zit oud-adjudant Sjef Janssen, op persoonlijke titel, in de kerngroep. regio De kerngroep Samenleving en Criminaliteit is de opvolger van de vorige week opgeheven werkgroep met byna dezelfde naam, de Stuur groep Samenleving en Criminali teit. De opheffing en oprichting hebben dan ook alles te maken~met de vorming van de regiopolitie. Na de omvorming van gemeente- tot regionaal korps had de SEC geen vaste status meer. De nieuwe kerngroep heeft de zelfde doelstelling, maar zit wat strakker in de jas dan de voorgan ger. Zo gaat er projectmatig gewerkt worden en dient de club jaarlijks een begroting en werkplan op te stellen. sec De aandacht voor preventieve cri minaliteitsbestrijding in Venray gaat terug tot 1983. Tben werd de werkgroep Anti Vandalisme in het leven geroepen. Vertegenwoordi gers van politie, gemeente, winke liers, welzijnswerk en reclassering stelden zich ten doel vandalisme te rug te dringen en te werken aan voorkoming van misdrijven. De werkgroep had politiek en bestuur lijk de steun van de gemeente Ven ray en met name wethouder Van Oers stimuleerde het werk, ook door financieel bij te springen. Het graveren van de postcode in fïets- frames was één van de acties in de beginjaren. Verder werd onder meer voorlichting gegeven op scholen. De werkgroep Anti Vandalisme stierf desondanks een vroege dood, maar werd opgevolgd door de werk groep Samenleving en Criminali teit, opnieuw onder voorzitterschap van adjudant Sjef Janssen. Omdat het inmiddels met Venray finan cieel bergafwaarts ging, moest deze club het met veel minder geld doen. Desondanks kwam de SEC met enkele spraakmakende projec ten, waaronder de winkeldiefstal len in de Grotestraat door leden van een toneelvereniging (1992) en een jongerenmanifestatie op het Schouwburgplein (1993). Aan het einde van de rondleiding kunnen de bezoekers rekenen op een heerlijke snack. Tussendoor zal het aan entertainment niet ontbre ken. Enkele speciaal ingehuurde artiesten, waaronder een robot van 2,5 meter hoog, die zo weggelopen in uit de film Star Wars. zullen beslist voor een prettige sfeer zor gen en de dag nog meer opfleuren! De Open Dag begint om 10.45 uur en duurt tot 15.00 uur. Parkeren is mogelyk in de Nieuwhuisweg. Ver geet niet deze bijzondere voorlich tingsdag tydig in uw agenda te noteren. Zodat u met eigen ogen kunt aanschouwen dat techniek wel degelijk een schatkist vol kan sen is! Lantaarnpaal werd tweemaal geraakt Donderdagmorgen omstreeks 7.30 uur was gladheid mogelijk de oorzaak dat een personenauto op de Zuidsingel uit de juiste koers ge raakte en tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam. De bestuurder is een scheve lantaarnpaal achterla tend doorgereden. Doordat de grille van de auto was achtergebleven kon de politie wel het merk van de auto vaststellen. Tferwyl de politie bezig was met het onderzoek ter plaatse kregen zy de schrik van hun leven, want een andere personenauto slip te op dezelfde plaats en botste even eens tegen die lantaarnpaalHier bleef de schade beperkt, maar de tweede bestuurder kon niet aange rekend worden dat hij die lantaarn paal had vernield, want hy vernielde een vernielde lantaarn paal. De politie zou graag in contact komen met getuigen die iets naders kunnen vertellen over die eerste bestuurder. Verkeersongeval met gewonden Maandagmiddag omstreeks 16.45 uur moest op de Noordsingel ter hoogte van St. Anna de 26-jarige bestuurder van een personenauto uit Overloon een zogenaamde noodstop maken voor een overste kende voetganger. Dat afremmen werd te laat opgemerkt door een 43-jarige bestuurder van een perso nenauto die achter haar reed. Bij de zogenaamde kop-staart botsing wer den beide chauffeurs licht gewond. De bestuurster moest voor behan deling van schaafwonden en nek- klachten naar het ziekenhuis worden vervoerd. «PvdA VENRAY lijst 2 Voor evenwicht in da rood

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5