PEEL EN MAAS Nog veel geld nodig Pater Pothof nam afscheid Uitslag loterij Kerstboomversnippering 1994 Muziekschool neemt afscheid van directeur Verkiezingsprogramma PvdA kenmerkt zich door betrokkenheid Restauratie beelden Grote Kerk Politie-overlastlijn ook voor aanpak illegale hennepteelt Nieuwe politieke partij in Vierlingsbeek PEEL EN MAAS Minister Alders naar Venray 'Kristalhelder' en 'Dit is het moment' Wij bekijken het graag van Uw kant STEM LIJST 3 Fraktie van de Vorle DANCING DE BREYENBURG ft In november j.l. is een groep stu denten onder leiding van Mevr. Grevenstein van het restauratieate lier te Rolduc in de Grote Kerk be zig geweest met het schoonmaken van een aantal beelden. Op steigers en ladders zyn ver schillende beelden stukje voor stukje gereinigd en werden loslig gende verflagen vastgezet. Na ruim een week is men hiemee gestopt omdat de griep flink had toegesla gen. Het was in die koude periode ook niet goed warm te krijgen in de kerk.. In het vooijaar zal men deze werkzaamheden hervatten. Aan de beelden die men onder handen heeft gehad is het resultaat goed te zien. Vooral de gezichten zijn ontdaan van een donkere brui ne aanslag Een viertal beelden heeft men voor verder onderzoek meegeno men naar het atelier. Het zijn beel den waarvan men op grond van oude zichtbare verflagen meent, dat ze heel fraai zullen worden na een complete restauratie. Deze beelden kunnen teruggebracht worden tot de oorspronkelijke verflaag. U moet niet denken, datje deze beelden zo maar in de auto legt. en ze mee neemt. Het zijn immers kunstschatten van grote waarde. Na het afsluiten van een uitgebreide verzekering heeft een gespeciali seerde transportfirma de beelden vakkundig veipakt en naar het restauratieatelier gebracht. WELKE BEELDEN?? Een van de oudste beelden is dat van Lucia 1478). Vervaardigd in het atelier van "Meester Anit" is dit een van de mooiste uit de hele col lectie. Lucia heeft de ogen ootmoe dig neergeslagen. De lange haren golven omlaag langs een fijnbesne- den gelaat. In de handen draagt ze een palmtak en een boek. Catharina heeft aan haar voeten de keizer liggen die een scepter toont. De wereldse macht is zo on derworpen aan het heilige. In de handen draagt ze eveneens een palmtak en een boek. De heilige staat bevallig door de heupen ge zakt. Aan dit beeld is veel gerepa reerd. De eerste reparatie is van de beeldensnijder zelf. Bij het uithol len van de achterzijde van het beeld ,om krimpscheuren te voorkomen, is hij per ongeluk met zijn guds uit geschoten Na de oorlog heeft men gepoogd oude verflagen bloot te leg gen, maar daarmee is men gestopt, (te duur Het gevolg is dat men veel verschillende verfresten ziet en hier en daar zelfs op het kale hout kijkt. Kortom het beeld moet hoognodig opgeknapt worden. De twee vrouwelijke heiligen heb ben gezel schap'van' twee mannelij ke heiligen t.w. Petrus en Jacobus. Jacobus de Meerdere (ong. 1480) komt uit hetzelfde atelier van meester Arnt. Het is een prachtig beeld met vele details. Het gezicht en de baard zijn fraai gesneden, op de handen zijn zelfs de aders goed te zien. Hij draagt een staf en een boek. De royale muts op het hoofd draagt de Jacobsschelp, sedert eeu wen het symbool van de pelgrims. In de vorige eeuw heeft men de heilige van een nieuwe verflaag voorzien maar deze is zwaar be schadigd. Het beeld van Petrus als Paus is van iets latere datum 1515) en komt uit een ander atelier, nl.dat van Meester Hendrik Doeverman. Petrus zit op een zetel, de koorkap omgeslagen en de pauselijke tiara op het hoofd. In de handen draagt hij de sleutels als symbool van de opvolging van Christus. In het opengeslagen boek zijn versierde letters te zien. In de loop der jaren zijn er veel verflagen op dit beeld aangebracht. Het laatst een bruine laag. omdat deze kleur het beste paste bij het houten altaar (nu ver dwenen) dat het moe st sieren. Het beeld is van hoge kwa- Diefstal en vernielingen Een 58-jarige inwoner deed aan gifte van vernieling van zijn groene PTT-brievenbus nabij zijn woning aan de Westsingel. Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een ruit van het aan de Hoenderstraat gelegen jongeren centrum. Er werd ook aangifte gedaan van diefstal van een telefoon ter waarde van 1.000, uit de Primafoonwin- kel in de Bleek. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet wor den vastgesteld. Inbraak in stacaravan De beheerder van de camping aan de Zeilbergseweg in Ysselsteyn ontdekte dat er was ingebroken in de stacaravan van een Duitser. Ze ker is dat uit de caravan een olie- haard en een televisie is verdwenen. Mishandeling Twee leerlingen van het voort gezet onderwijs uit Meerlo werden, toen ze beiden over de Dr. Poelsstraat fietsten, mishandeld door twee op een bromfiets gezeten jongelui. De bromfietsers 'sneden' de twee fietsende jongens die daro- ver een opmerking plaatsten, met als gevolg, dat ze beiden in hun ge zicht werden geslagen. Van die bromfietsers kon een sig nalement aan de politie worden doorgegeven. Mogelijk kunnen eventuele getuigen de politie bij de opsporing behulpzaam zijn. De mis handeling heeft dinsdagmiddag omstreeks 12.30 uur plaatsge vonden. 3 liteit, de rand van de koorkap bij voorbeeld is rijk voorzien van gedetailleerd snijwerk.. Onder de beschadigingen zyn veel kleurrijke delen te zien. De onderzoekers zijn zeer benieuwd wat er te voorschijn komt by verder onderzoek. KOSTBAAR BEZIT Het ligt in de bedoeling u regel matig wetenswaardigheden te ver tellen over de beelden van de Grote Kerk. Op vakanties bezoeken we stee vast kerken en musea. Van de unieke beeldenschat in ons eigen Venray zijn we ons lang niet bewust geweest. De Stichting "Beel den van de Grote Kerk" wil dit kost bare bezit samen met het kerkbestuur conserveren, restaure ren en zo ongeschonden doorgeven aan het nageslacht. VEEL GELD NODIG Hiervoor is veel geld nodig. Ge lukkig zijn al veel subsidies en gif ten toegezegd en ontvangen. Hieronder treft u een overzicht aan. Op dit moment is er voor de eerste hoognodige behandeling van de beelden nog een tekort van fl. 25.000, Helpt u ons mee? Bijdragen kunnen gestort wor den op het banknummer van de Stichting 42 11 66 177( postgiro v.d. ABN/AMRO bank 10 65 135) t.n.v. Beelden Grote Kerk.. Voor inlichtingen over bijvoor beeld excursies, voorlichting, adop tie van een beeld enz. kunt u terecht by de voorzitter dhr. Toon den Brok (tel 04780-81239) of de se cretaris van de stichting dhr. Char les de Vilder (81239) en bij de WV. Excursies zijn ook mogelijk tydens sluitingsuren van de kerk. Binnengekomen giften: Lionsclub Venray ƒ500, PR te Venray ƒ50, NN te Venray 5 jaarlijks ƒ1535, Club Grubben- vorst ƒ50, A. de K. Venray f3000, W.S.te Nymegen 3 jaar lijks ƒ7250, Kerkbestuur Ven ray ƒ5000, CDA Venray ƒ50, Anoniemus ƒ4000, div.giften diavoorstellingen ƒ780, Rondleidingen ƒ580, StWilhel- mina Sangers ƒ20000, Bouw fonds Limb.gemeente ƒ20000, Totaal ƒ62.795, De overlastten van het politie district Venlo, bestemd voor mel dingen van drugsoverlast, wordt met onmiddellijke ingang ook inge zet in de strijd tegen de illegale hennepteelt. Inwoners van Midden- en Noord-Limburg kunnen waarne mingen van illegale hennepteelt of het ondervinden van overlast daar van op discrete wyze melden via de overlastlyn. Een speciaal regionaal team is sinds kort begonnen met de aanpak van deze problematiek. De overlastlyn is gesitueerd in het districtsbureau van het politie district Venlo, daar waar ook het hennepteam van de politie Limburg-Noord is ondergebracht. De problematiek van de illegale hennepteelt in Midden- en Noord- Limburg wordt door de politie regi onaal aangepakt. Het hennepteam voorziet zich van de informatie die via de overlastlijn binnenkomst en gaat vervolgens projectmatig te werk. Het telefoonnummer van de overlastlijn luidt als volgt: 077-555650. De meldingen uit Midden- en Noord-Limburg over il legale hennepteelt worden na ont vangst centraal opgeslagen en verwerkt. Succes Tijdens de evaluatie van het ruim een jaar opererende monopolie team bleek dat de overlastlyn een belangrijke bijdrage heeft geleverd in het succesvolle verloop van het totale project. Het was en is nog steeds een van.de belangrijkste in formatiebronnen van het monopo lieteam en zal dit ongetwijfeld ook worden van het hennepteam. De aanpak van de hennepproblema tiek door het speciale team wordt hetzelfde als die van de drugspro blematiek door het monopolie team. Dat wil zeggen een projectmatige aanpak in samen werking met diverse partijen, zoals bestuur, justitie, politie en burgerij. Vanuit de districten Roermond, Venlo en Venray participeren totaal 6 medewerkers in het nieuwe hen nepteam. De aansturing, ondersteu ning en uitvoering door het team zal vanuit het monopolieteam plats- vinden. Daar waar nodig zullen de politie-basisteams eveneens bij stand verlenen. De stand van zaken in de aanpak van de illegale hen nepkwekerijen wordt voor 1 juli van dit jaar geëvalueerd. Het dage lijks bestuur van de politieregio Limburg-Noord besloot eind vorig jaar tot een regionale aanpak van de illegale hennepteelt en de over last daarvan. Vandalisme In de nacht, van zaterdag op zon dag zyn vandalen weer aan het werk geweest. Zo werd een viertal ruiten van het gemeentelijk zwem bad kapot gegooid, werd van de ba sisschool aan de Kempweg de lamp van de muur getrokken en werd de balk van de afsluiting van het speel terrein afgebroken en door de toe gangsdeur gegooid. Op de Merseloseweg werd de voor de woning geparkerde invalidenwa- gen op zijn kant gegooid. In dezelf de nacht werd de buitenlamp van een woning aan de Paterslaan vemiels. DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Nr. 4 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG In de Vier Linden te Vierlings beek is een nieuwe politieke partij opgericht, het zogenaamd Vyf Dor pen Belang (VDB). De initiatiefne mers zijn: huidig raadslid van het CDA, Toon Hendriks, en achterban lid van de Maaskantse fractie Al- fons Jansen. Beiden konden zich niet langer meer vinden in hun partij, 'lbon Hendriks, voorheen ook campagneleider van het CDA, was niet de enige die bij deze partij vertrok. Ook by de Maaskantse frac tie ontstond er verdeeldheid bin nen de partij. Dit leidde tot het terugtrekken van Alfons Janssen. Aanleiding tot het oprichten van een nieuwe partij waren de vele reacties die beide heren kregen van de bevolking om in de politiek te blijven. Sommige mensen melden zich zelf aan om als kandidaat op de nieuwe lijst te staan. Binnen 2 da gen was de lijst al tot 19 personen gegroeid met personen die zich ver kiesbaar willen stellen bij de ko mende gemeenteraadverkiezingen op 2 maart 1994. De naam van de nieuwe partij, Vyf Dorpen Belang, spreekt al voor zichzelf. De gemeente Vierlings beek bestaat sinds de herindeling uit nog maar 5 dorpen. Als partij hopen wy een betere link te zijn tussen burgers en bestuurders. Vol gens lbon Hendriks is de kans op 3 zetels groot, nu er zo'n grote ver deeldheid heerst bij andere party en. De eerste tien namen van de kan didatenlijst zijn: 1. Alfons Janssen Groeningen 2. Toon Hendriks Overloon 3. Jan Spee Vierlingsbeek 4. Antoon Bongers Maashees 5. Gonny Cornelissen Overloon 6. Rene Gerrits Groeningen 7. Piet van Melis Overloon 8. An ja Voesten Overloon 9. Govert Ketelaars Groeningen 10.Thea Philipsen Overloon elke week nieuws De winnende nummers van de lo terij, die verbonden was aan de kerstboomversnippering, zijn als volg: Landweert: 8 - 36 -38 - 50 - 106 - 117 -131 -137 -148 -178 - 206 - 222 - 303. Leunen: 4001 - 4046 - 4048 - 4052 - 4062 - 4063 - 4121 - 4175 - 4197 - 4209 - 4228 - 4249 - 4280 - 4304 - 4320 - 4364 - 4381 - 4401 - 4426 - 4459 - 4462 - 4467 - 4482 - 4489. Oostrum: 5015 - 5029 - 5041 - 5057 - 5057 - 5097 - 5136 - 5158 - 5176 - 5194 - 5215 - 5251 - 5263. De prijzen kunnen worden afge haald, onder overlegging van het winnende nummer, op het politie bureau te Venray bij de receptie. Dit kan op vrijdag 28 januari en op woenstdag 2 februari tusen 14.00 en 17.00 uur. Betrokkenheid staat bij de PvdA hoog in het verkiezingsvaandel. Dat blij let uit het verkiezingsprogram ma van de PvdA dat vorige week be kend is gemaakt. "We hebben oog voor de dingen die de mensen iede re dag ervaren. We proberen daar samen met de burgers aan te wer ken" aldus de PvdA afdeling Venray in een begeleidend persbericht. Daarbij verliest de PvdA haar idealen niet uit het oog. De PvdA blyft zich inzetten voor een betere en veiligere toekomst van alle bur gers en voor die mensen die het om een of andere reden moeilijkheb ben in de maatschappij in het by- zonder. ACCENT Het PvdA verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezin gen kent drie speerpunten waar het accent op ligt: sociale veiligheid; milieu en het centrum. Volgens de PvdA liggen veel pro blemen in het leader van de sociale veiligheid, dicht by huis. "Mensen voelen zich niet meer veilig in hun eigen woonomgeving". De PvdA wil daar aan werken door een goede ruimtelijke opbouw van weiken, aandacht voor sociale structuur, het stimuleren van eigen wykbe- heer en het uitoefenen van gericht toezicht op zaken die de gemeente voor haar rekening dient te nemen. De PvdA afd. Venray geeft daarbij wel aan dat actieve inzet van de be woners zelf daarby onontbeerlijk is. MILIEUPRIJS De PvdA wil verder een "milieu- prys" in gaan stellen. Deze pry's is bedoeld voor opmerkelijke initiatie ven die leiden tot een grotere be wustwording of concrete resultaten ten voordele van ons milieu. Deze prys moet een stimulans zyn voor mensen om belasting van het mi lieu terug te dringen. Volgens de PvdA is er de afgelopen jaren veel gebeurd, maar zijn we er nog lang niet Met name handhaving en con trole van milieuvoorschriften dient de komende raadsperiode aandacht te krygen. Om meer "leven en gezelligheid in de stad" te krygen dienenevene menten georganiseerd te worden die het aantrekkelijk maken voor mensen uit de verre omtrek om naar Venray te komen. Instellingen als Schouwburg, bibliotheek. Mu ziekschool en Vrije Academie moe ten de mogelijkheden krygen om voldoende uitgerust en op zakelijke wyze opererend een ruim gesor teerd aanbod te verzorgen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op woensdag 9 februari zal mi nister Alders een bezoek brengen aan Venray. Tijdens een buitenge wone ledenvergadering van de PvdA afdeling Venray zal de mi nister praten over de landelijke po litieke ontwikkelingen en het verkiezingsprogramma voor de Tweede Kamer-verkiezingen van 4 mei a.s. Bovendien is de minister ge vraagd om zijn visie te geven over de toekomstige ontwikkelingen van de Peelregio en om hierover met de aanwezigen van gedachten te wisse len. De byeenkomst begint om 20.00 uur. De minister zal vanaf 21.00 uur aanwezig zijn. Dit zijn de thema's waarmee wij de marathonverkiezingscampagne van 1994 in gaan. "Kristalhelder" voor de gemeenteraadsverkiezin gen en "Dit is het moment" voor de landelijke- alsmede de Europese verkiezingen. Na onze lokale kandidatenlijst (zie onze foto afvertentie elders in deze Peel en Maas) ziet de landelijke kandidatenlijst er eveneens prima uit. Evenwichtig van samenstelling, nieue (jonge) gezichten en veel ken nis van zaken kan een korte samen vatting van onze lysten zijn. Met nog een paar weken voor de raads verkiezingen geeft dat een heel goed gevoel. Aanstaande vrijdag 28 januari zal Hans van Mierlo speciale gast zijn in het politiek café van D66 Maas tricht. Wij verwachten ook veel D66-ers uit Noord Limburg. De aan vang is 20.00 uur. Andere data om te noteren zijn 5 februari landelijk D66-congres te Amsterdam en 8 fe bruari ledenvergadering D66 Ven ray in wijkcentrum De Kiosk. Voor iedereen die geïnteresseerd is in het lokale D66-verkiezings- programma kan bellen met Hans Teunissen, 10863. De lijsttrekker bezorgt het dan persoonlijk. "Dit is het moment" voor D66, da's "Kristalhelder". Inbraak in woning In de nacht van dinsdag op woensdag is door forcering van de achterdeur toegang verkregen tot een woning aan de Spurkterdyk. De woning bleek doorzocht te zijn. De totale buit bedroeg... 14, De braakschade was een veelvoud van dat bedrag. De Fraktie van de Vorle kiest voor - Werken, wonen en welbevinden - Attraktief centrum - Openheid en betrokkenheid - Leefbare kleine kernen - Minder en werkbare regels - Géén dure adviesbureaus Fraktie van de Vorle anders dan anderen en aktief In een goed gevulde Paterskerk nam pater Thomas Pothof afscheid van zijn beminde parochianen van de Paterskerk, na zyn laatste Eu charistieviering in de kerk die meer dan de helft van zijn priester leven een centrale plaats heeft in genomen. De laatste dienst werd opge luisterd door zijn Zangers van St. Frans o.l.v. Wim Buys. Pastoor Bam- hoom vond het een grote eer om pater Pothof te bedanken dat hij 32 jaar in ons midden was geweest, eerst als pastoor, later als hulp. Be danken voor zyn inzet voor de paro chie in blijde en droeve tijden. Hij wenste Gods zegen over zijn verde re toekomst, maar ook voor de toe komst van de Paterskerk. Emotioneel nam pater Pothof ver volgens afscheid. Hij kon niet veel zeggen, omdat zijn gedachten en gevoelens hem dat moeilijk maakten. Hij dankte voor al dat goede wat Venray voor zijn paters had gedaan en hij hoop te dat zijn parochianen ook straks, als de paters niet meer in de Pater- kerk zijn, hun kerk trouw zullen blijven. Tot ziens en vaarwel en daarna klonk een langdurig ap plaus ook in de kerk op. Dat was een voorbode wat pater Pothof te verwerken kreeg. Velen kwamen hem bedanken en ten afscheid de hand drukken. Bur gemeester Waals ging voor in dat bedanken en bood pater Pothof het relatiegeschenk van de gemeente aan. Pater Pothof zal de rest van zyn welverdiend 'otium cum dignitate' gaan doorbrengen in het Francisca- nenkloster in Vorden, in de buurt van zijn geboorteplaats Lichtevoor- de. Maar dat hij met weemoed aan Venray zal terugdenken staat vast. A.s. zaterdagmiddag neemt dhr. Louis v.d. Hoonaard afscheid van de Venrayse Muziekschool. Vanwege het feit dat hy binnenkort 61 jaar wordt, maakt hy gebruik van het recht op vervroegd pensioen. Dhr. v.d. Hoonaard is vanaf de start, in 1971, als directeur aan de Venrayse Muziekschool verbonden. MUZIEK Voordat dhr. v.d. Hoonaard in Venray werd aangesteld als direc teur, had hij al een twintigjarige muzikale loopbaan achter zich. De in Utrecht geboren en in Schiedam getogen muziekdocent werd in 1951 benoemd als leraar een de Schiedamse muziekschool. Cello was toen al zyn favoriete instru ment. In zijn Schiedamse periode legde hij al de basis voor het Instru mentaal Vormend Onderwijs (IVM), een cursus die in Venray een groot succes werd. In 1953 werd hij docent cello aan het Toonkunst-conservatorium in Rotterdam. Twee jaar later werd hy tijdelijk directeur van de Schie damse Toonkunst Muziekschool. Via Delft belandde v.d. Hoonaard als docent cello aan het Rotterdams Conservatorium. Uiteindelijk be landde hij via Tegelen en Heeren veen in Venray om daar in januari 1971, vanuit het niets, een muziek school op te starten in de voormali ge Latijnse School (thans VW-kantoor). Het eerste jaar start te hij met maar liefst 414 leerlingen blokfluitlessen. Wie het VW- kantoor kent, kan zich indenken dat de school al meteen met ruimte gebrek kampte. De school groeide gestaag en de lessen moesten op verschillende lokaties in Venray ge geven worden. Toen de ambtenaren van het gemeentehuis verhuisden naar de Raadhuisstraat, kon v.d. Hoonaard met zijn school intrek nemen in het oude raadhuis. TROTS De Muziekschool Venray is al die jaren uitgegroeid tot een instituut waar jaarlijks zo'n 1700 leerlingen muziekles genieten. V.d. Hoonaard is er trots op dat men aan "zijn" school voor byna ieder muzie kinstrument terecht kan. I De Muziekschool heeft onder v.d. Hoonaard ook niet stilgestaan in de tijd. Lag het accent in de zeventiger jaren nog op klassieke instrumen ten en klassieke muziek. De electri- sche gitaar, synthesizer en keyboards zijn in het huidige mu ziekonderwijs niet meer weg te denken. Waar het volgens hem wel aan ontbreekt is een eigentijdse ac commodatie. Dat wordt een taak voor zijn opvolger, waarnaar men thans naarstig op zoek is.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13