'Vrouwen willen minder 'scoren" Plan herinrichting Van Schaijik Politie verzoekt medewerking van de bevolking Uit de raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum Probleem 'Vendel' opgelost Lionselub Venray zamelt in voor veiling Metaalweg wordt voor verkeer afgesloten Het gedegen politieke werk van Martinet Roling 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS De bomen groeien niet tot in de hemel! PEEL EN MAAS Donderdag 13 januari 1994 - Pagina 5 net Roling behalve in de raad zit- zyn dat sport, jeugd, recreatie en ting in drie commissies; naast rov onderwijs (ojsr) en algemene zaken. Na zeven jaar raadslidmaatschap heeft Martinet Roling nog steeds Maandag informatie-avond omwonenden Belangrijke archeologische vondst bij Brukske Sinds precies twee jaar is Marti net Roling-Scholten voorzitter van de fraktie Samenwerking Venray. Ais eerste vrouw in de Venrayse politiek, al heeft dat 'nieuws' de kranten niet gehaald. Daarvoor werkte ze in de schaduw van Toon den Brok. Ze staat be kend als een serieuze politica, die altijd goed op de hoogte is. Ze steekt dan ook behoorlijk veel tijd in het raads- en commissie werk. Los van het werk dat de ver kiezingen met zich meebrengen. De rest van de tijd wordt besteed aan het gezin, bestaande uit echt genoot en twee volwassen kinde ren, en haar werk voor het Katholiek Vrouwengilde, waarvan Martinet Roling provinciaal en landelijk bestuurslid is. Tyd voor een betaalde baan schiet er dan ook niet over. Het KVG is heel belangryk voor me geweest', zegt Roling ergens in het gesprek. 'Het was in de jaren '70 en de nadruk lag destijds op be wustwording, vorming en emanci patie. Ik stortte me daar helemaal in. Binnen korte tijd zat ik in het bestuur en werd uiteindelijk voor zitster', vertelt ze. Het Katholiek Vrouwengilde was voor Martinet Roling de juiste club op het juiste moment. Twintig jaar geleden verhuisde de uit de Achter hoek afkomstige onderwijzeres met haar man en jonge kinderen vanuit de Randstad naar Venray. Het echt paar koos bewust voor een woon- en werkplek in het oosten van het land. Vanwege de leefbaarheid, vooral voor de opgroeiende kinde ren. Het werd Venray, waar echtge noot Henk - eveneens in het onderwijs werkzaam - een baan De gemeente heeft een plan klaar voor de herinrichting van het Wilhelminaplein en de aan grenzende straten. Het plan komt in februari in de commissies en in de gemeenteraad. Als alles vol gens schema verloopt gaat Van Scha\jik medio september open. Maandagavond worden de dire kt betrokkenen en belangstellende omwonenden geïnformeerd. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst om 19.00 uur in het gemeen tehuis. De Julianasingel voor Van Schayik wordt een tweebaansweg met gescheiden rijstroken en twee invoegstroken. Eentje voor auto's die de parkeergarage in en uit wil len, de tweede is bedoeld als toe gang tot het - nog aan te leggen - parkeerterrein achter Eurotel. Aan weerszijden van de invoegstroken komen vluchtheuvels. In z'n totali teit wordt de Julianasingel iets ver breed. Gelijktijdig met de her inrichtingswerkzaamheden wordt het gedeelte van de Julianasingel tussen Hofstraat en Wilhelmi- De gemeente Venray heeft een oplossing gevonden voor de ver keersproblemen by de school 't Groenewold en de woonstraat Ven del. Er wordt een trottoir aangelegd aan de oostkant van het grasveld en de weg wordt een halve meter bre der gemaakt. Bussen en auto's wor den verplicht om met de klok mee rond het plantsoen te ryden. De to tale kosten van deze aanpassing be dragen ongeveer tien mille. Het voorstel van de gemeente is giste ren besproken met een vertegen woordiger van de bewoners. Dat heeft wethouder Truijen vori ge week donderdag bekend ge maakt in de vergadering van de commissie openbare werken. Door de aanpassing denkt de gemeente de al twee jaar spelende problemen te kunnen oplossen. Die ontstaan doordat bussen en auto's de leerlin gen van 't Groenewold, een school voor speciaal onderwijs, komen ha len en brengen. Doordat dit meestal op dezelfde tyd plaatsvindt ont staan overlast en gevaarlijke situa ties. De bewoners van de Vendel hebben daarover geklaagd bij de ge meente, die beloofde met een oplos sing te komen. vond. Martinet Roling kwam te recht in een nieuw huis, een nieu we wyk, een kompleet nieuwe omgeving. Geen type om thuis te zitten, zocht ze naar manieren om iets te kunnen betekenen. Het werd - onder meer - het KVG. Daaarnaast bleef ze werkzaam in het onderwijs. Ze gaf les aan buitenlandse kinde ren en was sekretaresse van B0V0- pröjekt, dat tot doel had de aanslui ting tussen basis- en voortgezet on derwijs te verbeteren. Via haar rol in de katholieke vrouwenbeweging kwam mevrouw Roling ook in de politiek terecht. Zoals ook de vrouwen die haar in deze serie voorgingen, werd ze ge vraagd. Door mevrouw Paula Rutten-Tielen, de eerste vrouwelij ke wethouder van Venray. En hoe wel ze zegt op dat moment geen enkele politieke ambitie te hebben gehad, zei ze 'ja' op het verzoek van Samenwerking. Vanwege het plaat selijke karakter en omdat ook Sa menwerking Venray zich baseert op de christelijke beginselen. LOKAAL VOORDEEL 'Heel concreet iets voor het eigen dorp doen. De leefbaarheid - ook op de dorpen -, het milieu, het behoud van een stukje eigenheid. Ik ben heel geïnteresseerd in wat met wo nen en de leefomgeving te maken heeft. Dat staat dichtbij je. Daarom vind ik ook de commissie ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting (rov) de meest interessante van de drie die ik momenteel doe. Terwijl ik voorheen dacht dat 't toch een heel technische club zou zyn'. Als lid van een kleine fraktie én omdat ze fraktievoorzitter is, heeft Marti- nastraat van een nieuw riool voorzien. Het inryden in de woonstraat Wilhelminastraat wordt door mid del van een verkeersdrempel be moeilijkt. Aan het begin van de straat komen twee grote bomen om ook optisch de ingang minder uit nodigend te maken. Eenzelfde 'bo- menpoort' markeert de ingang tot de parkeergarage. De Wilhelminastraat langs de nieuwe winkel van Van Schayik wordt hetzelfde ingericht als het aangrenzende winkelgebied. Dat betekent verschillende soorten ge bakken klinkertjes in kombinatie met verhoogde cirkels van cobble stones. Omdat de Wilhelminastraat in de toekomst de inry route wordt voor de vrachtauto's die via het be- dryfsstraatje de winkels in de Gro testraat bevoorraden, wordt dat in de bestrating tot uitdrukking ge bracht. Wanneer met de aanleg van dat bedrijfsstraatje - een plan dat al dateert uit de jaren '70 - wordt be gonnen, werd niet bekend gemaakt. bie oplossing is er nu, maar naar de smaak van commissielid Ver- koeijen (Samenwerking) had de zaak wel wat eerder kunnen zijn af gehandeld. Bovendien vond Ver- koeijen dat er van gemeentezyde beloften zyn gemaakt die niet zyn nagekomen. Chef openbare werken M. Hartzema erkende dat de ge meente zich vertild had aan het probleem. 'Soms denk je datje iets heel snel en simpel kunt oplossen, maar blijkt het later toch ingewik kelder te zyn of duurder te worden'. Het laatste was het geval by 't Groe newold. Het oorspronkelijke plan om meer parkeerplaatsen aan te leggen op de kop van het grasveld kostte het dubbele van de huidige oplossing. Daarom duurde het alle maal langer en koos de gemeente uiteindelijk voor de goedkopere versie. Hoewel dit voorstel met na me verkeerstechnisch niet ideaal is, omdat aan- en afrijdende bussen elkaar aan het begin van de straat moeten kruisen. De vertrekkende bussen komen dan van rechts en hebben dus voorrang. 'n abonnement waard Het komt de laatste tyd veelvuldig voor dat er inbraken worden ge pleegd in schuren van afgelegen boerderijen en bedrijven. In de meeste gevallen is het de daders te doen om gereedschappen. Uit de door de politie ingestelde onderzoe ken is steeds gebleken dat de da ders over vervoer beschikken, dat vaak in de buurt was gestolen. Daarnaast vinden er met de regel maat van de klok inbraken in ge parkeerde auto's plaats, meestal op 'uit het zicht gelegen' parkeerterrei nen. Hoog scoren b.v. de parkeer plaatsen by het ziekenhuis en by het station. Zeer nadrukkelijk vraagt de poli tie in deze de medewerking van de inwoners. Indien men iets onge woons ziet by die parkeerplaatsen of bij afgelegen boerderijen en be drijven waarschuw dan onmiddel lijk de politie, tel. 84888. Het politiebureau is dag en nacht bezet en van daaruit kunnen onmiddel lijk de surveillancewagens naar die plek worden gestuurd. Ga in geen geval konfrontatie aan met verdach te personen. Recentelijk werd een eigenaar van een bedrijf in Yssel- steyn in elkaar geslagen. Afgelopen week moest een eigenaar van een bedrijf waar een inbraak werd ge pleegd hard lopen om niet overre den te worden door de inbrekers. Direkt de politie bellen verhoogt de kans dat de daders in hun kraag kunnen worden gegrepen. Wat de invloed van getuigen kun zyn to nen onderstaande pogingen aan. GETUIGEN Een 35-jarige inwoonster van Venray kwam vorige week woens dagmorgen by het station van de NS in Oostrum tot de ontdekking dat in haar auto was ingebroken. De console was vernield en er was al gepoogd de bedrading door te ver binden. Dit is niet gelukt. Mogelyk is de dader in zyn werk gestoord door getuigen. AI jarenlang organiseert de Li- onsclub Venray aktiviteiten ten be hoeve van spierdystrofiekinderen, waarvoor een aantal kinderen elk jaar op vakantie kan. Dit is echter niet het enige doel dat gesteund wordt door de Lions. Voor de vyfde maal in suksessie wordt op zondag 13 maart 1994, halfvasten-zondag, in de aula van het Boschveldcollege de gebruike lijke veiling georganiseerd. Dit on der toezicht van notaris Lunter. De opbrengst van deze veiling gaat dit jaar naar de Stichting Divi- nolandia in een gezamenlijke aktie met het ontwikkelingssamenwer- kingsprojekt, waar veel geld nodig is voor een Waterzuiveringsinstalla tie in Gonzaga, een buurtgemeente van Divinolandia de Minas in Brazilië. Aangezien de veiling zich vanwe ge haar opzet en professionaliteit in een steeds groter wordende popula riteit mag verheugen, wordt het enerzijds voor inbrengers interes santer om waardevolle zaken voor een goede prijs in te brengen, het stelt anderzijds de Lions in staat grotere projekten te sponsoren, zo als in dit geval de Stichting Ven ray- Divinolandia. Om aanbieders ter wille te zijn is er inname van goederen op iedere derde zaterdag van de maand, dus komende zaterdag 15 januari. Weer op het bekende „adres, het St. Vorige week woensdagavond kwam een 32-jarige inwoner van Venray op de parkeerplaats bij het station van de NS tot de ontdekking dat het portierslot van zyn auto was vernield. Er was gepoogd de radio weg te nemen. Dat was niet gelukt. Ook hier denkt de politie dat de da der gestoord is door getuigen. Diezelfde avond kwam een 50- jarige inwoner van Wanssum op de zelfde plek tot de ontdekking dat het portierslot van zijn auto was vernield en getracht was de radio weg te nemen. Ook dat is niet ge lukt, mogelyk is ook hier de dader gestoord door getuigen. Vorige week woensdagavond ont dekte een 53-jarige inwoner van Venray op de parkeerplaats bij het ziekenhuis dat een ruit van zyn auto was ingeslagen. Er was niets uit de auto ontvreemd, maar wel was getracht de bedrading door te verbinden. Dat was niet gelukt om dat de dader mogelyk door getui gen is gestoord. Donderdagmorgen ontdekte een 38-jarige inwoner van Venray dat het slot van zyn aan de Bolderik ge parkeerde auto was vernield. Er werd niets uit de auto vermist. Ook hier denkt de politie dat de dader door getuigen in zyn werk is gestoord. Op de parkeerplaats van een psy chiatrisch centrum in Venray ont dekte een 25-jarige inwoner uit Boekend dat in zyn auto was inge broken. Door forcering van het slot was toegang verkregen. Ontvreemd bleken de EHBO-kist en wat per soonlijke bescheiden. Op diezelfde parkeerplaats was in gebroken in de personenauto van een 28-jarige inwoner van Asten. Ook hier was toegang verkregen door forcering van het portierslot Ontvreemd werden vyf cassette bandjes en er was aan de autoradio gemorreld. Jozefklooster aan de Overloonse- weg. Uw spullen worden daar verze kerd opgeslagen tot de veilingda tum. Ter plaatse zullen deskun digen aanwezig zyn om de waren te taxeren. Bestuurder ramde verkeersborden Vrijdagavond omstreeks 22.20 uur kwam bij de politie een mel ding binnen dat een personenauto op de kruising Beekweg-Loonsedy k enkele verkeersborden had geramd en dat de bestuurder vermoedelijk dronken zou zyn. Ondanks een zoekaktie lukte het de politie niet de verkeersbordenrammer te ach terhalen. Om 02.00 uur in de nacht van vrydag op zaterdag werden op de A73, afslag Boxemeer, eveneens en kele verkeersborden omver gere den. Nu kon de auto worden achterhaald. Het bleek te gaan om een auto die in Merselo thuis hoorde. De eigenaar, een 32-jarige inwo ner van Merselo, kon worden aan gehouden. Hy verkeerde onder invloed an alkohol. Er werd proces verbaal opgemaakt inzake het ver nielen van wegmeubilair, het door rijden nadat een aanryding was veroorzaakt zonder dat de identiteit kon worden vastgesteld èn het ry den onder invloed. In de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum werden o.a. de vol gende besluiten genomen. Een bedrag van ƒ12.135,- werd be schikbaar gesteld voor het treffen van voorzieningen (injektiewerk- zaamheden) aan de 'lekkende' kel dermuren van basisschool De Peddepoel in Wanssum. Aangezien die kelder nodig is voor het opber gen van handwerkmaterialen is het nodig de muren te injekteren, waardoor van wateroverlast geen sprake meer zal zyn. Wel werd er vanuit de raad opgemerkt dat, me de gezien de watersnood, die maat regelen te laat waren gekomen. Desondanks een goede zaak voor de toekomt. De prioriteitenlyst voor het jeugd- en jongerenwerk werd kon- form het voorstel aangenomen. Aan die lijst werd nog toegevoegd een subsidie aan het OJC te Tienray voor de aanschaf van een cv-ketel en hulpstukken. De gemeente be taalt een bedrag van 30% van de kosten. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER Eind 1993 zal het gemeente bestuur van Meerlo-Wanssum niet snel vergeten. By deze eerste raads vergadering wilde burgemeester Joep Hahn daarby even stilstaan. Ook de raadsverkiezingen van maart a.s. werpen nu hun schadu wen al vooruit en de akties van de plaatselijke partyen zyn al volop bezig. De nieuwe wetgeving die van bovenaf wordt opgelegd, met de ge bruikelijke vernieuwingen, kondi gen zich ook al aan. Er zal dit jaar dus veel van de raad worden ge vraagd en daarom wenst de burge meester die nieuwe raad veel wijsheid toe. TERUGBLIK De watersnood ramp ligt nog vers in het geheugen en de burge meester sprak zyn medeleven uit aan allen die schade, op welke wyze dan ook, aan die ramp hebben gele den. Afwikkeling van de schade loopt op dit moment en het college had een voorstel opgevoerd om aan de raad te verzoeken een gulden geen spyt van haar keuze voor een lokale lyst. 'Ik zie alleen maar voor delen', zegt ze beslist 'We kunnen onafhankelijk werken, we hebben onze eigen verantwoordelijkheid en we zyn geen vooruitgeschoven post van een landelijke party. Je hoort vaak beweren dat lokale par tijen een achterstand hebben op het gebied van informatie en dat je als CDA, WD en Party van de Ar beid gebruik kunt maken van de provinciale en 'Haagse' kanalen. Nou wy komen ook best aan onze informatie hoor en van een lande lijke lyst heb je vaak net zoveel last als voordeel. Kijk maar naar de Par ty van de Arbeid. Terwijl ze het in Venray goed hebben gedaan, krij gen ze het moeilijk door het lande lijke imago van de partij. Het omgekeerde is het geval by een nieuwe party als D'66'. Samenwer king Venray hoopt bij de komende verkiezingen haar twee raadszetels te continueren. Konkurrentie wordt daarby zeker ook verwacht van de al genoemde Democraten '66. EIGENHEID Het zou vreemd zijn als Martinet Roling het streven om meer vrou wen politiek aktief te krygen niet van harte zou ondersteunen. Het Katholiek Vrouwengilde doet im mers indirekt hetzelfde. Voor haar is een evenredige verdeling qua geslacht in de politiek vanzelfspre kend. Los van de kwaliteiten van de politici. 'De politiek wordt nog steeds bepaald door mannelijke re gels en maatstaven. Dat kun je sim pelweg alleen doorbreken als het aantal vrouwen toeneemt'. per inwoner beschikbaar te stellen aan het Rampenfonds. De raad zal in ieder geval nog gekonfronteerd worden met verdere voorstellen die gaan over herstel van de geleden schade aan wegen. Mogelijk is dat een bedrag van 1 miljoen gulden. Daarnaast is er nog andere schade ten bedrage van een half miljoen gulden. Nadrukkelyk wilde de burge meester in deze eerste vergadering na de ramp, allen bedanken die zich hebben ingezet. 'Met name de mensen van de vrijwillige brand weer, de EHBO, het Rode Kruis, de bemanning van het crisiscentrum en het personeel van de binnen- en buitendienst van de gemeente'. Ook tie diensten van de buurgemeen ten, de manschappen van de Land macht en in het byzonder alle vrijwilligers die spontaan hun diensten hebben aangeboden wer den niet vergeten. De CDA-fraktie wilde de uit gesproken dank onderschrijven en dat deden ook de woordvoerders van de PK-fraktie en de fraktie Nab- ben. Maar met name vanuit de CDA- fraktie werd naar voren gebracht dat niet alles door de gemeente zal moeten worden betaald, want dat zou niet eerlijk zyn ten opzichte De Metaalweg wordt voor het ver keer afgesloten totdat de werkzaam heden aan de A73 by het kruispunt met de Maasheseweg zijn afgerond. De gemeente sluit de weg af' op ver zoek van Rijkswaterstaat vanwege de gevaarlijke verkeerssituatie ter plekke. De bedoeling is dat het via- dukt over de Maasheseweg in mei klaar is. Op dit moment moet al het ver keer dat over de A73 rijdt, plus het verkeer dat gebruik maakt van de op- en afrit bij de Maasheseweg een klein stukje over de Metaalweg. Ver keer dat vanaf het industrieterrein Het gevolg van meer vrouwen in de politiek? Volgens Martinet Ro ling een politiek waarbij de toe voeging 'spel' vaker zal worden weggelaten, waarin minder con fronterend en agressief wordt ge handeld en waarin de zaak boven 'scoren' gaat. Zo bedrijft ze zelf poli tiek en zonder te willen generalise ren heeft ze de indruk dat dit een typisch vrouwelijke manier van aanpakken is. Het is in elk geval de aanpak die Samenwerking Venray voorstaat. Geen bom die met een klap ontploft, maar druppels, voort durende signalen, die vaak pas na dat ze zyn overgenomen door de grotere frakties worden uitgevoerd. Als voorbeelden noemt Martinet Roling natuurlijk op de eerste plaats de oost-westverbinding, het samenlevingsregister en het beleid ten aanzien van ongewenste om gangsvormen op het gemeentehuis. Ook de overname van het Samen- werking-standpunt in de kwestie rond toekomstige woningbouw op het voormalige St. Anna-terrein is een voorbeeld van de manier waar op Roling politiek bedryft: goed voorbereid een zinnig voorstel doen. Dat dit niet altyd in de krant de vetste koppen oplevert, neemt de fraktievoorzitter van Samenwer king graag voor lief. 'Ik wil mijn ei genheid ook in de politiek bewaren en laten zien aan vrouwen dat ze zich niet per se aan de mannenwe reld hoeven aan te passen. Geluk kig zie ik om me heen dat steeds meer vrouwen (en mannen) deze manier van werken als positief ervaren'. van de gemeenten die niet door de watersnood getroffen zyn. Vanuit de PK-fraktie werd gezegd dat de raad niet tydig geïnformeerd was, ook niet over de konsekwenties voor de gemeente m.b.t. het finan ciële plaatje. Het verwijt van de PK dat de raad te laat zou zyn geïnformeerd wees de burgemeester af, want vooraf kon er niet meer verteld worden en daarna had het gemeentebestuur, met gebruikmaking van de media, de inwoners ruimschoots geïn formeerd. Ger Janssen, representant in de raad vanuit het dorp Blitterswyck en in het crisiscentrum Blitters wyck aktief geweest, wilde nadruk kelijk allen, die op welke wijze dan ook zich hebben ingezet voor de wa tersnoodramp, speciaal in Blitters- wijck, bedanken. Getuigen gezocht In verband met een inbraak met geweld, die in de vroege zondag morgen van 2 januari, omstreeks 04.10 uur plaatsvond by een wo ning aan de Casten ray seweg, vraagt de politie of getuigen zich willen meiden. Een auto waarin drie, met bivakmutsen over hun hoofd ge trokken mannen zaten is met grote snelheid richting kom Oirlo gere den. Mogelyk dat er getuigen zijn die de politie iets meer omtrent die auto kunnen vertellen. Zy worden dringend verzocht kontakt op te ne men met de politie. Smakterheide de Maasheseweg na dert heeft echter voorrang op deze stroom. Doordat de meeste auto bestuurders met deze situatie niet bekend zijn ontstaan er regelmatig (bijna) aanrijdingen. Daarom heeft Ry kswatersstaat de gemeente Ven ray gevraagd om tijdelijke afslui ting. De gemeente heeft vooraf het verzoek doorgesproken met de In dustriële Club. Verkeer dat van de autoweg komt en naar Smakterhei de moet, wordt met borden via de Maasheseweg en de Paul Burgman- straat naar het industrieterrein geleid. In uw tuin wel? Tijd om eens tot snoeien over te gaan. Wij kunnen dat voor u verzorgen! Cjunhoek groenvoorzieningen Oirlo Telefoon 04780-71800 Ontwerp, aanleg en onderhoud van tuinen en groenvoorzieningen. Jirlo%é£ M

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5