PEEL EN MAAS Sobere Prinseproklamasie 'Ook voor mij was het een verrassing' De Beste Knuppel voor Hay Philipsen Jeugdzitting in teken van Wilde Westen c 7 landen Oostersbuffet Tenny Tonen verrassende prins De Karklingels Oostrum v_—J De Spurriemök Oirlo PEEL EN MAAS Boerenbruidspaar Leunen 1994 Schanseknuppels Hetsbuulen Heide PEEL EN MAAS Prins Jan II nieuwe prins van De Keavers Ondertrouwbal Boerenbruiloft De Zagewetters iedere zondag grandioos en stijlvol incl. soep en dessert f39,50 p.p. Ook a la carte V DONDERDAG 13 JANUARI 1994 Nr. 2 Tenny Tonen is de negenenveer- tigste prins van de Piëlhaas. De opvolger van jubileuinprins Peter Theeuwen kwam keurig op tijd te voorschijn na een sober procla- matieprogramma. Prins Tenny I koos als z'n adjudanten Hans Wei- jers en Theo Duykers. Moj Zat en Hans Weijers zijn sleu telnamen in de prinseproclamatie 1994. De act van Ven rays bekendste joeltskapel was één van de weinige hoogtepunten van de avond. De jon gens van Moj Zat bogen zich dit maal over het thema 'midlife crisis', die zich bij mannen nogal eens uit doordat ze dingen gaan doen waar voor ze eigenlijk te oud zijn. Motor rijden bijvoorbeeld. En bij Moj Zat komt er dap ook een echte Harley aan te pas. Daarop gezeten zong Hans Weijers de topper van de avond, de Venrayse versie van Paul de Leeuw's 'regenboog'. Dankzij de door de kapel aan het publiek ver strekte mini-zaklampjes (ook één van de tradities bij Moj Zat), veran derde de schouwburg enkele minu ten lang in een zee van lichtjes. Prachtig. Na een rekordpoging omkleden kwam de zanger met de fraaie 'Moe- ke'-tatoeage niet lang daarna terug als adjudant van prins Tenny. En daarmee drukt Moj Zat ook in 1994 weer een stevige stempel, niet al leen op de prinseproclamatie, maar ook op het carnaval zelf. Vorig jaar kwam de prins uit de gelederen van de joekskapel en in de jaren tachtig waren ook al twee Moj Zat-leden Piëlhaasprins. Hopelijk mag vol- Op 14 februari 1994, carnavals maandag, zal in Castenray voor de tiende keer de orde van verdienste worden uitgereikt. Deze orde, 'De Beste Knuppel' genoemd, wordt elk jaar uitgereikt aan een persoon die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de Castenrayse gemeenschap. De vijf helpende verenigingen en SJWC, in samenspraak met de CV De Schanseknuppels, hebben una niem besloten om 'De Beste Knup pel 1994' toe te kennen aan Hay Philipsen. Hay is geboren en nog steeds wo nende net over de Castenrayse grens in Horst. Maar dat het een rasechte 'Caselse' is geworden blijkt wel uit hetgeen wat hier onder volgt. De ouders van Hay besloten na mely k om hun kinderen in Casten ray de lagere school te laten volgen en niet in Horst omdat die afstand veel groter was. Vandaar ook dat Hay in Castenray zijn vrienden kreeg en dus steeds meer 'Casels' gericht werd. Omdat er toendertyd maar enkele verenigingen waren binnen de Castenrayse gemeen schap besloot Hay op 16-jarige leeftyd om lid te worden van de JBTB (jonge boeren en tuinders). Al gauw genoeg werd Hay opgenomen in het bestuur van deze club en la ter heeft hij zelfs nog enkele jaren het voorzitterschap op zich genomen. Ook stapte Hay bij culturele avon den van diezelfde JBTB op de büh ne om het volk te vermaken nipt gend jaar een andere club eens meedoen.... BENEN De avond droeg verder een sober karakter. De bedoeling was duide lijk om een vlot lopend programma neer te zetten en de bezoekers niet te lang op de nieuwe prins te laten wachten. Ook het afscheid van prins Peter was kort. Hij zong een eigen smartlap, begeleid door drie jongens van het voormalige Bur lesk. Daarna gaf Peter nog een ge halveerde prinsemedaille weg aan twee jongens die. altijd op de achter grond werken, Eric Kienhuis en Geert Flinsenberg, de mensen die altyd voor het geluid zorgen. De ex- prinsen namen hem vervolgens op in de APK met een geslaagde imita tie van het nummer 'YMCA' en een lachwekkend overzicht van Peter Theeuwens vrouwenrollen uit het Tot veler verrassing is het Tenny Tonen, die zaterdagavond rond kwart over elf werd uitgeroepen tot nieuwe prins van De Piëlhaas. Hoe wel Tenny voor de buitenwacht vrij onbekend is, is bij binnen De Piël haas zeer aktief en staat hij bekend grappen en grollen. Het bleek toen dat Hay op de bühne prima uit de voeten kon voor een groot gehoor. Vandaar ook dat Hay benaderd werd om de dagen rond vyf decem ber by de Castenrayse mensen als sint op huisbezoek te gaan. Hay zei hierop geen nee. Later werd dat uitgebreid met het bezoek aan de lagere school en aan het gemeenschapshuis. Tot de dag van vandaag vervult Hay de rol van sint binnen de Castenrayse ge meenschap nog altijd. In de perio de dat Hay de rol van goed heilig man op zich nam kreeg hij ook con necties met het camavalsgebeuren. Hay werd namelijk gevraagd om op de bonte avonden als ceremonie meester het geheel aan elkaar te praten. Deze taak nam Hay met alle plezier op zich. Toen in 1977 de toenmalige vorst bekend maakte te zullen stoppen was het niet verwon derlijk dat de carnavalsvereniging als eerste Hay polste voor de funk- tie van vorst van De Schanseknup pels. Ook deze taak nam Hay op zijn schouders en heeft die vervult tot november afgelopen jaar. Dit wil dus zeggen 16 jaar vorst, een perio de waarin het Castenrayse cama valsgebeuren zich ontzettend heeft ontplooid. Tevens was Hay de laatste acht jaar woordvoerder namens de Vorstenraad bij de installatie van de prins in Venray. De Vorstenraad is het overkoepelende camavalsor- gaan van Venray met de kerkdor pen. Dat Hay daarvan woordvoerder mocht zyn was toch een flink stuk Castenray-promotion. In die tyd dat Hay de funktie van vorst op zich nam had hy ook juist plaats genomen in de oprichtings commissie voor de fanfare. Toen de fanfare er eenmaal was heeft Hay ook nog enkele jaren zitting geno men in het bestuur. Verder is Hay ook al vele jaren te aanschouwen als veilingmeester op de vlooienmarkt in Castenray geor ganiseerd door de LVB. Voor deze lange staat van dienst voor de gehele gemeenschap zal hem op carnavalsmaandag, 14 fe bruari, om 21.11 uur door prins Wiek I de orde van verdienste wor den uitgereikt. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld om Hay te feliciteren met de ontvangst van de ze onderscheiding door de Casten rayse gemeenschap. verleden. 'Ster' van dit onderdeel was ongetwijfeld Piet Hermans, die als Star Sister z'n benen liet be jubelen. Een opvallende rol was er verder voor het duo Geert Thomassen/ Christel Cuijpers, dat als rode draad-act fungeerde. Dat kwam niet helemaal uit de verf doordat ze te weinig keren optraden. Ook het op treden van joekskapel Zuutjes An kwam er nog niet helemaal uit. De leap el nam de plaatselijke schutterij op de korrel. Cato en Hendrien na men na driejaar Prinseproclamatie afscheid met een optreden dat evenmin veel hoogtepunten kende. Byzonder professioneel zag de mambo van dansschool Janssen eruit. SNELHEID Het programma van de prinse als een fervent vastelaovendvierder. Zelf stond hij er eveneens van te kijken dat hij werd gevraagd om prins van De Piëlhaas te worden. 'Ook voor mij was het een verras sing dat ik gevraagd werd', aldus een enthousiaste nieuwe prins, die niet lang over die vraag heeft na hoeven te denken. WIE IS TENNY Wie is de nieuwe prins van de Piëlhaas? Tenny Tonen (40), is al ja ren een bijzonder aktief figuur in het Venrayse carnaval. Hij heeft sinds 1986 gewerkt in de commis sie Bals en Versieringe en is tegen woordig voorzitter van de commis sie die verantwoordelijk is voor de organisatie van Circus Mök. Tonen is leraar aardrijkskunde en Engels aan een IVO/Mavoschool in Hel mond. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. De familie Tonen woont in de St. Odastraat. Tenny is geboren en getogen in Venray, in de Schoolstraat 'naeve Bert Braoj', op ongeveer 200 meter van de plek, waar hij als prins uit kwam. Als leerling van het 'Ly ceum' verhuisde hij letterlijk en figuurlijk mee naar het nieuwe 'Boschveldcollege'. Daarna volgde Tenny de lerarenopleiding in Nij megen. Sinds 1978 is hy werkzaam in Helmond. In zijn jeugdjaren zat Tenny by de Verkenners. Uit die verkenners- groep zijn veel vrienden in het on derwijs terecht gekomen, maar ook in de joekskapel Moj Zat, waarin Tenny trombone speelt. Zo speelt adjudant Hans Weyers in deze ka pel de bas. Hans en Tenny zyn sinds de verkennerstyd bevriend met elkaar. Adjudant Theo Duijkers leerde Tenny binnen vastelaoves- vereniging De Piëlhaas kennen. LEUKE TUD Het nieuwe trio heeft al een leuke tyd achter de rug. 'Al op 3 oktober werd ik gevraagd', laat Tenny weten. 'Sindsdien is het een zaak van 'stie- kum doen' en 'smoesjes verzinnen'. Wat dat betreft heb ik een schitte rend 5x11 feest gehad, met de ach tergrondgedachte dat ik in januari als nieuwe prins zou uitkomen.' Een van de leukste voorvallen was de bestuursvergadering van De Piëlhaas, op 28 december. 'Op die zelfde dag gingen we de prinsen- muts in Keulen ophalen, 's Avonds moesten we met vyf man, de prin- senkeuzecommissie, vorst Hub en ik, aanwezig zijn in de bestuursver gadering. Ik was toen mooi op tyd aanwezig terwijl de anderen bewust een half uur te laat kwam....' Het trio is er van overtuigd een schitterende tijd tegemoet te gaan. 'Het zal ook een drukke tyd wor den, maar als prins moet je je in de ze tijd, samen met de Raad van Elf, zoveel mogelyk onder de mensen begeven....', aldus Tenny Tanen, die er en passant ook nog voor moet zorgen dat Circus Mök goed verloopt Nieuwe Piëlhaasprins Tenny Tonen: tRoptclpaRaofse 7-landen Oosters Specialiteitenrestaurant: WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Afgelopen zaterdagavond hebben De Keavers uit Holthees-Smakt hun nieuwe camavalsaanvoerder ver welkomd. Omstreeks 22.00 uur werd eerst afscheid genomen van prins Wiellie I en prinses Petra. Prins Wiellie was vol lof over het af gelopen camavalsjaar en bedankte daarvoor alle Keavers en Keave- rinnen. In de inmiddels bomvolle oerge zellige zaal 't Trefpunt werd om 11.11 uur begonnen met het spel om de nieuwe heerser over het Kea- versriek te verwelkomen. Op het to neel kwam zowaar een komplete kermis te voorschyn. Na wat slagen op de kop van Jut werd de span ning opgevoerd en was het de waar zegster die onze prins 1994 plotse ling zag verschijnen in de glazen bol. En daar stond dan: prins Jan II (Hoezen). Dit was voor de meeste aanwezigen een grote verrassing. In zijn toespraak kon men duide- lyk horen dat hy al tien jaar bij de vereniging is. Ook maakte prins Jan II direkt van de gelegenheid ge bruik om na zyn toespraak zijn lijfspreuk bekend te maken, name lijk: 'Nie lulle, mar gleskes vuile'. Prins Jan II die in het dagelijks leven Jan Hoezen heet, is gehuwd met Marga en hy is vader van Karin en Pieter. Zyn beroep is uitvoerder bij Lieben in Venlo, zijn grootste hobby's zyn tuinieren, volleyballen en de carnavalsvereniging waar hij de kas beheert (penningmeester), de Centekei. Na dit officiële gedeelte werd on der aanvoering van prins Jan II nog menig uurtje carnaval gevierd. Zo als het er nu naar uitziet zullen de Keavers en Keaverinnen een brui sende carnaval tegemoet gaan. Op zondag 16 januari zal prins Jan de verkoop starten van de en- treekaarten voor de pronkzitting. De verkoop is in zaal 't Trefpunt van 11.00 tot 13.00 uur. Prinsenbal Zaterdag 15 januari is het Prin senbal in het gemeenschapshuis te Oost rum, aanvang 20.00 uur. Mu ziek van orkest Bolero. Om 21.49 is het aftreden van prins Maarten I en om 22.30 het uitkomen van prins Horsterweg 53, 5811 AB Castenray Tel. 04780-71424 proclamatie 1994 was opgebouwd met nagenoeg alleen Venrayse ar tiesten. Uitzondering daarop vorm de de bekende dansgroep de Bèkse Klinkerkes, die voor de pauze een gardedans en daarna een showdans uitvoerde. In de foyer was een op vallende Belgische robot aanwezig, die met een stalen gezicht en per- fekte houterige bewegingen de gasten wees op de digitale prinse- aftelklok. Ook de joekskapel in de pauze was allochtoon, wat enkelen al de opmerking ontlokte 'Hebben we er in Venray zelf geen?' Positief was in elk geval dat het geduld van het publiek na de pauze niet lang meer op de proef werd gesteld. Nog gewend aan de lange 'toneelstukken' van enkele jaren geleden schrok het publiek bijna van de snelheid waarmee het prin selijk trio tevoorschijn kwam. Om 23.15 uur kon een gelukkige Tenny Tanen z'n lijfspreuk 'Gen geknaoi, gen geplaar, mar lekker lache mit mekaar' voor de eerste keer aan de Piëlhaze en Piëlhazinne laten horen. Jeugdzitting De Hazekeutel op zaterdag 15 januari Nadat Jeugdvastelaovend De Ha zekeutel haar jeugdzitting de laat ste jaren op zondagmiddag en vrydagavond heeft gehouden, zal de nieuwe jeugdprins dit jaar weer 'als vanouds' op zaterdagavond in de schouwburg uitkomen. Op 15 januari om 18.30 uur zal De Hazekeutel haar jaarlijkse pronkzitting houden met als hoog tepunt, het uitkomen van de nieu we jeugdprins. Wie wordt de opvolger van Prins Bart den Twed- de en zijn adjudanten Bjom en Da vid? Rond 20.30 uur zullen we het weten. Voordat het zover is, krygt de be zoekende jeugd een wervelend pro gramma voorgeschoteld. Dit jaar staat de carnaval bij De Hazekeutel in het teken van het Wilde Westen. In nagenoeg alle programma onderdelen zal de sfeer van cow boys en indianen te proeven zyn. Het aanbod van deze avond is niet gering en is geheel van eigen bo dem. De dansgroepen First Choice en Dizzy zullen optreden terwyl ook de meisjes van de jeugdgarde hun danskunsten zullen vertonen. Voor een muzikale noot zorgen Da ve en Milton Cavis en de Rooyse Hofkapel. Vooral het eerstgenoem de duo zal met hun 'hit' 'Haeske rept ow' de zaal in beweging krijgen. Naast de jeugdprins zal de Raad van Elf zich met enkele nieuwe ge zichten presenteren waaronder een nieuwe vorst en een nieuwe cere moniemeester. Ook zal het nieuwe jeugdboerenbruidspaartje bekend worden gemaakt. De avond is rond 21.30 uur afgelo pen waarna voor de volwassenen het boerenbruiloft ondertrouwbal begint. Entree Jeugdzitting ƒ3,-; gardero be voor kinderen gratis. Afgelopen weekeinde zyn de nieuwe prins en jeugdprins van de Castenrayse Schanseknuppels be kend geworden. Wiek Künen zal als Wiek d'n Urste regeren over alle Schanseknuppels. Wiek zal de dolle dagen voorgaan onder het motto 'Mit meèj as klen-oelderse veurop den de prinseknuppel mug hantie- re, gon jong en aid ien knuppelland vastelaovend dugtig viere'. elke week nieuws In 1994 regiert in ut Oelderse Spurriemökkeland prins Wout d'n Urste. Wout is enne zoën van Jan Zanders en Nel Custers en wönt an de Zandhoek. Ziene botterham ver dient hej als Agrospecialist, gespe- sijalisiert ien de verkus. Zien hoffies zien zien prinses en vrien din Lilian van de Winkel, uutgaon en voetballe kieke. Vur èrtesoep mit verkuspötjes kunde urn altied wak ker make. Zien aennige bruur Mark, mos de twedde plats mit 293 andre kandi date daele. Tog en schön resultaat. Op 6 fibbrewari zal prins Wout en reseptie wurre angeboje. As jeugdprinses het Lonneke d'n Twedde de ier urn de vastelaovend veur te gaon. Lonneke Joëste is en dochter van Joep Joëste en Lenie Bartels. Lonneke daelt op 6 twië ien de gelukwense. Zaterdag 15 januari wordt het Al- dewievergal gehouden. Tijdens de ze avond zal prins Wil I aftreden en wordt de nieuwe heerser over het Hetsbuulen rijk bekend gemaakt. Aanvang 20.11 uur in de Gelder- koel. In november werd al de nieuwe vorst van De Schanseknuppels be kend. Caro Verstegen is de opvolger geworden van Hay Philipsen. elke week nieuws A.s. zaterdag 15 januari is het weer zover. Om 21.30 uur zal in de schouwburg bekend worden wie dit jaar het boerenbruidspaar wordt. De boerenbruiloft wordt dit jaar georganiseerd door Inalfa, onder het motto 'löt ös iezervreaters mar schüve'. Onder dit motto zal tijdens een grandioze act bekend gemaakt worden wie de familie is en als hoogtepunt uiteraard het uitkomen van het bruidspaar. Na de receptie wordt de avond voortgezet met een groot bal o.l.v. de hofkapel en met medewerking van het huisorkest van Inalfa, Göt Net De entreeprijs is ƒ5,-. Komend weekend zal bij De Zage- wetter in het teken staan van de Prinsenproclamaties. Op vrijdag 14 januari zal het Jeugdprinsenbal plaatsvinden in het jeugdhuis. De aanvang hiervan is 19.00 uur, met om 20.30 uur het aftreden van prins Luc I (Luc Poels) en nar Gijs (Gijs Willems) en om 21.00 uur het bekend maken van de nieuwe jeugdprins 1994. Dit alles met mu ziek van joekskapel De Platvuut Op zaterdag 15 januari is het Prinsenbal in zaal 't Anker. Het Prinsenbal begint om 20.30 uur, met om 21.30 uur het aftreden van prins Paul I (Paul Zwitserlood) en nar Patrick (Patrick Arts). Om 22.45 uur zal de nieuwe prins vaste laovend 1994 bekend gemaakt worden. Als jeugdprins kwam afgelopen zondag Luc (Strijbos) d'n Urste uit. Hy zal over alle kleine Schanse knuppels de scepter zwaaien. Ook het boerenbruidspaar is in Castenray bekend. Het zijn bruide gom Petran van Luüeuwe Naad zie ne Lei (Piet Heidens) en bruid Mariejke van Sjak van Marie van de Platte (Ria Heidens). Zij zullen op dinsdag 15 februari in het gemeen schapshuis De Wis in Castenray in de onecht verbonden worden. kels uitgeroepen tot boerenbruids paar 1994. Afgelopen zondag wer den zy in een vol en gezellig gemeenschapshuis op een toepas selijke en schitterende wijze door tennisvereniging Leunen-Veulen- Heide voorgesteld aan de Leunse Knöllekes en Knöllinnekes. Jan en Jet, die zelf erg aktief zijn in de tennisvereniging, zullen op camavalsdinsdag in de onecht wor den verbonden.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11