OPRUIMING IÊTHIC B. en w. willen busroute Brukske toch wijzigen Vincent van Gogh op zoek naar vervangende werkgelegenheid Aktie Snack Corner groot sukses Eén plan voor centrum Zuidwest Gewasbeschermingsdagen akkerbouw in Limburg Venray heeft afvalstoffenplan Einde afslanking bij Rank nog niet in zicht 'Sprank'-krediet voor tweede keer naar raad Bij Van Oorschot Mode is de opruiming in volle gang!! Krediet tien mille hoger dan voorheen PEEL EN MAAS VAN OORSCHOT MODE Meisjesverschrikker Concept gisteren gepresenteerd VGRUNDGN JUWGLIGR In definitieve struktuurvisie voor wijk Themamiddag: Geldzaken en Ouderdom PEEL EN MAAS Donderdag 6 januari 1994 - Pagina 14 In de twee weken voor Kerst heeft cafetaria Snack Corner zich ten dienste gesteld van de Don Bosco Ruiters. Van iedere tien gulden die per klant werden besteed, schonk cafetaria Snack Corner één gulden aan deze stichting. Mede namens de vrijwillige giften, die spontaan door de klanten in de daarvoor bestemde fles werden gedeponeerd is het uiteindelijke bedrag opgelo pen tot enkele duizenden guldens. Het was dan ook met enige trots, dat eigenaar John Jansen de 'ge wichtige' fles mocht overhandigen aan mevr. W. Frehe (pekretaresse), die deze royale gift ..in dank aan vaardde namens de Don Bosco Ruiters. De stichting zet zich in voor ge handicapten (veelal kinderen) uit het gebied rondom Venray, die het leuk vinden om te ryden op - en om te gaan met pony's en paarden. Het spreekt voor zich, dat dit de nodige aanpassingen vergt, die mede door deze schenking kunnen worden ge realiseerd. Alle klanten die geholpen hebben om deze aktie zo suksesvol af te kunnen ronden worden by deze hartelyk bedankt namens cafetaria Snack Corner en de Don Bosco Ruiters! De gemeente heeft schetsen klaarliggen waarin het hele zuid westelijk deel van het centrum -het gebied tussen Langeweg, Langstraat en Kempweg - wordt opgewaardeerd. Dat heeft wethouder Kersten afge lopen maandag laten weten in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De wethou der deed z'n uitspraak naar aanlei ding van de verhuizing van bouw bedrijf Janssen en de tijdelijke huisvesting van woonwarenhuis Leenbakker in het pand naast Praxis. Na de verhuizing van Bouw- my Janssen (uiterlijk 1995) moet de gemeente zorgen voor een herin richtingsplan voor het terrein waarop nu nog loodsen en kantoor van het bouwbedrijf staan. De ge meente denkt aan winkels/kanto ren en woningen en wil met het complex het Gouden Leeuwterrein een beter aanzien geven. CDA-commissielid Verbeek bracht die plannen in verband met de mededeling van het college dat Leenbakker tijdelijk verhuist naar een deel van de voormalige carton- nagefabriek Laurensse. In dat com plex is ook Praxis gevestigd. Een mooier aanzien voor het Gouden Leeuwterrein leek Verbeek wel aar dig maar hij vroeg zich af of vesti ging van Leenbakker daar niet haaks op staat Wethouder Kersten deelde vervol gens mee dat met Praxis en Leen bakker al gesproken is over 'upgrading' van de zuidwestkant van het plein, die nu wordt be heerst door de blinde gevel van Praxis. Volgens Kersten zyn beide winkelketens in principe bereid tot medewerking Als de plannen door gaan wil de gemeente over enkele jaren meteen de lelijke achterkan ten van de café's aan de Langstraat aanpakken, zo liet Kersten weten. Volgende week woensdag be handelen de gecombineerde com missies van financiën en OJSR voor de tweede keer het voortsel van het college om de interimma- nagement van zwembad 'de Sprank' met maximaal een half jaar te verlengen. Ook moeten de commissies hun advies geven over het krediet dat daar by hoort Dat is 10.000 gulden hoger uitgevallen dan in het eerste voor stel in december. Dat voorstel werd ingetrokken, omdat gemeente en zwembad- bestuur het nog niet over de hoogte van dat krediet eens waren. In het eerste voorstel werd uitgegaan van een krediet van 327.450 gulden tot uiterlijk 1 juli 1994. Nu staat er een bedrag van 337.450 gulden om de exploitatie van de Sprank voor het eerste halfjaar 1994 rond te krij gen. Dat is nog steeds 90.000 gul den minder dan in het tweede halfjaar van ïyya, toen de gemeen teraad 425.000 gulden beschikbaar stelde. Wat ook veranderd is in het nieu we voorstel is de dekking. Stelde het college in december voor om het bedrag voor 200.000 gulden te betalen uit de in 1993 extra binnen gekomen bouwleges en de rest uit de post onvoorzien 1993 te halen, in het huidige voorstel wordt het krediet helemaal gedekt uit de post onvoorzien. Het gemeentebestuur is onder wijl nog bezig om voor de Sprank een exploitant of koper te vinden. Gestreefd wordt om nog voor de verkiezingen de zaak af te ronden, maar uiterlijk moet dat per 1 juli gebeurd zyn. De gecombineerde commissiever gadering begint om 18.00 uur. Het voortsel komt in de raadsvergade ring van 25 januari aan de orde. Het DLV Team Akkerbouw ZON organiseert weer de jaarlijks terug kerende Gewasbeschermingsda gen. Akkerbouwers, loonwerkers, handelaren en andere geïnteres seerden uit deze regio zijn welkom op dinsdag 11 januari om 09.30 uur in 't. Brugeind, Hoofdstraat 74 in Meerlo. Met de hieronder genoemde drie inleidingen hoopt de organisatie eeri bijdrage te kunnen leveren aan de 'knowhow' op het gebied van ge wasbescherming. 1. Aktualiteiten Gewasbescher ming. Ervaringen van het afgelo pen jaar, toegelaten nieuwe middelen en de voorlichtingsbood- schap in diverse gewassen worden door de specialist Gewasbescher ming. dhr. C. v.d. Boogaart be handeld. 2. Opslag van bestrijdingsmidde len en arbeidshygiene. Het op de juiste manier ontgaan met gewasbe^ schermingsmiddelen voordat u ze gebruikt, is zeker net zo belangrijk als de toepassing van het middel op het perceel. Dhr. J. Lemmen van de Arbeidsinspektie zal dit onderwerp voor u inleiden. 3. Meloïdogyne chitwoodi, een toe nemend probleem. Door deskundi gen wordt het aaltje M. chitwoodi, het probleem van de zandgronden genoemd. Steeds meer percelen blyken besmet te zyn met dit aaltje. Dhr. F. Rouwettfe zal de stand van onderzoek en ervaringen toe lichten. Na elke inleiding is er voldoende tijd om schriftelijk en mondeling vragen aan de inleiders te stellen. elke week nieuws illles moet weg om ruimte te maken voor de nieuwe voorjaars-/zomer- kollektie. Wacht niet te lang, kom vlug kijken. Want nü heeft u nog alle keus! Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. WE zouden de keurig geklede en 'algemeen beschaafd' sprekende heer in de verdachten bank er niet op aangekeken hebben, maar toen de officier van Justitie zijn aanklacht afraffelde, begrepen we toch wel uit de veelheid van woorden dat deze als heer vermomde persoon een vermetele aanrander moest zijn, die op een donkere en winderige avond als een struikrover uit het eikehakhout tevoorschijn was gesprongen om met duistere bedoelingen een tweetal schone maagden te doen schrikken en één van hen een eindweegs mee te sleuren, de andere hunke rend, doch niettemin griezelend achterlatend. Toevallig echter naderden op dat ogenblik twee potige boerenzoons, die een deuntje hadden meegeblazen in de fanfare, de plek des onheils. Zij vonden de overgebleven maagd, die op luide toon haar beklag deed over de onverlaat en konden de kerel ondanks de duisternis nog tijdig te pakken krijgen. "Dat was maar gelukkig, hè?" zei de politierechter. "Heel ongelukkig", beaamde de heer. "Die jongens kwamen bijtijds voordat er iets gebeurd was". "Ja. die jongens kwamen te vroeg. Heel jammer". Nu trokken de magistraten achter de groene tafel de wenkbrauwen toch wel op. Maar de verdachte raakte niet van zijn stuk. "Als die ander niet zo gegild had...". "Welja", barstte de officier los, dat maakt iemand nog een verwijt dat hij zijn snode daad niet heeft kunnen volvoeren. Ziet u deze ongerepte meisjes toch eens aan, had u die dan ongestoord...". Maar de politierechter hamerde. Hij had in de stukken gebladerd en stelde de vraag die hij al eerder had moeten stellen: "Vertelt u dan eens, wat u van plan was?" "Nou ja, dat hadden ze allemaal al kunnen horen als dat kind niet zo gegild had", antwoordde de heer in kwestie. "Daarom zei ik al jammer, die knapen kwamen te vroeg en niemand luisterde naar me. Alleen de eerste, die ik meevroeg". "Meevroeg?" "Ja, ik vroeg haar mee te komen en ze deed het direct. Maar die vriendin van haar...". Grote verbazing in de rechtszaal. Gefluister op de publieke tribune. Voetgeschui- fel. Een kloppende hamer. "Zoals ik al bij de politie heb verklaard, was mijn vrouw in het donker misgestapt en in de sloot gevallen en toen heb ik me zo gehaast om hulp te halen, dat deze lieden geschrokken moeten zijn van mijn verschijnen. Maar hier, de juffrouw heeft me gevolgd en weet dat het waar is...". De meegetroonde jongedame bevestigde onder ede, dat zij op de bewuste dag en plaats de verdachte op zijn eerste verzoek onmiddellijk had gevolgd naar de waterkant om aldaar een haar onbekend vrouwspersoon aan te treffen die zich gedeeltelijk onder slik en kroos bevond, doch zich - na uit de sloot te zijn getrokken - kenbaar maakte als wettige echtgenote van de hier verschenen heer. "Maar ja, toen hadden ze mij al meegetrokken naar de politiepost en de wacht meester wilde me niet geloven, omdat mijn vrouw er niet bij was", klonk het verder uit de mond van de kennelijk ten onrechte verdachte. "Ze is later wel naar de politie gegaan om het uit te leggen, maar toen had ze al schone kleren aan en geloofden ze haar niet. Ze dachten zeker dat ze het voor me opnam". De officier van Justitie trachtte aan de getuigenverklaringen nog wat af te doen door enkele strikvragen te stellen en bezwarende omstandigheden naar voren te brengen, zoals het doen schrikken van twee argeloze meisjes en het meesleuren aan de arm de struiken in. Maar de geschrokken vriendin moest achteraf be kennen dat zij wel een paar woorden als 'help me' had opgevangen en dat meneer-hier beslist beleefd de takken opzij had gedaan voor haar vriendin, zodat er van onvrijwillig meesleuren ook niet meer kon worden gesproken. "Dus uw vrouw is in elk geval gered", concludeerde de rechter. "O, als die ondertussen verdronken was, dan had ik die vlerken hier aangeklaagd. Dan stonden die hier op mijn plaats!" dreigde meneer, "wegens moord!" Het werd ontslag van rechtsvervolging. Op verschillende gezichten tekende zich de teleurstelling af. Preventie, gescheiden inzame ling van groente-, fruit- en tuinaf val (GFT) en restafval, hergebruik van bruikbare componenten. Dat zyn de voornaamste onderdelen van het Venrayse afvalstoffenbe leid, vastgelegd in het concept- afvalstoffenplan van de gemeente. Dat concept is gisteravond gepre senteerd. Doel van het afvalstoffenbeleid is uiteraard verminderen van de afvalstroom. Zo moeten preven tieve maatregelen de jaarlijkse groei van de afvalstroom met 2% teniet doen. Recycling en herge bruik van afvalmateriaal moet stygen van 21% in 1992 via 40% dit jaar naar 50% van het totale afval aanbod in 1997. Dat bete kent dat het aantal kilo's afval dat nog gestort moet worden af neemt De bedoeling is dat dit jaar nog 241 kg per inwoner wordt gestort Een daling ten opzichte van 1992 met 85 kg, ofwel 23%. In 1997 moet het stortafval nog slechts 40% van het totaal be dragen. Een belangrijk middel om dat doel te bereiken is het reeds eer der aangekondigde gescheiden inzamelen van GFT en restafval. Het bureau SME, verantwoorde- ïyk voor het concept- afvalstoffenplan, adviseert om dat te doen met behulp van twee mi- nicontainers. De ene week wordt de container met GFT opgehaald, de andere week het restafval. Ie der huisgezin krygt in dit geval twee containers van 140 liter in houd op de stoep. De gryze plastic huisvuilzak zou verdwijnen. ECOPARK De rest, het grove vuil. papier, glas, oud Ijzer en ook textiel dient op een andere manier te worden in gezameld. Het Nymeegse milieubu reau adviseert om op korte termijn het oud papier te laten by de vere nigingen. De gemeente moet wel zorgen dat regelmatig en huis-aan- huis wordt ingezameld. Vereniging zouden ook oude metalen kunnen gaan ophalen. Ook het systeem voor oude kleding kan voorlopig blyven zoals het is, namely k in handen van 'het goede doel', maar wel aangevuld met een nieuw feno meen, de textielbak. Het aantal glasbakken in de gemeente moet flink worden opgevoerd. Een extra aanvulling voor dit soort van afval is het reeds vaker ge noemde ecopark. Een lokatie waar (klein) chemisch afval, snoeialval, meubels, bouw- en sloopafval etc. kan worden aangeboden. Als plaats voor een dergelyk 'park' wordt het gemeentedepot op de Acaciastraat genoemd, onder meer vanwege de geringere personeelskosten. Voor de verwerking moet worden sa mengewerkt met gespecialiseerde particuliere bedryven. DIFFERENTIATIE Voorlopig komen er nog geen ge differentieerde tarieven. Aan invoe ring hiervan zitten nog teveel haken en ogen. Volgens bureau SME is besluitvorming niet eerder dan in 1995 aan de orde. De opstel lers van het concept-afvalstoffen- plan geven wel aan dat mini-con tainers gedifferentieerde tarieven mogelyk maken. De containers kunnen namelijk door de ophaa- lauto gemakkelijk gewogen wor den, waarna per gewicht betaald kan worden voor het ophalen van afval. DIAMANTEN SIERADEN Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-8681 7 Het blyft waarschijniyk niet by de in december vorig jaar aange kondigde ontslagen by Rank Xerox. Algemeen-directeur F. Stollmann liet maandag in z'n nieuwjaarstoespraak tot het per soneel weten dat "de storm het hele jaar 1994 zal aanhouden en dat we dit jaar geen veilige haven meer zullen binnenlopen. We moeten er op voorbereid zijn dat het niet by die ene afslankingso peratie biyft", hield Stollmann z'n medewerkers voor. Medio januari krygt het Rank- personeel te horen hoeveel banen er in de indirecte sfeer gaan ver dwijnen. Stemmen binnen het be- dryf spreken van 100 tot 200 banen. De operatie dient nog in de eerste helft van 1994 z'n beslag te krygen. Maar daarna blyft het dus moei lijk voor de Venrayse vestiging van de Amerikaanse multinational, die eind vorig jaar aankondigde we reldwijd 10.000 banen te willen schrappen in de komende twee jaar. Het bedrijf produceert te duur. De uurkosten van Venray waren in 1993 dertig procent hoger dan het gemiddelde van de twee collega- Rankbedryven in het Franse Lille en het Engelse Mitcheldean. Deels komt dat door oorzaken waarop de organisatie zelf geen invloed heeft. Stollmann noemde de sterke gul den en Nederlandse loon- en be lastingstelsel. Maar voor een deel moet het be- dryf de hand in eigen boezem ste ken. Het ziekteverzuim moet byvoorbeeld lager en ook de ADV- regeling kan wat Stollman betreft op de helling. "Wij werken daar door 13 dagen of 104 uren per jaar minder dan andere landen", aldus de directeur, die beloofde dat de di rectie in de loop van het jaar met voorstellen zal komen. Het was echter niet allemaal mi neur in de nieuwjaarstoespraak 1994. Rank Xerox Venray heeft het in 1993 nog niet eens zo slecht ge daan en voor dit jaar zyn er ook een aantal positieve zaken te melden. Stollmann noemde een stuk extra werk voor de OPC-fabriek, de lance ring van een nieuw copiëerappa- raat en de uitbreiding van de bestaande 5053-serie. De commissie voor ruimteiyke ordening is maandagavond op hoofdlijnen akkoord gegaan met de aangepaste Struktuurvisie Brukske. De kritiek van de com missieleden gold voornameiyk de manier van bekendmaken van het plan by de bewoners en de voor stellen rond het verleggen van de busroute. Het college handhaaft voorlopig de in de Struktuurvisie opgenomen voorstellen om de busroute in de wyk te wyzigen. De opsteller van de struktuurvisie, bureau BRO uit Vught, heeft voorgesteld om de bus van Zuidooster voortaan vla het Het Vincent van Gogh Instituut (VGI) gaat dit jaar een aparte kli niek stichten voor de toepassing van biologische psychiatrie. In de kliniek kunnen patiënten uit de verre omtrek - Brabant en Lim burg - worden verpleegd. Over de exacte Invulling van werkgebied, aantal bedden, kosten en persone le bezetting moet nog worden besproken. Omdat op het terrein van het instituut in Venray al een afdeling biologische psychiatrie met 24 bedden is gevestigd, ïykt uitbreiding daarvan echter logisch. Dat heeft direkteur patiëntenzorg M. van Weers jongstleden maandag meegedeeld in de traditionele nieuwjaarstoespraak tot het perso neel. Het Venrayse instituut voor geestelijke gezondheidszorg neemt voor juli bovendien een besluit over de adolescentenkliniek. Daar wor den adolescenten (jonge volwasse nen) met ernstige persoonlijk heidsstoornissen behandeld. Ook hier is sprake van een voorgeno men uitbreiding van een bestaand initiatief. Ter compensatie van de werkgele genheid die verloren gaat by het in stituut ten_ gevolge vai^ de afspra ken met overheid en zorgverzeke raars wil het VvGI een TBS-kliniek naar Venray halen. Daarnaast wordt gedacht aan een zogenaamd work-home voor autisten en een voorziening voor psychotische zwakzinnigen. Als gevolg van de vo rig najaar getekende convenant verdwynen komende jaren onge veer 500 arbeidsplaatsen by het in stituut. In die overeenkomst is ook afgesproken dat een deel van het werk dat verloren gaat gecompen seerd mag worden. Eerder liet bur gemeester Waals al weten zich in te willen zetten om een gevangenis naar Venray te halen. Het Vincent van Gogh Instituut, dat evenals andere instellingen in de gezondheidszorg voortdurend te kampen heeft met bezuinigingen, probeert ook door doelmatiger wer ken te besparen op kosten. In dat kader is een onderzoek gedaan. On der meer de voedselvoorziening en de linnenverstrekking zyn beke ken. Deze maand wordt het vervolg traject bekend gemaakt. Volgens woordvoerder G. Peterink van het instituut is er 'niets uitgesloten'. 'Het uitgangspunt is meer doelma tigheid. Momenteel worden voed sel- en linnenverstrekking, ook voor de vestigingen in Midden- Limburg, centraal geregeld. Met het oog op de deconcentratie kan ik me voorstellen dat dat verandert', aldus Peterink. 'Dat kan intern, maar ook privatisering is een mogelykheid'. hart van de wyk te laten lopen in plaats van langs de buitenkant Daarvoor is het nodig dat er een verbinding komt langs het winkel en wijkcentrum tussen Brukske I en II. Blykens de reakties zyn veel bewoners tegen een verandering van de busroute. Zy zijn vooral bang voor het afnemen van de ver keersveiligheid omdat de bus veel ander verkeer zal aantrekken. Het gemeentebestuur wil de BRO- voorstellen vooralsnog handhaven. De definitieve keuze is afhankelijk van overleg met de Zuidooster, stel len b. en w. in de beantwoording van de reakties. Wethouder Kersten pleitte ervoor om de tyd te nemen voor een nader onderzoek naar de verkeerstechnische voors en tegens van verlegging. Als bureau voor ruimtelyke ordening heeft BRO minder naar verkeersaspekten gekeken. ONDERSCHAT Maandag kreeg de commissie de gebundelde reakties van de bewo ners van de wyk op het midden vo rig jaar gepresenteerde plan van bureau BRO. In dat plan, de Struk tuurvisie Brukske, zet het bureau de mogelijkheden voor verbetering van de ruimtelyke struktuur voor de komende vijftien jaar op een rytje. De struktuurvisie stichtte veel verwarring in de wyk omdat één van de suggesties van het bu reau by de wijkbewoners in het ver keerde keelgat schoot. Ergens in het plan suggereerde BRO dat af braak van 120 woningen en her bouw op een steenworp afstand uit oogpunt van ruimtelyke ordening een prima idee was om de leefbaar heid in Brukske II te verbeteren. Een storm van reakties brak los en gemeentebestuur en BRO waren te laat met hun uitleg over de status van de struktuurvisie. Dat erken den maandag ook de beide wethou ders Kersten en De Loo. De burgers als eerste de gelegenheid geven om commentaar te leveren op het rap port was wel bewust gebeurt 'Die formule past ook in de gedachte achter sociale vernieuwing; niet al les van bovenaf, maar de burgers zelf verantwoordelykheid geven. Maar we hebben de ernst waarmee de wykbewoners het rapport heb ben opgepakt onderschat. Volgende keer moeten we er een briefje met uitleg by doen', aldus De Loo. In z'n totaliteit beoordeelden de beide wethouders de werkwyze po sitief. 'We willen deze manier van werken ook in de toekomst vast houden'. ANGEL De voorgestelde sloop van de wo ningen zorgde weliswaar voor een geweldige betrokkenheid by de wykbewoners - tussen de 600 en 700 mensen bezochten de informa tie-avonden - maar dit onderdeel was te ingrypend om serieus te worden overwogen. Niet alleen de bewoners waren vierkant tegen, ook de eigenaar van de woningen, de woningbouwvereniging, noemde het voorstel onhaalbaar. Op dit punt is de struktuurvisie dan ook aangepast en daarmee is natuurly k de angel uit het plan. Dat is meteen ook de voornaamste wy- ziging die het college naar aanlei ding van de publieksreakties heeft aangebracht. Voor het overige wordt er wel rekening gehouden in de uit voering, maar hebben de reakties niet tot aanpassing van de struk tuurvisie geleid. Donderdag 20 januari 1994 orga niseert de Stichting RISC in samen werking met de KBO een themamiddag over erfenis. Deze middag zal vooral in het teken staan van ouderdom en geldzaken. U wordt uitgebreid geïnformeerd over onder andere de financiële consequenties bij opname verzor gingshuis, verkoop eigen woning, schenking op papier, testament et cetera. Uiteraard kunt u vragen stellen over zaken die u bezig hou den op dit gebied, deze zullen beantwoord worden door de notatis. De middag vindt plaats in het Ac tiviteitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, Kennedyplein 1 te Ven ray. Aanvangstijd 14.00 uur en het einde is gepland om 16.00 uur. De toegang is gratis.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 14