Voormalig manegehouder moet stoppen met aktiviteiten in buitengebied op de markt 'In de politiek zijn we allemaal passanten' 3 spijkerbroeken I GGD-Reizigersvaccinatie (subjtropen nu ook in Venray Rabobank maandag 27 dec. 3 jan. Markthandel v/d Steen Schijndel IVeel en maas Venrayse Europarlementariër verruilt Brussel voor Den Haag Voorlopig alleen uitzondering voor gehandicapte ruiters DE RABOBANK NEDERLANDS GROOTSTE VERZEKERINGSADVISEUR Rabobank. Aangenaam. Geluidsnormen overschreden Bestuurster ernstig gewond Hoog water in Meerlo-Wanssum binnenkort in Wanssum üonaeroag 23 december 1993 - Pagina 5 alleen maar versterkt maar nu is Ook de uitstraling van het Neder- blematiek te maken. 'Het Neder- het geld er niet'. landse produkt heeft met deze pro- landse produkt werd vroeger hoog Van de ene kant vindt de Venray se Europarlementariër Eisso Wolt- jer het een hele eer om na de komende verkiezingen een plaats |n de Tweede Kamer in te nemen. Van de andere kant is hy na by na idjftien jaar dusdanig aan het Euro pese parlement verknocht, dat hy toch wel met heimwee afscheid zal pemen. 'Maar ja, als politicus weet men datje geen baan voor het leven hebt. In de politiek zijn we immers allemaal passanten. Men kontro- eert en stroomt door. Die doorstro ming moet ook. Nu heeft de PvdA aten weten dat ze mij in Den Haag willen hebben', stelt Eisso Woltjer, die in Den Haag toch ook nieuwe Uitdagingen ziet liggen. EUROPARLEMENT Als Europarlementariër is Wolt er nauw betrokken geweest bij toch niet onbelangrijke problêmen en ontwikkelingen. De eerste tien aar was Eisso Woltjer eerste land- bouwwoordvoerder van de Socialis tische Fraktie. 'Een stormachtige periode' noemt Eisso Wolijer dat. Het Europese landbouwbeleid kon niet meer worden aangehouden. 'De overschotten liepen uit de hand. Bovendien begon milieu een steeds belangrijkere faktor te worden.'. De laatste vijfjaar was Eisso Wolt jer leider van de PvdA Eurodelega tie en vice-voorzitter van de Socialistische Fraktie. Aan die funktie was ook het buitenlands be leid gekoppeld. 'Deze funktie is de afgelopen ja ren alleen maar zwaarder gewor den. Eureka komt wat dat betreft steeds meer in de belangstelling. Regeringsleiders willen nl. steeds meer met 'Europa' praten dan met individuele regeringen van Europe se landen', aldus Eisso Woltjer. Dit buitenlands beleid was ook een nieuw 'departement' binnen de Een groep Venrayse ruiters pro testeert tegen het voornemen van de gemeente om de aktiviteiten van voormalig manegehouder Franken niet langer te gedogen. Volgens de groep, die zegt circa 180 valide en 30 gehandicapte Ruiters te vertegenwoordigen, kunnen ze in Venray geen paard rijles meer volgen als Franken moet stoppen. De beide bestaande maneges, Vlakwater en Yssel- steyn, zouden niet in staat zyn de lessen over te nemen. De heer Franken, die tot april van dit jaar de manege aan de Buntweg in Ysselsteyn exploiteerde, geeft paardrijlessen aan individuele rui ters in de manege van de heer Ihcken in Veulen. Volgens het bestemmingsplan is recreatief paardryden daar niet toegestaan. De manege is normaliter in gebruik voor de dressuur van paarden. De gemeente heeft de aktiviteiten van de heer Franken een tijdlang ge doogd, onder meer vanwege bezet tingswisselingen in de beide andere maneges. Nu zowel Vlakwa ter als Ysselsteyn weer over een exploitant beschikken wil de ge- Vanaf 1 januari 1994 kunnen rei zigers naar (subjtropische landen zich ook laten vaccineren in het nieuwe kantoor van de Gemeen- schappelyke Gezondheidsdienst (GGD) Noord-Limburg in Venray. Het nieuwe kantoor in Venray is ge vestigd aan de Eindstraat 24 in het voormalige St. Jozefklooster. Hier heeft de GGD de beschikking over ongeveer 80 m2 met o.a. drie spreek- cq. onderzoekskamers waar reizigers op afspraak elke dinsdag morgen van 09.00 tot 12.00 uur te recht kunnen voor vaccinaties. Uiteraard blyft de GGD ook reizi gersvaccinaties verstrekken via het hoofdkantoor in Venlo. Europese Unie en bevindt zich nog steeds in een ontwikkelingsfase. Daarom vindt Eisso Woltjer het jammer dat hy juist nu Brussel gaat verruilen voor Den Haag. 'Na tionale parlementen hebben nog steeds veel invloed, maar dat zakt terug. Een voorbeeld daarvan is de Israëlische minister Rabin, die vori ge week in Brussel was om met het Europese parlement te praten'. AFSTEMMEN De reden waarom Woltjer naar Den Haag gaat, ligt juist in het feit dat hy een ruime ervaring in 'Euro pa' heeft. 'De PvdA wil het nationale beleid meer gaan afstemmen op het Europese beleid. Daarom ga ik met mijn Europese kennis naar de Tweede Kamer. Het huidige Tweede kamerlid Castricum verhuist om dezelfde reden naar het Europese parlement Ook het dubbelmandaat van minister d'Ancona vormde een onderdeel van dit voornemen, maar dat gaat niet door'. NOODZAAK Woltjer vindt het een noodzaak dat het nationale beleid meer op het Europese beleid wordt af gestemd. 'In het verleden is dat in Nederland goed gebeurd. De laatste jaren te weinig.' Als voorbeeld haalt Woltjer de varkenshouderij aan. 'De problema tiek in deze sector is deels aan ons zelf (Nederland) te wyten. Vyf jaar geleden ging het nog goed in deze sector. Toen had men gebruik moe ten maken van deze conjunctuur en de strengere milieunormen moeten doorvoeren. Die problemen zyn echter steeds vooruitgeschoven en uitgesteld. Toen was er echter geld voor die maatregelen. Nu gaat het slecht in de varkenshouderij. Het water staat tot aan de lippen. Het uitstellen heeft de problemen meente de aktiviteiten van Franken niet langer toestaan. Tegen het besluit van het college protesteert de groep ruiters. Ze heb ben daarby de steun gekregen van commissielid Steverink (WD), die vorige week in de vergadering van de commissie voor sport en recrea tie deze kwestie aan de orde stelde. Wethouder Driessen legde daarop' uit dat het college Franken niet lan ger wil gedogen om oneerlyke kon- kurrentie te vermyden. De beide exploitanten zyn mede gestart om dat ze de verzekering hadden van de gemeente dat in Venray geen derde recreatieve manege is en mag komen. De aktiviteiten van Fran ken toelaten zou bovendien een on gewenst precedent scheppen. Met beide maneges is er weer voldoende gelegenheid om paardrijlessen te volgen in Venray, meende de wet houder. Met dat laatste is de groep ruiters het per se niet eens. Volgens woord voerder Hazeu staat er in manege Vlakwater één paard en beschikt ook de Ysselsteynse manege niet over voldoende dieren om alle par ticuliere lessen te kunnen verzor- Afspraken kunnen gemaakt wor den van maandag tot en met vry- dag tussen 09.00 en 10.00 uur, tel. 077-598888. Let wel, vaak zijn er meerdere vaccinaties nodig, die ook nog eens herhaald moeten worden of tijd nodig hebben om in te wer ken. Informeer daarom tydig, by voorkeur zes weken voor vertrek, naar de vaccinaties die nodig zyn. Ook hiervoor kunt u terecht op het telefonisch spreekuur, elke maan dag tot en met vrydag tussen 09.00 en 10.00 uur, tel. 0*^-598888. Het GGD-kantoor in Venray is telefo nisch bereikbaar onder nummer 04780-14218. gen. 'De dagelykse praktyk is dat als Franken stopt daarmee ook het lesgeven aan particuliere ruiters wegvalt', aldus Hazeu. 'Er staan wel twee gebouwen, maar er staat geen paard in'. DRIE MAANDEN Inmiddels heeft de wethouder een gesprek gehad ihet het bestuür van de gehandicapte ruiters, de Don Bosco-ruiters. Met hen is af gesproken dat vöof 'hen een Uitzon dering wordt gemaakt De gehan dicapte ruiters mogen maximaal drie maanden by Franken in mane ge Hacken blyven ryden en moeten binnen die periode een alternatieve plaats gevonden hebben. Vorige week liet Driessen al doorscheme ren dat manege Seurenheide in Well een mogelykheid is voor de Don Bosco-ruiters. Deze manege is speciaal ingericht voor gehandi capten. De overige ruiters die in Veulen paardryles krijgen van de heer Franken moeten direkt op zoek naar iets anders. De gemeente biyft by het standpunt dat de twee mane ges Vlakwater en Ysselsteyn in de behoefte kunnen voorzien. Volgens wethouder Driessen hebben beide exploitanten te kennen gegeven op korte termijn voor paarden te kun nen zorgen, als Franken z'n aktivi teiten in Veulen beëindigt Jeugdige vuurwerkgooiers gepakt Vrydagavond om 21.15 uur kwam er by de politie een melding bin nen dat er rotjes werden afgestoken in de openbare telefooncel aan de Apolloniastraat in Leunen. Vry kort na de melding kon de politie een zevental jongens uit Leunen aanhouden, waarvan er twee be kenden vuurwerk in de telefooncel te hebben gegooid. De zeven jon gens werden meegenomen naar het politiebureau en gewezen op de ge varen van het afsteken van alle vuurwerk. Het vuurwerk dat de jongen hadden valt net niet onder dat vuurwerk waarvoor afstekers verwezen worden haar het bureau HALT voor een alternatieve straf. De ouders van het zevental werd telefonisch in kennis gesteld van wat hun zonen hadden uitgehaald. Politie en ambtenaren van de ge meente hebben in de nacht van vrydag op zaterdag een kontrole ge houden in het kader van de op 1 de cember 1993 van kracht geworden geluidsnormen by horecabe drijven. By de metingen bleek dat by 70% (12 van de 17) gekontroleerde be drijven de norm overschreden werd. Dit varieerde van gering tot aanzienlyk. De betreffende bedryven zullen door de afdeling milieu van de ge meente worden benaderd. Naar aanleiding van de uitkomsten van deze metingen zullen de kontroles worden gekontinueerd. Indien in de toekomst de normen weer over schreden worden zal proces-verbaal worden opgemaakt Poging tot diefstal van benzine Een inwoner deed aangifte van poging tot diefstal van benzine uit zyn op de parkeerplaats aan de Mo- zartstraat geparkeerde personen auto. De dop was al van de benzinetank gehaald maar toen zijn de daders kennelyk gestoord want er werd geen benzine overgeheveld. Indien er personen zyn die getuige van die poging zyn geweest, worden die dringend verzocht kontakt op te ne men met de politie. gewaardeerd. Door al dat uitstellen is er in het buitenland een gevoel ontstaan van 'Nederland wil alleen maar massaproduktie en kykt niet naar de kwaliteit'. Dat is heel jam mer en daar moeten we wat aan doen'. BOSNIË Wolver heeft de laatste jaren de discussie rondom Bosnië-Herzego- wina zeer intensief meegemaakt 'De hele westerse wereld heeft hier gefaald' stelt Wolver. 'We zyn met z'n allen niet in staat geweest om deze problemen gemeenschappe- iyk op te lossen'. Volgens Woltjer zal er nog veel gepraat moeten worden voordat er een daadwerkeiyke oplossing is. Wat er ondertussen in dit gebied gebeurt noemt hy 'ver- schrikkelyk' en 'het is rampzalig om hier een oplossing voor te vinden'. Volgens Woltjer heeft Europa ge faald omdat het verdeeld is. 'Alleen een gezamenlyk Europa kan effek- tief zyn, 'n verdeeld Europa heelt 'nul' effekt'. Ook Nederland heeft volgens Woltjer aan die verdeeldheid bijge dragen. 'In Nederland heeft men ook daartoe bygedragen. Er werd snel en geëmotioneerd gereageerd. Terecht, maar toen ging men naar anderen wyzen in plaats van ge- meenschappelyk zoeken. Als klein land heeft men een beetje de on schuld gespeeld. Nederland wist wel wat ze wilde maar vergat de an dere landen te overtuigen en te overreden. Ik zal in de nationale po litiek my met name hiermee bezig gaan houden'. De economische boycot die door het westen aan de Joegoslavische landen werd opgelegd, had volgens Woltjer nooit voor de Bosniërs mo- Maandagavond kwam door nog onopgehelderde oorzaak een perso nenauto, bestuurd door een in woonster van Boxmeer op de Venloseweg tussen Casten ray en Oirlo op het verkeerde weggedeelte terecht Daarby botste haar auto te gen een vrachtauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Steyl. By de botsing raakte de bestuurster en een naast haar zittende 18-jarige in woonster uit Nieuw Bergen zodanig bekneld, dat de brandweer meer dan een half uur nodig had om hen beiden uit het wrak van de auto te bevryden. De bestuurster liep zeer ernstige verwondingen op waaronder een sehedelbasisfraktuur. Ze werd naar het ziekenhuis vervoerd en later op de avond overgebracht naar het St Catharinaziekenhuis in Eindhoven. Dinsdag was de bestuurster buiten levensgevaar. De mede-inzittende liep slechts lichte kneuzingen op. Het ongeluk vond om 17.40 uur plaats en de politie heeft tot onge veer 19.30 uur het verkeer vanaf Casten ray en vanuit Oost nun en Leunen omgeleid. gen gelden. 'We hebben de Bosniërs niet mogen straffen door ze geen wapens te laten kopen. Het embar go had tot gevolg dat de Serven. die over een groot wapenarsenaal en een eigen wapenindustrie beschik ken. konden inhakken op een te genstander die zich moeiiyk kan verdedigen', aldus Woltjer, die zelf ook in Sarqjevo is geweest Diezelfde Serven doen momen teel verwoedde pogingen om het embargo opgeheven te krygen om dat hun eigen economie door die boycot volledig lam is komen te lig gen, met alle gevolgen van dien. Op heffing van die economische boycot komt volgens Woltjer niet aan de orde 'Hoe groot ook het menseiyk leed in Servië inmiddels is. zolang de Serven blyven doorgaan met hun gewelddadige akties in Bosnië, moeten we daar niet aan toegeven'. EER Ondanks dat Woltjer aan het Europese parlement is 'verknocht', vindt hy het toch een hele eer om in het nationale parlement terecht te komen. 'Het is een erkenning van myn werk in Europa' aldus Eis so Woltjer. Werk. waar Woltjer veel van geleerd heeft. 'De manier waar op je met mensen omgaat is zeer belangrijk om iemand voor je standpunt te winnen. Ik heb ge leerd hoe Je de discussie met elkaar moet aangaan. Je moet meedenken met andermans problemen. Dat is essentieel. Je kunt dan ruimtes la ten om daar anderen hun elemen ten in te laten brengen. Vooral in Europa speelt dat een grote rol. Je moet op de hoogte zyn van wat er in een land speelt. Zeer belangrijk daarby is de publieke opinie in zo'n land.' aldus Woltjer die met zyn kennis zal gaan proberen om Ne derland en Europa dichter by el kaar te brengen. Het Maaswater is nog sterk stij gende. De verwachting is dat de hoogste stand van 1984 (14.75m by de brug Ven rayseweg/Brugstraat te Wanssum) ruim wordt overtroffen met donderdagmiddag (heden) een hoogste peil van 15.08m in Wan ssum. Dat betekent dat het water veel hoger komt dan in januari dit jaar (hoogste stand in Wanssum toen 14.40m). Bewoners worden aangeraden de berichtgeving via de media te bly ven volgen. Overigens bestaat de kans dat de kabelmaatschappy de uitzendingen moet staken vanwege het water; u kunt dan omroep Lim burg nog altyd op radio's met eigen antenne ontvangen. De gemeente Meerlo-Wanssum stelt voor inwoners, waar dat nodig is, zakken en zand beschikbaar. Men dient de zakken zelf te vullen. U dient zich daarvoor te melden by de gemeenteloods: dat kan tot 22.00 uur 's avonds. Er is al een aantal wegen afgeslo ten. Daar zullen er nog verscheide ne by komen. Verzocht wordt niet door het water te ryden, dat brengt veel onnodige en extra schadeOok wordt gevraagd om afzettingen te laten staan. De gemeente is buiten kantooru ren telefonisch bereikbaar via de politie Venray. tel. 04780-84888. Oorlogstuig Tussen afval van een bedryf aan de Metaalweg werd dinsdagmorgen twee nog op scherp staande mor tiergranaten (zg 25-ponders) aange troffen. Dinsdagmorgen werd op een landbouwbedrijf aan de Deumese- weg een zg 3 inch mortiergranaat aangetroffen. Deze souveniers uit de tweede we reldoorlog werden in afwachting van de ruiming door de EOD veilig gesteld. Poging tot inbraak café Zondagmorgen werd ontdekt dat getracht was in te breken in een aan de Stationsweg gelegen café. Hier was geprobeerd toegang te ver krijgen door forcering van de ach terdeur, maar ook hier was het by een poging gebleven. 'f WANSSUM WANSSUM WANSSUM WANSSUM WANSSUM Zawie&tiu/uy "Jlfari" Voor verhuur en verkoop van zonnebanken en -hemels Telefoon 04784-1383/2739 O Geijsterseweg 4a, 5861 BK Wanssum s 5 Opening op 2 jan. van 14.00-18.00 uur. WANSSUM WANSSUM WANSSUM WANSSUM WANSSUM Afgelopen zmidag vond. traditioneel de prijsuitreiking plaats van de Kerstetalagewedstrijd, die door de Venrayse winkeliersvereni ging wordt jaarlijks wordt georganiseerd. Telken male steken on dernemers veel energie in het opmaken van hun kerstetalage. Dit jaar was het bloemenhuis Angèle die, voor de derde keer, met de eerste prijs ging lopenDe tweede prijs van dit jaar was voor de winnaar van vorig jaar, van Oorschot Mode. De derde prijs was voor Jac Nooyen Mannenmode. Op de foto overhandigt Winkelcentrum-voorzitter Sjors Janssen de wisselbeker aan Angè le I*oels. Met het omdraaien van een sleutel stelde wethouder Driessen afge lopen zaterdag het carillon van de Grote Kerk in werking. Het caril lon is nu kompleet en bevat 51 klokken. Voor de realisatie van het carillon heeft de Stichting Carilkm Venray middels het bedrijfsle ven, instellingen en particulieren, circa f350.000,- bijeen weten te brengen. De Stichting Carillon Venray wil zich nu in gaan zetten voor de financiering van een mechanisme waardoor men het carillon 'met de hand' kan bespelen. Dit 'handklokkenspelkost ongeveer f150.000,-. Om dit bedrag bijeen te krijgen worden er in 11)94 diver se aktiviteiten ontwikkeld.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5