PEEL EN MAAS Si ieuw Spraeland wil starten met kinderpsychatrie De meeste vuurwerkslachtoffers belanden nog voor de jaarwisseling in het ziekenhuis fenlose en Gennepenaar winnen literatuurprijs Peel en Maas Venray berden College-duo start Bosnië-aktie Redding kwam nog op tijd ^jstituut zamelt geld in voor wetenschappelijk onderzoek Verstand en psyche Vriend worden Groot nieuwjaarsbal m.m.v. het Dons en Showorkest "De Rooyse Hofkapel" Illegaal storten van banden Voor hypotheek neem je maatwerk! Spaarhypotheek 30 jaar rente vast 7.3%! •uw Spraeland is gestart met aktie om geld in te zamelen wetenschappelijk onderzoek psychische en gedragsstoor- (n bij mensen met een ver- delyke handicap. Bovendien le instelling in 1994 komen oprichting van een afdeling erspsychiatrie voor ernstig andeïijk gehandicapten. Die ling moet in het najaar op het dn van het instituut geves- worden. Het zou daarmee in «rland de eerste psychiatri- behandelmogelykheid zyn deze groep gehandicapten, euw Spraeland-directeur J. s heeft begin deze week het sein gegeven voor de fondsen- ingsaktie. Om het geld byeen rengen is de stichting 'Vrien- van Nieuw Spraeland' opge- Wetenschappelijk onderzoek olgens Nauts hard nodig voor imktioneren van de behande- iling van Nieuw Spraeland. Aan (rzoek naar de psychische ach- ronden van gedragsstoornissen It in Nederland slechts een mi- i bedrag besteed. Het onder dat plaatsvindt is te theore- en heeft te weinig raakvlak de praktyk. Wanneer het insti- zelf over financiële middelen hikt kan de aanwezige deskun- ïeid worden ingeschakeld. Bo- dien heeft Nieuw Spraeland als Igever invloed op het onder- wanneer het door derden lurt BEHANDELING et onderzoeksinstituut moet op beurt weer de basis vormen andere initiatieven op het ge- van de geestelijke gezond- Iszorg voor verstandelijk andicapten. Nieuw Spraeland in samenwerking met onder ere de ZVG en de Mutsaersstich- een afdeling kinderpsychia- voor ernstig verstandelijk andicapten starten. Voor deze ep zijn in Nederland tot op he geen behandelfaciliteiten. De a 60 bestaande bedden in ons d zijn uitsluitend bedoeld voor it verstandelijk gehandicapten, ierzoek heeft aangetoond dat sen de 20 en 60% van de ver- ïdelijk gehandicapten in ons d psychische problemen heeft, zou betekenen dat het gaat om )0 tot 15000 mensen. De moei- heid voor hulpverleners is dat deze problemen vaak moeilijk her kenbaar zyn. Onderzoek kan die hindernis wegnemen, zodat behan deling beter mogelijk wordt Het starten en exploiteren van een afdeling kinderpsychiatrie op Nieuw Spraeland kost per jaar on geveer 3,5 ton. alleen aan personele kosten voor specialisten en ver pleegkundigen. Dat bedrag komt bovenop de normale verpleegprijs. Het is de bedoeling de afdeling te huisvesten op het terrein van het instituut aan de Wanssumseweg. Daar komt na de nieuwbouw en uit breiding van Nieuw Spraeland in Horst ruimte beschikbaar. Om dit projekt te financieren wil Spraeland vooral nationaal werken- Voor de leek - en voor veel deskundigen vanwege het ge brekkige onderzoeksmateriaal - is het niet eenvoudig om psy chische problemen by verstan- delyk gehandicapten te onder kennen. Omdat deze mensen door hun handicap in hun ont wikkeling zyn achtergebleven, kunnen ze vaak niet op de ge bruikelijke manier - verbaal - communiceren. Omdat ze zich door hun handicap 'anders' ge dragen, wordt elk afwijkend ge drag vaak aan die handicap toegeschreven. Maar net als ie dereen kunnen verstandelijk gehandicapten ziek worden, zo wel lichamelyk als psychisch. Als wy psychisch ziek wor den - en dat overkomt ongeveer één op de tien Nederlanders - worden we geholpen door de RIAGG's of er volgt opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Als mensen met een verstande lijke handicap ziek worden kunnen ze op dit moment slechts op vijf plaatsen in Ne derland terecht. Tenminste als ze licht gehandicapt zyn. Voor ernstiger gevallen is er hele maal niets en aan die situatie wil Nieuw Spraeland een einde maken door het stimuleren van onderzoek en het inrichten van een behandelcentrum. terair Café Venray regio prolongeert wedstrijd Riet Driessen uit Venlo en Jo Wil ms uit Gennep hebben de eerste iteratuurprys Regio Peel en Maas 993 gewonnen. Willems won in de itegorie poëzie met het gedicht fear ben je? en Driessen in de ca- egorie proza met het verhaal 'Het laat in de sterren geschreven'. De winnaars zyn vrydagavond lekend gemaakt tijdens de derde li- iraire avond van het Literair Café 'enray regio dit seizoen. De win- laars ontvingen uit handen van fenrays cultuurwethouder Jan Iriessen de by de pryzen behoren- e versierselen. Zestien amateurschryvers en ichters hadden gereageerd op de lerste oproep van de Stichting Lite- air Café Venray Regio deel te ne- nen aan deze eerste Literatuur- irys. Volgens voorzitter Paul van toesum van het Literair Café is dc- e eerste wedstrijd een zodanig suk- es geworden dat het bestuur nu al lesloten heeft de wedstryd het vol lend jaar te prolongeren. De tweede en derde prys in de ca- egorie poëzie zyn gewonnen door Leatitiae de Boeck (Venray) met het gedicht 'Roeping' en André Leijs- sen (Venray) met het gedicht 'Ik wil in myn gedichten'. In de de catego rie proza zyn de tweede en derde prys resp. gewonnen door Hubert van Hove (Swolgen) met zyn ver haal 'Een vlotte kapelaan' en Rien van Batenburg (Broekhuizenvorst) met het verhaal 'De pyn van het ouder worden'. André Leijssen uit Venray is bo vendien winnaar geworden van de dichtregelwedstrijd 1993, die in sa menwerking met ons weekblad werd gehouden. Tydens de literaire avond in schouwburg Den Kerkdyk van het Vincent van Gogh Instituut is be kend gemaakt dat de winnaar van de PC Hooftprijs 1994, de Amster damse schrijver/dichter J. Bernlef op vrijdag 6 mei te gast is in Venray. Ook werd bekend dat de Vrye Aca demie, in aansluiting op het sukses van de dichtregelswedstryd, een kursus proza en poëzie wil gaan opstarten. de fondsen inschakelen. Het Natio naal Fonds Geestelijke Gezond heidszorg heeft als eerste een principetoezegging gedaan. Om welk bedrag het gaat kon direkteur Nauts maandag nog niet zeggen. Wie als vriend van Nieuw Spraeland het instituut wil hel pen geld in te zamelen voor het nodige wetenschappelijke on derzoek kan dat op verschillen de manieren doen. Het is mogelijk een eenmalige gift te doen, maar de financiële hulp kan een struktureel karakter krygen door bijvoorbeeld een donateurschap voor een aantal jaren. In dat laatste geval kunt u onder voorwaarden de fiscus la ten meebetalen aan uw bijdra ge. Meer informatie kunt u krygen by de heer Jos Nauts. direkteur van Nieuw Spraeland, telefoon 04780-27944. Het ban krekeningnummer van de stichting Vrienden van Nieuw Spraeland is 1739.00.356, het gironummer van de bank 106.85.14. Het is de bedoeling van Nieuw Spraeland belangstellende 'vrienden' regelmatig op de hoogte te houden van het reilen en zeilen op het instituut. Op welke manier dat kontakt vorm gaat krijgen is afhankelijk van de belangstelling van de dona teurs en de samenstelling van de vriendengroep. Degene die op de hoogte wil blijven wordt verzocht in alke geval naam en adres op de overschrijving te vermelden, zodat de stichting u als 'vriend' kan registreren. DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 Nr. 51 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG M E U B E L E N VENRAY, GROTE MARKT 12 VEHEO-RIERICK.- HEERLEN. - ROERMOND Winkeldiefstal gemakkelijk? Een 15-jarige scholier had van medescholieren gehoord hoe ge makkelijk het is om in een waren huis aan de Grotcstraat cassette bandjes te stelen. Hy weet nu dat die verhalen niet kloppen want hy werd by diefstal van twee cassette bandjes betrapt door personeel. Het personeel dreog hem over aan de politie. Auto tegen boom Donderdagavond omstreeks 16.35 uur raakte, waarschijnlijk door te grote hoeveelheid water op het weg dek. een personenauto bestuurd door een 22-jarige inwoner van Hel mond op de Deumeseweg uit de juiste koers. Voordat de bestuurder zijn auto weer onder kontrole kon krygen, was deze al tegen een boom gebotst De auto werd zwaar bescha digd, maar de bestuurder liep geen noemenswaardige verwondingen op. Opnieuw een voorbeeld dat het wegdek van de Deumeseweg door spoorvorming tijdens regen ver- keersgevaarlyk aan het worden is. Bestuurders dienen hun snelheid aan te passen. Burgemeester Jos Waals en wet houder Jan Driessen hebben afgelo pen maandag het startsein gegeven voor de aktie 'Dekens voor Bosnië' in Venray. In Venray en de omlig gende gemeenten in noordelijk Noord-Limburg wordt deze week aandacht besteed aan deze nationa le aktie. De landelijke aktiedag was zaterdag 18 december. Waals en Driessen stopten elk een enveloppe met inhoud in de bus die staat opgesteld in de hal van het gemeentehuis. Daar kunnen burgers nog tot en met morgen te recht met hun gift voor de noodlij dende Bosniërs. By de kollektebus kan iedereen tevens een motie on dertekenen, die gestuurd wordt naar de Raad van Europa. In de mo tie doen de Europese gemeenten een oproep aan de regering en in ternationale organisaties. De ge meenten vragen de verzekering dat hulp de bevolking daadwerkelijk bereikt en om stappen om een de mocratische en niet-etnische sa- Burgemeester Waals en wethouder Driessen droppen hun persoonlijke gift in de bus en statiën daarmee de aktie 'Dekens voor Bosnië'. menleving in het voormalig Joegoslavië te herstellen. De gift van de beide college-leden kwam trouwens uit eigen zak, want de gemeente steunt de aktie offi cieel niet financieel. Venray stelt wel de ruimte beschikbaar en wet houder Driessen coördineert het verloop voor de regio. Hy zorgt er ook voor dat vrydag de opbrengst meteen wordt overgemaakt naar de Verenigde van Nederlandse Ge meenten, die zorgt dat geld en goe deren op de juiste plek terecht komen. Burgemeester Waals steunt de ak tie vooral ook vanwege het niet mi litaire aspekt. 'Hiermee kun je laten zien dat Joegoslavië niet alleen een zaak is van Ter Beek en militairen, maar ook de Europese burger raakt', aldus de burgemeester. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het HALT-bureau steunpunt Venray voert momenteel een cam pagne waarin ze ledereen willen wijzen op de gevolgen die gevaar lijk omgaan met vuurwerk met zich mee kunnen brengen. Om een beeld te krijgen van de ongelukken die in onze regio plaats vinden heeft de HALT- inedewerker een gesprek gehad met dr. J.J. van der Pol, welke als chirurg aan het Venrayse SL Elisa beth ziekenhuis verbonden is. Bij de Eerste Hulp van het SL Eli sabeth ziekenhuis in Venray ko men jaarlijks zo'n 20 tot 30 perso nen binnen die verwondingen hebben opgelopen door vuurwerk. De slachtoffers zijn jong tussen de 12 en 25 jaar. En in by na alle geval len gaat het om ongelukken veroor zaakt door experimenteren met vuurwerk; vuurwerk uit elkaar ha len, weigeraars opnieuw aansteken, bommen maken door vuurwerk in poljes te stoppen, of nog erger vuur werk in melkbussen tot ontploffing brengen. Van dit laatste voorbeeld lopen hier in de regio wel enkele personen rond die aan den lyve hebben ondervonden dat dit flinke verwondingen met zich mee kan brengen. Opvallend is dat de meeste slacht offers nog voor Oud en Nieuw in het ziekenhuis belanden. De nacht van Oud en Nieuw zelf is over het alge meen iets drukker dan de doorsnee weekeinden. De laatste jaren zyn er gelukkig geen ernstige ongevallen veroor zaakt door vuurwerk, zegt dokter Van der Pol. De meeste slachtoffers komen naar de EHBO met brand wonden en blauwe plekken op de ledematen. Die blauwe plekken worden meestal veroorzaakt door het afgaan van vuurwerk in broek en jaszakken. Daarnaast is er spra ke van schade aan ogen en gehoor. De gevallen wan gehoorschade ko men over het algemeen niet bij een EHBO terechL Mensen hebben meestal in eerste instantie niet in de gaten dat het gehoor beschadigd is. Daarom waarschuwt dokter Van der Pol dat het heel gevaarlyk is om rotjes achter iemand tot ontploffing te brengen, wetenschappelijk on derzoek heeft aangetoond dat hier door gehoorschade kan ontstaan. Gelukkig genezen de brandwon den blauwe plekken weer snel. maar ernstiger letsel heeft altijd nog gevolgen. Dokter Van der Pol heeft de in druk dat de campagnes rondom veilig omgaan met vuurwerk wel enig efiëkt hebben. Zo'n tien Jaar geleden zag je toch wel meer ernsti ge ongelukken met vuurwerk. Maar je moet je wel bedenken dat nog niet de helft van de ongelukken veroorzaakt door vuurwerk bekend is. ledereen weet dat een dergelijk ongeluk te wijten is aan eigen schuld en zal er dan ook niet over vertellen als dit niet per se noodza kelijk is... De volgende week verschijnt er een publikatie van het HALT- bureau op welke manier je het wel leuk en veilig kunt houden. Lees dat maar eens goed door voordat je met jet-vuurwerk aan de slag gaat. Voor meer informatie over geva ren én veilig gebruik van vuurwerk en over de werkzaamheden kun je kontakt opnemen met het HALT- bureau steunpunt Venray. Markt straat 8A in Venray. telefoon 04780-14127. Een nieuwjaarsbal dat plaatsvindt op 1 januari 's avonds om 8 uur in Dans- en Partycentrum Janssen. Een bal dat bedoeld is om samen met vrienden en bekenden elkaar te feliciteren met het begin van 1994. Een nieuwjaarsbal voor diegene die het op prijs stellen om in een sfeer van dans en muziek elkaar te ontmoeten in een stijl waarin je je prettig voelt.. De entreeprijs is f 5,- Kaarten voor deze avond zijn alleen verkrijgbaar bij COR PAINT, Paterslaan 7 te Venray. Vrouw lag dagen gewond in huis Zaterdagavond verschafte de poli tie zich met medewerking van een klusjesman toegang tot een fiat aan de Kiosk in het Brukske. De daar wonende 62-jarige vrouw nam al sinds maandag geen telefoon meer aan. Daarom alarmeerde haar el ders wonende zuster, waarmee zij regelmatig kontakt had, de politie. Bij aankomst bleken de gordij nen gesloten en er werd niet open gedaan. Van de buren werd verno men dat sinds maandag het dage lijks eten gebracht door Tkfeltje Dekje mee werd teruggenomen, omdat er niet werd open gedaan. Brandjes Zondagavond werd rookontwik keling ontdekt op de verdieping van een woning aan de Eikenlaan. De buurman zat naar de televisie te kijken toen hy een rooklucht waar nam. Hy konstateerde dat die rook afkomstig was van de kamer op de bovenverdieping van zyn buren. Hij waarschuwde zowel de buren, die beneden naar de televisie zaten te kyken. als ook de brandweer. De oorzaak was een brandende kaars waardoor een stereotoren vlam vat te. De brandweer had de zaak snel onder kontrole. De schade bleef be perkt tot rook- en wat roetsehade. In het wachtlokaal van de NS op het station in Oostrum ontstond een rookontwikkeling doordat turf molm in een plantenbak was gaan smeulen. De brand kon door perso neel van de NS worden geblust. Ook hier bleef de schade beperkt tot rookschade. Die beginnende brand werd zondagavond omstreeks 23.00 uur ontdekt. In de slaapkamer werd de vrouw op haar bed aangetroffen. Ze had dringend hulp nodig en vertoonde uitdrogingsverschijnselen. Ze werd naar het ziekenhuis overgebracht en daar opgenomen. Het bleek dat de vrouw maandag was gevallen en niet in staat was geweest naar de te lefoon te gaan. Nu er op oude autobanden een milieuheffing geldt by vervanging, zyn er autobezitters die zich aan .die helling willen onttrekken door die oude banden te dumpen en men schrikt er niet voor terug om ze zelfs in woonwijken te de poneren. Vrydagavond kwam er hy de poli tie een melding binnen dat in int groen ran de Harpstraat vyf auto banden lagen. Die werden door de politie aangetroffen. Maar ook in de Gitaarstraat lagen in het groen drie autobanden en aan de Antonius- veldweg werden er twee aangetrof fen. De politie vraagt de medewer king ran de burgers om. indien ze getuige zyn van dal dumpen, on- middellyk de politie te waar schuwen. In het groen van de Veltunise Kleffen werd ook afval aangetrof fen. waaronder een oude kachel van een auto. Buurtonderzoek en speurwerk van de politie had resul taat want de vervuiler kon worden achterhaald. Niet alleen moest hij de rotzooi opruimen maar hy kreeg tevens proces-verbaai aangezegd. Het komt de laatste tyd regelma tig voor dat personeel van gemeen tewerken moet worden ingezet voor het opruimen van illegaal gestort vuil. Die storters kunnen cr van overtuigd zyn dat die politiemen sen die speciaal voor het milieu z(jn ingezet, alles zullen doen om de ille gale storters op te sporen en ook zy vragen de onmisbare medewerking van ALLE inwoners. Vrijblijvende informatie over alle hypotheekvormen Rente vanaf 6.55 Bergmans Assurantiën Financieringen al meer dan 40 jaar een vertrouwd begrip m Venray en regio Patersstraat 24 Tel. 04780-80303 5801 AV Venray Fax 04780-11584 Pogingen tot inbraak Vrijdagmiddag omstreeks 17.00 uur werd ontdekt dat gepoogd was in te breken in een aan de Kemp- weg geparkeerde personenauto van een 37-jarige inwoner van Over- loon. Er was getracht toegang te verkrygen door forcering van het portiersloL maar dat was niet ge lukt; kenneiyk was de dader in zyn in auto's werk gestoord. Dat ontdekte ook een 29-jarige in woner van üirlo toen hy vrydag avond omstreeks 2030 uur hy zyn op 't Uene geparkeerde auto terug keerde. ook hier was getracht door forcering van hot portierslot toe gang tot de auto te verkrygen. maar dat was eveneens niet gelukt

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11