8ert Kersten en Martinet Roling lijsttrekkers Mooi Wethouder wil landelijke discussie over leerlingenvervoer Meer vrouwen op verkiesbare CDA-plaatsen Culturele volksverhuizing Wapenbroeders ontvangen onderscheiding Gemeente Vierlingsbeek met één wethouder verder morgana St. Nicolaas wandeltocht in Merselo MEEGENOMEN VAN OORSCHOT MODE Klok: horen luiden... 'Kosten rijzen de pan uit' Jerusalem helpt Roemenië Warm sagina •EEL EN MAAS Donderdag 25 november1993 - Pagina 5 Bert Kersten en Martinet Roling- icholten zullen de verkiezingskar aan trekken voor respectievelijk >vdA en Samenwerking Venray. jeiden zijn op de concept-verkie- ingslyst voorgedragen als lijsttrek- cer voor de verkiezingen van 4 naart a.s. Bij de PvdA heeft Ronald foriebel te kennen gegeven met het aadswerk te stoppen. Hij fungeert «rel als lijstduwer. Ook by Samen werking zal er een gezicht niet terugkeren in de Raad. Tbn Klin kenberg heeft te kennen gegeven dat zijn werk niet te kombineren valt met het raadlidmaatschap. PVDA De PvdA-Venray houdt by de ko- nende verkiezingen vast aan de in- 'eslagen koers: het vanuit sociaal- iemocratische grondslag leveren van wezenlijke bijdragen aan het (emeentelyke beleid. Zij wil dit de tomende vier jaar blijven doen. Daarvoor is het nodig, voortbordu rend op bestaande ervaring en ken nis, nieuwe elementen in te brengen. De lijstcommissie heeft daarom Bert Kersten als lijsttrekker op de concept-verkiezingslijst geplaatst. Hij bepaalt volgens de commissie voor een groot deel het gezicht van PvdA in Venray en moet de kans krijgen zyn werk als wethouder ruimtelijk ordening en grondbe drijf af te maken. Nummer 2 op de lijst is een vrouw geworden: Truus Kemme- lings-Verheijen. maatschappelijk zeer betrokken, heeft zy zich als raadslid jarenlang ingespannen voor de sociale minima. Daarnaast is Truus Kemmelings onder meer aktief in de Wereldwinkel en het Gezondheidscentrum Landweert. Twan Janssen is op de derde posi tie geplaatst, omdat hy een commu nicatief sterk raadslid is met veel ervaring en een brede visie op alle aktuele gemeentelijke thema's. NIEUWKOMERS De wens tot vernieuwing komt in de PvdA-Venray tot uiting in de keu ze voor drie nieuwe gezichten op de plaatsen 4 tot en met 6. Nummer 4, Harry van der Borg, is zeer akief in de Venrayse gemeen schap. Hy vervult diverse bestuurs- funkies in verenigingen, onderwijs en vluchtelingenwerk. Van den Borg is lid van de commissie milieu. Geert Geiyen staat op de vyfde plaats. Hij is deskundig op het ge bied van voorlichting en public re lations en kan het PvdA-beleid vertalen naar het publiek. Geiyen is bestuurslid van KabelTV Venray. De lystcommissie heeft Bert Lins- kens als zesde geplaatst. Linskens staat zowel in de commissie open bare werken als in het Oostrumse verenigingsleven bekend als een creatief denker, die vaak zeer prak tische oplossingen aandraagt. De concept-lijst, die 28 namen omvat, wordt op eigen verzoek af gesloten door het huidige raadslid Roland Zwiebel. Hy is vanwege drukke werkzaamheden niet be schikbaar voor de nieuwe raad. De ledenvergadering van 10 december a.s. moet zich nog uit spreken over de definitieve lyst- volgorde. SAMENWERKING By Samenwerking is by de sa menstelling van de lyst zorgvuldig gekeken naar de rol van vrouwen, senioren en vertegenwoordigers uit de kerkdorpen. Dat heeft als resul taat dat er op de lyst van 1994 ell nieuwe kandidaten te vinden zijn. Daarop ontbreekt Tbn Klincken berg, thans nog raadslid voor Sa menwerking. Hy heeft het raadlid maatschap, gekombineerd met zyn werk, als te zwaar ervaren. Martinet Roling, sinds 1992 frak- tievoorzitter van Samenwerking in de Raad, is naast Marlies de Loo (CDA), de tweede vrouwelyke lyst- trekker. Ike Busser, Facility Manager bij het Vincent van Gogh Instituut, staat by Samenwerking op de twee de plaats. Dhr. Busser heeft thans zitting in de raadscommissie Socia le Zaken. Peter van der Velden, voorheen afkomstig uit Oostrum en thans voorzitter van buurtvereniging De Wieën, staat als nieuwkomer op de derde plaats by Samenwerking. In het dagelyks leven is hij Hoofd Al gemene Dienst by Océ in Venlo. Gerrit Verkoeyen uit Heide staat op de vierde plaats en Martin Wijn hoven, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, afd. Venray staat vyfde. De CDA-ledenvergadering heeft afgelopen dinsdag de definitieve verkiezingslijst voor de gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. Hierbij zijn met name op de 'on derste verkiesbare plaatsen' wat verschuivingen opgetreden. Hier door staan nu vier in plaats van drie vrouwen op een verkiesbare plaats. Over de bovenste zeven plaatsen waren de leden het wel eens met het plaatselijk CDA-bestuur. Op de achtste plaats, waar nieuwkomer W. Michiels stond, werd door de leden ook het raadslid mevr. Koster-Maris voorgedragen, die uiteindelijk de voorkeur kreeg boven dhr. Mi chiels. Er was met name vanuit het CDA Vrouwenberaad bezwaar gere zen tegen het feit dat er slechts twee vrouwen by de eerste tien za ten. 'Vrouwen hebben net zoveel kwaliteit als mannen' aldus het scheidende raadslid mevr. Poels- Peters. Zij kon zelf wegens ziekte niet aanwezig zyn. Peter Vereyken, die op de con ceptlijst als elfde stond, was echter het grootste 'slachtoffer' van deze avond. Hy moest achtereenvolgens voorrang geven aan mevr. Lenkens- Ermens, Wim Willems en mevr. Teeuwen-Peeters. Vereyken bedank te echter voor een veertiende plaats op de verkiezingslijst en trok zich terug. Hierdoor komt Frits Ruijten op de 14 plaats terecht. Kom nu kijken in de wondere wereld van Morgana Slaapkamers slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond Zondag 28 november a.s. organi seren De Natuurvrienden in Merse lo voor de achttiende keer een Sint Nicolaas wandeltocht. De start is in zaal het Anker, Grootdorp 73. Er zyn routes van 5, 10 en 20 km. De start van de 20 km is tussen 09.00 en 12.00 uur; voor de 5 en 10 km kan gestart worden tussen 09.00 en 13.30 uur. Zoals ieder jaar brengt Sint Nico laas ook een heleboel pieten mee. Zy starten om 13.30 uur precies voor een wandeling van 4 a 5 km. Na afloop ontvangen alle deelne mers een speciale herinneringsme daille of cijfertje en een verrassing van de Sint. Het inschrijfgeld is ƒ3,- (incl. kor ting). Zyn er ouders die met de kin deren willen wandelen zonder herinneringsmedaille dan is dat ook mogelijk, wel krijgen de kinde ren dan een verrassing van de Sint voor het inschrijfgeld k ƒ2,-. Iedereen is van harte welkom. In lichtingen: De Natuurvrienden, En depoel 20. tel. 04780-86035 of 46496. Noteert u alvast de data van de ko mende winterserie-. 19 december 1993, 9 januari en 13 maait Jacquard gebreid gilet met bijpassende rok. 0 Grotestraat 73, Venray Roosendaal, Helmond, Boxmeer, Oss Wethouder Driessen (o.a. cul tuur en onderwijs) voorspelt in 1997 een soort culturele volks verhuizing. Als het aan Driessen ligt verkassen in dat jaar Vrije Academie, muziekschool en ge meentelijk museum naar een 'ei gentijdse adequate huisvesting'. Driessen's voorkeur gaat daarbij uit naar één gebouw. De huidige huisvesting van de instellingen, een voormalig schoolgebouw aan de Beukenlaan, het oude raad huis aan de Grote Markt en het Freulekeshuus aan de Bindstraat, kunnen wat Driessen betreft wor den verkocht. In 1997 heeft Venray voldoende geld gereserveerd om de jaarlijkse rentelasten van een lening van vier mi(joen te kunnen dragen. Vier miijoen is het bedrag dat de ge meente in 1997 wil besteden aan vervangende accommodatie voor de drie genoemde instellingen, plus de verbouwing van de schouw burg, zo staat te lezen in de jongste begroting. Meest reële optie voor de nieuwe huisvesting van de drie is het com plex van scholengemeenschap Je rusalem. Gedeeltelyk is het com plex al eigendom van de gemeente en verwacht wordt dat de scholen gemeenschap zal verdwynen als ge volg van de bestuurlijke fusie en samenvoegingen van scholen in Noord-Limburg. Als gekozen wordt voor een HAVO/VWO-school in Horst, zal in Venray alleen het Boschveldcollege overblyven. Het MOL, het schoolbestuur waaronder de meeste Noordlimburgse scholen voor voortgezet onderwys ressorte ren, moet eind 1994 een besluit hebben genomen over de herinde ling van het voortgezet onderwys in Noord-Limburg. Driessen's collega Bert Kersten (ruimtelyke ordening) gaf al eerder aan dat na de verhuizing het voor malig raadhuis mag worden ver kocht. By voorkeur aan een horeca ondernemer die er een soort grand café van maakt. Wethouder Dries sen ondersteunt dat idee. Het VVV- kantoor er eveneens in onderbren gen en ook de voormalige Latynse school in de verkoop doen, gaat hem nog wat ver. 'Ook hier praatje toch over een unieke historische plek. Bovendien heeft de VW on langs nog een flinke interne ver bouwing achter de rug'. De beide andere gebouwen die over enkele jaren vrykomen, de Vrye Academie aan de Beukenlaan en 't Freulekeshuus aan de Eind- straat mogen van Driessen ook wor den geprivatiseerd, al zal dat in de praktyk een stuk moeilyker liggen. Verkoop aan een aantal verenigin gen samen lykt hem een mogelijk heid. Aan het Freulekeshuus zou een speciale bestemming gekop peld moeten worden. f (Decemhertip Zwitserse Tegelkachels flntiek in Ciken en grenen Gopie Intiek geloogd §renen Ceten Salontafels Stoelen Kasten (Dressoirs en Gommodes Slaapkamers Babykamers Banken en Fauteuils Loyd Loom en Biet Wessiny Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Stationsweg 86 5807 LIG Oostrum-Venray tel. <W80-85g5Ó/8036/ Open: *"Cf~ di. t/m do. 13,30-17.30 uur Q vrij. 13.30-21,00 uur za. 9.00-16.00 uur Aanstaande zondag wordt het carillon van de Grote Kerk officieel geïnstalleerd en ge- wyd. Daarover kon u vorige week ook in Peel en Maas le zen. Naar aanleiding van dat bericht schreef ons een oplet tende lezer, meneer Janssen. Volgens het artikel hangen er vanaf zondag 54 klokken in de toren, namelijk de oorsponke- lyke, de twaalf door Rank Xerox geschonken klokken en de 35 die het resultaat zijn van een aktie onder Venrayse particulie ren en bedrijven. Samen 54 klokken. De heer Janssen schreef een brief aan de redaktie waarin hy twyfelt aan onze rekenkundige vermogens. 'Want', zo schryft Janssen, 'ik weet uit eigen waameming^dat er sinds 1962 in dé toren van de Grote" Kerk vier klokken hangen'. De twaalf en 35 daarby opgeteld levert in derdaad geen 54, maar slechts 51 klokken op. Omdat het onderhavige arti kel ons was aangeleverd door de stichting Carillon Venray en de redaktie van Peel en Maas er van is uitgegaan dat die men sen weten waar in de Grote Kerk klokken en klepels han gen, hebben we die stichting om opheldering gevraagd. Woordvoerder Ben Janssen be vestigt dat er inderdaad in het artikel een telfout is gemaakt Drie van de vier oorspronkelij ke klokken zyn namelijk twee keer meegeteld, omdat ze ook deel uitmaken van het carillon. 'Het carillon telt in totaal vijftig klokken, inclusief de klokken die er al hingen. Dat zijn er vier, maar één ervan speelt niet mee in het carillon omdat de toon teveel afwijkt. In de toren han gen dus 51 klokken, 50 van het carillon en eentje die niet meedoet'. De andere meneer Janssen, de schrijver van de brief, heeft dus inderdaad gelijk. Namens de redaktie, bedankt voor uw bydrage. Poging diefstal auto In de nacht van donderdag op vrydag is getracht de personenauto van een 27-jarige Venrayse, die ge parkeerd stond op de parkeerplaats van 't Liene, te ontvreemden. Portier- en stuurslot waren gefor ceerd. De dader was kennelijk bezig geweest de bedrading door te ver binden, maar is blijkbaar gestoord. De eigenaresse zit nu met de scha de van de poging, die toch enkele honderden guldens bedraagt J0, 'C Rabobank. Aangenaam. Afgelopen donderdag nam Henk, Immélman Eberson nog eenmaal plaats in de etalage van boekhandel Van den Munckhof om een brief te schrijven naar zijn naamgenoot Wessel Ebersohn. Ditmaal er zeker van dat de brief z,n bestemming zal bereiken. Een en ander we rd nau w lettend gevolgd door het KRO- camerateam voor het programma Sporen. Uitzending vermoedelijk in februari Wethouder Driessen van onder wys wil by de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en binnen zijn partij, het CDA, de discussie aanzwengelen over de vergoeding voor het leerlingenvervoer. Dries sen vindt dat de kosten daarvan uit de pan zyn gerezen. 'Vrijheid van onderwijs is prima, maar als de verhoudingen zoek z(jn, houdt het een keer op'. De Venrayse wet houder pleit voor een eigen by drage in de reiskosten van leer lingen die naar scholen elders vervoerd worden. Bovendien vraagt Driessen zich af of Neder land met het speciaalonderwijs niet te ver is doorgeschoten. Hy zou zich kunnen voorstellen dat een aantal typen scholen voor speciaal onderwys per regio bij- eengaan. Driessen uitte z'n hartekreet ty- dens de begrotingsbehandeling in de commissie OJSR, begin deze maand. Vanuit het CDA werden vra gen gesteld over de toename van de post leerlingenvervoer met 67.000 gulden. 'In totaal geeft de gemeente Venray byna een half miyoen per jaar uit aan het vervoer van leerlin gen. We praten dan over 198 kinde ren, dat is per leerling bijna 2500 gulden per jaar. Daarvan gaan er 171 naar een of andere vorm van speciaal onderwys. Die kinderen gaan naar liefst 23 verschillende scholen voor speciaal-onderwys. En daar heb ik wel eens moeite mee. Het z(jn allemaal van die klei ne, overdreven specialistische scho len. Terwyl in het hele onderwys gefuseerd wordt lykt het alsof het speciaalonderwys steeds specia- Op dinsdag 23 november jl. werd tydens een byeenkomst van de Bond van Wapenbroeders afd. Ven ray en Omgeving aan enige leden een onderscheiding uitgereikt. De ze onderscheidingen zyn eindelijk door de minister van Defensie toe gekend, een resultaat van de in spanningen van de bond, de voor trekker in het Veteranen Platform, die na lange stryd deze toekenning heeft afgedwongen. Het gaat om 'Het Ereteken ORDE- VREDE' (voor de strijd in Indonesië 1945-1951) en 'Het Nieuw-Guinea Herinneringskruis' (1958-1962). Recentelijk werden alsnog de toe kenningscriteria aangepast, waar door het mogelyk is dat voormalige militairen (beroeps en dinest-plich- ting) een herinneringsonderschei ding ontvangen voor vaak jaren militaire dienst in de tropen, onder meestal gevaarlyke- en zware om standigheden. De uitreiking vond plaats door lt. kol. b.d. J.G. Brouwer, Bronzen Kruis-drager en de erevoorzitter van de Bond van Wapenbroeders Gewest Limburg. Deze veteraan, heeft zelf gediend in het verzet, in Indonesië, in Suriname en onder de Verenigde Naties als waarnemer in Syrië en Jordanië. Overste Brouwer was bereid ge vonden om voor de uitreiking naar Horst-Meterik te komen nadat de burgemeester van Horst zich had verontschuldigd, omdat hy het niet elegant vond ten opzichte van colle gae burgemeesters om ook aan le den uit andere gemeenten dan Horst de onderscheidingen uit te reiken! De onderscheiding werd uitge reikt aan de heren L. Bartels uit Meerlo, J. Creemers van de Oude Oostrumseweg, H. Meissen van het Bergkwartier, G. Bodelier uit Horst, H. Moos uit Horst, L. Hermsen van de Pr. Bemhardstraat, W. Hoeyma- kers uit de Dempseystraat, E. Pee- ters uit Horst, J. Haigens uit Horst en J. Pluymen uit de Wagnerstraat Het bleek niet mogelyk te zyn dat de vier frakties van de raad van de gemeente Vierlingsbeek op één lyn kwamen te zitten voor wat betreft het kiezen van een wethouder voor een periode van vier maanden. Omdat het kerkdorp Vortum- Mullem per 1 januari 1994 niet meer tot de gemeente Vierlings beek behoort en de twee raadsleden van dat dorp, de heren Jan Ronnes, wethouder en Rein Broeren, niet meer tot de raad van Vierlingsbeek behoren, moest er een nieuwe wet houder worden gekozen. De ge meente Vierlingsbeek behoeft op 1 december geen nieuwe raad te kie zen, maar zal wel voor de vakature van Jan Ronnes een nieuw raadslid voor de periode van vier maanden opvullen. De tot het CDA behorende mevr. C. v.d. Berg-Cremers uit Overloon. Tben bekend werd dat het defini tief was dat het dorp Vortum- Mullem by de gemeente Boxmeer zou worden ingedeeld deden in de gemeente Vierlingsbeek de laatste maanden vele geruchten de ronde wie wethouder Ronnes zou opvol gen. In de wandelgangen werd toen gezegd dat M. vd. Berg, fraktievoor- zitter van het CDA die periode wet houder zou worden, maar volgens de CDA-fraktie waren er geen kandi daten die in een zo korte periode zouden kunnen worden ingewerk. De CDA-fraktie, die met de Maas- kantfraktie een meerderheid heeft in de raad, zag het liefst dat die kor te tyd geen vervanging voor wet houder Ronnes wordt benoemd. Burgemeester Dittner had uitge zocht dat dit wettelyk mogelyk is. De Overloonse fraktie, gesteund door de PK-fraktie, wilde wel een tydel(jke wethouder. Maar de kan didaten die door de Overloonse fraktie en de PK-fraktie werden aangedragen, werden door de CDA- en Maaskantfraktie niet geaccep teerd. De heer V.d. Pas zou graag die korte tyd alsnog weer wethouder zyn, maar ook dat werd niet geac cepteerd. De voorzitters van de vier frakties hielden donderdagavond nog be raad, maar konden niet tot een oplossing komen, mede omdat V.d. Berg zich in die korte tyd niet vol doende zou kunnen inwerken om verantwoord het wethouderschap uit te oefenen. Volgens de heer V.d. Berg 'moeten wy die nederlaag erkennen, en ons nu vooral richten op hetgeen er 11a de verkiezingen voor onze fraktie zal moeten gebeuren. Wy moeten in ieder geval een kandidaat aan dragen, die door de straks gekozen raad volledig zal worden geaccep teerd'. En tot die tyd bestaat het col lege uit de burgemeester en één wethouder. Indien er in dat college gestemd zal moeten worden geeft de stem van de voorzitter, zo staat in de gemeentewet, altyd de doorslag listischer wordt', aldus Driessen. Als meest extreme voorbeeld noemt hy een kind dat dagelyks al leen op en neer moet naar een school in Apeldoorn. VRIJHEID De overige 27 leerlingen volgen het reguliere basisonderwijs, maar doen dat niet in Venray omdat de opvoeders hier geen school kunnen vinden die past by hun overtuiging of geloof. Van de 27 kinderen gaan er dagelyks dertien naar de Vrye School in Boxmeer en veertien naar de Islamitische School in Helmond. Ook deze kinderen worden met een bmye naar school gebracht en weer opgehaald. Wethouder Dries sen kan zich voorstellen dat voor deze categorie kinderen een eigen bydrage op z'n plaats is. 'Begryp me goed, ik wil niet tomen aan het recht op vrijheid van onderwys, maar in de sfeer van bekostiging houdt het een keer op. Of moetje al les maar vergoeden?', vraagt Dries sen zich hardop af. Driessen benadrukt dat niet be zuinigen de dryfveer is achter z'n opmerkingen. Venray wil zich evenmin onttrekken aan de wette- ïyke plicht om leerlingen te vervoe ren. Die is vastgelegd in de Wet op het Leerlingenvervoer en verder uitgewerkt in een verordening van de Nederlandse Vereniging van Ge meenten (VNG). Daarom wil de Ven rayse wethouder in eerste instantie kontakt opnemen met de VNG. Hy is ervan overtuigd dat z'n oproep by z'n eollega-gemeentbesturen ge hoor zal vinden. 'Ook vanuit andere gemeenten vang ik regelmatige soortgelijke signalen op', aldus Driessen. Op maandag 29 november a.s. zul len de leerlingen en docenten van de scholengemeenschap Jerusalem in Venray een aktiedag houden ten behoeve van de aktie Aloptie Roe meense Kinderen. Er zal die dag geld by elkaar ge bracht gaan worden voor zwerf- en weeskinderen in Roemenië. Het be wind van Ceausescu is voorby. maar nog iedere dag zyn de tragi sche gevolgen ervan te zien: voed sel, medic-ynen en essentiële materialen zijn moeiiyk te krygen. Voor veel kinderen zyn de dupe van deze situatie. Op maandag 29 november zyn er verschillende aktiviteiten. Er zal ge vraagd worden om een heitje voor een karweide (auto wassen), tydens de markt is er o.a. een optreden van een trampolinegroep, een vuurvre ter en een aerobicshow en veel leer lingen doen mee aan een sponsor loop. Ook de docenten hebben een financieel steende bygedragen. Ho- peiy k wordt de aktie met ieders me dewerking een sukses. Tben een bestuurster uit Well vorige week haar personenauto op het Mgr. Goumansplein wil de starten, hoorde zy een angstig geluid onder de motor kap en de motor sloeg niet aan. Ze durfde niet te gaan kyken en waarschuwde de politie. De mo-« torkap werd geopend en daar lag op de motor een kat die ge wond was geraakt De politie' bracht de kat naar de dierenkli niek, waar de dierenarts zich over het gewonde dier onferm- de. De eigenaar was niet be kend. Later kon de kat naar het dierenasiel worden overge bracht De dierenarts vermoedt dat de kat een warm plekje had gezocht

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5