F' 1 PEEL EN MAAS Spièrre Reijnders 40 jaar koster in Geysteren Gregoriusspeld voor Mevr. Fleurkens Centraal Informatie Punt voor ouderen gaat van start Ook in Venray aktie tegen bezuinigingen in de psychiatrie HYPOTHEEK? ik 9 'o c Rabobank G3 Bridgers brengen 4500 gulden bijeen voor Divinolandia !q 'Ge mot van de kerk halden' nu bekende merken met grote korting!! Vakbondsschool. ontvangt videorekorder COI\PM\!T Praat in ieder geval eerst met de Rabobank! Rabobank. Aangenaam. Valse melding Baume Mercier VGRUNDGN JUWELIER PEEL EN MAAS Café Switch door burgemeester gesloten 011 Zondag 28 november a.s. hoopt de jeer Pièrre Reijnders, koster van de iint Willibrordusparochie te Gey steren, zijn 40-jarig jubileum te vie- en. Veertig jaar in dienst zijn is al ets aparts. Veertig jaar in dienst als loster mag wel als een byzonder lelden. Men kan zich afvragen of er n de toekomst nog kosters zullen :yn die het zo lang volhouden. KOSTER BU ZES PASTOORS Voor Pièrre begon het allemaal in iet nEgaar van 1953, toen pastoor fan Wijngaarden een andere be- ïoeming kreeg en koster Peter Winkelmolen, een oom van Van Wijngaarden, met hem vertrok. De onge, nog ongetrouwde molenaar, verd door de vertrekkende pastoor n het kostersambt ingewerkt. Het atyn, dat in de liturgie gebruikt verd, kende Pièrre uit zyn eigen misdienaarsopleiding. Dat was nog i\j professor Litjens, die helaas de jeschiedenis is ingegaan als de ver- noorde pastoor van Geysteren. Dit jnderricht was zo gedegen, dat ièrre als koster zelf de misdie- taars het Latijn leerde. Then de koster in januari 1954 trouwde met Miet Kersten ging het onge paar wonen in de Dorps straat, schuin tegenover de kerk. [bt 1984 bleef dat de kosterswo- ling. In de eerste maanden hadden pater Keulen in de kost, een car- neliet van Smakt. Deze nam de jas to rale taken waar tot de komst /an pastoor Kemmere. Na diens civerlijden in 1970 volgde het korte jastoraat van pastoor Gelissen, als iverbrugging tot de komst van monseigneur Moors. De oud-bis schop van Roermond werd in 1972 lastoor in Geysteren. In september L977 werd pater Jan Peters van Smakt de opvolger van monseig- icur Moors, die om gezondheidsre denen het pastoraat in Geysteren noest opgeven. In december 1991 twarn de huidige pastoor Van Kem pen, de eerste pastoor die jonger is dan de koster zelf. DE KLEPEL UIT DE KLOK Het werk van een koster omvat neer dan' het klaar leggen van de nisgewaden, het aansteken van taarsen, het luiden van klokken of iet zorgen voor de verwarming. Die verwarming werd aanvankelyk nog net cokes gestookt, toen werd er omgeschakeld naar olie, en daarna ïaar aardgas. Maar ook nu nog bete len t dat, dat de verwarming ruim voor aanvang van de H. Mis moet worden aangezet. Het luiden van klokken was vroe- *er nog handwerk en by bar weer zeker niet prettig. Pièrre moest bui ten by de toenmalige houten klok- istoel, in regen en zonneschyn het klokketouw hanteren. Dat bete kende ook dat de koster tijdens de Paaswake naar buiten kon om ty- dens het 'Gloria' de klokken te lui den. De koster die ook dacht aan de nachtrust van de Gysterse bevol king zag zich genoodzaakt met de kermis de klepel uit de klok te ha len, om te voorkomen dat na de laatste bel op de kermis de kerk klok geluid werd. Iben er door jastoor Peters en het toenmalige cerkbestuur een nieuwe klokke- stoel werd neergezet, met een lutomatiseerd uurwerk, veran derde dat handwerk. Naast de zorg voor het goede ver loop van de kerkelijke diensten, is ir ook de instruktie en begeleiding de misdienaars. En dat by alle iensten die er zyn, van processie it kruisweg, van doop tot uitvaart, in de kerk, in de Sint Wilbertskapel sn op de begraafplaats. Heel belang rijk is het vermogen tot improvise ren. Er zyn wel eens onverwachte zaken en wat te doen als op Paas- morgen vlak voor het begin van de Eucharistieviering de Paaskaars in drie stukken breekt. PERSOONLIJK KONTAKT Er is het kontakt met allen die bijdragen aan de liturgie of delen in de zorg voor de kerk, priesters zo wel als leken. Er is echter ook het kontakt met hen die iets te vieren hebben, doop, vormsel, eerste com munie, huwelijk, jubileum, etc. Van byzonder groot belang vindt Pièrre kontakt met de familie by het overlijden van iemand. Hij heeft ge probeerd hen wat voor de bereiden op de zakelijke kant en aldus tezij- de te staan. In Geysteren, waar bu renhulp nog groot geschreven wordt, betekende dat ook kontakt met de buurt. Het hield tevens in het samen met de heer Peter Ja cobs, verzorger van het kerkhof, zoeken naar een grafplaats dicht bij de graven van overleden fami lieleden. IN 40 JAAR VEEL VERANDERD Van de veranderingen sinds 1953 Wel het meest in het oog de over- van het Latyn naar de volks taal in de liturgie. In Nederland officieel ingevoerd op de eerste zon- van de Advent in het jaar 1964. Iben het gevolg van de besluiten van het Tweede Vaticaans Concilie. Dit b racht ook een aanpassing van het priesterkoor met zich mee. Ge leidelijk veranderde er meer zowel aan het gebouw Eds ook in de ge loofsbeleving. 'De mensen komen dan wel minder naar de kerk als vroeger maar ze doen wel meer mee'. En dat meedoen vindt Pièrre een hele verbetering. In de liturgie is dat ook merkbaar door het in schakelen van lektoren, meisjes als misdienaar en de medewerking van het jeugdkoor. Vroeger ondenk baar, evenzo het gegeven dat men sen die in de kerk iets te vieren hebben nu zelf meedoen met die viering. Zijn eigen funktioneren veran derde ook. Van een kerkelijke be diende is de funktie gegroeid naar die van assistent. Het omgaan met het heilig vaatwerk nu, verschilt wezenlijk met dat van vroeger. Het zou vroeger ondenkbaar geweest zyn dat de koster, of welke leek dan ook, geholpen zou hebben met het uitreiken van de communie. 'GE MOT VAN DE KERK HALDEN' Zo lang koster zijn, kan alleen Eils men van de kerk houdt. Kerk moet dan wel twee keer geschreven wor den. Een keer als gemeenschap en een keer als gebouw. Wat dat bete kent wordt duidelijk op die schaar se momenten dat de koster afwezig is. Dan dringt door wat het zeggen wil steeds beschikbaar te zyn, ook in vakantietyd, of als men thuis dringend nodig is. Pièrre van de Meulen, zoeüs ze in Geysteren zeggen, heeft het altijd 'ger gedaon'. Maar volgens zyn eigen zeggen was dit al die jaren slechts mogelijk dankzij de hulp en steun van vrouw en kinderen. EUCHARISTIEVIERING EN RECEPTIE Het bereiken van deze mijlpaal, wordt gevierd met een Eucharistie viering uit dankbaarheid, op zon dag 28 november a.s. in de Sint Willibrorduskerk te Geysteren. Na afloop hiervan wordt de jubilaris door het kerkbestuur gehuldigd en is er tot ca. 13.00 uur de gelegen heid hem te feliciteren in zaal Klee- ven, eveneens te Geysteren. Grotestraat 34, tel. 83917 De Vakbondsschool ontving woensdag 10 november jl. uit han den van de heer André van Goch van het gelijknamige Elektro technisch Installatiebureau uit Ven ray een videorekorder. Hierbij waren de deelnemers van de Vak bondsschool, enkele leden van de werkgroep, bestuursleden van de Voedingsbond, van de Industrie bond en van de FNV-afdeling aanwezig. De heer Wim Teunissen, die de Vakbondsschool begeleidt, mocht de rekorder in ontvangst nemen. Voordat de overdracht plaats had, memoreerde de heer Van Goch in een korte toespraak dat hij aan de wieg gestaan had van de voorloper van de Vakbondsschool, toen in Venray begin jaren 70 de Sociale School van start ging. In zyn dankwoord beklemtoonde de heer Teunissen, dat de Vak bondsschool zeer blij is met de aan winst. Als kursusleider is hij nu in staat regelmatig instruktieve video- lilms in het kursusprogramma op te nemen. De afdeling Ledenscho ling van de FNV beschikt over uit stekend videomateriaal over allerlei onderwerpen, die in de Vakbonds school aan de orde komen. Doordat de Vakbondsschool nu over een eigen rekorder beschikt, kan deze rijke bron van informatie zonder grote kosten aangeboord worden. De heer Ed Dohmen bedankte als coördinator van de Vakbondsschool en als voorzitter van de FNV-afde ling Venray de heer Van Goch voor zijn gulle gebaar. Niet alleen de Vakbondsschool profiteert van de rekorder, maar alle FNV-bonden binnen de afdeling Venray. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993 Nr. 47 HONDERD VEEHIIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Afgelopen maandagavond ont ving mevr. N. Fleurkens-Janssen uit Veulen de zilveren Gregori- usspeld met oorkonde. Dit in ver band met het feit dat zy reeds 25 jaar meezingt in het kerkkoor van Veulen. De uitreiking vond plaats tydens de jaarlijkse Caecilia-avond van het kerkkoor, alwaar zy deze onderscheiding door haar echtge note kreeg opgespeld. Verder stond deze avond in het te ken van afscheid. Afscheid van o.a. Jan van Dongen, de kerkmeester van het Veulen. Jan van Dongen, die inmiddels verhuisd is naar Rog gel, mocht een fraai H. Hartbeeld in ontvangst nemen. Jan van Dongen wordt opgevolgd door mevr. M. Geurts-Slangen. Ook werd afscheid genomen van vyf dames, die meer dan 14 jaar het meisjeskoor hebben gevormd. Door hun gevorderde leeftijd, en het feit dat zy niet allen meer in Veulen wo nen. namen zy afscheid van dit koor. De dames werden in de bloe- metjes gezet en ontvingen ieder een Caeciliabeelcye uit Rome. Hun zangtaak is inmiddels door een nieuwe generatie Veulense meisjes overgenomen. Op vrydag 26 november zal mevr. E.M.A.A. de Loo, wethouder van de gemeente Venray, het officiële startsein geven voor het Centraal Informatie Punt voor ouderen in Noordelyk Limburg. De officiële opening vindt plaats in het Aktivi- teitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, Kennedyplein 1 te Ven ray en begint om 16.15 uur. Het Centraal Informatiepunt voor gratis parkeren 'o voor onze klanten Kliënten en medewerkers van het Psycho-mediseh Streekcentrum Vyverdal Maastricht, Stichting Psy chiatrisch Centrum Welterhof Heerlen en het Vincent van Gogh Instituut Venray voeren op donder dag 25 november gezamenlyke ak tie tegen de voorgenomen 3% budgetkorting van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Alle APZ'en in Nederland moeten samen 50 miljoen inleveren. De Limburgse instellingen hebben be rekend dat hun deel in de bezuini gingen zo'n zeven miljoen gulden Nederlands grootste hypotheekverstrekker scherpe tarieven deskundige en persoonlijke advisering voor uw hypotheek op maat bedraagt. Dat zou kunnen beteke nen dat er 115 arbeidsplaatsen in de Limburgse APZ'en verloren gaan. En dat terwyl ze twee jaar geleden nog geld kregen om de werkdruk van het personeel te ver lichten! Tydens een manifestatie by het Provinciehuis in Maastricht bieden zy gedeputeerde mevrouw Grewel- dinger-Beudeker een petitie aan. Vertegenwoordigers van de direk- ties, patiënten/bewonersraden, ondernemingsraden van de instel lingen en patiëntenorganisaties verenigd in de Vereniging Patiën- tenConsumentenorganisaties Lim burg (PCL) zullen tijdens de mani festatie het woord voeren. De Limburgse akties sluiten aan by de landelyke akties. Delegaties van de Limburgse instellingen gaan die dag ook naar Den Haag. waar zy samen met vertegenwoordigers van alle Nederlandse psychiatrische zie kenhuizen 80.000 briefkaarten aan bieden aan mevrouw Netelenbos, voorzitter van de Vaste Kamercom missie. Daarna nemen zy deel aan een vakbondmanifestatie, in het congresgebouw in Den Haag, tegen dezelfde 3% budgetkorting. De Limburgse instellingen draai en op 25 november zoveel mogelyk zondagsdienst Binnen de instellin gen wordt een aangepast program ma opgezet voor de kliënten en medewerkers die niet deelnemen aan de manifestaties in Maastricht en Den Haag. In Venray zullen medewerkers en bewoners op diverse manieren hun ongenoegen over de bezuinigingen kenbaar maken. ouderen wil ouderen én hulpverle ners informatie verschafffen op de terreinen gezondheidszorg, huis vesting, maatschappelyke dienst verlening, financiën en sociale wetgeving, en recreatie, preventie en educatie. Het Centraal Informa tiepunt wil er voor zorgen dat oude ren met hun vragen niet van het kastje naar de muur gestuurd wor den, maar dat ze op een goede ma nier worden verwezen naar die instantie waar men moet zyn. By de instantie waarnaar verwezen wordt kan nagegaan worden of de oudere daar ook daadwerkelyk terecht is gekomen. Voor hulpverle ners betekent het Centraal Infor matiepunt, dat zy voor hun eigen informatieve funktie gebruik kun nen maken van de faciliteit van het Centraal Informatiepunt. Tevens wil het Centraal Informatiepunt de vragen van ouderen en hulpverle ners registreren, om zodoende in zicht te krygen in hoe er met vragen omgegaan wordt, of er op vragen een antwoord gegeven kan worden. Het Centraal Informatiepunt voor ouderen is een samenwerkingspro- jekt van alle zorgverlenende organi saties aan ouderen in Noordelyk Limburg (verpleeghuizen, verzor gingstehuizen, thuiszorg, Groene Kruis, Maatschappelyk Werk, Oude renwerk), van de gemeenten, en van de ouderenbonden. Gezamen- lyk zyn wy verantwoordelyk voor de kwaliteit; de acéuraatheid en "Het up-to-date-zyn van de informatie. De uitvoering is in handen gelegd van de Stichting RISC, aid. Oude renwerk. Het Centraal Informatie punt gaat op zeven plaatsen in de regio van start, te weten gennep, Bergen,Tien ray, Grubbenvorst, Se- venum, Horst en Venray. Het is on dergebracht in die accommodaties waarvan uit het RISC-Ouderenwerk haar aktiviteiten verricht Het Centraal Informatiepunt is mede mogelijk geworden door een exploitatiesubsidie van de gemeen ten in deze regio, en door by dragen van fondsen in de investeringen, met name door het Juliana Welzyn- fonds, dat ƒ24.500,- heeft bijgedra gen, en door het Fonds Zomerpost- zegels/Ouderenzegels dat ƒ10.000,- heeft bygedragen. Donderdagavond kwam by de alarmcentrale een melding bin nen dat op de ryksweg Venlo- Nymegen. ter hoogte van de Grote Waay in Well, een ver keersongeval zou hebben plaatsgevonden tussen twee personenauto's, waarby ten minste vier personen ernstig gewond zouden zyn geraakt. Gemeld werd ook dat slachtof fers bekneld zouden zyn. De alarmcentrale gaf groot alarm en in rekordtyd rukten twee brandweerauto's uit Ber gen en de ambulances van Ber gen en Venray uit Ook drie politievoertuigen uit Venray wei-den naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. Ook werd. zoals gebruikeiyk de burge meester van Bergen in kennis gesteld. Maar hoe de politie de gehele rijksweg van Bergen tot Arcen ook afzocht, een ongeluk kon den zy niet ontdekken. De politie noemt het een kwa- lyke zaak om hulpverlenings wagens voor niets te laten uitrukken. Op dat moment kunnen de wagens niet worden ingezet waar het wel nodig kan zyn. De politie zal trachten de beller in zyn kraag te grypen om naast een proces-verbaal te vens de rekening van dat uit rukken te kunnen presenteren. liijna een uur wachten By dc politie kwam een melding binnen dal op de Henri Dunant- straat - by het station-in Oostrum - een verkeersongeval zoii zijn gebeurd. Die melding kwam don derdagmorgen binnen via de alarmmelding. Hoe de politie ook zocht, zy kon geen aanryding vin den. Nu was de melding ook ondui- deiyk. Na bijna een uur gewacht te hebben op de politie, werd de alarmcentrale weer gebeld met de vraag waar de politie bleef. Nu werd wel de exacte plaatsaanduiding ge geven en toen was de politie binnen vyf minuten ter plaatse. Een kind was op de rondweg Brukske ter hoogte van de Henri Dunantstraat met zyn fiets tegen een auto gere den. Gelukkig bleef naast schrik de schade beperkt aan fiets en auto. Hier is weer bewezen hoe belang- ryk het is om duidelyk de lokatie aan te geven in in Venray kan men beter 84888 bellen. Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-86817 Gestolen auto aangetroffen Maandagmorgen werd op de par keerplaats van 't Uene een Opel Ka- dett onbeheerd aangetroffen. Uit het door de politie ingesteld onder zoek bleek dat die auto toebehoorde aan een inwoner van Gemert Die had reeds aangifte gedaan van diefstal van zyn auto. In een geanimeerde sfeer hebben vrydag jl. 64 paren in Danscen trum Janssen te Venray gedurende ruim drie uur hun spellen gespeeld. De baten van deze avond, verkregen uit inschryfgelden van de deelnemers en sponsorbydra- gen, in totaal ƒ4.500,-, komen ten goede aan het werk van de Over- loonse ontwikkelingswerkste Jac queline Eibers in Divinolandia in Brazilië. De stichting beyverd zich op dit moment speciaal in buurgemeente Gonzaga een waterzuiveringsinstal latie toe stand te brengen. De uitslagen van de drive in de verschillende categorieën is als volgt: Groep Geel: 1. Heren Aerts/Keu- lards ,60.94%; 2. Dhr. en mevr. Sen 59.38%; 3. Dhr. en mevr. landers 56.25%. Groep Rood; 1. Dhr. en mevr. Si mons 59.17%; 2. Dames Delsing/ Verheyen 57.08%; 3. Dhr. en mevr. Schentke 53.75%. Groep Blauw: 1. Dhr. en mevr. Beerens 63.69%; 2. Dames Jeuris- sen/Linders 60.71%; 3. Mevr. Alke made en dhr. Bax 58.33%. Groep Groen: 1. Paar Cordewener 67.01%; 2. Dames Aarts/Hendriks 65.63%; 3. Dames Paris/Stappers 64.93%. Groep Oraiye: 1. Dames PoelsA&n Sundert 62.50%; 2. Dames De Boer/Huisman 57.29%; 3. Dhr. en mevr. Meyer 55.63%. elke week nieuws Burgemeester Waals heeft vori ge week vrydag sluiting gelast van café Switch aan de Langstraat. Het café werd gesloten nadat de politie had gekonstateerd dat de geluidsbegrenzer buiten werking was. V; in daag heeft burgemeester Waals een gesprek met de exploi tant van het café. Na afloop beslist de burgemeester of Switch ko mend weekend weer open mag gaan. Over het café in de Langstraat wa ren vaker klachten binnengeko men by de politie. Ook had de politie al eerder gekonstateerd dat de geluidsbegrenzer niet aan stond. Een geiuidsbegrenzer is één van de middelen die in de horeca gebniikt worden om het geluidsniveau bui ten het pand binnen de nonnen van de Wet Milieubeheer te houden. Sinds 1 december 1992 moeten ho- recabedryven voldoen aan bepaal de geluidsnormen. Dat kan in principe door isolatie aan te bren gen of door het geluid le beperken. As gekonstateerd wordt dat de ex ploitant niet zelf het geluid binnen de perken weet te houden, kan de gemeente het bedryf ook verplich ten een geluidsbegrenzer te in stalleren.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13