PEEL EN MAAS IN DE MAAND DECEMBER BEHANGER KADO Schrijfperformance was een bepalend moment' OOK PfllWTLl GEVEN WIJ EEN VEBPfr Gouden bruidspaar in de Engelenstraat 04780-30300 De naam is veranderd, de service is gebleven. Rabobank 'ZevenrodeAangenaam!! [enk Eberson heeft zijn Zuidafrikaanse naamgenoot gevonden Open dagen bij Atelier De Spindel VGRLINDGN JUWGLIGR Paterslaan 7 Venray Met ingang van 1 november is 'Zevenrode' de nieuwe naam voor de Rabobanken van: Leunen-Veulen, Oirlo-Castenray, Merselo-Vredepeel en Ysselsteyn. Voor alle bankzaken kunt u bellen met ons nieuwe telefoonnummer: I7 waarna de zoektocht wel griezelig snel vorderde. Zo vroeg Henk Wij nands zich af waarom ik alleen het schrijven van brieven als commu nicatiemiddel gebruikte. Daar ging eigenlijk altijd mijn voorkeur naar uit maar ik realiseerde me meteen dat ik daarmee een soort veilig heidsmarge had ingebouwd, waar mee ik het zoeken verlengde. Het idee van Henk Wijnands om van een fax en telefoon gebruik te ma ken bracht het einde van mijn zoektocht snel dichtbij'. VOORSTELLING Inmiddels waren er, o.a. via de Frankfurter Buchmesse, kontakten gelegd met personen die Wessel Ebersohn kenden. Dat bevestigde dat de man nog leefde. 'Ik kreeg daardoor ook een bepaalde voorstel ling van Wessel Ebersohn. Daarin zaten ook wel tegenstellingen. Iemand zei dat hij oud en ingetogen was. Een ander sprak over een lan ge man met een open karakter. Af gelopen vrijdag zijn we met Zuid Afrika gaan bellen en uiteindelijk kreeg ik dan zijn stem te horen'. Dat was voor Henk Immelman Eberson een emotioneel moment. 'Het was een hele open stem. Ik had weinig moeite mee om kontakt met hem te leggen. Het ging zo in de sfeer van 'ik heb gemerkt datje wilt communiceren, laat maar weten'. Hiermee is een einde gekomen aan de zoektocht van Henk Immel man Eberson. 'Niet alleen een zoek tocht naar mijn naamgenoot, maar ook naar mijzelf. Het was een rare ervaring, eigenlijk moeilijk onder woorden te brengen. Het strookt eigenlyk niet met wat je je er altijd van hebt voorgesteld. Maar ik kan nu met hem communiceren, en dat was het uiteindelijke doel'. Dat com municeren zal grotendeels vorm gaan krijgen in een briefwisseling. 'Mogelijk dat er een moment uit voortvloeit dat we by elkaar 'op de koffie gaan'. Ik laat het gewoon ge beuren. Dat de voorkeur van Henk uitgaat naar een briefwisseling, heeft te maken met het vluchtige karakter van een telefoontje. 'Het is niet tast baar nadat je hebt opgehangen. Een brief kun je tien keer lezen, en mis schien wel tien keer anders. Het geeft stof tot nadenken, het .is een verrukkelijk medium'. Het moment van ontknoping is door Hans Wijnands geheel op film vastgelegd. 'Ik heb daar nauwelijks hinder van ondervonden' laat Henk weten. Wat dat betreft ben ik tegen de juiste journalist aangelopen. Hy heeft alleen maar geregistreerd, en mij in mijn doen en laten, gelaten zoals ik ben'. Behalve dat het doen en laten is geregistreerd zijn er ook opnames gemaakt van kunstobjekten van Henk Immelman Eberson. Die kunstwerken worden waarschyn- lyk binnenkort in Ven ray geëxpo seerd. Dat gebeurt in het Vincent van Gogh Instituut of mogelijk in de schouwburg. De televisie-uitzen ding van het programma Sporen, over de zoektocht van Henk Immel man Eberson is in de tweede helft van februari gepland. Hiervoor zal Henk overigens een dezer dagen nogmaals plaats nemen in de etalage van boekhandel van den Munckhof. Op zaterdag en zondag a.s. staan de deuren van Atelier De Spindel te Oirlo open. Voor velen al een ver trouwd adres. Guustie Manders ver zorgt hier namelijk al verschillende jaren lessen in het beschilderen, bewerken en verwerken van na tuurzijden stoffen, waarbij vaak een kombinatie gezocht wordt met an dere textiele, maar ook niet-textiele materialen. In oktober heeft u hier van reeds een indruk kunnen kry- gen op de overzichtstentoonstelling van kursistenwerk, gehouden in de Venrayse schouwburg. Sinds kort is er een samenwer king ontstaan met Fhnnie v.d. Broek, eveneens uit Oirlo. Zy is he lemaal thuis op het gebied van mo de en kleding. Deze samenwerking brengt een uitbreiding van de mo gelijkheden met zich mee. U kunt elke vrijdag en zaterdag in het ate lier terecht voor diverse handge maakte kado-artikelen, hadbeschil- derde en/of bedrukte zijden stoffen, sjaals, stropdassen, sieraden, kur- sussen zijdeschilderen en aanver wante technieken en de hiervoor benodigde materialen. De kollektie zal in de toekomst uitgebreid worden met exclusieve handbeschilderde zijden kleding. Ook werk in opdracht behoort tot de mogelijkheden. Een leuk initiatief, uniek in Ven- ray. De moeite waard om een kijkje te nemen. U bent van harte welkom op zaterdag 20 en zondag 21 novem ber van 10.00 tot 16.00 uur. Tydens deze open dagen zullen verschil lende demonstraties gehouden worden. DONDERDAG 18 NOVEMBtM 1993 Nr. 4b WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING werd verhuisd naar de Oranjebuurt en nu wonen we al bijna 25 jaar in de Engelenstraat'. Nelly Kreyfelt heelt een bijzonde re hobby waarin ze veel tyd steekt. Dat is het corresponderen met zie ke mensen, jong of oud. Vol trots laat ze haar verzameling zien. Met velen correspondeert ze al jaren. BRUIDEGOM EMIL KREYFELT (72) is geboren en getogen in Utrecht In het gezin waar hy opgroeide was het armoe troef en moest iedere cent als het ware worden omgedraaid. Opge pakt tydens een razzia om naar Duitsland gebracht te worden kreeg hy de kans om te ontsnappen en om naar Nederland terug te keren. 'Na de bevrijding kon ik in Zee land werken aan de wederopbouw. Zwaar was het werk, vooral omdat ikr's maandagsmoest vertrekken en pas zaterdags terug kon naai moeder de vrouw. Dat duurde tot 1948, toen kreeg ik de kans om bij het kleine metaalbedrijf van Inall'a te gaan werken. Inalfa kon uitbrei den door te verplaatsen naar de Keulsekade. Toen ook dat te klein werd volgde de overplaatsing naar Venray. Het is de gelukkigste dag van myn leven geweest toen ik met Inalfa naar Venray kon verhuizen, ook al moest ik het eerste jaar nog pendelen'. 35 Jaar heeft hij op diverse plaat sen en funkties met veel plezier binnen het bedrijf gewerkt. De band met Inalfa is nog goed. Dat blykt wel uit het feit dat hij zelden zal ontbreken op de samenkomsten van de oud-gedienden. In 1983 maakte Emil Kreyfelt ge bruik van de VUT. 'Toen kon ik my eerst goed gaan uitleven in het vrij willigerswerk, by de Ouderenver eniging en nu al acht jaar by 't Schöpke als beheerder'. Ook is hy betrokken bij het Seniorservice Gil- deprojekt. Een van zijn hobby's is sjoelen in wijkcentrum 't Schöpke. VIERING Op woensdag 24 november zal ter hunner intentie in de Veltumse Ka pel een plechtige Eucharistievie ring worden opgedragen. Zy zullen dan zeker met hun twee kinderen, vier kleinkinderen en hun aan hang dankbaar terugblikken op 50 jaar lief en leed in hun leven, wat onder moeilyke omstandihgeden begon maar wat onbetwist vele mooie herinneringen bracht. Na de Eucharistieviering zal het verdere feest worden gevierd in wykeen- trum 't Schöpke. De receptie zal worden gehouden van 19.00 tot 20.00 uur in datzelfde wykcentruin. Dure ganzen gestolen In de nacht van zaterdag op zon dag werd door twee gaten te knip pen in de afrastering, toegang verkregen tot de ganzen ren achter de woning van de 72-jarige eigenaar aan het Kleindorp te Merselo. Het moeten kenners zyn geweest want de duurste ganzen werden gestolen, en wel vier rotganzen ter waarde van ƒ6.000,-, twee blauwvleugelgan- zen die een waarde hebben van ƒ1.200,- en twee rosganzen ter waar de van ƒ2.500.-. De benadeelde heeft geen idee van de daders. Van de diefstal heeft hy niets bemerkt. Het is mogelijk dat er mensen zyn geweest die in die nacht in de buurt iets verdachts hebben gezien of een auto hebben zien staan. Die mensen worden dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. 84888. Kledingdievegge betrapt Zaterdagmiddag betrapte een winkelier in De Bleek een winkel dievegge. Die had tydens het pas sen kans gezien om drie trainings pakken en een spykerbroek in haar tas te laten verdwijnen. Zy verliet de winkel zonder die goede ren af te rekenen. Zy werd door de eigenaar aangehouden en overge dragen aan de politie. De totale buit had een waarde van 400,-. Nadat zy was verhoord en proces-verbaal was aangezegd werd de winkeldievegge, een 30-jarige inwoonster van Steyl, huiswaarts gezonden. De kleding is aan de winkelier terug gegeven. Snelheidskontroles Woensdag hield de politie weer snelheidskontroles op de Overloon- seweg en wel van 09.55 tot 10.15 uur. Van de 85 gekontroleerde voer tuigen werden er 34 op de film vast gelegd. Die bestuurders kunnen een acceptgirokaart verwachten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 km per uur. (Velen zullen zich hem nog wel winneren, Henk Immelman person. Niet bij naam, maar wel js de forse man, die begin juli in de jalage van boekhandel van den junckhof een schrijfperformance leid. Een performance met als [iel een brief te schrijven aan Wes- I Ebersohn, een Zuidafrikaanse Éhry ver. Hoewel de teksten, die hy maakte, op onverklaarbare |jze zyn 'verdwenen', heeft die brformance de zoektocht van jeuk toch in een stroomversnel- bg gebracht. Afgelopen vrijdag ad Henk Eberson, na een jaren- rige zoektocht, voor het eerst ver- 1 kontakt met Wessel Ebersohn. fat via brieven niet lukte, lukte uit- Indelijk per telefoon. HENK EBERSON gfl Henk Immelman Eberson is taal- instenaarschrijver uit Munsterge- en. Als deelnemer aan de anifestatie '93 Geheimen, werd (j deze zomer in de gelegenheid >steld om een schrijtperformance doen in een etalage. Hiermee ng een oude wens in vervulling, k had dit lang gewild, maar kreeg et nooit voor elkaar'. De organisa- ii e bracht Henk en de direktie van i oekhandel van den Munckhof by kaar, zodat hij vier dagen het pu- iek bij het denkproces van een ihryver kon betrekken. De aanschrijfpersoon was Wessel bersohn. Deze Zuidafrikaanse 2I1 rij ver was al jaren het doel van en zoektocht van Henk Ebersohn. 'essel Ebersohn heeft in de jaren 0 en '80 diverse politiethrillers ge- chreven, die door de Zuidafrikaan- j regering niet in dank waren fgenomen. 'Het enige wat ik van em weet is dat hy enkele jaren uisarrest heeft gehad', vertelde enk Eberson ons deze zomer. PERFORMANCE De performance in de etalage rerd door Henk Eberson afgesloten het schrijven van vier brieven, daarvan ging naar de uitgever twee in het Nederlands vertaal boeken van Wessel Eberson. Een brief ging naar het program- Spoorloos' van de KRO. ige tijd later kreeg Henk Eber- een teleurstelling te verwer- Datgene wat hij in de etalage had, en op een floppy - stond, was op onverklaarbare verloren gegaan. SPOREN Wel kreeg Ilenk Eberson een eaktie van de programmamakers 'an Spoorloos. Na een gesprek met lenk kwamen die echter tot de lonclusie dat dit item niet echt in iet programma Spoorloos paste. Begin september nam echter lenk Wijnands kontakt op met lenk Eberson. Henk Wijnands is een van de makera van het pro gramma Sporen, waar personen op de voet gevolgd worden door de ca mera. tijdens hun zoektocht naar iets of iemand. 'Twee dagen later badden we een eerste gesprek, Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-86817 Rus veroorzaakte aanrijding Donderdagavond omstreeks 21.45 uur parkeerde een 25-jarige Venraynaar zijn auto voor een wo ning in de Pr. Bemhardstraat en ging die woning binnen toen hij een klap hoorde. Toen hij ging kij ken, zag hij nog net een witte BMW wegrijden en hij had de tegenwoor digheid van geest om het kenteken nummer op te nemen. Zijn auto was beschadigd en daarvan stelde hij de politie op de hoogte. Om 23.30 uur meldde zich bij de politie in Horst een man die kwam mededelen dat hy zyn witte BMW met pech had moeten achterlaten op de vluchtstrook langs de Venlo- seweg. Op dat moment was bij de politie van Horst net bekend dat een witte BMW betrokken was by een aanrijding in Venray en dat de bestuurder was doorgereden. Met de melder, die door een passant was afgezet bij het Horster politiebu reau, ging de politie kijken naar de gestrande auto op ;de Venloseweg. Dat bleek dezelfde auto te zijn, die betrokken was geweest by de aan rijding in Venray. Die bestuurder verkeerde bovendien onder invloed van alkohol en moest de bekende proeven ondergaan. Hij had de Rus sische nationaliteit en geen geldige verblyfspapieren. De auto bleek hy zonder toestemming van de eige naar te hebben 'geleend'. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd hy in vreemdelingenbewaring gesteld. De officier van justitie moet bepalen of hij over de grens zal wor den gezet. Inbraak in personenauto In de nacht van vorige week dins dag op woensdag was door force ring van het portieralot toegang verkregen tot een aan de Veltumse Kleffen geparkeerde personenauto van een Venraynaar. Uit de auto werden een fotocamera plus tas en de radiocassettespeler ontvreemd. De goederen hebben een waarde van ƒ750,-. Op woensdag 24 november viert het echtpaar Kreyfelt-Wels temid den van hun kinderen, kleinkinde ren, familie en ook met de buurt hun gouden huwelyksfeest. Wy hebben dit gouden paar, dat uitkijkt naar de viering van hun gouden huwelyksfeest in hun rian te bejaardenwoning aan de Enge lenstraat bezocht om hun levens verhaal op te tekenen. Laten wy hun verhaal eens op een ander manier beginnen, nl. met de gouden bruid. NELLY WELS (72) is geboren en getogen in Wijk bij Duurstede. 'Ik had een zonnige jeugd, want myn vader had altijd werk en wy kwa men niets te kort, ik mocht zelfs de huishoudschool bezoeken en van die Qpleiding heb ik later veel pro fijt gehad. In de oorlog leerde zij haar toe komstige man Emil kennen. Het le ven voor de mannen was in de oorlogsjaren niet gemakkelyk. 'na dat hij een keer werd opgepakt, besloten wij samen onder te dui ken'. Ondanks de oorlog werd er toch getrouwd. 'Na de bevrijding konden wy in Utrecht, by de zuster van mijn man intrekken tot dan eindelijk het eigen huisje kon wor den ingericht'. 'Het was alleen jammer dat myn man naar Zeeland moest gaan wer ken by de wederopbouw, totdat hy in Utrecht werk kon krijgen by In alfa, wat toen een klein fabriekje was met tien werknemers'. Tben In alfa in 1955 naar Venray kon wor den overgeplaatst ging zij mee op verkenning naar Venray. Dat bleek liefde op het eerste gezicht te zijn, want zy kon eigenlyk niet wachten om hier naartoe te verhuizen. 'Wij meenden het beste tussen de Ven- rayera te kunnen gaan wonen om beter te kunnen acclimatiseren en daarom gingen we in het St. Joris- park (Wit Desselke) wonen. Daarna ,\6oo Indien u nu bij ons per kamer behang, vloerbedekking, gordijnen en/of zonwering koopt worden in de maand december de kamers GRATIS door ons behangen. Het minimum te besteden bedrag per kamer moet f1200,- zijn.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11