Help gehandicapte kinderen in de ontwikkelingslanden Poppenkastaktie Liliane Fonds WEKUNNEN HET RODE KRUIS GEEN MINUUT MISSEN. UD WORDEN VAN HET RODE KRUIS? Oost-Westverbinding in februari in de raad :li DANKZIJ U KAN DIT WERK Ij 11tfifii HELP HET RODE KRUIS GEEF Liliane Fonds vraagt aandacht voor 'verborgen ramp' ;a Het Nederlandse Rode Kruis Handwerk- tentoonstelling Receptie drumband Ons Genoegen Oirlo Kinder- postzegels Discussie-avom over land- en tuinbouw Dagelijks berichten de media over overstromingen, oorlogen, aardbevingen, droogte en epide mieën. Zelden is er aandacht voor de „verborgen ramp", die talloze Derde Wereld-kinderen treft In Azië, Afrika en Zuid- Amerika leven miljoenen gehan dicapte kinderen. Hun ouders staan machteloos tegenover de kosten voor medische zorg en hulpmiddelen. Door hun handi cap kunnen deze kinderen niet met anderen meekomen. Ze gaan niet naar school en leven achteraf, onzichtbaar voor de buitenwereld. Alsof zij er niet bij horen. Alsof zij er niet mogen zijn. Het Liliane Fonds biedt deze kinderen een kans op medische revalidatie, op scholing, op een zelfstandig bestaan. Op een kleinschalige, persoonsgerich te manier springt het fonds bij voor operaties, orthopedische hulpmidde len, vakopleidingen en kleine aanzet ten tot zelfstandigheid. Het fonds vraagt aandacht voor „de verborgen ramp", maar dan op een positieve manier: een beetje hulp van onze kant, een steuntje in de rug, geeft kinderen voor de rest van hun leven betere kansen. Zo begon hel In 1980 richtte mevrouw Lieke (Liliane) Brekelmans de Stichting Liliane Fonds op. Enkele jaren daarvoor kwamen zij en haar man Ignaas in kontakt met een gehandicapt Indonesisch meisje. En later met andere kinderen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die hun hulp nodig hadden. Samen met vrienden en kennissen spaarde ze om deze kinderen op weg te helpen. „Omdat elk kind erbij hoort en niet zo maar overgeslagen mag worden", aldus de oprichtster. Het aantal hulpaanvragen bleef maar groeien. Daarom werd op 14 maart 1980 officieel de Stichting Liliane Fonds opgericht. Kleinschalig en persoonsgericht Gaandeweg groeide het fonds uit tot een hulpverleningsorganisatie, die jaarlijks duizenden gehandicapte kin deren op weg helpt. Op dezelfde di- rekte, kleinschalige en persoonsge richte manier, omdat voor elk kind de omstandigheden anders zijn. Lina uit Vietnam staat centraal in de aktie „Kijk eens wat ik kan met uw hulp" van het Liliane Fonds. Lina zet hier haar eerste zelfstandige pasjes. Daar is ze zichtbaar trots op. Door een hersenbeschadiging heeft ze specialistische hulp nodig om te le ren lopen. Omdat haar ouders dit niet kunnen, betaalt het Liliane Fonds haar dagbehandeling. lend zijn voor de waardering van een kind, niet in ons land en niet in ontwik kelingslanden. Eerst kijken we naar wie het kind is en naar wat hij of zij wél kan. Van daaruit gaan we samen met onze kontaktpersoon en de ou ders uitzoeken hoe we die handicap kunnen verlichten. Natuurlijk moet het kind uiteindelijk zelf die handicap overwinnen. Dat betekent vaak een lange, pijnlijke weg. Wij kunnen ze daarbij sterk stimuleren. Door geld te sturen, zodat ze ter plaatse aan hun revalidatie kunnen beginnen en, wat misschien nog belangrijker is, door die kinderen te laten weten dat er mensen zijn - dichtbij en ver weg - die vertrou wen in hen hebben. Mensen die zeg gen: „Jij hoort er ook bij". Sociale revalidatie De hulp van het fonds beperkt zich niet tot medische revalidatie. Veel kin deren voor wie hulp aangevraagd wordt, zijn nog nooit naar school ge weest. Door hun fysieke handicap kunnen ze later geen lichamelijke ar- Samen met Jeugdblad Samsam en Het Land van 0< Achttienjarige Ekene uit Kameroen kon zich tot voor kort nauwelijks bewegen. Dankzij de hulp van het Liliane Fonds kan ze nu zelf met haar driewieler naar school. Een netwerk van ruim 1.000 lokale kontaktpersonen (mediators) stuurt aanvragen naar het kantoor in Vlijmen vanuit 70 ontwikkelingslanden. Op het kantoor zijn ruim 40 vrijwilligers aktief in het reilen en zeilen van de organisa tie, onder leiding van bestuur, direktie en staf. Ook buiten het kantoor zijn tientallen vrijwilligers aktief om de boodschap van het Liliane Fonds over te brengen. Werden in het oprichtingsjaar „slechts" 14 kinderen geholpen, in 1992 waren het er al 11.624. In totaal tot nu toe meer dan 50.000. Aktie „kijk eens wat ik kan" Maar duizenden kinderen wachten nog op hulp. Daarom voert het Liliane Fonds de aktie „Kijk eens wat ik kan met uw hulp". Het fonds wil mensen op een positieve, hoopvolle manier laten kennis maken met gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden. Lenie van der Wens, voorlichtster, zegt: „Eein handicap mag niet bepa- Bolivia is een land met veel geweld. Wapens vind je overal. Kinderen vinden die ook. Gabriela raakte daardoor gewond aan haar linker arm en haar gezicht. Na 65 dagen in het ziekenhuis volgt ze nu fysiothe rapie. Kosten f 512.-. beid .verrichten. Daarom betaalt het fonds ook de kosten voor onderwijs en vakopleidingen, afhankelijk van de leeftijd van het kind. Ekene uit Kameroen is 18. Tot voor kort kon zij niet lopen als gevolg van polio. Ze werd met hulp van het fonds geopereerd en loopt nu met beugels en krukken. Lange afstanden legt ze met haar driewieler af. Ekene wil dol graag naar school, want daar is ze nog nooit geweest. De schoolkosten voor een jaar zijn 660 gulden. Ekene's leven heeft een geweldige ommekeer gehad. Ze hoeft niet meer op handen en voeten rond te kruipen en kan de mensen op gelijke hoogte in de ogen kijken. Vol vertrouwen gaat ze de toe komst tegemoet. Dubbel gehandicapt Vaak valt het niet mee een kind te helpen. Want wat te doen voor kinde ren die ernstig verstandelijk of soms zelfs dubbel gehandicapt zijn? Kinde ren die altijd van hun ouders of verzor gers afhankelijk blijven. In zulke geval len zoekt het Liliane Fonds, samen met de lokale kontaktpersoon en de ouders, naar een oplossing binnen het gezin. Door de ouders een hoger inko men te bezorgen, kunnen zij beter voor hun kinderen zorgen. De ouders van de 11-jarige Mariamma uit India kost het heel veel moeite hun verstan delijk gehandicapte dochter te verzor gen. Ze heeft veel aandacht nodig. Het Liliane Fonds steunt het gezin door de middelen te verschaffen om een winkeltje aan huis te beginnen. In India zie je honderden van die winkel tjes waar olie, zout, suiker, zeep enzo voort worden verkocht. Zo kan de moeder thuis blijven om op haar dochter te letten, Mariamma kan mee helpen in het winkeltje én het gezinsin komen gaat vooruit. Kosten voor het winkeltje en de eerste voorraad zijn 957 gulden. Donateurs De hulp van het Liliane Fonds is mo gelijk door giften van donateurs en door akties die jong en oud in ons land voeren ten bate van het fonds. Lenie van der Wens: „Donateurs ont vangen vier keer per jaar een Nieuws brief. Hierin doen we verslag van onze aktiviteiten en van de kinderen die geholpen werden of kinderen die nog hulp nodig hebben. De mensen bepa len zelf hoeveel en hoe vaak zij een bijdrage geven. We willen niemand uitsluiten door een vaste bijdrage per maand of per jaar te vragen. In de praktijk blijkt dat voor veel mensen een te zware last op hun budget te leggen. Het fonds ziet zichzelf als intermediair tussen de mensen in ons land en de kinderen daar. Wij eren het kleine en zien onze donateurs als vrienden van het Liliane Fonds, ofte wel van de kinderen voor wie we ons met z'n allen sterk willen maken". De heer/mevrouw:.. Adres: Postcode: Woonplaats: Voor verdere informatie: Stichting Liliane Fonds, St. Catharinastraat 1, Postbus 75, 5250 AB Vlijmen. Telefoon: 04108 - 19029; GIRO 66.77.67. Voor alle banken rekeningnummer: 70.70.70.198 In Tsjaad leren gehandicapte kinderen tijdens hun verblijf in het revalidatiecentrum hoe ze poppenkastpoppen moeten ma ken en ermee te spelen. Op deze manier krijgen kinderen, die tot voor kort in de verbor genheid leefden, een kans zich op een speelse manier te uiten en hun schuwheid te overwin nen. Het Liliane Fonds wil dit graag onder de aandacht bren gen van kinderen in Nederland. Daarom organiseert het Fonds, samen met het jeugdblad Sam sam en recreatiepark Het Land van Ooit een poppenkastactie, die gesteund wordt door de Stichting DOEN/Postcode Lote rij. Het decembernummer van Samsam gaat over kinderen in Tsjaad en vertelt over de poppenkastaktie voor Neder landse kinderen, die leren van kinde ren in Tsjaad hoe ze poppenkastpop pen kunnen maken; hoe ze ermee kunnen spelen. Het Liliane Fonds stelt een instruktiepakket ter beschikking voor deelnemende groepen. Dat kun nen scholen zijn, maar ook groepen uit het jeugdwerk, een vereniging of zo maar een groep kinderen uit dezelfde buurt, ledereen kan dus meedoen! Het is de bedoeling dat de deelnemers hun uiteindelijke resultaat aan de men sen laten zien, door een voorstelling te organiseren voor vrienden, buren, ken nissen, familie. De entreegelden gaan dan naar het Liliane Fonds, dat daar mee gehandicapte kinderen in de ont wikkelingslanden kan helpen. Wie wil, kan ook nog meedoen aan de speciale poppenkastwedstrijd in Het Land van Ooit. Stichting DOEN/Postcode Loterij, ver- •I I I I i i i i i i i i i i leende het Liliane Fonds subsidie v, deze aktie. Voor meer informatie i 0 kinderen welkom bij het Liliane Font Tijdens de poppenkastaktie lei Nederlandse kinderen van kindei uit Tjsaad hoe ze poppenkaslpi pen kunnen maken en hoe ze em. kunnen spelen. deze bon uitknippen en insturen aan: Stichting Liliane Fonds, Postbus 75, 5250 AS Vlijmen. O Ik wil donateur worden van het Liliane Fonds. Stuur mij uw Nieuwsbrief met een acceptgiro zodat ik mijn vrijwillige bijdrage kan overmaken. Daadwerkelijk helpen Sandra Reemer ambassadrice Liliane Fonds Sinds 1990 zet televisiepresentatrice dra Reemer zich aktief in als ambassadinc< voor het Liliane Fonds. Sandra: „Het feit Du< kinderen in hun eigen land geholpen wj pj den spreekt me erg aan. Het kind v fw< vreemdt niet van zijn of haar omgeving, ouders blijven er bij betrokken én het k gewoon veel minder. De kontaktpersa van het Liliane Fonds ter plaatse zijn i ontzettend belangrijk. Die mensen hebt hart voor het kind en zorgen voor goede begeleiding. Je kunt een kind w 250 gulden daadwerkelijk een nieuwe ti komst bieden. Niet de handicap staat va op bij het Liliane Fonds, maar het kind a dat blijkt uit alles. Dat uitgangspunt vind II zelf ook heel belangrijk en daarom steun het Liliane Fonds met heel mijn hart". Hulp vlak bij huis. Ze heeft niemand meer. De vrijwil ligers van het Rode Kruis zijn haar leven geworden. Onmisbare stille hulp, waar tienduizenden alleenstaanden week-in-week-u naar uitzien, vult het Rode Kruis "vanzelf sprekend" in. Hulp ver over de grens. Dagelijks ziet u ze op W. De Rode Kruis hulpverleners aan de frontlinies. Wat u niet ziet is, dat vaak alléén het Rode Kruis als onafhankelijke organisatie achter die frontlinies kan komen. Een laatste hoop voor mensen voor wie het leven verloren lijkt. Een leven gered. Bloedtransfusie... niet de gewoonste zaak van de wereld. We waren dat bijna vergeten. Bloedtransfusie redt dagelijks vele mensenlevens. Dankzij Rode Kruis-bloed- donoren. Dankzij de organisatie van het Rode Kruis. Maak dan een door u zelf te bepalen bedrag over op giro 5125 t.n.v. Het Nederlandse Rode Kruis, Den Haag Voor 1 februari 1994 komt het college van b. en w. met het voor stel in het vraagstuk 'Oost-West- verbinding'. Het voorstel kan dan in februari zowel in de commissie als in de gemeenteraad worden besproken. Die toezegging deed wethouder Kersten van ruimtelijke ordening maandagavond na vragen van raadslid Roling-Scholten (fraktie Samenwerking). Het college van b. en w. had al eerder toegezegd dat de A.s. zondag 14 november organi seert de handwerkgroep voor Oude ren haar jaarlijkse tentoonstelling in gemeenschapshuis De Brink te Leunen. Alle zelfgemaakte werk stukken "^yn te koop tussen 14.00 en 16.00 uur. Daarna vindt de trek king van de loterij plaats en kan men de gekochte spullen ophalen. De groep hoopt op een grote opkomst. Op het bondsconcours van zon dag 24 oktober jl. te Goirle (N.Br.), behaalde drumband Ons Genoegen uit Oirlo een eerste prys met lof der jury. Met een puntentotaal van 335.5 scoorde de drumband daar het hoogste van alle deelnemende korpsen. De drumband kwam uit in de eerste divisie, sektie a.b. Het was de eerste keer dat de drum band uitkwam in deze sektie, waar in allerlei effektinstrumenten een belangrijke funktie hebben. Tbr gelegenheid van dit fraaie re sultaat is er op zaterdagavond 13 november een receptie in gemeen schapshuis De Linde te Oirlo. Tusen 20.00 en 21.30 uur heeft iedereen de gelegenheid de drumband en haar instrukteur Henk Martens persoonlijk te feliciteren. Tydens de receptie zal de jeugd drumband nog een passende sere nade verzorgen en na afloop van de receptie zal de suksesvolle drum band de concoursstukken nog maals uitvoeren. ik< <151 kwestie 'Oost-Westverbinding' («x ipe bekend als Noordtangent) in de et raadsperiode afgehandeld zou wo osl den. Momenteel zet een onalhanl lijk adviesbureau. Kuiper Compagnons, in opdracht van gemeente de voors en tegen zo o jektief mogelijk op een rytje. Kersten schetste maandag ojn- gang van zaken tot aan 1 februa ih Medio november beschikt de g meen te over de laatste stukken va het bureau. Daarna volgt een am telijke kontrole op feitelijke onjuis heden. Midden volgende maaiijvi gaan het rapport van Kuiper en h et ambtelijk advies naar het colli Burgemeester en wethouders s len aan de hand van die advieztjur hun uiteindelijke voorstel op. Op woensdag 17 november kLc men de nieuwe kinderpostzege a] weer in omloop. Behalve postzegc en is ook hier weer een uitgebreii p kollektie wenskaarten by verkrjj baar. Dit jaar zal het plaatseljjl comité dagelyks vanuit de bibli gr theek (dus niet vanuit het postka toor) de verkoop van zegels i ro kaarten verzorgen. Iedere middi van 14.00 tot 18.00 uur en op zate dagmorgen van 10.00 tot 13.00 ui bemensen personen van het comi een stand in de bibliotheek. Vtx meer informatie over de aktivitq ten van het plaatselijk comité kul u terecht bij mevr. De Vilder, 1 82352 De LLTB Kring Venray orgai seert op maandag 15 november a in zaal Roelanzia te Ysselsteyn ei discussie-avond over het onde werp 'Kansen en bedreigingen vo10 de land- en tuinbouw'. Een ondi a werp dat velen ongetwijfeld zal aa spreken gezien de problemen vs 'r dit moment in die sektor. De avot 'P zal ingeleid worden door dhr. J. lM res, voorzitter van de KNBTB. 1 aanwezigen zullen met dhr. Mar lf over dit onderwerp in discuss kunnen treden. De avond vangt ai 5i om 20.00 uur. In ■kJ

Peel en Maas | 1993 | | pagina 8