Erdogan Cadirci t ierde uniek jubileum Experiment gemeente en woningbouwvereniging. Raadsvergadering gemeente Meerlo-Wanssum Drie jubilarissen op het Boschveldcollege INGEZONDEN PEEL EN MAAS Drive-in woning omgebouwd voor VTV-ers PEEL EN MAAS ^EL EN MAAS Donderdag 11 november 1993 Pagina 5 Het is niet alledaags als op een •plie ter gelegenheid van een i-jarig dienstjubileum een by na iltallige commissie sociale za- •n, bestuur van de CDA-afdeling, Limburgse Immigratie Stich- ig, het platform voor buitenlan- •rs en een delegatie van het ks consulaat verschijnen. De ibilaris Erdogan Cadirci heeft ook alles te maken met kye. Bij gelegenheid van zijn 25- •ig dienstverband by het Vin- int van Gogh Instituut vertelt lirci ons zijn Venrays verhaal, •bij ook nog gesteund door |n vrouw Trees. Hy wilde graag beginnen bij zyn komst in Ven ray op een vry dag- rond en bij de groep Turken die [oor metaalwarenbedryf Inalfa uit rkije waren gehaald. Ze kregen akwartiering bij het toenmalige lotel 't Hert aan de Grote Markt. Het myn 24 jaar had ik alle moge- jke voorstellingen om het daar in [ederland in Ven ray maar eens te aan maken. Voor mij was het geen ïoodzaak om naar Nederland te ;aan en daar werk te zoeken. Ik roonde in Istanbul en kom uit een niddenldasse gezin. Ik was kapper an beroep en verdiende goed. Myn ader was in de politiek. Dat is mij n Ven ray goed van pas gekomen, k dacht', en daarover lacht hy nu log 'ik dacht me in de kortste ke en een grote Amerikaanse auto lan te schaffen en daarmee terug te teren naar mijn geboorteland om e te laten zien wat ik in mijn mars ïad'. Binnen een maand dat hy in Ven ray bij Inalfa werkzaam was, leerde iy z'n latere vrouw kennen. Zy wees hem op een advertentie waar- n het toenmalige psychiatrische centrum St. Servatius een kapper yroeg. 'Ik solliciteerde en het was sngelooflijk, ik werd aangenomen, erwijl ik moslim was en de Broe- lers van Liefde het daar nog alle- naal voor het zeggen hadden'. Weg uit de metaalwarenindustrie ;n weer het eigenlyke beroep uit oefenen temidden van de vier kap pers die er bepaald gemakkelyke modellen op na hielden. 'Maar dat voor my niet goed genoeg. Mijn tlanten kregen een normaal mo- lel. Onvoorstelbaar, een Turk, want le gastarbeiders mochten alleen naar het smerige werk doen, nu lapper in een katholieke in- ichting'. Het duurde enkele jaren, tot dat cappersvak gesaneerd werd en ik lij de schoonmaakdienst werd ge plaatst'. Ook die schoonmaakfunk- tie werd weggesaneerd en hem werd gevraagd huismeester te wor den op één van de paviljoens van toen nog St. Servatius. Die funkties heeft hy - en dat bleek wel op de re ceptie - niet alleen tot tevredenheid van zyn superieuren vervuld maar vooral bij de verpleegden, want het komt nog herhaaldelijk voor dat oud-patiënten hem nu nog begroe ten met 'hé kapper'. Door ziekte gedwongen heeft hy enkele maanden gesukkeld, maar is op de goede weg naar algeheel herstel. TOLK EN RAADGEVER De naam Cadirci wordt met groot ontzag uitgesproken door veel van zyn landgenoten, waarvoor hy zich al die jaren heeft ingezet en onbe twistbaar hun raadgever is ge worden. Zijn weg in Venray heeft hy uit gestippeld. Al direkt na zijn aan komst werd hy jeugdleider by de voetbalclub en omdat hij zich in Venray prettig voelde wilde hy in de kortst mogelijke tyd het Neder lands leren. Hy kon een beroep doen op een Venrayse leraar die graag Turks wilde leren. Zo kwa men beiden aan hun trekken. Dat was voor Erdogan niet genoeg want hij was leergierig en ging kursus- sen volgen aan de Sociale School. Voor zyn landgenoten was hy toen al en is hij nu nog een raadsman die alle vertrouwen heeft gekregen. Maar Cadirci wilde nog meer om zich beter te kunnen inzetten voor zyn landgenoten. Hij volgde kur- sussen in de sociale wetgeving ar beidsrecht en maatsehappy. De Venrayse politie, die kennis kreeg van de kennis en motivatie van Cadirci en niet de beschikking had over een betaalde Turkse tolk, maakte graag gebruik van z'n ken nis. Cadirci bekwaamde zich verder en werd officieel aangesteld als tolk. De Roermondse rechtbank heeft in de loop van de jaren ge bruik gemaakt van zyn diensten. Onbetwist is hy dan ook de be kendste Turk in Noord-Limburg ge worden. Maar wij mogen niet meer schryven dat Cadirci een Turk is, want hij kreeg 20 jaar geleden al de Nederlandse nationaliteit. Hij bewoog zich in de vakbewe ging en belandde in de politiek. Het CDA had en heeft zijn voorkeur. Al vele jaren staat hy, weliswaar op een onverkiesbare plaats, op de lyst van de gemeenteraad, maar dat heeft meer te maken met zyn be scheidenheid. Ook de Limburgse Immigratie Stichting deed een beroep op hem, en ook het platform voor buitenlan ders wist hem te strikken, nu voor het voorzitterschap. Dat was nog niet genoeg, want ook was hy 18 jaar verbonden aan een Turkse krant als Nederlandse verslaggever. Hy is in alle eer en deugd ge trouwd met een rasecht Ven rods mégje, Trees Claessens. Tbch is hij in 1980 nog een keer in het huwe- lyk getreden, maar deze keer als bruidegom van Jeanne, tijdens de boerenbruiloft op het huidige Vin cent van Gogh Instituut. Dat zegt eigenlyk al hoezeer hy in de Ven rayse gemeenschap was inge burgerd. Hy zal zich blyven inzetten voor al de buitenlanders die in Venray woonachtig zijn. Fel haalt hij uit naar zyn vroegere landgenoten die zich schuldig maken aan alles wat te maken heeft met drugs, want de gevaren zijn hem juist door zijn ad viezen aan de rechterlijke macht, meer bekend dan wie ook. Voor de Venrayse gemeenschap heeft hy veel lof. De integratie is goed verlopen. Hij pleit ervoor dat zyn vroegere landgenoten zich niet moeten afzonderen, maar moeten integreren in deze gemeenschap. In Venray is al die jaren nooit iets ern stigs gebeurd tussen Venrayers en buitenlanders, zeker niet meer dan wat er is gebeurd tussen Nederlan ders. 'Steeds als ik de kans krijg, leg ik er de nadruk op dat er juist ge waakt moet worden, dat er geschol den wordt omdat het buitenlanders zyn'. Als het in ons land econo misch slechter gaat dan krijgen de buitenlanders de schuld, terwyl toen Nederland ze nodig had, ze ver van huis werden gehaald om hier aan de economie hun aandeel te ge ven. Hy blyft ook waakzaam dat er in Venray geen koffieshops ont staan, zoals in Venlo of elders. Als lid van de adviescommissie sociale zaken zal hij de vinger aan de pols houden. Hij vindt nog steeds dat, toen hy naar Nederland kwam, hij een goe de keus heeft gemaakt, want zijn in tegratie zou byvoorbeeld in Amsterdam, Rotterdam of Utrecht nooit zo zyn verlopen als in Venray. Zyn aanvraag om het Nederlander schap heeft hy bewust gedaan, want toen wist hy al dat Nederland zyn tweede vaderland en Venray zyn tweede woonplaats zou worden. Nu heeft hij meer banden met Ven ray en Nederland dan met Turkije of Istanbul. In Peel en Maas van eind augus tus vorig jaar, by de invoering van de nieuwe verkeersmaatregelen, be nadrukte wethouder Truyen nog eens, dat Venray-centrum autoluw geworden is. 'Iedereen die niets met zijn auto in het centrum te zoe ken heeft, mag er niet meer in en loopt binnenkort het risiko van een bekeuring. Leveranciers mogen er slechts tot 12.00 uur in. Daar zullen we straks strikt op gaan toezien...' Aldus een artikel in dit blad van eind augustus vorig jaar. Nu, ruim een jaar later zien we nog elke dag, van 's morgens vroeg tot laat in de middag, vrachtwagens en bestelbusjes in het winkel- cq. voetgangersgebied. En als je niet oppast, dan ryden de brommers je van de sokken. Om nog maar te zwygen van de auto's waarvan de eigenaren geen aanwon enden zyn, maar doodgewone automobilisten die kennelyk geen verkeersborden kunnen lezen en wat graag de Schoolstraat gebruiken, zowel van uit zuidelyke- als uit noordelyke richting. Myn naam is haas, ik weet van niks... En in de Grotestraat 'het voetgan gersgebied' rijden nog steeds grote aantallen fietsers. Met alle risiko's van aanry dingen e.d. Na de waardeloze blauwe parkeer- kaart lijken my nu ook de verkeers maatregelen waardeloos. Voor schriften zonder voortdurende (politie)kontrole halen opnieuw niets uit. DICK Op het Gouden Leeuwterrein moet je betalen voor het parkeren, dat weet nu inmiddels iedereen. Maar nu wilde ik u eens attent ma ken op het volgende probleem. Bouwmarkt Praxis ligt ook aan het Gouden Leeuwterrein, en soms koop je zaken die je niet in je auto kunt meenemen omdat ze qua grootte niet passen. Dus dan zul je een aanhangwagen moeten meene men. zult u zeggen. Maar wat blykt? U mag daar niet met een aanhangwagen staan! Deze feiten spreken elkaar dus tegen. Dit brengt een extra hoop gedoe met zich mee, want de enige oplos sing lykt: 1. Eerst kyken, kopen en opzy la ten zetten. 2. Gauw weer naar huis en aan hangwagen aanhangen en terug rijden. 3. Gauw alles inladen (je mag daar nl. niet langer dan een kwartier staan) en naar huis ryden. Welke klant heeft daar tyd, geld en vooral moeite voor over? .M- Gysberts elke week nieuws De Woningbouwvereniging Noord-Limburg is gestart met een experiment in de Chopinstraat waar een drive-in woning is omge bouwd tot een woongelegenheid met 4 wooneenheden voor voor mensen met een VTV(Vergunning Tbt Verbiyf)-status. Op die manier hoopt de gemeente Venray in sa menwerking met de woningbouw vereniging de door het Ryk opgelegde huisvesting van VTV-ers in de gemeente beter en sneller te doen verlopen. Wethouder Dries- sen maakte dat maandagavond be kend in de commissie sociale zaken. Met ingang van 1 november z(jn 4 VTV-ers - overigens geldt dat alleen voor alleenstaanden - ingetrokken in de woning aan de Chopinstraat Naast de vier wooneenheden heeft de woning een gemeenschappelyke ruimte voor de bewoners. Wethou- In de maandagavond gehouden raadsvergadering werden de vol gende besluiten genomen. Nadat de verschillende woord voerders van de frakties aan het woord waren geweest ging de raad met uitzondering van de heer Volle- berg akkoord met de exploitatieop- zet Burgveld fase I en II. Dan kunnen 108 woningen gebouw worden waarvan achttien sociale huurwoningen, vyftien sociale koopwoning en 75 vrye sektor wo ningen. Uitgaande van een exploi- tatieduur van tien jaren worden de kosten met rente geraamd op ƒ4.258.696,-. Rekening wordt gehou den met de max. grondopbrengst voor sociale koopwoningen op 22.979,- en voor sociale huurwo ningen op ƒ15.745,-. De grondprys voor de vrije sektor woningen werd vastgesteld op ƒ115,- per m2. Dat vond de heer Volleberg aan de hoge kant. In het verleden werd de m2-prijs niet ieder jaar opnieuw vastgesteld. Dat zal in de toekomst wel plaatsvinden. GEMEENSCHAPSHUIS TIEN RAY De stichting Parochiehuis Tien- ray is al enkele jaren bezig met het realiseren van een gemeenschaps huis op het terrein van de voorma- ling LHNO-school. De kosten van de realisatie zijn geraamd op ƒ750.000,-. Ingevolge de subsidie regeling kan een bydrage van de ge meente verwacht worden van 60% van die kosten. De raad had geen moeite met de beschikbaarstelling van dit bedrag van ƒ450.000,-. Het bleek dat het stichtingsbestuur zelf reeds een bedrag had gespaard van ƒ150.000,-. Vanuit het CDA werd gezegd het een goede zaak te vinden maar ook dat dit gemeenschapshuis aan alle eisen zal moeten voldoen. Volgens wethouder Bete rams heeft het bestuur alles goed overwogen en heeft, hy daar alle vertrouwen in. De raad nam tevens een principe besluit aan de stichting Parochie huis Tien ray een gemeentegarantie te verlenen voor het aangaan van een overbruggingslening. Later als alle cyfers bekend zyn krijgt de raad de gelegenheid een formeel besluit te nemen. Een krediet van ƒ7.500.- werd be schikbaar gesteld voor het laten uit voeren van aanpassing van de gemeentelyke regelgeving aan de bepalingen van de algemene wet bestuursrecht en de gemeentewet. WIJZIGINGEN GEMEENTELIJKE BELASTINGEN De toeristenbelasting wordt ver hoogd met 10 cent per persoon per nacht, en gebracht op 70 cent De tarieven verordening onroerend zaak belasting werden gebracht van ƒ2,40 naar ƒ2,58 (gebruikershef fing). De eigenarenheffing gaat van ƒ3,- naar ƒ3,22. De heren Volleberg en Nabben stemden tegen die verhoging. Het rioolrecht werd van ƒ140,- verhoogd tot ƒ177,- per aangesloten eigendom. Die forse verhoging werd verklaard omdat die tarieven sinds 1970 niet zyn aangepast en nog niet kostendekkend zyn. 22 Lichtmasten waren aan ver vanging toe. Daarvoor stelde de raad een bedrag van ƒ24.961,- be schikbaar. OUD PAPIER Nu het hele gewest dezelfde rege ling heeft met betrekking tot de vergoedingen voor oud papier aan de verenigingen, zullen de vergoe dingen die de gemeente Meerlo- Wanssum betaalt 5 cent per kilo gram gaan bedragen. De verkoop van bossen zal bin nenkort aan de orde komen als de inventarisatie daarvan is afgerond. der Drlessen juichte het experi ment toe. Met name omdat de gemeente Venray - evenals alle an dere gemeenten in ons land - steeds zwaardere verplichtingen van het Ryk krygt opgelegd. De gemeente Venray is op basis van haar inwone raantal byvoorbeeld verplicht 70 asielzoekers - die nog geen ver- blyfstatus hebben en rechtstreeks uit asielzoekerscentra komen - in 1994 onderdak te bieden. Daar naast hebben de gemeenten in ons land via het Ministerie van Justitie er nog een extra taaksteling byge- kregen. Venray is verplicht om in 1993 60 mensen met een VTV- status te huisvesten. Aan die ver plichting heeft Venray by na vol daan. In het lopende jaar zyn inmiddels 56 VTV-ers gehuisvest en wethouder Driessen verwacht dat voor het einde van het jaar ook de andere vier plaatsingen zyn vol bracht Voor 1994 is Venray dezelfde taakstelling opgelegd. Met name door de komst van militairen op vliegbasis De Peel en Nestle- medewerkers die van Amsterdam naar Venray worden overgeplaatst, vreest de Venrayse wethouder dat het steeds moeilyker wordt om aim de verplichtingen van bovenaf te kunnen voldoen. Het experiment met de woning in de Chopinstraat noemt Driessen dan ook een crea tieve oplossing om aan de verplich tingen te kunnen blyven voldoen. De gemeente Venray overweegt daarnaast om VTV-ers 'mond jesmaat' in de kerkdorpen Oostrum en Leunen te huisvesten. Daarby moet gestreefd worden naar een evenwichtige spreiding van de VTV- ers, zodat de acceptatiegraad niet in het geding komt, zo zei de wethou der maandagavond. Autoalarm wekte buurtbewoners Zondagmorgen werden vele buurtbewoners van de Cellostraat en omgeving in hun morgenslaap gewekt door het afgaan van een luid inbraakalarm van een auto die in de Cellostraat geparkeerd stond. De eigenaar was niet thuis en ook de te hulp geroepen politie kon het alarm niet uitzetten. Door veel na vraag kon een broer van de eige naar worden opgespoord die het alarm uitzette en het werd om streeks 9 uur weer rustig De eige naar zal van de politie wel de boodschap krygen ervoor te zorgen dat herhaling niet kan voorkomen. elke week nieuws Op vrijdag 12 november viert het Boschveldcollege feest. Op de ze dag worden drie jubilarissen gehuldigd: Paul van Doesum, con rector en docent Nederlands; Wiet Jnders, docent Frans en Joseph jchobben, docent Duits. Zij •egonnen hun karrière op ver- ichillende tijdstippen in 1968. Gedurende 25 jaren hebben ze eder op hun specifieke wyze hun )este krachten gegeven ten dienste van de leerlingen, de school en het onderwys. PAUL VAN DOESUM 'Een goede organisatie van het onderwijs is van fundamenteel be lang zowel voor de school als onder wijsinstituut en leefgemeenschap als ook voor de kennisoverdracht en de vorming van leerlingen tij dens een les', vindt Paul van Doe sum. Met dit motto als leidraad voor zyn handelen is het dan ook niet toevallig, dat hy in deze 25 jaren zijn inventiviteit en energie met volle overgave vooral hieraan heeft besteed. Paul van Doesum is geboren te Renkum in 1942. Na zyn gymnasia le opleiding aan het Canisiuscollege te Nymegen, studeex-de hy in de Keizer Karelstad Nederlandse taai en letterkunde. Enkele maanden voor zijn doctoraal examen kwam Paul van Doesum op 1 januari 1968 naar Venray en werd hy benoemd aan het RK 'Lyceum voor Jongens', zoals het Boschveldcollege toen heette. Hij volgde toen pater Justus Paulissen op. Mevrouw Van den Hombergh was zyn mentrix, die hem wegwys maakte in het vak. Paul van Doesum is een leraar Ne derlands in hart en nieren, met een zuiver taalgevoel, accuratesse en een goede taalbeheersing. Zijn ken nis van en zyn liefde voor de Neder landse taal en letterkunde tracht hy aan zijn leerlingen door te ge ven en hoewel hij zijn eisen stelt, kunnen zij altijd op een milde be oordeling rekenen. Conrector Maar hy heeft zich binnen de schoolgemeenschap zeker nog meer geprofileerd als conrector. In 1976 werd hij gekozen en benoemd in de schoolleiding. Sinds die tyd zyn met name de brugklasleerlin gen aan zijn zorgen toevertrouwd. Wanneer een leerling als brugklas ser zijn eerste stappen binnen de school zet, is hij by Paul van Doe sum in goede handen. Als leider van deze afdeling, waaraan dit schooy'aar de tweede klassen zyn toegevoegd, heeft hij met een juist gevoel voor- delegeren samen met zyn staf een begeleidingsstruktuur opgebouwd, die het proces van de overgang van het basisonderwys naar het voortgezet onderwys soe pel laat verlopen. BOVO-projekt Met veel plezier denkt hy terug aan het BOVO-projekt, dat in de be ginjaren tachtig vele zaken van de aansluitingsproblematiek tussen basis- en voortgezet onderwijs oploste en verbeterde. Onder zyn taktische leiding en met medewer king van alle betrokken scholen zyn vele verbeteringen tot stand ge komen, waardoor de overgang voor de jonge leerling zo prettig moge lijk kan plaats vinden. Uit dit inten sieve kontakt tussen de scholen is ook het Regionaal Overleg Voort gezet Onderwijs (ROVO) van alle di- rekteuren voortgekomen. Onderwijsman Al die jaren heeft hij zich inten sief met de ontwikkeling van het onderwys"' bemoeid. Gedurende meer dan tien jaar was hy voorzit ter van de onderwijsraad, het over legorgaan van alle vaksekties. Vanaf het begin in de jaren zeventig is hy lid van de Werkgroep Onderwys- ontwikkeling Boschveldcollege (WOB), die nieuwe ontwikkelingen stimuleert en landelyke vernieu wingen in het onderwys op de voet volgt. Naast deze specifieke belangstel ling voor de organisatie van het on derwijs heeft hy zich op velerlei terrein onderscheiden. Al deze ta ken voert hij steeds uit met een groot gevoel voor stijl. Daardoor is hij reeds vele jaren een steunpilaar voor de school met als belangrykste kenmerken: het dienstbaar zyn, collegialiteit en voor zyn jonge leer lingen een steun en toeverlaat. Voor velen is hy dan ook een fyne colle ga, die erkenning en waardering ten volle verdient. Fyne school Wanneer hij terugkijkt op deze 25 jaar Boschveld, dan zegt hij: 'Ik vind het een fyne tyd aan een fyne school met leuke collega's. Een school ook, die niet revolutionair genoemd kan worden. Het Bosch veldcollege kent geen partijvor ming, omdat het conflictmodel niet alleen niet past in de traditie, maar ook niet overeenkomt met de iden titeit of de cultuur van de school. Zuinig zijn op het verworvene en kritisch nieuwe ontwikkelingen volgen, is ook myn devies'. WIET LINDERS 'Wanneer ik terugkijk op deze 25 jaren, dan zyn er zoveel ervaringen, dat het moeilyk is om deze in een paar woorden te omschrijven. Maar ik denk toch op de eerste plaats aan myn werk in de klas. het hele leer proces, zoals zich dat liefst in har monie met de leerling voltrekt. De velschillende facetten van het les geven en de kontakten met de leer lingen, ja dat zy'n zaken, die me boeien. Daar in de klas moet het ge beuren. Het on de rwy s dient een fundament aan te brengen om de maatschappelyke relevantie te on derkennen. Het moet een bagage voor het leven zyn, een fundament, waarop je als het ware het huis van je leven kunt bouwen. Het zyn mis schien wel grote woorden, maar met deze achterliggende doelstel ling probeer ik mijn leerlingen 'la plus belle langue' by te brengen. In die les moet dus wel iets gebeuren en ik ben niet als clown ingehuurd. Maar ik geniet wel van de dagelijkse humor, die voor het oprapen ligt. Als het klikt en wy - de leerling en ik - kennen elkaar een beetje, dan kun je met een kwinkslag veel oplossen. Er wordt over het alge meen goed gewerkt en dat levert goede resultaten op. Sultses bereik je niet met de lift; je moet de trap gebruiken. Oudleerlingen en eind examenkandidaten beseffen dat en ik kryg niet zelden van hen dank en waardering en dat doet me goed. Als ouder wordende leraar wordt het wel moeilyker om de leefwereld van de leerling aan te voelen'. Aan het woord is Wiet Linders, geboren in 1937 te Vörtum. Zyn gymnasiumopleiding volgde hy aan het Gymnasium IC van de Franciscanen, waarvoor hij zes jaar lang per fiets naar Venray kwam. Na zijn eindexamen ging hij naar de Sociale Academie te Eindhoven, maar deze opleiding moest hy na enkele maanden stoppen om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Gestimuleerd door zijn broers, die in het onderwijs werkzaam waren, startte hij daarna zyn studie Franse taal- en letterkunde aan de univer siteit te Nymegen, waar hy in 1967 afstudeerde. Maar reeds voor zyn doctoraal examen gal' hy les aan het Gabriel- college te Mook, de Christelyke HBS te Zetten en ook gedurende het schooyaar 1965-66 aan het Ly ceum voor Jongens. In augustus 1968 werd hy voor de tweede maal benoemd aan deze school met als thuisbasis zyn geliefde home in Overloon. 'Acht, weet je, gezag op basis van alleen maar autoritair optreden bestaat niet. Gezag komt voort uit respekt. voor de leerling en de ken nis van je vak'. Hy stelt hoge eisen aan zichzelf onder het motto: 'Wat je doet, doe dat goed'. Ook van zyn leerlingen verlangt hij vooral kwali tatief goed werk. Hy houdt van zyn vak en probeert langs vele wegen de leerlingen kennis te laten ma ken met de mooie Franse taal en cultuur. 'Vroeger was er nog wel ruimte om als leraar te grasduinen in de randgebieden. Door alle bezui nigingen is het programma te strak geworden en moetje binnen de be perkte voorgeschreven tyd op een efficiënte manier de leerlingen voorbereiden*. Zo is Wiet Linders een docent, die zyn vak beheerst en een natuuriyk overwicht heeft, waardoor hy geen last heeft van ordeproblemen. Vriendelyk autoritair in de goede zin van het woord, en mild in zyn oordeel, waardoor een kandidaat goed voorbereid en met sukses zyn examen kan doen en zich by hem veilig lean voelen. Jarenlang was hij de jongste do cent in de sektie Frans. Nu deze col lega's met pensioen gegaan zyn, is hij zelf de nestor van de sektie ge worden en met zyn ervaring een grote steun voor de andere drie jon ge vrouwelyke docenten Frans. Hij is trots op zyn school, die hem en zijn collega's naar zijn me ning in grote mate de ruimte en de vryheid bieden om naar eigen goeddunken te handelen. Daarom onderschrijft hij ook het motto van de school, om de leerlingen eerlyke kansen te bieden. Jarenlang heeft hij zich extra in gezet als mentor van VWO 5 en 6 voor de begeleiding van deze leer lingen. Aan vele aktiviteiten bin nen de school heeft hy zijn bijdrage geleverd. Hy staat altijd klaar, wan neer er een beroep op hem wordt gedaan. Een joviale en gewaardeer de collega, die kennelyk van aan pakken weet en altijd voor een grapje in is. In de beginjaren zeven tig verzorgde hy de filmvorming en heeft hy een aantal jaren het vak filmkunde gegeven. JOSEPH SCHOBBEN Joseph Schobben kan een zeld zaam 'Original' genoemd worden, die het onderwys en het leven bin nen de school op een ludieke en vaak spitsvondige wyze kleur weet te geven. Want ondanks alle veran deringen in het onderwys, andere generaties leerlingen en zelf zovele jaren ouder, weet hy zyn lessen sprankelend te houden zowel voor de beginners als voor de eind examenkandidaten. Joseph Schobben, geboren in 1939 te Heerlen. In de zestiger ja ren begon hy aan zy studie Duitse taal- en letterkunde en verhuisde hy vanuit het zuiden naar Utrecht. In 1970 voltooide hy zyn universi taire opleiding. Maar zoals vele do centen in die jaren reeds voor hun doctoraal lessen gaven, zo kwam Jo seph Schobben in augustus 1968 weer richting het zuiden en begon hy zyn loopbaan op het Lyceum voor Jongens. Ily heeft in zyn be ginjaren nog de oude opleidingen HBS A en B meegemaakt, die naar zyn mening breed en algemeen vormend waren en die al te snel vervangen zyn door het 'vakken pakket'. 'Het klinkt misschien raar, maar goed onderwys is altyd een beetje ouderwets. Goed onderwys moet ook niet met alle winden meewaai en. Net wanneer je alles op orde hebt, moet er weer zo nodig veran derd worden. Zo hoeft ook een schaalvergroting - ik spreek nog niet van een fusie - niet priori tot groter rendament of efficiency te leiden. Ik bedoel maar'. 'Maar het onderwys als geheel en het Duits op onze school in het byzonder zyn wel in al die jaren flink vooruit gegaan'. IIy zweert by een duidelyke en goed gestruktureerde lesmethode, die de leerlingen een houvast biedt en niet met mooie plaatsjes het bos instuurt. 'Een jonge mens, die zyn leven probeert te ordenen, moet juist ook in de leerstof een duidely ke struktuur aangeboden krygen. Voor de fraiye zorgen wy wel'. Joseph Schobben weet dan ook als geen ander z(jn kennis van de Duitse taal- en letterkunde, z(jn al gemene culturele belangstelling en zyn belezenheid op een gevarieerde en vaak geestige wyze aan de leer ling te presenteren. Hy is daarom een begenadigd docent, voor wie de spreekvaaardigheid en een goede uitspraak hoog genoteerd staan. Door middel van spreekbeurten en andere didactische werkvormen laat hy de leerlingen kennis maken met de Duitse taal en cultuur. Steeds weer zoekt hy naar nieuwe vormen, die aansluiten by de leef wereld van de leerling. Hy neemt zyn verantwoordeiyk- heid ten opzicht van de school en speciaal zyn leerling volledig: zyn leerlingen kunnen zich by hem vei lig voelen, omdat hy zich <x>k per soonlijk voor hen interesseert Oudleerlingen vragen vaak naar hem en een betere reklame voor een leraar is niet mogciyk. Zy her inneren zich hem als een uniek do cent met een geheel eigen en humoristische styl. die niet zelden met 'gaaf omschreven wordt Jarenlang was h(j mentor van HAVO 4 en 5 en heeft hy ook op zyn eigen specifieke wyze de leerlingen naar het eindexamen begeleid. Zyn milde beoordeling en zyn persoon- lyke steun zullen veel leerlingen niet gauw vergeten. Ook zyn collega's waarderen hem om zyn veelzydige kennis en brede belangstelling, zyn interesse en medeleven. z(jn altyd zonnige aard. zyn ietwat bourgondisehe levens stijl en zyn geestige omschrijvin gen geven kleur aan het Boschveld- leven. Voor hem bestaat ook maar één school en dat is het Boschveld, waar h(j thuis is en waarmee hy zich sterk verbonden voelt Naast zyn lessen Duits heeft hy reeds een aantal jaren een taak in de schoolbibliotheek, waarmee oa. zyn voorliefde voor het boek tot uitdrukking komt Zo heeft hy kort geleden samen met een andere auteur een boek uitgegeven met tie veelzeggende titel 'Kursweil'. 15 Jaar was hy lid ran het bestuur Adelbert en levert ook daar nog al tyd op zyn manier zyn gewaardeer de bydrage. Enkele jaren geleden is hy nog gestart met de studie Russisch in een parttime-opleiding, die hy en kele maanden geleden heeft afge sloten met een certificaat waarop hy trots is.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5