PEEL EN MAAS Afscheid van een [orster Schanseknuppel Gemeente wil van Grote Markt nog steeds 'horecaplein' maken ULQlIQ Venray wil mogelijkheid van een regionaal archief onderzoeken Lezing over mannen en vrouwen in de politiek Venrayse biljarter vestigt rekord driebanden 04780-30300 80.000,- voor kunstwerk op Schouwburgplein Vier banken, één naam: (iabobank 'ZevenrodeAangenaam!! iedjesmiddag e Karklingels Oostrum Alderwetse lansaovend COI\l>J4ltVï Zittingsavonden in Leunen PEEL EN MAAS Verkiezingen? PEEL EN MAAS Ruijters start met kontroleren 'De Zwaan' volgend voorjaar weer open VGRLINDGN JUWGUGR ..et ingang van 1 november is 'Zevenrode' de nieuwe naam voor de rabobanken van Leunen-Veulen, Oirlo-Castenray, Merselo-Vredepeel en jfselsteyn. aor alle bankzaken kunt u bellen met ons nieuwe telefoonnummer: zondag, 14 november hangt Hay (Philipsen) de vorsten- aan de wilgen. 'Nie umdat ik iuu bin' aldus Hay Philipsen. Indt het gewoon tyd om te Daarmee komt een eind aan periode dat de Castenrayse inseknuppels geleid worden een inwoner van Horst. Het van Hay Philipsen staat im- net over de Venrayse grens, roon dan wel in Horst maar in >n ben ik een echte Schanse- >pel'. irdagavond zal Hay Philipsen een keer 'flink van leer trek- met zijn gevatte uitspraken tij- het vorstenraadsbal. Want ook >mt hy van Horst, Vorst Hay is s jaar en dag woordvoerder van fenrayse vorstenraad'. BONTE AVONDEN lordat Hay Philipsen gevraagd il om vorst te worden, piesen de hij in Castenray al enige ja de Bonte avonden. Het feit dat van Horst kwam' was voor nie- ïd een belemmering, ook voor niet. 'Ër werden en worden nu wel regelmatig toespelingen op tan maar met enige 'zelfspot' ik wel dat ik ze voor blijf. Zo is in Horst belastingtechnisch trekkelijker wonen dan in ray'. OVERAL BIJ BETROKKEN ls vorst is Hay in Castenray over- )ij betrokken. 'Je bent woord- rder, maar ook mede-organisa- Er komt veel bij kijken' aldus die uitdrukkelijk aangeeft dat als vorst niet alles alleen doet. ioluut niet. Veel mensen hebben ml ijk ook niet in de gaten wat er maal achter de schermen ge- rt. Daar zijn we echt serieus be- met flauwekul'. het verleden pakte hy nog veel aan binnen de vereniging. In de der jaren heeft hy de werk- nheden beter verdeeld en er- r gezorgd dat de zaken aange- t worden.' STREKELS let veel plezier kykt Hay terug die 16 jaar. Vooral op de streken in die periode werden uitge- ld. De Schanseknuppels werden ook vaak als de strekels van de 10 bestempeld. 'We hebben vaak Hen teruggebracht'. De mooiste eek vond hy nog het Vaandel van carnavalsvereniging van Broek zen. 'Die hadden bij ons op het 11 feest een vat bier 'gestolen'. ~l Als revanche hebben wy toen op hun jubileumfeest het vaandel meegenomen. Ze konden dat terug krijgen tegen een vat bier en de on- derhandelingskosten. Het werd een lange avond van onderhandelen....' KUIKENS Vorst Hay staat bekend om zijn gevatte teksten, op momenten dat hij (vooral in Ven ray) de menigte mag toespreken. 'De eerste keren stond ik toch ook te trillen. Ik ging toen zelfs 's avonds de kuikens voe ren, wat ik anders nooit deed, om zo myn speeches te leren. De kui kens kende ze volgens mij beter als ikzelf. Tegenwoordig doet Hay het 'op er varing': enkele richtlijnen op pa pier en daar wat omheen breien. Vooral de prinseninstallatie op car navalszaterdag was voor Hay een lust. 'Als woordvoerder van de Ven rayse kerkdorpen, kwam ik altijd als laatste aan de beurt. Dat was niks erg want ik had dan in ieder geval het laatste woord. Mij konden ze niet meer terugpakken'. Velen herinneren zich wellicht het mo ment toen hij Jos Waals plat liet praten, doordat hij hem op de grond liet liggen.... GEMEENSCHAP Carnaval op de kerkdorpen is vol gens Hay een andere belevenis als in Ven ray. 'Je bent met een kleine gemeenschap en het wordt op een plek gevierd. In Venray is het meer verspreid. Die kleine hechte ge meenschap zorgt voor een leuk goed en gezellig feest, wat door iedereen gevierd wordt, zelfs dooi de kinderen.... Sinds enkele jaren wordt op car navals dinsdag het 'kleinste knup peltje' gehuldigd. De jongste inwoner van Castenray wordt dan op het kinderbal in het zonnetje ge zet. Enkele jaren geleden was er een situatie dat in Castenray iemand hoogzwanger was, en moge lijk nog voor carnavalsdinsdag zou bevallen. 'Op zaterdag kregen we de mededeling dat dat inderdaad ge beurd was. We hebben toen de ouders van het andere kind gewaar schuwd dat zij niet meer in aan merking kwamen voor het 'klein ste knuppeltje'. Zondags, na het bezoek aan het ziekenhuis, beslo ten we de pasgeborene op te zoe ken, en de ouders te vragen of ze dinsdags wilden komen. De vader keek al enigszins verbaasd, toen we voor de deur stonden en hem felici teerden. Vervolgens mochten we naar boven om even te kijken. Na dat we de moeder gefeliciteerd had den, vroegen we wanneer de kleine geboren was, waarop het antwoord 'een uur geleden' kwam. Het heeft lang geduurd voordat we bijgeko men waren van het lachen, maar twee dagen later waren vader en kind wel aanwezig by de huldiging van het kleinste knuppeltje'. AFSCHEID Zondag neemt Hay afscheid als vorst. 'Ik had al enkele jaren aange geven dat ze maar een seintje moesten geven als ze een vervanger hadden. Omdat ik maar niks hoor dé heb ik vorig jaargezegd dat het mijn laatste jaar was. Dat hielp schijnbaar. Samen hebben we een opvolger uitgezocht, die op zijn eigen wyze het vorstenambt zal be kleden. Ik zal hem niet op zyn nek zitten hoe hij het moet doen. Ilij moet dat op zijn eigen manier doen en daar heb ik alle vertrouwen in.' Wie zijn opvolger wordt, zal pas zondagmiddag bekend worden. Wel is al bekend dat Jacq Wismans de nieuwe voorzitter wordt. Hij zal Jan Geerets opvolgen, die de afgelopen zeven jaar voorzitter is geweest. Op 14 november 1993 van 15.11 tot 17.11 uur is er de gelegenheid om beiden de hand te drukken. Aansluitend wordt de nieuwe vorst bekend gemaakt. andag 14 november starten De klingels het carnavalsseizoen I de inmiddels traditionele lied- I niddag in het gemeenschaps- s. De muzikale omlijsting is in ;rouwde handen van de Eiken kapel. De aanvang is 13.30 uur. r worden acht liedjes ten gehore racht. De liedjes worden twee gezongen. Rond 17.30 uur dt de Aostrumse Carnavals lager 1993-1994 bekend taakt. t zondag 14 november, lidmaatschap fi de week van 13 t/m 20 novem- a.s. zullen de leden van de Raad I Elf, vorst, prins en nar de kon- putie innen voor het seizoen 3-1994. De kontributie blyft to.v. g jaar ongewyzigd. Saterdag 13 november houden De tibuuke weer een gezellige alder- dansaovend. Deze avond kunt diverse dansen beoefenen, zoals foxtrot, polka, veleta en diverse ilsen. Uiteraard bent u ook van irte welkom als u maiir een enkel nsje waagt of gewoon een gezellig aatje wilt maken met vrienden of kenden. Sen prima live-orkest staat borg or een uitstekende muzikale be- leiding en ook zal voor een hapje drankje gezorgd worden. De al- rwetse dansaovend begint om 1.30 uyr en vindt plaats in het ge- eenschapshuis te Overloon. De ;ree bedraagt ƒ5,- per persoon. N 25 ^Voorde I gratis parkeren voor onze klanten De gemeente Venray wil met en kele regiogemeente gaan bekijken of er een regionaal historisch ar chief gerealiseerd kan worden. Op vrydag 19 en zaterdag 20 november worden de jaarlijkse zit tingsavonden van carnavalsvereni ging 't Knölleke gehouden in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. Beide avonden beginnen om 19.50 uur. Tydens deze avonden lean men onder andere optredens verwach ten van de joekskapel en blaaska pel, dansgarde, veel artiesten van eigen bodem en nog veel meer. Voor vrijdagavond zyn nog kaar ten verkrijgbaar by II. Meijers, Hooipas 8 te Leunen, tel. 10542 Hierdoor zal een historisch archief een kwalitatief betere publieks- funktie krygen, meer toegankelijk en meer informatief. Momenteel is het zo dat 'amateur'onderzoekers en wetenschappers meer aangewe zen zijn op het archief van KI eve dan op de gemeente-archieven, om dat deze laatste minder volledig zyn en minder ver terug gaan in de tijd, voor wat betreft historische gege vens. Een regionaal archief moet een completer beeld kunnen geven van de historie van deze regio. De gemeente Venray zal de ande re gemeenten eerst polsen of zy mee willen werken aan een onder zoek omtrent de haalbaarheid en het nut van zo'n archief. Met name het financiële aspekt zal een be langrijke rol spelen. 'n abonnement waard Joos v.d. Vorle, politiek leider van de fraktie V.d. Vorle, toont zich de laatste weken nogal eigenwijs. Eni ge weken geleden lag hij met wet houder Truyen in de clinch over het feit of Ruyters Parking Beheer wel of niet hetzelfde bedryf was als Ruyters Vastgoed. Volgens hem was dat wel zo en had dat laatste bedryf volgens hem niet zo'n goede naam. Volgens Truyen gaat het wel dege- lyk over twee verschillende bedrij ven met verschillende aktiviteiten. doch de wethouder kreeg van V.d. Vorle geen gelyk. Algelopen maandag was het weer raak tijdens de commissie algeme ne zaken. Hy beklaagde zich onder andere over 'slecht werk' rondom de herhuisvesting van het gemeen tehuis. De ruiten in de trouwzaal zouden volgens hem, als ze kapot zyn, niet vervangen kunnen wor den. Gemeentesekretaris De Bever, die deze klacht al eerder had ge hoord, vertelde de commissie dat er navraag naar gedaan was en dat de bouwkundige experts hem verze kerd hadden dat dat wel mogelyk was. Ook hier was V.d. Vorle echter niet te overtuigen. Even later kreeg V.d. Vorle het op nieuw met de gemeentesekretaris aan de stok. Nu ging het over een wachtgeldregeling die in de begro ting stond voor ƒ13.300,-. Volgens V.d. Vorle had de persoon, waarop dit betrekking had, al lang een an dere baan en hoefde dat bedrag niet opgenomen te worden. 'Vorig jaar had dat ook al niet gehoeven. Ik heb hem gevraagd of hij nog wat kreeg van de gemeente, waarop hy nee antwoorde. 'Of wordt dit geld gebruikt voor een 'uitje", insinueer de hy... Dat schoot by De Bever in het ver keerde keelgat. 'Het is terecht dat u vraagt of wy dit willen uitzoeken. Maar u moet er geen suggesties by- plaatsen die niet kontroleerbaar zyn. Bovendien stelt u dat wij liegen' Tenslotte kreegt V.d. Vorle nog eens 'op zyn donder' van burge meester Waals. Het ging toen om de upgrading van het computer systeem. Volgens V.d. Vorle kostte dat de burger allemaal maar veel geld. Feit is dat het systeem aardig overbelast raakt. Ambtenaren moe ten soms meer dan een halve mi nuut wachten voordat een doku- ment weg is geschreven of anders verwerkt. 'Upgrading (uitbreiden) van het systeem is een noodzaak' al dus de gemeentesekretaris. 'Ach,' vervolgde V.d. Vorle zyn kri tiek, 'een minuut of een uur wach ten, dat zal een ambtenaar een zorg zijn', waarna hij van burgemeester Waals de wind van voren kreeg. 'Daar maakt een ambtenaar zich wel ongerust over' V.d. Vorle wist naar zijn zeggen wel beter. In zyn achterban bevindt zich volgens hem een pprsoon, die het systeem kent en als waardeloos bestempelt. Burgemeester Waals stelde dat V.d. Vorle zijn kritiek met goede ar gumenten moest staven. 'Die ge bruikt u niet'. Nu is het een goed recht van een raads- of commissielid om kritiek te uiten op het college van b. en w, of op andere gemeentelijke zaken. Het is ook een bekend gegeven dat politici zich, met de naderende ver kiezingen, iets meer roeren dan an ders. Maar wie kritiek heeft, moet die met gedegen argumenten on derbouwen en niet alleen met za ken zoals 'ik heb gehoord' en 'men heeft mij verteld'. C.v.d.M. DONDERDAG 11 NOVEMBtH 1993 Nr. 4b HONUbHU VfcfcH I IfcNUt JAAHUANU WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING elke week nieuws De medewerkers van Ruijters Par- kingbeheer zullen vanaf volgende week dinsdag of woensdag begin nen met kontroleren op betaald parkeren en het üitschryven van 'bonnen'. Automobilisten die zon der te betalen hun auto parkeren lopen dan kans een naheffingsaan slag in de bus te krygen. Dat heeft een medewerker van de gemeente gistermiddag laten we ten. Eind van deze week is alle ap paratuur in heel het centrum compleet, inclusief videocamera's, meidpanelen in het kantoor op de Eindstiaat en volsignalering. Ook het Gouden Leeuwterrein beschikt dan over apparatuur voor achteraf betalen. In de loop van volgende week worden alleen nog Abri's (overdekte wachthokjes) geplaatst by de drie betaalautomaten op de Gouden Leeuw. Blekersveld en Raadhuisplein. SCHOUTENSTRAATJE 16 VENRAY IEL 04780-89295 Burgemeester en wethouders van Venray zullen hun best doen om van de Grote Markt op termijn een plein te maken waar de hore ca de toon aangeeft Dat is één van de prioriteiten van het college. Het oude raadhuis, tegenwoordig muziekschool, zal op het plein een centrale rol vervullen. Begin volgend jaar komt het college met concrete voorstellen. De Grote Markt is nu een kil en kaal plein, antwoordde wethouder Kersten maandag op een vraag van commissielid Holing van Samen werking. B. en w. willen dat veran deren. De gemeente Venray is van plan het voormalige raadhuis te verkopen aan een horeca-bedryf. Het karakteristieke pand moet de katalysator vormen voor de horeoa- ontwikkelingen op Grote Markt, in de hoop dat anderen zullen volgen. Voor de muziekschool moet dan een geschikte nieuwe huisvesting gevonden worden. Als in het raad huis ook het VW/ANWB-kantoor een plaatsje kan krygen. zou ook de Op dinsdag 16 november is er in het gemeentehuis een lezing over mannen en vrouwen in de politiek. Die lezing wordt gehouden door mevr. drs. F. Nyssen, docent aan de Hogeschool Nymegen. Daarbij zal ook de vraag aan de orde komen of vrouwen in de politiek dynamiek of dynamiet betekent Andere onder werpen zyn omgangsvormen en de beoordeling van mannen en vrou wen in de politiek. De avond begint om 20.00 uur. Een ieder die geïnte resseerd is is van harte welkom. Voor vrouwen en mannen die poli tiek aktief zyn, is deze lezing een 'byscholing' die zy niet mogen missen. /o. diamanten sieraden Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-8681 7 De gemeente Venray krygt in 1994 definitief een kunstwerk op het Schouwburgplein. Die toezegging dééd wethouder Driessen dinsdaga vond in de commissievergadering cultuur. Driessen ging daarbij in op een vraag van commissielid Den Brok van Samenwerking Venray die vroeg wanneer een kunstwerk op het Schouwburgplein nu daadwer- kelyk geplaatst gaat worden. Er bestaan immers al langer plannen om op het plein een kunstwerk te realiseren. Wethouder Driessen zei dat het kunstwerk er volgend jaar zeker komt. De gemeente heeft daarvoor de 'kunstpot' - waarin nu nog 80.000 gulden zit - gereser veerd. Over de plaats waar het kunstwerk komt te staan kon Dries sen nog geen uitsluitsel geven. "Niet elke lokatie op het plein is mogelyk geschikt voor plaatsing van een kunstwerk. De komende weken gaan we bekijken wat de meest geschikte plaats is". Er is eve neens nog onduidelijkheid of er een kunstenaar voor dit projekt wordt aangewezen of dat er een open inschryving plaatsvindt. Den Brok hief daarby een waarschu wende vinger: "Ik denk dat we les kunnen trekken uit de ervaring die we hebben gedaan by de plaatsing van het kunstwerk in De Bleek." Den Brok toonde zich een groot voorstander van een open inschry- ving. PvdA-commissielid Janssen meende in ieder geval dat er voor de realisering van het kunstwerk randvoorwaarden dienden te wor den meegegeven. Wethouder Dries sen kon zich daarin wel vinden. "Het moet een volwaardig kunst werk worden dat een meerwaarde aan het plein levert", aldus Dries sen. In de discussie rondom de plaatsing van een kunstwerk op het Schouwburgplein merkte de we thouder verder nog op dat de ge meente in geen geval een kunstwerk van de expositie '93 Ge heimen' - die onlangs plaatsvond in het Odapark - door de gemeente wordt anagekocht. "Als een kunste naar mocht overwegen een kunst werk te schenken, zou dat natuurlyk mooi meegenomen zyn", merkte de Venrayse wethouder fyntjes op. Venraynaar Theo Kronenberg, bakker en liefhebber van de bil- jartsport, heeft vorige week in de nacht van maandag op dinsdag geen oog dicht gedaan. In z'n bed spookte de party van de avond er voor door z'n hoofd. Vorige week maandag behaalde Theo namely k het uitzonderlijke aantal van twaalf caramboles in één beurt ty dens een partij driebanden. Hy verbeterde daarmee een jarenoud rekord, waarvan niemand in de Venrayse biljartwereld nog ver wachtte dat het verbeterd zou worden. Een serie van twaalf is by biyar- ten niets byzonders. Tenminste als je libre speelt Maar by de spelsoort driebanden moet de speelbal niet alleen de twee andere ballen aan tikken, maar daarvoor ook nog 'ns minstens drie zy kanten van het bil jart hebben geraakt. Bij het drie banden zyn series van twaalf, ook voor geoefende spelers, uitzonder lijk. Bij internationale toptoernooi en staat er voor de speler die in één keer een set uitmaakt (vijftien pun ten) bijvoorbeeld een nieuwe auto klaar, maar die is nog nooit gewon nen. En dan speelt een gemiddelde biljarter in Venray op een doorde weekse avond een serie van twaalf. Een week na z'n - voor Venray - historische partij staat Kronenberg weer in z'n bescheiden bakkerij in de Bindstraat achter de oven. IIy is bly met de aandacht voor z'n pres tatie, maar relativeert die meteen ook. Twaalf caramboles in één beurt voor een speler van zyn ni veau noemt hy een kombinatie van goed spelen en geluk. Maar het is niet zo dat het alleen maar geluk is geweest 'De ballen lagen een keer of zeven acht goed, zoals wy dat noemen en een paar punten gingen maar op het nippertje goed'. Normaal gesproken speelt Theo Kronenberg, lid van biyartvereni- ging DOS, ruim een half gemiddeld. In deze party steeg hy daar ver bo venuit en kwam uiteindelyk net bo ven het moyenne van één uit. 'Ik moet normaal 28 punten maken in een party van 50 beurten. Door de serie van twaalf had ik nu na der tien beurten 26 punten, een gemid delde van twee. Dat haalt byna niemand, ook de internationale toppers niet. Als ik nog twee pun ten zou maken in één beurt kon ik m'n party afsluiten mei twee pun ten gemiddeld. Dit rekord wordt in Venray nog wel 'n keertje verbe terd. Er zyn zeker zeven of acht jon gere spelers die beter zyn dan ik. Maar een party van twee gemid deld, dat haalt nooit meer iemand', verzucht Theo Kronenberg Helaas, over de laatste twee pun ten deed de bakker nog eens een keer dertien beurten, zodat hy de benodigde 28 punten in 26 beurten binnenhaalde. Een gemiddelde van ruim één. 'Ik ging hondstevreden naar huis, maar tegeiykertyd ook met een kater', zegt Kronenberg die biljarten en vooral driebanden toch een vreselyk boeiende én gezellige sport blyft vinden. Ook al speelt hy volgende keer weer gewoon een half punt gemiddeld. Latynsc school een mooi café of restaurant opleveren, filosofeerde wethouder Kersten in de commis sie ruimtelyke ordening Volgens Kersten zyn er ook al an dere ideeën om het plein aantrek- keiyker te maken. Hy noemde als voorbeeld een groot terras dat door enkele horeea-exploitanten ge meenschappelijk beheerd wordt Ook de inrichting van het plein kan gezelliger, wellicht door het gebruik van meer groen. ZWAAN Café De Zwaan gaat voorjaar '94 weer open. Brouwerij Bavaria in Liessel. hoofdhuurder van het pand, heell volgens wethouder Kersten een nieuwe exploitant ge vonden. De vorige exploitant ver trok eind vorig jaar overhaast Sindsdien ligt het hotel-café leeg Een woordvoerder van een even eens by de onderhandelingen be trokken drankengroothandel bevestigt de woorden van Kersten. 'Als alles doorgaat zoals het nu gaat is voorjaar "94 een reële termyn'. De man kon niet zeggen wat voor soort horeca er precies in De Zwaan gaat komen. Snelheidskontroles Dinsdagmorgen werden weer snelheidskontroles gehouden op enkele 50 km.-wegen. Van 08.35 tot 09.00 uur werden op de Overloonseweg 79 voertuigen gekontroleerd. Daarvan reden er 34 te snel. De hoogste snelheid be droeg 93 km per uur. Van 09.05 tot 09.25 uur werden op de Noordsingel 98 voertuigen ge kontroleerd, 34 reden te snel. De .hoogste snelheid bedroeg hier 79 km per uur. Van 09.35 tot 10.30 uur werden op de Westsingel 112 voertuigen ge kontroleerd. 34 Daarvan reden te snel. De hoogste snelheid bedroeg ook hier 79 km per uur. De boetes by dergeiyke overtre dingen op de zg 50 km.-wegen be dragen overigens: lot 65 km 50.-: van 65 tot 70 km ƒ100,-: van 71 tot 75 km ƒ150,- en van 76 tot 80 km per uur ƒ200,-. By gemeten snelhe den hoger dan 81 km zal de accept girokaart niet door de politie worden uitgeschreven maar zal het justitietarief worden gehanteerd. Die bedragen zyn fors! Mishandeling Een 16-jarige Venraynaar werd za- termiddag by het fietsen rek aan de Sportlaan door een nog onbekende man, zonder aanleiding geslagen en geschopt. Het staat vast dal de dader in het publiek van de wed- stryd aanwezig is geweest De poli tie verwacht de Identiteit van de dader te kunnen achterhalen en hem wacht proces-verbaal Inzake mishandeling

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11