MOTORVOERTUIGVERUCHTING OVERDAG. WAT IS DAT? Ruime keus blad muziek Diamond dinner '93 Het voeren van dimlicht vermindert aantal ongevallen Kursus Werken aan Genezing Bijzonder cadeau bij lijstenmakerij Amba PEEL EN MAAS Licht overdag. Veiliger overdag. :el en maas Donderdag 4 november - Pagina 15 Op 24 november a.s. gaat Stich ting Focus afd. Venray van start met verschillende kursusgroepjes die aktief aan hun genezing/gezond heid gaan werken d.m.v. natuurge neeswijzen, mentale technieken, ontspanning en het paranormale. De groepjes zijn bedoeld voor men sen met lichamelijke kwalen die niet of moeilijk op de gewone ma nier te genezen zyn alsook voor mensen met emotionele proble men zoals spanning, stress, het ge voel vastgelopen te zijn, etc. Ook voor andere geïnteresseerden is de ze kursus verruimend en ten zeerste aan te bevelen. Voor mensen met lichamelijke kwalen is het aan te bevelen door de huisarts de diagnose te laten stellen. De kursus wordt in beginsel gegeven op woensdagavonden van 19.30 tot 21.45 uur. Voor informatie en inschrijving kan men terecht by Stichting Fo cus, Etudestraat 21. 5802 EP Ven ray, tel. 04780-80963 en 89979 na 17.00 uur ook in het weekend. Een natuurgetrouw getekend por tret van kinderen, oudere, grootou ders of andere dierbare mensen. Van de hond, het paard of van uw woonhuis. Dat kunt u laten vervaar digen door de bekende Groningse kunstenaar Jan Wagensveld. Een zeer speciaal cadeau dat jaren in de familie blijft By kunsthandel en lijstenmakerij Amba weten ze er al les van. Jan Wagensveld is een van de wei nige tekenaars in Nederland die met groot vakmanschap uiterst ge detailleerde en natuurgetrouwe te keningen maakt. In pastelkleuren of in zwart-wit met geveegd grafiet Hy doet dat aan de hand van een fo to, dus naar Groningen reizen en langdurig poseren is niet nodig. Ge makkelijk, maar bovendien kunt op deze manier iemand aangenaam verrassen met Sinterklaas. De tekeningen worden gemaakt op zuurvrij papier van 30 bij 40 cm. De tekening wordt achter glas inge lijst Vervagen is er dus niet by. Bovendien geeft Amba een- tevre denheidsgarantie. Wie meer infor matie wenst over de tekeningen van Jan Wagensveld, kan kontakt opnemen met kunsthandel Amba, Patersstraat 26, tel. 82695. Muziekshop Iduna wil zich graag via deze weg aan u vooretellen. Wij zijn een zeer jonge onderneming, die gespecialiseerd is in bladmu ziek. Vele muziekbeoefenaars den ken dat zij voor de aankoop van bladmuziek in de grote steden, zo als Amsterdam, Utrecht of Eindho ven moeten zijn. Welnu niets is minder waar. Bij Iduna vindt u het grootste assortiment bladmuziek op voorraad en ter inzage van ge heel Peelland. Wij hebben een paar duizend mu ziekboeken op voorraad voor ver schillende instrumenten, o.a. piano, orgel, keyboard, elektro nisch orgel, gitaar, blokfluit, dwars fluit. klarinet, saxofoon, trompet, viool, koormuziek, etc. Welke voordelen bieden Iduna u? Op de eerste plaats kunt u in alle rust uw muziek zelf inzien en de moeilijkheidsgraad bekijken. Daar naast scheelt het per boek al snel drie k vier gulden aan portokosten, doordat u uw boek zelf meeneemt. Naast de verkoop in bladmuziek is Iduna verder gespecialiseerd in de verkoop van blokfluiten. Wij hebben een ruim assortiment blok fluiten in allerlei houtsoorten (pa lissander, ebbehout, perehout, etc.) op voorraad. Ook kunt u by Iduna terecht voor Gemeinhardt en Buffet dwarsfluiten en zijn wij dealer van de Hohner-keyboards. Iduna ver huurt ook dwarsfluiten tegen een zeer scherpe prijs. Let u wel op onze openingstijden: donderdag van 13.30-17.30 uur; vrij dag van 13.30-20.00 uur en zaterdag van 10.00-15.00 uur. U vindt Muziekshop Iduna in Deurne-Walsberg, Parkstraat 14, 5752 AP, tel. 04930-21232. elke week nieuws Inbraken in personenauto's Vrydag was door forcering toe gang verkregen tot een in de Pa- terestraat geparkeerde auto van een inwoner. Uit de auto werden de au toradio en de cd-speler ontvreemd. Vrijdagavond werd een inbraak gepleegd in de auto van een inwo ner, die op de parkeerplaats by de Wetteling geparkeerd stond. Uit de auto werd de autoradio ontvreemd. een afname van het aantal letselonge vallen met gemiddeld vijf procent. In absolute cijfers betekent dit circa 2.350 letselslachtoffers, onder wie 60 doden en zo'n 600 ziekenhuisgewon den, per jaar minder. Dimlicht overdag heeft ook een posi tieve invloed op minder voor de hand liggende situaties: bij een laagstaande zon, op een zonnige dag, met een nat wegdek, bij tegenlicht in onoverzichte lijke situaties en 's zomers in de scha duw. Verder voorkomt het voeren van dimlicht in veel gevallen botsingen met voetgangers en fietsers. Tevens levert dimlicht overdag ook geld op. De schade veroorzaakt door verkeersongevallen in Nederland be draagt ongeveer zes miljard gulden per jaar (onderzoek McKinsey 1986). Uitgaande van vijf procent minder slachtoffers betekent dit een bespa ring van 300 miljoen gulden. Trekken we daar de kosten voor het voeren van dimlicht overdag vanaf (brandstof, lampen), dan blijft er een positief saldo over van 150 miljoen gulden. Denk maar aan minder ongevallen, minder letsel- en autoschade, minder verlies van no-claims, lagere premies enzo voort. Al met al maken deze verwachtingen duidelijk, dat het voeren van dimlicht overdag ook in Nederland een belang rijke bijdrage kan leveren aan de ver keersveiligheid. Voldoende reden voor u om de lichtschakelaar om te zetten. Immers, het resultaat is positief. Automobilisten zijn welwillend In 1991 onderzocht het bureau Market- Response hoe automobilisten denken over het voeren van dimlicht overdag. Het blijkt dat de meeste automobilis ten in veel situaties en in allerlei om standigheden het nut ervan inzien. Na de campagne „Licht overdag, veili ger overdag" van de vereniging Veilig Verkeer Nederland is het draagvlak voor het voeren van motorvoertuigver lichting overdag verder toegenomen. Wees een 'lichtend' voorbeeld Automobilisten, die het nut inzien van deze 'kleine moeite' met zijn positieve effecten, voeren nu al dimlicht over dag. Zoals zo vaak doet een goed voorbeeld ook nu weer goed volgen. Ook u kunt een 'lichtend' voorbeeld zijn voor uw medeweggebruikers. Juwelier Verlinden hield diner 'plus' Op zaterdagavond 30 oktober nodigden de heer en mevrouw Verlinden van Verlinden Juwelier uit Venray voor de derde maal gasten uit voor het 'Diamond din ner'. In Hostellerie De Hamert werd onder leiding van patron Pieter Smits een uitstekend diner aan de gasten geserveerd. Tijdens dit diner werden sieraden gepre senteerd uit de ontwerpstudio CE- DE Design uit Pforzheim Duits land en horloges van Baume Mercier uit Genève Zwitserland. Het gaat bij het Diamond Dinner om een 'aangekleed diner'. Tijdens het diner komen mannequins en dressmen by de gasten aan tafel. Zij vertellen achtergronden van de sie raden die zij dragen en nodigen de gasten uit ze ter hand te nemen en zelf te dragen. Vertegenwoordigers van de fabrikant of importeur gun nen, tussen de gangen door, de gasten een blik in de internationale wereld van juwelen en sieraden. Achterliggende gedachte van het initiatief is dat de gasten van gere nommeerde restaurants méér wil len dan uitstekend eten. Voor een geslaagde avond zal iets extra's met een hoge belevingswaarde, toege voegd moeten worden aan perfekt gebrachte gerechten in een aange name ambiance. Het Diamond Din ner, een voor Nederland uniek concept, is hier een uitstekend voorbeeld van. Voor 1993 hebben de heer en me vrouw Verlinden het Zuidduitse ate lier CEDE Design de mogelykheid gegeven zich te presenteren. CEDE Design is een atelier, dat ontwerpers de mogelijkheid geeft binnen aangegeven thema's siera- denlynen te ontwerpen. Zij geven ook relatief jonge en onbekende goudsmeden de mogelijkheid zich op grotere vakbeurzen te pre senteren. Draagbaarheid en funktionaliteit zyn belangrijke aspelcten van het sieraad. Vooral de nieuwe platina sieraden zijn hiervan een voor beeld. De platina sieraden van CE- DE zijn inmiddels wereld wyd toonaangevend. Belangryk is ook dat platina sieraden gepresenteerd werden vanaf ƒ900,- wat voor dit exclusieve materiaal tot voor kort niet mogelijk was. Verlinden Juwe lier heeft voor dit assortiment voor het nqjaar een byzonder plaatsje in geruimd. De horloges van Baume Mer cier uit Geneve oogsten al evenzeer de bewondering van de gasten. Dit reeds uit 1830 daterende Zwitserse merk beleeft na de overname door Cartier International een bijzonde re groei. Dit jaar is voor het merk een bijzonder jaar. Het model Riviè- ra, een achtkantig model in goud of goud/staal kombinatie, viert dit jaar zijn of haar 20e verjaardag. Een uiterst zeldzame verjaardag voor een specifiek model, die alleen door het merk Rolex overtroffen word. De avond stond in het teken van de totale kollektie modellen. De heer Van der Kalle van Baume Mercier Nederland kon dan ook vaststellen dat er slechts enkele kliënten zyn die een zo breed scala uit dit merk hebben kunnen be wonderen als op deze avond moge lijk was. Aan het Diamond Dinner '93 werd behalve door juwelier Verlin den en hostellerie De Hamert ook meegewerkt door Koonings bruids mode uit Deurne en kapsalon Es- sentiale uit Venray. Gestolen auto in brand gestoken Vorige week woensdagavond om streeks 22.45 uur werd brand ont dekt in de bossen in de buurt van de Testrik. Toen de politie ter plaat se kwam bleek dat daar een auto uitbrandde. De brandweer kwam in aktie maar de auto moest als verlo ren worden beschouwd. De auto was in de nacht van dinsdag op woensdag in Rotterdam ontvreemd. Inbraak in beddenspeciaalzaak Vorige week donderdagmorgen om 04.15 uur werd een inbraak ge meld by een aan de Mereeloseweg gelegen beddenspeciaalzaak. Iben de politie ter plaatse kwam stond op het binnenterrein een combiwa gen met de laadklep open. De da ders, het moesten er zeker twee zyn geweest, waren door de komst van de politie op de vlucht geslagen en door de tuinen tussen de Mereelo seweg en Kempweg verdwenen. Een zoekaktie had geen resultaat Tbe- gang tot de zaak was verkregen door op ruwe wyze de achterdeur open te breken. In de nacht van woensdag op donderdag werd de auto, die volge laden was met dekbedovertrekken, ontvreemd in Boxmeer. Na tech nisch onderzoek zal de auto aan de eigenaar worden teruggegeven. flotorvoertuigVerlichting Overdag (MVO) is bedoeld om de ver- leersveiligheid te vergroten. MVO betekent dat u overdag de limlichten van uw auto laat branden. Altijd. Dus als het bewolkt is, naar ook bij helder, zonnig weer. Rijden met dimlicht zorgt ervoor it weggebruikers elkaar beter zien. Dat is belangrijk. Want hoe iter we elkaar zien, hoe eerder we kunnen reageren in gevaarlijke ïituaties. Dat leidt tot veiliger verkeer. steeds meer automodellen worden dergelijke verklikkers al af-fabriek standaard ingebouwd. Ook bestaan er verklikkers die aange ven dat de motor aan is en de verlich ting nog niet brandt. Veilig Verkeer Nederland adviseert een schakeling die zorgt dat na 'het starten van de motor de volledige verlichting (dus ook de achterverlichting) automa tisch wordt ontstoken en na het afzet ten van de motor weer wordt uitge schakeld. Als u een dergelijke schakelaar wilt aanschaffen, informeert u dan eerst bij uw BOVAG-garage. Dit bedrijf kan u adviseren bij de aankoop en montage van de juiste automatische MVO-scha- kelaars. Op deze manier bent u er zeker van dat u een goede en veilige MVO-schakelaar aanschaft. Laat uw MVO-schakelaar altijd door een vak man installeren. Wilt u meer weten over verkeersveilig heid? Word dan lid van WN. Bel of schrijf naar Veilig Verkeer Nederland in Hilversum, Postbus 287, 1200 AG HIL VERSUM. telefoon: 035-211441. tenlandse onderzoeken (Duitsland, Ja pan en Australië) tonen aan dat waar nemingsfouten overdag bij 50 tot 80 procent van de ongevallen een rol spelen. Dit geldt zowel voor ongeluk ken binnen als buiten de bebouwde kom. Elk middel om het aantal waar nemingsfouten te verminderen, bevor dert de verkeersveiligheid. Dat is nu precies wat dimlicht overdag doet: ervoor zorgen dat u gezien wordt. Zo simpel is het. Optimistische verwachtingen van MVO Welke effecten kunnen we in Neder land verwachten op basis van de ken nis die we nu over het voeren van dimlicht bezitten? De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) komt tot de volgende voorzichtige conclusies. De door dimlicht overdag verbeterde zichtbaarheid leidt in Nederland tot Door het voeren van dimlicht over dag zien de automobilisten elkaar beter. Dit leidt tot veiliger verkeer met minder ongevallen en daardoor weer minder verkeersslachtoffers. Auto-importeurs en -dealers kunnen een positief advies geven door bijvoor beeld in hun uitingen naar het publiek het nut van dimlicht overdag te bena drukken. Autorijscholen kunnen hun leerlingen het advies geven overdag dimlicht te voeren. Autoverhuurbedrij ven kunnen hetzelfde doen voor hun cliënten. Dimlicht overdag kent nauwelijks nadelen Ondanks de hier en daar gehoorde bedenkingen zijn er aan de invoering van dimlicht overdag nauwelijks be zwaren verbonden. Het iets verhoogde brandstofverbruik en de versnelde slij tage van de lampen zijn de enige kostenposten. Die overigens ook weer niet zo zwaar in de papieren lopen dat ur.j|/erlichting heeft bij een auto drie func- Sjties. Allereerst het vervangen van dag- licht 's avonds en 's nachts. De twee de functie is het geven van signalen, zoals het richting aangeven of het plichten van de remlichten bij het emmen. De derde taak is het gezien worden; in het donker, maar zeker ook iverdag en dan niet alleen in een srijke omgeving of bij een laag staande zon. et voeren van dimlicht overdag zorgt voor dat auto's beter gezien worden, arvan hebt u profijt. Als u wilt inha len op de autosnelweg bijvoorbeeld of de stad in onoverzichtelijke situa- s. Kortom: er zijn veel verkeerssitua- waarbij het voeren van dimlicht verdag uw veiligheid vergroot, eter zien houdt tevens tijdiger zien in. hierdoor kunnen automobilisten in ge- irlijke situaties eerder reageren, nlicht overdag zorgt ervoor dat au- [to's beter worden opgemerkt. Experi- enten tonen aan dat dit een positief ffect heeft op de verkeersveiligheid, [in het buitenland is dit al langer be- end: zo is het voeren van dimlicht in ^weden al sinds 1977 verplicht. Ver- rijden ook de Finnen, de Noren, de anadezen en sinds 1990 de Denen verdag met dimlicht. Na het invoeren [van dimlicht overdag is het aantal ngevallen in deze landen aantoon- Sneller waarnemen betekent minder fouten Jzien en gezien worden vormt de basis I van de verkeersveiligheid. Diverse bui- V J Zo zijn er lichtschakelaars in de handel ze als echte hindernissen kunnen wor den beschouwd. Als u gemiddeld één kilometer langzamer rijdt, bespaart u al meer brandstof dan dat het voeren van voertuigverlichting overdag u kost. Moderne autolampen hebben een bij na onbeperkte levensduur. Mocht er aan uw auto toch een lampje door branden, dan merkt u dat ongetwijfeld bij de eerste de beste controle van uw voertuig of als uw auto voor een inspectie- of onderhoudsbeurt naar de BOVAG-garage gaat. Als enig reëel probleem blijft dan dat de automobilist wellicht vergeet de verlichting uit te schakelen zodra hij zijn auto ergens parkeert, waardoor de verlichting onnodig blijft branden en de kans bestaat dat de accu raakt. Voor dit euvel bestaan dels verschillende praktische oplossin gen. Schakelaars/ schakelingen voor MVO waarmee- uw autoverlichting automa tisch wordt in- en uitgeschakeld. Ook zijn er verklikkers die u waarschuwen dat de lichten nog branden wanneer de motor wordt afgezet en/of het be stuurdersportier wordt geopend. In Elk WN-lid ontvangt voor 25 gulden per jaar tweemaandelijks het kleurrijke magazine 'Wegwijs' boordevol interes sante informatie over verkeer, vervoer en milieu. Voor een tientje per jaar meer ontvangt men tevens de WN-voordeelpas, waarmee tal van handige aanbiedingen kunnen worden verkregen. Met het inbouwen van een schake laar kunt u voorkomen dat uw auto lampen na het uitstappen blijven branden.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 15