PEEL EN MAAS ..|Lik op stuk met een stok achter de deur Startsein Amnesty-campagne 'Tweede Wereldoorlog heeft altijd getrokken' 'Met kinderen praten over doodgaan' Bureau HALT in Venray: Politie waarschuwt voor nep-verkopers Asielzoeker wilde terug Wethouder Driessen kreeg rapport aangeboden Legertruck hobby van Joop Ariaens Verkiezings programma PvdA Venray Een 17-jarige vernielt een voliè re; twee jongens gooien maïskol ven vanaf een viadukt op voorby rijdende auto's; jongeren steken (roep in brand, jeugdige vandaal gooit met eieren naar een woning, enkele jeugdigen gooien de rui ten van een noodlokaal van school in. Een selektie uit het 'kleine' nieuws in Peel en Maas van het afgelopen half jaar. Ver nielingen, vandalisme, baldadig- gepleegd door jongeren tussen 12 en 18 jaar. Geen bero vingen, geen geweld, geen dief stallen. Klein grut waaraan de maatschappij een grote hekel heeft- Eén van de redenen voor liet in het leven roepen van H ALT- bureaus in heel het land. Sinds 1 augustus van dit jaar ook in noor- deiyk Noord-Limburg, waar het bureau in Venray is gevestigd. Vhnuit het voormalig pand van de Consumentenwinkel in de Mark straat. leidt Annelies Smits het bu reau in opdracht van een aantal gemeenten in de regio. Turven van kleine delicten, waar in de dader bekend is, levert vier vernielingen op, twee brandstich-' tingen, tweemaal baldadig gedrag - meestal gepaard gaand met vemie- n - en één geval van joy-riding. De misdryfjes die sinds 1 augustus zyn gepleegd zyn bekend bij Anne lies Smits. Niet alleen die in Venray, ook in omliggende ge meenten. 'Ik heb momenteel zo'n negen jongeren in behandeling', zegt An nelies Smits. 'Vier jongeren zijn op hun slotgesprek na klaar. Ze heb ben in Horst gewerkt. Gemeente huis en plantsoenen schoonge maakt, elk zeven uur. Plus elk 275 ;n schadevergoeding betaald. Ze hadden de brommer van een an dere jongen in brand gestoken', schetst de HALT-medewerkster één geval. 'Een andere .jongen die Mercedes-sterren had afgebroken is j met tien uur te werken'. De twee jongens die maïskolven ge gooid hebben, zitten aan het begin ran hun HALT-tnyekt. Binnenkort krygen ze hun eerste gesprek, een keertje laat in de middag, want de jongens zitten op school en dat gaat voor. De daders van de overtredingen hierboven zijn bijna allemaal jon gens. Dat is niet toevallig. De meeste HALT-klanten zijn jongens, met een gemiddelde leeftijd van rond de 15 jaar. Vier van de vijf HALT- klanten zijn van Nederlandse af komst. De jongeren zitten meestal op LBO, MBO of Mavo. 'Meisjes zie je bijna niet', zegt Smits. 'Wel als er sprake is van winkeldiefstal'. Maar dat valt weer niet onder HALT- SEPONEREN Werken en schadevergoeding be talen. Dat zijn de twee sancties die in het kader van het projekt HALT gehanteerd worden. Door een aan tal uren te werken, meestal 'ten al gemene nutte', soms aangevuld met een schadevergoeding 'kopen' jon geren een aantekening in het grote boek van de Officier van Justitie af. In vaktaal: het Openbaar Ministerie seponeert de zaak en ziet af van strafvervolging. Een deal waarbij al le partijen voordeel hebben: de da der krygt een tweede kans en niet meteen een stafblad, de samenle ving doet iets aan de bestryding van het vandalisme en het justitiële apparaat raakt niet verstopt door de papierberg van dit soort kleine de licten. Niet iedereen komt voor een HALT-behandeling in aanmerking. Je moet er wel wat voor doen. Anne lies Smits: -'HALT is in principe voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar, die zich hebben schuldig ge maakt aan een vorm van vanda lisme. De dader moet vrywillig medewerking verlenen aan het pro jekt en er is toestemming van de ouders of verzorgers nodig. Belang rijk is bovendien dat er aangifte is gedaan. De eventuele schade moet minder zyn dan 1500 gulden'. Die vrywilligheid moet natuur lijk met een korreltje zout geno men worden. HALT staat voor Het ALTematief, maar het alternatief voor HALT is strafvervolging. Ook wie halverwege afhaakt, stopt met terugbetalen of by wie op een ande re manier het projekt mislukt komt terecht voor by de jeugdofïicier van Justitie. 'Met de officier zijn afspraken ge maakt dat hij deze gevallen sneller en strenger beoordeeld dan gebrui- kelyk', licht de HALT-medewerkster Themabijeenkomst van het Groene Kruis Hoe kinderen denken over de dood is afhankelijk van de leeftyd en de ontwikkelingsfase waarin ze verkeren. Naast de ontwikkeling van het kind hebben de omgeving en het geloof invloed op hoe er ge dacht wordt over de dood. Het pra- £n over de dood kan gebeuren ta.v. het overlyden van een familie lid of van een huisdier. Het is belangrijk om met kinde ren hierover te praten, je gaat in op hun vragen, hun angsten en hun belevingswereld rondom de dood. Wilt u hier eens met anderen over praten, kom dan naar de thema-ochtend 'Met kinderen pra ten over doodgaan'. Tijdens deze bij eenkomst krijgt u de gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisselen en de nodige kennis op te doen. De bijeenkomst staat onder lei ding van een opvoedingsvoorlicht ster en een wijkverpleegkundige. De kosten bedragen ƒ2,50 per per soon. Indien het thema op een och tend plaatsvindt is er kinderopvang aanwezig. Er kunnen 15 personen per thema deelnemen. Aanmelden is mogelyk tot één week voor aan vang van het thema. Voor informa tie en aanmelding: Buro Klanten service, tel. 077-874800. De byeenkomsten vinden plaats in de Groene Kruisgebouwen. In Venray is dat in De Clockert, Berg weg 4 op dinsdagmorgen 9 nov. 1993 van 09.00 tot 11.00 uur. Putdeksels lagen los Voor de tweede keer in enkele da gen kwam bij de politie een mel ding binnen dat putdeksels van de riolering in de Matterhomlaan ver wijderd waren en gevaar voor het verkeer zouden kunnen opleveren. In beide gevallen kon dankzy de tij dige ontdekking, en doordat de po litiemannen zelf de putdeksels op hun plaats legden, voorkomen wor den dat er ongelukken plaats vonden. Ook voor dit soort vandalisme sou de politie graag de medewer king van de inwoners krygen. By ontdekking onmiddellijk de politie Waarschuwen, want dan is het mo gelijk de daders in de kraag te grijpen. Dierenmishandeling In de nacht van zondag op maan de kwam de kat van een bewoner van een woning aan de Overloonse- weg thuis. De eigenaar zag dat het dier gewond was aan de kop. Maan dagmorgen vervoegde hy zich met de kat bij de dierenkliniek en de dierenarts stelde vast dat de kat be schoten was, vermoedelijk met een luchtbuks. Hy moest tien kogeltjes verwijderen. Het is nog niet zeker of de kat de dierenmishandeling zal overleven ondanks de deskundige behandeling. De politie hoopt informatie te krijgen van buurtbewoners van de Overloonseweg en omgeving zodat de dierenkweller in zyn kraag kan worden gegrepen en proces-verbaal op kan maken. toe. 'Is dat geen vorm van chanta ge?' is dan de logische vraag, die Annelies Smits met ja moet beant woorden. 'Maar een stok achter de deur is wel nodig om het projekt een beetje ingebed te krijgen en ge loofwaardig te maken', argumen teert zy. WERK HALT is een experiment waarby politie en ministerie van Justitie zyn betrokken. Er onder ligt de filo sofie dat de gemeenschap zulke za ken snel moet bestraffen, anders heeft het geen zin. Aan de andere kant zijn het vaak kleinere vergrij pen, waarby sprake is van een com binatie van drankgebruik en stoer- doenerij, en het zonde is om daarom een jongere het stempel van crimineel op te drukken. In Nederland zijn momenteel bij na 70 HALT-bureaus werkzaam. Op enkele witte vlekken na is het land bezet. De volgende stap is volgens Annelies Smits dat het experiment HALT een plaats krijgt in het Neder landse jeugdrecht. Het experiment loopt tot eind volgend jaar. Als HALT-medewerkster voert Annelies Smits het projekt uit. Ze krijgt van de politie de namen en gegevens van mogelijke HALT- klanten. Die worden uitgenodigd voor een eerste gesprek. Dan be kijkt Annelies wat voor vlees ze in de kuip heeft, de achtergronden van de dader en het delict. Vervol gens wordt de alternatieve straf vastgesteld. 'Daarbij probeer ik aan te sluiten by de overtreding. Graffitispuiters moeten bijvoor beeld meestal zelf hun werk verwij deren. Bovendien moet het ook een straf zijn, bijvoorbeeld doordat ze moeten werken op tijdstippen waarop ze anders met hun hobby bezig waren', aldus Smits. De HALT- medewerkster moet ook zelf voor de karweitjes zorgen en voor het toezicht. Meestal wordt er gewerkt aan gemeentelijke accommodaties en openbaar groen en houdt er iemand van de gemeente toezicht. 'Ik ben nu eigenlijk op zoek naar plaatsen waar jongeren in het weekend, speciaal op zaterdag, kun nen werken. Sportverenigingen bij voorbeeld. Want als het projekt eenmaal goed loopt, zyn er nogal wat plaatsen nodig', aldus Smits. Na afloop van de werkperiode volgt opnieuw een gesprek, waarna bureau HALT het dossier overgeeft aan de politie met het advies aan Justitie om te seponeren. En daar mee is de kous voor de jongere, voor de politie én voor het open baar ministerie af. DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 Nr. 43 HONDERD VEERTIENDE JAAHGANG Vorige week kwamen ver schillende meldingen by de po litie binnen van bejaarde bewoners uit Leunen en Oirlo, die bezocht waren door twee in het donker geklede mannen. Ze vertelden de bejaarden dat ze voor een spotprijs een tapijt konden aanbieden omdat die over waren gebleven van een tentoonstelling. In de buurt werd een Mercedes gesigna leerd met een Duits kenteken. De politie, die uiteraard be langstelling had voor de twee verkopers, kon na een zoek- aktie de auto, overigens voor zien van een vals kenteken, niet achterhalen. Niemand van de mensen die benaderd waren had een tapijt gezien en dat werd uiteraard raar gevonden door de politie. Een woordvoerder van de po litie waarschuwt dan ook op nieuw, in geen geval tapijten aan de deur te kopen. De politie vermoedt dat het de twee nep- verkopers te doen is geweest in huis te kyken of er waardevolle spullen aanwezig waren. Moge lijk is ook dat de mannen het hang- en sluitwerk hebben wil len observeren. Met klem verzoekt de politie om als men dergelijke zaken niet vertrouwt, onmiddellijk hen daarvan in kennis te stel len. Volgens de woordvoerder van de politie kan er beter tien keer voor niets gebeld worden dan één keer niet. Want juist bij de oplossing van de vele inbra ken in de afgelegen gebieden is de politie aangewezen op tips van inwoners. Radio niet veilig onder stoel Een 21-jarige inwoner van Helden parkeerde zijn personenauto op het Gouden Leeuwterrein. Hij kon zyn auto niet voldoende afsluiten we gens eerdere schade van een aanrij ding. Hij plaatste zyn autoradio onder de byzitterstoel, maar bij te rugkeer bleek die verdwenen te zijn. De diefstal vond vrydag tussen 13.30 en 14.30 uur plaats. Mogelyk zyn er getuigen. Die worden ver zocht kontakt op te nemen met de politie. In een warenhuis aan de Gro testraat werd een 23-jarige, tij delijk in het opvangcentrum voor asielzoekers in Stevens beek verblijvende Liberiaan op heterdaad betrapt bij diefstal van een walkman ter waarde van 29,95. Hy werd aan de po litie overgegeven en verklaarde tydens het verhoor de diefstal opzettelyk te hebben gepleegd om zo terugzending naar Libe ria te bewerkstellingen. Maar dat is niet de taak van de politie van Venray. Hy weigerde aanvankelijk het politiebureau te verlaten en om hem naar het opvangcentrum in Stevensbeek te krygen, was enige drang nodig. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Wethouder J. Driessen van Ven ray, met onder andere mondiale vraagstukken in zyn portefeuille, heeft woensdag het Amnesty International-rapport Politieke Moorden en 'Verdwijningen' in ontvangst genomen. Het rapport werd hem aangeboden door een afvaardiging van groep Venray van Amnesty International. Met het aanbieden van het rapport is ook in Venray het startsein gegeven voor de wereldwyde campagne Politieke Moorden en 'Verdwijningen' van Amnesty In ternational. In Limburg staat tijdens de cam pagne Politieke Moorden en 'Ver dwijningen' het land Marokko centraal. Marokko is een van de ve le landen waar de mensenrechten nog steeds met voeten worden ge treden. Politieke moorden en 'Ver dwijningen' vormen ook hier de grootste bedreiging voor de men senrechten in de jaren 90. Veilig heidstroepen doden ongewapende demonstranten of burgers die zich toevallig in een gebied bevinden waar een gewapende stryd plaats vindt. Doodseskaders plegen moor den op mensen die verdacht worden van betrokkenheid by de oppositie. Gevangenen vinden de dood door marteling, mishandeling en verwaarlozing, of worden gedood by de bloedige onderdrukking van oproer. Volkenmoorden op leden van etnische groepen zijn aan de orde van de dag Straatkinderen worden gedood door eigenmachtig optreden van politie en burger wachten. De schending van de mensen rechten kent vele vormen. Vormen die allen niet goed te keuren zyn. Vandaar dat Amnesty International met de wereldwyde campagne de aandacht op deze misstanden wil blijven vestigen. Tbch zijn er hoop volle ontwikkelingen. Zo werden in Marokko sinds 1991 meer dan drie honderd 'verdwenen' gevangenen vry gelaten, van wie sommigen meer dan achttien jaar in geheime detentie hadden doorgebracht. Het lot van anderen is echter nog steeds niet opgehelderd. De groep Venray van Amnesty International gaat zich met name inzetten voor de si tuatie in Marokko. Wethouder Driessen van Venray kreeg dan ook informatie aangeboden over de mensenrechtensituatie in dat land. Tevens werd hij op de hoogste gesteld van een 'verdwenen' Marok kaan, Ahmed Leniaadal El Bou. Hy is een van de twaalf mensen die centraal staan in de campagne wan Amnesty International. De afvaardiging van de groep Ven ray deed woensdag een beroep op wethouder Driessen om namens de gemeenteraad van Venray brieven te sturen naar de autoriteiten van Marooko om de 'verdwyning' van genoemde Marokkaan aan de kaak te stellen. In het kader van de aktie heeft de groep Venray verder nog enkele aktiviteiten op het program ma staan. Zo staat er op 30 oktober een Amnesty-stand tegenover de ingang van de Muziekschool aan de Grotestraat Van 10.00 tot 16.00 uur wordt voorbijgangers informatie aangeboden en worden zy in de ge legenheid gesteld om voorbedrukte kaarten naar Marokko te versturen. Tydens de campagne schrijven de leden van de groep ook zelf brieven naar de Marokkaanse autoriteiten, geven zy mentale steun aan de mensenrechtenorganisaties in het land en geven zy zoveel mogelyk bekendheid aan het verschijnsel Politieke Moorden en 'Verdwij ningen'. Sinds hy als kind op 18 oktober 1944 het bombardement op Ven ray meemaakte heeft Joop Ari aens iets met de oorlog gehad. De beslommeringen met z'n sport- winkel weerhielden hem er jaren van om z'n droom, een leger truck, te verwezenlyken. Sinds een drietal jaren mag Joop zich de gelukkige eigenaar noemen van een Dodge WC52, bouwjaar 1942, bijgenaamd 'Beep'. Ariaens is lid van de vereniging 'Keep them rol ling', een elub die zich inzet voor restauratie en behoud van militai re oldtimers uit de Tweede We reldoorlog. 'We vormen een rydend mu seum', vertelt de besnorde sport- winkelier. 'De vereniging bestaat 20 jaar en de 900 leden beschikken sa men over zo'n 400 voertuigen, va riërend van een para-fiets, via Harleys, jeeps tot een Sherrnan- tank'. Vooral geallieerde voertuigen, valt op. Dat komt volgens Joop om dat na de laatste wereldoorlog het overgebleven Duitse oorlogsmate- rieel nagenoeg allemaal is ver nietigd. De geallieerde voertuigen komen uit alle windstreken. De Dodge van Joop komt uit Noorwegen. Ten minste daar is de van een zescylin- der 4 liter-motor voorziene 'bak' na de oorlog terechtgekomen. 'Waar schijnlijk met de Marshallhulp', zegt Joop. De vierwielaanged reven Amerikaan heeft tot 1979 dienst ge daan in het Noorse leger, waarna een Nederlandse dumphandelaar hem opkocht. Joop Ariaens kocht z'n benzi- neslurpend beestje - verbruik circa 1 op 5, maximum snelheid rond de 60 km per uur - van een ander 'Keep them rolling'-lid. Zelf is hy niet zo'n sleutelaar. By een zesdaagse werkweek houdt hy daar ook nauwelijks tyd voor over. Wat Ariaens trekt is het rijden in de historische auto. 'De kombinatie van autogekte, historisch besef en een beetje een legertik', verklaart hy zelf. 'Maar zeker geen soklaatje spelen', verzekert hij. 'Ik neem daar afstand van. De vereniging draagt ook alleen bij officiële gelegenhe den groen, maar niet eens een echt uniform'. Inmiddels is de Dodge-liefde ook by Joops zoon Boris ontwaakt. Sa men doen ze mee aan (nachtelyke) oriëntatieritten die de vereniging organiseert. Daarnaast geert 'Keep them rolling' acte de présenee bij herdenkingen en dergeiyke. De ko mende twee jaar krijgt de vereni ging het druk, wanneer in Europa de invasie in Normandië en de be vrijding herdacht worden. 'In juni 1994 gaan we met de club ruim een week naar Normandië voor de her denking van D-Day'. zegt Ariaens, die een gevoel van voorpret niet kan onderdrukken. Later volgen de herdenking van 50 jaar bevryding in Zuid-Nederland en in mei 1995 uiteraard de herdenking dat er in heel het land een einde kwam aan oorlog en bezetting. Tydens de ledenvergadering van de PvdA Venray van vrydag 29 okt. a.s. zal het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 2 maart a.s. worden vast gesteld. Uit het verkiezingspro gramma van vier jaar geleden hebben veel programmapunten in middels tot een resultaat geleid. Den we b.v. aam Behoud van de nachtrust rond vliegveld De Peel; Uitbreiding van het wijkgebouw in Landweert; Nog een oost-westver binding in het centrum. Ook in het nieuwe programma zal het begrip eerlyk delen van lusten en lasten richtingbepalend zyn voor het I*vdA-programma. Vrydag a.s. wordt dit programma bespro ken en vastgesteld door de leden als eerste grote stap naar de komende raadsverkiezingen. De tweede stap zal gezet worden op 10 dec. a.s. Op die dag nl. wordt de lyst vastgesteld waarmee de PvdA afd. Venray de raad wil ver sterken tot 1998. (De I*vdA heeft hiervoor meer kandidaten dan de lyst kan omvatten.) Voor meer informatie over de PvdA: Piet Kroft. tel. 84165. Inbraak in winkel In de nacht van donderdag op vrijdag was door forcering van de achterdeur toegang verkregen tot het kantoor van een winkel in De Bleek. Uit het kantoor werd voor 400 gulden aan kleingeld ont vreemd.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13