HERFST- AANBIEDING 50%® Begroting '94: Venray wil weer investeren Herinrichting gemeentehuis nog niet afgerond OG Gemeente wil onkruid weer chemisch te lijf Oud-Venraynaar Bastiaans benoemd in Zagreb korting WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING DAMESKLEDING HERENKLEDING KINDERKLEDING In onze voordeelhoeken met aantrekkelijke prijzen 50 Mille voor VW peel en maas 24 OKTOBER OPEN DAG 14.00 - 17.00 t Verdere verhoging belastingen en tarieven 6,5 ton in begroting 1994 Geen dorpsraad verkiezingen Smakt-Holthees Raadsvergadering Venray Asteria i3'I:H;H ƒ27,50 Hans Teunissen lijsttrekker D'66 Venray matlnicue ini v.d. Leur DONDERDAG 21 OKTOBER 1993 Nr. 421 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS adverteren bij KABELKRANT VENRAY vraag naar onze tarieven 04780-82727 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax 04780-10916 Advertentieprijs: 35 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f 15.00 Abonnementsprijs buiten de regio f21.00 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis VliU-JVi De Venrayse plantsoenen en trottoirs worden met ingang van 1994 weer met behulp van chemi sche bestrijdingsmiddelen schoongehouden van onkruid. Dat stellen b. en w. voor in hun ontwerpbegroting. Chemische on- kruidbestrijding werd enkele ja ren geleden uitgebannen, maar keert nu weer terug. Het op een natuurlijker manier onderhou den van gemeentelijk groen is te duur en heeft vervelende by- effekten. Voornaamste reden om terug te keren naar chemische bestrij dingsmiddelen is echter het kostenaspekt. In 1994 bespaart de VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP dl gemeente daarmee 50.000 gulden op het onderhoud. Die besparing bedraagt in 1996 zelfs een ton per jaar. Wethouder Truijen erkende dat chemische middelen slechter zyn voor het milieu, maar meende .dat milieumaatregelen niet tot elke prijs moeten worden doorgevoerd. Het gaat volgens het voorstel van het college om een 'terughoudend en verstandig gebruik van chemi sche onkruidbestrijders'. De wethouder financiën én open bare werken voegde daar aan toe dat alleen mechanisch bestrijden ook een aantal nadelen kent. Wor tels van onkruid tussen het trottoir verdwijnen niet en er steken onuit roeibare plantenziekten de kop op. ANDER GROEN Er wordt ook geïnvesteerd in het Venrayse groen. Het college stelt voor om 180.000 gulden uit te trek ken voor 'groenomvorming'. Dat be tekent dat onderhoudsintensief groen (bijvoorbeeld bloemperken) vervangen gaat worden door fauna die minder onderhoud vraagt, zoals gras en bomen. De investering moet binnen enkele jaren eveneens leiden tot een besparing op de on derhoudskosten van gemeentelijk groen. Het college trekt in haar ontwerp begroting 1994 een halve ton extra uit voor de plaatselijke VW. Met die extra subsidie is het volgens b. en w. mogelijk dat Ven ray haar VW-A- status kan behouden en dat het ANWB-kantoor blijft. Aan de toekenning verbindt het college de voorwaarde dat de VW een grotere rol gaat spelen bij het coördineren van Ven ray-promotie en de organisatie van evenemen ten. Bovendien moet de subsidie worden gebruikt voor aktiviteiten die zelf weer geld in het laatje bren gen. elke week nieuws Theo en Toos Coeders Kloosterstraat 4 STEVENSBEEK sauna zwemschool zonnestudio van maandag tot vrijdag geopend van 19.00-23.00 uur. Telefoon 08858-2457 of 3390 Dinsdagmiddag presenteerde het college van b. en w. van Venray een sluitende ontwerpbegroting voor 1994. Daarin zet liet ge meentebestuur globaal de lijn door die ze vorig jaar al heeft in gezet: aan de ene kant geld bin nenhalen door bezuinigingen en kostendekkende tarieven, aan de andere kant investeren in nieuw beleid. Door enkele meevallers is het lied rag dat geïnvesteerd kan worden een ton hoger dan aan vankelijk voorzien. Bovendien heeft de gemeente afgelopen jaar meer bezuinigd dan was gepland. Ook dat extra geld wil het college in 1994 investeren. In de begroting 1993 kondigde het college aan 544.000 gulden te willen bezuinigen. Dankzij de en thousiaste medewerking op de ver schillende afdelingen haalt Venray liefst 800.000 gulden. Het verschil van 256.000 gulden wil het college in nieuw beleid stoppen. Samen met de meevaller van een ton en het oorspronkelijke budget voor nieuw beleid van 186.000 gulden. En met de opbrengst van de Onroe rend Zaakbelasting, de nieuwe naam voor de vroegere onroerend goedbelasting Die OZB gaat in Ven ray wederom omhoog. Omgerekend met 33 gulden per woning. Dat le vert 440.000 gulden op. PUBLIEKS VRIEN DELI J K In totaal wil het eollege dus - even voor u opgeteld - een slordige mil joen gulden investeren in nieuw be leid. Samen met de investeringen voor vervangingen (105.000 gulden) en de noodzakelijke uitgaven voor het op peil houden van de voorzie ningen en infrastruktuuur (volume-accres) van 558.000 gulden geven die bedragen het totale beste dingsprogramma van de gemeente Venray in 1994 te zien. Het college wil komend jaar 1.6 miljoen uitgeven. Maar daarachter gaat een hoger bedrag schuil, want de uitgaven in 1994 maken in veel gevallen deel uit van investeringen die zich over meer jaren uitstrek ken. Het investeringsbedrag voor komend jaar is bijna 2.5 miljoen. Een groot deel van dat program ma gaat op aan investeringen die het funktioneren van de organisa tie - en dus direkt of indirekt ook de Venrayse burger - ten goede komen. Opvallende posten zijn de vervan ging van de zonwering van het ge meentehuis (150.000 gulden), publieksgerichte investeringen in het raadhuis (250.000 gulden) en nog eens een kwart miljoen voor verdere herinrichting van het ge meentehuis. Uitbreiding van het computersysteem vergt 530.000 gulden. Een andere grotere post is de aanschaf van een nieuw hulpver leningsvoertuig voor de brandweer. Die kost 330.000 gulden. Daarmee kiest het college volgens wethouder Truijen en hoofd finan ciën Arte Teeuw duidelyk voor een voorzichtige stap in de richting van een hoger investeringsniveau. Want vergeleken met andere gèmeenten van een dergelijke omvang in ons land investeert Venray nog steeds te weinig, liet de wethouder financiën weten. 'Dankzij de investeringen kan Venray zaken die in het verel- den niet konden, weer oppakken', aldus Truyen. 'We beginnen lang zaam weer op koers te komen'. De wethouder voegde er direkt aan toe dat overheidssteun echter ook na 1996 nodig biyfL REDELIJK PEIL Ook in 1994 mag de burger zijn- haar deel aan de verbetering van de situatie van de 'BV Venray' bijdra gen. Dat gebeurt in de vorm van een verhoging van het OZB-tariefen verhoging van de afvalstoffenhef fing De onroerend zaakbelasting stijgt met een kleine tien procent, de afvalstoffen helling met 11.4 'X. voor eenpersoons-huishoudens en 18,9% voor huishoudens met meer dere personen. Dankzij de meevallende op brengsten van dit jaar hoeft van het college het rioolrecht niet omhoog. Uitgangspunt was een jaarlijkse verhoging van 10%. maar omdat de opbrengsten over 1993 met eenzelf de percentage hoger uitvallen dan begroot, kan de verhoging achter wege blijven. Ook de tarieven van de sportac commodaties zullen komend jaar ingrijpend worden verhoogd. Exac te cijfers worden in de ontwerpbe groting niet genoemd. Het gemeentelijk huishoudboek je voor 1994 wordt in de tweede week van november in de tien com missies besproken. In de raadsver gadering van november komen de Venrayse politieke partyen in de raad met hun algemene politieke beschouwingen. In diezelfde raads vergadering wordt de ontwerpbe groting dan vastgesteld. De herinrichting van het ge meentehuis gaat ook in 1994 ver der. Voor zaken die het raadhuis toegankelijker moeten tnaken voor het publiek wordt komende jaren een kwart miljoen geïn vesteerd. Er komt onder andere een eity call-syteem, waarmee de burger via de telefoon alle infor matie over een bepaald onder werp kan inwinnen. Een lift voor rolstoelers bij de hoofdingang wordt eveneens uit die post be taald. Nog eens 250.000 gulden is nodig om liet complex aan te pas sen aan de eisen van het bouw besluit. Anderhalve ton is bestemd voor vervanging van de zonwering. Die 6,5 ton komt bovenop de 4,9 miljoen waarvoor het gemeente huis in het afgelopen jaar is ver bouwd en heringericht. Wethouder Truyen, geassisteerd door hoofd fi nanciën A. Teeuw en direkteur sta ven II. Gillissen, deed tijdens de presentatie van de ontwerpbegro ting ook alle mogelijk moeite om de Er komen in Smakt-Holthees geen dorpsraadverkiezingen. Om dat er onvoldoende mensen zich hebben aangemeld heeft de Dorpsraad Smakt-Holthees beslo ten geen verkiezingen uit te schrijven. Tot afgelopen maandag kon iedereen zich aanmelden. Het aantal aanmeldingen bleef echter beperkt tot twee stuks, te weinig om de in december voorgenomen verkiezingen door te laten gaan. De dorpsraad Smakt-Holthees funktioneert inmiddels negen jaar. In al die jaren is het steeds moeilyk gebleken mensen te interesseren om in de raad zitting te nemen. Vol gens V. Gerrits van de dorpsraad is het sowieso moeilyk om in Smakt- Holthees mensen te vinden voor een bestuurlijke funktie. 'De dorps raad werkt voornanieiyk achter de schermen. Misschien is het daar door problematisch om mensen te vinden die zich daarvoor willen in zetten. De openbare vergadering van de dorpsraad wordt bijvoor beeld in de regel door niemand be zocht'. De dorpsraad Smakt-Holthees heelt zelfs de statuten moeten wyzi- indruk te vermijden als zou de 6.5 ton in feite een verkapte overschrij ding van het verbouwingsbudget zijn. Behoudens de zonwering gaat het volgens wethouder en ambtena ren om een verhoging die is ont staan na bekend worden van de precieze inhoud van het bouw besluit. Dat besluit is op 1 oktober 1992 van kracht geworden. De ge meenteraad had toen al het krediet van 4,9 miljoen, met het by beho rend bestek, goedgekeurd. Door het bouwbesluit moeten bij voorbeeld grotere open ruimten binnen een gebouw, zoals trappen huizen, verdeeld worden in meer dere compartimenten in verband met brandvertraging. Die tussen wanden moeten in het genieente huis nog worden aangebracht. Ook de glazen pui in het gemeentehuis voldoet niet aan (le eisen van het bouwbesluit. De zonwering van 150.000 gulden moet men min of meer zien als een berekend risiko. 'Op de keper be- gen. waardoor het mogelyk is om zonder verkiezingen te kunnen blyven, funktioneren. Normaal gesproken dient een keer in de vier jaar een nieuwe dorpsraad gekozen te worden. Dat is tot op heden pas een keer gebeurd. Door een regel matig tekort aan verkiesbare men sen werd de dorpsraadverkiezing al eerder uitgesteld. De dorpsraad bouwt op een vaste kern van zo'n vijf mensen. De dorpsraad wordt nu aangevuld met twee nieuwe le den. de dames Van Dijk en Janssen. V. Gerrits verlaat binnenkort de dorpsraad. Het aantal mensen dat dan zitting heelt in de raad komt daarmee op zeven. 'De nieuwe men sen in de dorpsraad vinden het spytig dat ze zonder verkiezingen in de raad worden opgenomen. Z\j hadden liever gezien dat ze via de gebruikelijke weg in de dorpsraad waren gekomen. Gekozen door de mensen. Maar liet is niet anders', al dus Gerrits. schouwd had die in de herinrich tingsplannen kunnen zitten, maar we hebben die operatie zo sober mogelijk gehouden. Achteraf blijkt, met de mooie witte muren, dat nieuwe zonwering dringende nood zaak is'. 'Bovendien gaat het om een vervangingsinvestering. De zonwe ring is gewoon afgeschreven', aldus direkteur staven Gilissen. Het andere kwart miljoen wordt besteed aan de omvorming van een deel van het gemeentehuis tot een modem 'civic center'. Dat houdt in dat de centrale hal nog verder wordt uitgebouwd tot een plek waar iedere burger snel en zonder veel drempels alle standaard-informatie over de gemeente en haar diensten kan krijgen. Wie meer moet of wil weten kan een afspraak maken met een gespecialiseerde ambtenaar. Onderdeel van dat streven is ook het city call-systeem. Via een 06-nummer. gekoppeld aan een computer, kan de aanvrager telefo nisch alle aktuele informatie krij gen over bijvoorbeeld zaken als vergunningen en subsidies. Vernieling toegang gemeentehuis Er werd namens de gemeente aangifte gedaan van vernieling van het elektronisch oog van de toe gangsdeur van het gemeentehuis. Ook werden twee deuren van de toegang met een onbekende sub stantie vervuild. Die vernielingen hebben het afgelopen weekend plaatsgevonden en werden maan dagmorgen ontdekt. De Venrayse gemeenteraad heeft dinsdag 26 oktober de openbare raadsvergadering. De bijeenkomst in het gemeentehuis begint om 19.00 uur. Agendapunt 5, de aanbieding van de gemeentebegrotingen 1994, ver dient vanzelfsprekend de meeste aandacht. Belangrijke agendapun ten zyn verder het Structuurplan Venray fase 1 'Woningbouw op de korte termyn, deelrapport: Venray'. het vergunningenbeleid speelauto maten en de aanleg van een par keerplaats op het terrein achter Eu rote 1 en Eurotapijt aan de Julia- nasingel. Met name dit laatste agen dapunt kan nogal wat stof doen opwaaien. De vraag is namelyk wie voor de kosten voor sanering van dit vervuilde terrein op dient te draaien: de gemeente Venray of Eu rotapijt, de huidige eigenaar van het terrein. Hotel Restaurant nodigt u uit voor... Onbeperkt mosselen eten Vanaf 10 september iedere vrijdag- en zaterdagavond met onbeperkt stokbrood en kruidenboter, heerlijke bijpas sende sauzen, knapperige frietjes en frisse salade. Dat wordt smullen! Heerlijk genieten van een uitgebreid buffet met icitcn zoals. Hors n frisse groentesala- koude en warme specialiteiten zoals. Hors euvres. fime vissalades en fr des Heerlijk warme vleesschotels mei rijst en aardappeïgamituren. Ter afsluiting een feestebjk dessen en voor Uw kinderen een ijsje mei ver rassing. Tijdens de Peel branch serveren wij onbeperkt koffie, thee en melk. Prij. 29,50 kinderen 15,00 Reserveren gewenst! Hotel Asteria Venray MAASMESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY INLICHTINGENEN RESERVERINGEN: TEL. 04780-11466 Oud-Venraynaar G. Bastiaans wordt met ingang van 1 november 'Chief Military Observer' (CMO) bij de VN-staf van Unprofor in Zagreb. De 47-jarige brigade-generaal Basti aans is nu nog sous-chef Operatiën van de Koninklijke Landmacht. Bastiaans volgt in Zagreb de hui dige CMO, de Zweedse brigade generaal Bo Pellnas. op. Ilij zal de nieuwe funktie een jaar bekleden. De oud-Ven ray naar gaal leiding ge ven aan 555 United Nations Milita ry Observers (UNMO's). onder wie 39 Nederlandse militaire waarne mers. Zijn hoofdtaak bestaat uit het kontmleren van de naleving van de VN-resoluties. Tydens de ledenvergadering van 18 oktober is tie 30-jarige Hans Hni- nissen gekozen om de lijst aan te voeren van D'66 in Venray. Hans be kleedde het laatste jaar tie funktie van voorzitter van tie werkgroep Venray. Tweede op de lyst van twaalf kan didaten staat Marcel Timen. Marcel 'finten is geen onbekende in het Venrayse. zo is hij o.a. voorzitter van tie Dorpsraad in Mersclo en hij be kleedt nog diverse andere futilities. Verder ziet de lijst er t/ni plaats 9 als volgt uit: 3. Ans van Ocrs- Coencn. lid van tie mondiale werk groep; 4. Paul Burger, consul voet gangersvereniging: 5. Anncmarie Goossens, oud-lid vrouwen advies commissie; 6. Mark Schapendonk, oud-voorzitter wykvereniging Vel- tum: 7. Henk op tien Buysch. oud voorzitter van de afdeling Venray. thans penningmeester: 8. Kous Merken, al jaren aktief in tie afde ling; 9. Theo Jeu rissen, voorzitter ondernemingsraad verpleeghuis Beukenrode. Vier banden lek gestoken Een 37-jarige Venraynaar deed by de politie aangifte dat zaterdag tus sen 10.00 en 18.00 uur de vier ban den van zyn aan de Mozartstraat geparkeerde Mercedes waren lek gestoken, vermoedelijk met een mes. Vernielingen aan sehool Er werd aangifte gedaan van ver nielingen aan de basisschool in tie Dr. Poelsstraat. Er was een ruit van de voordeur vernield en er waren andere beschadigingen aan die deur. Illegaal asbest in bossen getiump Een wandelaar ontdekte in de bossen van het Htxigriebroek dat tiaar asbest was gestort, De politie konstateerde dat het om ongeveer een kwart kubieke meter gaat. Per soneel van gemeentewerken zal het illegaal gestort asbest volgens tie voorschriften opruimen, terwijl de politie met het onderzoek is gestart om de storter de rekening te kun nen presenteren. Inbraken in personenauto's Donderdagmiddag werd er tus sen 15.30 en 17.00 uur ingebroken in een op het Gouden Leeuwterrcin geparkeerde auto van een Duitser. Uit de auto werden twee dure zon nebrillen en tie autoradio ont vreemd. Schade voor de oosterbuur ƒ2.000.-. Een op de parkeerplaats van De Bleek geparkeerde personenauto van een Venraynaar bleek vrijdag morgen eveneens opengebroken. Uit die auto werd de hoedcnplank ontvreemd met de daarin gemon teerde luidsprekers. De schade be droeg hier ongeveer 1.000.-, tÈi s Henseniusplein 4a. tel. 85703 op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10, Venray, Tel. 04780-64485

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1