Stankcirkels staan groei kerkdorpen in de weg Vincent van Gogh Instituut Kersten mag 'reserve' houden Logistiek Prijs 1993 voor Venrayse Inalfa gaat Joint Venture aan in Slowakije Huwelijksboot in de vijver &C Strategisch Problemen grootst in Ysselsteyn, Oostrum en Heide Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP PEEL EN MAAS PIERRE PIJPERS WEEK VAN HET BROOD 1993 Commissieleden slikken kritiek in PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober Pagina 7 De mogelijkheden voor woning bouw op de kerkdorpen in de ge- 52j meente Venray zijn uiterst 59 beperkt, met name als gevolg van de stankcirkels. Het minste perspectief is er voor Ysselsteyn, Oostrum en Heide. Daarnaast is veel bouwen op dorpen in strijd met het beleid van provincie en ryk. Daarin wordt groei beperkt tot de verstedelijkte gebieden. Deze week is het tweede deelrap port uitgekomen dat bureau BRO uit Vught heeft gemaakt in op dracht van de gemeente. In deze studie wordt de woningbouw op de korte termijn in de kerkdorpen bekeken. BRO zet de behoefte en de moge lijkheden op een rijtje. De bouwca paciteit wordt verder verdeeld in woningen die binnen de huidige bestemmingsplannen nog gebouwd kunnen worden en huizen waar voor nieuwe bestemmingsplannen nodig zijn. In totaal gaat het om een kleine 500 woningen. Ter vergelij king: in Venray-kom moeten in de zelfde periode circa 2600 huizen worden gebouwd. Opzienbarend is het allemaal niet. De problematiek van de mi- lieuhindercirkels (in de volksmond 'stankcirkelsj is bekend, al zal de vraag rond criteria en afstanden de politiek nog wel enige tijd bezig houden. Veel verschuivingen zijn echter in de regelgeving niet te ver wachten, zo voorspelt BRO. Dat be tekent problemen voor een aantal Venrayse kerkdorpen, in het bijzon der YsselsteynOostrum en Heide. VERPLAATSING Ysselsteyn is omgeven door stankcirkels. De benodigde capaci teit van 89 woningen in de komen de tien jaar kan dan ook nooit gehaald worden. Het huidige bestemmingsplan biedt geen soe laas en nieuwe plannen struikelen over de stankcirkels. Zonder ingrij pende maatregelen, zoals het ver plaatsen van veehouderijen, is uitbreiding in Ysselsteyn niet mo gelijk, schrijft BRO. Uitbreiding in Oostrum stuit eveneens op de milieuhindercir- kels. Het huidige bestemmingsplan zit vol. Voor uitbreiding ziet BRO twee richtingen: in het noorden langs de spoorlijn of aansluiting zoeken bij de Venrayse uitbreidin gen Landweert en mogelijk Antoni- usveldweg. De haalbaarheid van de laatste optie moet in het groter ka der van het komplete struktuur- plan bekeken worden. In Heide is het probleem by na net zo groot als in Ysselsteyn. Bouw van de benodigde 43 woningen is dan ook alleen mogelijk ten oosten van de weg Venray-Heide, buiten het bereik van de stankcirkels. Daarvoor moet eerst een nieuw bestemmingsplan worden gemaakt. TUIN In de andere dorpen zijn de pro blemen minder groot en anders van karakter. Leunen bijvoorbeeld VROUWEN KIEZEN /A/DE POLITIEK In kerk en maatschappij leert de ervaring dat het nog altijd geen vanzelfsprekend heid is, dat juist de specifieke inbreng van vrouwen gelijkwaardig is aan die van man nen. Laat staan dat onderkend wordt dat zij onmisbaar is voor het kerkelijke en politiek functioneren. Wendelieke Weersma Predikante van de Protestantse meenschap van Venray en omgeving In het kader van"'de verkiezingen in 1994 geeft wekelijks een inwoonster/inwoner van Venray een citaat over 'Vrouwen in de Politiek'. Organisatie Werkgroep Vrouwen en Politiek. Informatie: 04780-23428 ('s ochtends). kan uitbreiden aan de zuidwest kant, tussen de sportvelden en de Veulenseweg Een andere optie is daar, net als by Oostrum, bouwen in de richting van Venray. Merselo heeft plaats voor woningen ten wes ten van Grootdorp, in de buurt van de molen. BRO legt de voorstellen die de Merselose dorpsraad twee jaar geleden in een eigen rapport heeft gedaan naast zich neer. De dorpen Casten ray. Oirlo, Vre- depeel. Veulen en Smakt hebben ook allemaal plaats voor de wonin gen die daar de komende jaren no dig zyn, al heeft elk dorp weer z'n specifieke hobbels. In Smakt zou de uitbreiding bijvoorbeeld deels in de kloostertuin plaats moeten vinden, terwijl in Castenray een gebied met hoge landschappelijke waarden een beetje in de knel kan komen. In 'J-fa Grotestraal 76 Venray Vredepeel tenslotte kan de woning bouw hinder ondervinden van ge luidcirkels. Vergeleken met de situatie in Ysselsteyn, Oostrum en Heide zijn dit echter kleine pro blemen. Het tweede deelrapport van BRO is vorige week verstuurd naar de di verse dorpsraden. Op 1 november geeft de gemeente een toelichting op het rapport in het Dorpsraden- overleg. Drs. Miriam Peeters uit Venray heeft de 'Logistiek Prijs 1993' ge kregen voor haar ontwerpopdracht, uitgevoerd by Hoogovens Alumi nium NV te Duffel (België). Miriam Peeters (27) behaalde in 1989 het doctoraal Econometrie aan de Katholieke Universiteit Bra bant te Tilburg. Vervolgens volgde zy de post-doctorale ontwerpers opleiding Logistieke Besturings systemen aan de Technische Universiteit Eindhoven. Genoemde ontwerpopdracht vormde de prak tijkgerichte afsluiting van deze opleiding De Logistiek Prys wordt jaarlyks door de Vereniging Logistiek Ont werpers i.s.m. Handboek Logistiek/ Samsom Bedrijfsinformatie toege kend aan het beste ontwerp op lo gistiek gebied van een post-docto rale opleiding. Inalfa heeft iets meer dan de helft van de aandelen verworven van het Slowaakse bedryf PALT, gelegen in Vrable, ongeveer 100 km ten noor den van Bratislava. PALT, dat voort aan PAL-Inalfa heet, produceert remsystemen, met name voor Sko da, en diverse metaalprodukten. Het bedryf beschikt over een uitge breid machinepark, waaronder per sen, las- en verspaningsmachines. oppervlakte behandeling en Voorbode bruidsinfoshow op zondag In de vijver van hotel Asteria aan de Maasheseweg is afgelopen maandag een jacht voor anker ge gaan. De witte motorkruiser met een lengte van tien meter moet de aandacht vestigen op de bruids infoshow die zondag 10 oktober gehouden wordt in en om hetzelf de hotel. Burgemeester Waals kwam er persoonlyk aan te pas om de acht ton wegende huwe lijks boot met een grote kraan van Van Rattingen op z'n ongebruike lijke ankerplaats te krygen. De boot is eigendom van jachtha ven 't Leuken in Well en biyft in de vijver liggen tot na de bruidsinfos how. De luxe ingerichte motorkrui ser doet in die periode dienst als drijvende bruidssuite. (Bruidspa ren kunnen het scheepje, inclusief de service van Asteria, tegen beta ling gebruiken voor een bijzondere (huwelyks)nacht. Maandagavond kreeg de boot de eerste gasten te verwerken. De 23-jarige Ingrid Versteegen, infor- matrice by de Venrayse VW, vroeg op de boot haar vriend Roland Huisman ten huwelijk. De aan staande bruidegom was nietsver moedend naar Asteria gelokt, maar zei niettemnin 'ja' op de vraag van Ingrid. Het toekomstige bruidspaar kreeg van de organisatie een bruidsnacht plus een ontbyt aange boden. De trouwerij van het stel, dat maandag precies een jaar sa menwoonde, vindt waarschynlyk in september 1994 plaats. Zondag is de dag van de bruidsin foshow, een gezamenlyk initiatief van een aantal Venrayse onderne mers waaraan ook de gemeente Venray haar medewerking verleent. Bedrijven in een aantal branches waarmee bruidsparen te maken (kunnen) krygen zyn present in en om het hotel aan de Maasheseweg. Er is een verhuurbedrijf van luxe automobielen, uiteraard een kapsa lon, een juwelier, modezaken voor bruid en bruidegom, een bruidsfo tograaf, maar ook een makelaar, verzekeringstussenpersoon, een notaris en de gemeente. GENIETEN 'We willen tydens onze bruids- info in een ongedwongen sfeer een idee geven hoe bruidsparen van hun huwelijksdag een stralende dag kunnen maken', zegt juwelier Anton Verlinden, één van de initia tiefnemers van de bruidsinfo. 'Zich voorbereiden op de huwelijksdag is voor veel bruidsparen iets heel in tiems. Onze bruidsinfo biedt bruidsparen de kans binnen een heel korte tyd én in een sfeervolle omgeving op hun gemak een volle dig beeld te krygen van hoe zjj him wensen concreet gestalte kunnen geven. Ze kunnen, met alle infor matie bij de hand, onmiddellijk antwoord krygen op allerlei vragen die by hen leven of ter plekke opkomen'. Behalve informatie is er ook plaats ingeruimd voor amusement tijdens de bruidsinfo. Daarvoor heeft de organisatie de groep "Tuna Ciudad de Luz' uit Eindhoven in de arm genomen. Deze groep brengt serenades aan verliefden en laat vrolyke liederen klinken, in de sfeer van de Spaanse volksmuziek. De bruidsinfoshow in Asteria valt in twee delen uiteen. De hele dag, van 11.00 tot 18.00 uur. presente ren de deelnemende bedry ven zich in één van de zalen van het hotel. Om 13.00, 15.00 en 17.00 uur wor den in een andere zaal bruidsmo deshows gegeven. Een entree kaartje voor een bezoek aan één show plus toegang voor de info- show kost ƒ15,- per persoon. De show van 15.00 uur is inmiddels nagenoeg uitverkocht Vanaf de in de takels hangende boot zegent burgemeester Waals met champagne de Asteria-vijver in. montage-afdelingen en een gereed schap makery. By PAL-lnalfa wer ken mementeel 700 medewerkers. Met deze Joint Venture is Inalfa met haar produktie en assemblage vestigingen in Venray, België (Ha- mont), Italië (Livomo) en Amerika (Detroit) nu ook georganiseerd in Oost-Europa. PAL-Inalfa zal, naast de remsyste men, zich gaan toeleggen op me taalprodukten die in het verlengde liggen van die produkten die de an dere Inalfa-bedryven produceren. Hierby zal gebruik gemaakt wor den van de aanzienlyk lagere kostenstrukturen in Slowakye. Te vens kan dit bedryf met de techno logie en ervaring van de Inalfa- organisatie inspelen op de mark tontwikkelingen in Oost-Europa, die zich op den duur zullen ken merken door groei en vraag naar nieuwe metaalprodukten. Op 22 oktober a.s. zal de Joint Venture officieel ter plaatse inge luid worden. Deze feestelijkheden zullen mede opgeluisterd worden door de bekende Venrayse zang groep Oc-Tet Nog. Naast de uitge breide delegatie uit Venray zullen ook vele vertegenwoordigers van de Tsjechische en Slowaakse industrie en overheden aanwezig zyn. Deze Joint Venture is namelijk één van de grootste sinds de privatisering van de industrie in Slowakye. De Joint Venture PAL-Inalfa zal ook betekenen dat de komende ja ren regelmatig groepen van Slowa- ken in Venray zullen verblijven voor training en scholingsprogram ma's. Inalfa Venray heeft haar nieu we zusterbedrijf met enthousiasme ontvangen, enerzijds vanwege de goede relatie die reeds het afgelo pen jaar is opgebouwd en ander zijds, omdat hiermee de positie van Inalfa als internationale toeleveran cier van hoogwaardige metaalpro dukten en componenten verder wordt versterkt. Deze ontwikkelingen hebben ove rigens geen gevolgen voor de werk gelegenheid in Venray. Wil fietser zich melden Vrijdagavond 1 oktober om onge veer 19.50 uur fietsten twee jongens van 13 en 12 jaar vanaf de Sport- laan over het rechts naast de Zuid singel gelegen fietspad in de richting van de Leunseweg Op dat gedeelte van het fietspad, waar geen straatverlichting brandt, kwam een fietser (met een fiets zonder verlich ting) de jongens tegemoet Op het laatste moment zagen de jongens die fietser en ze probeerden een botsing te voorkomen. Bij die ma noeuvre kwamen beide jongens ten val. De andere man fietste echter door. De fietser had een lange stoffen jas aan, krullend haar, een snor of baard en droeg een bril. De man fietste weg in de richting van de sporthal. De jongens liepen beiden lichte verwondingen op. Hun kle ding was by de val beschadigd en ook de fietsen werden licht be schadigd. De politie verzoekt de fietser om zo sportief te zyn zich te melden voor regeling van de schade. Ook kunnen eventuele getuigen de poli tie behulpzaam zyn bij de opspo ring van die fietser. De heer P. van Ooi, hoofdver pleegkundige bij het Vincent van Gogh Instituut, is onderscheiden inet de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Jos Waals speldde de heer Van Ooi vrijdag middag de versierselen op. P. van Ooi is sinds 1953 in dienst van het instituut. Van 1967 tot 1 ja nuari van dit jaar was hy afde lingshoofd. Momenteel bouwt hij deze funktie af en doet voorname lijk begeleidend werk binnen een unit met 20 patiënten. Ook buiten z'n werk is Van Ooi aktief op het Vincent van Gogh In stituut Hij is sinds 1966 sekretaris van COMEO, het Comité voor Missie en Ontwikkelingshulp. By het 25-jarig bestaan van dit comité werd de heer Van Ooi al pauselijk onderscheiden. Vanaf 1961 is Vin Ooi lid van het Rode Kruis, waarvan de laatste jaren staflid. Bovendien neemt hij al 10 jaar EHBO-examens af voor het Jeugd Rode Kruis. elke week nieuws BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Grote Markt 19 (t.o. Grote kerk) - 5801 BL Venray Tel. 04780-81284 ©oo© AANBIEDING! t(o Geldig van vrijdag 1 oktober tot en met zaterdag 9 oktober Boerenappelvlaai groot9,95 bereid met roomboter en gevuld met echte appelstukjes 5 roombotercroissants4,95 5 Belgische roomboterpistolets 1,95 Pandabrood 400 gram1,95 een meergranenbrood, rijk aan vitaminen en mineralen Vezelbruin 400 gram1,50 een afslankbrood Christoffel bienenstich (10 pers.)12,50 gevuld met chocoladeslagroom SPECIALE AANBIEDING! Vrijdag 1 oktober en vnjdag 8 oktober Zaterdag 2 oktober en zaterdag 9 okt. DE GEHELE AKTIEWEEK! Van vnjdag 1 tot en met zaterdag 9 oktober Bij een besteed bedrag van 10,- of meer: 1 rozijnenbrood 800 gram voor slechts2,50 gratis deelname kaartje voor ons ontbijtbuffet op zaterdag 9 oktober. gratis deelname kaartje voor Rad van Avontuur. Het hele jaar door verse belegde broodjes verkrijgbaar!!!!! 10 harde broodjes gesorteerd2,50 5 bosse bollen voor9,95 (de echte Pijpers) Deze dagen gratis slagroom op de door U bij ons gekochte Limburgse vlaai, (geen reclamevlaai) Wethouder Bert Kersten van ruimtelijke ordening mag sport park de Wieëen in z'n portefeuille houden als ontsnappingsluik in dien de onderhandelingen over andere nieuwe lokaties voor wo ningbouw vastlopen. Ondanks kritiek van met name het CDA en de publieke tribune hield Kersten z'n voorstel om verder te studeren op vier lokaties in de commissie ruimtelijke ordening staande. In die commissie werd de studie besproken die bureau BRO uit Vught heeft verricht naar uitbrei dingsmogelijkheden voor Venray op korte termijn. Het bureau advi seert het college om verder te studeren op vier lokaties: de Bra bander, het gebied tussen Stations weg en Henri Dunantstraat (rond de SL Antoniusveldweg), het St An nate rrein en sportcomplex De Wieën. Met name door de laatste lokatie ontstond vorige week com motie onder de Venrayse sportvere nigingen. Bert Kersten hamerde erop om in dit stadium nog geen mogelijkhe den by voorbaat weg te gooien en ook sportpark De Wieën als moge lijke bouwlokatie aan te houden. Als strategische reserve, een stok achter de deur in geval van onwilli ge (grond)eigenaren elders. Kersten liet verschillende keren weten dat hy geen zin heeft in eeuwigduren de onderhandelingen over en weer. Het sportpark heeft dat nadeel niet. omdat de grond al van de gemeente is. Kersten zei te beseffen dat er voor dit gebied tal van andere maarljes en maren zyn, maar wilde Wethouder Kersten heeft maan dag in de commissie ruimtelijke ordening het rapport van BRO over de woningbouwlokaties er door gekregen. Critici op de visie van BRO, met name op het onder deel De Wieën, gingen toch ak koord met het voorstel om vier lokaties verder te bekijken. Ze zwichtten voor het argument van de wethouder die een lokatie met 'eigen grond' achter de hand wil houden. (door Bert Albers.) Dat klinkt zeer plausibel, maar het lykt er toch op dat de Venrayse politici zich - voorlopig althans - met een kluifje in het riet hebben laten sturen. Het verhaal van Kersten dat De Wieën als strategi sche onderhandelingsreserve ge zien moet worden is niet zo sterk als het lykt. Dat bleek al tydens de commissievergadering. De defini tieve keuze van de lokatie moet ge maakt worden uiterlijk vooijaar 1994, zo deelde topambtenaar Fren- ken mee. In 1995 moeten de eerste woningen er al staan. In de tussen liggende periode moeten nog zaken als bodemonderzoek en economi sche haalbaarheid onderzocht worden. Die strakke tijdsplanning staat lijnrecht tegenover de ruimte die wethouder Kersten vraagt om de vier lokaties te bestuderen. Als die planning werkelijk gehaald moet worden - en de behoefte aan bouw grond zo schrijnend is - heeft de ge meente weinig andere keuze dan te kiezen voor de Brabander en het ge bied St. Antoniusveldweg Ondanks de nadelen die daaraan kleven. Dat maakt de strategische reserve van de wethouder al een stuk min der belangrijk. Bovendien is De Wieën helemaal niet zo geschikt als 'stok achter de deur' bij onwillige grondeigenaren. De gemeente mag dan wel eigenaar van de grond zijn, maar daar houdt het voordeel van deze lokatie ook meteen mee op. Want ook wethouder Kersten kan niet uitvlakken dat er by het vol bouwen van het sportcomplex toch eerst nieuwe sportvelden moeten liggen. En voordat daarvoor een plaats is uitgezocht, eventueel aan gekocht en de velden zijn aange legd. is het al lang 1995. Dat weten ook projektontwikke- laars en speculanten, die zich dus - voor zover dat al niet gebeurd is- zullen storten op de lokaties waar wel wat te halen valt, namelijk de Brabander en SL Antoniusveldweg Het vasthouden van wethouder Kersten aan een onwaarschijnlijk alternatief lykt daarom een beetje onzinnig De kritiek van de politiek was dus zo vreemd helemaal niet Waarom die zo gemakkelijk weer wordt ingetrokken is dat wel. Diefstal wieldoppen Een inwoner ran Den Burg deed aangifte van diefstal van vier wiel doppen van zyn Opel Omega. Hy had zyn auto geparkeerd in de Ou verturestraat. De schade bedraagt ongeveer ƒ800,-. De diefstal vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag desondanks niet by voorbaat al De Wieën van het lystje schrappen. Bovendien gaat het alleen maar om een studie. De kans dat er werkelyk gebouwd wordt op het sportcom plex is relatief gering verzekerde de wethouder. Op schrappen hadden wel men sen op de publieke tribune en de commissieleden van het CDA aan gedrongen. Voorzitter W. Michiels van grootverbruiker SV Venray noemde de suggestie van BRO om De Wieën als mogelyke lokatie voor woningbouw aan te wyzen 'een simplistische benadering', die voor- bygaat aan de maatschappelyke funktie van De Wieën als groenge bied en als ruimte waar circa 1500 mensen wekelyks hun sport beoe fenen. Een centrale ligging van een sportcomplex noemde Michiels van wezenlyk belang Hy suggereerde dat eerder uitbreiding van het com plex met de aangrenzende velden van het Boschveldeollege aan de or de zou moeten zyn. tegen de achter grond van het groeiende aantal inwoners van Venray. BEHOUD In navolging van Michiels, woord voerder namens een aantal vereni gingen. sprak ook de CDA-fraktle in de commissie haar 'nee' uit tegen de lokatie 'Wieën'. 'Een studie naar vier lokaties is voor ons onmoge- lyk', aldus woordvoerder Heintjes. Ook met het SL Annaterrein. num mer drie op de lysL moet met de nodige terughoudendheid worden omgesprongen. Eigeniyk zyn twee overblyvende lokaties voldoende, volgens het CDA. Die mening vertolkte ook WD-er F. van Hooft. 'De wethouder heeft nu zo duideiyk gemaakt dat hy De Wieën als strategische reserve wil gebruiken, dat speculanten zich nu helemaal concentreren op de Bra bander en SL Antoniusveldweg'. Te meer daar volgens Van Hooft hel SL Anna-terrein pas op langere tcr- myn in beeld komt. De WD advi seerde de wethouder om hetzelfde te doen als de projektontwikkelaars en snel aan de slag te gaan met Bra bander en SL Antoniusveldweg De fractie Samenwerking wilde wel akkoord gaan met het voorstel, maar stelde een aantal voorwaar den voor het gebied SL Anna. De wethouder moest beloven dat by een eventuele ontwikkeling van het gebied het aanwezige bos. de stuif- duinen. karakteristieke bomen en lanen en monumentale gebouwen behouden blyven. Enigszins tol verbazing van de CDAfraktie zegde de wethouder dat toe aan woord voerster Roling

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7