PEEL EN MAAS Boek: al in 1327 bestond vastelaovend in Venray Duo Grad en Petran stopt na 14 jaar proficiat Vrijwilligers gezocht voor dagopvang voor ouderen Geen parkeerverbod in de Gildestraat Nieuwe wijkkrant voor Landweert Internationale studentenuitwisseling InterVen College Er zit groei in de Venrayse bibliotheek ISO-9002 voor M. de Bruijn BV So 0 Tentoonstelling 5x11 jaar De Piëlhaas Laatste seizoen met act 'Hojje Woh' PEEL EN MAAS Bij het speuren naar het verleden hebben onderzoekers van Vastelao- vesvereniging De Piëlhaas, met hulp van lokaalhistoricus Sjef Ver linden en museum 't Freulekes- huus, ontdekt dat al in 1327 sprake is van 'Vastelaovend' in Venray. Meer dan zes en een halve eeuw ge leden dus. Dit is hét nieuws van de presenta tie van het jubileumboek en de ope ning van de jubileumtentoonstel ling dir Vastelaovesvereniging De piëlhaas in Venray op 13 november. Bij gelegenheid van haar 5x11- jarig bestaansfeest pakt Vastelaoves vereniging De Piëlhaas groots uit. Ze haalt de kasten en archieven leeg om Venray te laten zien wat er in de afgelopen 55 jaar is gemaakt en geschreven. Ze laat medailles en kiepsen zien, sjerpen en scepters. Foto's tonen ons de artiesten van vroeger en nu, de bouwsels van de optochten, de feestvreugde bij de vele andere gelegenheden. De Piëlhaas heeft daarvoor de welwillende medewerking gekre gen van het geschied- en oudheid kundig museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat. Bestuur en vrij willigers hebben de tentoonstel lingscommissie met raad en daad bygestaand. Over een week loopt de expositie 'Wat Venray bewaarde' af. De ruimten worden dan vrijge maakt om de Piëlhaasmedewerkers tyd te geven het geheel in te richten. Diverse leden en oud-leden van de vastelaovesvereniging hebben materialen beschikbaar gesteld om de tentoonstelling een zo goed mo gelijk beeld te doen geven van wat er in de afgelopen 5x11 jaar is ge beurd in Venray. De expositie wordt niet chronologisch maar thema tisch opgezet. In elke vitrine van museum 't Freulekeshuus wordt een thema aangesneden: de op tocht, het concert, de zitting, het 'schupe', de versiering, het liedje, enz. Elk thema wordt belicht met foto's, knipsels en voorwerpen. JUBILEUMBOEK De commissie die de tentoonstel ling heelt opgezet, heelt in samen werking met de commissie pers en promotie ook een boek samen gesteld, waarvan het middendeel de lezer en bezoeker van de expositie Inmiddels is de dagopvang voor ouderen in het woonzorgprojekt het St. Joriskwartier van start ge gaan. Zowel de deelnemers als de vrijwilligers die het projekt begelei den zijn zeer enthousiast. De dagop vang is bedoeld om ouderen die vereenzamen of dreigen te vereen zamen en niet verzorgingsbehoeftig zijn middels een groepsgewijze op vang te begeleiden. Dit gebeurt door middel van een aktiviteiten- aanbod waarbij zoveel mogelijk wordt uitgegaan van de individuele behoefte en mogelijkheden van de ouderen. De dagopvang kan tevens voor de partner, de mantelzorg en de pro fessionele hulpverleners onder steuning bieden. Het aantal deel nemers neemt gestaag toe. Daarom is de Stichting RISC naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Wij zoeken enthousiaste mensen die één dag in de week, op de vrijdag, verschillende aktiviteiten op zich willen nemen. Zo zijn er nog vrijwilligers nodig om te koken, voor de begeleiding van de aktiviteiten en voor het ver voer van de deelnemers aan de dag opvang. Wanneer dit bericht u aan spreekt, dan kunt u kontakt opnemen met de Stichting RISC, af deling Ouderenwerk Venray, Ken- nedyplein 1 te Venray, tel. 04780- 86706, bij geen gehoor 89066. Wij staan u graag te woord. achtergrondinformatie biedt, over al het fraais wat de expositie te zien geeft. Het eerste deel van het ongeveer 80 pagina's tellende boekwerk ver haalt over het ontstaan en historie van de vastelaovend. Op luchtige toon wordt de lezer door de eeuwen heen geleid, waarbij vastelaovend in Venray dus al verrassend vroeg ter sprake komt: al in 1327. Het derde deel van het boek bevat dokumentistische informatie over de vastelaovend in Venray in de laatste elf jaar. Het is een aanvulling op de gegevens zoals die in het boekje van het 4xll-jarig jubileum zijn opgenomen. De tentoonstelling zal officieel worden geopend op 13 november om 15.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Dan wordt ook het boek gepresenteerd. Vanaf dat moment tot en met 12 februari kunnen belangstellenden elke woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur voor slechts ƒ2,- (kinderen en ouderen half geld) in museum 't Freulekeshuus terecht. Het boek zal slechts elf gulden kosten. Op zoek naar de ideale hypotheek? Rabobank. Aangenaam. DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Nr. 40 nunucnu vccnncnuc jmmhuhiiu Kelderbrandje Zaterdagmiddag omstreeks 17.30 uur werd rookontwikkeling ont dekt in een kelderruimte van een woning aan de Kruitweg. De brandweer kon de beginnende brand snel blussen. De schade bleef beperkt tot rook- en roetschade. Door onverklaarbare oorzaak bleek een oude stoel in brand geraakt te zijn. In januari en mei van dit jaar heeft de Ouderraad van de basis school in Holthees bij de gemeente geviaagd om een parkeerverbod in te stellen aan de Gildestraat, ter hoogte van de school. Dit als maat regel tegen het te hard rijden in die straat. De politie heeft een onderzoek in gesteld en heeft nu aan de gemeen te haar rapport gezonden. Daarin staat dat tijdens het onderzoek niet is komen vast te staan dat op de Gil destraat te hard wordt gereden. De politie wil nu, in samenwerking met Veilig Verkeer en de gemeente aan de leerlingen voorlichting ge ven en met meetapparatuur aanto nen dat er niet te hard wordt gereden. Wat betreft het parkeren voor café 't Trefpunt is de politie van oordeel dat daar geen parkeerverbod nodig is omdat tegenover het café op het plein geparkeerd kan worden. 'Onvoorstelbaar' 'Een zo bloeiende wijk als Land weert, zonder een eigen wijkkrant is onvoorstelbaar' zeiden enkele en thousiastelingen enige tijd geleden. Nadat dhr. Nico de Wit. deels uit tydsgebrek. deels wegens een te kort aan vrijwilligers, ongeveer een jaar geleden stopte met 'Kijk op de wyk', is er afgelopen weekend een nieuw wijkkrantje bezorgd in Landweert De uitgave van deze eerste editie [was voor de 'commissie wijkkrant' aanleiding om Nico te bedanken voor al die jaren dat hij, in eigen be heer, dit kontaktorgaan uitbracht Hem werd het eerste exemplaar aangeboden. Eén van de - vaste - rubrieken in de nieuwe wykkrant is 'In de Spot light' door Sjen van Vugt. In dit eer ste Spotlight zegt Nico o.a. dat de waarde van de wijkkrant onschat baar is voor Landweert. De eomriiissie (een van de vele in Landweert) Wykkrant heeft dan ook veel werk verzet om een en an der te realiseren. Uitgangspunten zijn o.a.: lOx per jaar bezorging in heel Landweert, wat neerkomt op Nico de Wit (m) bekijlct samen met Gerrit Nooyen en Math Voüenberg de eerste uitgave. ongeveer 20.000 boekjes; Een vaste indeling van de krant zoals voor noemde 'In de Spotlight', aktivitei- tenkalender, puzzelpagina, een thermometer betreffende de stand van zaken v.w.b. de uitbreiding van het wykc.entrum, enz. enz. Verder zijn de basisscholen in Landweert en het gezondheidscentrum bena derd om eventuele kopij aan te leveren. Uiteraard zullen wetenswaardig heden. van de oudervereniging, de knutselgroep, de aktiviteitencom- missie, de jeugdsoos, de bewoners commissie, de joekskapel, enz. uitgewisseld worden middels dit orgaan. Omdat deze 'krant' nog geen naam heeft, roept de redaktie van dit blad de creatievelingen in de wijk op, om suggesties aan te dra gen. Diegene wiens bedenksel wordt uitgekozen is winnaar van een kadobon van 25,-. In 1991 heeft de afdeling MDGO Agogisch Werk van het InterVen College te Venray kontakten gelegd met de Schule für Sozial-Padagogik in Moers in Duitsland. Na enkele wederzijdse studenten- en docen- tenbezoeken hebben beide oplei dingsinstituten het afgelopen schooljaar besloten om de samen werking uit te breiden in de vorm van een studentenuitwisseling. Gedurende een periode van twee weken zijn onlangs twaalf studen ten uit Duitsland hier in Venray ge weest. Tijdens dezelfde periode waren twaalf derdejaarsstudenten van de opleiding MDGO Agogisch Werk in Duitsland. De uitwisseling is mede gesubsidieerd door de Europese Gemeenschap die in het kader van het openen der grenzen scholen stimuleert om over de grenzen kontakten aan te knopen. De programma-invulling van de twee uitwisselingsweken is vanuit een drietal doelstellingen gebeurd. Op de eerste plaats is het verdiepen in de onderwijsstruktuur en met name het beroepsonderwijs belang rijk. Vandaar dat de gaststudenten een paar dagen lessen hebben ge volgd met onze leerlingen. Vervolgens vond er een oriëntatie plaats binnen het werkveld waar voor de school opleidt. Aangezien veel afgestudeerde Agogisch Wer kers binnen de verstandelijk ge handicaptenzorg werken en dit werkveld op Schule für Sozial- Padagogik helemaal niet aan bod De AW-3-studenten en hun Duitse gasten voor het Gouvernement in Maastricht. komt, was het voor de Duitse stu denten zeer interessant om daar een kijkje te nemen. De Duitsers zijn met de AW-leerlingen naar de volgende instellingen geweest: Nieuw Spraeland in Venray. Het Rijtven in Deume, 't Raayke in Tienray, Den Doevenbos in Horst en GVT De Korf in Boxmeer. Mede gezien de totaal andere wyze waarop in Duitsland met ver standelijk gehandicapten wordt omgegaan en hoe er over zorg voor hen gedacht wordt, hebben deze praktijkdagen een enorme indruk gemaakt op onze oosterburen. Tenslotte zijn de Duitse studen ten nog in aanraking gekomen met de Nederlandse maatschappij en cultuur. Om hieraan tegemoet te komen is er o.a. een bezoek ge bracht aan de provinciehoofdstad Maastricht inclusief een rondlei ding in de gouvernementsge bouwen. Het uitwisselingsprojekt is op vrijdag 24 september afgesloten op de lioofdlokatie van het InteiVen College in Venlo. Al met al waren de uitwisselingsweken interessant, vermoeiend maar vooral leerzaam. Met name de studenten die in Ven ray met enthousiasme de Duitse gasten begeleid en ondersteund hebben, hebben een dikke pluim verdiend. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Uit het jaarverslag van de Open bare Bibliotheek Venray kan wor den geconcludeerd dat 1992 een goed jaar is geweest. Steeds meel mensen, zowel ouderen als jonge ren, bezoeken de bibliotheek. Het aantal ingeschreven leden steeg met maar liefst 10,5% en is zo geste gen tot ruim 8600. Tbch blyft het op peil houden van de omvang van de kollektie een pro bleem. Er zijn hiervoor nog steeds onvoldoende middelen, ondanks het feit dat de gemeente Venray eind 1992 hiervoor een extra subsi die toekende. Door die subsidie kan vanaf-1993 de kwaliteit verbeterd worden van diverse kollekties zoals de grote-letter boeken, de leeslyst- boeken, tijdschriften, materialen voor immigranten, leesbevorde- ringsprojekten etc. De Venrayse bi bliotheek heeft in 1992 wel de kollektie aantrekkelijker kunnen maken doordat verouderde boeken sneller afgeschreven konden worden. ENKELE CUFEKS In 1992 werden er in totaal 345.057 boeken uitgeleend. Een be- scheiden groei ten opzichte van 1991 met 3,4%. De landelijke eyfers geven daarentegen een daling te zien. Het aantal bibliotheekledcn be draagt 8.668. Daarvan zijn er ruim 3500 in de leeftijd van 18-64 jaar en 2.743 onder 12 jaar. Opvallend is het lage aantal 65 -ers. dat lid is van de bibliotheek, slechts 406. Tten opzichte van vijfjaar geleden is het ledenaantal flink gestegen. In 1987 telde de bibliotheek 'slechts' 6.565 leden, 2.210 minder dan nu. De kollektie boeken is de laatste jaren sterk teruggelopen. Wel is de kwaliteit daarvan verbeterd. Mo menteel staan er 67.447 boeken op de planken in de bibliotheek. In 1987 waren dat er nog bijna 100.000 Inbraak in personenauto Door gebruikmaking van een val se sleutel was toegang verkregen tot de personenauto van een in woonster die haar auto voor de wo ning aan de Ardennenlaan had geparkeerd. Ontvreemd wei-den de radiocassettespcler ter waarde van 620,-, enkele cassettebandjes, het kentekenbewijs en haar rybewy: Het in deze regio zeer bekende ko mische duo Grad en Petran alias Joep Joosten en Ten Duyf heeft besloten na dit seizoen te stoppen met optredens. Het oorspronkelijk uit het Venrayse kerkdorp Oirlo af komstige duo heeft dat besloten omdat een van de twee volgend jaar Limburg gaat verlaten. 'We hebben een ontzettend mooie tyd gehad als duo en in de hele provincie Lim burg en een groot deel van Noord- Brabant met plezier op de bühne gestaan', zegt het duo. Joep Joosten. die tegenwoordig in Velden woont, en de in Meerlo woonachtige Ten Duyf werken dit seizoen nog alle af spraken af en zullen eind volgend jaar tijdens een zittingsavond in Oirlo voor het laatst optreden. 'In Oirlo zijn we gestart en daar willen we ook finishen', legt Ten Duyf uit. Hun laatste act wordt gepresen- teerd onder het motto van 'Hojje Woh'. Het begon allemaal elf jaar gele den toen Duyf voor de jaarlijkse bonte avond van carnavalsvereni ging De Spurriemök in Oirlo een act verzon. Zittend op het bankje voor de Oirlose kerk dacht Tfen: 'Dit is het. Ik ga met nog iemand op zo'n bank zitten en speel dan twee wat oudere mannen. Ik dacht meteen aan twee karakteristieke Oirlona- ren. Het duo was geboren: Grad en Petran. Tben ik op zeker moment Joep Joosten zag optreden was het meteen duidelijk! Joep wordt mijn compagnon', vertelt Ten Duyf. Grad en Petran staan vanaf dat moment op de bühne. Getooid in oude versleten kleren roddelden ze op humoristische wyze over de mensen in Oirlo. Bovendien schreef Ten Duyf daarbij prachtige liedjes. Na het eerste sukses maakte het duo ook algemene grappen en liedjes en was er al snel belangstel ling in de regio. SUKSES Na enkele jaren alleen in Oirlo met sukses te hebben opgetreden mochten Grad en Petran als 'Oirlo se inzending' optreden in de schouwburg te Venray b(j gelegen heid van het 4x11 Jaar jubileum van de Piëlhaas. Dat werd zo'n suk ses dat de commissie van Circus Mök het duo vroeg om op te treden tydens de vermaarde zittingsavon den van Circus Mök in Venray. Vanaf dat moment bleef het duo suksessen binnenhalen. Een ran de hoogtepunten was onder meer het verzorgen enkele jaren geleden van de rode draad in de Venrayse Revue 'Venray passeert de revue'. Veel plezier beleefde het duo ook aan de presentatie van de Limburg se Artiestenavond in het cultureel centrum 't Gasthoês in IIorsL Twee jaar geleden bereikte het duo een absoluut hoogtepunt met de presentatie van de muziekeassel- te en de twee uitverkochte jubi leumvoorstellingen in de Venrayse schouwburg; 'Gèr Gedaon'. De op brengst van deze show, 20 mille, schonk het duo aan kindertehuis 't Raayke in Tienray. Norm voor kwaliteit Met het binnenhalen van de kwa liteitscertificaat NEN-ISO-9002 heeft het Venrayse isolatiebedrijf M. de Bruyn BV bewezen voorop te lo pen als het om kwaliteitsbewaking en efficiëntie van het produktiepro- ces aan komt. M. de Bruijn BV kreeg afgelopen vrijdag als tweede isolatiebedrijf in Nederland dit kwaliteitscertificaat. Een hoogte punt in het ruim 26-jarig bestaan van het Ven rays bedrijf. 'Het is hedentendage van het grootste belang dat je konkurre- rend bent', onthult de heer De Bruyn. 'Er was ons er dan ook veel aan gelegen de kwaliteitsnorm NEN-ISO-9002 binnen te halen. We hebben er meer dan één jaar over gedaan om die binnen te krijgen onder supervisie van een kwali- teitsbegeieidingsbureau. Wil je na melijk dat certificaat krygen, dan zal je aan heel strenge eisen moe ten voldoen. Daarbij is iedereen en alles binnen het bedryf betrokken. De werknemers, de gereedschap pen, de vervoermiddelen, alles. liet is dan ook een keihard kwaliteits keurmerk voor het bedrijf. GOEDKOPER De extra inspanningen hebben niet geleid tot een kostenverhoging voor de klanten. Integendeel, be drijven zijn goedkoper uit omdat er kostendrukkend en efficiënter ge- werk wordt. En, wat geleverd wordt, dat is goed. 'We moeten eraan blij ven werken in het bedrijf gezamen lijk een 100% produkt af te leveren', vervolgt de Venrayse ondernemer. 'Drie keer per jaar wordt het bedryf gekontroleerd of het nog voldoet aan de norm 9002. Twee keer on aangemeld en één keer aangemeld. Bovendien wordt elke drie jaar het certificaat vernieuwd. Je zult dus wel aan kwaliteitsbeheersing moe ten doen. want als het certificaat je afgenomen wordt, dan kun je het echt wel schudden. Dan is de goede naam die we met name in Limburg en Brabant, maar ook in het buiten land hebben, weg'. elke week nieuws Dronken bestuurder In de nacht van zaterdag op zon dag kontroleerde de politie op de Albionstraat een bestuurder op al- koholgebruik. Die bestuurder, een 34-jarige inwoner, weigerde de blaasproeven op straat waarna de politie hem overbracht naar het bu reau. De blaasproef die de man daar wel wilde ondergaan, rechtvaardig de een rijverbod ran vier uur. Proces-verbaal inzake het rijden onder invloed werd opgemaakt. Dhr. Kesting, numaging d hector van certificatie!) ure au TÜV Neder land. overhandigt het NEN-1SO- 9002-cerlificaat aan dhr. De Bruijn. In het midden algemeen di- rekteur Eugène Hermans. KLANTEN M. de Bruijn BV groeide in haar zilveren bestaan uit van een een mansbedrijf tot een onderneming met 27 werknemers. Het bedrijf is gespecialiseerd in de uitvoering van thermische en akoestische iso latiewerkzaamheden en het leveren van isolatiemateriaal aan bedrijven en particulieren. Klanten van M. de Bruijn BV zijn industriële onderne mingen, voedingsindustrie, teelt en kweekbed ry ven, instellingen voor gezondheidszorg en het on derwijs. De grondlegger van het bedryf. de heer De Bruyn, zal in de nabije toekomst het heft in handen geven van zijn schoonzoon Eugëne Hermans. met het winnende staatslot van Gewonde bij botsing Zondagavond omstreeks 20.35 uur vond op de Ooslsingei een kop- staart botsing plaats tussen twee personenauto's waarbij een 38- jarige inzittende met nek- en iug- klachten naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een 64-jarige bestuurster van een personenauto uit Wanssum, be merkte te laat dat ze de afslag naar de Oostweert (terrein Vincent van Gogh Instituut) had gemist en stop te op de Oostsingel. Zij stond reeds stil toen haar auto van achteren werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een 29- jarige inwoonster. De beide bestuursters liepen geen noemens waardige verwondingen op. Poging lot inbraak aulo In het afgelopen weekend werd in de Etudestraal gepoogd in te bre ken in een personenauto. Het por- tierslot was behoorlijk vernield maar (le dader is niet in de auto geweest De Rover 114 Si heeft een goed fysiek. Groen getint glas. Bumpers en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Doet aan zelfverdediging via centrale deurvergrendeling. Beweegt zich soepel dankzij single-point injectiesys teem en Hydragas-veersysteem. Kortom, een charmeur. Die niet veel vraagt: 24.495,- -4 Q P Er is al een Rover 100 vanaf X O Zs O IAMV "SMAKTERHE1DE", VENRAY, Industrieterrein Smakterheide, Tel. 04780-8 10 12

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11