M ode Nieuws Muziekfeesten in Oostrum agenda '93 Geheimen' inspireert Expositie in Vincent van Gogh Instituut De Hakkespits terug uit Polen Gemeentelijk Muziektoernooi 1993 doe mee met het literair café Allemansmarkt in Vierlingsbeek Geslaagd gardeur VAN OORSCHOT MODE Cursus voor ouders van kinderen met gedrags- en leerstoornissen Voorlichtings bijeenkomst Medicijngebruik bij kinderen met CARA G PEEL EN MAAS peel en maas uonaeroag ju sepiernoor - ragina j geur^ Literair café Venray-regio Niet de allerbekendste versregels, maar een ander kwatrijn uit een vaak geciteerd gedicht vormt de september-opgave: 'Maar sterven deed zij niet, al zoog zijn helse mond het merg uit haar gebeente, dat haar tóch bleef dragen. Zij dorst niet spreken meer, niet vragen of niet klagen, en rilde waar zij stond, maar leefde en bleef gezond.' Wie is de auteur van bovenstaande versregels en hoe luidt het ge dicht, waaruit deze regels afkomstig zijn? Inzendingen voor vrijdag 22 oktober a.s. sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray. Ook deze maand weer goede oplossingen. De versregels waren af komstig uit het gedicht 'Van de Zee' van Willem Kloos. Mijn ziel (=van de dichter) wordt vergeleken met de rusteloze zee, die mooi is, maar zichzelf niet kent. In het tweede kwatrijn worden de eigen schappen van de zee verder beschreven. Daarna volgt de wending in dit sonnet: Was ik maar als de zee, dan zou ik gelukkig zijn, dan zou ik ongevoelig zijn voor vreugde en pijn, dan zou mijn ziel een zee zyn en een heerlijke toestand van rust en evenwicht bereiken! Willem Kloos: 'Van de zee' De zee, de zee klotst voort in eindeloze deining, De zee, waarin mijn ziel zichzelf weerspiegeld ziet. De zee is als mijn ziel in wezen en verschijning; Zij is een levend schoon en kent zichzelve niet. Zij wist zichzelven af in eeuwige verreining En wendt zich altijd om en lieert weer waar zij vliedt Zij drukt zichzelven uit in duizenderlei lijning En zingt een eeuwigblij en eewwigklagend lied. 0 zee, was ik als gij in al uw onbewustheid-. Dan zou ik eerst geheel en groot gelukkig zijn; Dan had ik eerst geen lust naar menslijke belustheid. Op menselijke vreugd en menselijke pijn; Dan tvas mijn ziel een zee, en hare zelfgerustheid. Zou wijl zij groter is dan gij, nog groter zijn. Gedurende de komende periode zal er elke 4e donderdag van de maand een citaat van een of meer dichtregels verschijnen in Peel en Maas. Per keer vallen er 10 punten te verdienen. 5 punten voor de juiste titel van het gedicht en 5 punten voor de juiste naam van de dichter. Aan kop gaat de heer A. Leyssen met 60 punten. Het achtervolgend peloton schuift in elkaar en maakt zich op voor de eindfase van de strijd. Mevr. L.M. Colsen staat op de 2e plaats met 40 punten. Op de 3e plaats dhr A.L. Kroft met 30 punten. Het verdere klassement ziet er als volgt uit: 4e plaats mevr. L. Receveur v.d.-Horst en mevr. T. Smits, beiden met 20 punten. Mevr. B. de Wit staat met 10 punten op de 6e plaats. Nog even en het is december! Houd vol poëzie-liefhebbers! i De expositie '93 Geheimen' in en rond het Odapark is ongeveer hal verwege. Zondag 24 oktober is de laatste dag. De tentoonstelling heeft Venraynaar Harrie Gerrats geïnspi reerd tot een eigen geheimzinnige kunstuiting. Gerrats, Venrays enige 'kasteelbewoner', maakte van diver se materialen een kunstwerk dat hij de naam 'kloteklapper' - in het dialect 'kloeëteklapper' - heeft gege ven. Wanneer iemand het apparaat bedient bestaat de kans dat hij of zij een flinke klap krygt en volgens Harrie 'een heel eind naar de klote' is. De 'kloeëteklapper' heeft inmid dels een plaats gekregen in de tuin van Gerrats aan de Hoenderstraat, Harrie's eigen l'okatie van vele ge heimen... 0p zondag 3 oktober a.s. organi seert de stichting Jeugd Ontspan- nings Clubs te Vierlingsbeek een Allemansmarkt. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn er zowel tweedehands als nieuwe spullen te koop. Vanaf 14.00 uur worden de mooiste en meest waardevolle materialen verkocht tijdens een veiling. De opbrengst van de Allemansmarkt komt ten goede aan de opknapbeurt van het handenarbeidlokaal in het jeugd huis. Met name het sanitair en meubilair "hiervan zyn aan vervan ging toe. De Allemansmarkt vindt plaats in en om het clubgebouw van de J0C aan de Grotestraat 18a in Vier lingsbeek. Aan de Rijksuniversiteit Utrecht, faculteit sociale wetenschappen, is Eric Luijpers uit Venray geslaagd voor het doctoraal examen padago- gische wetenschappen. In Maastricht is aan de K.U. Jac queline Strik geslaagd voor haar doctoraal examen Geneeskunde. Jacqueline Strik woonde tot enkele jaren geleden in het Brukske. Aan de universiteit van Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen gezondheidswetenschappen de fisi- otherapeut Wessel M. Breeuwsma. Petra Savebberg is geslaagd voor het doctoraal examen geestelijke ge- zondheidkunde aan de Rijksuni versiteit Limburg. Kabel Pullover met nieuwe overslag V-hals, van lambswooi met mohair in verschillende kleuren. Grotestraat 73, Venray Roosendaal, Helmond, Boxmeer, Oss Balans, een landelijke vereniging van ouders van kinderen en van (jongvolwassenen met ontwikke- lings-, gedrags- en leerstoornissen, organiseert komende maanden en kele cursusavonden waarin diverse onderwerpen nader besproken zul len worden. Op 11 oktober is de eer ste avond waarby cursusleidsters het accent zullen leggen op het met elkaar praten en het uitwisselen van ervaringen over by v. de opvoe ding van kinderen, omgang met leer- en gedragsproblemen, erva ringen met reguliere en alternatie ve hulpverlening etc. Aspekten die aan de orde zullen komen zyn o.a. de zin of onzin van alternatieve ge neeswijzen en faalangst. De volgen de avonden zyn 25 oktober, 8, 22 november en 10 januari. Alle avon den worden in De Volle Maan ge houden en duren van 20.00 tot 22.00 uur. Voor meer informatie lean men terecht by Balans, sekr. Mevr. J. Bocken-Koppes, Sportstraat 23, 6042 KD Roermond, tel. 04750- 20917. Veel ouders hebben emieer te maken, het veelal dagelyks toedie nen van medicynen by kinderen met CARA. Vaak roept het veel vra gen op en wil men wat meer weten over mogelijke gevolgen en diverse toepassin en. Daarom organiseert het correspondentieschap Ven- ray/Horst eo van het Astma Fonds een voorlichtingsavond over medi cijngebruik voor kinderen met CA RA. Deze avond zal worden gehouden op maandag 11 oktober in het personeelsrestaurant van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Venray en begint om 20.00 uur. Kinderarts, de heer Thks, zal het een en ander vertellen over medicijngebruik bij kinderen met CARA en diverse me thoden demonstreren. Verder bestaat er ruimschoots de gelegen heid om vragen te stellen. Men kan zich opgeven by': Dhr. A.G.M.M. Janssen, tel. 04780-80314, Mevr. J. Mooren, tel. 04767-3201. Kunst van kunstenaars met psychische problemen Vanaf 1 tot en met 24 oktober zijn in de hal van het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut lo- katie Stationsweg, in Venray gedu rende kantooruren - van 09.00 tot 17.00 uur - en ook in de weekends werken te zien van kunstenaars met een psychiatrische problema tiek. De expositie heeft de titel 'Kunst en betekenis'. Het Vincent van Gogh Instituut stelt de werken ten toon in het kader van de mani festatie 'Oktober Zorgmaand'. De ex positie is voor iedereen gratis toegankelyk. De geëxposeerde kunstwerken behoren tot de kollektie van de fir ma Lundbeck BV en zijn in bruik leen afgestaan. Het Vincent van Gogh Instituut heeft gekozen voor werken van Steven van den Broeke (schilder), Maijanne Vooistra (schil der) en Wim van Niel (beeldhou wer). De laatste heeft zijn creatieve talenten ontdekt gedurende een op name in een psychiatrisch zieken huis. Zelf zegt hij daarover: 'Tydens creatieve therapie moest ik een col lage maken, daar heb ik veel ellen de in kunnen stoppen, dat gebeur de onbewust, je moest dingen bij elkaar zoeken, ik merkte dat ik dat heel creatief kon doen, het was toch echt wel een goed ding. Daarna ben ik met klei gaan werken en dat is enorm belangrijk geweest. M(jn verstand stond stil en er groeiden dingen onder mijn handen. Ik geef nu zelf een kursus. Daar zitten ook mensen uit de psychiatrie. En of ze nu wel of niet creatief zijn, er is toch een bepaalde vorm van plezier en soms geluk. Ze komen binnen, zijn dan gespannen, maar na twee, drie uur gaan ze toch heel ontspan nen weg. Ik denk niet dat de creati viteit het belangrykste is, de vrijheid om ongeremd met mate riaal te mogen werken. Wat er dan uitkomt is eigenlyk niet zo belang rijk. Kunst begint daar waar je een eigen wereld gaat maken'. Ook bin nen het Vincent van Gogh Instituut is een groep patiënten aktief in het kader van een 'kunstwerkplaats'. Zij zullen tijdens het open huis dat het instituut op 31 oktober houdt, hun werk exposeren. De van 1 tot en 24 oktober geëx poseerde werken zyn oorspronke lijk byeen gebracht voor een tentoonstelling op initiatief van de Zeister Kunststichting, de Schizo- freniestichting Nederland en van de Stichting Kunst Psychiatrie. Deze stichtingen hoopten met hun tentoonstelling te bereiken dat de kennismaking met psychiatrische kunst leidt tot een realistischer beeldvorming van de psychiatri sche patiënt. Deze doelstelling sluit nauw aan by het streven van het Vincent van Gogh Instituut een open, maat schappijgerichte instelling te zijn en de samenleving te laten zien dat mensen met een psychiatrische problematiek in heel veel opzichten minder wereldvreemd zyn dan vaak gedacht wordt Het is onvol doende bekend dat ook psychiatri sche patiënten iri staat zyn kunstwerken te maken die van meer dan gemiddelde kwaliteit zyn. VROUWEN KIEZEN /N DE POLITIEK Haak eens in op een ander patroon: - Kinderopvang is geen "vrouwenzaak", want mannen zijn ook vaders. - Politiek is geen "mannenzaak", want vrouwen zijn ook burgers. - Een man laat de opvang van kinderen niet alleen de zorg zijn van vrouwen. - Een vrouw laat de politiek niet over aan alleen maar mannen. Bea de Wit Direkteur kinderopvang Venray en omgeving In het kader van de verkiezingen in 1994 geeft wekelijks een inwoonster/inwoner van Venray een citaat over 'Vrouwen in de Politiek'. Organisatie Werkgroep Vrouwen en Politiek. Informatie: 04780-23428 ('s ochtends). Op 1, 2 en 3 oktober organiseert harmonie Sub Matris Tutela in de Tuinbouwloods te Oostrum het jaarlykse Muziekfeest Het pro gramma dit jaar is zeer gevarieerd en voor elk wat wils. Op vrydag 1 oktober wordt vanaf 20.30 uur de Oldie Night georgani seerd, dit jaar met enkele klinken de namen. Naast The Groove, een groep die dance/soul muziek in het genre van 1960 tot nu speelt, zullen bekende sterren zoals George McCrae en Chris Andrews het podi um betreden. George McCrae komt uit de Ver enigde Staten en scoorde in 1974 zyn megahit Rock Your Baby. Ande re bekende nummers zyn I can't leave you alone en You can have it all. Zijn nieuwste hit heet Breath less die op dit moment diverse ranglijsten bestormt. Chris Andrews is een van de ster ren uit de zestiger jaren. Yesterday Man en Pretty Belinda zyn klin kende hits terwijl sterren als Adam Fhith en Sandy Shaw ook van zyn songs gebruik maken. Kaarten voor deze avond zyn ver krijgbaar bij zaal van Dyck, 't Alle- manscafé, Rabobank Oostrum en Music World. De entree bedraagt ƒ15,- aan de kassa en ƒ12,50 in de voorverkoop. Zaterdag bezoekt de Musikverein Altrich uit Duitsland Oostrum. Met deze Verein heeft Sub Matris Tutela al ruim 20 jaar een band. Regelma tig wordt een bezoek aan elkaar ge bracht. Om 19.00 uur is er een plechtige II. Mis in de kapel van Paschal is, omdat de kerk in Oostrum momenteel gerestaureerd wordt. De Musikverein Altrich zal deze mis opluisteren. Vanaf 20.30 uur concerteert de Musikverein in de tuinmbouwloods, waarna het or kest Niks de avond verder zal ver zorgen. Op zondag 3 oktober is er vanaf 11.00 uur Fruhschoppen m.m.v. de Tienrayse fanfare. Eiken hofkapel, Rzal Fanfare en Joekskapel Ut Got Verder zal tijdens deze feesten voor een warm en koud hapje ge zorgd worden terwijl er voor de lief hebbers diverse Belgische bier soorten geschonken zal worden. Op zaterdag en zondag is de entree ove rigens vrij. Ruim een week is de dansgroep De Hakkespits alweer terug van hun reis naar Polen. .Op uitnodi ging van het gemeentebestuur en de culturele raad van Wisnipwa- Gora warén zij tien "dagen hun gast. Dat Nederlanders in Polen geliefd zyn konden zy duidelijk merken aan het groot enthousiasme waar mee De Hakkespits werd omringd. De dag na aankomst begon met een Oogstdankviering in de Kathe draal van Lodz, in een styl die by ons al zo'n 50 jaar terug ligt. Bijge woond door vele burgers, waarvan sommigen zelfs 80 km hadden ge reisd, trok men in processie ronde kathedraal. De bevolking had prachtige ei gengemaakte geschenken, die in het teken stonden van de oogst, meegebracht, en die na de dienst werden aangeboden aan prominen te gasten. De dienst duurde vry lang, de bisschop groette in het Duits en vroeg vooral begrip te heb ben voor de in Nederland wonende Polen. De hele ceremonie was een indrukwekkende gebeurtenis. Een tv-ploeg maakte opnames voor de regionale tv. Na de dienst werd er gedanst. Een ander hoogtepunt in de reis was het bezoek aan de Zwarte Ma donna in Czestochowa, een prachti ge drukbezochte bedevaartplaats, die zich in een monikkenklooster bevindt. Traditie is dat men iets aan de Ma- donna offert. Onverwacht mocht de groep een blik werpen in de schat kamer van de Zwaxte Madonna. Ge schenken van koningen, keizers, sjeiks, etc., gedurende vele eeuwen daar verzameld, werden zichtbaar. Iets wat maar aan weinig toeristen is voorbehouden. Uitleg werd gege ven door een Engels sprekende monnik. Ook de hoofdstad Warschau was een bezoek waard. Het koninklijk paleis en het oude centrum zijn he lemaal in oude stijl herbouwd, na dat de Duitsers het in de Tweede Wereldoorlog, uit woede tegen het Poolse verzet, kompleet hadden ver woest. In Warschau had ook een op treden plaats, evenals in verschil lende plaatsen in de regio. De Hakkespits ziet terug op een geslaagde reis. De Poolse mensen hebben er alles aan gedaan om het hun naar de zin te maken. De dans groep daarentegen heeft met hun bezoek een week van lol en plezier gebracht in het toch enigszins trieste Poolse leven. Op zondag 3 oktober a.s. wordt in feesthal Op de Beek te Merselo het jaarlijkse gemeentelijk Muziektoer nooi gehouden. De organisatie is in handen van fanfare St. Oda Merselo onder auspiciën van de Federatie van Muziekgezelschappen in de ge meente Venray. Aan dit toernooi wordt deelgeno men door de by de Muziekfederatie aangesloten verenigingen. De jurering is in handen van dhr. Dirk Koster uit Deurne. De doelstelling van het toernooi is, dat de deelnemende gezelschap pen zich middels een concert kun nen presenteren aan de bevolking. Door jurering van de uit te voeren werken door een erkend jurylid worden de gezelschappen geïnfor meerd over de muzikale stand van zaken. Met name voor die gezel schappen die gaan deelnemen aan een Bondsconcours is dit zeer waardevol. Om 11.30 uur zal MMSK St. Pe trus Banden een muzikale rond wandeling maken door Merselo waarna om 12.15 uur het toernooi geopend zal worden door de voor zitter van de Venrayse Muziekfede ratie mevr. H. Poels-Peters. De bekendmaking van de resulta ten is om 16.30 uur waarna pauze tot 17.30 uur. Om 17.30 uur begint het avondgedeelte en de resultaten daarvan worden om 21.00 uur be kend gemaakt. Het einde van het toernooi is omstreeks 21.30 uur. Het toernooi is vrij toegankelijk voor iedereen, er wordt geen entree geheven. Muziekliefhebbers en be langstellenden zijn van harte wel kom op zondag 3 oktober a.s. in de feesthal Op de Beek in Merselo. Voor de deelnemende gezelschap pen en het programma verwijzen wij u naar de Peel en Maas van vori ge week. elke week nieuws ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen. R.E. Gabeler. T. Lankveld, H. Schraven en J. Wittgem W. BLOEMEN Stationsweg 15, tel. 81463 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver. G. van Loon, E. de Muinck Keizer. A Coenen. F. Schmeetz. D. Vercauteren en J. de Vocht: J. de VOCHT Henseniusstraat 13a, tel. 81878 Weekenddienst voor de patiënten van dr. Keijzer en dr. Van Dongen: I)R. KEIJZER Van Beurdenweg 10, Ysselsteyn tel. 04780-41777 vrjjdag 18.00 tot zondag 24.00 uur Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data b(j de ge noemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 80140 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrydag. Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluilye) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VEN RAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: G. VALLEN, tel. 86605 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENKLINIEK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H.M. de Vocht. R.C. Goedegebuure en V. Geurts. Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak E. RUYMBEEK, tel. 81336 DIERENARTSENPRAKTIJK W.H. Kremer. W.G.A.M. Loonen, G.W. Gelling en R. Eelderink. Behande ling kleine huisdieren zaterdag en zondag volgens afspraak R. EELDERINK Moleneind 13, Meerlo tel. 04789-2820 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktykêii ran mevr. Raay- makers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren A. RAAYMAKERS Horst, tel. 04709-6538 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggelo ven wordt vanaf maandag 8 uur tot vrydag 12 uur waargenomen door H. van EERTEN Jan Poelsweg 2a, Ysselsteyn tel. 04780-42116 Afspraken maken 's middags tussen 6 en 7 uur, tel. 42116 BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten m onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68. terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annulermgen die nen, voor zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog de vol gende week worden doorgevoerd Anders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. |Mo Proef de herfst in September Stijlvolle herfstboeketten Nieuwe potpouri Loop gerust even binnen! September Henseniusplein 9A tel. 04780-88198

Peel en Maas | 1993 | | pagina 3