De voormalige Oostrumse fruitveiling Fiscaal in zicht Gemeente geeft ton voor verhuizing Nestlé Einde van een tijdperk PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS OOK Huis op naam van de kinderen? Terug naar de notaris SSVC blijft Aktie voor Surinaams jongetje OOK PEEL EN MAAS Donderdag 30 september - Pagina 14 Peel en Maas van 13 augustus 1921 berichtte dat er met het oog op de grote hoeveelheden geteeld be- waarfruit in Noord-Limburg en Oost-Brabant te Oostrum een spe ciale veiling zou worden opgericht. De volgende verenigingen hadden daarvoor reeds hun steun toege zegd: Heide. Leunen, Oirlo, Casten- ray. Merselo, Overloon, Oploo, St Anthonis, Blitterewyck, Meerlo, Wanssum, Geysteren, Maashees, Vierlingsbeek, Vortum en Boxmeer. Meerdere aansluitingen werden nog verwacht. Het initiatief tot het beginnen van een fruitveiling was uitgegaan van de CW, de Coöperatieve Veiling Vereniging te Venlo die op 19 juni 1915 was opgericht en die thans be kend staat onder de naam Coöpera tieve Veiling Zuid-Oost-Nederland (ZON) te Grubbenvorst. De initiatiefnemers rekenden er op dat er door de aangesloten ver enigingen een grote hoeveelheid bewaarfruit ter veiling zou worden aangeboden, dat er gezorgd zou worden voor een goede verpakking in degelijke manden, dat het prima was gesorteerd en dat de karren waarmee het fruit werd aange voerd, tydig voor het begin van de veiling ter plaatste zouden zyn. EERSTE VEILING Op 17 september kon men in Peel en Maas lezen dat de eerste veiling te Oostrum was gehouden op woensdag 14 september 1921. Aan gevoerd waren ruim 35.000 kg. fruit, hoofdzakelijk bestaande uit appelsoorten zoals Sterappelen, Bellefleurs, Goudreinetten, Belle de Boscope, Goudpermain, Rabauw appelen, Bismarckappelen, Para dijsappelen, Ossekoppen, enz. Ook was er een kleine hoeveelheid pe ren ter veiling gebracht zoals Beur- re Hardy, Sehyfperen, Stoofperen, Begamotte, enz. VEILING OP OPENBARE WEG De veiling vond plaats op de Sta tionsweg (toen nog een grindweg) te Oostrum, tegenover het café Ver voort (later Verheggen). Er was voor deze plaats gekozen omdat ze vlak by het spoorwegstation was gele gen. Het geveilde fruit werd name ly k voor het overgrote deel per spoor naar Duitsland vervoerd. De veiling van het fruit gebeurde by afslag en er werd kontant be taald. Als de pryzen goed waren ge weest dan zaten de omliggende herbergen vol, schryft Jan van Lies hout, de auteur van het boek 'En de boer hy gardeniert voort...' dat de geschiedenis weergeeft van de Coö peratieve Veiling Zuid-Oost- Nederland. De veilingen werden wekelijks ge houden van september tot eind no vember maar als de appeloogst goed was geweest, ging men door tot vlak voor Kerstmis. STATIONSEMPLACEMENT Vanaf 1923 vond de veiling plaats op het spoorwegemplacement te Oostrum. Dit was een gevolg van het feit dat de paard et ram, die sinds 15 juni 1909 de verbinding onderhield tussen Venray en het spoorwegstation te Oostrum, de vei ling op de openbare weg slechts met de grootste moeite kon passe ren. In dat jaar werd ook bepaald dat het fruit in het vervolg niet meer moest worden aangevoerd in manden maar in kisten die ca. 25 kg. appelen en ook voor peren een zelfde hoeveelheid konden be vatten. De omzetcyfere van de veiling ga- ven een stijgende lyn te zien. In 1921 bedroeg deze in geldswaarde ƒ30.453,-, in 1922 /23.986,-, in 1923 (een slecht fruitjaar) ƒ15.118,-, in 1924 ƒ45.656,- en in 1925 ƒ82.765,-. OPNIEUW VERPLAATSING In 1926 werd de veiling verplaatst naar een door de CW aangekocht terrein van 28x50 meter dat gele gen was naast de herberg van Frans Sanders aan de Stationsweg, tegen over café Vervoort. Omdat er in dat jaar weinig Sterappelen waren (de voornaamste aanvoerappel) begon de veiling toen pas op 6 oktober. By de eerste veiling brachten de Sterappelen 34 cent per kilo op. De Goudreinetten en de Bellefleurs gingen voor ongeveer dezelfde pry's van de hand. Omdat het tydens de veiling vaak slecht weer was - koud en winderig - begon men verlan gend uit te zien naar een overdekte veilingplaats. In 1937 ging deze reeds lang ge koesterde wens in vervulling. OVERDEKTE LOODS Op 13 mei verleende het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Venray akkoord met het bouwen van een veiling- loods op het terrein aan de Sta tionsweg, naast de herberg Fr. Sanders. De tekening voor de loods, die een oppervlakte had van 14x60 me ter, was vervaardigd door de bouw kundige Jeu Keysers uit Horst. Op 21 september 1927 werd na het bijwonen van een H. Mis in de kapel van Oostrum, de loods plech tig in gebruik genomen. Daarby wa ren aanwezig het bestuur, de commissarissen en de direkteur van de CW, de burgemeester en wethouders van Venray en vele be langstellenden. Het jaar daarop was een slecht fruitjaar. De oogst was voor een groot gedeelte mislukt. Tijdens een vergadering in Hotel de Zwaan werd daarom besloten de veiling pas op 10 oktober te laten beginnen en ze maar om de veer tien dagen te houden. Vanaf 1929 konden de appelen machinaal worden gesorteerd dankzy de aankoop van een Ameri kaanse sorteermachine. In 1933 ging het kennelijk nog uitstekend met de Oostrumse fruit veiling want op 23 september be richtte Peel en Maas dat de veiling steeds grotere drommen kopers trok, niet alleen uit eigen land maar ook van ver daarbuiten. Het afgelopen jaar werd niet alleen naar Duitsland geëxporteerd maar ook aan Engeland werd vee fruit verkocht. BERGAFWAARTS Daarna begon het bergafwaarts te gaan met de veiling. Het was de tyd van de grote ekonomische crisis. Grote werkloosheid en lage lonen. Duitsland, onze voornaamste afne mer van fruit, voerde onder het Hit- Ierbewind invoerbeperkingen in (contingentering). Het gevolg was dat er veel fruit moest worden 'doorgedraaid'. Door de slechte op brengsten kwamen de hoogstammi- ge boomgaarden in een steeds slechtere toestand te verkeren. Vaak werden ze totaal verwaarloosd. TWEEDE WERELDOORLOG De Tweede Werledoorlog 1939- 1945) bracht de definitieve doodsteek voor de Oostrumse fruit veiling. Er werd in de jaren 1941-1942 nog wel fruit geveild maar het was van weinig betekenis meer. In augustus 1943 kwam het fruit zelfs op de bon en dat zou du ren tot eind januari 1947. Na de bevrijding van Oostrum op 23 november 1944 is er te Oostrum geen fruit meer geveild. De loods stond leeg. Ai' en toe werd ze nog voor andere doeleinden gebruikt Zo vierde in 1946 de harmonie Sub Matris Tutela haar wegens oorlogs omstandigheden uitgestelde zilve ren bestaansfeest in de loods. In het begin der vijftiger jaren werd de loods gesloopt. W.J.M. Willemsen Voetgangster door auto geschept Een 47-jarige inwoonster wilde tydens zware regenval woensdag middag om ongeveer kwart over vier de Zuidsingel oversteken. Ze wachtte in de wegberm om het ver keer van links voorby te laten gaan, maar keek vervolgens by het over steken waarsehyniyk onvoldoende naar rechts. Op dat moment kwam uit die richting een bestelauto, bestuurd door een 27-jarige inwo ner van Well. De bestuurder heeft nog getracht de overstekende vrouw te ontwyken, maar dat lukte, gezien de korte afstand niet meer. Zy werd geschept. Met hoofdver wondingen werd ze naar het zie kenhuis overgebracht Graag zou de politie in kontakt komen met eventuele getuigen om dat de juiste toedracht nog niet ge heel duidelyk is. Inbraak in bedrijf In de nacht van 23 op 24 septem ber werd ingebroken in een bedryf aan de Timmermannsweg. Tbegang werd verkregen door vernieling van een ruit Ontvreemd werden twee elektrische boormachines, een haakse slypmaehine en een luchthamer. De waarde bedraagt ƒ1.500,-. Motorrijder gewond Donderdagmiddag om 16.55 uur vond op het kruispunt Venloseweg- Deumeseweg, by het viadukt Brukske, een botsing plaats tussen een motor, bestuurd door een 19-jarige inwoner van Melick- Herkenbosch en een personenauto, bestuurd door een 33-jarige Venray- se. De bestuurster wilde vanaf de Venloseweg linksaf de Deurneseweg oprijden, maar had kennelylt de uit de richting Maashees komende mo tor niet opgemerkt. De motor botste tegen de flank van de auto, de bestuurder kwam ten val en moest voor behandeling van schaaf- en snywonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Daar bleken de verwondingen mee te vallen en kon hy naar huis worden overgebracht. Diefstal van kettingzaag Een inwoonster deed aangifte van diefstal van een kettingzaag uit haar schuur by haar woning in de Hemonystraat. De waarde van de zaag bedraagt ƒ379,-. Inbraak in auto Een inwoner deed aangifte van inbraak in zyn aan de Adelbertweg geparkeerde personenauto. Hoe de dader in de auto is gekomen kon niet worden vastgesteld, wel dat de radiocassettespeler was ontvreemd. Auto-inbraken Een inwoner van Helden deed aangifte van inbraak in zijn aan de Sanshofstraat geparkeerde auto. Ontvreemd werd de autoradio. On bekend is hoe de dader toegang tot de auto heeft verkregen. Een inwoner deed aangifte van inbraak in zijn aan het Bergkwar- tier geparkeerde auto. Ontvreemd werden de autoradio, kentekenbe wijs, rybewijs en zonnebril. Toe gang was verkregen door forcering van het portierslot. Een inwoonster deed aangifte van inbraak in haar aan de Ardennen- laan geparkeerde auto. Ontvreemd werden de radiocassettespeler met cassettebancyes, deel I en II en de Groene Kaart. elke week nieuws Vernielingen aan auto Een bewoonster van de Hoge Beek deed aangifte van vernielin gen aan haar auto die op de par keerplaats bij de Hoge Beek stond. Een onbekende substantie was over de auto gegooid waardoor deze was beschadigd. Schoonmaken zal en kele honderden guldens gaan kosten. Vernielingen Een inwoner deed aangifte van vernieling van een tuinmuurtje by zijn woning aan de Hubertusstraat. Er werden geen sporen van een aanrijding aangetroffen. Daaruit trekt de politie de konklusie dat het muurtje opzettelyk omver is geduwd. Namens het schoolbestuur van de basisschool De Foekepot werd aan gifte gedaan van vernielingen aan en by de school. Deurklemmen wa ren eruit getrokken en elders neer gegooid, een afrastering was voor een gedeelte vernield en een zit bank bleek eveneens vernield te zijn. elke week nieuws voor uw KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray o tel. 04780-82727 Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Veel ouders hebben in verband met de Wet op de bejaardenoorden en het Successierecht hun woning op naam van de kinderen slaan. Uiteraard wensen ze wel te blyven wonen waar ze wonen. Daarom heb ben ze zichzelf het vruchtgebruik van de woning voorbehouden. De kinderen kopen dus slechts de blo te eigendom en na het verlaten van de woning of het overlyden van de ouders valt de waarde-aangroei naar volle eigendom hen onbelast toe. De koopsom is dan meestal al kwijtgescholden door de ouders. Deze opzet is de afgelopen jaren zeer veel geadviseerd en uitgevoerd. Aankondiging van een wetsont werp ter bestrijding van de konstruktie heeft de Broederschap van Notarissen doen besluiten de notarissen te adviseren voorlopig ter zake niet meer te adviseren. Nu het wétsontwerp bekend is dient de advisering snel opgepakt te wor den. De oude kontrakten zullen in dien mogelyk veelal aangepast moeten worden, mits goed uitge voerd kan de konstruktie ook voor nieuwe gevallen gewoon weer gead viseerd worden. Wie goed oplet hoeft op grond van dit wetsvoorstel geen belasting te betalen. Wie er wel mee gekonfronteerd wordt heeft niet goed opgelet Het is zeer merkwaardig dat dit soort slechte reparatiewetgeving voorgesteld wordt. De zeer principiële kritiek uit. de vakpers is dan ook zeer te recht Laten we hopen dat het wets voorstel niet doorgaat Jurisprudentie heeft het moge lyk gebruik van vruchtgebruik om inkomstenbelasting te besparen al aardig ingeperkt Verkoop van tyde- ïyke vruchtgebruiken kunnen al worden belast op grond van de in komstenanalogie. Een voorbeeld. In plaats van een huursom te be dingen (belaste bate) verkoopt een eigenaar voor tien jaar het vrucht gebruik aan de potentiële huurder. Dit laatste zou als vermogenstran sactie onbelast kunnen. De Hoge Raad heeft al uitgemaakt dat zo'n verkoop, tenzy het vruchtgebruik levenslang is, zozeer op verhuur lykt dat het ook als verhuur belast moet worden. Ook de verkoop van het (tijdelijke) vruchtgebruik aan een derde die dan de huurpennin gen gaat ontvangen (die zal dus wel niet belast worden, bijvoorbeeld een onderneming die de koopsom mag aftrekken) heeft gewoon be lastingheffing tot gevolg. Het wets ontwerp is voor deze transakties dus niet van toepassing De bloot eigendom-verkopen door ouders aan kinderen zyn nu nog niet te belasten door de fiscus. De Hoge Raad heeft uitgemaakt dat by een 'rodeiyk bejaard' persoon het vestigen van een levenslang vruchtgebruik eigenlyk ook maar als tydelyk aan te merken is, hier is sprake van verkoop van bloot eigen dom in plaats van verkoop van vruchtgebruik. Wel is het voor het wetsontwerp van belang om het be grip 'tydelyk' te definiëren. Hoe oud 'redelyk bejaard' isis nog niet bekend. By leeftijden boven de 65 jaar zyn vruchtgebruik transakties gezien het wetsontwerp niet meer veilig te adviseren. Tussen de 60 en 65 jaar lykt overleg met de fiscus vooraf op zyn plaats. Het wetsont werp belast slechts tijdelijk vrucht gebruiken doch geeft geen goede definitie van 'tydelyk'. De hiervoor genoemde jurisprudentie over re delyk bejaard blyft dus gewoon be staan en van toepassing. Verder regelt het wetsontwerp de situatie waarin een levenslang (dus onbelast) vruchtgebruik wordt om gezet in tydelyk vruchtgebruik door beëindiging van het vruchtge bruik. Tbegespitst op ons voor beeld: als de ouders de woning verlaten wordt de gehele originele waarde van het vruchtgebruik als nog ineens bij de kinderen belast. Dat is een wel erg zure appel. Het wetsontwerp kent geen respekterende werking voor oude gevallen. Oude vruchtgebruik konstrukties waarby de ouders de woning nog bewonen gaan even tueel direkt onder het vrucht gebruik-wetsontwerp vallen. Als in die levenslange kontrakten is opge nomen dat by vertrek naar een bejaarden- of verzorgingstehuis het vruchtgebruik eindigt dan is het onder de nieuwe wetgeving een tij delyk vruchtgebruik. Dat is in het verleden byna altyd in de akten op genomen. Blijven deze akten onge wijzigd dan heeft invoering van het wetsontwerp direkt belastinghef fing by de kinderen tot gevolg. Dat scheelt al gauw een paar duizend gulden per jaar. De oplossing is simpel, maar dient wel notarieel vastgelegd te worden. De bepaling inzake het 'metterwoon' verlaten dient uit het plaats daarvan moet een bepaling inzake 'zaaksvervanging' opgeno men worden. Het Burgerlijk Wet boek regelt dit. in feite automatisch. By vertrek uit de woning en ver koop daarvan krijgen de oudere dan automatisch het voortgezette vruchtgebruiksrecht op de beleg gingsopbrengsten uit de verkoop contract gehaald te worden, indien de ouder jonger is dan 65 jaar dan kan dit zonder meer. Is men ouder is overleg met de fiscus gewenst In som van de woning. Stel dat bij verkoop het pand ƒ200.000,- ople vert, is dat geld voor de kinderen. De rentebaten over dit bedrag is dan voor de ouders bij wijze van voortgezet vruchtgebruik. Door de juiste beleggingsvorm te kiezen be hoeft daaruit geen echt belastbaar inkomen te volgen. De konstruktie kan dus zonder fiscale consequen ties voortgezet worden en ook voor nieuwe gevallen worden geadvi seerd. Oude gevallen waarin de met- terwoonclausule niet geschrapt kan worden door de 'redelyk be jaarde' leeftyd van de ouders verei sen een andere oplossing. Denk daarby aan teruglevering en/of doorlevering met daarna een ver huur. Het is toch merkwaardig dat drie gehele nieuwe pagina's in het wetboek wederom zo eenvoudig te ontgaan zyn. Nog merkwaardiger is het; dat enkele oude kontrakten mensen in de problemen zullen brengen terwijl nieuwe gevallen probleemloos de klippen zullen omzeilen. U doet er wel goed aan om de bestaande vruchtgebruik- konstruktie of nieuw te starten overdracht voor te leggen aan uw notaris of belastingadviseur. Bij het juiste advies raakt het wetsontwerp u niet Mr. T.C. van Zwieten Ruhl/Haegens/Van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver, tel. 08855-76464. De gemeente Venray wil 100.000 gulden bijdragen aan de verhuizingsoperatie van Nestlé. De bedoeling is dat het geld besteed wordt voor herinrichting van het Nestlé-terrein op de Witte Vennen, de aanleg van parkeer plaatsen en nutsvoorzieningen voor de nieuwe produktieruim- ten. Daarnaast verlenen ambtena ren van de gemeente steun aan bedryf en personeel. Behalve de gemeente dragen ook de provincie en het Regionaal Bu reau Arbeidsvoorziening (RBA) bij in de kosten van verplaatsing en op- Het voorstel van de Partij van de Arbeid om Kabeltelevisie Venray te vragen niet de Franstalige zender TV5, maar de SSVC, de zender voor Britse militairen in Duitsland, van de kabel te halen heeft het dinsdag niet gehaald. De PvdA zwakte haar voorstel zelf af en verzocht wethou der Driessen enkel om in overleg te treden met de KTV. Die zegdetoe de directie van KTV voor een toelich ting te zullen uitnodigen tijdens een commissievergadering. Woordvoerder Jansen van de PvdA zei in de raadsvergadering dat z'n fractie niet de bedoeling had ge had te tomen aan de rechten van de kabelstichting. Die stichting, waarvan KTV de uitvoerende werk maatschappij is, is door de gemeen teraad bevoegd om zelfstandig het programma-aanbod op het kabelnet te bepalen. De stichting CAI doet dat middels een programma adviescommissie, samengesteld uit leden van het bestuur. Benoeming van bestuursleden dient door de ge meenteraad te worden goed gekeurd. Daarmee komt er vrijdag 1 okto ber voorlopig een einde aan de uit zendingen van TV5 op de Venrayse kabel. Naar alle waarschijnlijkheid keert de zender medio 1994, na uit breiding van het aantal zenders, terug. Boer door stier verwond Vorige week is een boer uit Heide ernstig verwond door een stier. De man werd tydens het melken door het dier aangevallen. Ondanks zyn verwondingen kon de man nog z'n huis bereiken. Vandaaruit is hy naar het ziekenhuis overgebracht. Vechtpartij in Ysselsteyn Een aantal jongeren veroorzaakte zaterdagavond bij een cafetaria wat moeilijkheden. Het betrof een vier tal jongeren uit Oostrum en enkele uit Ysselsteyn en Venray. Het bleef niet bij woorden, maar er werden ook klappen over en weer uitge deeld. Daarbij werd ook kleding be schadigd. Een 17-jarige inwoner werd aangehouden en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek naar de overige be trokkenen bij de vechtpartij wordt voortgezet. Bewoner werd wakker Een bewoner van de Arkstraat werd wakker omdat hy geluiden hoorde bij zijn geparkeerde auto. Ily ?.ag dat twee knapen aan zyn auto aan het rommelen waren. Toen die zich ontdekt voelden gin gen ze er vandoor, nog achterna ge zeten door de eigenaar. Die kon ze niet meer achterhalen en dat kon evenmin de gealarmeerde politie. Wel ontdekte de eigenaar dat het rechter portier van de auto gefor ceerd was en dat de autoradio ont vreemd was. vang van het personeel en hun partners. De provinciale bijdrage is begroot op 460.000 gulden. Het RBA verzorgt een trainings- en opleidingsprogramma voor nieuw personeel en de eventuele partners. Dit vooijaar werd bekend dat de Amsterdamse vestiging van het in ternationaal opererende voedings middelenconcern Nestlé zou gaan sluiten. De Maggi-produktenlijn wordt toegevoegd aan de Venrayse fabriek. Dat betekent 92 nieuwe ar beidsplaatsen plus ongeveer 30 per soneelsleden die vanuit Amsterdam met het bedyf meeko men naar Venray. De Maggi-fabriek in Venray moet in november 1994 operationeel zyn. Het geld dat Venray wil bijdragen komt uit de daarvoor opzy gelegde gelden voortvloeidend uit de Buck- nota. Het college-voorstel wordt dinsdag 5 oktober besproken in de vergadering van de commissie voor economische zaken. Inbraak in café Een bewoner van de Hensenius- straat was gisterochtend omstreeks half zeven getuige van een inbraak in een in de buurt gelegen café. De man werd wakker van kabaal en zag een man die met een barkruk een ruit ingooide. De gealarmeerde politie constateerde dat de gokkast was opengebroken. Hoeveel de buit bedroeg is niet bekend. Volgens de politie zijn er waarsehyniyk meer dere daders Politie controleerde snelheid Woensdag 29 september tussen 08.00 en 10.00 uur heeft de politie sne lheidscontroles gehouden op de Overloonseweg, Albionstraat en Deurneseweg. In totaal werden ruim 300 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er 102 te snel. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 115 km per uur. Telefooncel vernield Namens PTT Telecom werd aan gifte gedaan van vertiieling van de openbare telefooncel aan de Raad huisstraat. De kinderverpleegkundige Jan- neke Branger uit Appingedam is een solo-aktie begonnen om een operatie voor liet 8-jarige Suri naamse jongetje Lorenzo Kasty'o mogelyk te maken. Haar in Over loon wonende zuster, mevrouw Alkema-Branger helpt haar om ook in deze regio geld voor de operatie in te zamelen. Lorenzo Kasdjo lijdt aan een aan geboren afwijking aan z'n ge slachtsorgaan. Doordat de piasbuis niet op de juiste plaats in z'n li chaam uitmondt, plast Lorenzo niet via z'n penis, maar via z'n balzak. Deze afwijking komt bij ongeveer één op de 300 jongetjes voor en is relatief eenvoudig te verhelpen. De operatie kost ongeveer 10.000 gulden. De kleine Lorenzo is in Suriname echter een speelbal geworden van artsen en bureaucratie, waardoor hy nog steeds niet is geopereerd. Verpleegster Janneke Branger heeft zich het lot van de jongen aange trokken en is gestart met een solo- aktie om Lorenzo in Nederland te opereren. Reis- en verblijfkosten zyn al geregeld en kinderuroloog De Vries van het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis is bereid de in greep te doen. Nodig zijn nu enkel nog 10.000 gulden voor de kosten van het ziekenhuis. Wie daarvoor geld wil geven kan dat doen via re- keningnr 92.49.86.263 by de SNS BAnk Appingedam t n.v. J. Branger, Het gironummer van de bank is 310031. Het postgironummer van mevrouw Branger is 6660864. Wie meer informatie wil of persoonlijk geld wi geven kan ook terecht by mevrouw Alkema-Branger in Over loon, tel. 04781-41869. voor uw A KETTING w FORMULIEREN w drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Het Vincent van Gogh Instituut is met de ondertekening van een overeenkomst met overheid en ver zekeraars een nieuwe weg ingesla gen. Na bijna een eeuw is de tijd van de 'grootmachten', de giganti sche, machtige en logge instellin gen, die vaak een dorp binnen het dorp vormden, voorbij. Door de sa menwerking te kiezen probeert de direktie voor het Van Gogh Insti tuut het verlies aan banen, prestige en bedden te beperken en voor de instelling een plaatsje aan het raam te reserveren in het gezondheids huis van de toekomst. In het besef dat het proces van inleveren voor het instituut onomkeerbaar was, heeft de direktie, onder het motto 'If you can't beat them, join them', samenwerking gezocht met dege nen waarvan de instelling finan cieel afhankelijk is: de overheid en de zorgverzekeraars. Over de uitwerking van de over eenkomst is nog veel onduidelijk, al heeft de direktie de overtuiging dat het andere nog erger was gewor den. Er verdwijnen hoe dan ook een paar honderd banen, mensen moeten ergens andere in de provin cie gaan werken, gebouwen worden verkocht, misschien wel gesloopt Om nog te zwijgen van de zorg voor de patiënt. Die wordt er beter van, wil de direktie ons doen geloven. 'De handen aan het bed zoveel mo gelijk sparen'. 01' thuiszorg, ambu lante zorg, behandeling op maal echt beter zyn dan (langdurige) op name zal de toekomst uitwijzen. Het is beleid, al blyft de vraag of be leid wordt gemaakt vóór of na een blik in de schatkist. Ondanks veel onduidelijkheid voor Venray en omgeving betekent de inkrimping van 'Servaas' niets meer of minder dan het afsluiten van een tijdperk. Honderden beb ben er deze eeuw hun brood ver diend en veel meer dan da- Duizenden psychiatrische patie ten zijn er verpleegd en hebben gewoond. Honderden zyn er gestor ven. Het 'enkeltje Venray' ver dwijnt. Venray wordt een 'normal stad. Bert Albe*

Peel en Maas | 1993 | | pagina 14