De Piëlhaas 'rept' zich naar 5x11 jubileum Meer vrouwen meer democratie Wat beweegt onze politici? Bruidsinfo wil breed informeren over huwelijksdag Dierenkliniek Venray houdt zondag open huis ^PROBLEEMLOOS 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Enquete onder Limburgse politici niet representatief Centrumloop Venray Peuterzaal Landweert 10 jaar jong PEEL EN MAAS 'Ouderen en hun tijdsbesteding' in De Kemphaan Bureau Slachtofferhulp vraagt vrijwilligers PEEL EN MAAS Donderdag 23 september - Pagina 5 Wethouder De Loo gaf startschot campagne 'Vrouwen kiezen in de politiek' Volgend voorjaar worden in ons land weer nieuwe gemeenteraden en een nieuw parlement gekozen. Dat heeft een aantal emancipatie- organisaties ertoe gebracht een campagne op touw te zetten die tot doel heeft meer vrouwen op de politieke banken te kragen. Komende maanden worden vrou wen uitgenodigd om vrijblijvend mee te lopen met een politica, er worden thema-avonden gehou den en vrouwelyke politici bezoe ken middelbare scholen. Dinsdag startte de campagne met een informatie-avond in het Venrayse gemeentehuis. Wethouder Marlies de Loo open de de campagne, die als motto heelt meegekregen 'Vrouwen kiezen in de politiek'. Ze riep haar gehoor op om op een vrouw te stemmen by de komende verkiezingen. Om de poli tiek een menselijker gezicht te ge ven, haar levendiger te maken en tenslotte op democratische gron den: "Het kan toch niet zo zyn dat 50% van de bevolking nauwelijks in de besluitvorming betrokken wordt", vroeg zy zich af. In haar openingstoespraak gaf de wethouder een aantal redenen voor het achterblijvende percentage vrouwen in de (Venrayse) politiek. Ze noemde de nog steeds traditio nele rolverdeling tussen man en vrouw in ons land, die parallel loopt aan de scheiding tussen open baar en privé. Vrouwen zyn gewend thuis te zyn en zijn qua mentaliteit niet voorbereid op een leven in de openbaarheid. In het verleden wa ren vrouwen bovendien in het alge meen slechter opgeleid. Een ander struikelblok voor vrouwen om politiek actief te wor den noemde De Loo de cultuur van dikke nota's, te lange vergaderin gen en politieke spelletjes. Dat spreekt vrouwen minder aan. En natuurlijk praktische oorzaken. "Wat te denken van een commissie vergadering die om zes uur begint. Degenen onder u die kinderen heb ben weten dat zes uur in een huis houden met jonge kinderen spitsuur betekent", aldus de Ven rayse wethouder. De liefde is geen inspiratiebron voor de politiek. Vrouwen in de politiek doen hetzelfde in minder j tyd dan mannen. Meningen van Limburgse politici over elkaar i zyn meer gebaseerd op vooroor- j jdelen dan op feiten. Dat zijn enkele conclusies uit een enquete die is gehouden onder Limburgse lokale politici. In de en quete werden mannen en vrouwen die in de Limburgse politiek actief zyn gevraagd naar hun drijfveren, motivatie en ambities. Ook werd ge vraagd hoe de dames en heren poli tici zelf dachten over de vrouw in de politiek. De bedoeling was om inzicht te krijgen in de verschillen tussen mannen en vrouwen in de Limburgse politiek en de belemme ringen die met name vrouwen erva ren. De resultaten werden dinsdagavond gepresenteerd in het Venrayse gemeentehuis by gelegen heid van de start van de campagne 'Vrouwen kiezen in de politiek'. Erg schokkend is de enquete niet. Afgaande op de antwoorden lyken de verschillen tussen de seksen niet zo groot. Vrouwen beginnen wat later en worden vaker gevraagd, terwijl mannen zeggen meer op ei gen initiatief te hebben gehandeld. Zowel mannen als vrouwen zyn di kwijls in meerdere politieke funk- ties aktief. Verreweg de meeste lokale politici -zowel mannen als vrouwen- hebben geen jonge kinde ren (meer) thuis. Grote verschillen lijken alleen te bestaan in de gedachtenwereld van de dames en heren politici. Zo vin den vrouwen dat ze effectiever functioneren dan de mannelijke collega's, vinden ze dat ze minder zwetsen en meer to the point reage ren. De heren daarentegen denken dat vrouwen zich afzydiger opstel len, minder ambitieus zijn en pro blemen meer gevoelsmatig benaderen. Opvallend in de enquete is dat het aantal vrouwen dat verschillen sig naleert veel groter is dan het aantal Op zondag 10 oktober houden veertien ondernemers uit regio Venray, de afdeling Burgerzaken van de gemeente Venray en notaris Lunter een grootse en sfeervolle bruidsinfo in Hotel Asteria in Ven ray. Ze laten dan zien hoe je van je trouwdag de meest sty 1 volle dag van je leven kan maken, het huwe lijk is nog altijd een hartewens en trouwen in stijl een trend die on stuitbaar doorzet. Je trouwdag is het feest van je leven en moet on vergetelijk zijn. Je trouwdag wil je daarom goed voorbereiden. Dan heb je vooraf goede informatie nodig. Tijdens de bruidsinfo zullen de deelnemende ondenemers presen taties over allerlei aspecten van de huwelijksdag geven. En niet alleen over de huwelijksdag zelf. Ook over allerlei zaken die direct met het hu welijk samenhangen of daar in veel gevallen onmiddelyk verband hou den. Het kopen van een huis, huwe lijkscontracten en vezekeringen bijvoorbeeld. Kaarten voor een bezoek aan de bruidsinfo en het by wonen van een bruidsmodeshow zyn verkrijgbaar by de deelnemende ondernemers. De bruidsinfo is geopend van 11.00 tot 18.00 ur en om 13.00, 15.00 en 17.00 uur is er een bruidsmodeshw. Voor muzikale invulling zogt Tuna Ciudad de Luz'. De aanstaande bruidsparen en hun gasten kun nen resereren voor één van de drie bruidsshows. De kosten, inclusief koffie met gebak, zyn 15,00 per persoon. Voor meer informatie kan ge vraagd worden by: Jolisa Bruidsmo de, tel. 04780-88840 en Verlinden Juwelier, 04780-86817. Pand Oude Oostrumseweg ingrijpend verbouwd Dierenkliniek Venray houdt 26 september open huis in haar nieuwe onderkomen aan de Oude Oostrumseweg 26 te Venray. Het publiek wordt van 11.00 tot 17.00 uur ruimschoots in de gele genheid gésteld om de nieuwe kli niek te bezichtigen. De vyf dierenartsen en vier assistentes ge ven dan tekst en uitleg in deze mo derne praktijkruimte. Met de ingebruikname van de nieuwe praktijkruimte in het cen trum van Venray gaat een wens van de dierenartsen in vervulling. Ibt voor kort was Dierenkliniek Venray verdeeld over twee panden, aan de Stationsweg en de Brienenlaan in Venray. Deze lokaties waren te klein geworden. De dierenartsen konden kiezen: of de oude praktijk ingrij pend verbouwen of uitkijken naar een nieuw onderkomen. Pand Clephas Voor dat laatste werd gekozen en het oog viel op het leegstaande pand van Clephas, het voormalige constructie- en installatiebedrijf aan de Oud Oostrumseweg 26 in Venray. Begin dit jaar is met de grootscheepse verbouwing van dit pand begonnen en binnen enkele manden tyd heeft pand Clephas een ware metamorfose ondergaan. Het gebouw, bestaande uit de vroe gere winkel/woonhuis en aanbouw sel is rigoureus verbouwd. Alle muren zyn gesloopt en vervangen door nieuwe, alleen het dak bleef gehandhaafd. De nieuwe diere- nartspraktyk aan de Oud Oostrum seweg is riant opgezet. Vlak by de ruime entree is een fraaie wachtka mer en grote balie. Naast een cen traal kantoor voor de dierenartsen beschikt men over een aantal spreek/behandelkamers. In de be handelkamers bevindt zich geavan ceerde apparatuur voor onder andere röntgenfoto's, het maken van echografieën en laser. Speciaal voor opvang van honden en andere huisdieren (na ongeval of na een operatie) is een aparte ruimte inge richt, waar de dieren bij kunnen komen of opgenomen kunnen worden. Voordeel om dit pand te keizen voor de vestiging van de dierenkli niek is dat het op een centrale plaats in Venray ligt en aan de ach terzijde van het pand parkeerruim te is voor 20 auto's. De werkzaamheden op de diere nartspraktijk worden verricht door E. Ruymbeek, H. van de Vocht, R. Goedegebuure en V. Geurts. De die renartsen zijn all-round en hebben zich steeds verder gespecialiseerd in diverse sectoren van hun vakge bied. Zo hebben zij zich ieder toege legd op bepaalde diergroepen van de landbouwhuisdieren. Daarby verzorgen zij grote en kleine veebe drijven in een straal van 20 km rond Venray. Ook zyn zy, voor een groot gedeelte, werkzaam in de ge zelschapsdieren. hierin hebben zich enkele specialisaties ontwik keld. Zo zyn botoperaties aan de or de van de dag. Op doorverwijzing van buurtcoUega's worden diagnos tiek en operaties verricht mannen. Ook de mening dat die verschillen een extra drempel op werpen voor vrouwen om in de po litiek te gaan is onder de dames wyd verbreid. Ruim 40% van de on dervraagde mannen vond ook dat er extra drempels waren voor hun vrouwelijke collega's. Meer dan de helft van de mannen vindt dat de kansen in de politiek voor man en vrouw gelijk zijn. In de mannelijke en vrouwelyke visie zijn de belemmeringen wel verschillend. De zorg voor het ge zin, menen mannen, weerhoudt vrouwen toch nog steeds van een poUtieke carrière. Vrouwen hebben ook te weinig zelfvertrouwen in de mannenwereld die de Limburgse politiek nog steeds is. Vrouwen voe len zich 'niet serieus genomen' en vinden dat een belangrijke belem mering. Niet respresentatief De enquete is opgezet door PEN, een vereniging van gemeentelijke emancipatie-ambtenaren. By de verwerking van de gegevens werd de Rijksuniversiteit Limburg (RL) betrokken. Jammer genoeg kun nen uit de enquete geen harde con clusies getrokken worden. Aan de voorwaarden daarvoor voldoen de samensteUing en de verspreiding van de vragenlijst niet. Zo werden er 250 vragenlijsten teruggestuurd, maar is niet bekend hoeveel lijsten er zijn verspreid. Van de dertig vragen op de lijst konden de medewerkers van de RL er een aantal niet verwerken, om dat de vraag voor meerderlei uitleg vatbaar was. Ook een aantal open vragen kon niet worden verwerkt. De enquete geeft ook geen beeld van 'de' Limburgse politici. Daar voor werden de vragenlijst niet goed genoeg verdeeld over de pro vincie. Twaalf merendeels grotere gemeenten in Limburg, waaronder Maastricht, Heerlen, Roermond, Weert, Venlo en Venray deden aan de enquete mee. Begeleider Huub Spoormans van de RL betreurt het dat de universi teit niet in een eerder stadium by de enquete betrokken is. Dan had de enquete waarschijnlijk wel vol daan aan de eisen van een respre- sentatieve steekproef en konden conclusies met een grotere stellig heid getrokken worden. Spoor mans vindt de schoonheidsfoutjes geen reden om de enquete waarde loos te noemen. "Ik denk dat het aantal ontvangen vragenlijsten, ge zien het totale aantal mensen dat in de onderzochte gemeenten politiek actief is, erg groot is. De enquete geeft een goede indicatie. De resul taten van een representatieve steek proef zouden denk ik niet veel afwijken van deze enquete", aldus Spoormans. "Ook na enquetes die volgens de regelen der kunst wor den gehouden barst overigens vaak de discussie los". De Rijksuniversi teit Limburg is bereid mee te wer ken aan eventueel aanvullend onderzoek. Op zondag 26 september houdt A.V. Ven ray-Regio in hartje centrum van Venray voor de eerste maal de Centrumloop. Het parcours is 5 km lang en gaat over goede, verharde wegen in een centrum dat zich hiervoor uitstekent leent. Z zal het Schouwburgplein/Henseniusplein fungeren als start- en finishplaats. Aan deze Centrumloop zullen naar verwachting honderden wedstrijd en recreatieve lopers deelnemen. De Centrumloop is niet alleen een wedstrijd maar ook een recreatief evenement voor Venray e.o. daarom kunnen zowel wedstryd-atleten als recreatieve lopers/loopsters deelne men. Speciaal voor de famiUe is er een 5 km loop. Dit is de ideale gele genheid om de zondag sportief te benutten. Zo kunnen bv. vader en zoon samen actief bezig zyn. AUe deelnemers zullen een fraaie herin nering ontvangen en maken kans op pryzen in natura middels een verloting. Te denken valt bv. aan sportartikelen e.d. Het is de bedoeling dat de Cen trumloop vanaf 1994 opgenomen zal worden in een reeks van grote wegwedsryden samen met o.a. Hel mond, Weert, Deume en Roermond zodat deze wedstrijd nog verder kan uitgroeien. De Centrumloop begint op zondag 26 september om 12.00 uur precies, het programma ziet er als volgt uit: 12.00 uur start: 5 km loop (1 ronde), 10 km loop (2 ronden), 15 km loop (3 ronden), KNAU-loop 15 km (3ronden). Inschrijven Inschrijven voor de drie afstan den kan op zondag 26 september 1993 van 10.00 tot 11.20 uur bij zaal 'In den Engel' aan de Poststraat te Venray. Nadere informatie: tel. 04780-84449/82842 of 04781-31452. Dit gebeuren wordt mede mogelijk gemaakt door: Winkelcentrum Ven ray, ABN/AMRO BAnk, C1000 Vel- tum, Bergmans Assurantiën Financieringen en H. Clephas B.V. Op zaterdag 25 september tussen 19.00 en 20.00 uur zal via de lokale Omroep Venray het laatste nieuws over de Centrumloop bekend wor den gemaakt. Op 2 oktober is het op de dag af tien jaar geleden dat de peuterzaal in Landweert opgericht werd. Voor wijkbewoners is deze beter bekend als de Blokkendoos. In de ruimte in het wijkcentrum 't Stekske spelen iedere week 90 kinderen, verdeeld over 5 groepen, een of twee keer per week samen. De Blokkendoos valt onder het bestuur van de stichting peuterspeelzalen Venray, waaron der ook de andere drie peuterzalen uit Venray-kom vallen. De viering van dit 10-jarig bestan zal op deze dag van 10.00-12.30 uur voorname lijk voor de peuters gehouden wor den. Hiervoor is gekozen omdat de verbouwing Am wijkcentrum 't Stekske er aan komt en de Blok kendoos hierin een nieuwe ruimte krijgt. By de opening van de uit breiding van 't Stekske zal ter zij ner tyd de peuterspeelzaal uitgebreid van zich laten horen. Nu is er dus voor een bescheiden opzet gekozen. Tegenlykertijd met de centrale open dag voor alle peu terspeelzalen in Venray-kom, kun nen peuters, kleuters maar ook oudere kinderen genieten van een leuk speUencircuit, ze kunnen ge grimeerd worden, poppenkast ky- ken en ze worden getrakteerd op een drankje en een hapje. Dit aUes voor 3,50. Wilt u dus een s komen kyken hoe het er aan toe gaat op de Blokkendoos in Landweert en sa men met ons het tweede lustrum vieren komt dan allen op 2 oktober. uw weekblad Vrijdag 1 oktober aanstaande zal Wethouder Mr.M.de Loo om 16.30 de Presentatie 'Ouderen en hun tijdsbesteding' in het Activiteitencentrum voor oude ren De Kemphaan aan het Kenne- dyplein 1 te Venray, na om 15.00 uur al te zyn opengesteld voor be langstellenden, officieel openen. Met deze presentatie zal in het ka der van het Europees jaar van de Ouderen een beeld worden gegeven van een aantal vormen en mogelijk heden van tijdsbesteding door en voor Ouderen. Een tastbare bijdra ge in het streven naar een betere kyk op wat ouderen bezig houdt. Wat zy leeftijdsgenoten en de jonge re generatie hebben te bieden. Er zijn demonstraties van (crea tieve) hobbybeoefening, een ten- toonsteüing van werkstukken van 50-plussers uit de gemeente Venray. Met tevens een informatiemarkt door de ouderenorganisaties, het RISC, de Volksuniversiteit, SENIOR SERVICE Gildeproject en de Vrye Academie. Gedemonstreerd en tentoon gesteld worden diverse vormen en technieken van houtsnijwerk, schilderen en tekenen, brei, haak en borduurwerken, van eenvoudig tot zeer creatief. Er zal te zien zijn hoe zilveren en gouden sieraden worden gemaakt Ook de restauratie van schil- derstukken en beelden wordt daar gedemonstreerd. Modelbouw, per- gamano, wolspinnen en een video presentatie over vormen van vrij willigerswerk door ouderen hebben daar ook een eigen plaats. De informatiemarkt zal de moge lijkheden om zich steeds verder te ontwikkelen belichten. De informatiemarkt is een initia tief van Seniorservice Venray, uitge werkt in samenwerking met de werkgroep Europees Jaar van de Ouderen, en mede tot stand kwam dank zy een subsidie van de ge meente Venray, met medewerking van vele ouderen, de werkgroep Eu ropeesjaar en het RISC en hopelijk door velen zal worden bezocht op vrydag 1 oktober van 15.00 tot 21.00 uur en zaterdag 2 oktober van 11.00 tot 17.00 uur in DE KEMP HAAN aan het Kennedyplein. Voor meer informatie, bellen naar Seniorservice Venray, tel. 12139 of dhr. Chr.Tter Beek 82839 'Dit vuur zal ik ookmaarN even blussen II j) Brandweer in Venray wil meer vrouwen in korps. Liedjesfestival groot succes Zondag 19 september vond in de schouwburg 'De beejekorf het jaar lijkse liedjesfestival plaats van car navalsvereniging 'de Piëlhaas'. In totaal werden er tien liec(jes ten ge hore gebracht. Voor de jury was het extra moeilyk om nu tAvee liedjes als Avinnende liedjes aan te Avijzen die straks ook op de uit te brengen cd zullen komen. In voorgaande ja ren was het altyd de gewoonte dat er Ader liedjes genomineerd werden voor een cassettebanc(je. een pri meur, deze middag, was het optre den van de Road van XI van de Piëlhaas met een eigen liecije. De carnavalsvereniging heeft in samenwerking met de commissie 'Liedje' besloten om dit jaar een cd uit te brengen. Dit in het kader van het 55 jarig bestaan van de vereni ging. op de cd zullen naast de twee winnende liedjes ook nog achttien andere carnavalsliedjes uit vorige jaren worden opgenomen. De liec\jesfinale werd ondanks of juist dankzij de koopzondag druk bezocht Er heerste een prima sfeer. De zangers en zangeressen deden hun uiterste best om hun creatie zo goed mogelijk ten gehore te brengen. uiteindelijk besliste de jury aan het eind van de middag het volgen de. Op de eerste plaats eindigde het lied 'Haeske rep -ow', geschreven door Milton Cavis en gezongen door Dave en Milton Cavis. Het nummer kreeg van de jury 239,5 punten. Als tweede eindigde het lied 'Niks um gaeve', geschreven door Ad van Zwol en gezongen dor Miriam Aarts. De jury beloonde het lied met 217 punten. I Jac. Nooyen Mannen Mode is de speciaalzaak voor een uitgebreide kollectie betaalbare mannenmode, Voor deskundig advies. En... voordeel via uw vaste klantenkaart Alle veranderingen worden door ons in eigen atelier gratis vooru verricht. Jac. Nooyen mannen mode is één van de deelnemers van de BRUIDSINFO op 10 oktober In 'Hotel Asteria' Venray. Grotestraat 27 Venray Tel.: 04780 - 83938 Denmidden van alle artiesten ver tolkten Daven en Milton Cavis hun winnende nummer 'Haeske rep-ow'. Deze sfeervolle middag, georgani seerd door de commissie 'Liedjes' van de Piëlhaas, is de eerste in een serie van vele activiteiten die de vasteloavesvereniging samen met haar commissie organiseren. Zeker nu, in het jubileunyaar. Tijdens de 'Hazepeper', op 14 november a.s. wordt de cd gepresenteerd. Slachtoffers van delicten en ver keersongevallen worden onver- Avacht geconfronteerd met gevolgen op emotioneel, sociaal, lichamelijk, financieel en juridisch terrein. Me dewerkers van het buro slachtoffer hulp bieden daarom hulp die o.a. gericht is op verwerking van ge beurtenis. het geven van informatie en advies, het verkrijgen van scha devergoeding, praktische onder steuning en belangenbehartiging. Steeds meer mensen uit heel Noord-Limburg weten de weg naar het buro te vinden. Daarom is er be hoefte aan uitbreiding vn het team met enthousiaste mensen, die inte ressant en afwisselend vryAvilli- gerswerk zoeken, om de hulpverlening gestalte te geven. Mannen en vrouwen uit alle ge meenten van het Gewest Noord- Limburg en uit Gennep en Mook z(jn van harte welkom. Vrijwilligers krijgen een introductiecursus, be geleiding en deskundigheidsbevor dering, een passende onkostenvergoeding en een WA- en een Ongevallenverzekering. Van de medewerkers wordt gevraagd dat ze graag met mensen omgaan, even wichtig en flexibel zfin en ten minste 8 uur gemiddeld per weck tijd hebben. Op 20 oktober start ('s morgens) de eerstvolgende introductietrai ning Geïnteresseerden kunnen tij dens kantooruren bellen voor meer informatie en voor het maken van een kennismakingsgesprek. Ibl. 077-548030.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5