PEEL EN MAAS FOTO-MAPJE GRATIS 25 jaar direkteur van Het Schuttersveld Ad Hoogeveen Afscheid adjudant Sjef Janssen Het geheim van de anoniemen bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje CHRIS FOTO'S - ^zondag 22 augustus a. s. - POTTENBAKKERS MARKT Kunstgalerie TORO 'Visitekaartje' Venrayse politie Eerste kunstwerk '93 Geheimen' geplaatst Schoolstraat 5 Venray 04780-12567 op het terrein naast Kunstgalerie TORO van 11.30 tot 17.30 uur. Ter gelegenheid van de opening van de permanente keramische afdeling van Kunstgalerie TORO. Met medewerking van twaalf pottenbakkers uit regio Noord-Limburg. - entree gratis - Langeweg 30, Venray, tel. 13186 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 Nr. 33 nunucnu vccnucnwc WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 1990 werd Janssen in diens plaats plaatsvervangend korpschef en der halve de logische opvolger van de heer Den Teuling om het karwei in Venray af te maken. Op woensag 1 september is het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer Ad Hoogeveen werd be noemd tot direkteur van het be jaardencentrum Het Schutters veld. Het bestuur van de Stichting Bejaardenvoorzieningen Venray- Well biedt hem en zijn echtgenote op die dag een receptie aan, die gehouden wordt van 17.00 tot 18.30 uur in het ontmoetingscen trum van Het Schuttersveld. Wanneer we met de jubilerende direkteur praten over zijn loop baan, dan blijkt, dat hij - sinds hij op 21 juli 1930 in Wassenaar werd geboren - aardig door het land heeft gezworven, voordat hij in 1968 in Venray uiteindelijk zijn bestem- ming vond. Na twee jaar op de be- kende kostschool 'Sint. Louis' in; Amersfoort te hebben gezeten, maakte hij verder in Medemblik de lagere school af. Zijn middelbare schoolopleiding volgende hij bij de paters Franciscanen op het 'Gym I.C.' in Venray. 'Hier kreeg ik in feite mijn eerste binding met Venray', herinnert de heer Hoogeveen zich. Na verschillende funkties, o.m. in Haarlem en Den Haag en de nodige avondstudie, werd hij in zijn ge boorteplaats Wassenaar administra teur bij het nijverheidsonderwijs. Dezelfde funktie kreeg hij in Arn hem, maar het echtpaar Hoogeveen kosst Dieren uit als woonplaats. KONTAKT MET OUDEREN Drie jaar hebben de Hoogeveens in Dieren gewoond en het was in deze plaats, dat Ad Hoogeveen zeer aktief was in het verenigingsleven. Hij was lid van de parochieraad en van een oecumenische werkgroep. Tben men daar plannen had voor de bouw van een interconfessioneel bejaardenhuis, zocht men 'in de ka tholieke hoek' naar een sekretaris- penningmeester. De keuze viel in 1967 op Ad Hoogeveen. Hij herin nert zich, dat er toen veel bejaarde mensen bij hem over de vloer kwa men en dat hij zich vanaf die tijd wilde inzetten voor de zorg voor de ouderwordende mens. OUDE LIEFDE... Intussen was men ook in Venray bezig met de voorbereiding van de bouw van een bejaardencentrum. Ad Hoogeveen schreef op de adver tentie warin gegadigden voor het direkteurschap werden opgeroe pen. 'Ik werd benoemd in mei 1968 en kon op 1 september al beginnen in de plaats waar ik myn jonge ja ren heb doorgebracht. Ik was mijn oude liefde niet vergeten', aldus de heer Hoogeveen. HET SCHUTTERSVELD Terwijl men aan de Bergweg druk aan het bouwen was, kreeg de kers verse direkteur een bovenzaaltje van de schouwburg toegewezen als zijn kantoor en zodra in het in aan bouw zynde bejaardencentrum een kamer bewoonbaar was, nam hy daar zyn intrek. Deze kamer werd door de gemeente gemeubileerd met oude stoelen uit de raadzaal. In februari 1969 konden de eer ste bewoners worden opgenomen. Het Schuttersveld telde toen 113 plaatsen, waaronder acht echt paren-kamers. 'Dat was een tijd. dat er veel aandacht aan de toekomsti ge bewoners kon worden besteed. Met iedere bewoner werd eerst thuis een kennismakingsgesprek gevoerd', vertelt de heer Hoogeveen. VEEL VERANDERD In 1988 werd de heer Hoogeveen benoemd tot direktèür Van het 81 bewoners tellende bqjaardeneen- trum Eldershome in Well, dat op 1 januari 1990 met Het Schuttersveld fuseerde. 'Deze funktie-uitbreiding was voor mij een uitdaging, maar betekende tevens het afstoten van een aantal zaken, waarmee ik mij in Venray met veel plezier bezig hield. Ik moet my nu veel meer be zighouden met zaken, die het management betreffen. Wat dat be treft is er veel veranderd', aldus de aanstaande jubilaris. In het begin kon hij zich daad werkelijk bezighouden met begelei ding van de leerlingen (wat hij erg graag deed) en ontspanningsaktivi- teiten. Vooral dat laatste vond hij erg moeilijk om af te stoten, omdat hij b.v. nauw was betrokken bij de carnavalsvereniging De Schutte- raar en de ontspanningsavonden op donderdag. Het thuis bezoeken van kandi daat-inwoners moet hy nu overla ten aan het hoofd verzorging. 'Nu zie ik de mensen pas als ze hier wo nen, en dat schept een afstand, die ik niet wens' zegt hij. Ook vindt hij het erg jammer, dat hij geen tyd meer heeft om de jarigen op of rond hun verjaardag te bezoeken. 'Maar', zegt hy, 'dat ga ik nu weer doen, omdat ik geleidelijk aan veel kan overlaten aan mijn adjunkt-direk- teuren Maria Versteeg in Venray en George van Daal in Well. Ook aan myn sekretaresse Trudy Itoovers heb ik veel steun'. In de loop der jaren heeft hij op een fijne manier met het bestuur kunnen samenwerken. In het be gin met de heer E. Knoet, de eerste voorzitter, later met diens opvolger de heer H. Cunnen. 'Vanaf het be gin is de heer J. Coppelmans sekre- taris van het bestuur en ook met hem was het altijd prettig werken. 'Bij alles wat ik in het belang van Het Schuutersveld meende te moe ten ondernemen, heb is van het bestuur altijd medewerking gekre gen', zegt de jubilerende direkteur. BINNEN ZIJN VAKGEBIED Binnen zijn vakgebied heeft de Brievenbus geledigd Een bewoner van een flat aan de Bachstraat kwam tot de ontdekking dat zijn brievenbus in de hal van de flat door een niet bevoegde was ge ledigd. Het staat vast dat oa. de radi- ogids was weggenomen. Of er andere poststukken zyn verdwe nen is niet bekend. Al die jaren is Sjef Janssen ook aktief geweest in verschillende or ganisaties. Hij heeft diverse funk ties vervuld in de politievakbonden en overlegorganen. Van de christe lijke politievakbond is hy landelyk bestuurslid en voorzitter van de af deling Peel en Maas. Voor z'n werk in en buiten het korps werd Jans sen by z'n 40-jarig dienstjubileum in december 1992 onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau. Binnen het politiewerk gaat z'n hart uit naar de reservisten. Zeker ook in de tyd van bezuinigingen zyn die mensen van belang om de Venrayse burger het gevoel te geven dat er polit'ie 'op straat' is. Wanneer Sjef Janssen zegt trots te zijn op het korps waarbij hij ruim twintig jaar heeft mogen werken, deelt de Re- servepolitie nadrukkelijk in dat gevoel. Terugblikkend konstateert de scheidende politieman dat juist de afwisseling en het kontakt met de mensen het werk zo aantrekkelijk hebben gemaakt. Pieken van leed en vreugde, leren met je emoties om te gaan, maar ze nooit mee naar huis nemen. De wetenschap dat het Venrayse korps al die jaren een goed korps is geweest, geeft voldoe ning. Inmiddels is Janssens opvol ger zich al aan het inwerken, weliswaar niet als (vervangend) korpschef, maar als chef basiseen heid Venray van het distrikt Venray, behorend bij de Regiopolitie Noord en Midden-Limburg. Op vrydag 27 augustus neemt Sjef Janssen offi cieel afscheid tijdens een byeen- komst op het politiebureau. Het Venrayse publiek krijgt de gelegen heid om tussen 16.30 en 18.00 uur de vertrekkende politieman de hand te drukken in de kantine van het politiebureau. Over drie weken start de mani festatie '93 Geheimen'. Op ver zoek van de Venrayse kunstkring stoeiden 93 kunstenaars met het thema 'geheimen'. De resultaten zijn vanaf 10 september te zien in het Odapark. In de achterliggen de weken heeft Peel en Maas al een aantal malen aandacht besteed aan deelnemende kunste naars en hun werk voor '93 Ge heimen', maar sinds vorige week zaterdag is er een tastbaar voor proefje van de manifestatie te zien. Pal voor de deur van de schouwburg installeerde Mariëlle van den Bergh haar koepelpro- jekt, getiteld 'Het geheim van de anoniemen'. Een iglo vol ge zichten. Grote evenementen werpen hun schaduw vooruit. In het geval van '93 Geheimen' is die schaduw rond. Een kogelrond objekt van Mariëlle van den Bergh is het eerste werkstuk van '93 Geheimen' dat een plaats heeft gekregen in Ven ray. De kunstenares uit Eindhoven maakte van metalen buizen een halfronde bol, gevuld met verzinkte platen. Van grotere afstand een glimmend koepeltje, waarop de re gen neerklettert of waarin de zon nestralen worden weerkaatst. Dichterbij gekomen ziet de toe schouwer in elk paneel een gezicht. Jonge en oude mensen, negers, blanken, Arabieren. 'Gewone men sen, net zoals u en ik', schrijft Ma riëlle van den Bergh in haar informatieblad. Ze heeft bewust ge kozen voor onbekende mensen. Geen gezichten van wereldsterren, beroemde politici, kunstenaars of koningen, maar evengoed gezich ten waarachter een verhaal schuil gaat. Voor welke gedachten was dit gezicht een facade?, vraagt Mariëlle zich af. Wat voor kussen heeft het gegeven of ontvangen, hoeveel bo terhammen zijn door die mond naar binnen gegleden? Kleine en grote geheimen die nooit ontslui erd zullen worden. Omdat de men sen al lang dood zijn of ergens in een ver land wonen. MENSELIJKE MAAT Op deze manier heeft de kunste nares uit Eindhoven het thema van de manifestatie verwerkt. Anonie me mensen, net zoals de meeste toeschouwers, vereeuwigd in me taal. De gezichten zijn afkomstig uit volkenkundige tijdschriften, oude fotoboeken en komen van dia's die Mariëlle op straat heeft gemaakt. De afbeeldingen zijn met behulp van salpeterzuur in de platen geëtst. Als drager van de etsen fungeert een koepeltje, gemaakt van ijzeren bui zen. Het frame geeft het kunstwerk z'n opvallende vorm, ook van veraf. De keuze voor 'de iglo' is volgens Mariëlle van den Bergh deels be wust en deels door toeval tot stand gekomen. De basis is een speelrek dat de kunstenares nog ergens had staan. Ze gebruikte het vanwege de mooie vorm en vanwege de afme tingen. 'De koepel heeft een mense lijke maat', zegt ze. 'Het totaal is ongeveer even hoog als een mens en de vakken zijn zo verdeeld dat ook de gezichten op ware grootte zyn afgebeeld'. heer Hoogeveen een aantal funkties vervuld. Zo was hij voorzitter van de aid. Limburg van de Vereniging van Direkties van Bejaardentehui zen en daardoor lid van het lande lijk bestuur. Vanuit die positie was hy adviseur by het landelyk bestuur van de Kath. Vereniging van Bejaardentehuizen. Verder was hij lid van de Provinciale Commis sie van de Bejaardenoorden en van de Thrievencommissie, bestuurslid van het Samenwerkingsverband Bejaardentehuizen in de Provincie Limburg, de voorloper van de huidi ge Vereniging van Nederlandse Be jaardenoorden. Thans is hij nog viee-voorzitter van de Direkteuren- vereniging afd. Limburg en be stuurslid van de Kath. Vereniging van Bejaarden tehuizen afd. Lim burg. MAATSCHAPPELIJK LEVEN Direkt na zyn komst in Venray probeerde hy Venrayer met de Ven- rayers te worden. Hij werd in 1969 lid van de carnavalsvereniging De Piëlhaas om zo een binnenkomer- tje in het Venrayse leven te krygen. De toenmalige voorzitter Joos van Haren, zag kennelyk wel iets in 'die Hollander' en via hem werd hij in 1971 bestuurslid en voorzitter van de Boerebrullultcommissie. Na het aftreden van Wim van den Munck- hof werd hy in 1972 sekretaris van De Piëlhaas, welke funktie hy tot 14 mei 1979 vervulde. In 1973 werd hij sekretaris van de Vorsten raad. In 1981 werd hy senator van de carna valsvereniging. Van 1980 tot 1989 was hy jurylid van de carnavalsoptocht in Venray en nog steeds jureert hij de optocht in Ysselsteyn. Een aantal jaren was hij penningmeester van het school bestuur Katholiek Onderwys Ven ray-Centrum. SCHUTTERIJ By direkteur Ad Hoogeveen kruipt het spreekwoordelyke bloed waar het niet gaan kan. 'Zyn' Schut tersveld dankt zyn naam aan het gebied, waar in vroeger jaren de schutters op de schutsbomen scho ten. Ligt hierin wellicht de reden - of is het gewoon maar toevallig heid? - dat 's heren Hoogenveens hart. warm klopt voor de schuttery? Als honorair lid van de Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan had hy zitting in de begeleidingscommis sie, die de bouw van het Schutters- kempke op de Endepoel financieel rond kreeg. Daarbij is hij nog aktief jurylid van de Noord- en Midden limburgse Schuttersbond Juliana en het Oud-Limburgs Schutters feest. DE VIERING Het zilveren jubileum van de di rekteur van Het Schuttersveld is uiteraard een mijlpaal om even b(j stil te staan. Onder z\jn leiding is in de afgelopen jaren veel tot stand ge komen, waarvan heel wat ouderen hebben - en nog - kunnen profite ren. Hy weet zich daarbij gesteund door zijn vrouw, die veel belangstel ling heeft voor zyn werk. Dat blykt ook wel uit haar aanwezigheid by diverse aktiviteiten in beide hui zen. Zij was o.m. zestien jaar be hulpzaam by de well-fare. Hoe men het werk van beiden waardeert, zal ongetwyfeld blyken tydens de re ceptie op 1 september a.s. Na meer dan 40 jaar overheids dienst neemt adjudant Sjef Jans sen vrijdag 27 augustus officieel afscheid van het Venrayse korps Gemeentepolitie. Janssen kwam In 1970 bij het net opgerichte korps en zwaait kort voordat liet korps opgaat, in de Regiopolitie af. Met hem vertrekt het visitekaartje van het korps. In de afgelopen jaren vertelde Janssen zijn politieverhaal tegen middenstanders, scholieren en plattelandsvrouwen. Hij werkte aan projekten tegen vandalisme, voor koming van misdrijven en was ak tief' in de preventie en bestryding van veel voorkomende kleine cri minaliteit. Daarnaast weet Janssen natuurlijk prima het verhaal te ver tellen van bijna een kwart eeuw po- litiegeschiedenis in Venray. Het veel te kleine groepsbureau aan de Wilhelminastraat, de tydelijke ruimten in het oude raadhuis en in het voormalig pand van dr. Vercau- teren (tegenwoordig boetiek Spet ters). Ook over de strijd van het korps voor een nieuw bureau dat er uiteindelijk in 1981 kwam. En over de veranderingen in de maatschap pij. Andere nonnen en waarden, waaraan ook de taken en funktie van 'oom agent' zich dienden aan te passen. Aanpassing wordt ook nu ge vraagd van de politiemensen. Per 1 januari 1994 wordt het korps Ge meentepolitie Venray formeel opge heven en wordt Venray een distrikt van de regiopolitie. Sjef Janssen zal dan ook de boeken ingaan als de laatste korpschef van Venray, zij het waarnemend. Bij het vertrek van korpschef Den Teuling werd de funktie formeel al niet meer inge vuld en kreeg Janssen de dagelijkse leiding op zich. Sjef Janssen is over tuigd dat de opzet van de Regiopoli tie slaagt, al heeft ook hij z'n zorgen over de 24-uurs paraatheid van de politie. Van eminent belang is het volgens de scheidende korpschef om meer agenten op straat te heb ben. 'Zichtbaar aanwezig zijn werkt preventief en daar gaat het allemaal om', is zijn mening. MIJNEN Sjef Janssen solliciteerde in 1970 naar de funktie van agent bij het nieuw op te richten korps gemeen tepolitie in Venray. De Horstemaar had er toen al een aantal jaren over heidsdienst opzitten. Zeven jaar was hij werkzaam aan de grens bij de Koninklijke Marechaussee. In Zuid-Limburg ging het in die jaren nog vooral om grensoverschrijden de koempels. Die werden in die ja ren nog bekeurd als ze geen licht op hun fiets hadden. Tegenwoordig lig gen de prioriteiten elders. In 1959 trad hij in dienst by de mijnpolitie in Eygelshoven, waar hij bleef tot aan z'n terugkeer naar Noord- Limburg. Binnen het Venrayse korps heeft Sjef Janssen alle funkties doorlo pen. Hij begon als hoofdagent, maar werd al vrij spoedig bevorderd tot brigadier later tot adjudant. By het vertrek van adjudant Vervoort in Insluiping Donderdagmiddag heeft een nog onbekende zich via een slaapka merraam toegang weten te ver schaffen tot een aan de Verkley- straat in Leunen gelegen woning. De slaapkamer was geheel door zocht en uit een kist heeft de dader enkele goederen en het paspoort van de bewoner buit gemaakt. De onbekende man was geheel in het zwart gekleed. Hoewel de inslui ping snel werd ontdekt en de poli tie nog de omgeving heeft afgezocht kon de insluiper nog niet worden achterhaald. Mogelyk zijn er mensen die de man hebben gezien in de omgeving van Leunen naar Oirlo. Indien die getuigen nog niet door de politie zijn benaderd worden ze verzocht kontakt op te nemen met hen. VERKOPEN Anonieme gezichten in metaal stuurde Van den Bergh uiteindelijk in als idee voor '93 Geheimen'. Een hoop andere ideeën waren toen al afgevallen, want de kunstenares noemt 93 geheimen een 'geweldig thema'. 'Je fantasie slaat meteen op hol. Ik heb moeite gehad met het kiezen uit de ideeën die er waren. Maar het is prettig dat de organisa tie het thema al een jaar tevoren be kend heeft gemaakt. By mij een idee altijd een tijdlang bezinken en rotten'. De metalen platen waarin het sal peterzuur de gezichten heeft uitge vreten, zijn daarna verzinkt, glanzend gepoetst en tenslotte voor zien van een transparante laldaag. De framedelen zijn gestraald, even eens verzinkt en geverfd. Een kunstwerk dat decennia wind en regen kan doorstaan. '93 Gehei men' duurt echter maar een paar weken en daama wordt ook het ge heim van de anoniemen weer afge broken. 'Ik hou van duurzaam werk. Ik vind het vervelend als de toestand van m'n werken achteruit gaat terwijl ze ergens staan', zegt Van den Bergh. Een tweede reden voor de duurzame afwerking is dat ze haar koepel na afloop van '93 Ge heimen' graag wil verkopen. Al is het maar om een deel van de kosten aan de manifestatie terug te verdie nen. Want in principe doen de kunstenaars mee aan '93 Gehei men, zonder daarvoor een vergoe ding te ontvangen. ROUTE Met de plaatsing van 'Het geheim van de anoniemen' is '93 Gehei men' weer een stap concreter ge worden. De komende weken worden in het Odapark en op de weg daar naartoe meer kunstwer ken geplaatst, zodat een kleine kunstlaan ontstaat, vanaf het Schouwburgplein naar het Odaprk. Zo verrijst voor het pand Xenos een vier meter hoge zuil van Egidius Knops en plaatst het kunstenaars duo 'Leonardo' (Erik van Maar- schal kerwaard en Fons Snelder) hun objekt 'Observatorium'. Overi gens komt op de zandvlakte by het Odapark een exakte kopie van dit werk te staan om aan te geven wel ke invloed de omgeving uitoefent op de beleving van een kunstwerk. In de loop van volgende week be gint ook Ruud van 't Hul met de bouw van z'n grafheuvel, die op het grasveld bij Het Schuttersveld ver- ryzen moet.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9