Inspraakavond over Landschapsbeleidsplan 2,5 MILJOEN KINDEREN GAAN WEER NAAR SCHOOL Evenementenkalender Brom- en snorfiets-project heeft effect NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Kollektekalender aug. en sept. Ingekomen Bouwaanvragen Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning verleend Bouwvergunning verleend Hinderwet Bouwtoestemming op Bouwmeldingen Onderhoud wegen Rekonstruktie Beekweg „Een groene en verkeersveilige school" Risicogedrag van 12- tol 1 B-jarigen op de fiets WN-THUIS Verkeersopvoeding SMo "Sm o <5 Ho loo PEEL EN MAAS Donderdag 19 augustus - Pagina 12 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. uitsluitend te bezoeken na telefonische afspraak via de stafeenheid bestuursonder- steuning, tel. 04780-23269, alléén vóórmiddag. Burgemeester J.F.H.A.B. Waals Maandag van 10.00 tot 11.00 uur algemene bestuurszaken: gewestelij ke en intergemeentelijke samenwer king, bestuurlijke koördinatie; open bare orde en veiligheid; voorlichting en inspraak algemeen; dorps en wijk raden; personeel, organisatie en in formatica; interne dienstverlening; ekonomische zaken: bevordering werkgelegenheid, markten en ker missen, handel en middenstand, be vordering toerisme, bedrijfs- en winkelvestiging. Wethouder E.M.A.A. de Loo (loco-burgemeester) Maandag van 10.00 lot 11.00 uur. milieuzaken: algemeen milieubeleid, hinderwetszaken, afvalverwerking, mestverwerking, bodemsanering; maatschappelijke zorg: gezondheids zorg, maatschappelijk werk, ouderen zorg, werklozenzorg (RBA), sociale werkvoorziening (WSW), culturele minderheden; sociale vernieuwing; emancipatie. Wethouder J.H.M.O. Truijen Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. financiën: belastingen, gemeentega ranties (hypotheken); openbare wer ken: wegen, riolering, reiniging, groen, verkeer en vervoer; agrarische g, beh den koop landbouwgrond! Wethouder ir' H.M. Kersten Maandag van 10.00-11.00 uur. ruimtelijke ordening; volkshuisves ting; bouw- en woningtoezicht; welstandstoezicht; stedebouw; grondbedrijf (m.u.v. beheer land bouwgronden): beheer eigendom men; exploitatie bestemmingsplan nen; grondverwerving; gronduitgifte. Wethouder P.J.H. Driessen Maandag van 10.00-11.00 uur. culture zaken: muziekschool, mu seum, schouwburg, bibliotheek, mo numentenzorg, oud archief, culturele verenigingen, grote en kleine kun sten, vrije academie; sociale zaken; onderwijs; volwassenen-edukatie; sportzaken; rekreatie; jeugd- en jon gerenwerk; akkommodatie-aangele- - genheden; sociaal-cultureel werk; mondiale vraagstukken; mediazaken; kinderopvang. 22-28 aug.: Lever/Darmstichting. 28 aug.-4 sept.: Nederlandse Kan kerbestrijding (KWF). 5-11 sept: Militaire Thuisfronten. 11 sept: Jeugdopvang Gymnastiek vereniging St. Christoffel. 19-11 sept: Prinses Beatrix Fonds. Alleen voor deze kollekte is een vergunning verleend. Koliekteren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De kollektanten en kollektrices moeten een op de be treffende kollekte gericht legitima tiebewijs kunnen vertonen. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet treft u onderstaand een overzicht van de in de afgelopen week bij burge meester en wethouders van Ven ray ingekomen bouwaanvragen. het bouwen van een meststal aan de Heidse Peelweg 50 te Ys- selsteyn, tn.v. Gebr. Fleurkens; het bouwen van een carport aan de Pinksterbloem 26 te Ven ray. tn.v. M.M.M.J. Janssen, Biezenven- neke 1; het plaatsen van ballenvan- gers aan de Roosmaryn/Herte- kruid, tn.v. Gemeente Ven ray, Raadhuisstraat 1; het bouwen van een garage met carport aan de Muurpeper te Ven ray. tn.v. J.L.G. Klaassens, Ou verturestraat 8; het bouwen van een garage met carport aan de Muurpeper te Ven ray, tn.v. H.P.M. van Opbergen, Frans Halsstraat 13, Bergen. Burgemeester en wethouders van Ven ray. namens, dezen. hel hoofd van de afdeling volks huisvesting. ruimtelyke ordening en milieu, ir. G.F.J.M. Freneken Burgemeester en wethouders van Ven ray, maken bekend, dat op dins dag 7 september 1993, aanvang 20.00 uur, in de foyer van het cultu reel centrum, Schouwburgplein 1, een openbare inspraakbijeenkomst over het Landschapsbeleidsplan van de gemeente Venray zal worden gehouden. Het plan en de overige daarop be trekking hebbende stukken liggen van 28 juni 1993 tot 19 september voor een ieder te inzage in het ge meentehuis, afdeling openbare wer ken, Raadhuisstraat 1 te Venray, tijdens kantooruren van 9.00 tot 12.00 uur. Gedurende bovengenoemde ter mijn bestaat voor een ieder gele genheid eventuele op- of aanmer kingen schriftelijk kenbaar te maken aan burgemeester en wet houders van Venray, postbus 500, 5800 AM Venray. Burgemeester en wethouders voornoemd, drs. J.F.I1.A.B. Waals, burgemeester drs. A.W.M. de Bever, sekretaris Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan de volgende bou waanvragen medewerking te verlenen. het uitbreiden en vernieuwen van een garage aan de Westsingel 60 te Venray, tn.v. fam. Verkoeyen- Beterams-, het uitbreiden en verbouwen van een woning aan de Julianasin- gel 34a te Venray, tn.v. S. Boy- aciyan; het veranderen van een wo ning aan de Vogezenlaan 5 te Ven ray, tn.v. M.W. Steinmann; het uitbreiden van een wo ning op Sleutelbloem 56 te Venray, tn.v. M.J.M. Pelzer; het uitbreiden van een wo ning en bouw van een garage aan de Wester Thienweg 3 te Oostrum, tn.v. A.L.H. Wilmsen; het uitbreiden van een wo ning aan de Dakdekkerstraat 16 te Venray, tn.v. F.A.M.J. Janssen; het bouwen van een carport garage aan de Vingerhoedskruid 5 te Venray, tn.v. C.P.M. Sparidans; het veranderen van een woon huis aan de Kruisstraat 30 te Ven ray, tn.v. G.W.M. MIchels, Kamperfoelie 40; het bouwen van een garage aan de Oude Oostrumseweg 9 te Venray, tn.v. G.J. Barents; rt triMvU i Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen week voor onderstaande bouwplannen bouw vergunning verleend. Zy die me nen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen recht streeks in hun belang te zyn getrof fen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar- schrl't indienen en wel binnen der tig dagen na de dag, waarop de beschikking is gegeven. Die termijn wordt in ieder geval in acht genomen, wanneer een be zwaarschrift binnen 3 weken na dagtekening van deze publikatie wordt ingediend. het bouwen van een garage/ carport aan de Akkenveg 14 te Ven ray, tn.v. A.M.M. Ghielen; het veranderen van een wo ning ;ian de Vogezenlaan 5 te Ven ray, tn.v. M.W. Steinmann; het uitbreiden van een wo ning aan de Kogeldistel 4 te Venray, tn.v. J.A. Janssen; het plaatsen van een beton nen reinwaterkelder aan de Ripse- weg 1 te Vredepeel. tn.v. het Ministerie van Defensie, Postbus 90195 te Breda. burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelyke ordening en milieu, ir. G.F.J.M. Freneken Burgemeester enwethouders hebben in hun vergadering van 17 augustus 1993 voor de onderstaan de bouwplannen bouwvergunning verleend. Zy die menen door de af gifte van één of meer van deze ver gunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij'het college van burgemeester en wethouders van Venray een gemoti veerd bezwaarsehrfl indienen en wel binnen dertig dagen na boven genoemde datum. het uitbreiden van drie kal koenen hok ken aan de Timmer- mannsweg 94 te Ysselsteyn. tn.v. W. Arts, Timmermannsweg 94; het verbouwen van een wo ning en garage aan de Noordsingel 23 te Venray, tn.v. W.A.P. Poels. De burgemeester van Venray, drs. J.F.H.A.B. Waals het bouwen van een garage/ berging aan de Langeweg 54 te Ven ray, tn.v, W.J.M. van Dijck; het bouwen van een berging/- carport aan het Vingerhoedskruid 7 te Venray, t.n.v. J. Claus; het bouwen van een carport aan de Sleutelbloem 8 te Venray, t.n.v. M.T. Linders, Lindenstraat 3; het bouwen van een garage/ tuinmuur aan de Pastoor v.d. Gaetstraat 48 te Venray, tn.v. H.H.P. Hendriks; het bouwen van een serre aan de Vicarieweg 20 te Leunen, t.n.v. J.M.J. Bartels; het vergroten/verbouwen van een garage tot oliehok aan de Spurktenveg 1 te Venray, tn.v. J.M. Barents; het bouwen van een tuinhuis je aan de Pinksterbloem 49 te Ven ray, t.n.v. E.M.G.G. van Roon; het bouwen van een carport aan de Koningskaars 52 te Venray, t.n.v. F.A.M. Verdonschot; het uitbreiden van de woning aan de Spiekert 12 te Heide, tn.v. G.L.M. MIchels; het wijzigen van een winkel pand aan de Schoolstraat 11 te Ven ray, t.n.v. Gebr. van Dooren, De Dellenstraat 6, Venlo; het uitbreiden van déwoónka- mer/overkappen van de entree van 'de Zandbleeit 44 te Venray,tn.v. A.A.M. Valks; het uitbreiden van een pand aan De Alden Weg 11 te Venray, tn.v. M.Il.F.M. Savelsberg. De op de bouwaanvragen betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 augustus 1993 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de onderafdeling bouw beheer, kamer 107 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, ir. G.F.J.M. Freneken De gemeente Venray heeft onderstaande Evenementenkalender op gesteld. Verenigingen/instanties kunnen eventuele opmerkingen, aanvullin gen en/of wijzigingen doorgeven aan de gemeente Venray, afd. Bur gerzaken, Peter van Horen, tel.nr. 04780-23245. Het. moet uiteraard wel gaan om aktiviteiten, die het karakter van een 'evenement' heb ben. Het is niet de bedoeling om 'eigen' aktiviteiten van verenigin gen, clubs, etc. in deze kalender op te nemen. Augustus 1993 20 Omroep Limburg op Zomertoernee in Ven ray; opnamen van 15.00-16.30 uur by panne koeken restaurant De Kockerije aan de Grote Markt; uitzending maandag 23 augustus 11.00-12.00 uur. 21 Feestdag De Zwarte Plak Ysselsteyn 27-28-29 Moonlight Music Weekend op Schouwburg plein en Ilenseniusplein 28 en 29 Kampioenschap Schutterij 't Zandakker 28 tVm 31 Kermis Castenray 29 Kindermarkt op Grote Markt Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, gelet op de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne, dat zij hinderwetvergun ning hebben verleend aan: F. Swinkels, Meerselsepeel 6, 5813 AG te Ysselsteyn voor een nieuwe, de gehele inrichting omvat tende vergunning voor een mest- var ken s-tui n de rsbed rij f, gel egen aan de Meerselsepeel 6 te Ys selsteyn. De beschikking en bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis. Raadhuisstraat 1 te Venray, kamer 107, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien van 19 augustus tot 19 september 1993. Tot. deze datum kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak, worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur. Tot deze datum kan bij de afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State een beroep schrift worden ingediend door de aanvrager en degenen die tegen de 'aaftvYaaj^'óm vergunning tijdig' be- zwren, nebben irigedien£v Ook de-; genen diè om gegronde redenen niet in staat zijn geweest bezwaar te maken, kunnen een beroepschrift indienen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Raad van State, afde ling voor de geschillen van bestuur, postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage. Op bovengenoemde datum wordt de vergunning van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, r. G.F.J.M. Freneken Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen week voor onderstaande bouwmeldingen bouwtoestemming afgegeven. Zy die menen door de afgifte van een of meer van deze bouwtoestemmin- gen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen kunnen op grond van de Wet AROB daartegen bij het col lege van burgemeester en wethou ders van Venray „een .gemotiveerd bezwaarschrift- indienen en wel 1 binnen 30 dagënaiadat de beschik king is gegeven. Die termijn wordt in ieder geval in acht genomen, wanneer een be zwaarschrift binnen 3 weken na dagtekening van deze publikatie wordt ingediend. het bouwen van een tuinhuis je aan de Sparrendreef 4 te Oostrum, t.n.v. J.T.M. Achten; het bouwen van een tuinhuis je aan de Sparrendreef 2 te Oost rum, t.n.v. J.J. v.d. Valk; het bouwen van een tuinhuis je aan de Melchiorhof 14 te Venray, t.n.v. P.A. Janssen. Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, ir. G.F.J.M. Freneken In de periode van 30 augustus tot 15 oktober a.s. zal de gemeente Ven ray aan een groot aantal wegen on- derhoudsmaatrégelen uitvoeren. De werkzaamheden zullen bestaan uit (alhankelijk van de situatie): - het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag; - een gehele of gedeeltelijke overla ging van asfalt; - verkeersremmende maatregelen; - het aanbrengen van een molgoot inclusief kolken of grasbeton- stenen; - het opschonen en bijwerken van bermen en sloten. Het betreft de volgende wegen: Oirlo: Oirloseweg Venray: Blauwververstraat Leunen: Past. Strijkersstraat, St. Apolloniastraat, Boodenstraat Venray: Oude Oostrumseweg Ysselsteyn: Lovïnckplein; Veulen: Jaegerhofweg Oostrum: Randenrade Merselo: de Boterpot. De exacte planning voor de uit voering van alle onderhoudswerk zaamheden kan niet gegeven worden. Getracht wordt het aan- vangstijdstip van 30 augustus zo veel mogelyk te benaderen. Voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met: dhr. P. Schoenma kers, tel. 23401; dhr. C. Krebbekx, tel. 23396 en dhr. J. Welters, tel. 23447. Met ingang van 17 augustus jl. is gestart met de uitvoering van de werkzaamheden in het kader van de rekonstruktie van de Beekweg. De werkzaamheden worden uitge voerd in opdracht van de gemeente en betreffen globaal het ten dele wegfresen van de bestaande opper- vlaktelaag; het aanbrengen van een nieuwe" asfaltlaag op het wegdek. De werkzaamheden, die de gehele Beekweg betreffen vanaf' de aanslui ting met de Midden Peelweg tot aan de aansluiting met de Westsingel, zullen worden uitgevoerd in de pe riode van 17 augustus tot 30 augus tus, of zoveel korter of langer als mogelijk/noodzakelijk is. Ter plaatse is middels verwij- zigngsborden een omleidingsroute ingesteld. Voor nadere informatie over een en ander kunt u desgewenst kon- takt opnemen met de afdeling openbare werken van de gemeente Venray: dhr. P. Schoenmakers, tel. 23401; dhr. C.Krebbekx, tel. 23396 en dhr. J. Welters, tel. 23447. Te goedkoop Een 37-jarige inwoner van Oostrum vond het maar een vreem de zaak dat hij op het parkeerter rein van De Bleek benaderd werd door twee hem onbekende mannen die hem geluidsboxen te koop aan boden. De mannen beweerden dat ze enkele sets van hun baas hadden meegekregen, maar omdat er vier teveel waren, wilden ze die graag voor een 'zacht prijsje' verkopen. Volgens de inwoner van Oostrum had een set een waarde van ƒ2.800,- en deze kostte maar ƒ700,-. Hy ver trouwde het zaakje niet en deed aangifte omdat hij dacht - en dat dacht de politie ook - dat de boxen van diefstal afkomstig waren. De po litie stelde onmiddellijk een onder zoek in maar kon de auto met het opgegeven kenteken niet meer ont dekken. Overigens was het kente kennummer vals. Linkerhand gebroken Woensdagmiddag was het niet verlenen van vrije doorgang de oor zaak dat op de Zandhoek een ver keersongeval plaats vond tussen twee personenauto's. Een 30-jarige bestuurder uit Someren gaf geen vrije doorgang aan een 23-jarige bestuurder uit Mill. Bij de botsing werd de bestuurder uit Mill dusda nig gewond (een linkerhand frak- tuur) dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na behan deling kon hij naar huis worden overgebracht. Kijken naar vallende maanstenen Donderdagmorgen omstreeks 02.15 uur kwam bij de politie een melding binnen van een veront ruste inwoner die vond dat twee knapen zich verdacht ophielden by een verkeerslicht aan de Westsin gel. Omdat er de laatste tijd nogal wat vernielingen worden aange richt, stelde hij, zoals het een goed burger betaamt, de politie ervan in kennis. Die toog op onderzoek uit en trof bij het verkeerslicht twee Venrayse knapen aan, die echter niets illegaals in hun schild voer den. Ze gebruikten de staander van het verkeerslicht om. hun fotoi apparatuur vast te 'zétten, om val> lende maanstenen goed te kunnen fotograferen. In het dagrapport ver meldde de politie nog dat ze hun tipgever hadden bedankt en dat hy, indien hij iets verdachts ziet ge woon de politie kan blijven bellen. Venraynaar betrapt met cocaïne Op de Hoopweg werd een 23- jarige inwoner aangehouden die in het bezit bleek te zijn van 20 gram cocaïne. De verdovende middelen werden in beslag genomen. De man werd na verhoor en opmaking van proces-verbaal huiswaarts ge zonden. Acties om voor de schoolgaande jeugd de verkeersveiligheid te bevorderen hebben succes. Gelukkig maar, want dit betekent dat er minder kinderen in het verkeer gewond raken of verongelukken. Alle reden dus om ook dit jaar na de zomervakantie weer de actie „Wij gaan weer naar school" te voeren. Zo'n 2,5 miljoen schoolkinderen van 4 tot 17 jaar zijn dan minstens twee keer per dag onderweg tussen huis en school. Ook nu weer worden alle verkeersdeelnemers, ouders, schoolbesturen, politie, gemeenten en WN-afdelingen ver zocht om er met elkaar voor te zorgen dat de schoolroutes zo veilig mogelijk worden. Uit ci|(ers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bli|kt dat er vorig |aar 2496 kinderen door verkeersongelukken in ziekenhuizen belandden tegenover 2572 in 1991. Dat zijn 76 kinderen minder Voorts taakten 8651 kinderen gewond in het verkeer tegenover 8838 in 1991 (187 minder) en er vielen 150 verkeers doden onder de verkeersdeelnemers in de leetiiidsgroep van 4 tot 17 |aar tegenover nog 178 in 1991. Deze alna- me met 28 slachtoflers (otwel ruim 15 procent) betekent een groot succes, dat mede te danken is aan acties als ,.Wi| gaan weer naar school". gaan weer naar school schoolgaande kinderen hoger dan andere penoden. De |eugd moet 1 wennen aan de dagelijkse gang van zaken. Brugklassers, de groep 12- tot 14-|arigen. hebben het extra zwaar om dat zij vaak te maken krijgt met nieuwe schoolroutes. Automobilisten moeten, evenals andere verkeersdeelnemers, weer wennen aan een druk verkeersbeeld met onver wachte situaties. Tijdens de actieperiode, die dit iaat loopt van 16 augustus tot en met 4 oktober, houdt de politie extra toezicht op de schoolroutes. Er wordt dan zowel scholen. Als scholen meer aandacht besteden aan een verkeers- en vervoersbeleid verbetert dit de bereikbaarheid van de schoolgebou wen per fiets en openbaar vervoer, wordt tevens de schoolomgeving leefbaarder, verbetert de verkeersveiligheid op weg van en naar school, terwijl met een verkeers- en vervoersbeleid ook uitwerking kan worden gegeven aan milieuzorg op school, daar waar het verkeer en vervoer in het geding is. Deze punten staan centraal in het project „Een groene en verkeersveilige school" van Veilig Verkeer Nederland en de Stichting Milieu Educatie. Met een actief verkeers- en vervoersbe- de bereikbaarheid van de schooi en de leid heeft de school handvatten voor de veiligheid op de weg van en naar besteed aan schoolgaande kinderen op fietsen en brommers, als aan automobilisten, bus- en vrachtwa genchauffeurs. U kunt rekenen op fiets en bromfietscontroles, snelheidscontro les en gericht toezicht op het verkeers gedrag van alle partijen op de school- it ouders van (nieuwe) leerlingen Uit onderzoek is bekend dat ouders de schoolkeuze voor hun kind voor een groot deel laten afhangen van ervoersbeleid ka elijker duideli|k rr en zij onderm i een v e schoei gemak- n welke activiiei- Bmgklassers In Amsterdam heeft de Dienst Verkeerspolitie in anderhalf jaar tijd het roekeloze, gevaarlijke gedrag van veel brom- en snorfietsers weten om te buigen tot een meer verantwoorde verkeersdeelname. Een speciaal voor dit doel samengestelde projectgroep analyseerde de problemen en stelde een effectieve, creatieve aanpak op. Deze gerichte brom- en snorfietscontroles pakken zo positief uit dat het project ook in de campagne „Wij gaan weer naar school" is opgenomen. Fietsende kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar zijn sjaeels en minder ervaren. Hierdoor kan het gebeuren dat zij zich in het verkeer onvoorspelbaar gedragen en te weinig rekening houden met de overige verkeersdeelnemers. Automobilisten, maar ook andere weggebruikers worden daarom gevraagd hierop attent te zijn en hun gedrag aan te passen. De voornaamste nsicogedragingen van de tietsende schoolgaande ieugd zi|n: - Ze verlenen geen voorrang en nege ren rood verkeerslicht. Ze veranderen van koers (bijvoorbeeld links afslaan) zonder te kijken ol rich ting aan te geven - Ze slingeren, houden geen koers, bij voorbeeld tijdens spelletjes als 'slalom rijden' en met 'losse handen ri|den' of als gevolg van gebrekkige tietsbeheer- smg. - Ze rijden 'economisch' om het traject zo snel mogelijk te kunnen afleggen; bochten afsnijden, links rijden, zo mm mogelijk stoppen. - Ze laten zich soms trekken door een bromlietser. - Ze lietsen m groepen en dan vaak met z'n drieen nasst elkaar - Ze hanteren krappe veiligheidsmarges, biivoorbeeld net nog even voor een auto langsschieten. Remweg in meters Automobilisten, die veel schoolgaan de kinderen op hun weg ontmoeten, kunnen het beste hun njgedrag en snelheid aanpassen, zeker wanneer ie ziet hoeveel meters er nodig zi|n om bi| een noodstop met een auto stil te staan. Die alstand vanal het moment van remmen is. inclusief de beruchte schnkseconde. veel langer dan menigeen denkt. Bovendien is de remweg met evenredig met de snelheid, maar neemt sterker toe Kijkt u maar; Remweg Sneineid 30 knVh 50 knVh 80 knVh 100 knVh 120 km/h 15 meter 33 meter 60 meter 90 meter 120 meter Projectleider brigadier Peter ter Meulen en zijn collega's hebben niets te klagen over gebrek aan belangslellmg. Talrijke media hebben aandacht besteed aan het 'brom-snor'-proiect. Brigadier Ter Meulen: „In 1990 steeg in Amsterdam het aantal ongevallen mei brom- en snorfietsen ineens explosief met maar liefst 365 procent. Oorzaak was onder andere de opkomst van de bromfietskoeners en de bezorgdiensten van pizzeria's en andere eethuizen. Door ongedisciplineerd verkeersgedrag veroorzaakten zi| veel overlast en veel verkeersongelukken. Ze reden veelal op opgevoerde bromfietsen, reden fre quent door rood licht, met hoge snel heid over kruisingen, m 'verboden rich ting', over trottoirs, voetgangersgebie den enzovoort. Ze lapten de verkeersre gels aan hun laars en hadden door hun gedrag weer een negatieve uitstraling op andere jongeren". Er werd een actieprogramma opge steld. Brigadier Ter Meulen omschrijft dit als de „geïntegreerde aanpak". Alle disciplines van de politie als van daar buiten (scholen. Veilig Verkeer Neder land. de gemeente Amsterdam voor het bevorderen van veilige liets- en brom fietsroutes) zi|n hierbij ingeschakeld- In overleg mei de Amsterdamse scho len werd een intensieve voorlichtings campagne gestart onder de 15- en 16-iange scholieren. Dil is immers de leugd die binnen een tot twee iaar zetf een snor- ol bromfiets gaat besturen. Ook werd op scholen en andere gelegenheden waar veel jeugd samen komt een speciaal opgenomen, realisti sche film vertoond over de gevolgen van verkeersonveilig gedrag. Deze film is, met bi|behorend educatiepakket, be stemd voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs en is verknigbaar bij Veilig Verkeer Nederland. Van deze film zijn inmiddels verkorte versies gemaakt, waaronder een spot van één minuut, die dit najaar tijdens de landelijke brom- en snorfietscampagne op de TV wordt vertoond. Ter Meulen: „Bi| verkeerseducatie in het voortgezet onderwiis hoef |e met meer aan te komen met de medede ling dat het verboden is om door rood licht te ri|den. Dat weet iedereen wel. Je moet deze jeugd aanspreken op hun eigen verantwoordelijkheid We leggen de nadruk op de gevolgen, wal kunnen de consequenties zijn van roe- „Uit een enquête onder de leerlingen, die wij op de scholen hebben voorge licht omtrent hun gedrag als toekomsti ge gebruikers van een brom- of snor fiets. bleek de boodschap positief te zijn ontvangen, Ti|dens de nog steeds voortgaande controle van brom- en snorfietsers blijkt een aanzienlijke gedragsverandering te zijn opgetreden, die resulteert in een helmgedrag, een betere ver- keersdiscipline en mede hierdoor min der ongevallen. Onze ervaringen mei dit project hebben er inmiddels toe geleid dat we m sa menwerking met Veilig Verkeer Neder land tot de samenstelling van een „Handhavmgsdraaiboek voor de op2et van een genchte snor-" en bromfiets- controle" zijn gekomen, dat ook be schikbaar komt voor andere politiekorp sen in ons land", aldus brigadier Ter Meulen van de Amslerdamse Verkeers politie. van de schooiroute te verhogen bereikbaarheid te vergroten Bovendien wordt het kiezen van les materiaal dat aan de eisen van de school voldoet, gemakkelijker Het be leidsplan helpt selecteren uit de enor me hoeveelheid lespakketten, lesbrie ven en hulpmiddelen en geeft criteria waaraan deze moeten voldoen. Ko-. mend schooljaar speelt de nieuwe ba sisvorming in het voortgezet onder wijs. Dit krijgt in het project extra aandacht, zodat verkeer en vervoer goed ingepast kan worden in de vak- ijkskunde. economie, biolo- verzorgmg e Kinderen leren elke dag. Door wat juf of meester hen vertelt, maar uiteraard beïnvloeden ook de ouders de ontwikkeling van hun kind. Voorheen richtte Veilig Verkeer Nederland (WN) zich vooral op de scholen, maar met het project 'WN-thuis' wil zij juist de verkeersveiligheid en het milieu bespreekbaar maken in de huiselijke omgeving. Ouders oe fenen immers ook met hun kind in het verkeer. Als de verkeers opvoeding thuis aansluit bij wat het kind leert op school, zullen de resultaten des te beter zijn. Bovendien valt er over verkeer en vervoer veel meer te vertellen dan er op school aan tijd be schikbaar is. Bij dit pioject spelen de plaatselijke WN-afdelmgen een grote rol. Zij staan namelijk dicht bi| de buigers en welen aan welke activiteiten in hun gemeente de meeste behoefte is. steeds meer afdelingen met het project aan de slag kunnen gaan. Mocht u dus vragen of problemen neb ben op het gebied van verkeer en vervoer, neemt u dan contact op met uw plaatselijke WN-afdelmg. Het tele foonnummer staat in het telefoonboek of de gemeentegids. Indien de afdeling hierm niet vermeld staat, kunt u het algemene nummer van WN bellen: 035-211441. Naam: I Adres: Postcode/Plaats I Geboortedatum: Lidmaatschap/Lidmaatschap plus pas (keuze omcirkelen). Lidmaatschap U kunt deze en andere activiteiten van WN ondersteunen. Voor 25.- per laar bent u lid en ontvangt u 6x per jaar hel veikeersmagazme Wegwijs'. Voor 35.- per |aar ontvangt u tevens de WN-voordeelpas waarmee u van diverse aanbiedingen kunt proliteren. Uw keuze kunt u op de aanmeldings bon kenbaar maken. M/V I I I I I I I W// Veilig Verkeer Nederland VWig Vferkeer Nederland Antwoordnummer 38 1200 VB HILVERSUM (Een postzegel is niet nodig) "5 Ko

Peel en Maas | 1993 | | pagina 12