FancyfaiR De heer P. Jeuken neemt afscheid van de KTS in Venray Het geheim van de meisjesgezichten 'Leiding gezocht' Landschapsbeleidsplan gericht op behoud Tijdelijk Scniesser voordeel! 1 Kunstenaarsduo verwerkt honderden oude foto's in bijdrage '93 Geheimen' Venraynaar in Frankrijk opgelicht Mishandeling parkeerplaats opgelost College kiest voor sobere uitvoering f 21.95 SchiesserJ-' PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni - Pagina 5 Op vrijdag 2 juli a.s. zal het voor de heer Jeuken een gedenkwaardi ge dag worden. Op die dag maakt hij, na 21 jaar als docent motor voertuigentechniek aan de KTS ver bonden te zyn geweest, gebruik van de VUT-regeling en neemt afscheid. De heer Jeuken geboren in Smakt en getogen in Venray sluit op die dag een periode in zyn werkzaam leven af, een periode van 40 jaar rijksambtenaar. i Als oudste zoon uit een gezin van negen kinderen volgde hy na de la gere school de Ambachtsschool in Venlo waar hy een opleiding volgde voor auto-, motor- en rijwielherstel ler. Na deze opleiding moest er, zo als in veel grote gezinnen in die tijd, gewerk gaan worden, ook al werd er door zyn leraar geadvi seerd een MTS-studie te gaan vol gen. Na werktyd werd er in de avonduren suksesvol gestudeerd aan de Handelsavondschool. De oproep voor het vervullen van de militaire dienstplicht bracht een verandering in zyn leven te weeg Wat voor velen in die tyd een perio de was van 18 tot 21 maanden dienstplicht werd voor de heer Jeu ken een tyd van liefst 19 jaar. Hy kon by de Koninklijke Luchtmacht natuurlyk als autohersteller zyn hartje ophalen aan de o zo vele 26 EN 27 JUNI TEVENS EEN WINKEL EN GROTE BOEKENMARKT [KOMEN DOE OOK MEE soorten militaire voertuigen. Tij dens zyn militaire loopbaan kreeg hy de kans en greep hy de gelegen heid met beide handen aan zyn kennis door middel van het beha len van een groot aantal diploma's uit te breiden. Ook het werk bood hem de gelegenheid inventief te zyn, getuige een viertal certificaten van de centrale ideeëncommissie van de Rijksdienst Na het behalen van de volledige onderwijsbevoegd heid motorvoertuigentechniek zag hy de kans schoon te solliciteren naar de funktie van leraar aan de in 1972 nieuw te starten opleiding mo torvoertuigentechniek aan de KTS in Venray. In augustus 1972 verlaat hy als sergeant-majoor de militaire dienst nestelt zich weer zeer tevreden met zyn gezin in het door hem zolang gemiste Venray en begint zyn loop baan in het onderwijs. Naast zyn lesgevende taak en het opzetten van de afdeling motorvoertuigentech niek heeft de heer Jeuken zich op school verdienstelijk gemaakt als koördinator van het schoolwerk plan. Ook zat hy enkele jaren in het bestuur van de Personeelsvereni ging en was daarvan zelfs enige tyd voorzitter. Vanaf de oprichting van een autohobbyclub op de school, is hy leider en medeleider hiervan. De heer Jeuken was als docent ver bonden aan de kursussen Pech Onderweg en Autotechniek. Naast zyn werkzaamheden in het onderwijs is de heer Jeuken in het sociale leven van de regio bekend. Hy is lid van het Venray's Mannen koor, waarvan 12Vi jaar als altzan ger, ordecommissaris en speaker. Maar liefst 21 jaar zingt hy een toontje mee in het hofkoor. Jaren lang was hy voorzitter van het cen trale antennesysteem CAI De Wieën, gaf de aanzet tot het oprich ten van buurtvereniging De Wieën en werd daarvan de eerste voorzit ter. Ook is de heer Jeuken free lance medewerker van het RISC. Op 2 juli is het zover dat zijn offi cieel afscheid wordt gevierd. Op de ze dag wordt er tijdens een interne viering afscheid genomen van de heer en mevrouw Jeuken. Hierna wordt dhr. en mevr. Jeuken van 17.30 tot 19.00 uur, door het bestuur, een receptie aangeboden waaraan zeker velen acte de presen ce zullen geven om de afecheid- nemenden de hand te drukken. Vernieling aan auto Een inwoner van Leunen deed aangifte van vernieling aan zijn aan de Van Megenstraat geparkeerde personenauto. In de achterzijde en het dak werden deuken aangetrof fen. Het vermoeden bestaat dat over de auto is gelopen. De organisatoren beloofden dat '93 Geheimen' een verrassende manifestatie zou worden. Uit wat er inmiddels van de deelnemende kunstenaars bekend is geworden, blijkt tot nu toe hun geiyk. 93 Venraynaren met hun dierbaarste bezit in optocht naar het Oda- park. Een stuk Schotse ruitstof in een kamertje van het voormalig klooster Jerusalem. Een 'onlees bare' krant. Dat mag je toch ver rassend noemen. Wat staat Venray nog meer te wachten op 10 sep tember en in de weken daarna. Deze week lichten we weer een tipje van de sluier op. Dit keer gaat het opnieuw om een projekt Haar in de plaats van handeling het Odapark - duidelijk het kunstwerk mede (heeft) bepaald. In dat park liggen herinneringen aan en van minstens honderden jonge meisjes, die een belangrijk deel van hun jeugd doorbrachten als pensionnaire op Jerusalem. Streng gescheiden van de rest van Venray in het algemeen en van jon gens in het by zonder. Steeds bin nen de veilige muren van het pensionaat en onder de wakende ogen van de zusters Ursulinen. Zelfs hun ontspanning vond achter een omheining plaats. Hoeveel ge heimen bespraken de jonge vrou wen op een bankje in het park? Terwyl ze schommelden, wandel den of rolschaatsten? Wie waren de meisjes wier lach door het gebla derte klonk? Wat zou er geworden zyn van die ene met de vlechten of die met dat jongensachtige gezicht en het brilletje? Joop Vaissier en Eric van Straa- ten, twee kunstenaars uit Maassluis en Vlaardingen, die regelmatig sa menwerken onder de naam 'Maat schappij de Kim', stelden zichzelf soortgelijke vragen. Zouden er nog meisjes van destijds in leven zyn? Zou je ze in een of andere vorm te rug kunnen brengen? Dat fasci neerde de beide kunstenaars. Hun bydrage aan '93 Geheimen' pro beert dat op een bijzondere wyze. INDIVIDUEN Joop en Eric beschikken over on geveer 300 foto's uit de periode 1925-1935. Klassefoto's, kiekjes en portretjes. Meisjes in uniform. Over een paar maanden staan ze weer in het park. Misschien wel op de plaats waar de foto destijds werd ge maakt Uitveigroot in een geplasti ficeerd jasje en op een metalen pinnetje. Want dat is de bedoeling van de beide kunstenaars. 'We wil len laten zien dat die meisjes daar een stuk van hun leven hebben doorgebracht. Allemaal met hun eigen geheimen. Pratend over de eigen afgesloten wereld en die grote wereld daarbuiten'. Enkele foto's uit het archief van de gemeente en uit de kollektie van de heer Toon den Brok bracht het duo op het idee en vormde tevens het begin van het projekt Maar het aantal was veel te beperkt en dus ging het duo op zoek naar meer fo- to'a De zusters Ursulinen, tegen woordig wonend in het klooster in Grubbenvorst waren niet echt en thousiast en dus riepen Vaissier en Van der Steen de media te hulp. In diverse landelyke en regionale dag bladen verschenen kleine adver tenties waarin gevraagd werd om foto's. De beide kunstenaars had den geen hoge verwachtingen, maar de respons op de oproep bleek veel groter dan ze hadden ge dacht 'En heel positief. Tben ze eenmaal doorhadden wat we ermee van plan zyn, kregen we echt alle medewerking', zegt Eric van der Steen. 'Mensen gingen thuis en in de familiekring op zoek naar foto's waar ze zelf ook in geen jaren meer naar gekeken hadden. Er bestaat zelfs nog een soort club van oud- pensionnaires weten we nu'. De kontakten met de inmiddels bejaarde vrouwen of hun familiele den leverden enkele honderden fo to's op. Daarmee gaan Van der Steen en Vaissier aan de slag. De origine len worden gereproduceerd en van elk persoon wordt een aparte ver grote afdruk gemaakt De foto wordt geplastificeerd en aan een stokje bevestigd. Op die manier kunnen ze in verschillende opstellingen overal in het park geplaatst worden. Als het mogelijk is op de plaats waar de oorspronkelyke foto destyds is gemaakt Maar niet per se in dezelfde samenstelling. 'We hebben geprobeerd ze per hoofd te reproduceren', verduidelijkt Eric van der Steen. 'Soms ingekleurd, soms zwart-wit of die bruinachtige tint. Om er weer een beetje indivi duen van te maken'. In september wordt het Odapark dus na vele decennia weer door pensionnaires bevolkt Met een beetje fantasie staan ze op de rol- schaatsbaan, zitten in het theehuis of staan by een boom elkaar hun hartsgeheimen te vertellen. Dank- zy '93 Geheimen. Een 45-jarige Venraynaar had een stop gemaakt op een parkeerplaats by een Zuidfranse stad toen een Ne derlandse auto by hem stopte. De bestuurder sprak de Venraynaar aan en vertelde dat in zyn auto was ingebroken. De daders hadden een ruit van de auto ingeslagen om bin nen te kunnen komen. De autoruit was met plastic afgedekt De Neder lander liet zyn paspoort zien en vroeg, omdat hy niet meer over geld beschikte, een bedrag van 400 gulden om thuis te kunnen komen. De Venraynaar was getroffen door het verhaal en verder overtuigd door het paspoort dat hy zich be reid verklaarde de man het gevraag de bedrag te lenen. Hy kreeg de verzekering dat het bedrag zou wor den overgemaakt Voor de zeker heid noteerde hy echter nog het kenteken. Teruggekeerd in Neder land ging hy toch op speurtocht en ontdekte dat de naam en het adres in het Nederlandse paspoort vals waren. In de opgegeven plaats kwa men beiden niet voor. Ongerust deed de Venraynaar by de politie aangifte van mogelyke oplichting en die veronderstelling werd nog versterkt toen bleek dat het opgegeven kentekennummer onbekend was. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opge maakt Ook nu blykt weer eens hoe mensen op een slinkse wyze geld uit de portemonnee van een ander proberen te krygen door het opdis sen van een zielig verhaal. Men z(j op reis in Frankrijk of waar dan ook, gewaarschuwd voor deze truc. KOM COMEO HELPEN 26 EN 27 JUNI SPORT TERREIN OOSTSTINGEL Drie gewonden bij botsing Zondagavond omstreeks half ne gen was het niet verlenen van voor rang op de kruising Ericaweg- Gunhoekweg in Oirlo de oorzaak van een botsing tussen een bedrijfs voertuig, bestuurd door een 37- jarige inwoner en een personen auto, bestuurd door een 45-jarige inwoner. By de botsing moest de bestuurder van het bedrijfsvoertuig voor behandeling van hoofdwon den en zyn knie. naar het zieken huis worden vervoerd. Twee inzit tenden van de personenauto, de echtgenote en een dochtertje, moesten eveneens voor behande ling naar het ziekenhuis worden vervoerd. SCHOENEN Grotestraat 11 5S01 BO Venray Kindervakantiewerk slaakt noodkreet: Geslaagd? Vfekantie? Je bent waar schijnlijk aan een welverdiende vakantie begonnen. Voor de leerlin gen van de groepen 3 t/m 8 van de basisscholen organiseert het Kin dervakantiewerk Venray eo. in de eerste weekj van hun vakantie, van 12 Vm 16 juli een zeer afwisselende vakantieweek. De aanmeldingen van de deelne mers is de 500 reeds gepasseerd. Omdat we in principe uitgaan van groepen met een grootte van ten hoogste tien kinderen, moeten we voor 50 groepen leiding hebben. We zitten met de aanmelding van lei ding op een aantal, dat we voor 30 groepen een leider/leidster hebben. Dit betekent dat we nog minimaal 20 tot 40 personen nodig hebben, die leiding willen draaien. Het is niet gemakkelijk om een groep kinderen te begeleiden, maar wellicht vinden jullie, dat je na de uitdaging van een eindexamen aan een nieuw avontuur toe bent Weet je nog niet watje van 12 tot 16 Juli 1993 gaat doen en ïykt het Je leuk om met ons samen de Venrayse Winkeldiefstallen Een 47-jarige inwoonster van Roermond werd in een warenhuis in de Grotestraat betrapt by de diefstal van twee damesslipjes. Z(j werd aan de politie overgegeven. Die ontdekte tevens dat ze in haar tas make-up artikelen had, die z(j zonder te betalen had meegenomen uit een drogisterij in de Grotestraat- Het alarm ging in datzelfde wa renhuis af, toen een 40-jarige in woonster de poortjes passeerde. Zy werd aangehouden door het perso neel. Die ontdekte dat de dame lin gerie ter waarde van ƒ83,93 wilde meenemen zonder die te hebben af gerekend. Zij werd aan de politie overgegeven. Beide dames konden, nadat proces-verbaal was opge maakt, huiswaarts keren. jeugd een leuke week te bezorgen, geef je dan op bij ons sekretariaat, tel. 04780-87560. Omdat het voor velen misschien iets onbekends is. hebben wij op woensdagavond 7 juli a.s. een instruktle-avond gepland. Weet Je nog niet zeker of je mee wilt doen. maar heb Je wel interesse, geef Je dan op bij het sekretariaat met de mededeling datje eerst de instruk- tie-avond mee wilt maken alvorens te beslissen. Sproeikoppen gestolen Vkn een aspergeveld aan de Hiept werden in de nacht van maandag op dinsdag 23 sproeikoppen ont vreemd. De waarde van deze sproei koppen bedraagt ƒ1.500,-. Van een aspergeveld aan de Zul- velweg werden in de nacht van woensdag op donderdag 35 sproei koppen van een sproei-installatie ontvreemd. Inbraak in InterVen College Door het inslaan van enkele rui ten was toegang verkregen tot de administratie van het InterVen Col lege aan de Leunseweg. Ontvreemd werden een kleurenmonitor en een toetsenbord. Overvalalarm ging af in gemeentehuis Vbrige week dinsdag kwam by de politie een overvalalarm binnen van de afdeling sociale zaken op het gemeentehuis. De politie kon geen kontakt krygen met die afdeling zo dat er rekening mee werd gehou den dat het alarm echt zou zyn. Er werden de voorgeschreven maatre gelen genomen maar gelukkig werd dat alarm waarschyniyk ver oorzaakt door de interne verbou wingen in het gemeentehuis. De politie heeft vier inwoners van Overloon aangehouden op verden king van openlyke geweldpleging, mishandeling en vernieling. De Overlooners, variërend in leeftyd van 19 tot 14 jaar, hadden op 1 juni op de parkeerplaats aan de autoweg Venray-Horst een 42-jarige Venray naar in elkaar geslagen. Die had daar z'n auto geparkeerd voor een sanitaire stop. Tydens verhoor gaf het viertal aan afgesproken te heb ben een homo in elkaar te rammen. De parkeerplaats ter hoogte van de Hoogriebroekseweg staat bekend als een ontmoetingsplaats voor homoseksuelen. De politie heeft het viertal kun nen achterhalen ondanks een on volledige beschryving van de auto van de daders. Bekend waren enkel merk, kleur en het eerste gedeelte van het kenteken. Behalve wat hen ten laste wordt gelegd zal het viertal ook moeten opdraaien voor de schade aan de auto van het slachtof fer. Die bedraagt ruim 3000 gulden. Behoud van wat er is en licht versterken van de landschaps structuur. Dat is de inzet van het Landschapsbeleidsplan, dat de gemeente Venray dinsdag heeft gepresenteerd. Dat doel bereiken gaat ruim 130.000 gulden per jaar kosten. De Venrayse politiek moet in het najaar bepalen of ze dat geld over heeft voor een groe nere gemeente. 'Het Landschapsbeleidsplan is één van de bouwstenen voor het nog op te stellen Structuurplan van de gemeente Venray'. Met die woor den schetste wethouder Truyen van openbare werken (en finan ciën) tydens de presentatie de juri dische status van het plan. Het geformuleerde beleid ten aanzien van het landschap wordt gelegd naast zaken als milieu, woning bouw, wegen en industrie om daar mee samen uiteindelyk in het Structuurplan een afgewogen toe komstvisie te vormen. Via het Structuurplan sy'pelt, druppelt of stroomt het landschapsbeleid door in diverse bestemmingsplannen. Wat er dus van het Landschapsbe leidsplan daadwerkelyk in beleid wordt omgezet wordt pas in het Structuurplan duidelyk. Het colle ge van b. en w. zet in op de tweede van vyf varianten die de makers van de nota, het bureau Oranje woud, hebben aangedragen. Die va riant houdt in dat er in de komende tien jaar ruim 30 km bo menrijen langs de diverse wegen in de gemeente bykomen. Dat gaaf jaarlyks 132.000 gulden kosten, ruim 15.000 gulden meer dan in de huidige begroting is opgenomen. SAMENHANG De bedoeling is om op langere ter mijn daarmee meer samenhang te Rechte wegen door een kaal land schap, zoals hier de Steegsepeelweg, worden de komende jaren van bo men voorzien. krygen in de verschillende histo risch gegroeide landschapstypen rond de kern Venray. Met name de overgangen tussen de landschap pen moeten worden verbeterd, waardoor een hogere belevings waarde ontstaat De leefgebieden voor planten en dieren, de zoge naamde biotopen, moeten worden verbeterd. Gedacht wordt byvoor- beeld aan stroken waarover dassen van het ene woongebied naar het andere kunnen trekken. In de ge meente Venray wonen nauweiyks dassen, maar wel aan de gemeente grenzen (Boshuizen, Geysteren in het noordoosten. Griendtsveense Peel in het zuidwesten en Overloon- se Duinen in het noorden). Alle in grepen dienen volgens wethouder Truyen te gebeuren op een manier waarby 'de bedryfseconomische of fers' voor met name de landbouw zoveel mogeiyk beperkt worden. KEUZE Door te kiezen voor voor variant 2 in het Landschapsbeleidsplan ge beuren er ook een heleboel leuke dingen niet in de gemeente. De aan leg van enkele natuurgebieden in de buurt van de R73 en langs de Lol- lebeek in Casten ray by voorbeeld. Ook fraaie kunstwerken by de be- langryke toegangswegen van de ge meente zyn van de baan, evenals de aanleg van groensingels in de beek dalen van Loobeek en Oostrumse beek. Tenzy de politiek daarvoor in het nzyaar duidelyk aangeeft, waar het geld vandaan moet komen, liet wethouder Truyen weten. Het colle ge kiest voor variant 2, als de poli tiek meer wil. moeten ze er de financiële dekking byieveren. Voordat dat gebeurt gaat het Landschapsbeleidsplan door een inspraak- en voorlich tings ronde. Maandag 28 juni. woensdag 30 Juni en maandag 5 juli zyn er voorlich- tingsbyeenkomsten. De eerste is bedoeld voor alle inwoners van de gemeente en vindt plaats in scho lengemeenschap Jerusalem. De tweede is bestemd voor de leden van de LLTB en wordt in Roelanzia te Ysselsteyn gehouden. De denle inspraakavond, in de Brink in Leu nen, wordt belegd voor de leden van de diverse dorpsraden in de ge meente. Alledrie de by een komsten beginnen om 20.00 uur. Na afloop van de inspraakronde worden de reakties eventueel in het plan verwerkt en gaat de - aange paste - versie naar b. en w. de raad scommissies en in december naar de gemeenteraad. GROENBOEK Ofschoon de vertaling In groen dus nog lang niet bekend is biedt het plan in elk geval een prima overzicht van hoe het landschap er in de gemeente uitziet en hoe het tot stand is gekomen. Liefhebbers van ruimteiyke ordening, natuur en landschap kunnen er veel infor matie in vinden. Voor de leek biedt het plan. ruim 100 pagina's dik. de kans eens met andere ogen naar de eigen leefomgeving te leren kyken. Het Landschapsbeleidsplan is te koop by de gemeente tegen de kost- prys van f25.-. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met de afdeling Openbare Werken. J. Yfces- sen (tel. 23388) of E. de Nooyer (tel. 23385). Perfektie is onze kwaliteit GROTESTRAAT 27 VENRAY TEL: 04780 - 83938 Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5