Het geheim van de Schotse ruit Rank Xerox vaart "groene" koers Vakantiewerkers onderhouden groen van Woningbouwvereniging Kunstenaar Joop Vaissier dook voor '93 Geheimen' in historie Jerusalem Multinational wil wetgeving voorblijven: Gildekeizer in Holthees-Smakt Gehandicapten platform "*'"K95 peel en maas Donderdag 10 juni Pagina 5 deriyk op de markt positioneren, maar Juist de nadruk leggen op de- zelfde afkomst als nieuwe machi nes. 'Genus' is Latyn en betekent 'geslacht of familie'. Voor de lyn worden voorlopig ook geen agres sieve verkooptechnieken toegepast Het Is de bedoeling dat de verko pers klanten, die niet per se het laatste snuQe techniek nodig heb ben. te wtyzen op het alternatief. Op termyn verwacht Grouès dat 30 tot 35% van de totale verkopen zal bestaan uit apparaten die aan hun tweede leven z\jn begonnen. ECOLOGIE EN ECONOMIE Met de informatiedag voor de in ternationale pers kiest Hank Xerox voor het naar buiten brengen van de politiek van het concern: stre ven naar een duurzame produktie. met oog voor het behoud van na tuur en milieu. Volgens de mana gers op het spreekgestoelte streelt Rank dit doel al zo'n jaar of dertig na, omdat duurzame produktie In de toekomst de enige manier van overleven is. De multinational ver heelt niet dat duurzame produktie ook economische steeds interes santer wordt. Afval hebben wordt steeds kostbaarder, omdat de ver werkingskosten stygen. Heffingen maken milieu-onvriendeiyke pro dukten duurder, waardoor de kosten van investeringen in scho nere produktiemethoden relatief dalen. Dat Rank Xerox al ln de jaren zestig begon met de ontmanteling en recycling van kopieerapparaten had d est yds zeker ook een econo mische achtergrond: het concern maakte in die jaren vooral grote en dure machines, die niet werden verkocht, maar verhuurd. Een lan ge levensduur by huurmachines is voordelig voor de verhuurder. Anno nu is duurzame produktie econo misch nog interessanter geworden en dat komt het milieu ten goede. In het kader van de kunstmani festatie '93 Geheimen', die van 10 september tot en met 24 oktober in Venray, en speciaal in het Oda- park, plaatsvindt, heeft de Maassluise kunstenaar Joop Vais sier zich verdiept in de achter gronden van het vroegere schooluniform van meisjespensi onaat Jerusalem. Z'n ervaringen verwerkte hy in een objekt dat in een kamertje van het voormalig klooster te zien zal zyn. Vorige week was Vaissier weer eens in Venray en deed z'n verhaal voor Peel en Maas. Met een beetje fantasie maak je er zó een spannend jeugdboek van. En nog historisch verantwoord ook. Hoe drie meisjes van Schotse huize rond 1870 naar Venray komen, hier "bekeerd' worden tot het katholi cisme en als tastbaar bewys van hun aanwezigheid de familiekleu- ren achterlaten in het schooluni form. Ruim een eeuw later gaat een jonge kunstenaar op zoek naar het verhaal van de drie meisjes en wa rempel; hy vindt niet alleen de na men van de drie, maar komt ook terug met de laatste meters van de stof waarvan de vroegere schooluni formen zyn vervaardigd. "Het lykt inderdaad op een span nend boek, maar ik verzin het echt niet", zegt kunstenaar Joop Vaissier. Hy maakte het afgelopen jaar mee, by de voorbereidingen van z'n by- drage aan de manifestatie '93 Ge heimen'. Vaissier maakte in Venray kennis met het Odapark en hoorde over de geschiedenis en vroegere functie van het park. Een ideaal uit gangspunt om de lokatie by het kunstwerk te betrekken. "In het boekje van Toon den Brok stond een stukje over hoe de Schotse ruit in het schooluniform van Jerusa- lem kwam. Ik vond het een beetje een twyfelachtig verhaal. Hoe ko men nou rond 1870 ineens drie Schotse meisjes naar een pensio naat in Venray, terwyl Engeland het land van de kostscholen is", zegt de kunstenaar uit Maassluis. MYSTERIEUS Een beetje mysterieus en daarom Het huis in Liverpool, waar de drie Schotse zusjes woonden voordat ze naar Jerusalem kwamen. prima aansluitend by het thema van de manifestatie. Het wordt nog mysterieuzer als Vaissier op zoek gaat naar meer informatie over het drietal. In het gemeente-archief en dat van Jerusalem komt hy niet veel verder. De meisjes waren zus jes en heetten Flora, Alice en Lily. Waarschynlyk zyn de achterna men verzwegen om mogeiyke aan- wyzingen voor hun "bekering' uit te wissen. De kunstenaar ontdekte namely k ook dat ze in Engeland nooit bekend hebben gemaakt dat ze katholiek waren geworden. Via het dooparchief van de Grote Kerk weet Joop Vaissier hun fami lienaam te achterhalen en een Maassluise buurman van Schotse komaf helpt hem aan de kleuren van de tartan, de Schotse ruitstof. "De tartan is van de clan van Colqa- houn, die nog steeds bestaat, en Flo ra, Alice en Lily behoorden tot die familie" De meisjes bleken voordat ze naar Venray kwamen in de Engelse havenstad Liverpool te hebben ge woond. Joop, inmiddels meer en meer betrokken by het verhaal, vertrekt naar Engeland en komt daar in een bureaucratische ryste- bryberg terecht Slechts bij toeval stuit hy op het huis vanwaaruit het drietal de reis naar Venray heeft on dernomen. "Vanaf dat moment kwam alles op een dood spoor. Ik heb er nog eens goed over nage dacht en besloten om niet verder te zoeken. Ik ben tenslotte geen histo ricus. Voor de manifestatie wilde ik nog wel per se proberen om de stof terug te brengen. In een winkel in Edinburgh kocht ik, echt waar, de laatste twee meter tartan stof CIRKEL ROND Joop Vaissier heeft met z'n speur tocht naar het verhaal van de Schotse zusjes zelf een heel nieuw verhaal doorleeft. "Voor my zyn het 'de Schotse meisjes'; ze zyn byna le vend. Met de terugkeer van de stof is de cirkel rond. De meisjes heb ben de stof naar Venray gebracht en zyn daardoor in de geschiedenis te recht gekomen. Met het projekt wil ik een beetje de tyd terughalen, de geschiedenis op myn eigen manier bewerken", aldus Vaissier. De kunstenaar probeert de histo rie uit te beelden door z'n objekt in de historische omgeving te plaat sen. Dankzy medewerking van scholengemeenschap Jerusalem krygt hy een kamertje in de huidi ge school, vlakby de begraafplaats van de Ursulinen. Daar komt een speciaal vervaardigde soort van ta fel te staan, met de namen van de drie meisjes en de rol tartan-stof. Het kamertje-kunstobjekt is gedu rende de periode van '93 Gehei men' tydens schooltyden te bezichtigen. De politie houdt telefonische enquete In opdracht van het nieuwe poli tiekorps Limburg-Noord enquete- ren medewerkers van het buro Intomart tussen 7 juni en 2 juli 1600 inwoners van Noord en Mid den Limburg. Het onderzoek was de naam Politiemonitor draagt, heeft tot doel om in kaart te brengen hoe veel mensen het afgelopen jaar slachtoffer zyn geworden van diver se vormen van criminaliteit, zoals woninginbraak, fietsdiefstal en mishandeling. Ook wordt gevraagd hoe veilig men zich voelt en hoe men het functioneren van de poli tie beoordeelt De politie gebruikt de uitkomsten van het onderzoek om beter in te kunnen spelen op de behoeften en de wensen van de burgers en zo hun veiligheid te vergroten. Het vergroten van de veiligheid van de burgers is ook een van de doelen van de reorganisatie. Op 1 januari 1994 moet de reorganiatie klaar zyn. Dan kan de politieregio Limburg-Noord officieel van start gaan. De 998 mannen en vrouwen van de gemeentepolitie werken echter nu al samen om de veilig heid van alle burgers zo goed moge lyk te waarborgen. Per 1 juni worden ln het pro- duktieproces by Rank Xerox ln Europa geen cfk's meer gebruikt In ons land is Rank bovendien ln mei gestart met een project van Integraal milieubeheer. Daarmee wil de onderneming de af valstroom rondom een kopieerap paraat beperken en onder controle houden. Als derde novi teit komt het concern met een iyn gebruikte kopieerapparaten. Dat maakte de Brits-Amerikaanse multinational vrijdag bekend ty dens een byeenkomst voor de in ternationale pers in de Xerox-fabriek in Venray. Met de verwydering van chloor- houdende fluor-koolwaterstoffen (cfk's) uit het produktieproces loopt Bank twee jaar voor op de EG- 1 wetgeving op dit gebied, zo deelde directeur Bemhard Founder van Rank Xerox Europa mee. Cfk's zyn grotendeels verantwoordelyk voor de aantasting van de ozonlaag in de atmosfeer. De verwydering van cfk's maakt deel uit van een totaal programma, waarmee het concern voorop wil blyven lopen op milieu gebied. Andere inspanningen op dit terrein zyn hergebruik van ma terialen en grondstoffen, besparing energie, gebruik van milieu- vriendelyker grondstoffen en ver lenging van de levensduur van de produkten. LEIDENDE ROL In Nederland is het project inte graal ketenbeheer een voorbeeld van Rank's pogingen om op milieu gebied een leidende rol te vervul len. Het project houdt in dat het be- dryf gedurende de hele levenscyclus van een machine con trole houdt over de milieu aspecten. Dat betekent dat by het ontwerpen gelet wordt op levens duur, recyclebaarheid, dat er by de produktie geen cfk's gebruikt wor den en byvoorbeeld alleen verf op waterbasis gebruikt wordt Ook de verpakkingen zyn zoveel mogelyk herbruikbaar of te recyclen. Na het einde van de cyclus worden de ma chines ontmanteld, bruikbare on derdelen worden opnieuw gebruikt en de rest wordt zoveel mogelyk verwerkt tot opnieuw bruikbare grondstoffen. Het byzondere aan het ketenbe heer by Rank Xerox is dat ook in de fase waarin de machine by de klant staat de keten niet wordt onderbro ken. Na installatie wordt de verpak king weer meegenomen voor recycling of hergebruik. Tydens het gebruik worden vervangen on derdelen eveneens teruggenomen door de servicemonteur. By leve ring van verbruiksartikelen als pa pier en toner neemt de transporteur lege flessen, cartrid ges en dergelyke mee terug. Als de klant een andere machine koopt wordt ook de oude opgehaald. Het systeem is voordelig voor de klan ten, omdat het hen van een afval probleem verlost, en is bovendien gratis. VENRAY In het hele proces neemt de Ven- rayse vestiging van Rank Xerox een prominente plaats in, reden om de persconferentie hier te houden. Centraal in herverwerking en re cycling staat Asset Recovery Opera tions (ARO) aan de Henri Dunantstraat Daar komen de appa raten 'uit de markt' byeen om een bewerking te ondergaan. Ze worden helemaal uit elkaar gehaald, waar na herbruikbare onderdelen wor den schoongemaakt, gerepareerd en gekeurd. Niet opnieuw bruikba re delen, zoals plastics, komen in aanmerking voor recycling. De rest wordt gescheiden en aangeboden aan gespecialiseerde bedryven. Slechts een fractie komt nog op de vuilnisbelt terecht Volgens Rank Xerox belandt 3% van het oor- spronkelyke gewicht van een ma chine uiteindelyk op de stort Het bedryf streeft ernaar om in 1997 Medewerkers van ARO aan de Hen ri Dunantstraat zyn bezig met de demontage van oude kopieerap paraten. 'nieuwe' kunststofkorrels om er nieuwe produkten van te persen. De verhouding gebruikte op nieuwe korrels is nu nog 25%, maar Rank verwacht nog dit jaar aan aantal produkten geheel van gerecycled plastic te kunnen maken. Proeven hebben uitgewezen dat het hele proces zeker vyf keer herhaald kan worden, zonder dat de kwaliteit achteruit gaat In Venray staat sinds enige tyd ook de fotoconductor-fabriek. Daar worden, in een geheel stofruimte ruimte, Jaariyks anderhalf miljoen drums voor kopieerapparaten ge maakt De fabriek, kosten 43 mil joen Ecu (ongeveer honderd miyoen gulden), werkt volgens een procédé dat het zwaar milieube lastende selenium heeft vervangen door niet-giftige materialen. GENUS Een derde initiatief van Rank Xe rox is het Genus-project Dat staat voor het opzetten van een lyn van gebruikte kopieerapparaten. Die machines zyn kwalitatief geiyk aan nieuwe, maar kunnen technisch wat gedateerd zyn. De machines zyn afkomstig uit de inruil en wor den in Venray gecontroleerd en voorzien van nieuwe onderdelen. Voor de apparaten gelden dan ook dezelfde garantie- en inruilbepalin- gen dan voor nieuwe. Ook de ko pers van een jong gebruikte machine kunnen rekenen op opna me in de milieu-keten. Volgens marketing-directeur Oli vier Grouès van Rank Xerox wil het concern de 'groene lyn' niet afzon- dat percentage tot nul te hebben ge reduceerd. Om een beeld te geven van de hoeveelheden waarom het by de succesvolle Asset Recovery gaat: el ke dag komen circa twintig opleg gers met apparaten uit heel Europa aan. Ongeveer 75% van het aange boden materiaal wordt gerepareerd, gerecycled of verlaat in herbewerk- te onderdelen de afdeling om op nieuw in het produktieproces terecht te komen. Datgene wat niet meer uit elkaar te schroeven is, meestal plastic, gaat by ARO in een molen om ge malen te worden. De doelstelling is om dit jaar 750 ton te recyclen. De zakken plastickorrels worden in de eigen plasticfabriek toegevoegd aan Ons artikel, twee weken geleden, over de oprichting van een gehan dicaptenplatform. heeft by een aan tal mensen de indruk doen ontstaan dat er een tweede wao-aaw groep in Venray opgericht zou wor den. Dit is echter niet het geval. Het gehandicaptenplatfonn wordt nl. opgericht om inspraak te kunnen hebben in de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De uitvoering van deze wet komt nl. in handen van de gemeen te te liggen. Het gehandicaptenplat form wil namens dc belanghebbenden zo nauw moge lyk b(j het gemeenteiyk beleid be trokken worden. Een gedachte die overigens ook door de gemeente Venray wordt gesteund. Inklimming in woning Door inklimming via het slaapka merraam was toegang verkregen tot een woning aan de Kruidenlaan. Ontvreemd werd, zover kon worden nagegaan alleen de wekkerradio. Granaat op schietterrein Leden van de schuttery 't Zan- dakker vonden op hun schutters- weide aan de Endepoel en nog intakt zjnde granaat. Dit oor logstuig werd in afwachting van rui ming door de EOD veilig gesteld. Weer diefstallen uit tuinen Er werd aangifte gedaan van diefstal van enkele winterharde planten uit een tuin by een woning aan de Kruidenlaan. De waarde van die planten bedraagt f75,-. Een volkstuinder deed aangifte van diefstal van Jonge aardappel planten uit een volkstuintje gele gen aan de Hoenderstraat-Deken ThielenstraaL Hier was ook spra ken van vernieling. uitvoeren. De vakantiewerkers wor den daarby begeleid door dhr. Kol van de Bewonerscommissie Bruks- ke. De Woningbouwvereniging hoopt met deze aktie niet alleen dat de wyk een beter aanzien krygt, maar dat de bewoners na de werk zaamheden zelf dit onderhoud ter hand zal nemen. De gemeente steunt dit initiatief door een aantal afvalcontainers ter beschikking te stellen. Dhr. de Klerk van de Woningbouwvereni ging sluit niet uit dat soortgeiyke akties in de toekomst ook in andere Ven ray se wyken zullen plaats vinden. Poging tot inbraak auto Weer was gepoogd in te breken in een auto die geparkeerd stond op de parkeerplaats by de Hubenljof. Deze keer was de gedupeerde een 27-jarige inwoner van Uden. De braakschade bedroeg enkele hon derden gulden. Verkeersborden ontvreemd Afgelopen weekend werden ver keersborden die voor de wegomleg- ging geplaatst waren by de kruising Timmerman sweg-Paardenkopweg ontvreemd. De politie denkt dat dit een bravourstukje is geweest van dronken jongelui. De gemeente heeft in afwachting van de vondst van de borden vervangende borden geplaatst. Nest wespen in de heg Er werd de hulp van de politie in geroepen voor verwijdering van een wespennest in een heg aan de Marimbastraat. Deze schakelden daarop een imker in die voor ver wydering zorgde. Op 2e Pinksterdag werd weer het traditionele koning-burgerkoning- (ing)schieten gehouden. Het gilde vertrok weer als vanouds om 9.00 uur naar de kerk waar de heilige mis werd voorgelezen door de be schermheer Rector Verbeeten. Daarna vertrokken ze naar Café Zaal 't Trefpunt waar de jaarverga dering werêl gehouden onder toe zicht van Burgemeester Dittner (die eveneens beschermheer is van Vierlingsbeek). Na de middag trok het gilde naar het schietterrein alwaar gestreden wrd om de koningstitel en ook voor een burgerkoningen). Onder grote belangstelling van de burgers van Holtheer-Smakt loste Burge meester Dittner het eerste schot. Na 91 schoten werd Mario Zegers Coenen de nieuwe burgerkoningin. De gildebroeders waren toen nog in een felle stryd gewikkeld, afgewis seld met regelmatige pauzes om de zaak te bekyken en om de inwendi ge mens te versterken. Drie gilde- broeders bleven tenslotte stryden voor de titel. Na 200 schoten viel de vogel en was de nieuwe koning de 25 jarige Ronnie Gielen. Omdat dit de 3e keer op een ry is dat deze gil- debroeder de koningstitel behaalde mag hy zich vanaf volgend jaar Pinksteren Keizer van het Onze Lie ve Vrouwe gilde van Holthees noemen. De Woningbouwvereniging Noord-Limburg heeft de komende maanden enkele vakantiewerkers in dienst genomen om in de wyk Brukske onderhoudswerkzaamhe den in de woonomgeving uit te gaan voeren. In het Brukske zullen brandgangen, achterpaden en groenstroken vrygemaakt worden van dingen die er niet thuis horen. Ook het onkruid en overhangende takken zullen verwyderd worden. By de Woningbouwvereniging is men van mening dat het aanzien van een buurt of wyk grotendeels wordt bepaald door de wyze waarop de aanwezige groenvoorzieningen er uit ziet. De gemeente Venray is verantwoordelyk voor het open baar groen, maar de Woningbouw vereniging voor het groen op eigen grond. Daaronder vallen ook brand gangen, achterpaden en diverse groenstroken. In het kader van de sociale ver nieuwing laat de Woningbouwvere niging deze werkzaamheden Ronnie Gielen en zyn vriendin Monika Klaiss uit Zwitserland mo gen zich nu als het 8e Keizerpaar van het gilde van Holthees pre senteren. Een rum assortiment extra grote vaste planten staat voor u klaar. Maak zelf uw ut o.a. hosta, lavendel, sedum, saMa of chrysant Nu planten geeft jarenlang plezier. Per stuk van

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5