0 0 sO Oirlose José Martens wint met 'Nature's Shield' Hema Ontwerpwedstrijd Voorbereiding herhuisvesting verdient op onderdelen geen schoonheidsprijs 'li t de kunst' HYPOTHEEK? Rabobank 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Schouwburgprogramma '93-'94: Praat in ieder geval eerst met de Rabobank! Rabobank. Aangenaam. peel en maas Donderdag 6 mei - Pagina 5 Het nieuwe theaterprogramma \an de streekschouwburg Venray mag wel als het beste programma beschouwd worden, dat dit theater beeft gebracht Om tot dit programma te kunnen tomen, is geheel Oost-Europa afge reisd om uiteindely k tot de keuze te komen die thans voor u ligt En dat er niet om. Tbptheaters uit Vil nius, Warschau, Praag, Riga, St Petersburg, Danzig en Kiev. Uit an dere cultuurcentra zoals New York, Johannesburg en Antwerpen ko men ook voortreffelijke voorstel lingen. Op 15 mei a.s. begint de abonne- mentsverkoop. Losse voorstellin gen kunnen pas vanaf 11 septem ber besteld worden. Schriftelijke bestellingen die nu al binnenko men worden pas NA de eerste beursdag in behandeling genomen. Wel willen we erop wijzen dat niet alle voorstellingen in het abonne ment zijn opgenomen. aïda Verheugend is, dat Aïda, die vorig jaar uitsluitend voor de sponsor club 'Stichting Bedrijf Cultuur' werd gegeven, nu terug komt voor de vrije verkoop. Deze prachtige produktie, die vorig jaar zoveel en thousiasme ontketende, wordt nu weer betaalbaar gemaakt door voor noemde sponsorclub. Deze stichting sponsort ook twee andere schitterende voorstellingen daardoor voor het publiek be taalbaar worden tw. 'De Schone Slaapster' door het ballet van Litou wen en 'Don Quichot' door het bal let van Letland. 'De Schone Slaap ster' is een sprookjesachtig mooi ballet, dat vergeleken kan worden 'Het Zwanenmeer' en 'Giselle'. Don Quichot' is bijzonder spekta- kulair en zal zelfs de niet-ballet- liefhebber een onvergetelijke avond bezorgen. De opera 'Carmen' wordt dit jaar uitsluitend voor de Stichting Be drijf Cultuur gebracht De bedoe ling is deze voorstelling het daaropvolgende jaar ook voor het publiek te brengen. Een en ander houdt verband met de speelmoge- Hjkheden van het gezelschap. Twee grote operetteprodukties komen eveneens uit Oost-Europa. 'Die Lustige Witwe' is een uitvoe ring van het Operettetheater van Warschau, terwijl 'Der Zigeunerba ron' een voorstelling is van het Ope rettetheater van Piaag. Dit is een luisterrijke produktie die verbazing zal wekken. MUSICALS In Venray vormden de musicals altijd al een belangrijk onderdeel het programma. Dit jaar is het opnieuw een fantastisch musical jaar. 'Sikulu', het grote sukses van vo rig jaar komt gelukkig terug. Dit is een all-black musical uit Zuid- Afrika, waar de vonken vanaf sprin gen. Van deze voorstelling zijn in middels al meer dan tweeduizend uitvoeringen gegeven en overal waar de musical terugkomt, puilt "e zaal uit Een geheel andere black-musical is 'Bubbling Brown Sugar'. Deze musical is meer vergelijkbaar met 'A night at the Cottonclub' en 'Jo sephine'. Tien jaar geleden werd de ze New Yorkse produktie in enkele Nederlandse steden gebracht. Dat werd een gigantisch sukses, waarbij het publiek van enthousiasme uit de stoel sprong. Nu komt deze Ame rikaanse produktie dus terug in Ne derland en Venray kan daar twee dagen van genieten. 'De man van La Mancha' is ook zo'n musical die jaren geleden het publiek in vervoering bracht Nu komt deze nieuwe produktie in Venray. Het is een prachtige ballade met ontroerende muziek. Ramses Shaffy speelt hierin de rol van Don Quichot Een groots opgezet spek takel. 'Jesus Christ Superstar' komt na zeven jaar terug in Venray. Tben een ongekend sukses en dus nu weer een avond om naar uit te zien. 'Hair' blyft repertoire houden en komt nog een keer terug in Venray. 'Sweeney Tbd', een heel bijzondere produktie van Joop van den Ende komt ook in Venray. Hij produceer de 'Cyrano' en 'Les Miserables'. Dit jaar komt hij met 'Phantom of the opera' die niet op reis kan. 'Sweeney Tbd' is één van de top- musicals uit Londen. Het fameuze Drury Lane theater had deze musi cal jarenlang op het programma staan. Nu komt er weer een nieuwe versie in het National Theatre om dat het publiek er niet op uitgeke ken raakt. Van deze nieuwe Neder landse versie wordt heel veel verwacht CABARET Cabaret is naast de musical de tweede sterke poot onder het pro gramma van de streekschouwburg. Dit jaar is het weer goed raak. Youp van 't Hek, Herman Finkers, Tineke Schouten, Bavo Galama, Nel- leke Burg, Harrie Jekkers, Purper, Peter Lusse, Eric van Muiswinkel, Paul Haenen, Jeroen van Meerwijk en Bert Visscher. Kortom het neus je van de zalm op cabaretgebied. TONEEL Tbneel is helaas niet erg populair in Venray. Tbch blijven er opmerke lijke voorstellingen in het program ma staan. 'Little Voice' is een amusante, muzikale komedie met Pleuni Tbuw en Hugo Metsers. Het Vervolg komt met 'De Mensenhater'. 'Non Aktief is een blijspel van en met Jos Brink. Tbmmy' is een aangrij pend werk van Yvonne Keuls. 'Blijf van my lyk' is een komische thril ler door de Hollandse Komedie. 'Noodweer' en "Vreemde trekjes' zyn twee toneelstukken die een beetje ondefinieerbaar zijn. Het to neel zoekt naar nieuwe wegen het experiment kan verrassend zijn. Voor de lachers komt John Lanting weer met 'Kink in de kabel'. MUZIEK In de muziek-sektor is eveneens heel veel te beleven. Uniek is uiter aard het optreden van het 22 man sterke 'Kamerorkest van St Peters burg', het voormalige Leningrad. Dit ensemble brengt in Venray het zelfde concert dat ook in De Doelen in Rotterdam uitgevoerd gaat wor den. Als soliste brengt men een 13-jarig viool-wonderkind mee. Voor iedere muziekliefhebber een belevenis. 'Het Brabant Kamerorkest' dat in Venray reeds eerder veel sukses boekte komt opnieuw. Nu met een fantastische pianist Ivo Janssen, die internationale bekendheid ge niet Pim Jacobs en Louis van Dijk z^'n weer van de party met een swingend programma. Eveneens Jazzy, maar van een bijzondere op zet is het programma ronde Made line Bell, die eerder de hoofdrol vertolkte in 'A night at the Cotton club'. 'Have you met Miss Bell' is de titel van dit exclusieve programma, dat ook de niet jazz-liefhebber zal weten te pakken. Het zal velen plezieren, dat Hans Liberg met zyn nieuwe programma weer te beluisteren zal zyn. Deze pianoreus weet er ook nog eens een doldwaas programma van te maken. Mini Maxi komen met een gloednieuw programma van grote opzet Een orkest van elf man zorgt nu voor de begeleiding. Toelichting is hier totaal overbodig. 'Het En semble Canapé' brengt u in de sa lonsfeer. 'Het Gemini Ensemble' zal weer veel muziekliefhebbers op de been weten te krygen. Gé Reynders zal met zyn zang velen weten te boeien. 'Het Rosenberg Trio' is zo bekend door radio en tv. dat dat men daar nauwclyks omheen kan gaan. Eveneens byzonder is het con cert van Marco Bakker, Katrien Gal- lex. Salonorkest Da Capo en het Venrays Mannenkoor. Opera-, operette- en musicalmuziek zoals het publiek het graag wil horen. 'Montezuma's Revenge' is natuur- lyk een topper van formaat By het vorige optreden was het publiek nauwelyks in toom te houden door het geweldige enthousiasme. Karin Bloemen bracht reeds eer der twee heerlyke shows. Nu komt zy weer met een spiksplinternieuw programma. Volop genieten dus. MEER Maar er is nog veel meer. We noe men de operettes 'La Vie Parisien- ne' door de Hoofdstadoperette en 'Grafin Maritza' door Orfeus Roer mond. De musical 'Jeans 4', Benny Neyman met een gevoelig, sfeervol en aantrekkelyk programma. B.Z.N. met een spetterend concert dat speciaal voor schouwburgen is opgezet. Dat betekent naast veel muziek, licht en techniek een over donderend gebeuren. Het Kerst-Winter-Circurs is weer present en 'De Stravopol Kozakken' is een daverend Russisch spekta kel. Laurens van Rooyen zal met zyn groep weer een uitstekend con cert weggegen. Volgens direkteur Cattoir heeft de schouwburg nog nooit zo'n pro gramma kunnen voorschotelen. De abonnementsverkoop begint met de traditionele beursdagen op 15 en 16 mei. Schriftelyke bestel lingen worden na de eerste beurs dag in behandeling genomen. Programmaboekjes zyn verkryg- baar by de schouwburg, de VVV- kantoren, bibliotheken en Rabo- banken in de gehele regio. Nederlands grootste hypotheekverstrekker scherpe tarieven deskundige en persoonlijke advisering voor uw hypotheek op maat Ie lustrum 'De Bleek': veel publiekstrekkers de komende maanden 'Een comfortabel en commer cieel interessant ontwerp, waarin alle hedendaagse medische facet ten aanwezig zyn. Dat bovendien aansluit by de basic- en natuur- trend van dit moment'. Dat is een onderdeel van het oordeel in het juryrapport over het winnende ontwerp 'Nature's Shield' van Jo sé Martens (26 jaar) uit Oirlo, studente aan de Academie voor Industriële Vormgeving Eindho ven, studierichting Mens en Iden titeit Dit kledingstuk heeft de eerste pry's gewonnen in de zesde Hema Ontwerpwedstryd met dit jaar nachtfthuiskleding als ontwerp. De ze wedstryd voor het studiejaar 1992-1993 was bestemd voor stu denten (mode) vormgeving aan aca demies en hogescholen. DE JURERING Opdracht was het ontwerpen van kleding die thuis en in bed gedra gen kan worden, door zowel man nen als vrouwen. In totaal werden 42 inzendingen beoordeeld. De jury konkludeerde dat er over het algemeen genomen weinig vernieuwende en verrassen de ontwerpen werden ingezonden. Om die reden bleef het aantal pry- zen dan ook beperkt tot één eerste prijs en één eervolle vermelding. 'NATURE'S SHIELD' Nature's Shield is volgens de jury een uitermate goed doordacht, com mercieel ontwerp. De stof waarin het model is uitgevoerd, is gemê leerde tricot. Deze doet door kleur en struktuur zeer natuurlyk en "ba sic' aan. De eenvoud van model ver sterkt dit natuurlijke uiterlyk. De afwerking is van goed niveau en het pak is in deze vorm zeker geschikt voor produktie. Het ontwerp heeft alle elementen van een prettig zit tend huispak waarin je ook lekker kunt slapen. Terwyl, volgens de ju ry, niemand ervan zou opkyken als je het gewoon buiten de deur zou dragen. Uitgangspunt vormde vol gens José Martens de insektenwe- reld: het terugtrekken in schulp, cocon of nest. Het wisselen van je dagelykse (werk)kleding voor een huispak heeft dezelfde funkties; zoeken naar geborgenheid en je af sluiten van de buitenwereld. PRIJS José Martens mocht afgelopen maandag, nog geheel onder de in druk, haar prijs in ontvangst ne men. Bovendien zal haar ontwerp in produktie worden genomen en binnenkort in heel Nederland te koop zyn. TENTOONSTELLING Van 4 mei tot en met 20 juni a^. zal in de Kunsthal Rotterdam een tentoonstelling te zien zijn met een selektie van inzendingen, waaron der ook het ontwerp van José Mar tens. De Kunsthal ligt aan de Westzeedyk 341, tel. 010-4400300 en is geopend van dinsdag tot en Het winnende ontwerp 'Nature's Shield' van José Martens. met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Schoorsteenbrand Dinsdagavond moest de brand weer in aktie komen voor het blus sen van een schoorsteenbrand in een woning aan de Overloonseweg, De schoorsteen bleek recentelyk nog te zyn geveegd. De deskundi gen ontdekten echter dat by de re novatie van de woning een pyp verkeerd was gemonteerd. 'De gemeente Venray heeft in het voortrajekt van de herhuisvesting getracht zo zorgvuldig mogelyk te zijn. Voor wat betreft de gang van zaken rondom de aanbesteding van (kantoormeubilair en de elektro techniek, kunnen we aan de gang van zaken rondom het meubilair en de elektrotechniek, geen schoonheidsprys toekennen'. Dat liet wethouder Truyen afgelopen maandag weten tydens een extra vergadering van de commissie Al gemene Zaken. Aanleiding voor de ze vergadering, over de keuze van bedry ven die by de herhuisvesting betrokken zyn, waren vragen van de WD-fraktievoorzitter L. Janssen en zyn Samenwerking-collega mevr. M. Roling. Deze hadden signa len uit het Venrayse bedryfsleven ontvangen dat enkele Venrayse be- dryven geen gelyke kansen hadden gekregen ten opzichte van andere bedryven. Dit zou geheel in stryd z(jn met de wens van de Venrayse gemeenteraad, die er by de besluit vorming in oktober 1992 op aange drongen had, Venrayse bedryven een eerlyke kans te geven. BRIEF De gemeente Venray heeft voor de koördinatie van het herhuis- vestingsprojekt een volgens wet houder Truijen gerenommeerd bedryf. FMH uit Bussum, in de hand genomen. Dat bedryf plaatste op 10 december een oproep aan Venrayse bedryven om zich te mel den voor het projekt. Aan die oproep werd gehoor gegeven terwijl er ook al bedryven waren, die zich voor die datum al gemeld hadden. Daarna ging het op enkele onderde len fout Dhr. L. Janssen noemde enkele voorbeelden daarvan. In eerste instantie verwees hy naar een brief van de gemeente aan het bedryf Beko. Dat bedryf had in 1990 de afdeling grond en eigen dommen ingericht In die brief wordt aan Beko toegezegd dat dat bedryf uitdrukkelijk ingeschakeld zal worden by het huidige projekt. 'Hier kun je juridisch over rede twisten maar er bestaat hierdoor wel een morele verplichting'. Dhr. Janssen wyst er verder op dat in een brief van FMH aan een Venray se kantoorinrichter, gedateerd op 16 februari 1993, dat FMH al in mei 1992 gestart was met de selektie van bedryven, wat al in augustus 1992 geresulteerd had in een ad vies, wat voor besluitvorming zou zyn meegenomen door de gemeen teraad. 'Ik moet toen even een black out hebben gehad' aldus L. Janssen, die daarmee aangaf dat de raad hier dus niets van wist. Dat dat Venrayse bedryf alsnog een kans kreeg voor de inrichting van de representatieve ruimtes, vond dhr. Janssen prima, maar ook daar ging FMH volgens Janssen slordig mee om. 'Het bedryf kreeg een aanvraag voor offerte ou 15 I april, via de fax, maar die was Al ge-^ dateerd op 5 april. Het Venrayse be dryf kreeg tot de 22e de tyd om te reageren terwyl anderen daar lan ger over hadden kunnen doen'. Ook op het gebied van de elektro techniek verliep niet alles vlekke loos. Een Venrays bedryf werd afgewezen met de argumentatie dat voor een ander bedryf gekozen was omdat dat al de tekeningen in huis had. Een kans voor een offerte voor het projekt heeft ook dit bedryf niet gekregen. Een ander voorbeeld van slordig heid noemde dhr. Janssen het voor val van een stucadoorsbedryf, dat zich in december meldde. 'Op 8 maart kreeg dit bedryf een offerte- aanvraag voor een klus die op 12 maart klaar moest zyn'. GELIJKE KANSEN Dhr. Jansen (PvdA) kon zich ook niet aan de indruk ontrekken dat die laatste vraag aan. Hy was echter van mening dat de brief aan Beko uit 1990 niet geïnterpreteerd moet worden als een "byna opdracht*. Ook dhr. V.d. Vorie kon zich niet aan de indruk onttrekken dat enke le bedryven ongelyke kansen had den gekregen. VERTROUWEN Wethouder Truyen, die namens het college van b. en w. by de her huisvesting betrokken is. liet weten dat bewust voor FMH als bureau ge kozen was omdat dit bedryf de erva ringskennis heeft 'en wy zelf de deskundigheid niet in huis heb ben'. In eerste instantie noemde de wethouder de prestatie van FMH over het algemeen uitstekend en op onderdelen 'minder sterk'. 'Ik wil echter niet verhelen dat wy met FMH vervelende .momenten heb ben gehad. Er bestond af en toe een er bochten ad hoe genomen waren. 'De vragen van L. Janssen geven daar aanleiding toe', aldus Jansen, die echter op het standpunt stond dat de brief aan Beko geen verplich ting met zich meebrengt Wel had hy enige kritiek richting FMH. 'Wy hebben FMH ingehuurd om het projekt zorgvuldig te begeleiden. Ik heb de indruk dat FMH toch niet dat gebracht heeft wat we er van verwacht hadden of is dat ten on rechte?' Mevr. Roling sloot zich meer aan by dhr. L. Janssen. Zy vond het bo vendien een vreemde zaak dat be gin januari besloten wordt om de inrichting te gunnen terwyl het Venrayse bedryf nadien nog voor een presentatie op het gemeente huis gevraagd werd. 'Is hier zorg vuldig omgegaan. Hebben zy voldoende kansen gekregen?' Dhr.. Yd. v'en (CDA) sloot zich by verschillende interpretatie van ons verwachtingspatroon maar dat is goed uitgepraat' liet de wethouder weten. Hy gaf daarby dat de ge meente FMH op onderdelen heeft moeten corrigeren. Over het schry ven van FMH waar in staat dat de selektie voor het meubilair al in augustus tot een ad vies had geleid, wat door de raad was meegenomen, liet de wethou der weten dat dit geheel voor FMH's rekening komt 'Er zijn voor begin januari geen opdrachten verstrekt' aldus de wethouder. Ook bleef hy by het standpunt dat de brief aan Beko geen verplichtingen voor de gemeente met zich meebracht Wat betreft de kansen moest de wethouder toegeven dat enkele be dryven niet helemaal dezelfde kan sen hebben gehad. We hebben dat ook aan FMH kenbaar gemaakt BURGERS Dhr. Vd. Ven vroeg zich overigens wel af waarom dhr. L. Janssen zo diep op deze zaak in was gegaan. L. Janssen wilde dat wel even uitleg gen. 'De gemeente gaat zo over de tong in Venray. Daar ben ik als raadslid ook een deel van. Een schryver heeft ooit eens geschre ven dat een burger het hoogste poli tieke ambt was. Wy moeten ons dat goed realiseren. Ik zit hier dus voor de Venrayse burgers en niet voor de ondernemers alleen'. Dhr. Janssen voegde' daar nog aan toe dat deze zaak ook vanuit gemeenteiyk oog punt goed bekeken moest worden. 'We werken Immers met belasting centjes'. Wethouder Truyen gaf vervolgens aan dat by spanningsvelden met het publiek de gemeente inderdaad over de tong zou gaan. 'De vraag is hoe leg je dat uit'. Dat de gemeente in Venray over de tong gaat liet ook dhr. V.d. Vorle weten. 'Mensen spreken my op straat aan met de vraag hoe het kan dat de gemeente bouwt zonder bouwvergunning. Als die mensen een bouwvergunning aanvragen moeten ze of lang wachten of er wordt moeiiyk gedaan'. Dhr. Vd. Vbrle kreeg daarmee zware kritiek van burgemeester Waals en wethouder Truyen. 'Ik laat het niet op me zitten dat er beweerd wordt dat we zonder bouw vergunning bouwen' aldus de bur gemeester. Dat V.d. Vorle gehoor gaf aan deze praatjes vond de burge meester 'gewoon stom'. Wethouder Truyen vond het goedkoop dat dhr. Vd. Vforie dat zo stelde. Dhr. Vd. Vbr- le verweerde zich daarna door te stellen dat hy dat zo niet vond. maar dat de mensen hem daar zo over aanspreken. Wethouder Trui- jen vond het dan een taak van een raadslid om de burgers er op te w(j- zen hoe het wel zit of om hen door te verwyzen naar het gemeente huis. en niet om zelf mee te werken aan zulke suggesties.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5