In den Roskam Fiscaal in zicht Jeugd Rode Kruis organiseert kleurwedstrijd Eigen huis kiezen en kopen Wil echtpaar zich melden Schuttersgilde St. Anna IOEDERDAGAANBIEDING1 PierfePijpers ff 5 Wereldwinkel EEN Q0EDE ZAA/C Kom eens WereldWinkelen Nederland - Duitsland ook fiscaal een goede match Jumpers '76 Een 18e eeuwse huisnaam Dit vraagt de politie die on derzoek doet naar aanleiding van een mishandeling die op vrijdag 9 april jl. heeft plaatsge vonden in de Schoolstraat, ter hoogte van de HEMA. Omstreeks 20.30 uur fietste daar een 10-jarige jongen in de richting van de Hoenderstraat. Ter hoogte van de HEMA werd hy aangesproken door een groep, bestaande uit ongeveer zes jongelui. Een van hen vroeg aan de jongen of hij de Ba- sismarkt wist te liggen. De jon gen antwoordde dat hij dat niet wist. Gelyk hierop hield diezelf dejongeman een spuitbus voor het gezicht van de jongen en spoot hem, met een tot nog toe onbekende vloeistof, recht in de ogen. Daarop rende de groep weg in de richting van de Hoen derstraat. De jongen schreeuw de om hulp. Door de vloeistof kon hij op dat moment niets meer zien en zyn ogen begon nen te branden. Een op dat moment voorbij lopend echtpaar ontfermde zich over de jongen en bracht hem naar huis. Omdat de jon gen thuis nog klaagde over pyn aan zijn ogen is hy met zijn va der naar het ziekenhuis gegaan. Daar heeft de oogarts een aantal testen uitgevoerd en een recept uitgeschreven. Ook in het zie kenhuis heeft men niet kun nen achterhalen wat de vloei stof precies was. De jongen is nu nog behoorlijk van streek en durft niet meer alleen op straat te gaan. De jongeman die de spuitbus hanteerde moet tussen de 20 en 30 jaar zyn geweest en was ge kleed in een donkergekleurde lederen jack. De jongeman had middelblond half lang haar en droeg een snor. De politie verzoekt om twee redenen of het echtpaar dat hulp verleende zich wil mel den. Ten eerste willen de ou ders en de jongen dat echtpaar bedanken. In alle consternatie is men vergeten de naam van het echtpaar te vragen. Verder zou dat echtpaar de politie ver der kunnen helpen bij het opsporen van de dader. Motorrijder kan van groot geluk spreken Zaterdagavond omstreeks half ze ven kreeg een 30-jarige motorryder uit Grave op de afslag Ripseweg- Beekweg geen voorrang van een personenauto, bestuurd door een 25-jarige inwoner van Venray. On danks dat de motorrijder nog sterk afremde om een botsing te voorko men lukte dat niet De motor botste tegen de zijkant van de auto.'De auto werd zodanig beschadigd dat deze total loss zal worden verklaard. Be motor werd eveneens zwaar be schadigd. Volgens het politierap port liep de motorryder echter geen noemenswaardige verwondin gen op. Bijna aanrijding met pony Zaterdagmiddag vond byna een aanryding plaats op de Overloonse- weg, ter hoogte van het oorlogsmo nument. Met veel stuurmanskunst kon een bestuurder van een perso nenauto een botsing met een op de weg lopende pony voorkomen. Voordat er ernstige ongelukken konden gebeuren werd de pony in een weide gedreven. De politie heeft de eigenaar te verstaan gegeven voor een deugdelijke afrastering te zorgen. Zaterdag jl., onder prachtige weersomstandigheden, hielden wij ons traditionele koningschieten. Om 15.00 uur werd traditioneelge- trouw onze oude koning Pieter v.d. Broek van zijn zilver ontdaan en be dankt voor het afgelopen jaar. Daarna werd overgegaan tot de lo ting van de schietbeurt van de deel nemende leden, waarna de strijd om de koningstitel los kon barsten. Eveneens werd, onder grote belang stelling, op de publieksvogel deelge nomen om de titel koning van ere. Bij het 130e schot werd de vogel naar beneden gehaald door Patrick v.d. Broek, die hiermee Koning van Ere werd. De strijd om de koning van het gilde duurde wat langer en hier was het Peter Willems die met het 295e schot de vogel naar beneden haalde en hy werd voor de derde keer in zyn gildeleven Koning van Gilde St. Anna. Nadat de koning was gehuldigd werd hy voorgsteld aan de zuster vereniging 't Zandakker, waarna we terugkeerden naar ons eigen gilde- huis De Peelhaas. Hier werd eerst een koffietafel genuttigd en daarna begon het feest tot in de kleine uurtjes. aiederdagtaart 10 pers. met verse aardbeien14.95 Verte aardbeienvlaai cakebodem middel 13.95 Advocaatstich 11.95 Bienenètich 11.50 Boerenaptelvlaai groot 10.95 5 roombotereroissants 4.95 5 harde roorr.boterpistolets 1.95 rozijnenbrood SOfi^gram 4.75 10 melkbollen x\ 3.50 bakjcerij Grote Markt tel. 81284 Nederlands kampioen WINBAAR BARTELSMANTROFEEN volop parkeergelegenheid achter de zaak bij de Grote Kerk to^bereiken via de Eindstraat. Wereldwinkel Venray Henseniusstraat 3a Sieraden uit een andere wereld! Een kado met een extra dimensie peel EN MAAS Donderdag 6 mei - Pagina 17 )/j Water voor de watergod ofte- 'v ml de doop van Posseidon. Dat iC was afgelopen donderdag de in- zegening van het kunstwerk Posseidon, dat aan de Kolkweg, Itegenover de Mavo was ge plaatst. De 'doopplechtigheid' werd uitgevoerd door leerlingen Van diezelfde Mavo en wethou der J. Driessen. Dat Poseidon, een kunstwerk van Ine van Lith uit Den Bosch, door de gemeente aangekocht na de manifestatie Beeldige Kleding '91, op deze lokatie staat is niet toevallig. Het gras veld van de Kolkweg was in jfl. vroeger dagen beter bekend als Bikkelers Kuleke, een natuurlij ke waterplas. iiiii r Twee T-shirts ontvreemd ;gg Uit een textielzaak aan de Gro- testraat werden twee T-shirts van ƒ40,- en 55,- ontvreemd. Hoe de diefstal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Duitsland is de grootste export natie ter wereld. Daar hoort ook veel import by. Byna vyftig procent van de Duitse import komt uit of door Nederland. Veel bedryven, met name in de grensstreek, doen dus zaken met Duitsland. Soms neemt dat zozeer toe dat men denkt om een vaste inrichting in Duits land te starten. Handig gebruik van de fiscale regels kan dan een aan- zienlyk voordeel opleveren. In Nederland ligt het niveau van de inkomstenbelasting hoog. Zowel in tariefhoogte als in gemiddeld ta rief. Duitsland heft daar aanzienlek milder. Daarentegen is de vennoot schapsbelasting in Nederland weer gunstiger dan de Gewerbesteuer en Korperschaftsteuer in Duitsland. Een eerste les is dus om salaris zoveel mogelyk in Duitsland te ge nieten en winst zoveel mogelyk in Nederland onder de heffing te laten vallen. Stel de ondernemer richt een GmbH op in Duitsland. Privé treedt dan het aardige verschynsel van 'Income-splitting' op. Zowel Neder land als Duitsland heffen in begin sel over het loon dat in Duitsland gegenereerd wordt door de in Ne derland wonende ondernemer. Ne derland omdat de man hier woont, Duitsland omdat de man daar werkt. Op grond van het verdrag ter voorkoming van dubbele belasting treedt Nederland terug. Wel telt dit inkomen mee voor de bepaling van het tarief in Nederland. Een voorbeeld. Een direkteur ge niet een jaarsalaris van ƒ100.000,-. Daarover betaalt hij in Nederland ongeveer ƒ38.500,- belasting. By verdeling van dit inkomen over Duitsland en Nederland loopt dat al terug naar totaal ƒ30.000,- in beide landen. In beide landen worden zo aftrek van belastingvrije som en kostenforfaits veilig gesteld en de lagere tarieven benut Ook iemand gewoon in loon dienst geniet het voordeel van deze split by een baan part-time in Ne derland en part-time in Duitsland. Let wel op dat de hypotheekrente van het Nederlandse huis nog afge trokken kan worden, die is alleen van het Nederlandse inkomen af trekbaar. Het spreekt voor zich dat voor zo'n verdeling wel aanleiding moet bestaan. Het inkomen in Duitsland moet ook echt samen hangen met arbeid aldaar. Een leuk byverschynsel van de income-split is de bijstand die u ge niet in het bew\js naar de fiscus toe. De Duitse fiscus heeft voordeel by de heffing in Duitsland, is dus bly met uw aangifte. Als de Nederland se fiscus wil corrigeren zal zy ook de Duitse fiscus dienen te overtui gen van de onjuistheid van de split sing. Zo vechten twee honden om uw been. Ondernemers die veelvuldig de grens overgaan kunnen listalle voordelen halen door de regelingen aan twee kanten van de grens goed naast elkaar te leggen. Wordt dut spel goed gespeeld dan bent u dege ne die met uw eigen been kan bly- ven rondlopen. Mr. T.C. van Zwieten Ruhl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Venray en Reuver, tel. 08855-76464. Inbraak In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een aan de Rouwkuilenweg gelegen cham- pignonkwekery. Uit de bergruimte was gereedschap ontvreemd. Hoe groot de waarde is kon niet worden Misselijke melding Hulpverleningsdiensten zoals po litie en brandweer kwamen woens dagmiddag in aktie na een melding dat op de Veltumse Kleffen ter hoogte van het winkelcentrum een kind onder een auto was gekomen. Hoe de politie ook zocht, er was geen kind onder een auto geraakt. Uitslagen: Heren 1-Vido 1 78-67 J.Junioren 1-BC Virtus 1 88-83 J.Kadetten 2-Black Out 1 59-24 J.PassereUe-Black Out 1 22-23 Mini's l-Erp'70 1 30-29 Programma zaterdag 8 mei uit: BC Moons 3-Heren 2 16.30 Helmond/Veka Sporthal. Scheids rechter: Marc van Berlo. Erp'70-M.Kadetten 18.00 Erp/ter Aa. Rijden: Baugi Lamers- Brigitte Goumans-Nathalie Pecotic. Vertrek Wetteling: 16.45 uur. Programma zondag 9 mei uit: Break 1-Mini's 2 14.00 BudeUde Schulp. Ryden: Annemiek van Haren-Raymond Cuenen. Ver trek Wetteling: 12.30 uur. Attentie mini's 2 en passerelle: Op dinsdag 11 mei is jullie laatste training op de Oostsingel. Vanaf vrydag 21 mei kunnen jullie op vrijdag trainen in de Wetteling van half 6 tot half 7. Mini's 2 traint dan op hetzelfde veld als mini's 1 en de jongens passerelle trainen op veld 1 (het laatste veld als je de Wetteling in komt). Jongens kadetten 1 en jongens junioren 1 trainen dan sa men op het middenveld. De trainingen in de Wetteling gaan door tot eind juni. De trainin gen in de gymzalen gaan door tot eind mei. De trainingen op de Oost singel van jongens junioren 1 en heren 1 2 gaan door tot eind juni. Zaterdag 15 mei 'Rode Kruis Dag' in Venray Zaterdag 15 mei a.s. zal het Hense- niusplein geheel in beslag geno men worden door leden van het Nederlandse Rode Kruis afd. Ven ray. Die dag zullen alle geledingen van Het Rode Kruis zich presente ren aan de Venrayse bevolking en het winkelend publiek. Deze grote demonstratiedag wordt officieel geopend om 11.00 uur. Vanaf dat moment zullen er elk uur de monstraties gehouden worden, beurtelings verzorgd door het Jeugd Rode Kruis en de Rode Kruis Kolonne. Om 14.30 uur zal er een grote gezamenlijke oefening gehou den worden op eerdergenoemd plein, waarby circa 60 Rode Kruis- vrijwilligers ingezet zullen worden. Op het "gehele plein staan stands opgebouwd, waarin de belangstel lende bezoekers spelletjes kunnen doen en Rode Kruis-spullen kun nen kopen. De vrywillige welfare verkoopt door deelnemers in thera pie vervaardigde gebruiksgoederen. Het Jeugd Rode Kruis heeft een en- veloppenstand. Op het evenemen tenplein geeft het Rode Kruis demonstraties in verbandleer, be ademingstechnieken, basis EHBO en GOR (gewonderzorg onder ramp omstandigheden). Verder is er een rolstoelparcours uitgezet Voor de jeugd is er een kleur- wedstryd waarby originele Rode Kruis-pryzen te verdienen zyn. Deelname is mogelijk voor kinde ren van 0 t/m 10 jaar. U moet dan onderstaande tekening inleveren. Aan de demonstraties wordt ook deelgenomen door de zg. Lotus slachtoffers. Kortom er is voor de bezoekers van alles te beleven. U kunt kijken, kopen, meedoen en natuurlijk inlichtingen verkrygen over het Rode Kruis in zyn alge- meen. Ook nu rekent het Rode Kruis Venray weer op u. Informatie Consumentenwinkel Venray gionale kranten, de makelaars en de makelaarskrant Om u te helpen een goede beslis sing te nemen zijn er in de Consu mentenwinkel publi katies van de Consumentenbond te koop. Ibvens is het a;ui te bevelen om lid te worden van de Vereniging Eigen Huis die onpartydig voor u diverse keuringen, kontroles en be oordelingen kan verrichten tegen redeiyke kosten en ook rnaande- lijks het blad de Woonconsument uitgeeft met veel belangryke in formatie. Voor meer informatie of andere consumenteninformatie kunt u te recht in de Consumentenwinkel. Marktstraat 8, Venray, tel. 04780- 10799. Openingstyden: Maandag van 13130-17.30 uur: dinsdag L/in vrydag van 10.00-13.00 en van 1330-1730 uur. Vanaf april zyn verschillende boeken van de Consumentenbond in de Consumentenwinkel te koop. Eveneens kunt u zich by ons aan melden als lid van de Consumen tenbond. Voor men een huis gaat kopen moet u goed overwegen of dat in uw situatie de juiste beslissing is. De beslissing kan ingrypende finan ciële gevolgen hebben voor een lan ge reeks jaren. Vooral als men kiest voor een koopwoning 'is de weg te rug' soms niet zo eenvoudig Welke beslissing u ook neemt, het is byna onmogelyk om van te vo ren alle gevolgen te overzien. Er zyn teveel onzekerheden. Vele stu dies zyn al gewyd aan de financiële vergelyking tussen een koop- of een huurhuis. Er is geen antwoord op te geven dat voor iedereen op gaat. Wie wellicht serieus overweegt een huis of appartement te kopen, krygt met allerlei regelingen en in stanties te maken. Er is sprake van uitvoerige bemoeienis van de over heid. er zal een goed koopkontrakt moeten worden opgesteld, de finan ciering moet worden geregeld, enz. Voor hel kiezen van een huis is het zinvol eerst een 'kontrolelyst woonwensen' op ie stellen. Daarna begint het zoeken. De belangrijkste bron van informatie vormen de re- huis, boden einde tweede wereld oorlog een veilige schuilplaats aan de bewoners. Met het bombarde ment op Venray is het dakkapel ver woest en niet meer gerestaureerd. Het huis 'in den Roskam', waar van de voorgevel ryk versierd is met pleisterwerk en ornamenten, is op de gemeenteiyk monumen- teniyst geplaatst. Het glas-in-lood- raam, met schilderspalet, in de voordeur past heel goed by de win kel voor handenarbeidmateriaal die Wim en Martha Janssen er sinds 1990 hebben gevestigd.. Namen veranderen; de Roskam het nu 'het Schaefke'! Uit het veldnamenonderzoek door: Gérard Lucassen. Het centrum van Venray kent nog verschillende oude huisnamen van vooral herbergen, brouweryen en café's, die tot in onze tyd bekend zyn gebleven. Huisnamen die ver- wyzen naar een bepaald ambacht waren in de minderheid en raakten eerder in de vergetelheid. Een ver klaring daarvoor is, dat huizen, behalve van eigenaar ook verwissel den van bestemming. Een voorbeeld hiervan is het huis genaamd 'in den Roskam' in de Pa- tersstraat, nu nummer 14 (roskam is een wydtandige yzeren paarden- kam). Dit winkelpand was midden 18e eeuw in het bezit van de na- gelsmid, schepen en koster Jakob Vermeulen. Het is in de periode van de Zeveryarige Oorlog (1756-1763), dat hy veel opdrachten krygt voor het militaire hospitaal in Veltum (de Veltumse kapel?). Jakob produ ceert talloze zelf gesmede nagels om o.a. 'Pertsbacken te maeken'. Venray geeft inkwartiering aan 1200 man en 900 paarden wan het Regiment de Provence uit Frank- ryk. Overigens is de nagelsmid van alle markten thuis, zoals blykt uit oude rekeningen in het gemeente archief van Venray. Zo levert hy 5 november 1758 aan het raadhuis 'eene stoef, nye buesen en eene el- leboegh' en 'eene snutter met eene luchter in de hoeftwaght' voor 3 flo- rynen, 14 stuivers en 2 oord. 17 De cember 1759 heeft hy 'het perdt dat vant leger is gecomen een ny eser ondergel et'. Begin 19e eeuw is het huis be woond door herbergier Jakob Iians- sen. In 1852 wordt het pand ver bouwd. Waarschyniyk is er toen een verdieping opgebouwd. Daarby is de voorgevel voorzien van fraai stukadoorswerk. Een gebruikeiyke methode in die tyd om het verschil in styl zoveel mogelyk te camou fleren. Gerard Slits, kleermaker, is de volgende eigenaar. Zoon Henderik neemt in 1860 het huis van zyn va der over en begint een winkel in manufacturen. Met zyn buunnan en zwager Frans Potten, schryn- werker, hebben zy het gemeen- schappeiyk gebruik en onderhoud van de pomp. In de ekonomisch moeilyke jaren tussen de twee we reldoorlogen gaan de zaken niet goed en verkoopt Henderik Slits in 1923 het pand aan de huisschilder Frans Schaeffers. Twee generaties van deze familie hebben hier hun bedryf en winkel gehad. De gewelfde kelders uit de 17e eeuw, het oudste gedeelte van het

Peel en Maas | 1993 | | pagina 17