PEEL EN MAAS Gouden en diamanten professiefeest bij Zusters Ursulinen louden bruidspaar aan de I laai akker Groene Kruisgebouw Brukske in 1996 dicht Jouden bruidspaar aan Heggewikke INGEZONDEN WAO VAN SOEST Zilveren Schöpke voor Giel Boonhof Wijkcentrum 't Schöpke bestaat 10 jaar DONDERDAG 22 APRIL 1993 Nr. 16 HONDERO VEERTIENDE JAARGANG SPRANK-je hoop Wat is de politiek slecht, de burger zal hun 'worst' wezen. Wat er ook wordt gezegd, wensen worden niet gelezen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING wij moesten er nog even aan om de Heggewikke te vin- in Landweert. In deze jonge gingen wij op zoek naar het bruidspaar Bozelie-Vogels. zeer vitaal gouden paar, die nog lachend door leven gaan en er nog elke dag genieten, ouden bruidegom BART BO- is geboren en getogen in Michielsgestel. In Den Bosch hij het voor velen onbekende »cp van pianostemmer en pia- eparateur leren. Tbt 1942 mocht lat beroep uitoefenen maar toen 1 hij door de Duitsers gedwon- ora in Duitsland te gaan wer- Hij hield dat enige tyd vol ar had er snel genoeg van. Net eo velen, dook ook hij onder tot- de bevrijding kwam. |j dacht iets anders gevonden te iben als leider van een amuse- Keorkest. Dat bleek echter geen iot te zijn en er moest iets an- erbij gedaan worden. Om een ide belegde boterham te krijgen hy drie dagen in de week weer zijn vak als pianostemmer/repara teur gaan uitoefenen. Zijn baas vond dat maar zonde en zo werd het een volle werkweek. In 1970 werd de zaak, waarvoor hij zoveel jaren had gewerkt, opgeheven. Zijn werk gever gaf hem wel alle stemklanten mee zodat hij zich daardoor zelfstandig kon maken. Omdat de meeste klanten in het zuiden woon den verhuisde men in 1981 naar Reuver en twee jaar later naar Arcen. De gouden bruid SJAAN VOGEL (71) is geboren in Vught, maar ging in Den Bosch naar school omdat haar ouders daar naar toe verhuis den. Omdat haar vader sigarenma ker was, ging zyn op 14-jarige leeftijd werken in de sigarenfabriek waar ook haar vader werkte. Ze doorliep daar alle funkties en deed dat zo goed dat ze zelfs opkom tot 'juffrouw'. Dat was toen een leiding gevende funktie. Nu, na 50 jaar, weet ze nog precies wat er allemaal moest worden gedaan, eerdat een sigaar kon worden 'aangestoken'. Ondanks het feit dat haar verloof de ondergedoken zat, werd toch op 1 mei 1943 de grote stap gewaagd: zy trouwden. Uit hun huwelijk wer den twee kinderen beiden doch ters, geboren, die op hun beurt hebben gezorgd voor twee klein zoons. Zij allen zullen precies 50 jaar later het gouden huwelijksfeest vieren. De gouden bruidegom komt nu nog tijd tekort voor zyn vele hob by's. Naast autorijden knutselt hij en verzorgt hij de tuin, die er wer kelijk als een visitekaartje uitziet. De gouden bruid vult haar vrije tyd met fraai handwerken en puzzelen. Zy weet ons met veel trots te Vertel len dat haar eigen ouders het unie ke jubileum van hun 70-jarige huwelijksfeest mochten vieren. Het feest zal gevierd worden met een zg. Open Huis. Iedereen die er behoefte aan heeft het gouden paar geluk te wensen krijgt op zaterdag 1 mei vanaf 13.00 uur hiervoor de kans. Ondanks dat ze nog maar en kele jaren in Venray wonen, is het paar er van overtuigd dat dit er vele zullen zijn. In de riante bejaardenwoning aan her in Oirlo bezochten wij gouden bruidspaar Versteegen- om uit him mond hun le- te vernemen. Een gou- dat er niet voor terug- om, ondanks hun leeftijd, wekelijks te gaan zwemmen. bruidegom FRANS (76) is geboren en ge- aan de Molenhoek in Oirlo en gehele leven in Oirlo De lagere school hy overigens een jaar in gevolgd want ze kwamen aar toen één leerling te kort en an- a pers had er een onderwijzer ontsla- Qioeten worden. Na school ging 'wis uit dienen bij een boer en op het bedrijf. Tben zij trouwden trokken zy in de ouderlijke boerderij want het drie jaar voor er een wo- vry kwam in de buurt De bruidegom veranderde van en kwam in de bouw terecht beroep van bouwvakarbeider vervólgens verruild en hy "gby' het metaalbedrijf van Her- us werken. Frans bleef metaalar- Wer totdat hij op 63-jarige leeftijd voon- de VUT kon gaan. AGRARISCH BEDRIJF ^bordat het beroep van bouwvak- Uetaalarbeider werd uitgeoefend •d Frans nog een eigen agrarisch drijf, iht verbazing van velen hy een bouwvergunning om de Rosakker, op een stuk grond hy geërfd had, een var- ismestbedrijf te bouwen. Dat dtensmestbedryf was toen een van de grootste uit de omgeving. Zelfs kreeg hy, tot verbazing van ve len. op dat afgelegen stuk grond elektriciteit en later ook gas. Met zijn echtgenote en kinderen konden op het bedrijf niet alleen varkens worden gemest Ook de teelt van aardbeien en augurken zorgden mede voor een goed beleg de boterham. Met de uitvoering van de ruilver kaveling Lollebeek moesten de gronden worden gesaneerd. De grond, die eerst bestemd was voor de teelt van landbouwprodukten werd omgezet in de aanplant van bos. De gouden bruid MINA LENSEN (77), is geboren in Geysteren maar heeft haar jeugd doorgebracht in Holthees. Omdat Holthees toen nog geen school had, moest ze naar de school in Vierlingsbeek. Dat was dikwyls langs onbegaanbare we gen, een half uur te voet naar de school. Na school heeft ze, zoals dat toen gebruikelijk was, uitgediend in Vortum en later in Oirlo waar ze ook haar latere bruidegom heeft le ren kennen. Zy trouwden op 4 mei 1943. Om hun trouwfoto te laten maken moesten ze wel op de fiets naar Ven- lo. Die tocht slaagde wonderwel, al moest in Venlo wel de hulp van een fietsenmaker worden ingeroepen. De mooiste vakantie die dit gou den paar heeft doorgebracht is in Israël geweest Daar waren ze veer tien dagen te gast in een van de kib boetsen waar zich drie van hun kinderen zes maanden lang heb ben ingezet Ondanks dat dit in 1974 was, wordt daar nog dikwyls over gepraat Al tien jaar lang (het is begonnen op medische gronden) zwemt dit gouden paar wekelijks hun baan tjes in het zwembad De Meerpaal. De gouden bruidegom is vele ja ren bestuurslid geweest van de Tuinbouwvereniging van Oirlo, van het bestuur van de toenmalige KAB. Hy heeft nu negen jaar zitting in het bestuur den de Bejaardenver eniging van Oirlo. Verder is hy ak- tief als volksdanser en biljarter. Dat hy zyn vak in de tuinbouw nog niet verleerd is blykt wel door de keurig verzorgde tuin by zyn bejaarden woning aan de Haalakker. De gouden bruid is naast het zwemmen, ook verzot op puzzelen. Uit hun huwelyk werden zeven kinderen geboren. Die zullen met hun negentien kleinkinderen op 4 mei het feest meemaken. Een dag waarop beiden zich verheugen. Die dag zal om 14.00 uur in de paro chiekerk een plechtige Eucharistie viering worden opgedragen waarna verder gefeest zal worden in zaal De Ruif. Van 19.00 tot 20.00 uur krygt iedereen de gelegenheid om het gouden paar en hun familie geluk te wensen. Vernieler ruit bekend Door een bewoner van een wo ning aan de Griegstraat werd aan gifte gedaan van opzettelijke vernieling van een ruit van zyn wo ning. De dader van die vernieling is bekend. Niet het Meerdal of Loohorst is schuld aan het niet funktioneren van De Sprank, maar De Sprank zelf is hier verantwoordelijk voor. Wij (ouders met baby's en peuters) kunnen hierover een boekje open doen. Na herhaaldelijk klachten te hebben ingediend by de verant woordelijke perso(o)n(en) voelen we ons geroepen dat nu ook maar eens te doen. Wat begon het toch allemaal mooi. Gratis 'n uur zwemmen met koffie toe om moeders te laten voe len hoe fyn 't is om met hun baby/ peuter 'n uurtje in het warme water te genieten. En inderdaad baby's/peuters en ouders waren dik tevreden. Ook de tyden (van 9.00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur) bleken voor iedereen ideaal te zijn. Na ons 'n tijdje het gevoel gegeven te hebben erg welkom te zijn in De Sprank, kwam ons eerste probleem. Er werd ons medegedeeld, zonder overleg, dat de tijden veranderd werden naar 's middags van 13.00 tot 15.00 uur. Dat dit een belachelijke mede deling is, begrijpt ieder ouder met kiuderen. Duidelijk is dat hierdoor ouders moesten afhaken i.v.m. het slaapuurtje van het kleine grut Na het in verweer gaan van deze mede delingen hebben we in ieder geval kunnen bereiken dat de tyden wer den vastgesteld op 's morgens van 10.30 tot 11.30 uur, wat ook voor veel ouders geen ideale tyd is i.v.m. schoolgaande kinderen uit hetzelf de gezin. Wat niet mee werd veranderd is de prijs. Deze is namelijk voor 'n halfuur hetzelfde gebleven als voor heen voor een uur, dus een pryssty- ging van maar liefst 100%. Ons verzet hiertegen heeft echter niets opgeleverd. Zo volgde het ene probleem het ander op. Is de ene week het water te koud en wordt erover geklaagd dan worden we aangekeken met een blik van 'daar heb je ze weer'; dan is de week daarop het water op de juiste temperatuur, maar de week daarop is het weer mis. Daar baby's en peuters zelf de beste ther mometers zijn, hetgeen te zien is aan hun blauwe lipjes en hun bib berende lijfjes, hebben we dan ook regelmatig het water vroegtijdig moeten verlaten. Na' het zwemmen is het de ge woonte om met de baby's en peu ters na te genieten in het bubbel bad. Regelmatig komt het echter voor dat men weigert om het bub belbad aan te zetten. Het gebeurt ook wel eens dat men schijnbaar zo blij is als we vertrekken, dat het licht gedoofd worden voordat wy onze kinderen aangekleed hebben. De baby's en peuters die nu ge bruik maken van De Sprank zyn wel de toekomst van De Sprank. De ze worden nu wel erg klantonvrien delijk behandeld. Als de huidige leiding zich daar zo weinig van aan trekt, en ons blyft behandelen als zynde ons liever kwyt dan ryk, dan denken wy dat de toekomstige eige naar zich daar maar eens in moet verdiepen, dat zet meer zoden aan de dyk dan de schuld te zoeken by de een of de ander. Wat wy als wel positief hebben ervaren, binnen De Sprank, is onze zwembegeleidster, Anita, die wij een warm hart toe dragen. Wy wensen haar dan ook veel sukses by haar volgende baan en bedanken haar voor haar vrien delijke inzet Namens ouders baby's/peuters M.W. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray ^Telefoon^478^8640^^^^ 5- Deze maand zullen twee zusters Urselinen van de Romeinse Unie. die wonen in het rusthuis St Oda aan de Merseloseweg. op de voor de congregatie gebruikelijke wyze in het zonnetje worden gezet Op 24 april hoopt de in Venray geboren en getogen zuster ODA GOUMANS (73) haar gouden profes- siefeest te vieren. Deze rasechte Venrayse, de ouderen zullen haar waarschynlyk nog kennen als Mar tha van Gradje Goumans, volgde vanuit de Akkerweg de lagere school en moest, omdat het gezin het geld goed kon gebruiken, al op jeugdige leeftijd uit gaan werken. Ze herinnert zich het nog goed. Haar eerste plaats was by de familie van Johan Hendriks aan de Smak te rweg. Het was een goede plaats want ze bleef er 3% jaar. Omdat die familie een jonger meisje moest hebben ging ze naar een andere plaats. Via Piet Schols, die als de 'wereldlyke' vader van de Ursuli- nen van Jeuruslem werd be schouwd, kon ze op Jerusalem solliciteren. Mede op zyn voor spraak werd ze aangenomen en kon ze zuster Rosa gaan helpen, die de zorg had over de vleeskelder van klooster en pensionaat. Daar is mogelyk de basis gelegd van haar roeping en na het novici aat in Boxtel te hebben doorge bracht werd ze in 1943 in het klooster van de zusters in Grubben- vorst geprofest Ze werd door haar oversten voomamelyk voor huis houd elyk werk ingezet in de kloosters in Maastricht, Mater Deo in Nymegen en Echt. In 1980 werd ze naar het rusthuis van de zusters, huize St Oda aan de Merseloseweg, overgeplaatst. Het was de bedoeling voor even, maar ze bleef omdat ze zich nog zeer ver- dienstelyk kan maken op huishou- delyk gebied en in de zorg voor de zieke zusters. Ook doet ze nog dage- lyks de boodschappen want ze is nog goed ter been. Ze verheugt zich op haar gouden professiefeest dat die dag om 10.30 uur begint met een plechtige Eu charistieviering in de kapel van het rusthuis. Daarna zal ze met haar naaste familie haar feest vieren in het rusthuis. Ze weet zeker dat ve- i len in Venray haar nog niet verge ten zyn en dat zal wel op die dag blyken. Drie dagen later, op dinsdag 27 april, zal zuster WINANDA GE- RARDS (90) haar diamanten profes siefeest vieren. 55e was al 27 jaar toen zy haar roeping volgde en in trad by de Zusters Ursulinen van de Romeinse Unie in hun klooster in Vught. Na drie jaar noviciaat legde zy op 27 april 1933 haar eeuwige ge lofte af in dat klooster en ging ver der als zuster Winanda door het leven. Ze werd overgeplaatst naar het klooster van de congregatie in Posterholt waar een opleiding was in het huishoudondcrwys. Dat bleef voor haar een vaste stek. Haar werk bestond niet alleen uit het verrichten van huishoudeiyk werk maar ook uit de verzorging van de zieken. Ze bleef 34 jaar onafgebroken in Posterholt, waarna ze in 1967 werd overgeplaatst naar het St Oda rust huis aan de Merseloseweg, ook om huishoudelyk werk te verrichten. Daar waar nodig springt ze. on danks haar leeftyd, nog by in de verzorging van de zieken. Ook zuster Winanda verheugt zich op haar diamanten professie- feest. Ook die dag wordt ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de kapel van het rusthuis, die even eens om 10.30 uur begint Daarna wordt het feest temidden van haar familie voortgezet Natuurlyk kwam ook het ryke Roomse leven ter sprake toen juist In kader bezuinigingsoperatie Gewonde bij verkeersongeval Maandagmiddag verleende een 38-jarige bestuurder van een perso nenauto geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 28-jarige inwoner van Ysselsteyn toen hy vanaf de Oostsingel de Hen ri Dunantstraat opreed. Door die botsing moest de Ysselsteyn se bestjxurder voor behandeling van ndingen in het ziekenhuis rden behandeld. In het kader van een veranderd akkommodatiebeleid verdwijnt in Venray één van de drie vestigin gen van het Groene Kruis. In 1996 wordt volgens plan het kruisgebouw in de wyk Brukske gesloten. De vestigingen in De Clockert en in Landweert blijven, maar op terwijn wordt uitgeke ken naar een andere lokatie. Als gevolg van het nieuwe beleid gaat het Groene Kruis in Noord-Lim burg veertien van de 43 wykge- bouwen afstoten. Met de operatie bespaart de zorgorganisatie per jaar minimaal 150.000 gulden. Die wyzigingen in het beleid staan in de 'Notitie akkommodatie beleid' die door een bestuurscom missie is opgesteld. Het dagelyks bestuur van het kruiswerk beslist op 11 mei over de notitie. Het Groene Kruisgebouw in Brukske valt af vanwege de (te) hoge exploitatiekosten en de geringe uit straling. Bovendien zyn er in de di- rekte ongeving twee andere vesti gingen aanwezig De Groene Kruisvestiging in Brukske is ge huisvest in wykcentram de Kiosk. In de nieuwe opzet wil het Groene Kruis komen Uk een doelmatiger gebruik van de gebouwen en een besparing op de exploitatiekosten. Centraal in het beleid staan zes thuiszorgcentra in Noord-Limburg Daaronder valt ook De Clockert. In een thuiszorgcentrum kunnen de cliënten terecht voor alle diensten van het kruiswerk. Daarnaast ko men er twee zogenaamde sub centra, vyf wykgebouwen met werkplekken voor de zorgverlening en veertien steunpunten consulta tiebureaus. Ook het wykgebouw in Landweert is zo'n steunpunt In de steunpunten komt een zuigelingen- en kleuterbureau en eventueel de mogelykheid tot ge- hoorscreening Het Groene Kruis heeft ervoor gekozen om de Jeugd gezondheidszorg op korte afstand van de klanten te behouden. De overige zorgverlening zoals zwan- gerschapsgymnastick, uitleen, spreekuur van de diëtiste vindt al leen nog plaats in de andere drie kategorieën gebouwen. In het nieuwe akkommodatiebe leid moeten de gebouwen die over- blyven aan een lyst met eisen voldoen. Voldoet het pand niet of onvoldoende, wordt gezocht naar een andere lokatie. Dal is zowel by De Clockert als by het gezondheids centrum Landweert het geval. Het Groene Kruis wil binnen De Cloc-' kert een betere huisvesting zoeken. Lukt dat niet dan wordt gekeken naar een ander gebouw in Venray. In het wykgebouw Landweert moet op korte termyn een consultatiebu reau worden ingericht luister maar naar Venrayse stemmen. Zoek het geld by de bedryven. Rank voorop, van groot tot klein, de naam kan hetzelfde blyven. die zal dan S.P.RANK zyn. Swimming Pool RANK B. Roeien de Zusters Ursulinen in Nederland nog zo vele kloosters hadden, waar er nu nog maar zo weinig van over zyn. Maar dat is achterhaald en past niet meer in deze tyd. nu voor al de leken veel van de taken van de zusters hebben overgenomen. Beide zusters blikken vol dank baarheid terug op hun kloosterle ven en ze hebben alle verande ringen, die zich met name by de Zusters Urselinen van de Romeinse Unie hebben voltrokken, goed we ten te verwerken. De strengheid van de congregatie is verdwenen en er is meer openheid en ook dat wordt als goed ervaren. Terugblik kend hebben ze geen spyt gehad en dat wordt ook door zuster Oda bea amd. Beiden genieten nog iedere dag temidden van hun medezusters waarvan de oudste. Jaqueline Ou denhoven. 93 jaar is en de jongste slechts 53 jaar oud is. De besturen van de Stichting Wykcentrum Veltum en van de Wykvereniging Veltum hebben, in samenwerking met de daarvoor in het leven geroepen commissie, besloten dat ter gelegenheid van het tweede lustrum van het wyk centrum het Zilveren Schöpke zal worden toegekend aan Giel Boon hof voor de vele verdiensten die hy voor de w\jk heeft gehad en nog heeft. De Veltumse onderscheiding, die zo mogeiyk jaariyks wordt uit gereikt aan iemand die zich byzon- der verdienstelyk heeft gemaakt voor de leefbaarheid in de wyk Vel tum. zal tydens de feestavond op 30 april officieel worden uitgereikt De uitreiking is gepland om 21.00 uur, waarna er gelegenheid is Giel te feliciteren. Wykcentrum 't Schöpke in Vel tum bestaat op Koninginnedag 30 april a.s.. 10 jaar. In die tien jaar heeft het centrum zyn bestaans recht bewezen en zich een vaste plaats veroverd in de wyk Veltum. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum organiseert het wykcen trum op Koninginnedag 's avonds vanaf acht uur een feestavond voor de wykbewoners en genodigden. De dansmuziek wordt verzorgd door het orkest De Sunshine Boys. Voor de kinderen wordt op zater dag 1 mei om 14.00 uur een kinder middag gehouden, die wordt ver zorgd door de bekende goochelaar Rinpo. Deze zal ervoor zorgdragen, dat de kinderen een onveigeteiyke middag beleven. De toegang tot beide aktlviteiten is gratis. Gewonde by botsing Maandagmiddag omstreeks zes uur verleende een 68-jarige bestuurder van een personenauto uit Geleen geen voorrang op de kruising Loonsedyk-Kleindorp- Beekweg. aan een personenauto, bestuurd door een 47-Jarige inwo ner van Rips. By de botsing werd de bestuurder uit Geleen dusdanig ge wond dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na onder zoek en behandeling kon hy naar huis worden overgebracht Als je door Vlakwater loopt dan kun je echt wel huilen, je had ooit anders gehoopt er ligt nu puin en kuilen. Waarom zo ondoordacht gedaan? Wat velen hadden afgeraden, waarom moest de Sprank er staan? Zo'n schuld op zich geladen? Velen hebben het voorspeld, het aantal was te hoog geschat Ze hebben helemaal verkeerd geteld, Venray's art 12 bewyst dat De Sprank moet je reorganiseren, een zwembad is om te zwemmen, niet om exotisch te rekreëren,

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11